Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tichackova
21. lis 2012

Holky, prosím prosím, Eliška zas dneska něco "vymyslela" - leží na zádech, odstrkuje se nohama a šoupe se po zadku😝 Nevíte, jestli je to špatně nebo to nevadí...? Úplně se děsím, co nám zas řekne v pátek na rehabce...☹

elana
21. lis 2012

@tichackova no, zatím bych to neřešila, Ondra taky takhle "provokoval" a bavil se tím, syn mojí kamarádky taky. Blbý by bylo, kdyby se takovým způsobem natrvalo pohybovala, ale jestli vypadá, že fakt z toho má spíš srandu, tak bych to zatím nehrotila.

tichackova
21. lis 2012

@elana No ona se snaží i na kolínka, i když zatím jí to tedy moc nejde, pořád cestuje dozadu. Ale dneska přišla na tohle, tak se trochu bojím, aby u toho nezůstala😝 ☹

scvrcek
21. lis 2012

tak už taky cvičíme vojtovku....konečně, dlouho trvalo, než jsme se dostali...je to boj, ale snad to brzo pomůže..

elana
21. lis 2012

@tichackova tyjo, už na kolínka? to je šikula 😵 (chybí mi tu tleskající smajlík). Neboj, u toho nezůstane, přirozený je být na čtyřech a ona to dobře "ví" 🙂 Prostě experimentuje, nic víc. (teda samozřejmě nemám patent na rozum a do hlavy jí nevidím, ale vím, že to děti prostě dělají. Nic víc, nic míň).

svija
21. lis 2012

@tichackova - já bych to taky nehrotila. Prostě blbne a zkouší se hýbat jak to jde, Nakonec zjistí, že tudy cesta nevede a půjde správně 😉 .

tichackova
21. lis 2012

@elana No jo, snaží se, ale zatím jí to moc nejde🙂 I když dneska vydržela celý 3 vteřiny😀 😀 Tohle je z minulýho týdne 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=bT1ZLZ6n-Sc


Tak díky holky, uklidnily jste mě 😉 @svija

elana
21. lis 2012

@tichackova no co bys chtěla, vždyť jí není ani půl roku 😅 , je moc šikovná, Ondra se na kolínka velice zřídkavě dostal někdy v 9m a to jen na naší posteli (bylo to měkké a pohodlné 🙂 ).

tichackova
21. lis 2012

@elana 😀 No já po ní samozřejmě nechci, aby už lezla jako drak🙂 Ale plazit už by se mohla, byl by klid. Páč se strašně rozčiluje, že se nemůže dostat tam, kam by chtěla😀

elana
21. lis 2012

@tichackova no uvidíš, často začnou dřív válet sudy, než se plazit. Ale každý prcek je jiný a holky bývají (píše se to) zas rychlejší než kluci, tak si musíš počkat, čím Tě překvapí 😉

tichackova
21. lis 2012

@elana No nic jiného, než čekat, mi bohužel nezbývá🙂 Z bříška na záda jí to zatím nejde, občas se jí to povede, ale není to cílený, vždycky přepadne, jak se natahuje pro hračky 😒

elana
21. lis 2012

@tichackova to ale ještě vůbec nevadí...z bříška na záda má čas do konce 8. měsíce, takže ještě pomalu čtvrt roku.

tichackova
21. lis 2012

@elana Fakt? A já myslela, že už by to dávno měla umět... Super, díky moc, jsem zase klidnější😵 😵

elana
21. lis 2012

@tichackova né, kdepak 😅 Vlastně ani na to břicho by se teoreticky ještě týden nemusela umět točit 😉

tichackova
21. lis 2012

@elana Tak na břicho se poprvé otočila když měla 4 měsíce a 1 týden a pak to na další 3 týdny zapomněla, protože jsem s ní blbě cvičila😖 Ale od toho pátýho měsíce se točí krásně a posledních 14 dní už na obě strany, tak z ní mám radost🙂

elana
22. lis 2012

@tichackova no ta je fakt šikovná...nějak nechápu, proč se zdravým dítětem, které je snad i lehce napřed (ve 4m se na břicho otočí minimum dětí) cvičíš? 😕 Má nějakou blbou porodní anamnézu?

tichackova
22. lis 2012

@elana Ne, to vůbec. Začaly jsme chodit, protože točila hlavičku jen na jednu stranu. A pak už se to vezlo...😝 Teď vlastně ani nevím, proč cvičíme. Možná lehká nestabilita na bříšku a kvůli tomu, že při pasení koníků má občas pravou ruku v pěst😅

elana
22. lis 2012

@tichackova 😅 no, to je opravdu zásadní stav 😝 Ale tak ono jí to neuškodí a pokud už to obě zvládáte dobře, tak to ber prostě jako protahovací cvičení. Pokud by z toho byla nějak nešťastná, tak bych se asi pokusila domluvit na pomalém ukončení s tím, že třeba přijdete, pokud by se do konce 10m nerozlezla nebo tak (čas má do roka ale).

tichackova
22. lis 2012

@elana No já se přiznám, že poslední týden necvičím. Minulý čtvrtek jsme byly na očkování, takže jsem s ní pak tři dny nechtěla cvičit, jenže ona má poslední dobou takový uřvaný období a to cvičení jí vždycky ještě víc naštvalo, strašně sebou mrskala, řvala jak když jí řežu nožičku a měla jsem problém jí udržet, jak byla vzteklá. Takže jsem se na to vyprdla😖 Uvidíme, co mi řekne zítra, třeba na ní něco vymyslíme, že jí zase budu schopná zkrotit a začnu zase cvičit, ale přiznám se, že mám chuť s tím seknout úplně...

elana
22. lis 2012

@tichackova to se vůbec nedivím...v těhle případech (ne řvoucí dítě, ale šikovné dítě, které cvičí víceméně zbytečně) se hrozně těžko hledá motivace a ta je u vojtovky víc než důležitá. Zkus to nějak skoulet, dát nějaký limit, ať si rhb řekne, co by chtěla kdy u ní vidět a domluvit se na kontrole tehdy. A když bude ok a splní to (třeba to lezení), tak dobrý, když ne, můžete cvičit zas.

tichackova
22. lis 2012

@elana No právě, motivace mi poslední dobou nějak chybí. Protože za ten týden, co necvičíme, se právě začala pokoušet dostat se na ty kolínka a jde jí to den ode dne líp a líp, a tak si myslím, že by se zlepšovala i bez cvičení...

lv
22. lis 2012

@tichackova
@elana zdravím, dámy, čtu to tady, a přijde mi jak kdyby jste mluvily o mé malé - teda kolínka pod sebe nestrká, ale na břiše si podává hračky, otáčí se oběma směry na břicho, hraje si s chodidlama, co teda není dokonalé je vzpor na natažených rukách, pažích, začínali jsme před měsícem cvičit, protože ani ve 4měs nepásla koníky..nevím, jestli teď pase kvůli cvičení, nebo že do toho prostě dorostla..má lehkou hypotonii, slabší prý zádíčka a bříško. Pořád se s tím nějak nemůžu srovnat, protože jinak mi příjde šikovná, je o malinko pozadu než moje první dcera, ta všechno dělala asi o měsíc dřív, ale že by zas byla nějakej vážnej případ, ta motivace mi chybí. A já jsem chodila v 18měsících, prosím..takže je knedla po mě...

elana
22. lis 2012

@lv jestli ještě ve 4m pořádně nepásla, tak jí možná vojtovka opravdu nastartovala...ona zas účinná je, to né že né a v medicíně prostě nikdy nejde říct, co by se stalo kdyby (necvičila, pacient dostal jiný lék, žena rodila radši v nemocnici než doma atd.), takže si myslím, že je dobře, že jste cvičili. Ale když je malá takhle šikovná, tak zas tak-úkol splněn, proč ji teď nenechat vyvíjet se vlastním tempem a cestou. Je to vše jen na domluvě s fyzioterapeutem, jak se k tomu postaví.

tichackova
22. lis 2012

@lv Mě taky přijde, že spousta dětí cvičí aniž by to bylo nezbytně nutný. I sama na rehabce mi řekla, že by si určitě něco našla tak na 90% dětí😅 Ale přesně jak píše @elana pokud ve čtyřech měsících nepásla, tak asi bylo cvičení na místě. Stejně u toho našeho otáčení hlavičky jen na jednu stranu. Ale trochu nechápu, proč cvičit dál a nenechat to na dětech samotných....

zaza218
22. lis 2012

ja som cvicila vojtovku s oboma detmi, s prvou dcerou az kym nezacala stvornozkovat a teraz s malym sme zacali cvicit,ale uz nam povedali ze nemusime,staci ked bude na zemi a on vsetko zvladne...ale ja osobne si myslim,ze obom detom to pomohlo, aj ked v mojom okoli sa to nikomu nepacilo ze nieco take cvicim s detmi,hlavne mojej svokre, lebo pri tom plakali a ona to nemohla pocuvat

lv
22. lis 2012

@elana
@tichackova vidím to jako vy dvě, dámy..kdyby, kdyby říkat nejde, to je jasný...souhlasím i s tím, že je vojtova metoda jistě obrovským přínosem pro děti, které to potřebují..budu se muset opravdu domluvit s fyzioterapeutkou, jsem takový nerozhodný typ, jdeme za týden, tak to s ní proberu..a říkala jsem si, že plácnout před fyzio jakýkoliv dítě, něco najdou, i mě, manželovi, každému v rodině..jste mě uklidnily.
@zaza218 jistěže to u nás tchýně vidí jako neopodstatněný týrání, a ještě jsem někde v diskuzích četla, že se cvičením pomáhal tatínek, no to jsem se zasmála, že by se něco takového stalo u nás, vůbec nehrozí. a NEJVÍC mě mrzí, že když jsem dnes cvičila před fyzio, řekla mi, že mačkám špatný místo na lopatce, takže jsem týden mačkala vzpouzející se děcko úplně zbytečně a blbě 4x děnně. A to jsem si myslela, jak to dělám dobře a vidím tu "odpověď" svalů atd..

lv
22. lis 2012

@tichackova roztomiláááá Eliška, koukla jsem se na video na youtube, šikulka hezunká! právě jak tam děláte srandičky, jak jíš ten pomeranč, nebo mandarinku, tak jde vidět, jak se vzpírá na celých rukou, to moje knédl ne-e, nebo jen vyjímečně, když zuří

tichackova
22. lis 2012

@lv 🙂 díky díky🙂 Eliška se začala takhle vzpírat na rukách tak před třemi týdny. A naprosto z ničeno nic🙂 Tak vydrž, ono to přijde😉 Eliška se takhle v klidu zvedne, ale zase propíná nožičky, což se rehab samozřejmě nelíbí...😝

lv
22. lis 2012

@tichackova no ono jsou všechny děcka co rostou bez odborného dohledu v nebezpečí! co když nějaký co nechodí na rhb propne nožku, nebo zakloní sem tam hlavu, nebo neotevře pěst! 😨 ono jsme všichni jak z tabulky, že ano 😲 😀 😅 jenom sranda

tichackova
22. lis 2012

@lv 🙂 Já jsem ráda, že jsme začaly chodit, fakt nám to strašně zezačátku pomohlo. Ale teď už si tím nejsem tak jistá. U nás je prostě jen ten problém, že Eliška propíná při pasení nožičky, ale spíš jen zezačáku, pak jak je dýl na bříšku, tak už je má správně a propíná jen když se pro něco natahuje a to nevím, jestli je dobře nebo špatně. A pak má občas tu ruku v pěst. Jo a nakračuje víc levou nohou, tou pravou jí to moc nejde a to je asi jediný, co mě trápí, protože si říkám, aby jí pak šlo lézt...