Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

yesu
9. únor 2013

Holky kolikrát denně cvičíte? A musí být intervaly mezi jednotlivým cvičením stejnej?

imzadi
9. únor 2013

@yesu donedavna 4x ale ted se nam trochu zmenil rezim tak to zvladam jen 3x☹ a snazim se minimalne mit ty 3 hodky pauzu....

yesu
9. únor 2013

@imzadi a myslíš, že když to cvičím třeba dvakrát po dvou hod, pak třeba 4 hod pauza a pak zase pod dvou hod, že to vadí?

imzadi
9. únor 2013

@yesu tam asi jde o to aby se prckove moc nezatezovali ale ten Tvuj uz je docela velkej, tak pokud je jinak v klidu, tak bych to asi neresila😉

zuzikkaa
11. únor 2013

baby,,sú nejaké cviky aj na nožičky -chodidlá?? zdá sa mi ,že malý niekedy mierne vytáča do vnútra chodidlá tak by som mu chcela cvičením nejak spevniť svalstvo,, ďakujem

kamimik
11. únor 2013

@zuzikkaa Zkus míčkování, míčkujeme chodidlo a lýtko a na svaly to má hodně vliv 😉

hanka10
12. únor 2013

Ahoj. Nevíte náhodou, jak vylepšit lezení? Syn leze už 3 měsíce, ale podle neuro je to pořád nezralé lezení, protože zadeček s kolínky tvoří V. Napsala nám, že máme mít jenom koberce, aby mu to neklouzalo. Že pak lépe poleze a i si sedne. Jenom mi máme jenom ty dětské koberce a příbuzní jich také mají málo.

kamimik
14. únor 2013

@hanka10 A překážky vám neříkala. Nutit ho lozit přes tvoji nohu, nebo prostě všude možně před něho dávat něco, co može přelézat. My dáváme kojící polštář, velké plyšáky, deky...taky máme všude plovoučky

hanka10
15. únor 2013

@kamimik díky. Zkusíme to. To neříkala, pořád mlela jenom o koberce a že bez nej to nejde.

kamimik
15. únor 2013

@hanka10 🙂 My mame plovoucky,takze asi jde🙂 Urcite je koberec lepsi,ale nekdy to jinak nejde. Tema prekazkama se to zlepsilo hodne.

tichackova
15. únor 2013

@hanka10 My máme v bytě plovoučky a taky se naučila. Nejdřív začala lézt na gauči a na posteli, tam jí to bavilo nejvíc a nic jí neklouzalo🙂 A nebo jsou takový ty návleky na kolínka, ty by taky mohly pomoct😉

hanka10
15. únor 2013

@kamimik , @tichackova Starší se naučil na plovoučkách taky lézt bez problémů, ale já jsem teď kvůli cvičení z malého na nervy. Ještě ke všemu porovnávám se starším, který si sedel v 8 a půl měsíci a mladší pořád nic a to je mu už 9 a půl. ☹ Asi jsem blbá, ale udělalo by mi to hroznou radost. 🙂
Dneska jsem viděla holčičku, ta lezla stejně jako syn a normálně si sedala, tak nevím.

kamimik
16. únor 2013

@hanka10 To chce trénovat, oni sami ví, kdy se na co cítí🙂 A blbá nejsi,já to mám v živé paměti, jiné děti chodily a náš neseděl,ale nechtěla jsem to uspěchat a nechat ho,at si dělá všechno sám. Sedl si v 10 měsících. Teď je mu 14m a stojí a obchází nábytek,ale sám nic. Ale když jdeme do plavání a vidím,jak všechny děti sedí s kulatýma zádama a náš malý je rovný jak prkno, tak si říkám,že to za to čekání opravdu stálo🙂Takže nic nepřirovnávej,každé je jiné..

tichackova
16. únor 2013

@hanka10
@kamimik Já jsem taky ten typ, co pořád porovnává. Někdy si říkám, že takový lidi by měli mít tabulkový děti, aby se zbytečně nestresovali😀 😀

Jinak Eliška začala pérovat na kolínkách v 5,5 měsících a teprve v 7,5 začala pořádně lézt i na plovoučce. Hned na to si stoupla, obchází nábytek ale žádná sláva a taky nesedí. A to ani když jí sami posadíme, to hned přepadává... Ale co, jednou to přeci musí přijít😉

kamimik
16. únor 2013

@tichackova Přesně, taky bych potřebovala tabulkové dítě😀 To asi všechny maminky pořád přirovnávají. Ale třeba podle tabulek chodí dítě při správném vývoji mezi 12-16 měsícem. Co je dřív je taky špatně🙂 Já jedu celkem hodně podle knížek od Kiedroňové a má to tam hezky všechno popsané.A třeba sednout si má dítě až pořádně leze, takže děláte všechno správně🙂 Malý leze od 8 měsíců a to i stál,ale sezení nic, tak jsme jezdili jak trubky naležato v kočáře a ty pohledy byly hrozné...ale ted vidí,že se to fakt vyplatilo a budu to tak dělat i s druhým🙂 Ale je to těžké obrnět se proti těm dotazům okolí 😒

tichackova
16. únor 2013

@kamimik Já už jsem si řekla, že to prostě řešit nebudu a zatím se mi to celkem daří. Myslím, že Eliška je šikovná, vojtovku jsme ukončili začátkem ledna, takže by měla být ok a nechávám všechno už jen na ní. Až si sedne, tak si sedne, až začne chodit, začne chodit. A je jedno, jestli to bude v 10ti měsících nebo 16ti...

kamimik
16. únor 2013

@tichackova Přesně tak. Taky si to tak říkám, jen to okolí mně někdy deptá🙂 Už mně nebaví ty otázky a už chodí...ne...no to je divné...

silvie_z
17. únor 2013

@hanka10 ahoj, kromě návleků se taky před časem prodávaly v lidlu punčocháče s protiklouzacími puntíky na kolenou a na šlapkách, třeba je někdo taky nebo na mimibazaru prodává. a na porovnávání se vykašli. mám dvojčata, akorát je každá úplně jiná - jedna cvalík, druhá taková žížala. mezi tím, než se něco naučí i ta druhá, bývá většinou několik týdnů, jedna seděla, když se uměla jenom plazit, ta druhá bez problémů lezla a dlouho si ještě nesedla. hlavně je do ničeho nenuť, pokud nemáte žádnou tragickou diagnózu, tak si na to mimi přijde samo 🙂 a čím později si stoupnou, tím dýl budeš mít ty klid bez běhání a dělání záchrany 😉

hanka10
17. únor 2013

@silvie_z Já pořád vidím, jak už už to má a pak si tam tu nožičku strčí a je v zase v překážkovém sedu. Popravdě jsem trochu z návštěvy neuro naštvaná. Viděla ho tak 3 minuty a během té doby ještě telefonovala a přes koberce nejel vlak.

silvie_z
17. únor 2013

jj, doktoři ty děti vidí chvilku, v tomhle je lepší promluvit s rhb, ta na vás má víc času. ale mám pocit, že rehabky zase mají nějaké tabulky, úplně jiné než doktoři a hlavně přísnější... jediné, co bych ti snad mohla poradit, je to, že jsem naší Bětce občas ukázala, co má vlastně udělat, když už se mi zdálo, že by dlouho něco chtěla dělat, ale neví, jak na to. třeba jsem ji srovnala na kolena a pak na všechny čtyři. ona v tom dlouho nevydržela, za pár vteřin se vysmekla, ale během dvou dnů se na kolena dostávala v pohodě sama. radila mi to rehabka, tak by to snad mělo být dobře. asi je to trochu o citu, poznat, kdy už mimčo na něco fyzicky má, ale neví jak - abys ho nenutila do něčeho předčasně. na sedání mi radila položit ji na záda, přidržet jednu nohu a za protilehlé rameno trochu přitáhnout šikmo do sedu. asi je to na šikmé břišní svaly. tak zvaž, třeba to pomůže. ale podle mě, jestli to už zkouší, tak to nebude dlouho trvat a sedne si. držím palce 🙂

svataterezicka
20. únor 2013

Holky, chci se zeptat, je tu maminka co má dítě které v roce ještě neleze? Chodíme od pěti měsíců na rehabku a cvičíme, nakonec se zjistilo že má hypotonii bříška a trupu (vrozenou).. stojí, plazí se rychle, ted si i sedla, ale nechce lozit po čtyřech. Když ji nalákám na nějakou hračku (musí být vyšší aby měla tendenci a chut si kleknout), tak popoleze pár metrů,.. ale sama prostě nechce, nebo spíš nemůže víc. Cvičím poctivě čtyříkrát denně, i na balonu, ted začneme chodit i plavat.. ale nějak mě to už ubíjí a taky ty reakce okolí, už chodí atd? Co mám říct, že ani neleze? Jsem z toho už zdeptaná, je tu nějaká maminka která cvičila, nebo ví že bude cvičit do dvou let? Naše prognoza je že bude chodit sama až ve dvou letech, jsem samozřejmě ráda že BUDE chodit, ale už jsem prostě unavená...

m.e.l
20. únor 2013

@svataterezicka Můj syn začal lézt v 21ti měsících. Od pěti měsíců jsme cvičili Vojtovku, v 19ti byli poprvé v lázních, ve 24 měsících podruhé ve dvou a půl začal chodit. . . Je teda hypotonik plus VVV mozku. Otázky že nechodí, neleze. . . Holt každé dítě je jiné, a přeci nemusí chodit v roce, tak začne chodit v roce a půl. A že neleze? Taky nemusí, ano měla by lézt, ale prostě nemusí. . . . Může dříve začít chodit.

mnaulink
20. únor 2013

Je to vše velmi individuální, jen takovej dobrej postřeh, necvičte nejméně pul hoďky předtím než jde děťátko spát, všechno se to v mozečku po cvičení ještě rovná a docvičuje a dítě je dost aktivní. To mám od rhb a je to fakt.

lianka7
20. únor 2013

@kamimik Ahoj, pridám aj moju skúsenosť,nie však preto,aby som ňou oponovala,alebo obhajovala nejaké názory. Len preto,že rehabky sa takmer týkali aj nás. Od narodenia sme boli sledovaní aj na neurológii kvôli kefalhematómu na nezvyčajnom mieste.Dr.sledovala či sa vstrebáva a tak. V deviatich mesiacoch sme boli na poslednej kontrole a keď sme medzi rečou spomenuli,že malý ešte neštvornožkuje,spravila z neho pomaly retardované dieťa 😠 Dovtedy všetko ok!Kázala nám prísť o mesiac a keď nebude ani vtedy štvornožkovať,dá nám Vojtovku. Samozrejme,malý ani vtedy neštvornožkoval. Neviem,či to bol môj materinský inštikt,ale mne sa malý javil ako úplne zdravo vyvíjaúce sa dieťa,čo nám potvrdila aj pediatrička s tým,že je pohodlnejší,lenivší,ale svalový tonus má ok, aj reflexy.SAMA som sa rozhodla,že k neurologičke nepôjdem...a dodnes som presvedčená,že som dobre spravila. Samozjreme,keby mal znížený svalový tonus alebo nejaké iné podrozrenie,neváhala by som... Malý v 14 mesiacoch začal chodiť, a vzápätí na to štvornožkovať. Neurologičke však "tabuľkovo nesedel" a chcela ma dotlačiť na Vojtovku. Nie som proti nej,veď koľkým detičkám pomohla,ale za každú cenu,len preto,že dieťatko je lenivšie????Je to choré a s tým sa ja vôbec nestotožňujem....
@kamimik

kamimik
20. únor 2013

@lianka7 tak pokud je jen líný, tak důvod pro Vojtovku vůbec nevidím, to by měl ale každý dobrý neurolog poznat. To přece není na lenost dětí🙂 Náš malý má hypertonii, což viděla už pediatrička,takže jsem nic neřešila,začala cvičit a jsem za to ráda. Ale na druhou stranu nevidím nic špatného na motivaci lenivého dítěte, ne cvičit Vojtovku,ale motivovat. Motivací nikdy nic nezkazíš 😉

m.e.l
20. únor 2013

@lianka7 Kdybych já nechala osud svého dítěte v rukou pediatra, tak bych měla doma dítě nejen s mentální retardací, ale i nelezoucí, nesedící, nechodící. . . . Ono trocha cvičení žádnému dítěti neublíží obzvláště v dnešní době, kdy kolem sebe vidím hromadu šmajdajících dětí s křivými zády a plochýma nohama.

m.e.l
20. únor 2013

Jo a mimochodem syn byl taky považován jen za "línějšího" až z toho nakonec vylezla těžká vrozená vývojová vada mozku. 😝

svataterezicka
20. únor 2013

@m.e.l Děkuji za odpověd. Právě taky čekáme na lázně až bude místečko, v neděli jdeme poprvé plavat tak doufám v nějaký pokrok.. Mám starší dcerku která byla "tabulkové dítě" tak se bohužel taky neubráním srovnávání.. s ní jsem chodila od půl roku plavat, nevím jestli to má nějaký vliv.. s mladší nám to nedoporučili kvůli možnosti že by si špatně zapamatovala jak momentálně použíívá svaly... No každopádně máme zkusit prý všechno, pohyb pohyb pohyb.. ale přijde mi že kolem všichni bez problému, chodí v roce ne-li dřív... Občas to na mě prostě padne...

m.e.l
20. únor 2013

@svataterezicka Na mě to padá dost často, místo dítěte chovajícího se jako čtyřleté, mám doma sotva dvouleťáka. . . A bohužel nikdy to nedožene. . . Nejhorší jsou asi reakce okolí . . . Pokud má dcerka problém jen fyzický, tak to určo brzy zvládnete a doženete, držím palečky. 😉

svataterezicka
20. únor 2013

@m.e.l Tak já doufám že to dožene a časem se to srovná.. vypadá to jen na fyzický opoždění, tak já doufám že to pomůže to plavčo a lázně, a časem bude stejná jako ostatní děti.. jsou to starosti, to zdraví je holt nej 😔 Držím vám taky pěsti a hodně sil!