Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elisbet
20. únor 2009

Ahoj děvčata,tak Barunka je pořád nemocná,má nějakou střevní virózu/,takže už 14 dní necvičíme a musím říct,že je to znát 😒 je chudinka celá zesláblá,takže jen leží na zádech,občas so otočí na bříško a zpátky a to je tak vše,o houpání na kolínkách,které dělala před nemocí si můžu nechat jen zdát 😠 A to jdeme v úterý poprvé na neurologii,tak se úpně hrozím,co mi tam řeknou,nevím jak to tam chodí a podle čeho se děti posuzují,ale asi podle toho,co umí ne? 😉Nikdy bych neřekla,že se budu těšit na cvičení vojtovky,ale já už se fakt těším až budem moct zase začít 😀jen se bojím,jak jí to po té odluce půjde,měla jste taky některá takovou pauzu ve cvičení?

Tina:neboj,malá určitě všechno dožene,jen to bude trvat delší dobu,než kdyby jste začli cvičit dřív,hodně trpělivosti a radost z každého pokroku ti pomůže to zvládnout 😉

andulka4
20. únor 2009

AD NEUROLOGICKÉ VYŠETŘENÍ!!!!!

Holky vyvedu vás s omylu jestli si myslíte že neuroložku zajímá že dítě leze v tolika a tolika měsících!!!!

je zajímají reakce!!!! tzn. že když dítě chytne tak nebo tak....čeká na jeho odpověď
díky této odpovědi dítě zařadí do období kterému odpovídá (rozdělují to na 4 tritenomy)

samozřejmě že se klidně může stát že na vyšetření bude dítě mít přesně odpovědi tak jak má mít a klidně mu bude rok a ještě nepoleze...neuroložka mu v žádném případě nepředepíše Vojtovku ale jen nějaké motivační rehabilitace atd

takže se nebojte 🙂

petul.a
20. únor 2009

Naše vyšetření na neurologii probíhají takto: doktor vyzkouší reakce, jak píše Andulka, ale i se zeptá, co Barunka dělá, a nechá ji to i předvést. Ona to zatím pokaždé ochotně ukázala, tak nevím, jak to řeší, když se dítko zrovna nepředvede. A vojtovku nám zrovna neurolog doporučuje a pokaždé se ptá, jak často chodíme na rehabilitace, kolikrát denně cvičíme atd. Takže asi zase platí "jiný kraj, jiný mrav". I když tedy je fakt, že k rehábce nás poslala pediatrička, ale to bylo ještě před návštěvou neurologa. Jo, a naše Barunka mívá reakce přímo ukázkové, minule doktorovi dokonce čmajzla kladívko 😀

Elisbet, myslím, že když na neurologii vysvětlíš, že malá byla nemocná a nemohli jste cvičit, vezmou to v potaz a určitě to pochopí 😉

My máme dvě novinky: Baruška ráno přišla na to, že se může točit na bříško a zpět i v postýlce. A dopoledne, když jsme přišly z nákupu, jsem ji jako vždy položila na složenou deku na zem (než se zuju atd.) a ona mi, komplet oblečená - kombinéza, rukavičky atd., válela sudy přes půl chodby 😀

petul.a
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
elisbet
20. únor 2009

Holčiny díky za vysvětlení jak to chodí na neurologii,tedˇuž trochu vím co mám čekat 😉
to že byla Barča nemocná a necvičila určitě nahlásím,ale jak píše Andulka,tak asi ty reakce musí předvést s cvičením i bez něj,tak nevím jestli přimhouří očko 😖 Mně na neurologii poslala až pediatrička,když jsem si o to sama řekla,nevím jestli to nepovažuje za nutné ani ona,ani rehábka,ale já už chci mít jasno,co vlastně Barunce přesně je a nemít pocit,že jsem něco zanedbala 😒

Petul,tak to je Barunka šikula,to musí ty svaly pořádně zatnout,aby se takhle navlečená překulila přes půl chodby 😝 a za chvíli se po ní bude prohánět po čtyřech 😀

andulka4
21. únor 2009

Peti to jsem moc ráda že jsem tě namotivovala 🙂 Mě držela nad vodou Lendy 🙂 🙂 🙂

petul.a
21. únor 2009

Elisbet, rozhodně děláš dobře. Pořád lepší, když se udělá něco "zbytečně", než aby se něco zanedbalo.

Holky, kdyby se vám chtělo podpořit jedno vojtící mimčo: http://www.prettybaby.cz/main.html?photo=6853

elisbet
22. únor 2009

Petul:Tak na to mám stejný názor 😉 ale žaludek už mám sevřený tedˇ,no uvidíme 😕
Jinak tvá Barunka je určitě kloboukový typ 😀 a má za to ode mne hvězdičku 😀

tinavieden
24. únor 2009

ahoj babulky. Tak ako vam ide cvicenie?My sme boli dnes na terapii po 2 tyzdnoch(mala bola chora a ja tiez) a pochvalili nas,ze napredujeme super.Aj som sa bala,ze ked sme tak dlho nemohli pre chorobu cvicit,ze budeme pozadu ale naopak asi jej ta pauza urobila dobre.
Tak normalne som sa uz na cvicenie tesila...

elisbet
24. únor 2009

tinaviden:Ahojky,my jsme ted' v pondělí taky začali cvičit po 14 denní pauze,byla jsem ráda,že už můžem konečně začít cvičit/kdo by to byl řekl,že se budem na cvíčo těšit,co? 😀 /jen jsem se bála,jak to malé půjde a překvapivě cvik který mi před nemocí vůbec necvičila,tak tedˇ ho začala dělat na jedničku 😀 Asi jim ta pauza vážně někdy pomůže 😉 Na rehábku jdeme ve čtvrtek,tak bych taky ráda pochvalu.............. 😕

Jinak na neurologii nám řekli,že PMV odpovídá jejímu věku,jen má rozhozený svalový tonus,někde hypotonie někde hypertonie,holt musíme mít od všeho trošku 🙄 ,tak nám předepsali magnesium a nějaký sirup encephabol na posílení mozkové aktivity či co 😖 Máte s tím holky prosím některá zkušenosti?A samozřejmě poctivě cvičit,cvičit a cvičit,ale prý nám stačí 3krát denně/cvičili jsem 4krát/ 😀 Předem díky za info o ENCEPHABOLU 😉

tinavieden
24. únor 2009

Ten encephabol nam bol predpisani tiez ale na SK ho nedostat len v CR ale je to uz liek,ktory je asi 20 rokov na trhu(mam to od mojej susedy,kt.je neurologicka a vraj aj taky zazrak to neni, radsej poctivo cvicit a cvicit)
Elisbet tak asi tym nasim drobcom tam pauza ozaj pomohla a teraz reauguje este lepsie.Urcite vas vo stvrtok na rehabke pochvalia uvidis.
Dnes som sa bavili s mojou terapeutkou a ona stale tvrdi,ze moja Leni je na tom este dobre(ma 17 mesiacov),ze sme na to prisli v takomto veku.Chodia k nej deti co im na to "sikovni" rakuski doktori prisli az v 3 ci dokonca az v 5 roku.Proste bud povazovali terapiu za zbytocnu alebo na to prisli neskoro..no proste hroza.Tak ako na SK ci v CR,ze sa cvici s miminkami tak tu je teda velmi malo zauzivane...hroza.
Tak som len rada,ze sme na to este celkom ok.Aj ked musim napisat, ze Leni sa vyvijala do 7-8mesiacov normalne az neskor to zacalo tak ako u marusch....no ale aj tak uz vtedy sme mali zacat cvicit no ale dolezite je,ze uz makame...

miracle
25. únor 2009

Ahoj kocky,

cvicime uz asi 4 tyzdne a maly zacal (este viac ako zvycajne) vystrajat. Naucil sa zatnut svaly na nozkach a ja nemam sancu nastavit mu ich do spravnej polohy. Existuje nejaky trik ako to urobit, aby som mu neublizila...

tinavieden
26. únor 2009

Ahoj Miracle, tak to je skor otazka na fyzioterapeuticku,zajdi za nou nech Ti pomoze nato je tu. A ozaj kde v zahranici zijes?A ako je to tam so zdravotnictvom?Lebo ako som pisala tu to neni nic moc ☹

petul.a
27. únor 2009

Miracle, já nevím, jestli ti něco poradím (možná to zkoušíme všechny stejně, vyzrát na ty naše prcky) ale přesto to napíšu: Já Barunce při cvičení zpívám nebo na ni dělám ksichty 😉

petul.a
27. únor 2009

Jo, a s tím zpíváním - naše Bája miluje moravské písničky, hlavně "Za tů horů, za vysoků" 😀 Už na tu písničku pomalu začínáme být s manžou alergičtí. Ale zabírá i když potřebujeme Barče vzít hračku apod. 😉 Druhá nejoblíbenější je "Když jsem šel z Hradišťa" a třetí "V Hodoníně za vojáčka". Prostě je vysazená na lidůvky. A to jí zpíváme vše možné - české lidůvky, dětské písničky, ale nejvíc folk a country - na to jsme zase vysazení my. My vlastně zpíváme skoro furt. Tak si aspoň oživíme právě ty lidůvky. Nevíte někdo nějaké další moravské? Ať můžeme obnovit repertoár 😀

tinavieden
6. bře 2009

ahoj mamulky cviciace Vojtovku.Ako sa vam dari?Ako pokracujete s cvicenim?My cvicime 3 krat denne,na terapie chodime 2 krat tyzdenne a vidime uspechy, mala je aktivnejsia,viac sa hybe,sice sa este neplazi ale ked uz zacne tak sme vyhrali 🙂 nozicky ma silne, pekne pracuju, len rucicky su este dost slabe tak ich teraz makame viac...ked sa mala rozplazi budem stastna...
A co vy ostatne ako sa vam dari?

andulka4
11. bře 2009

fíííha no tady už se necvičíí nebo coo???? 😀 😀 😀

miracle
11. bře 2009

Lamanie kosti sa nekonalo, len musim vystihnut ten spravny moment. Inak u nas ksichtiky neplatia, ale pusinky a pochvaly. Inak zacali sme cvicit v polohe na kolienkach, tak sa vytesujem

elisbet
12. bře 2009

Ahoj holky,tak jsme s Barčou cvičili jen 11 dní a pak zase onemocněla,opět nějaká střevní viróza s průjmy a zvracením,celé noci prolakala a já s ní,opravdu zlaté cvičení 😉 Takže opět týden bez cvičení,začnu asi až v pondělí,ještě není úplně ok 😖 Hlavně je chudák hrozně zesláblá,takže naše pokroky jsou ty tam a jen tak poleháváme a odpočíváme,jestli to s těmi nemocemi takhle půjde dál,tak snad nepolezeme ani v roce ☹ Tak držím palce atˇjste zdraví a můžete poctivě cvičit 🙂

prostenika
13. bře 2009

Ahoj holky.Necvičili jste některá torticolis-zkrácený kývač?Naše malá má 6měsíců a cvičíme vojtovku.Napřed nás pediatr poslal k vůli predilekci a pak se zjistilo že je to vrozená torticolis.Naše rehabka na to stále cvičí vojtu což nechápu má se zaměřovat na ten krk který se zatím nelepší.Cvičíme reflexní plazení a klasika že leží na zádech a drží se ten bod pod prsy.Co to má ale společného s krkem?Pohybově vůbec pozadu nejsme ortoped jasně napsal protahování krku.Pokud do jednoho roku se to nezlepší čeká nás operace.Co mám dělat?Vojta na to nepomáhá ten je super na pohyb díky němu jsme podle tabulek ale proto jsme tam nepřišli....neměla některá něco podobného nebo nevíte o nějakém cvičení na ten krk?Nechci aby šla na tu operaci času máme málo.Když jsem to naznačovala rehabce tak tvrdí že jiné cviky nezná ale nevěřím jí určitě na to něco je...poradte.

elisbet
13. bře 2009

Ahoj děvčata,tak se musím Barunce veřejně omluvit a vám pochlubit,že zatímco jsem Barču včera pomlouvala,že jen leží a odpčívá,tak se mi to zlato moje večer začalo plazit 😀 😀 😀 jsem štˇastná jak blecha,že i bez cvičení udělala takový pokrok!!Jen mě zaraží,že nejvetší pokroky jsme udělali v období,kdy jsme vojtovku necvičili 😒Jestli je to tím,že je víc odpočatá a není tak unavená z té dřiny 😉nebo prostě potřebuje týdení dovolenku,aby došlo ke zlepšení,no nevím nevím 😕 Máte některá podobné zkušenosti?

kaczka
13. bře 2009

Eli my taky cvičíme,teda no jako dost to flákáme a prcek dělá pokroky i sám od sebe.Byli sjme dost nemocní takže jsem encvičili vůbec a pokroky jsou pořád,tak nevím no 😒

keba
13. bře 2009

ahojky holky,tak jsme začli i my cvičit doma vojtovku...cca 2měs.jsme denně docházeli na rehabku,protože malá se nikterak nezdokonalila tak musíme boužel začít cvičit i 3krát denně doma.připadá mě že to sama nezvládám ☹ malá se mě vysmekává a hrozně spolu bojujeme,je těžké jí udržet v poloze kterou má cvičit!Tedkom máme 10.měs.a stále nelezeme ani nesedíme!!!tak už z toho začínám být špatná,všechny děti v našem okolí minimálně lezou některé i chodí..a my se stále válíme po zemi 😒

elisbet
13. bře 2009

keba:Na okolí se můžeš vykašlat,i když z vlastní zkušenosti vím,že to není nic příjemného,pozorovat a srovnávat,odpovídyt na dotazy jak to,že ještě nelezeme atd 😉 Chce se to holt obrnit a být trpělivá,výsledky určitě přijdou a vy všechno s Nelinkou doženete,holt si to ty naše holky musí všechno pořádně vydřít,nic nedostanou zadarmo,takže vlastně pěkná příprava do života ne? 😀 My cvičíme už půl roku a ještě asi dlouho budem,páč rehábka mi rovnou řela,že nás pustí,až budeme samostatně chodit a to prý u Barborky v roce nehrozí,takže jsem si přestala nalhávat,že skončíme v roce/jak mi bylo původně řečeno/ a beru to jako náš úděl a raduji se z každého pokroku 😉

kazacka:No asi se zeptám na rehábce,jestli si může brát Barča vždycky na týden "vojtící dovolenou" 😀 😀 Protože úplně to zabalit,to bych si na trígo nevzala 😎

muriel293
13. bře 2009

ahojte,pridávame sa s Martinkom do klubu cvičiacich,dnes má presne jeden mesiačik,pri pôrode bol pridusený,mi ho vzali na pozorovanie a potom že je trošku stuhnutý tak nám nakázali cvičiť tri razy denne...žiaľ môj synátor je taký jedovitý-teda už ho to trošku prechádza ale vraj je to tým ťažkým pôrodom a sama ho nezvládam takže cvičíme s manželovou pomocou dva razy ráno a večer plus ho navyše nechávame dlho na brušku a asi to cvičenie fakt pomáha lebo už v troch týždňoch nádherne držal hlavičku a dokázal sa prevrátiť z bruška na chrbátik ako nič! Dúfam že zas nebude dáky príliš hyperaktívny,čaká nás aj kontrola na neurológii...baby to tam musíme predviesť ako cvičíme? a čo ak ma zdrbkajú že to robíme zle??? 😅 Alebo ak sa mu nebude chcieť? Lebo dakedy máva také stavy že absolútne sa mu nechce cvičiť a proste nič nerobí,najlepšie sa vrtí ke´d je rozhnevaný ale to zas pritom preplače celý čas... 😖
Aj vaši drobci pritom plačú?

keba
14. bře 2009

elisbet.můžu se zeptat v kolika jste začli cvičit?a proč?u nás je to takový zajímavý nikdy pořádně neví proč neleze!!!nebyla předčas.narozená ani těžký porod..prostě jen všechno dělala pozadu!!vše jí dýl trvalo co se týče pohybu 😖 nemá ani žádnou asymetrii nebo zjevnou vadu takže mě nikdo nedokáže říct proč?a zbývá mě jen čekat a cvičit...kdyby aspon člověk měl jistotu že to bude O.K.a vše dožene,hlavou se mě občas hodí různé myšlenky!bude někdy lozit nebo sedět,chodit??je to i těžké pro mě táhat tak velké dítě pořád v sedačce když neposedí...no ale to asi znáš!!jinak vám moc blahopřeju,barunka je šikulínka že leze!! 😉

muriel:myslím že všechna mimi pláčou,prostě se jím to nelíbí!!!bud ráda že jste začli cvičit tak brzy kdy je mimi hodně poddajné...u starších je to pak všechno horší!!vím jak bujuju denně ze svou dcerou ☹ a taky mě to nejde a myslím si že to dělám doma špatně ale snažím se ikdyž je to boj...neboj nikde tě nezdrbou!!!ikdyž to uděláš špatně,prostě tě jen opraví a ukážou ti správnou techniku a ty budeš doma znova trénovat a trénovat.takje to i u nás..jo a bud moc ráda že míš v manželovi takovou oporu a pomoc!!co já bych za to dala ale ten můj manža jepořád v práci a když je náhodou doma tak stím nechce mít nic společného že malou trápímaon se ta to nemůže dívat!!a taky to musím zvládnout a nepřestat cvičit,ikdyž bych se někdy na to vybodla ,to mě věř 😉

moleovaa
14. bře 2009

ahoj, ráda se přidám ke cvičencům. začli jsme v po 8. měsíci kvůli hypotonii, malej se jenom otáčel, ležel nebo se prohýbal v zádech. V roce se začal "plazit" - vzepřel se na loktech, zvednul zadek a přitáhl nohy, jedno kolínko pokrčené, druhou nohu táhl za sebou :( Teď je mu 13m a zvedá se na 4 - úspěch. Jeho vrstevníci už stojí nebo i chodí...Taky chodíme na cvičeníčko a plavání s dětmi o 1/4-1/2 roku staršími, kde leckteří jsou ve vývoji dál než on, snažím se nebrat si to, ale stejně mě to někdy sebere, to asi znáte. Ale chodím tam, protože si myslím, že krom vojtovky, která mu vštěpuje ty správné vzorce, mu aktivita mezi dalšími dětmi pomáhá, to plavčo určitě, i když většina rehabek o tom nechce slyšet a prý se zbytečně přetěžuje.
Reakce rodiny jsou různé, dlouho mě všichni chlácholili, jak to dožene, a kdo měl kdy dítě, co nic nědělalo a najednou chodilo, a počkej až začne lítat budeš ještě vzpomínat....určitě znáte. No dneska vím, že jsem čekala zbytečně dlouho, mohli jsme být na tom líp :( Ve cvičení mě naši podporují, tchánovci (bydlí s náma) mají občas řeči jako máma tě mučí, i když řeknou že je vidět jak to pomáhá, stejně mě to štve! Manžel mě podporuje hlavně když jsem na dně s nervama, naštěstí.
Cvičení jde jak kdy, lepší se to a pořád je co zlepšovat. Teď se chystám změnit rhb tak uvidím.

petul.a
14. bře 2009

Ahojda 🙂

Vítám nové tváře.

Tak co se týče protestů miminka, ty u nás probíhají jen někdy. Barča je totiž neskutečný pohodář. Pokud jde o okolí a jeho podporu, na to mám asi fakt kliku. Mí rodiče i tchyně nás podporují, mamka a tchyně s námi střídavě i jezdí k rehábce. Manžel s malou taky cvičí, víkendy jsou de facto "jeho".

Plavání - naše rehábka jej hypotonikům vřele doporučuje. My teda chodit nemůžeme, kvůli uším. Oba s manžou totiž máme uši operované, takže u Barunky je bohužel předpoklad, že na to bude taky trpět. Tak nám řekla doktorka ORL (která nás oba měla jako děti na starost), ať konkrétně nás ani nenapadne s Barunkou chodit plavat. A jí by se to taaak líbilo, kdybyste viděli, co dělá ve vaně... 😀

Prostenika, ten přístup tvojí rehábky se mi po pravdě řečeno moc nelíbí. Nemáš v okolí jinou? Nebo se poradit s dětským doktorem. Anebo "prásknout" na ortopedii, co vaše rehábka (ne)dělá.

Jinak musím říct, že Barunka se začala trošku plazit. Skrčí pravou nožku, levou nechá nataženou, no a "popojede" o pár cenťáků. Ale i to je úspěch, ne? 😉

elisbet
14. bře 2009

keba:začali jsme cvičit ve 3 měsících kvůli predilekci hlavičky a z toho následné asymetrii,když jsme to vycvičili,cca po 3 měsících,zdělila mi rehábka,že je Barča i hypotonická a tak cvičíme dál!Taky jsme narozené v termínu,porod za 6 a půl hodiny bez komplikací,neurologie a sono mozečku vpořádku,takže to u nás hází na genetiku,že to má prý zděděné po nás rodičích ☹ prestože jsem oba dva v roce chodili a prošli si všemi motorickými vývoji bez komplikací,tak nevím podle čeho tak soudí 😕Jinak myšlenkami na to že ti malá nepoleze nebo nebude sedět se vůbec netrap,akorát tě to hodí do deprese,malá to z tebe pozná a nebude mít chutˇdo žádných pokroků 😀Jednou to přijde a že holky nejedou podle tabulek,kvůli tomu se svět nezboří,ve 20 letech se jich nikdo ptát nebude,jestli lezly v 8 měsících nebo v roce,za to se jich budou ptát,jak to že mají tak rovná záda a proč je vůbec nebolí za krkem 😀 😀 O taháni sedačky mi ani nemluv,už mám svaly jak Arny 😝 A Barča ještě neleze,to by jsme byli fykt dobrýýýýýýýýý 😲 zatím se jen plazí,krásně střída obě dvě nohy,jen levá ručka mi přijde,že trochu zaostává,táhne to většinou pravou,no ona mi to rehábka zase v pondělí zkritizuje a přiadá nějaký cvik na symetrické plazení,je mi to jasné 😅

muriel:moc dětí co u vojtění nepláče neznám,krom Barunky od Petuly :-Pokud budete cvičit déle,tak si časem zvykneš,zpívej si u toho,nebo pust rádio,pořád na malého mluv a povídej mu třeba nějaké říkanky,tvůj hlas už pozná a tak by ho mohl trochu uklidnit 🙂 Hlavně se snaž neplakat taky,prckové okamžitě vycítí změnu nálady a začnou plakat ještě víc,tedy alespoň u nás to tak bylo ☹

Petula:No vidíš,já ti říkala,že ti bude Barča za chvíli lítat po chodbě po čtyřech 😝 už je od toho jen krůček,teda spíš kolínko co? 😀 😀

Co se týče plavání,tak s Barčou taky chodíme,vřele doporučuji všem,jediné co mi vadí,přesně jak píše moleoova,koukat na ostatní děti,co jsou mladší než mi a už si to tam štrádují kolem nábytku 😖 ,ale vím že dělám maximum proto,aby jsme vše dohonili,takže nemá cenu se tím zbytečně deptat!!
Podporu v rodině mám taky úžasnou,všichni vědí,že to dělám pro Barčino dobro,taže žádné poznámky o mučení naštěstí poslouchat nemusím 🙂 Jen s cvíčem mi nikdo nechce pomáhat,manžel se bojí že by ji rozmáčknul/na něco se vymluvit musí,že 😀 / a mamka se segráma by to prý tak nezvládly,no hlavně,že mě podporují psychicky 😝

elisbet
14. bře 2009

A ješte jeden dotaz na zkušenější cvičitelky 😉Jak dlouho asi trvalo vašim "vojtíkům"než se z plazení rozlezli?Vím že je to individuální,ale jen tak orientačně,díky 😀