Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

biba321
20. srp 2012

@gable
Baby vy cvicite az 4x denne?? to ja vobec nestiham,ledva 3x
nam povedala rehabilitacna,ze medzi cviceniami musi byt 3 hodinovy odstup,najneskor cvicit o 18,pred papanim by sa cvicit nemalo lebo bude este viac plakat,a po papani tiez nie-a mne po papani zaspi,a celkom vela spi,tak fakt nestiham tolko cvicit.. akurat cakam kedy sa zobudi nech pocvičime iba 2x,a to je uz 16 hod.. dokelu 😠
a teda mali by sme hadam aj 4x lebo zaciname s vojtovkou neskoro,ale no nevychadza mi to ked tam maju byt take odstupy,a budit sa babetko vraj na cvicenie nema.... 😖
@silvie_z

biba321
20. srp 2012

Baby a ked uz dnes nestihnem treti krat cvicit,mozem s nim cvicit dlhsie? (do 10 min. to stihneme myslim). no cvicime iba 1 cvik zatial,2x na obe strany mame cvicit,tak ked to dam 4 x na obe strany,alebo 3x na obe strany,a necham ho kopkat nozickou (reflexne plazenie),tak uz potom asi cvicit nemusim?ked uz o 19 hod je vraj neskoro.. ked stale spi.. a este ma aj sopliky,takze ked mu odsavam nostek strasne place,tak nemozem hned potom cvicit Vojta,ved by maleho porazilo 😠 ☹

gable
20. srp 2012

@biba321 my teď cvičíme třikrát, protože nezvládal papat, ale jinak čtyřikrát. Máme to teda trošku jinak, rozestupy mezi cvičením máme mít minimálně dvě hodiny, cvičit hodinu po jídle, ne hned. A vrháme se na to hned,jak se vzbudí, to cvíčo netrvá dlouho a to papání se mu odsune jen o chviličku. a cvičit můžeme až do 19 hodin. A kdy ráno začínáte?

elana
20. srp 2012

@biba321 my cvičíme 4x (až na výjimky, kdy nezvládnem podvečerní cvičení...ale první asi 4 měsíce jsem to fakt držela jako prioritu, prostě nikam nemůžem, my cvičíme 😝 ) a vychází nám to. Začínáme ráno v 8 před snídaní, pak je v 11 (před svačinou), ve 14 (následuje oběd, procházka), v 17 ( následuje svačina)...a pak jde ve 20 spinkat. Samozřejmě není to na minutu, ale orientačně.

silvie_z
20. srp 2012

@biba321 my cvičíme 4x denně, až na výjimky, kdy opravdu doma být nemůžeme. říkám si, že čím míň to budu šidit ze začátku, tím dřív se toho cvičení zbavíme. rehabka mi neříkala nic o tom, od kdy do kdy by se mělo cvičit, prostě cvičíme zhruba jako elana. když zrovna holky spí, tak je prostě postupně budím - nedokážu si představit, že bych krmila (a před tím cvičila) dvojčata, až se každá vzbudí. u nás prostě panuje pevný režim 🙂 a cvičíme před krmením, naopak jsem četla, že po cvičení se má mimi odměnit jídlem.

biba321
20. srp 2012

@gable No niekedy sme zacinali pekne uz o 6 - vraj mozeme od 6 do 18 cvicit,ale teraz ako ma sopliky,tak aj v noci tahame z nosteka,a to sme potom rano unaveni,tak vstaneme az po 8,a zas sopliky,a uz je moc hladny,tak hladneho ho nechcem cvicit,a niekedy po papani rychlo zaspi,takze preto mi to moc nevychadza.. 😠 opytam sa zajtra rehabilitacnej,ze kedy teda cvicit,a ze ci aj budit,ale sa mi to zda brutalne chuda budit ho na to,aj ked som zo zaciatku chcela,ale baby na fore pisali,ze im to na rehabilitacnom pobyte zdoraznili-ze sa nema budit na cvicenie..
ale rada by som fakt 4x denne,urcite je to lepsi vysledok ako len 3 alebo 2x ☹

gable
20. srp 2012

@biba321 já právě cvičím i hladného, trvá to jen pár minutek,tak to vydrží 🙂

biba321
20. srp 2012

@gable len bude asi riadne plakať a jedovať sa 😠 ale tiez by mi to tak vyhovovalo
najlepsie je vymaknut ked sa zobudi sam,este nekrici ze mama daj papat 😝 a je taky rozospaty zlaty,ze pocvici,trosku vykrikne,ale ziadne hystericke plače.. 😖 a potom papkat a je nam fajne 🙂 no musime sa nejako zosuladit,nech to je ok
joj rada by som az 4x denne cvicila dokelu,no neviem ci sa zadari,vyskušam...

gable
20. srp 2012

@biba321 a kolik vůbec malému je? budu držet palec, ať to brzo vykoumáte a cvíčo vám vychází. U nás se vzteká i když je hladný i když je sytý 🙂

biba321
20. srp 2012

@gable uz pol roka...
no ano,tiez sa jeduje aj aj,ale ked je hladny tak ešte viac 😠
no hladny chlap,čo môžem chcieť 😎
ale pekne mu to ide,pochvalila nas,zajtra ideme na druhy cvik,som zvedava,hadam zvladneme 🙂 ved ja sa zajtra ozvem,ak sa budem chciet poradit-tak tam mi to bude jasne,a pridem domov,a nebudem vediet ako a kde ho chytit 😠

cernalu
20. srp 2012

@snufi ahoj koukám, že jsme na to stejně, synovi bude rok a nesedí a neleze, cvičíme skoro měsíc a zatím jde jen na kolínka a pak zase dolů, u nás to zanedbala dětská dr., měli jsme začít cvičit mnohem dřív, jinak dle neuroložky vše ok tak jsem zvědavá jak a kdy to pomůže 🙂

eyael
20. srp 2012

@cernalu a všechny ostatní, chci vás podpořit, opravdu tohle cvičení funguje a pomáhá, vydržte!

Už jsem tu pár stránek zpátky o nás psala, tak jen ve stručnosti - naše malá se narodila předčasně o 1,5m, měla problémy s dýcháním, zakláněla se, celkově ochablou muskulaturu atd atd... Cvičili jsme od 2m, kdy jsem si sama našla rehabilitační pracoviště kde nás vzali bez doporučení od pediatry (nechtěla nám ho dát). Vv 6m jsme pro nemoc přestaly cvičit, v 8m pak na rehabilitaci prohlásili, že už ani cvičit nemusíme, že malá všechno dohnala a její vývoj je v pořádku 😉 Takže nedonošené dítko dohnalo vývoj o 1,5m dopředu a ještě se vypořádala se svými problémy 😉 😎 Na kontrolu máme přijít až ve chvíli, kdy bude sama chodit, nemusíme nic do té doby cvičit.

Tak vydržte, je to sice boj, ale stojí to za to 😉

biba321
21. srp 2012

Baby cvicite niektora prosim "reflexne otačanie" ? my mame od dnes novy cvik,dokelu len na tom boku mi uteka dopredu,sa mi nejako šmyka,neviem či ho opriet o mna..
a ked sa snazim tu lopatku jeho akoby tlacit do podlozky,tak sa mi zas nozky rozpadnu a cely sa prekotulava,no nejake zložite sa mi to strašne zda 😖

priadka
21. srp 2012

@biba321 ktore reflexne zony stimulujes na boku? Teda okrem lopatky - o tej pises. Ak stimulujes svojou druhou rukou spinu = panvu, tak sa moze stat, ze ho neudrzis v polohe zafixovaneho. Urcite to ukaz rhb, mozno ti dovoli zafixovat si jeho spodnu nozku pokrcenu k brusku, tak je to stabilnejsie. Opytaj sa.
Ja mam malu fixnutu tak, ze je uplne na hrane stola, tam sa opiera svojou kyfoznou chrbtickou o moje makke brucho a z druhej strany si ju fixujem prave tou jej pokrcenou nozkou. Nema sa kam hnut, musi makat tak, ako reflexy kazu 😉

biba321
21. srp 2012

@priadka No práveze tou druhou rukou mu drzim ano ohnutu nožku v kolienku uf ale sa zamakam vobec mi to nejde 😠
ale mam ho daleko od seba,sa ho bojim davat na kraj stola aby nespadol..
ale vyskusam tak,ved cezo mna nespadne a nebudem ho tak zle drzat.. mam to aj navideovane cez fotak,tak to pekne vidim,no ale aj tak mam s tym problemy,no hruza 😖

a tu lopatku tlacim do podlozky vsak?a tou rukou drzim maleho ramienko ze? ani laktik,ani pliecko..

priadka
21. srp 2012

@biba321 jasne, pritisni si ho k sebe co najtesnejsie, cez teba neprepadne zo stola.
Opisem, ako drzim malu ja. RO2 na lavom boku:
Malu si dam co najtesnejsie k okraju stola chrbtom ku mne. Pokrcim spodnu (lavu) nohu v kolene a zafixujem ju v kolene svojim pravym laktom. Svojou zatial volnou lavou rukou a ciastocne znehybnenou pravou si upravim polohu jej hornej casti trupu a ramien, aby nemala krivu chrbticu (kyfozu) a aby boli ramena nad sebou a jej spodna (lava) ruka bola vystreta od tela tak, ze sa ramenom a laktom dobre opiera o podlozku (to plece sa nesmie "vysunut ku krku", musi tam byt pod krkom volny priestor). Svojou pravou rukou jej ten laktik pritlacim este k podlozke. Svojou lavou rukou oblapim prstami jej prave plece, vystriem ho (zatiahnem dozadu) a spodnou hranou dlane zatlacim na spodnu cast jej pravej lopatky v smere do podlozky, ale nielen zvislo, trochu sikmo dopredu, akoby popred to spodne plece. Je to zelany smer reflexneho otacania.
Ty ale nestimulujes ten lavy laket, takze je to trochu odlisny uchop... my sa zameriavame na opretie lakta pri otacani, lebo je to dcerina slaba stranka.

biba321
22. srp 2012

@priadka joj pekne podrobne si to popisala dik moc
no hrozne zle mi to ide dokelu 😠
ja ho mam na chrbatiku na začiatku.ked si ho otacam,hlavicku jeho mam na mojej lavej strane-tak pravu ruku mam pod jeho hrudnickom,lavou chytam rameno-ale plece vraj nemam chytat-tak mi vravela fyzio! ty chytas pliecko? ja nemam chytat ani laktik,ani prece,iba to RAMIENKO
a pravou rukou mu hned rucicku vystriem aby ju mal pred sebou
ale ja ho nemam opreteho o seba.ked zacinam cvicit tak ano,ale kedze ho otacam akoby smerom od seba-chrbatik sa odo mna vzdiali ked ho pretacam,tak ho nemam o mna opreteho... 😒 tak ako ty..
a pravou rukou sa snazim jeho spodnu nožicku do praveho uhla dat a drzat mojou rukou ,tu druhu mojim nozicku-jeho pravu,ma ju navrchu,len mojim predlaktim pridrzim,aby nam nezavadzala..
uf,ale sa mi tam knise,uplne naprd cvik 😠
on by si mal hlavicku sam dopredu tahat a zatahova sikmy brusny sval,no nic moc teda nerobi.. sakra.. neviem ci to radsej neprestanem cvicit kym nepojdeme na kontrolu,ale az o tyzden... 😖
tvoja mala sa uz otaca?
nas nic.. ale hlavicku si drzi stale lepsie.. 😅

elana
22. srp 2012

@biba321 neboj, to zvládneš, snad není cvik, který by nevypadal první týden jako neproveditelný...a za chvíli budeš mazák 😉 Já neporadím, cvik na boku máme (popisovala jsem ho podrobně asi o stránku, dvě dál), ale je trochu jiný, lopatku nestimuluju, takže tipy nemám, ale nepochybuju o tom, že to nevychytáš 😉

biba321
22. srp 2012

@elana no asi ano,reflexne lezenie sa mi zdalo na zaciatku tiez strasne,a uz sa citil v tom celkom ista
ale s kazdym novym cvikom je to taky hrozne neprijemny pocit,ze mu este zle narobim,ked to zle cvicim,zle tlacim,a blizim mu 😢

priadka
22. srp 2012

@biba321 uz mi je to trochu jasnejsie. Len este 1 vec nerozumiem - predtym si pisala, ze stimulujes bod na lopatke. Ale ako, ked mu tvojou lavou rukou drzis rameno (pises, ze ani laket, ani pliecko, len to ramienko). A co sa deje s tym ramienkom?
V Luznej rhb cvicila niekedy s malou aj tak, ze drzala to vrchne ramienko rukou a predlaktim tej istej ruky vyrovnavala plece = akoby ho stlacala dolu a dozadu. To je to iste, co robim ja, ked to plece vyslovene oblapim prstami a zatiahnem dozadu, aby sa lopatka spravne ulozila a mohla byt dobre stimulovana.
Aha, spodnu nozku mu drzis v pravom uhle - no to je podla mna tazke. Mne sa mala kedysi v tejto polohe riadne rozkopavala. Teraz jej tu spodnu nozku co najtesnejsie primknem k brusku uplne zohnutu v kolene a tak si ju zakliesnim o svoj bok, resp. brucho, aby spodnou castou tela nemala nijaky manevrovaci priestor. Keby som ju nemala opretu o seba, chrbtica by sa jej uplne vydula - to je ta kyfoza - a potom uz sikme brusne svaly nemaju sancu 😒
Po zacviceni sa mala otoci na brusko, ale spontanne malokedy, niekedy v noci, ked cestuje po postielke. Ale ona je uz velka, rovesnikov v motorike nema sancu dobehnut... ani v inych veciach... ale snazi sa velmi, je to sikulka a robi pomalicky pokroky aj v tej motorike.

biba321
23. srp 2012

@priadka a ako si maličku o seba opries,ty ju otocis,a po boku ju tahas po podlozke k sebe?
prave ja ho odtlacam chrbatik od seba,ked ho otacam,takze sa mi opriet neda
no ramienko drzim prstami,a dlahou tlacim spodok lopatky ,to ide,ved ruky su velke,a babeno male 🙂
ta kyfoza-to mu mozem urobit ked s nim zle cvicim?? 😖 😢
jemine
a mozem ho mat niekedy ked spinka na boku?ho opriem o ten ortopedicky vankusik,no jasne ze nie je kolmo na boku,sa časom zosunie,takze je tak na 45 C oprety chrbatikom,nie je kolmo o vankusik....
inak si zlata ako mi pišeš DIIIK 🙂

biba321
23. srp 2012

Inak som teraz chcela cvicit,pred hodinou,2x dnes,ale maly bol asi strasne hladny bo hrozne plakal a ABSOLUTNE nereagoval na vojtovku,tak som to nechala..
takze dnes budeme iba 3x cvicit
ale aky je uplakany dokelu,aj ked zaspinkava tak si tak bruci.. zeby z vojta bol taky nestastny? 😢

Baby prosim Vas,ake by mali byt rozostupy medzi rehabilitacnymi pobytmi? my ideme koncom septembra na 10 dni do MT,aj do Luznej sme sa objednali,ale bohvie kedy nas zoberu
aj RENONU chceme mozno vyskusat -a rehabilitacna mi vravi nech si toho neberieme vela,ze to nedozenie ked zacina tak neskoro cvicit,ze to je male babetko nech ho nepretazujem.. tak neviem

ci 2-4 tyzdne medzi pobytmi ci viac..? a coby nedohnal,dozenie,ved jej my ukazeme 😝 😅

andrea2006
24. srp 2012

Zdravím zkušenější maminky, začala jsem s malým včera cvičit vojtovku. Je mozné, ze u cvičení nepláče? Na rehabilitaci se málem vybrečel z podoby a dneska doma spolupracoval a nebrečel?

silvie_z
24. srp 2012

@andrea2006 ahoj, taky se nám to občas zadaří, že holky nebrečí. obecný názor je, že když nebrečí, nedělá cviky dobře, ale myslím, že v tom hraje roli i nálada mimča. na rehabce většinou holky ječí jak viktory, podle mě reagují i částečně na mě - buď si připadám jako u zkoušky, když se rehabka dívá, jak cvičíme, nebo jsem vyjevená, když mi ukazuje něco nového. když jsi doma, v pohodě a jistá ve cvičení, tak i mimi to vnímá a je ve větším klidu - aspoň tak se mi to zdá 🙂

karap
25. srp 2012

ahojte,tak sa k vam pridavam aj ja. 😖 Simonka nosila 5mesiacov pavlikove remence a vdaka nim m ochabnute svalstvo.Hlavne na chrbte a nohach.3m. sme nic nerobili,pediatricka cakala,ze vsetko dobehne sama,no ked ani v 8m. ani naznakom nesedela,prebrala sa a poslala nas na neurologiu a ti sa cudovali,ze kde sme boli doteraz 😠
Takze z vojtovkou len zaciname.Doteraz som malej len stimulovala bod pod bradavkou [4tyzdne,4x denne po minute na kazdej strane] a v piatok sme boli pre dalsi cvik.No zatial ho necvicim,lebo sa musime v pondelok vratit nazad aj z mm,aby sme si cvik nacvicili spolocne.Sama ju v pozadovanej polohe nedrzim,lebo je priliz velka a dlha.....;
Lezi na bruchu,nohy pokrcit pod brusko,pravu ruku [blizsie ku mne]pozdlz tela,lavu ohnut v lakti a tlacit smerom k jej telu,a ja svojim bruchom jej mam drzat hlavu celom k podlozke.....no mala je taka dlha,ze v urovni mojho brucha nema hlavu ale plece,takze ju nedokazem fixovat sama.Musime ju drzat dvaja.
Desim sa toho,lebo mala pri tom cviku strasne place,v ordinacii sa skoro povracala......a este pol hodinu po cviceni fikala zo sna [cela lepkava od potu ako bojovala mi v kociku v momente zaspala]

andrea2006
25. srp 2012

@silvie_z děkuji za odpověd, pravda je taková, ze je to opravdu náladou mimča, dopoledne je v klidu a nechá se polohovat, zatímco odpoledne uz to bylo s krikem a vylozeným odporem, zkrátka ani jsme porádně neodcvicili 😝 . Nicméně nevím, jestli je mozné vidět pokrok za dva dny, ale u nás opravdu nastal. Z nekulícího líného mimina je najednou lezec a otáčí se ze zad na brísko 😀

majkatri3
25. srp 2012

POradte..cvivime nieco cez mesiac vojtovku.mlay ma kyfozu dost viditelnu a nechce sediet.resp.nevie sediet...otaca sa ale na rucickach sa nevie zdvihnut uplne hore...palzit sa tiez nevie -tlaci sa iba nozickami rucicky nevie zapojit a potom place ked mu to nejde...som nestastna z toho ze nevie sediet..mame 7mes. ☹

karap
25. srp 2012

@majkatri3 neboj,este ma cas.Moja ma 9mesiacov a nevie sediet 😉 Verim,ze pravidelne a poctive cvicenie rozhybe a ,,nakopne,, tych nasich lenivcov

majkatri3
25. srp 2012

@karap fakt?viem, ze je to individualne ale znepokojuje ma to...musim to nejako vydrzat..a vy preco cvicite?

karap
25. srp 2012

@majkatri3 mala nosila 5mesiacov Pavlikove remence a ma ochabnute svalstvo.