Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

jbzirafa
9. zář 2015

@marmazel pokud vás to uklidní, tak podobné stavy mívám taky, poslední dobou už ne tak často a tak moc ale měla jsem taky chuť se všim praštit včetně prcka, vzteklá jsem byla na sebe - že mi to nejde, na něj - že se nechce nechat vmanipulovat do polohy a skoro jsem křičela ať cvičí (i když samozřejmě vím, že o jeho vůli to není). hlavně když jsem viděla jak na kontrole všeochno fyzioterapeutce šlo a prcek cvičil a pak doma jsem ho mohla umačkat a celá zpocená jsem do ani nedostala do polohy..jo a že to přestávám dávat i fyzicky si říkám asi od jeho půl roku, pořád má větší sílua já menší.. a už cvičíme víc než rok 🙂 takže přeji hodně vnitřní síly a víry, že to bude mít výsledky, protože u nás výsledky naštěstí jsou ale znám i případ kdy ty úspěchy jsou minimální a to je opravdu na hlavu potom..

jbzirafa
9. zář 2015

@sss0408 zajímavý příspěvek. zní to jako by všichni, kteřé cvičí vojtovu metodu měli vážně nemocné dítě. já mám naopak pocit, že je to dneska skoro prevence, kdo necvičí není in, kolik dětí cvičí 🙂 jestli se vás to netýká tak tomu moc nerozumímk čemu se vyjadřujete. 😕

marmazel
10. zář 2015

@jbzirafa díky za podporu 🙂 přesně, malej má víc síly a já míň. Hlavně pořád slyším, že prát se s ním nemám, pak je to o ničem, rok staré dítě už by mělo spolupracovat, Máme super fyzioterapeutku, sama má 2 letého syna, těžce nemocného a cvičí a přizná, že nejhorší pro ní bylo, že po všech těch školách co má, nebyla schopná s vlastním dítětem zacvičit. Teď nám naordinovala týdení pauzu, ať najdu vnitřní rovnováhu 🙂
Výsledky vidět sou, velký. Možná proto mi to nabví se sním tak ´´prát´´ a ´´dohadovat´´, pač udělal velký pokrok. Takže okolí se diví proč cvičíme, podpora akorát od tchýně. Pořád mu nerotuje páteř.
@sss0408 knihu jsem četla, ze začátku to šlo, ani ten pláč mi tak nevadil, jen teď prost začal bojovat moc.

jbzirafa
10. zář 2015

@marmazel já kdybych se s ním neprala, tak necvičíme vůbec. myslím, že ta síla je i díky tomu cvičení, děti jsou nějak víc namakaný 🙂. také jsem si říkala, že pokud budeme muset ještě nějakou dobu cvičit, že dvouleté děti už snad spolupracují a chápou, že je to pro jejich dobro. haha..když jsem viděla po jakém křiku vyšla z ordinace docela velká holčička..je to asi nepříjemné, říkám si, asi jako na masáži, když vám masírují zatuhlá pokřivená záda - to taky není příjemné, ale pak se člověk cítí líp.tak to máte fajn fyzioterapeutku, ta naše by nám pauzu nedala, ale chápu jí, asi zná rodiče, že to flákají a potřebují nad sebou bič. on ví, jak ty děti mohou dopadnout dobře nebo špatně a bylo by jí asi líto, kdyby rodiče zanedbali péči.
mám výsledky a díky tomu vytrrváváme i když už taky laik nepozná, že by to bylo potřeba. musíme "vytáhnout krk" potažmo páteř, aby obratle nebyly stlačené. podporu naštěstí máme v rodině, ale cvičit za mě by nikdo nechtěl. 😎

sss0408
10. zář 2015

Právě, že teď se mi zdá, že cvičí skoro každé dítě. Ale pro mě je rozdíl, jestli se cvičí s postiženým dítěten nebo po malé mozkové obrně nebo s dítětem, které má povolené břišní svaly. Podle toho asi potřebuje vůli a sílu ten rodič. Já začala se synem cvičit v jeho 1,3 měsíci. Cviky normální jsme vůbec nedávali, ani cvičitelka. Byl šíleně silný. Já jsem se pak kousla a 14 dní s ním makala fakt tak, že jsem měla modřiny od stolu, jak sjem se zapírala a v noci mi budily všechny svaly, jak mi bolely. A pak se to zlomilo a on se u cvičení směje. Je v pozici a nezabírá. Takže teď mam opačný problém. Naštvat ho, aby se začal vztekat a hýbal se.

jbzirafa
10. zář 2015

@sss0408 ono taky né vždy se pozná u miminka, jestli nějaký vážný pohybový problém je, nebo jen hrozí (má k tomu dispozici) nebo je to jen drobná kosmetická vadaa, ktrerá by se možná srovnala sama, nebo by důsledky nebyla patrné hned, ale třeba za několik let. nelze dávat všechny případy do jednoho pytle a z vašeho příspěvku to troch ucítím.
muj prcek se taky někdy řehní (možná mámu urputnému vážnému výrazu) a nezacvičí a nezacvičí..vztek chytí hned když ho položím na přebalovací pult.

marmazel
10. zář 2015

@jbzirafa no tak u nás to právě funguje tak, že mi povídá, že trocha síly ano, ale prát se s ním nemám, čím víc zabírám já, tím víc on jde proti mě, a prej taky má dobrý zkušenosti s tím, když začnou cvičit i tatínci. Teď dodělala školu v Olomouci, má mezinárodní certifikát a to moje zvíře jí bylo ´´modelem´´. A říkala mi, že podle pohybových/ polohových testů jsou 4 skupiny dětí, 1. cvičit nemusí, 2. by měla, ale není to tak ohrožující , 3. cvičit by měli jinak je velké ohrožení ( tam spadáme my) a 4. tam se cvičit musí. Dceru nechtěla dr. cvičením zatěžovat, a ve 3 letech sme doháněli co se dalo, ale nikdy už to nebude ok, ale tak nikdo po ní nechce atletické závody, tak to jde, ale ta hypertonie v nohách je vidět. Proto se s malým začala cvičit od začátku-kdy se zjistilo v 8 měs., že hypertonii má v nohou a hypotonii v těle, taky je vidět, že nohy už má daleko lepší než malá. Takže hold vydržet.

jbzirafa
10. zář 2015

@marmazel 🙂 to je hezky napsáno, ty skupiny. prcek by byl taky trojka, spíš. 4. kategorie. cvičení jsem dostali naordinované už po příchodu z nemocnice(nedonošené dítě..) já se teda prát musim, abych ho vůbec zpracovala a udržela tam, kde potřebuji (ohnout nožičky, zafixovat, připlácnout na podložku, otočit hlavu, pochytat ruce atd.. pak už to jde) pevně doufám že přestanem cvičit tak jak máme slíbeno a že už to nebude tak dlouho trvat. a že se ko tomu nebudem muset vracet..i třeba kvůli dalšímu dítěti, neumím si představit cvičit v těhotenství.

marmazel
10. zář 2015

@jbzirafa Dcerka byla nedonošená, všechno se na to svádělo... pohyb, oční... syn v termínu a hypertonii má taky ☹ tak mi rehabilitační povídá, že si myslí, že to mají ty děti geneticky daný v sobě, že za léta své praxe se nesetkala s tím, že když cvičilo první dítě, že by druhé necvičilo ☹ takže třetí by asi cvičilo taky ☹ myslela sem si, že budem cvičit než začne chodit, ale myslím, že to bude dýl, pač dokud mu nezačne rotovat páteř bude ta chůze ´´divná´´ takže budem cvičit dál ☹ A vykašlat se na to nemůžu , když nám rehabka věnuje takovou péči, ať už u malý, tak teď u malýho.

jbzirafa
10. zář 2015

@marmazel to jste mě teda neuklidnila, že s dalším dítětem budu taky cvičit 🙂 ale tak aspoň ne se dvěma dětma najednou.. taky budem cvičit, dokud prcek nebude pěkně chodit. zatím teda nechodí, jen u nábytku 😎 ale má čas..mohl by začít spolupracovat, já bych se vůbec nezlobila. a kdyby mě k tomu třbea nutil. mne to cvičení ták nebaví. a nevíc musim nutit samam sebe. to je horší, než nutit někoho jiného.

piskot02
14. zář 2015

Dobrý den, prosím vás poraďte mi někdo nějakou knížku o Vojtově metodě .... chodíme na cvičení ☹ ..ale když cvičíme doma tak bych to chtěla prostudovat a zkouknout nějaký i obrázky ty body a tak.. děkujů

jbzirafa
14. zář 2015

vím, že je kniha s názvem :Dítě ve Vojtově terapii (autor nevím), ale nečetla jsem, nevím co všechno v ní najdete.

marmazel
14. zář 2015

@piskot02 http://knihy.heureka.cz/dite-ve-vojtove-terapii/ četla jsem, nooo, četla, půlka knihy je dost odborná, některé cviky tam jsou, ale co jsem pochopila, je několik cviků a spoustu možnosti-variant provádění, vždy se to přizpůsobuje na konkrétní dítě. A na konci byla zajímavá část otázky a odpovědi. Půjčili mi jí na rehabilitaci.

marmazel
14. zář 2015

@jbzirafa tak dneska na kontrole dobrý, zkusíme jinej cvik, přímo na páteř, ale jak se budu cítit, kdyžtak si mám dát ještě tejden volno a pak prej se do toho zas pusíme 🙂 ve středu jdeme na neurologii a příští pátek k rehab. dr, , tak se jich zeptám, jak dlouho budem cvičit.

cosmodee
14. zář 2015

Zdravim vsechny,chtela bych se zeptat na jakem zaklade vam bylo doporuceno cvicit vojtovu metodu?Docetla jsem se ze spouste maminkam to doporucila rehabilitacni,ale co kdyz rehabilitacni nechodime?Nase detska lekarka nam nic nereklaze by bylo potreba.Tak vaham jestli jit rehabilitacni jen tak pro lepsi pocit ze vse je tak jak ma byt....

1111nickel
14. zář 2015

@piskot02 dítě ve vojtově terapii, Heidi Orth

marmazel
14. zář 2015

@cosmodee mě rehabilitační povídala, že chtěli najít ´´zdraví´´ dítě, ale vždy něco našli, jak sem psala, sou 4 skupiny, první 2 cvičit nemusí, druhé dvě ano. Šla bych jen pokud se ti něco nezdá. Nás dr. nedoporučila, šla jsem sama, ale to je tím, že už sem měla problémy s malou.

jbzirafa
14. zář 2015

@marmazel tak přeju pevno vůli a chuť do cvičení, ať vám to jde. já teď trochu flákám (nestíhám 4 x denně) jsme u rodičů a máme ještě jiné pochůzky po dr.. za týden nás snad "cvičitelka" pochválí (poslední dobou chválí, že prcek určitě chodit bude, 😎 ale musíme makat aby držení těla a postavení chodidel bylo dobré)

jbzirafa
14. zář 2015

@cosmodee souhlasím s marmazel. pokud vás mimčo vyloženě nebylo indikováno lékaři (běžné průměrné normální dítě nechodí k rehabilitační jen tak na kontroly...), není potřeba. pokud se vám zdá např. hodně opožděné ve vývoji, prokonzultovat s dětskou. dr., vyhledat odborníka.

marmazel
15. zář 2015

@jbzirafa to chápu, mela sem to takhle o prázdninach, kdyz sme byli u tchanovcu. Ale bylo to dobry. Tak jeste ze mame pauzu, noc hrozná, ma rýmu. Ucpany nos, chce dudlika, samozřejmě blba kombinace, tak veje, tím pádem nos jeste ucpanejsi.... Bylo to v te knížce, ale uz si to moc nepamatují, jak je.to se cvičením v nemoci? Mak pocit, ze tam bylo necvicit jen při teplotách.

cosmodee
15. zář 2015

@jbzirafa dekuji

jbzirafa
15. zář 2015

@marmazel no při nemoci necvičit, ale jak je specifikována nemoc..? protivná rýma je taky nemoc, první dny bych dala trochu úlevu. ale zase při tom brblání, frkání u cvičení se hezky vysmrká 😎 malej ('tuk ťuk) zatím vážně nestonal, tak jsme necvičili jen dva dny vždy po očkování, dvakrát při větší rýmě a při mojí nemoci 🙂

piskot02
17. zář 2015

vyplati se tu knizku kupovat ?

marmazel
17. zář 2015

@piskot02 podle mě ne, zkusila bych knihovnu nebo jestli nemají na rhb na půjčení

lin18
17. říj 2015

Ahoj všem. Nemám čas pročítat celou diskuzi...mám jeden dotaz. Syn má dva měsíce, začali jsmee cvičit Vojtovku kvůli predilekci. Zatím tedy jen protahování svalů a z Vojtovky jeden cvik...mačkání bodu pod prsem. Já ale nikdy nevím jestli mám ten bod správně. Prý by se to mělo poznat tak že malej kope nohama a rozevírá pěsti....ale to on dělá i když ten bod nemačkám, protože pláče a vzteká se kvůli předchozímu cvičení. Tak fakt nevím jestli mu jen nemačkám zbytečně žebra...Je nějakej fígl jak ten bod správně najít?

marmazel
17. říj 2015

@lin18 Ahoj, já sem taky nikdy nevěděla jestli mačkám bod správně, prostě mačkej a počkej do další kontroly, co ti řeknou 🙂

jbzirafa
17. říj 2015

@lin18 sjet prstem po středu hrudní kosti dolů a pak posouvat prst vpravo (vlevo) mezi žebry až pod bradavku. mačkat - vyvíjet tlak jakoby šikmo do protilehlého ramene. tak to říkala dr mně, nevím jestli je tosrozumitelné. reakce nemusí být vidět hned na nožkách, třeba i na "zatažení" pupíku (je to na břišáky..). a čekat a hledat..🙂 mně prcek kolikrát cvičil když neměl a při cviku na mě koukal a nic, bez reakce. prevít🙂

lin18
17. říj 2015

@marmazel
@jbzirafa my jdeme na kontrolu az za 14 dni tak nevim abych ho netrapila zbytecne. Ted byl ospalej a lezel pri cviceni jak mrtvola. A po cviceni zacal tahat nohy k brichu.,.tak nevim. Cvicime tyden a hlavu staci furt...uz bych chtela nejakou reakci

elisc
17. říj 2015

@lin18 Ahoj, souhlasím s jbzirafa.
Také mi to vysvětlila dr. stejně. A vždy reagoval, ale nesmíš se bát stisknout, samozřejmě tak, abys mu neublížila, ale nějaký tlak být musí. Můj syn je teda hrozný živel a už ve 4m jsem se s ním u toho prala, pořád ho zajímalo něco jiného. Dr. mi pak řekla, že stačí celou dlaní stlačit hrudník tak, abych ho znehybnila. Když mi to ukazovala poprvé, myslela jsem, že mu zláme všechny žebra. Ale fungovalo to.
A výsledky záleží, jak moc tu predilekci má. Můj syn má i hypotonii, tak cvičíme stále, ale první výsledky byly vidět cca po 1měsíci

elisc
17. říj 2015

@lin18 Možná jsem to napsala špatně. Drobné změny byly patrné už cca po tom týdnu, ale po tom měsíci už to bylo dost znatelné