Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

moleovaa
14. bře 2009

Teď jsem si to po sobě konečně přečetla, no samozřejmě že chodíme cvičit a plavat s MLADŠÍMA dětma než naše 😉
Co se týče řevu při cvičení vojtovky, je vždy, ale někdy je to spíš takové špačkování, nadávání, někdy je to opravdu neštěstí - a pak se většinou počůrá. Mě už to moc nevadí, cvičila jsem se starší dcerou kvůli predilekci, a to jsem právě kvůli tomu řvaní dost flákala (ona vůbec od začátku věděla jak si co vymoct 😠 ), ale u ní se to rychle srovnalo a vývoj byl normální, i když na rhb jsme chodili až do dvou let, a možná bysme chodili doteď, kdybych to neskončila. Ale u Jindry už je jasný, že sám by se hejbat nezačal, a kdybych váhala, tak si to další roky vyčítám, a to je na mašli.
Ještě k plavání: naše současná rehabka je velká kapacita na vojtovku (určitě v krajském měřítku) a právě vyhlášená tím, že podle ní nic jinýho nepomáhá, takže pouze cvičit a cvičit. I proto jí chci vyměnit, cc třeba se k ní pokorně vrátím 😎

andtka
14. bře 2009

Ahojky, prosím, poraďte. Začali jsme cvičit cvik na přetáčení, Davídek se přetáčí na bříško jen na jednu stranu. Je to poloha na zádech, drží še hlavička na bok, a bod pod prsní bradavkou. Ale nejsem si teď jistá, jestli se má ta hlavička držet obličejem ke mě, nebo ode mě. Necvičíte náhodou některá tehnle cvik?

Díky moc

keba
14. bře 2009

petul.a mooc vám blahopřejeme 😉 barunka je šikovná holčička že začíná lozit!!A motivovala jsi ji nějak na to lezení nebo začla sama od sebe??
Elisbet: díky za podporu 🙂 určo budete za chvíli chodit posvych!!když je malá taková šikulka!

elisbet
14. bře 2009

keba:No to si asi ještě počkáme,ale jsem vděčná za každý pokrok 😉 Jinak já jsem malou položila na bříško,manžel na prádelní šňůru přivázal ovladač na tv/ten bezpečně zabírá 😀 /já podržela Barče nožky,ale jen lehce,aby se mohla odrážet a manža pomalinku cukal tím ovládáním,když se tam dostrkala,chvíli jsme ji s ním nechali pohrát a pak znova,takhle asi půl dne,no a večer se malá rozplazila 😉 Ale jestli to s tím mělo nějakou souvislost,to ti holka nepovím 😀

keba
15. bře 2009

no vidíš,tak třeba jo 😉 budu to muset taky vyzkošet...ale naše Neli je taková že když jí něco nejde tak se začne vztekat a nebo se na to uplně vyprdne ,prostě jí to přestane zajímat...a taky se prostě nechce snažit vytáhnout do předu ale pořád se kulí,válí sudy,asi ví že tak se tam dostane.... 😒 prostě místo abyse snažila do předu takse točí do boků....snažímse jí i podsadit kolínka ale ty se jí rozjedou jak placka když je pustím...

elisbet
15. bře 2009

keba:Barča byla to samé,sudy se doválela kam chtěla,takže nic víc nepotřebovala 😉 ,ale já byla potvora neodbytná a pořád jsem ji dávala na kolínka a zkoušela ji motivovat,aby lezla,to víš,že se u toho vztekala jako blázen 😠 ,jenže maminka byla vtrvalejší než ona,takže měla smůlu 😀 Prostě to pořád zkoušej a ona časem pochopí,že je lezení lepší a rychlejší než sudy a uvidíš jak pojede,já už Barče skoro nestíhám 😲 a sudy jsou zapomenuty 😀

beata.n
15. bře 2009

Adtka:ten cvik je:dítě na zádech,držet hlavičku,tak aby običej směřoval ke stropu,takže kouká na tebe.musí se ta hlavička zavifovat tvojí rukou tak,aby se nehýbala 😉

Můžu se přidat k vám do klubu??? 😕 😅 my cvičime od Danískovo 2.měsíce.měl predikaci hlavičky(nebo jak se to píše)pak prohnutý do luku byl,navíc měl těžkou žloutenku,s následnou výměnou krve,já zanedbanou těhu cukrovku,no docela dost ho to všechno ovlivnilotakže ze začátku nedělal opravdu nic.zlom u nás nastal tak po 4.měsíci.ted je malému 7.měsíců a leze po čtyřech,takže to všechno dohnal krásně 🙂 ale cvičíme dál,má pořád povolené břišní svaly a rozestouplé svaly na bříšku,ale furt né a né sem u to zpevnit 😒

andtka
15. bře 2009

beata.n. Díky moc 🙂

miracle
15. bře 2009

Ad prostenika...

na vytahovanie krku je dobre stlacat zopar bodov. Prve dva su umiestneme na najspodnej casti lebkyasi centimeter od chrbtice (javia sa ako take hlbolceky), stlacam ich palcami ruk, obidva sucastne, nejaku dobu. Dlho to nevydrzi, lebo protestuje, ale nadherne sa mu vytahuje krk. Dalsie dva body su trosku vyssie, tiez sa javia ako vzdialenejsie hrbolceky.

Ad andtka...reflexne otacenie som videla cvicit s hlavou vytocenou k sebe, pricom ruka vzdialenejsia od teba bola ohnuta v pravom uhli, ale aj s hlavou rovno.

petul.a
16. bře 2009

Keba, lozit bohužel Barunka ještě zdaleka nezačíná, jen se plazit, a to po malinkatých kousíčkách. Motivace klasická - hračkou 😉

keba
16. bře 2009

neboj už ktomu máte jenom krůček když už přišla i na plazení!!!!to u nás je pořád kulíme!!!!!!!!!zkouším ji i motivovat ale nic moc jí to nejde...jen když jí zapřu nožky o mé ruky tak se odžduchuje a dostrká se k hračce ale sama ani náhou ☹ no zkoušíme už všechno možný.....
jinak ti závidím tu vaší pohodu při scičení!!!u nás to jsou 3krát denně nervy a nervy!!!!a spousta řvu!!

muriel293
16. bře 2009

ahaaa tak ako to tu čítam to plazenie čo cvičíme teraz aj my má dieťa dáko motivovať k lezeniu? 😅 No poviem vám teda môj sa tak trepe keď ho dám na bruško že odleze sám dosť dobrý kus tak myslím že s tým problémy mať nebude 😀 A navyše pritom s mužom pozorujeme že asi bude ľavák lebo keď lezie tak si veľmi pomáha ľavou rukou vlastne tú má takú "hlavnú" 😀 😀 😀 (Lezie,či plazí sa??? Hm proste je na bruchu a posúva sa pritom 😀 )

miracle
16. bře 2009

Muriel, u takeho maleho baba este nemoze byt ani reci o preferencii ruky, mal by pouzivat rovnako obe. Inak to reflexne plazenie nie je len o nacviku plazenia, ale najma zaktivovania centralneho nervoveho systemu a koordinacie medzi CNS a svalovymi skupinami.

akdar1
21. bře 2009

Maminky, které cvičí s se svým dítkem Vojtovku kvůli tomu, že se nechce plazit ani lézt a na bříšku také být nemusí, zda by mi neporadili... Začali jsme cvičit jediný cvik: dítě leží bříškem na stole, nožičky mu visí přes hranu dolů. Bližší ruka je podél těla, vzdálenější je ohnuta k nosu a teď jsem tak zblblá z toho celého čtení, že jsem úplně zapomněla, kterou nožku mám krčit pod bříško - bližší nebo vzdálenější...??? Tou druhou nožkou by měl nějak vykopávat... Děkuju.

lendy1
21. bře 2009

akdar, sice jsme přesně toto necvičili, ale velmi podobný cvik a dle mého je to na zafixování střídavého pohybu, takže nožku proti ruce-pokud má vzdálenější ruku ohnutou, tak tu bližší nohu by měl mít pokrčenou.

mrkni ještě sem:
http://www.rl-corpus.cz/ - vojtova metoda-terapeutický systém - reflexní plazení - tam je popsána základní poloha
http://www.vojta.com/vojta-prinzip/vojta-therap...

akdar1
21. bře 2009

lendy1: Díky moooooc! Začali jsme cvičit tento týden a jsem z toho všeho nějaká zmatená... Malý má děsnou sílu a i když já nejsem žádný drobek, mám problém to malé vřeštící stvoření v tom udržet... ☹ Chvíli to vzdávám, chvíli se snažím...

fialka76
21. bře 2009

muriel293, ty alebo manžel ste ľavák?
Ak nie,tak je napravdepodobné,aby malý bol ľavák. Je to písané v knižke od Vojtu.

petul.a
22. bře 2009

Ahojky 🙂

Zprávy z domova: Barča se plazí čím dál víc, normálně už jí občas nestíhám. Na desetiměsíční kontrole (v pátek) se doktorce moc líbila. Válela tam sudy, šla za hračkami jak blázen, a to i do strany (myslím v poloze na bříšku) - hezky si umí "přeručkovat", to doktorka prý ani nečekala. Nejradši by si všechny ty hračky odnesla domů a paní doktorku asi taky 😀 Ona je to taky suprová ženská 😉

K tématu pravák x levák: O tomhle se prý rozhoduje ve věku kolem 1 roku. Tak jsem to aspoň někde četla 😕

keba
23. bře 2009

akdar:hlavně to nevzdávej!!!!mysli na to že to děláš pro malýho.. 🙂 my jsme na tom úplně stejně a máme i stejný cvik jako vy...cvičíme ho 3krát za den..a musím říct že je to boj a nervy,někdy i slzy protože je to pro mě děsně náročný na psychiku!!kdyby aspon bylo vidět hned nějaké zlepšení ale my cvičíme cca2měs a zatím nelezeme ani se neplazíme... 😒 a jak píšeš,udržet mimi je to nejtěšší na tom,i my stím máme problémy a já mám pak obavy že cvičím úplně zbytečně protože nemámmalou ve správné poloze,když sebou pořád tak mele..

keba
23. bře 2009

Petul:tak to jste teda pěkní šikulínci 🙂 a ani se nenadáš a budete chodit!!to u nás je vše při starém,malá se stále jen válí a válí ☹

elisbet
23. bře 2009

Petul.gratulace k plazení 😀

Keba:nezoufej,ono to příjde,ješte budeš litovat,že si nemůžeš v klidu vypít kafčo 😀

My byli dnes na rehábce a moc nás chválila,plazí se symetricky a dokonce už nadzvedává prdku a kolínka šoupe pod sebe,jako při lezení,ale ručky a břišní svaly jsou pořád slabé,takže předek jede po předloktí 😀 Nicméně nám zrušila všechny dosavadní cviky/3/a dostali jsem jen JEDEN 🙂 🙂 🙂 Sice při něm řve stejně jako u těch předchozích,ale doufám,že až si zvykne,bude to lepší!!Ještě s ní ale cvičím na míči,z vlastní vůle,podle knížky Ivy Dolínkové 😉

Tak všem cvičenkám,hlavu vzhůru,bude líííííííp 😉

keba
24. bře 2009

elisbet:jak bych byla štastná že si nemůžu vypít v klidu kafčo!!!(ikdyž tedkom to kolikrát taky nejde,jak se malá kulí)hlavně aby byla jako ostatní mimi v jejím věku..všechny moje kamarádky už pomalu s mimi capkají,jen mi nic...to víš každej je zvědavej a vyptává se proč???co jím chceš říci?tedkom v zimě to šlo ale na jaře to bude horší,zdělá se fusak ,děti sedí ve sportáku,my sice museli taky dát sporták protože do hlubokýho jsme se nevlezli ale furt tam jen ležíme!!!A ještě taková perlička od ségry holka má rok a půl a lítá jak das!!a naše Neli je o půl hlavy větší a jen se kulí,je hodně dlouhá tak si ještě každej myslí že je starší!!! ☹

magimary
24. bře 2009

ahojte!
nemám moc času navyše, preto by som potrebovala pár odpovedí na moje otázky ohľadom cvičenia Vojtovky (ktoré už sú tu monžo niekde rozoberané) od Vás skúsených maminiek "vojtovkáriek"...
včera sme začali cvičiť s našim takmer 5-mesačným malým Vojtovku kvôli centrálnej tonusovej poruche v smere hypertónie (mali sme začať skôr, ale malý bol dlho v nemocnici v zlom dravotnom stave, takže začíname až teraz).
Mňa monetálne zaujímajú tieto veci: plačú Vám všetky miminka, keď s nimi cvičíte?
-cvičíte tiež s bábätkom úplne nahým (poznám aj mamičky, ktorých deti cvičia aspoň v plienkach)?
-koľkokrát denne máte cbvičiť a koľkokrát to zvldánete? (nám povedali, že minimálne trikrát a ak sa dá aj viac, no ja som rada, keď zvldáneme obaja tie tri razy a to máme dosť 😝 🙄 )
-bolia aj vás z toho ruky?
-aj vašim deťom cvičenie narušilo celý denný režim? alebo to je tak len v začiatkoch? (náš malý je totiž z toho taký vyčerpaný, po úsilnom, namáhavom plači, že sa mu chce aťž spinkať, ale je aký rozrušený, že zaspať nemôže a plače a stoná a vzdychá so zatvorenými očkami až do úplneho vysilenia, kedy konečne zaspí... mám pocit, že mu to nabúralo celý denný stereotyp... 🙄 , keď sa zobudí, všetko začne znova-aj u vás je to tak?)
-...ešte ma napadnú asi ďalšie veci-postupne...
ale môžete mi teraz niekto zospovedať aspoň na časť týchto otázok?, pls..
Budem Vám veľmi vďačná! 😔

magimary
24. bře 2009

mamičky, prosím...
nakunite sem... 😔

skvarkovaj
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
akdar1
24. bře 2009

Vesmes maminky pisi, ze placi nejen jejich miminka, ale mnohdy i ony 😔 Nekdy si na to pry miminko zvykne a nejak to pretrpi, ale zatim jsem vetsinou cetla, ze vresti vsechny deti...

Cvicit by se melo s nahymi miminky. Bohuzel my nemame sanci vytopit mistnost s vysokymi stropy, proto nechavam aspon tricko. JInak cvicime bez plinky (predtim sedi chvilku na nocniku...).

My jsme zacali cvicit - cvicime 4krát denne jeden cvik na obe strany - 2 minuty na kazdou. Stihame to temer vzdy, pouze jeden den v tydnu jezdime plavat, tak jsem rada aspon ze to vyjde dvakrat... Mame naruseny cely nas rezim - je to sila, ale snazim se to nejak srovnavat 😠

Ja cvicim s 10ti mesicnim chlapeckem - ma silu jako hrom, takze udrzet ho je des - jsme po tom spoceni oba 😖

Cvicit pry nemame pred spanim, nebot by ho to muceni melo spise nabudit k aktivite a vetsimu prijmu potravy. Ale po prvnim "tyrani" taky spal jako zabity...

Staci?!? 😉

elisbet
24. bře 2009

Keba-na srovnávání se vykašly,nebo se z toho zblázníš 😠 sama vidíš,kolik dětí tady cvičí a že v tom nejste sami,jses zodpovědná mamča,která dělá pro svoje dítě maximum 😉 Myuž jsme taky ve sportáku,dohlubokého už se nevejdeme a ten náš nejdedo úplného lehu,takže je tak trochu v polosedu,ptala jsem se rehábky,jestli to nevadí a říkala,že ne,když úplně nesedí 😉 Stejně jí krmím v polohovací židličce,ve které je jako v autosedačce a ona se přitahuje jakoby do úplného sedu a to prý taky neva 🙂

magimary
24. bře 2009

akdar, veľmni ďakujem... 😔
takže v tom nie sme sami... ☹
malý naozaj ukrutne plače až vrieska, nemá ani hlas, až začne kašlať...
je to tak náročné a ťažké (preňho aj pre mňa) a tie tri minuy raz na jednu starnu, raz na druhú stranu, sa mi zdajú úplne nekonečné...sú to najdlhšie minúty z celého dňa... 😢
a človek by neveril, akú silu môže mať aj takéto malé bábo...ja mám fakt problém fyzicky ho udržať v tej vynútenej polohe... 😖 potom sa mi ešte polhodinu trasú ruky... 😒 (aj Vám-bojím sa, či netlačím moc... 😕 😢 😝 ) a normálne mi tŕpnu...
práve sme opäť docvičili amlý ase zaspal ako zabitý (po patrične dlhej dobe ukľudňovania)... 🙄
a fakt, Vám takto miminka plaču stále? ako sa to dá vydržať??? 😨 😕
ja si počas celého cvičenia vo vnptri opakujem, že "už nikdy, už nikdy, už nikdy"...a pritom viem, že za pár hosín znova... 😔
dosť ma to vyčerpáva, nejak sa na to cítim slabá...normálne obdivujem všetky mamičky, čo to vzládajú niekoľko mesiacov... 😔 (a keď si predstavím, že mam takto cvičila s mojim bratom do 18-tky, tak nechápem... 😕 , ja si brata pamätám až keď už bol veľký-to už neplakával, ale mama mi hovorí, že do troch rokov plakával ako tur- a ona s ním... 😢 )...
babulky, cvičiteľky, nemali ste niekedy pocit, že sa toto celé deje s Vašim malým zbytočne? 😕
že možno by to bolo dobé aj bez toho?
ja som zdarvotník a plne chápem opodstatnenie, ale v momente, keď sa malý vzpiera, kričí a narieka a následne je predráždený, vyľakaný a bojí sa všetkého, tak mám pocit, že mu dosť ubližujem... 😔
som z toho dosť mimo... 🙄 ☹ ...

magimary
24. bře 2009

a ešte mám konkrétnu otázočku:
včera, keď nás to RHB sestra učila tak, povedala, že halvičku má vetyd správne položenú, keď má otlačené to a to miesto (tzv."roh" čela)... a ja ke´d s ním cvičím na jednej strane, tak má otlačené to "správne" miesto, ale na druhej strane si ho neviem asi správne uchopiť a vždy keď dcvičíme, tak má otlačené líčko a nie čielko...
a teraz otázka: ymslíte si že celý cvok je potom zbytočný a neefektívny, keď nemal hlávku v tej najsprávnejšej polohe??? 😕 😔 😨
lebo z thoo mám úplne moru, že ho mordujem a ešte by to bolo aj zbytočné... 😖 😲
neviete mi povedať? 😕

magimary
24. bře 2009

no teda, sorry za tie preklepy, píšem ako tatár... 😖 le tak som toho plná, že rozmýšľam rýchlejšie ako stíham písať... 😔