Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

alex1983
24. únor 2013

Ahojte maminky. S dcerkou sme zacali cvicit teraz v piatok Vojtovku, lebo viac preferuje jednu stranu. Napisane mam od neurologicky ze Torticollis 1dx lahky stupen. Rehab.liecba na 2 mesiace. A cvicim s malou tak, ze jej otocim hlavku mierne na stranu a stlacam jej bod pod prsnou bradavkou. Tie ktore mate s tymto skusenosti, za aky cas sa to babatku upravilo? A kazdy piatok mame prist aby nam to skontrolovala rehab.sestra. A to budeme 2.mesiace cvicit len tento cvik,ci? Dakujem za odpovede 🙂

monivo
26. únor 2013

Ahoj, ráda bych se zeptala, zda si někdo pamatuje, kdy se nemá cvičit. Vím, že cca 4dny po očkování, nebo při nemoci. Ale dnes syn hodně kaká, ublinkává (což normálně nedělá) a je uplakaný. Asi mu rostou zuby. Je to taky důvod, abychom necvičili? Nerada bych ho víc trápila. děkuji za reakce.

lianka7
26. únor 2013

@m.e.l tak to ma mrzí,že u vás to tak dopadlo. Ja len upresním,nie som proti žiadnemu cvičeniu,s malým chodím plávať,cvičíme na fitlopte. Vojtovka je však naozaj drina-pre mamičku aj dieťatko,pokiaľ naozaj ide len o pohodlnejšie dieťa,nemyslím si,že je nutné trápiť ho s Vojtovkou,ale skôr hravou formou ho motivovať k pohybu. Ale na to sú už odborníci,ktorí to vedia vyšpecifikovať. My sme sledovaní u neurológa boli,preto vieme,že žiadne poškodenie sme nemali.Držím vám prsty,aby sa vám v živote darilo. 😉

imzadi
26. únor 2013

@monivo hele ja bych necvicila...proste neni mu fajn, tak na to prd...ja uz to taky nehrotim 😝

monivo
26. únor 2013

@imzadi děkuju za odpověď. Koukám, že máme stejně staré mladší děti. A syn se taky včera poprvé otočil na bříško 🙂 Ale nám to pasení moc nejde - dává špatně ruce, neumí si je sám pořádně dát pod hrudník 😒

imzadi
26. únor 2013

@monivo a kvuli cemu cvicite??

monivo
27. únor 2013

@imzadi pediatrovi se nelíbil styl pasení koníků - na bříšku měl tendenci přepadávat vlevo. Na rehabilitaci se jim pak nelíbí, že když ho přetočí na bříško, tak si sám neumí dát ručičky pod hrudník a vzepřít se (a teď, když se přetočí sám, tak si tu spodní ruku přilehne a nejde mu vyndat, takže tam řve). Takže cvičíme tak, že ho položím na stůl na bříško, hlavičku mu jednou rukou přitlačuji k podložce, jednu ruknu mu fixuji podél těla a druhou má jakoby do svícnu. Prý by tam pak měla u té zvednuté ruky pracovat lopatka. Cvičíme necelý měsíc a výsledek tedy zatím nepozoruju. Máme cvičit 4x denně a někdy to prostě nestihnu, cvičím třeba jen 3x. A co vy?

imzadi
27. únor 2013

@monivo mala je hypertonik takze se to snazime odstranit a taky prepadavala u paseni, hrozne se vytahovala na rucickach...proste moc napred ale vse blbe😝 posuny vidim, ale kdo mi potvrdi, ze za to muze vojta ze 😎 no ale cvicim denne, ale fakt max 3x...vic proste nestiham

yesu
27. únor 2013

@m.e.l můžu vědět jak se na to přišlo?

m.e.l
27. únor 2013

@yesu No nejdříve jsme prošli testy na metabolické vady a další podobné kraviny jako eeg a tak, no a jelikož furt nevěděli proč se Lukášek nevyvijí jak by měl, tak udělali magnetickou rezonanci a tak ukázala, že nemá na mozku téměř žádné zvrásnění. . .

jjolly
27. únor 2013

jak dlouho vám trvalo naučit se cvik z vojtovky..mačkáme bod pod prsem..ale vůbec mi to nejde..syn mi chytí ruku a zacně olyzovat jazykem. nožky mu jdou nahoru, ale hrozně se u toho kroutí. ručičky se nerozevírají. Mám vůbec smysl cvičit, když je cvik prováden špatně?

imzadi
27. únor 2013

@jjolly tak bezte za rhb at vas zkoukne a pripadne poupravi drzeni aby te nemohl chytat za ruku...oni jsou deticky chytry 😀 jinak jestli myslis cvik reflexniho otaceni tak tam jsem si byla tak nejak jista po 14 dnech..jak drzet, co sledovat, jak fixovat

jjolly
27. únor 2013

@imzadi--díky..jdeme v pondelí, tak uvidíme...

saabina
27. únor 2013

@alex1983 tento cvik jsme cvičili do té doby dokud jsem malou takto "udržela", čím větší dítě a pohyblivější, tím se cviky "zkomplikovávaly". Hlavně vydrž, pokroky jsou u Vojtovky obrovské. A není to tak, že je to nějaké trápení dětí, ten kdo to tak uvádí, tak pouze z neznalosti, Vojtovka vycházi z intuitivního uchopování a manipulování dětí maminkami.
Naše malá cvičila 8 měsíců a narodila se mi s ochablou celou půlkou těla, hlavičku neotočila na jednu stranu skoro vůbec a ještě nožičku měla hodně deformovanou do strany, nyní by to ni nikdo nepoznal, je jako ostatní děti jejího věku. Dokonce mám někdy pocit že cvičením je pohyblivější a mrštnější, nyní cvičíme jen symbolicky na míči...

saabina
27. únor 2013

@jjolly taky myslím, že když jsi nejistá tak zajít na rehabko zkontrolovat. Ale když zvedá nožky, tak na to jdeš dobře, vím, že když jsem malou u tohoto cviku nemohla už udržet a ukázala to dr na rehabku, tak nám dala nový cvik.
Jo a stlačuješ ten bod jakoby směrem k ramínku?

jjolly
28. únor 2013

@saabina...jj stalčuju, ale nejsem si jistá tím místem...nohy zvedá hezky, akorát se u toho kroutí..a ty ruce nic moc..jdeme v pondělí na kontrolu, tak uvidíme co řekne...ani vlastně nevím k cemu vsemu ten cvik je? jestli na podboru symetrie nebo pro pasení koníčku..protoze s těmi bojuje...pořád rozhazuje ruce

imzadi
28. únor 2013

@jjolly je to na posileni brisaku, nauceni se otvirat rucicky, atd. Je toho dost😀 ja teda mackam jakoby smerem do hrudniku a doporucuju si priste vzit fix a misto oznacit at doma vis co kde mackat

yesu
28. únor 2013

@m.e.l to mě mrzí a zároveň mě to docela děsí! Jen doufám, že Kuba je prostě lenoch!

m.e.l
28. únor 2013

@yesu Není psáno, že každé dítě musí mít nějakou VVV mozku. Chlapi jsou lenoši a pokud se vyvijí tak nějak rozumně tak je to v pohodě. I když Luky se do cca sedmi osmi měsíců "tvářil" ještě docela normálně. . . . Ale co, prodat ho neprodám a milovat ho miluji stejně, možná ještě víc. . . 😉

yesu
28. únor 2013

@m.e.l to je jasný, že ho milujete🙂my jdeme ještě za měsíc na neurologii, tak doufám, že mě tam uklidní, ikdyž zatím mi na rhb i naše pediatrička řekla, že je určitě v pořádku!

jjolly
28. únor 2013

@imzadi...díky..taky me to napadlo, asi vezmu🙂))

priadka
28. únor 2013

@jjolly pri tom cviku na chrbatiku mu nefixujes hlavu tvarickou smerom k Tebe? Neviem si predstavit uhol, v akom by Ti mohol olizovat ruku 😀
Co sa tyka krutenia, to nie je dobre, lebo chrbtica by mala byt v osi tzn. vyrovnana prilepena k podlozke (az po panvu), a hlava taktiez v osi, aj ked je teda naklonena na stranu k tebe. Vyrovnana zafixovana chrbtica je zaklad, inak spustacie signaly tazko prebehnu a reflexna odpoved je oslabena. Zaroven sa mozu v mozgu ukladat nespravne hybne vzorce a stimulovat nespravne svalove partie 😒
Rehabka urcite poradi.
Ja napr. malej pridrziavam aj hrudnik na boku, na tej vzdialenejsej strane odomna, presne preto, aby sa nekrutila. Rehabky takymto figlom babatiek hovoria "uniky". Tvoj krpec v tom bude asi expert. Kolko ma mesiacov?

astrik
28. únor 2013

@astrinka1 ahoj, potřebuju poradit. Naše malá začala chodit, ze začátku v pohodě, ale postupně začala šmajdat (dává špičky k sobě). Tento týden jsme dostali na rehabilitaci cvik, ale já ho absolutně nezvládám, nevím jestli jej dělám dobře. Jde o to, že malá má ležet na bříšku, jednu nožičku pokrčenou a pod sebou, druhou nataženou a já sedím vedle ní a tlačím jí na zadeček kdykoliv vyvine tlak. Jenže ona se mi vždycky vysmýkne. Neměla bys nějakou radu jak na to? Díky

jjolly
28. únor 2013

@priadka..fixuji smerem ke me..ale rukou kterou tlacím, tak prstami pridrzuji bradu..a ty mi olyzuje..práve proto nechci moc cvicit, kdyz cvik provádím špatne..aby nebylo více škody nez uzitku...je tezké ho v rovné poloze bez pohybu udrzet..budeme mít pět přístí týden..na reha radili..tak to jde ok..ale jakmile sme doma, tak konec a nejde cvicit..jak ho drzís..kdyz jednou rukou fixujes hlavicku a druhou mackás?

katkvy
28. únor 2013

Maminky, jdu se pochlubit a také vás povzbudit. Malému zítra bude 19 měsíců a od včerejška můžeme prohlásit, že chodíme. Zhruba pět měsíců od toho, co se postavil. Vojtovku jsme cvičili rok a ukončená nám byla, když malý začal obcházet nábytek.

priadka
28. únor 2013

@jjolly rozumiem. A bradu pridrziavas preto, aby si stimulovala aj jazylku, alebo preco to takto Vasa rehabka riesi? Nema malicky problemy aj v orofacialnej oblasti? Inak pri vojtovke (dokonca aj ked nestimulujes priamo tu jazylku) sa aktivuju aj prehltacie svaly, takze jazycek sa moze tiez trochu rozsantit... Ak nepotrebujete stimulovat usta a prehltanie, skus sa rehabky opytat, ako by si mu mohla hlavku inak zafixovat, vyhnut sa brade. Pretoze ta hra s jazyckom moze podla mna tiez rusit celkovy reflexny ucinok.
No to je klasika, na reha je vzdy vsetko jasne a doma potom boj. To pozname 😉
V polohe na chrbatiku (jej pravy bok pri mne) drzim takto: dcerku polozim najtesnejsie k okraju stola, stojim zboku, aby sa mi nevymrstila ako kamikadze dolu zo stola, este kym jej zacnem upravovat polohu si ju najskor pridrziavam za ramena. Ked mam pocit, ze je dobre nasunuta ku mne, prvu zafixujem hlavu - oboma rukami ju chytim za spanky a zrotujem k sebe. Vtedy uz sa dost brani tak pockam, kym sa trochu upokoji, v tej chvili rychlo prechytim - vnutornou stranou mojho laveho lakta pevne pridrzim hlavu (ktoru ma opretu na druhej strane o moje brucho) a ta moja lava dlan v tomto pripade dociahne na hrudnicek na jej lavom boku, ktory si tam pridrzim. Tym je teda zrovnana chrbtica aj zafixovana hlava. Zaroven mojou pravou rukou si pomozem a pridrzim zatylok (zahlavie) a hranou predlaktia tej istej ruky (niekde pod laktom je ta moja kost taka vystupujuca) stimulujem zonu pod bradavkou. Teda nestlacam prstom, ale predlaktim. Vyzera to na precitanie strasne zlozito, ale kedze uz to mam zmaknute, chytim si ju behom 3 sekund 😉
Dost mi pomoze, ked je este niekto poruke a pridrzi jej spiiinu, ale nie je to nutne.
No lenze dcerka bude coskoro 2rociak, ale myslim, ze predlaktie na stimulaciu zony pod bradavkou som zacala pouzivat uz ked mala 6 mesiacov, ona bola velke babo...

jjolly
1. bře 2013

@priadka...nemá...pry se tak líp fixuje hlavicka, ale nepoužívám-nešlo mi to, a je fakt, že jazyk přestal vyplazovat a olyzovat ruku...vypadá to složitě, ale myslím, že jsem pochopila, zkusíme to a uvidíme..v po jdeme na reha, tak si nechám poradit, ze se doma strasne brání a nejde nám to:(
jinak děkuji za rady

elana
1. bře 2013

@katkvy už se moc nezapojuji, nechávám víc prostoru maminkám, co aktuálně cvičí...ale na tohle musím reagovat: mám velikánskou radost, 19m je úplně super věk 😵 Tak ať hezky piluje, za chvíli ho nechytíš 😅 (nám včera Ondra málem utekl z kavárny, otevřel si dveře a už by byl na ulici a to jsem za ním letěla hned, jak jsem viděla, že opouští schody, na kterých řádil) 😀

silvie_z
1. bře 2013

@jjolly ahoj, a mačkáš pořád přesně ten samý bod? nám ho rehabka různě posouvala podle toho, kde holky reagovaly. zkusila bych třeba mačkat v okolí tak 1-2 cm. pochopila jsem, že nejde jenom o zvedábí nožiček, ale i o to, jak to dělají, ale tohle asi posoudí opravdu jen rehabka. a hlavičku jsem nikdy nedržela za bradu, myslím, že tak může kroutit páteř a zaklánět se. dávala jsem dlaň spíš na tvář a naplocho, aby hlavou nemohly hýbat

medena
1. bře 2013

Ahoj vsem, chtela jsem poprosit o radu se cvikem na paseni koniku. Cviku je asi vic, tenhle byl nasledujici: miminko lezi na brisku na stole hned u kraje, bokem k matce, zafixovane telem matky. Vzdalenejsi rucicka ohnuta v lokti smerem nad hlavicku, macka se kustka na lokti. K tomu je ohnuta take nozicka a drzi se za paticku, ale uz si nepamatuju jestli ta krizem k rucicce, nebo na stejne strane, loktem se fixuje zadecek k podlozce. A take nevim, na kterou stranu ma byt otocena hlavicka... S prvnim synem jsem cvicila, takze cvik si tak nejak pamatuju, ale ne uplne... Mohl by mi ho nekdo poradit? Pristi tyden jdu s trimesicnim mimcem na neurologii, on moc past nechce a jestli nas poslou na rehab., budeme zase cvicit dokud nezacne lezt, jako s prvnim ☹ Tak bych rada tento cvik par dni zkusila, vim, ze tenkrat pomohl strasne rychle, ale uz jsme tam byli zahackovany a furt se nas snazili narvat do tabulky. Diky moc!