Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

silvie_z
12. pro 2012

ahoj všem a gratuluju k pokrokům 🙂 u nás jedno dvojče v 7,5 měsících hopsá po kolenou kolem celé ohrádky a druhá se konečně začíná na kolena stavět. dlouho se jenom otáčela a pivotovala a zdálo se mi, že už by chtěla lozit jako ségra, ale neví, jak na to. tak jsem to říkala rehabce a ona mi ukázala něco z bobatha a na overballu, hlavně ji prostě srovnávám do té pozice na všech čtyřech a do dvou dnů to začala dělat sama. samozřejmě se udrží jenom chvilinku, ale asi to fakt jenom potřebovala ukázat. tak se můžete zeptat, jestli by to nepomohlo i některým vašim dětem 🙂

lv
13. pro 2012

@m.e.l ..jasně, jen mě to zajímalo, protože hned u 1.návštěvy u ní mi řekla, že hypotonické bývají často tyhle velké tlusťoučké děti, že i to tělíčko unést je pro ně hodně práce..no možná mě chtěla jen uklidnit, poprvé, vytřepanou matku...ptala jsem se jí i na dědičnost, protože já, moje sestra, moje matka jsme všechny chodili až v 18měs, teď když mám načteno, mám sama spoustu znaků hypotonie..prý se to neprokázalo, i děti sportovců bývají hypotonické..tak aby se v tom prase vyznalo... 😕 😉

lv
13. pro 2012

@silvie_z super, šikulky..

elana
13. pro 2012

@lv třeba to myslela tak, že mezi tlustými dětmi je velké % hypotoniků, ne tak, že hodně hypotoniků je tlustých. Trošku jiný úhel pohledu-a už nemusela říkat takovou blbost 😉

jinak u nás se chodíííííííííííííííí. Nejistě a zeširoka a jako trošku do strany (jako krab), ale včera přešel sám půlku kuchyně. Tak věřím, že bude pilovat a pilovat 😵

m.e.l
13. pro 2012

@lv No je pro ně těžší unést tělíčko když jsou hypotonici. Hodně mých kamarádek nemá žádné hubeňoury a ani jedno z nich není hypotonik, kromě mého dítěte. . . Prostě hypotonie má základ v činnosti mozku, né ve stavbě těla.

@elana Gratuluji k chození. Můj syn ze začátku chodil naprosto šíleně - začal teda chodit ve 2,5 letech a chodil spíše bokem. . . . 😅

tichackova
13. pro 2012

@silvie_z Ahoj, holky jsou šikulky!😵 Mohla bys mi popsat nějakej ten cvik z Bobatha? Overball tedy nemám... Eliška už sice péruje, už měsíc, ale k lezení se pořádně nemá...
@elana No paráda, tak už máte doma chodce!!😵 😵 On na to časem přijde, jak to má správně dělat🙂 Fakt super zpráva!

tichackova
13. pro 2012

Já mám lehce depku. Eliška už péruje měsíc a k lezení se pořádně nemá. Jednou se jí sice povedlou kousek popolézt, ale jinak je to tedy bída. Pravá noha už by chtěla, ale levá se nějak zasekla. Už ani na tu levou nohu nereaguje při cvičení. Jakoby jí táhne za sebou, nepokrčuje jí☹ Tak nevím, co zas dělám špatně☹ Na kontrolu jdeme až 7. ledna, teď má dovolenou, takže jí ani zavolat nemůžu.... Ach jo...

elana
13. pro 2012

@m.e.l a už chodí pěkně? 😉
@tichackova buď vklidu...prosímtě, v půl roce neleze ještě skoro žádný dítě, plno maminek (i doktorů) chválí dítě za to, že se v 7 měsících plazí. Je hrozně, fakt moc šikovná, nech jí čas. Možná jí to zatím s tou nožičkou nejde právě proto, že ještě nemá dozrálý mozek k tomu modelu lezení (on je hodně složitý, proto je to takový milník, že se říká, že když se dítě naučí lézt, tak mu DMO nehrozí a bude chodit), ještě je fakt maličká. Dej jí čas aby se jí to všechno v hlavičce propojilo,uvidíš, že se rozleze, fakt se nemáš čeho bát. Blbě neděláš nic.

tichackova
13. pro 2012

@elana Jj, asi máš pravdu, možná k tomu vážně ještě nedozrála. Jen si říkám, co se stalo, že mi nereaguje na ten cvik. Krásně se odrážela a teď jí to vůbec nejde, a ještě mi tam tak nějak divně stáčí chodidlo... No nevím, no...😒

tichackova
13. pro 2012

@elana To je tak, když jsem v diskuzi, kde jsou stejně starý děti (max. o měsíc starší). Všichni se tam chlubí, co všechno děti umí a mě pak přijde, že je Eliška pozadu. Elča péruje už měsíc a nic z toho, a jiná holčička péruje týden, max. 2 a už leze. A to je jen o den starší...

elana
13. pro 2012

@tichackova třeba je to jen přechodný, malej taky mívá dny, že vůbec nereaguje na cvik (nebo asymetricky, na jednu stranu jo, na druhou ne), už to vůbec neřeším, vždy to bylo přechodný, trvá to pár dnů a zas dobrý.

no, ale neříkej mi, že v tý diskuzi všechny děti už lezou 🙂 , to by byla geniální várka dětí. Limit pro lezení je 12 měsíců, velcí šikulové lezou už v těch 6, většina se rozleze mezi 8-10 měsícem. Ono není u těch rychlých dětí zas tak o moc stát...chodí třeba v 10m, ale mozek mají furt mimina-jsou samý pád, boule, pláč...prostě chodící bezmozci. Potvrdilo mi to několik maminek těhle rychlíků nezávisle na sobě. Vše má svůj čas a trápit se tím, že mi dítě v půlroce neleze...to je fakt zbytečný.

tichackova
13. pro 2012

@elana No všichni nelezou, to neee...😀 Jen každej říká - neporovnávej dítě s ostatními dětmi... Jen mi nikdo neřekl, jak se to dělá😀 😀
Ty mě vždycky dokážeš tak hezky uklidnit... fakt🙂 Díky!

bambibam
13. pro 2012

@tichackova ,to sa robí tak ,že pri jedných starostiach si spravýš dalšie a potom zabudneš si všímať niektoré veci 😀 😀 😀 😀 a ked si náhodou budeš chcieť porovnať dieťa a tabuľku tak sa zasmeješ ,pomojkáš mimi a povieš si ide nám to dobre ,sem tam pomalšie ,ale robíme pokroky! môj teraz dobieha ostatné deti a som šťastná ,že je.

m.e.l
13. pro 2012

@elana Jo po cca měsíci od lázní začal chodit lépe. . . Teď už chodí 13 měsíců, respektive lítá. 😀

tichackova
13. pro 2012

@bambibam 😀 Asi si budu muset pořídit ještě jedno dítě, abych se nenudila😀

bambibam
13. pro 2012

@tichackova mne sa narodila Stell,stále sa mi niečo nepozdávalo,lebo inédeti robia to ....a to.....a do toho som otehotnela a prišiel Miško - vytiahli ho ,oživili,ale .....cvičili sme do pol roka ,lebo dostal horúčky ,dotoho chorľavel a nabalovalo sa to na kopu,vtedy doktor na neurologii povedal dosť cvičenia necháme ho do roka tak ,max. vám doporučujem ked bude bez teploty plávať. Bolo to náročné obdobie ,ale tie 3 mesiace mali niečo do seba,teploty klesli a sú už len sem tam,reflux je ,ale miernejší,dýchanie je v riešení, a pohybovo sa zobudil ked mal presne 9 mesiacov - dovtedy iba ležal ako mimino a teraz zo dňa na deň lezie,plazí, štvornoškuje,vstane pri nábytku,urobí hopy hopy ,proste sa zobudil. A tak skončilo Stellkine porovnávanie a sem tam sa pozrem čo by mala vedieť a zistila som ,že sme u nej veľmi popredu ,zabudla som úplne ,že ju treba porovnať. A tak ich neporovnávam. Každý dostal do vienka iného slimáka 😀 😀 😀 😀 😀

jasnenka81
13. pro 2012

Maminky, prosím o radu. Mám doma 10měsíční holčičku a naším problémem je to, že absolutně nechce být na bříšku. Od toho se samozřejmě odvíjí to, že o nějakých pokusech o plazení či lezení nemůže být ani řeč. Leží a hraje si jenom na zádech, otočí se na bok, když se nedej bože obrátí na břicho, tak se okamžitě otočí zpět na záda. Když ji na bříšku držím a bráním jí se otočit, tak se vzteká. V 8 měsících jsme byli na neuro, lékařka shledala slabší hypotnii, ale vojtovu metodu nedoporučila, protože malá špatně reaguje na doktory a hrzně vyvádí. Doporučila jen motivovat na hračky, ale na to se malá vůbec nechytá. Chtěla jsem se zeptat, zda je tu někdo kdo má nebo měl podobný problém a jestli mu cvičení pomohlo.

elana
13. pro 2012

@jasnenka81 já nevím...asi bych na vlastní triko zašla na rehabilitaci a nechala ji prohlídnout ještě jednou. To, že nechce být na bříšku, není v podstatě příčina, ale následek-ta poloha je jí nepříjemná, protože nemá svaly dost pevné na to, aby ji na něm udržely 😖 a to by v 10m už rozhodně mít měla. Syn to měl podobně, na bříško se otočil až v 9 měsících, plazit se začal taky tak nějak...ale aby si polohu na bříšku opravdu oblíbil, to chtělo pár týdnů intenzivního cvičení vojtovky, rozlezl se pak až ve 13m. Takže asi bych se fakt nenechala uchlácholit názorem jedné doktorky, které se zdá "slabě hypotonická", když zjevně nějaký problém možná má. Nebo třeba nemá a fakt je jen líná-ale to líp posoudí odborník, který takovéhle děti vidí denně.

priadka
13. pro 2012

@jasnenka81 no teda, mrska mala. Celkom ma zaujima, ci sa nejakym sposobom presuva, kedze neplazi ani nelezie. Vala sudy? Alebo "se soupe po chrbte"? Ma motivaciu sa za niecim alebo niekym posunut z miesta dalej?

Okrem vojtovej metody su aj ine sposoby, ako dietatku pomoct najst radost z pohybu na brusku. Mam taky pocit, ze to bude chciet nejaku alternativu, ale aku - neviem... urcite suhlasim s nazorom @elana - skuste zajst k rehabilitacnej lekarke.

silvie_z
13. pro 2012

@tichackova ten cvik z bobatha není ani tak cvik jako spíš srovnání do pozice nebo upravení tak, aby to dělala dobře. kleknu si s ní na zem, posadím se na paty a mezi koleny ji postavím na čtyři s hlavou od sebe. chvilku ji tam podržím, ale brzo se vysmekne, opravdu vydrží jen pár vteřin. je lepší nemít kolem sebe hračky, aby se nerozptylovala a nenatahovala se po nich. rehabka to dělala na cvičícím stole - nohy si zapřela o břicho. a taky mě upozorňovala, že by měla mít dlaně roztažené, ale takový problém třeba vy nemáte. můžeš se zeptat své rehabky, jestli by vám to pomohlo, ale můj selský rozum mi říká, že uškodit by to nemělo. opravdu v té pozici nevydrží dlouho, pokud se tam nedostane sama. a overball doporučuju, stojí přijatelně (myslím tak 150 korun) a holky ho mají i na hraní, občas do něj plácnou nebo si ho prohlíží a okusují, když jsou na zádech 🙂 mám ho trochu vyfouknutý, položím je na břicho a pohoupu je dopředu dozadu a do stran.

silvie_z
13. pro 2012

@tichackova určitě se rozleze, neboj 🙂 děti se nevyvíjí stejnoměrně, ale ve skocích, tak se asi chystá na skok 😀 naše malá, se kterou dělám toho bobatha, se na bříško otočila ve 4 měsících a pak víc než dva měsíce nic. a ta druhá se zase na bříško otočila v 6 měsících, během pár dnů na záda a pak už se nějak zapomněla zastavit a hopsá po kolenou. opravdu mi to jako lezení nepřijde, spíš se odrazí dopředu a spadne na nos, ale hýbe se.

silvie_z
13. pro 2012

@jasnenka81 taky souhlasím, určitě bych ji vzala třeba ještě k jinému neurologovi. buď vám doporučí nějakou rehabilitaci nebo řekne, že je to opravdu ok a že stačí počkat. aspoň já bych byla klidnější, za tu jednu návštěvu u doktora to stojí.

rebecca16
13. pro 2012

Ahojte maminky @jasnenka81 a ine...aj moje dieta neznasalo polohu na brusku. Az po prvých narodeninach prišiel posun. Na bruchu začal byt pokojný/spokojný a postupne prišlo plazenie, lozenie....syn je hypotonik. Nikdy som s ním vojtovku necvicila. Teda rehab nám ju predpisala...ale syna som dala odborne vysetrit neurologom, ktory vojtovku neodporucal. Mala som šťastie na jedného z pokrokovych lekárov, ktory nedajú vojtovku paušálne každému. Mám pocit, že uz stačí aby sa ti dieta neposadilo v správnom case a miesto iných metód (lepšie tolerovanych) ti vsadial dajú vojtovku. Akoby v cz a SVK ine nepoznali. Mne neurolog povedal jasne - vojtovka je pre deti s ad1 poškodením mozgu a cns ad2 pre deti s určitom formou asymetrie. Pre hypotonikov obzvlášť "ľahkých" nemá význam. Treba sa im venovať, cvičiť s nimi, plávať, overball a ine metódy( zopar ich je, len sa ťažšie hľadajú) ale vojtovka je pre tieto deti aj rodinu zbytočný stresom, častokrát zial neprinasa ziadne vysledky, alebo velmi pomale. Môj syn je toho dôkazom. Obrovkse pokroky prišli z tyzdna na týždeň aj bez vojtovky. Stačilo nájsť správny prístup a šlo to. Držím palce.
Nechcem aby to vnimali ako reklamu...len viem podľa seba, že som na nete strávila veľa veľa hodín kým som našla konečne správnych ludi, ktory sa venujú hypotonickym detickam ako aj s inými problémami. Preto ak ma nejaká mami záujem, napíšem Vám do ip viac. 🙂

lemuritto
14. pro 2012

Ahoj holky!
Ráda bych se k Vám přidala ( né že bych úplně chtěla, ale také jsme skončili na Vojtovce). Dcera má dva měsíce a vývojově je prý tak o měsí pozadu ☹ Ach jo. Má predilekční držení hlavičky, pupeční kýlu a lehkou osovou hypotonii... Na RHB nás odeslal doktor dětský, kterému se zdála v pohodě a s normálním vývojem, kvůli kýle. RHB doktorce jsem řekla, že mi v poloze na bříšku přestala otáčet hlavičku a na zádeh preferuje spíše pravou stranu. Tak nás poslali k RHB sestře a ta mi řekla, jak je malá zpožděná a že má všechno oslabené...Takže zatím cvičíme 5*denně, tlakem pod žebra a dvakrát na preferovanou stranu, jedenkrát na nepreferovanou, po půl minutě. Magda u toho ani moc neřve, nahlas jí počítám a snažím se u toho smát a tvářit se, že je to všehno v pohodě...No vyplašili mě, co budu povídat, žádná máma nechce slyšet, že je její dítě vývojově opožděné :( Tak doufám v pokroky!

jasnenka81
14. pro 2012

@priadka a ostatní děkuji za vaše reakce. No jo, je to s ní kříž. Ona se vcelku nijak neposouvá, jen když se vzteká, tak se na zádech zapře nohama a poposune se po zádech a sudy jen tím způsobem, jak jsem psala, když se náhodou otočí na břicho, tak s sebou hodí hned na záda, ale nevidím to jako způsob přemisťování se, ale jako způsob dostat se z neoblíbené polohy, nedělá to s cílem se někam posunout. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda se můžu teda k jinému neurologovi či rehabilitační objednat bez doporučení. No musela bych asi do brna, protože u nás na malém městě to dělá asi jenom ta jedna doktorka, u které jsme byli, ale pro klid v duši bych přeci jen radši, kdyby ji ještě někdo prohlédl. Dybyyste náhodou věděly o nějaakém dobrém, tak mi prosím doporučte. Díky.

lv
14. pro 2012

@lemuritto ahoj, tak ať se ti holčička rychle lepší! je fajn, že ti u toho ještě tak nevyvádí, mě příjde, čím větší děcko, tím se víc brání a bojuje a dělá všechno pro to, aby nemuselo daný cvik správně provést. A taky má sílu, že ano.. 😝 no s tím, že řekne rhb, že je miminko vývojově opožděné máš pravdu, u nás vždycky po pochvale, jak se zlepšila následuje "ale je tak 1-2měs pozadu"..přitom pediatr taky zhodnocuje vývoj jako dobrý, podle tabulek psychomotického vývoje na netu taky všechno umí... 😠 tak nevím, atlet z ní asi nebude 😵

elana
14. pro 2012

@jasnenka81 nooo, podle toho co popisuješ, je fakt dobře, že to budeš řešit dál...nechci Ti přidělávat vrásky na čele, máš jich po návštěvě doktora i tak dost-ale takhle se 10m zdravé dítě nechová, to už musí mít touhu se někam přemístit, dostat, pomalu už i do vertikály. Pokud snahu nemá (ale na hračky kouká, zájem o lidi, zvířata a věci má), tak nejspíš jsou na vině svaly, nedostatečně připravené, posílené. Takže držím palce na novou doktorku, jsem z jiného kraje, takže bohužel nedoporučím nikoho konkrétního. Ale neboj se, budete (asi) cvičit a uvidíš, že se to zlepší.

tulipaki
14. pro 2012

@lemuritto ahoj! To jste začaly brzy, to je super! Tím rychleji se dostaví pokroky a třeba budete i o to míň muset cvičit 😉 Přeju, ať to jde rychle a snadno. A zvolila jsi super přístup. Taky počítám nahlas a směju se u toho a malej se občas i chechtá. Takže je to hodně o přístupu maminky 🙂

rebecca16
14. pro 2012

@jasnenka81 ahoj chcem ta len upokojiť ... Môj syn bol do 12 mesiacov prakticky nemobilny. Nevedel sa sam posadit, postaviť, nelozil, neplazil. Vedel len stabilne sedieť, pretáčať sa a chodiť za ruky a stať/chodiť pri nábytku ak sme ho k nemu postavili. Všetko to dobehol od 12 do 15 mesiacov. V priebehu troch mesiacov. Proste na to musel dozriet. Hold niektoré deti su tabulkove, niektoré idu svojim tempom. Vojtovku som s nim necvicila. Hlavne prosím nerobte paniku z toho, že dieta nerobí to, co ma podľa nejakých tabuliek, ak su deti inak zdravé treba to nechať na nich a podporovať ich v pohybe, hrať sa s nimi, chodiť na plávanie, skakat na loptach...a ine. Bud v klude tvoja dcérka sa rozpohybuje určite🙂

imzadi
14. pro 2012

@lemuritto ahojky...taky jsem tu cerstva...cvicime skoro 14 dni a mala ma ted dva mesice...u nas naopak hypertonie a hyperreflexe...ale cvicime to same a jrste na brichu z reflexniho plazeni mackame bod na rukach a pak protazeni nohou...zatim moc pokrok nevidim a trosku me to srazi dolu. Jsem clovek co potrebuje vse hned 😝 tak drzim palce at jste brzo ok! Nas ceka ve stredu kontrola...