Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

katkvy
24. zář 2012

@elana už několik měsíců se plazíme, jemu to stačí, protože se dostane kam potřebuje. Proto není sebemenší snaho o lození. A když potřebuje nahoru, tak si už stoupne.

fatyma2
24. zář 2012

@biba321 To je náhoda aj mi sme predčasniatko 29 týždeň. No ja len dúfam že to nebudeme až tak dlho cvičiť o mesiac máme kontrolu tak uvidím čo povie doktorka. Ale tiež to malej pomáha síce má len 3 mesiace ale je vidieť výsledky tiež cvičíme 2 mesiace. Ja mám fyzio. tiež čo ju vyštudovala v čechách a už to robí myslím 20 rokov. Cvičila som u nej aj zo staršou dcérou pred 11 rokmi. Potom ste aj vy v dobrých rukách to máš pravdu že sú tam nejlepší 🙂

kubisovaanna
24. zář 2012

@biba321 ahoj ja som stoho vedla ked cvicis ref.tak lezi na chrabtiku ci na brusku?My v ol to volame tak pos vojom a ja napriklad na plazeni mam trojku a na bocku dvojku

biba321
24. zář 2012

@kubisovaanna na brusku lezi,refl.plazenie,co som ti pisala nejaku blbost? 😕

kubisovaanna
24. zář 2012

@biba321 nie nepisala len som nevedela ci som pochopila dobre

elana
24. zář 2012

@katkvy naprosto chápu, to samý bylo u nás...válení sudů přeskočil úplně (ehm, moje dítě se naučilo obracet z břicha na záda ve 13m 😀 ), prostě to nebyla dovednost, kterou by potřeboval, protože se plazil (plazit se začal ještě dřív, než se obrátil na břicho ostatně). Ale teda aspoň to lezení že dal, dost se klaním tomu cviku na boku, rhb nám řekla, že je to na lezení a fakt je, že tak dva týdny po jeho zavedení začal lézt, nejdřív hodně opatrně, dva, tři polezy a padl na břicho, ale postupně se plazil už jen když pospíchal a asi během šesti týdnů plazení zcela lezením nahradil. A stoupl si až když už lezl, ještě ne výhradně, ale už to uměl. Obcházet začal ale až někdy v polovině srpna a teprve dva dny "chodí" i dopředu-ne sám, ale např. tlačí před sebou dveře nebo vysavač.

katkvy
25. zář 2012

@elana My máme ty cviky na boku dva, a téměř od začátku cvičení. začal se po nich plazit, ale lození prostě nepotřebuje. Na kolena jde, jen když potřebuje nahoru, buď se na něco podívat, nebo něco přelézt, nebo si něco podat.

drobcek221
25. zář 2012

ja som s malou cvičila od 1. mesiaca takmer do 7. mesiaca. musím povedať, že zo začiatku to moc pomáhalo, pretože nám točila hlavičku len do jednej strany, ale potom si myslím, že nebolo treba i ked nám stále kázali. tak som cvičila, ale malinká si pri tom vytrpela a niekedy aj maminke stiekla slzička ☹ ale ked budem mať druhé a bude treba cvičiť, tak isto znova budem. oni vedia prečo nám to kážu 😀

elana
25. zář 2012

@katkvy aha, tak to jo 😒 V tom případě aspoň držím palce, ať ještě třeba přijde na to, že lezení je mnohem víc fajn, než plazení.

biba321
25. zář 2012

@elana baby,a aky je rozdiel medzi lezenim a plazenim?? ja som myslela ze len drobci lozia,a potom štvornožkuju... či? 🙂

katkvy
25. zář 2012

@elana ve čtvrtek jdem na rhb a v pondělí na neurologii, tak potom dám vědět jak nás pochválili.
@biba321 česky plazit je, když břicho tahá po podlaze a přitahuje se rukama, a lozit je vaše štvornožkování, kdy děti se pohybují po kolenech.

elana
25. zář 2012

@katkvy ozvi se a držím palce 😉
@biba321 tak, katkvy to přesně vysvětlila, hezká komunikační bariera, trochu jako polsko české vůně=zapach, zápach=smród 😀 . Ale je to tak, plazit se je po bříšku jako voják (ještě je varianta tulenit se-znáte slovo tuleň? takový ploutvonožec, žerou je lední medvědi a kreslí se často s míčem na nose 😅 - tak tulenění je plazení pouze ručičkama, nohy tahá za sebou), lézt je být nahoře na kolínkách a "čtvornožkovat" 🙂 zatímco plazení být nemusí, nijak extra to neprospívá (nemluvě o těch zašpiněných rukávech a břichách 😀 ), tak lézt by dítě mělo, ideálně co nejdéle.

biba321
25. zář 2012

@katkvy
@elana
jasne super,ved som si aj myslela ze to bude tak 😀 ze to je štvornoženie
a plazit teda nemusi?ja som myslela ze hej,a z toho na štvornozenie-lezenie 😎
a od kedy sa vam plazili? a od kedy sa ma obratit z chrbatika na brusko? ci ani to nemusi byt tabulkove však? 😉

elana
25. zář 2012

@biba321 ne, plazit se nemusí, naopak-jak je vidno např. u mě a Katkvy, tak to není až tak žádoucí, protože dítě se dostane relativně rychle kam potřebuje a nic ho extra nemotivuje k lezení 😖 Můj syn se začal plazit v 9 měsících (cca. v 8.5 přesně, vím to, protože dva dny před ukončeným 9m jsme byli prvně na neurologii a tam už mu do zprávy napsala, že se asymetricky plazí), mmch. ta asymetrie nezmizela do konce plazení, občas teda zapádloval správně i pravou ručičkou a levou nožičkou, ale většinou se odrážel pouze levou ručkou a pravou nohou. Lézt začal až skoro v roce (to byly ty první polezy na Den dětí, to si pamatuju, jak jsem mu vzrušeně napočítala 4 😵 ), ale doopravdy se rozlezl až během července 😲 (je narozený 9.6.).

jinak obecně tabulky jsou takové, že obrátit se na bříško do ukončeného 6. měsíce, na záda zpátky do ukončeného 8. měsíce, to by mělo zdravé dítě zvládnout.

biba321
26. zář 2012

@elana no my sme predčastniatko,takže nam sa to počita korigovane..bude mat 5 mesiacov,a stale sa pytaju či sa už otočil 😝 ešte nie,ale chce sa 😀

katkvy
26. zář 2012

@biba321 Tak my jsme narození 36+0, přetáčet na bříško se začal v 7,5 měsících a to už jsem cvičili Bobatha, na druhou stranu v 9,5, plazit jsem se začali v 11 m a to už pod Vojtovkou, Teď máme 14 m, stoupáme si, nelozíme, nesednem si.

biba321
26. zář 2012

@katkvy to chce asi čas,ved ked sa drobec citi ze to zvladne a ze to potrebuje,tak to urobi
ja to tiez beriem tak,nech si ide podla seba,ved ma toho vela za sebou,tak ked načerpa silu,tak sa pohne vpred 😉
len pred nedavnom sa naučil krasne si drzat hlavinu,to je pre nas uplne super pokrok,teraz sa uči chytat hračky-no chyti,ale hrat sa s nim ešte sam nehra,davam mu ich do ručičky a motivujem ho,takže tak 🙂

drzim vam palce,všetkym maminkam a detičkam,ta vojtovka je dost neprijemna ,ale funguje,a moc na vyber nemame,tak čo uz 😝

katkvy
26. zář 2012

@biba321 U nás je to hodně i pohodlnosti, dělá jen to, co potřebuje. Na co lozit, když plazení poslouží stejně. A proč by se pokoušel sedět, když už může stát a došáhne a vidí výš.

adelii
26. zář 2012

@biba321
@katkvy Baby,chcem sa spytat...nie su vase deticky nervozne z toho,ze by nieco chceli uz vediet (otacanie,plazenie atd),no nejde im to??? Ja uz neviem,co s malym robit...sam sa pretoci na brusko,no po chvili zacne knurat (dost dorazne),no niezeby chcel na chrbat,ale zeby sa chcel plazit a nejde mu to...ma 4,5 mesiaca,takze ma fuuuru casu,no ja uz som zufala,vazne neviem,co s nim...tak neviem,ci je to normalne alebo nie...cvicime kvoli asymetrii a uklonu hlavicky,no to sa nejako nelepsi mam pocit....

katkvy
26. zář 2012

@adelii náš malej je dost pohodlný, takže nijak výrazně jsem u něj nervozitu z toho, že něco nejde nepozorovala. S tou asymetrií neporadím, nezbývá než vydržet i když sama vím, že pokud nejsou vidět výsledky, moc motivující to k cvičení není.

biba321
26. zář 2012

@adelii naš je tiez pohodak 🙂 tak chcel by sa otočit,tak sa len snazi,ale nervozny nie je,
to je asi o povahe babetka 😉

biba321
26. zář 2012

Baby prosim Vas,ak davate babenka na zem na tie puzzle-ja mam akurat nove, 8 mm,a pod tym plavajucu podlahu,a maly ked sa hneva alebo je unaveny tak buchne hlavou o zem a plače ☹ ale to by si nemal ublizit,nie?ved to je tak akurat makke nie? no doteraz pasol kone na posteli,teraz ho uz chcem viac davat na zem,nech sa nauci..

elana
26. zář 2012

@biba321 neboj se...oni jsou gumoví, tyjo, kolikrát ten můj šáša buchnul hlavou o dlaždice v kuchyni, to ani nespočítám 🤐 ...jak byl na tom bříšku dlouho nestabilní, tak jsem ho tam položila, okamžitě se převážil na záda a samozřejmě s ránou do hlavy jak hrom, jen to zadunělo. A až bude větší a začne si stoupat, obcházet, chodit...to bude těch pádů ještě plno. Ťuknutí hlavičkou o puzzle mu opravdu neublíží.

adelii
27. zář 2012

@katkvy
@biba321 to ste ma moc nepotesili 😀 snad nebude hyperaktivny ☹ toho sa hrozne obavam...povahu ma asi po oteckovi,ten neusedi na jednom mieste,takze sa asi nemam co cudovat 😀 drzim palce,nech sa vam dari 😉

hanka10
27. zář 2012

@priadka No já nevím, jak bych to lépe vysvětlila. Prostě nesmí být ručička položená na podložce. Musí být tak moc přitisknutý k břichu, že ji udržíš ve výšce na úrovni trupu. Teď ji mám třeba podloženou svojí rukou, takže je jistota, že nepadne na podložku.

hanka10
27. zář 2012

Včera měl syn 37,5 stupně, dneska má 37,1. Myslíte, že máme cvičit nebo raději dát přestávka.

katkvy
27. zář 2012

@hanka10 necvičila bych

biba321
27. zář 2012

@hanka10 nám povedala fyzio ze nad 37,5 C nie, ale 37,1 by asi malo byt ok..?

biba321
27. zář 2012

@hanka10 to myslis pri reflexnom plazeni?? nesmie byt ta jeho ručičky,co ma pri mojom bruchu,na podlozke?? uf to si neviem ani predstavit.. my ju mame pozdlz jeho trupu,no potom ju vyberie,a akoby nou objime mne
no doteraz k tomu ziadna fyzio nevenovala nejaku pozornost,a ja mam fyzio ktora ma certifikat z olomouca..

hanka10
27. zář 2012

@biba321 @katkvy Zkusím ho ještě jednou přeměřit. Nerada bych mu nějak "ublížila". Chudák se nachladil od bráchy. Nudle u nosu a zvýšená teplota. Minulý týden jsme necvičili kvůli očkování, teď zase tohle a v pondělí jdeme na neurologii se předvést. Ale nic moc nečekám. Fyzio se těší až bude malému 6 měsíců a budeme moc cvičit plazení s nožičkou ze stolu. 😝