Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

imzadi
13. kvě 2013

@tulipaki jojo...cvicim ted radsi na balone a jeden cvik z vojty ale jen tak letem svetem 😝 ale mala je silene mrstna a na tom balone se ted zacina kroutit jako had 😝 pozitri jdem na rhb kontrolu, u neurologa dobry... a co vam rekl neurolog?? Me nenakopne nic 😝 ja proste mam vnitrne nastavanej termin a k nemu se plazime a ja odskrtavam den za dnem...a taky jednou tydne mame proste oraz..necvicit

tulipaki
13. kvě 2013

@imzadi posílá nás na další vyšetření ☹ Do teď to byly kontroly ok, ale pro sichr nás posílá ještě jinam. Jsem už z toho otrávená a pořád na to musim myslet. Ještě když mám srovnání s ostatníma dětma. Chci do vojtovky zase hodně zabřednout, takže žádný výlety, ať je čas na cvičení. Jinak s těmi dny to máme stejně, taky odškrtávám a děsím se návštěv u doktorů 😖 Malýmu bude za chvíli rok a teda myslela jsem, že ten první rok si užiju mnohem víc...

imzadi
13. kvě 2013

@tulipaki ja ti rozumim...aspon ze nema sourozence, protoze ten to pak odnasi nejvic...hele malej si bude prd pamatovat, pristi leto uz bude supr!!!

silvie_z
13. kvě 2013

@tulipaki čau, no kdybych ji do pozice aspoň po boji dostala, tak řeknu, ok, budeme se prát, ale cvičíme. ale nakrknutý hypertonický roční dítě prostě nepřeperu. maximální úspěch je, když dáme první stranu - tu druhou už sabotuje totálně ☹ na druhou stranu při hře už hezky reaguje na příkazy, máme i povel na to, aby líp stála a dělá to vědomě (teda v rámci možností). ale naše rehabka na nic jiného než na vojtovku neslyší - balon, bobath... ☹

pamal
14. kvě 2013

@silvie_z
cviky na bříško: dítě leží na zemi pokrčenou pravou nohu a ty ho zvedáš za ruky do sedu a dítě se má pravou rukou zapřít (strany střídáme). Další cvik - dítě držíš za nohy a ono jde po ručkách (trakař); dítě držíš ze zadu za ruce nebo se přidržuje postele a ty mu zvedáš střídavě nožičky (čáp) - pokud už má stabilitu, tak je lepší otočit ho čelem k sobě; dítě se přidržuje postele a vytáčí se jednou rukou za hračkou do prostoru, kterou mu nabízíš. Potom je to cvičení na baloně, kdy dítě sedí za vrcholkem balonu a má pokrčenou jednu nohu, rodič ho přidržuje zezadu a druhý rodič mu nabízí hračku na opačnou ruku (než je pokrčená noha) a dítě má udělat pohyb ručičkou k té pokrčené nožičce - nám ale tento cvik moc nešel. Syn má ale rád, když si k balonu klekne a tělo má krásně vytažené rovné a komíhá si s balonem na stranu ze strany. To nás rehabilitační pochválila, že jsme si vymysleli dobrou náhradu. A pak taky je dobré před menší balon hodit hračky, dítě položit na balon a má ty hračky chytit. Jinak nám říkala rehab., že hlavně malý má pořád lozit po zemi. A taky s malým cvičím v bazénu - nožičky mu střídavě pokládám vpravo a vlevo a nahoru a dolů a ještě lepší je to ve vířivce, proti proudu.

pamal
14. kvě 2013

@silvie_z Ještě k tomu, že rehab. neslyší na nic jiného než na Vojtovku. Není u vás agentura, kde připravují maminky k porodu a mají tam i cvičení dětí rehabilitační sestrou? U nás takové agentury jsou, a kdybych už nebyla rozhodlá, že půjdu s malým k dr., aby mě poslal na rehabilitaci, tak bych tam zašla a nechala si poradit od tamější rehabilitační.

tulipaki
14. kvě 2013

@pamal páni, to jsou skvělý cviky! Musím je taky vyzkoušet. Některý děláme a jdou nám tak střídavě, někdy jo a někdy ne, hlavně na fitballu je to dobrý. A trakař je taky ok.

silvie_z
14. kvě 2013

@pamal moc díky, hlavně za cviky, vyzkoušíme 🙂 už přemýšlím o tom, že se nechám přeřadit někam jinam. zatím to zkouším po známých, ale koncem měsíce jdeme na neuro, tak se zeptám i tam. spíš nerada řeším takové ty věci, jako že budu muset rehabce říct, že od ní případně odcházíme. ale že s vojtovkou máme problém a ona nenabízí jiné řešení, to ví, tak to bude muset zkousnout...

eviq
14. kvě 2013

Ahojte, prosim o radu alebo skusenost. Vojtovku cvicime mesiac. Celkom to ide, Zatial mame len 1 cvik,bod pod bradavkou a hlava. Do vcerajska bolo vsetko ok, vramci moznosti. No a dnes maly odmietal cely den spolupracovat otocit hlavku do lava. Sam ju tam vie dat, mal ju tak pri spinkani aj ked sa obzeral ale pri cviceni akonahle som mu chytila hlavicku, zaprel sa celou silou a nepovolil. Do prava ano, ale do lava nie. Dal ju maximalne po stred. Moze byt ze sa nejako psychicky zablokoval? Alebo sme ho vcera precvicili? (Opakovali sme cvik viac ako dvakrat po sebe....) Dakujem za rady.

brita
18. kvě 2013

@eviq Ahoj, skus to urobit tak, ze ked chces, aby dal hlavku dolava, tak mu ju akoby davaj doprava a on ti ju da akoze naprieky dolava. Nam to tak islo, ale nie vzdy. Pocase sme sa na to uplne vybodli, lebo maly mal silu ako byk a ani fyzioterapeuitka si nevedela pomaly s nim rady a aj tak sa ukazalo, ze nebolo treba nejak cvicit (lekari fakt casto prehanaju, no nepoznam vasu diagnozu, tak nechcem bagatelizovat), lebo akonahle sa zacal prevalovat, uz mu tak zosilneli svaly, ze primarka len zirala. Ja mam dvojicky a to iste platilo aj u dievcatka, akurat, ze ta nema taku silu, ale svaly ma tiez velmi pevne. Ja som ich davala vela vela na zem, otacat, lozit, proste pohyb stale a teraz maju pomaly 9 mesiacov a uz skoro chodia a stvornozkuju uz od polroka a kazdy sa cuduje, aki su silni a popredu. 😉

hania2401
21. kvě 2013

Za me vojtovku ANO!!!Muj syn se narodil v 36tt a na rocni prohlidce 16.3. mu zjistili hypotonni svaly,hned nas poslali na vojtovku a behem dubna se zacal krasne plazit a vcera 20.5. se poprve sam postavil na kolinka takze ANO pomaha nam to a i kdyz to stoji hodne slzicek jak mych tak synovych tak vime ze nam to pomuze

masamiky
30. kvě 2013

Potřebuji poradit!!! včera jsme bylui na rehabilitaci a cvičíme už 6 týdnů, dcera se krásně rozlozila po kolínkách a začala se stavět kolem čeho všeho to jen jde a hlavně jí to dělá hroznou radost, protže bude mít za 14 dní rok, už leccos chápe a samozřejmě si začala zase u lezení pomáhat podle sebe, opět preferuje jen silnější nohu a leze tak, že si sedí na zadečku, lump jeden,ale proč píšu, dostali sjme cvik na reflezní lezení, je to tak, že malá leží na bříšku, hlava otočená ven, její ručku mám u těla, kolínko má podsunuté, patičku pod zadečkem a k tomu ještě i druhou nožku a ručičku od těla má nataženou ven, přiznám, se, že jsme se tentokrát u té rehabilitace rozbrčečel a nevnímala kde mám správně držet, setřička taky s malou dost bojovala, můžete mi poradit, jak s oběma kolínky a kde jí mám držet a na jaké body mám tlačit, paamtuju si, že se musí zapřít do ručičky a pak se snažit udělá na kélínku posun a natáhnout se dopředu.Dnes jsem to cvičení vypustila, raději to chci dělat pořádně než špatně, poradíte mi prosím? děkuji.

marketa.s
30. kvě 2013

Za mě vojtovka taky ANO.Dcera má hypotonii,preferovala jednu stranu,špatně pásla,tak teď už pase krásně,krásně se přetáčí na obě strany,teď máme reflexní cvičení na plazení,tak doufám,že se brzy rozplazí.Jinak dceři je 11 měsíců.

ciernavila
31. kvě 2013

@marketa.s aj my mame hypotonicku dceru, preferuje jednu stranu a v 2 mesiacoch aj nieco nam vojtovku stopli, vraj pokial nie su vysledky z genetiky, lumbalky a tak. Ja som nervozna ze cakat mozem na vysledky dva mesiace i viac a Nina mi stagnuje....

leia1
31. kvě 2013

ahoj mamky, prosím vás, je tu některá, která cvičila s dítětem až od druhého roka a více? my začli až ted kvůli tomu, že malej špmajdá a má od ochablješích břišních svalů. já vbůec nevím, jestli to zvládneme. už je velkej, má 15 kilo a já ho nechci trápit. a ještě mu to nejde vysvětlit. hrozně se u toho vzteká a vzpíná. máte některá podobnou zkušenost?

marketa.s
31. kvě 2013

@ciernavila my čekali na výsledky z genetiky měsíc.Já se docela divím,že vám vojtovku stopli,ale nevím.Vás poslala neuroložka na genetiku?nás ne,já jsem sama si dceru objednala na genetiku.

ciernavila
31. kvě 2013

@marketa.s NAs neobjednala neurolozka, ale mala bola po narodeni temer 2 mes na JIP mala zapal pluc, tam zistili hypotoniu, potom sme boli posledne v nmocnici v dubnu, kde jej robili vsetky vysetrenia genetiku, CT, EEG, lumbalku... nasli jej zhluky tekutin na temporalnych lalokoch, ale ostatne vysledky nemam. Neurologicka videla posledne malu vcera a povedala ze na to ze je sice 3 mes pozadu je to v jej sirokych medziach normy lebo prve tri mesiace i viac prespala viac menej, takze nemala ako sa rozvijat. Pri pritahovani ma hlavu stale v zaklone ako novorodenec, pasie slabo, ale hlavu drzi hore pekne na bruchu. Len o ruky sa slabo opiera, ramena nizko, neopiera sa moc o lakte, potom jej hlava padne, pa predilekciu na pravu stranu. Vojtovku stopli lebo ze ak nema vysledky vsetky a nevieme co jej presne este je, aby sme jej cvicenim neuskodili. Aj som pisala doktorke ze ci nemamm s nou civict aspon nejak inak, ona len pri vcerajsom stretnuti vravela ze progres tam vidi, ze ju mam len davat vela na brucho, a otacat ju ...len nasa je na to pohodlna, otacat sa jej samej za hrackou ani nicim nechce, najradsej by len lezala a kukala. No kupila som si knizku o gymnastike miminek, tak uvidime, musim s nou robit nieco, uvazujem este o bobathovej metode. Nemozem ju nechat len tak, lebo to by nerobila nic.

ciernavila
31. kvě 2013

@marketa.s ja cakam zatial mesiac , povedali ze mozem cakat aj dva mesiace, nejaka mamicka z MK cakala 7 mes ale to mi prijde uz dlho

marketa.s
31. kvě 2013

@ciernavila tak to jo.A je dobře,že neuroložka říkala,že je v mezích normy,tak moc držím palce,aby další výsledky dopadli dobře 🙂 nám dali hned vojtovku,když dcera preferovala jednu stranu a cvičíme stále.Tak to čekali hodně dlouho 7 měsíců na výsledky. 😒 Tak to chápu,že to nechceš nechat jen tak být,tak třeba najdeš dobrý rady v tý knížce a slyšela jsem,že ta bobathova metoda je taky dobrá 🙂

remenova
2. čer 2013

@masamiky Ahoj, pokud bys chtěla, můžu Ti poslat video, kde nám to terapeutka ukazuje a vysvětluje. Taky máme cvičit, ale já už 4 týdny vůbec necvičím. Mám z toho ale výčitky a chci od pondělí začít 🙂

masamiky
2. čer 2013

@remenova jj,to bmy mi pomohlo.dekuji.za 14dni jdeme k neurolozce tak pak uz to snad nebude treba.Poslete prosim na adresu:masa.miky@email.cz

zuzu211
2. čer 2013

@leia1 my jsme zacali cvicit s dcerkou asi od dvou let, zjistili ji mirnou skoliozu (na muj popud, protoze se me zdalo, ze drzi prave raminko porad vys nez leve, jiz od mala se taky protacela jenom na jednu stranu, ale dr.tomu neprikladala vyznam a nijak neresila - bohuzel pro nas...). takze nam nasadili cviceni na balonu a vojtovku. nejdriv v pohode, cvicili jsme jeden cvik, pak pridala rehabka dalsi, to jiz bylo horsi a ted mame treti. Jsu z toho totalne na nervy, protoze si dcera odmita i lehnout do pozice a cvicit, nevim, jestli to ma nejaky vyznam, s takovym revem kazdy den dvakrat (meli bychom s ni cvicit 4x, ale to opravdu nelze, na zacatku jsme to asi 2mesice dodrzovali, coz bylo docela OK s tim jednim cvikem, pak odmitala cokoliv). doma cvici vylozene pod nejakou hrozbou (ze dostane na zadek, nebude pohadka, vezmeme hracky, atd.) ale stejne to zabira jenom na par sekund, coz asi nema zadny efekt...u rehab. cviceni taky bojkotuje, posledne jsem byla rada, kdyz se za nama zavrely dvere ordinace, v tramvaji jsem se z toho malem zhroutila ☹ . zitra jdeme znovu, tak jsu zvedava, ale nedavam tomu zadnou sanci na zlepseni. nevim, jak to bude pokracovat, mozna jsou nejake deti, ktere spolupracuji lepe, ta nase ale mezi ne nepatri. je to pro mne hrozne vycerpavajici. tak jestli se rozhodnete, ze budete cvicit, moc drzim palce, at to dobre zvladate! 😉

zuzu211
2. čer 2013

@leia1 aha, jsem si to spatne docetla...vy cvicite a malej nechce spolupracovat ☹ tak v tom pripade: ano, mame stejne spatnou zkusenost ☹ preji hodne sil, trpelivosti a hlavne dobrych vysledku...

hellisek
14. čer 2013

Ahojky, s naším Samíkem cvičíme vojtovu metodu už půl roku a zatím žádné výsledky nevidím. Je narozený o 1,5měsíce dříve, dnes mu je 11měsíců. Neleze, neplazí se a nepřetáčí se..vůbec.. Cvičíme dlouho a čím je větší, tím větší sílu má, už mám co dělat ho udržet, na pláč jsem si zvykla, ale to udržení je velice obtížné..cvičíme spíš silou než tahem..nejradši bych už necvičila, abych mu nějak neublížila.. Stejně nevím jestli mu to pomáhá..každé dítě je jiné, proč ho nemůžu nechat být, až sám bude chtít tak to přeci udělá..nevím co více mám dělat..

beautynka
14. čer 2013

Ahoj,
my jsme cvičilo od 3 do 6 M protože malý ve třetím m. měl opožděné zdvihovací mechanismy, ale myslím, že bychom se obešli i bez toho a malej by vše dohnal, takhle to byl zbytečný pláč

ciernavila
15. čer 2013

@marketa.s tak nam sice Vojtu stopli ale zacneme znovu. Uz mame diagnozu, PRader Willi syndorom. Ani neviem ci tu je na MK mamicka s takym dietatom. No aspon vieme na com sme, a teraz len s tym musime zacat pracovat.

marketa.s
15. čer 2013

@ciernavila vůbec tuhle diagnozu neznám,ale určitě vám vojtovka pomůže 🙂 Je dobře,že víte na čem jste 🙂

elana
16. čer 2013

@ciernavila to je mi líto...ale vojtovka snad aspoň minimalizuje škody a pomůže alespoň k lepší motorice, zvlášť až nastoupí obezita, tak se jí to snad bude hodit...Jinak ani já na MK nikoho s dítětem s touto dg neznám, jen na emiminu...pokud bys měla zájem, spojím se s tou maminkou (nechci Ti rovnou psát její nick, když nevím, zda by se neurazila), zeptám se, zda Ti ho můžu předat a můžete si psát. Má chlapečka s PWS, už cca. 3 roky starého (možná víc, nevím).

ciernavila
16. čer 2013

@elana dakujem, to by mi moc pomohlo, potrebujem aby ma mniekto ukludnil ze to nebude az tak hrozne, ja sa bojim buducnosti ze ako sa to bude dat zvladat

elana
16. čer 2013

@ciernavila tak jsem jí napsala, koukala jsem, že naposled byla online 11.6., takže stále chodí, ale ne úplně často, tak uvidíme, kdy a s čím se ozve. Ahoj.