Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

silvie_z
12. říj 2012

@tichackova hmmm, to bych spíš měla děti ještě upatlanější... 🙂

katkvy
15. říj 2012

@elana Tak hlásím návrat, byla jsem s malým dva týdny na rehabilitačním pobytu a bylo to moc fajn. Myslím si, že Honzík udělal i pokrok a víc se zdokonalil ve stávajících věcech. Začal více sedět a používat více lození, i když plně stále nelozíme. Ale taky nabral hodně síly a nějak jej teď u cvičení nedovedu udržet, takže nevím co s tím.

svija
16. říj 2012

Ahoj,
tak my jsme dnes na rehabce byli pochválení, za cvik na bříšku, na zádech mu to ale moc nejde, nereaguje ideálně a prý to není mnou 🙂 (rehabce to taky nešlo), tak máme na týden jen jeden cvik na bříšku a další týden očkování, tak to budeme mít trochu volnější. Ale myslím, že si to zasloužil, cvičíme fakt poctivě a zlepšil se, tak třeba mu volnější režim taky prospěje. Když ne, tak zase pak přitvrdíme.

tichackova
16. říj 2012

@svija No tak to je super, to jste šikulky!!😵

petrusska6
22. říj 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat mamiciek, ktore cvicia vojtovu metodu z dovodu poruchy svaloveho tonusu - nosite svoje deti v satke? Resp. stretli ste sa s tym, ze by vam rehabilitacna odporucila NEnosit, koli tomu, ze by sa podporovala asymetria? Aky mate na to nazor? Ja naopak z inych zdrojov som sa docitala, ze nosenie v satke upravuje svalovy tonus - posilnuje ochabnute svaly, a uvolnuje stuhnute svaly. Vopred dakujem za Vase nazory.

kalo
22. říj 2012

@petrusska6 za mě nenosit. Rehab.sestra má určitě pravdu. Dítě se špatným svalovým tonusem musí mít pevnou pod sebou rovnou pevnou podložku. Svaly se v šátku zatěžují nepřirozeným způsobem...přirozeně se svaly dítěte trénují při pohybu na zemi, při aktivitě, kterou dítě samo vydává...

priadka
22. říj 2012

@petrusska6
@kalo
nosit v spravnom uvaze 😉 Nosenie v satke ci v ergonomickom nosici je dynamicke, pri spravnom uviazani sa svaly zatazuju prirodzenym sposobom, navyse nesuci clovek dietatko aktivizuje svojim teplom, tepom, dychanim, pohybom. Pri osovo nesumernych uvazoch syncekovi pravidelne striedaj strany, aby sa nepodporovala ta asymetria.
Ja nie som lekar ani fyzioterapeut, ale intuicia mi nasepkava, ze nosenie choremu tonusu urcite prospieva. Prikladom je moja tazko hypotonicka dcerka, s ktorou teraz po operacii nemozem cvicit, ale zistujem, ze cim viac si ju "beriem k sebe", tym je mocnejsia v tych spravnych partiach a zaklon jej povoluje...

petrusska6
22. říj 2012

@priadka dakujem za oba nazory, podla mojho nazoru spravnym nosenim nemozem nic pokazit. Pouzivam uvaz koliska a strany samozrejme striedam. A "napriek tomu" pozorujem, ze sa z tyzdna na tyzden zlepsuje, urcite najma vdaka cviceniu. Preto ma zarazilo odporucanie rehabilitacnej. Ved dieta ked aj lezi na rovnom podklade na chrbte, dokaze si najst sposob, ako sa vyhnut spravnemu pouzitiu spravnych svalov.

priadka
22. říj 2012

@petrusska6 vyborne si to vystihla, pevna rovna podlozka sama o sebe dietatku s tonusovou poruchou nijako nepomoze k tomu, aby sa hybalo spravnym sposobom, ono sa hybe tak, ako mu to najlepsie ide. Cim tazsia porucha tonusu, tym patologickejsie pohybove vzorce si telicko fixuje. Najlepsie je tomu predchadzat reflexnym cvicenim... vela sa da spravit aj pasivnou manipulaciou (napr. pri prebalovani ked podkladam plienku netaham babo za clenky hore ako zajacka, ale pokrcim kolienka a tak nadvihnem ritku, alebo pri zdvihani babatka z podlozky si ho najskor spravnym sposobom pretocim na brusko a potom dvihnem do narucia, alebo ak ho chcem dvihat cez sed, spravim to cez diagonalu, nie priamo atp). Samozrejme dietatko potrebuje svoj priestor na oddych na brusku ci chrbatiku na podlozke (aj so svojimi nespravnymi pohybmi a asymetriou), ale este ovela viac potrebuje byt pri mamine, najblizsie ako sa da.

hamca
24. říj 2012

ahojte, kvoli hypotonusu som zacala s dcerkou cvicit vojtovku pred 2 tyzdnami, viem, ze je to este kratko, ale nevidim ziadne vysledky, ba priam mam pocit, ze sa to zhorsuje. Samozrejme, nechcem to vzdat, len ma zaraza to, ze pred cvicenim, ked sme dcerke pomohli, tak bola schopna na brusku past baranky par sekund, ale teraz po 2 tyzdnoch ked je na brusku, ani neodlepi hlavu od podlozky. Ked som sa na to pytala fyzioterapeutky, tak len poznamenala, ze to by uz mala zvladat. Tak teda neviem. mate niekto podobnu skusenost?

canama
25. říj 2012

mamicky ktore cvicite vojtu, mozte mi poradit? ked mala dcerka 3 mesiace znicoho nic prestala dvihat hlavku ked lezala na brusku. isli sme k neurologicke ktora urcila diagnozu hypotonia sijoveho svalstva s tym ze to je len mierne a doporucila liecebnu rehlabilitaciu. rehabilitacny lekar vsak diagnozu upravil s tym ze podla neho ma dcerka aj slabsi hypertonus na koncatinach. naordinoval vojtu. po 6 tyzdnoch tento isty lekar zhodnotil ze svalova napatie dcerky uz je upravene, pekne sa dvihala no nechcelo sa jej velmi otacat, tak nam odporucil cvicit az do doby ked sa zacne mala plazit. to uz som ale isla aj na kontrolu k neurologicke ktora sa zhrozila ze naco vojtu cvicila a ze naopak by sme prave v cviceni nemali pokracovat, aby sa videlo ci mala bude pokracovat v motorickom vyvoji sama a nie na zaklade stimulacie reflexnych bodov. opatovne ju vysetrila aby sa presvedcila ze ma dcerka reflexy v poriadku. kedze ma dcerka ale 8 mesiacov a stale sa same neposadi a ni nelezie, tak nas po poslednej kontrole zase poslala na rehabilitaciu cvicit, ale nie vojtu. poslala nas dokonca inde. no a dnes sme tam boli a rehabilitacna doktorka usudila ze mala sa nechce ani pretacat na brusko...len preto ze to proste nespravila pred nou (btw, nespravila to preto, ze ked s jej dotykala cudzia osoba, bola vystrasena, tak sa pozerala na mna a ja som stala na druhej strane), ked ju dotorka natocila na druhu stranu smerom ku mne tak sa v pohode pretocila. to jej vysetrenie mi prislo uplne laicke a trvalo asi 30 sekund. a dostali sme naordinovanu zase vojtovku, hoci s tym nas tam neurologicka neposlala. 😢 uz neviem komu a comu mam verit. nepoznate niekto zarucene schopneho neurologa alebo rehabilitacneho lekara ku ktoremu by som este zasla? okresy bratislava, senec, galanta, trnava...vopred dik.

canama
25. říj 2012

@petrusska6 z mojej skusenosti by som odporucila tiez nenosit. ked bude dietatko vacsie a budes ho moct nosit na klokanka to ano. ja som tiez bola sklamana, kupila som si baby satku, ale ked som videla ako je v nej mala skrutena v polohe koliska, hlavicka uplne vykrutena, rucicka blizise k mojmu telu uplne stlacena, isla pekne krasne von.

susubaba
25. říj 2012

@canama choď do Dunajskej Lužnej, tam sú odborníci na detskú fyzioterapiu.www.tetis.sk tu nájdeš info.

canama
25. říj 2012

@susubaba ano, to som si nasla uz davno, lenze tam ma odpinkali z 2.5 mesacnym cakanim na prve vysetrenie..

susubaba
25. říj 2012

@canama za 20 € dajú termín okamžite, aj my sme tam boli.ak nebýváš ďaleko, tak tam choď.

canama
25. říj 2012

@susubaba do dunajskej luznej to mam uplne najblizsie. 🙂 nechapem ze mi to do telefonu hned nepovedali ze za poplatok sa da ist aj hned. a musim mat aj listok od lekara? lebo ten co som mala som uz odovzdala na rehabilitacii dnes. tak ci onak mam pocit ze kazdy sa nas tam bude snazit udrzat ako pacienta co najdlhsie a ktovie ake su ceny za jednotlive vykony. mozno je vojtovka zato taka oblubena ze za nu poistovne viac preplacaju ako za ine cvicenie. biznis je biznis a zodpovedny rodic je lahky terc. 😖

petrusska6
26. říj 2012

@canama Praveze ja ked ho mam v uvaze Koliska, tak hlavu nema ovela viac otocenu nez ako ked spi na rovnej ploche na chrbte... a ruky ma pekne rozlozene popri tele. Tak neviem. Kazdopadne, nezhorsuje sa, ale sa zlepsuje, co teda pripisujem hlavne cviceniu, ale aj tak, myslim si, ze to dieta potrebuje citit moju blizkost a neviem si predstavit ho nenosit. Ale dakujem za nazor. Budem dalej pozorovat, a podla toho, ako bude postupovat sa zariadim. Nosic Manducu mam kupeny uz, len chcem pockat, nech ma aspon 10 tyzdnov.

susubaba
26. říj 2012

@canama Ja som nemala lístok, lebo to som odovzdala u 1.lekára, u ktorej sme boli ale nebola som s ním spokojná.1mesiac sme chodili cvičiť do Lužnej a dr. potom nám dala pauzu na mesiac a teraz sme boli na kontrole a úplne nám zrušila cvičenie.Zavolaj tam, že žiadaš o urgentné vyšetrenie za 20 EUR.Ja mám známu, ktorá tam pracovala, ona mi žiadala o termín, ale videla som tam vypísaný cenník a je tam to uvedené.Potom už netreba platiť za nič.

susubaba
26. říj 2012

@canama a my sme mohli chodiť na cvičenie 2x za týždeň, lebo máme VšZP.

canama
26. říj 2012

@susubaba dakujem za info 🙂

canama
26. říj 2012

@petrusska6 mozno je to mnou, ja som si nevedela dcerku uviazat tak aby jej moj prsnik nezavadzal. :D jasne ze dietatku je najepsie pri mamicke, moja mala ma 8 mesiacov a je to veelky pritulnicek. ale kedze treba, aby cas bdelosti travila co najviac hrou na brusku, tak tieto potreby si uspokojujeme pri dojceni a spinkani spolu. manduca je super vec.

svija
27. říj 2012

@petrusska6 - nosit ve správném úvaze, takže ne na svislo, pokud to ještě nezvládne, což může být daleko později než ve 3 měsících. A střídat s kočárkem 😉 .

petrusska6
27. říj 2012

@svija ano, nosim v koliske, strany striedam a aj v kociku je. U takychto deti ako spoznat, ze uz du pripravene na polohu nazvislo? Ked ho drzim na rukach pri prenasani, tak hlavu si uz celkom pekne drzi sam.

moloko
29. říj 2012

@canama tak z toho bych byla taky pěkně zmatená... Nicméně slyším poprvé, že by někdo neměl cvičit Vojtu, aby se časem uvidělo, zda se dítě bude dále motoricky vyvíjet...divný názor..vím, že se Vojta nemá cvičit preventivně, ale pokud diagnostikovali hypotonii nebo hypertonus, případně trošku opožděný motorický vývoj, nechápu, co se tím může zkazit..tak ať konečně najdete dobrého neurologa i fyzioterapeuta ;)

biba321
29. říj 2012

@petrusska6 ahoj,mne tiez 2 rehabilitačne a 1 lekarka odporučili nenosit babo v nosicoch, ina pediatr. odporucila ze v šatke ano,ale max pol hodinu denne
no ja nenosim,som sa bala aby som zly uvaz neurobila a neublizila malemu..

biba321
29. říj 2012

baby prosim vas,moj maličky je teraz choručky 😢 ma aj horučky,takze necvičime
mozem ho davat aspon na bruško nech pasie kone a chyta si hračky,či ani to pri horučkach radsej nie?
dakujem

elana
29. říj 2012

@biba321 jestli má náladu si hrát, tak ho na bříško dávej...když se mu nebude nic chtít dělat, začne plakat a zvedneš ho. Jinak poloha na bříšku jako taková mu vůbec neublíží a aspoň se třeba rozptýlí. Ať se brzo uzdraví 😵

ivaadvojcata
29. říj 2012

Vojtovu metodu jsme ted zacali cvicit jelikoz mam predcasne narozena dvojcatka. Hrozne me to stve,deti u toho krici jak o zivot. Nevim jak dlouho to vydrzim.

katkvy
29. říj 2012

Tak dnes nám neuroložka navrhla ukončení cvičení, ale ještě by to prý příští týden měla schválit rehabilitační lékařka. Tak doufám, že to projde. Jinak náš stav v 15 měsících. Malý nelozí pouze se plazí. Sedíme, stoupneme si a obcházíme nábytek.

kubisovaanna
29. říj 2012

@elana moja mala ma 18 a 10600 a tiez sa mi snou zle cvici a to snou cvicim uz 15 mesiacov a poviem ti ze niekedy to fakt nejde ale zzdy hladam niaku strednu cestu