Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

berunka
6. dub 2009

prekuli se na stranu myslim normalne.my prave nemame zadny cvik na otvirani pesticek tak to budu muset na rehabce sestricce rict.a jeste kdyz lezi na zadickach tak mi zaklani hlavu ale to mi prijde ze sleduje veci co ma jakoby nad hlavou,cvicim s ni v kuchyni na stole takze ji vsechno zajima 😀 ale hlavicka uz ji tolik pri paseni nebalancuje,prijde mi ze je to lepsi.ale po chvili je unavena a zacne knourat a pokladat ji.a kdyz je oblecena tak vubec nepase,nezvedne hlavicku ☹ jen kdyz je pri cviceni nahata

elisbet
6. dub 2009

No já myslím,že jsme na ty pěstičky taky žádny cvik neměli,když byla na bříšku,tak jsem před ní pořád dávala nějaké hračky,aby po nich šahala a pěstičky otevřela a hlavičku mi taky potvůrka nechtěla zvedat,ale já nepolevila,pořád jsem ji měla na zemi,abych ji nijak neomezovala v pohybu v postýlce vážně jen spinkala,ani to někdy ne 😀 z bříška jsem ji prakticky nedávala skoro vůbec na zadíčka,pořád jsem s ní dělal nějak blbinky,četla ji,zpívala,ukazovla hodně barevné hračky,až se ji prostě na bříšku začalo líbit a zjistila,že když zvedne halvu,tak že i něco uvidí 😀 A samozřejmě poctivé cvičení 😉 jak dlouho už cvičíte?

lendy1
6. dub 2009

berunka, jo, je to špatně. Je prostě nestabilní na bříšku a to přepadávání je důsledek.
Na uvolnění pěstiček máte ještě čas.
Hlavně to chce cvičit a cvičit.

berunka
6. dub 2009

na zvedani hlavicky jsme prvni vik dostaly pred dvema mesici.ale ona je o mesic predcasne narozena takze v tech dvou mesicich mela hodne slabe svaliky i ted to jeste neni ono,ma 4,1kg takze je spis sama ruka sama noha.v kolika mesicich jsi ji elisbet mela takhle porad na zemi?ja prave kdyz ji dam na brisko moc brzo tak blinka.dneska mi zacala i kaslat takze jsem ji musela dat zpatky a zkusily jsme to za chvili.ale ted mi vydrzela docela dlouho na brisku i se rehtala na hracky.ty mam taky vsude okolo ni aby na ne koukala.i tak rozhejbavamehlavicku na neoblibenou stranu.pokrok je ze uz ji otocim hlavicku na obe strany temer se stejnym usilim takze ta leva strana povolila.

elisbet
6. dub 2009

berunka:my jsme začali cvičit ve 3 měsících,takže od těch 3 měsíců byla pořád na zemi/koberec+hrací deka/Rehábky mi rovnou řekly atˇna postýlku zapomenu,že Barča vyroste na zemi a je to tak,tedˇví,že jakmile ji položím do postýlky jde spinkat 😀 Ani ted´ji nedávám do žádné ohrádky nebo tak,i když uvařit nebo cokoliv udělat je s tím d´áblíkem vážně mazec 😀 ,ale potřebuje aby co nejvíc lezla a posilovala svyly,takže holt žádné omezení v pohybu 😉
Samo že když ti ublinkává,tak ji dej na zádíčka,lae jakmile natráví,tak šup na bříško,je to fakt to nejlepší co můžeš udělat a na to prohybání je taky dobré klubíčkování,já jsem valstně ani Barču jinak nenosila,jen babičky jsem musela zaškolit 😕 ,taky se ti při tom bude rozhlížet krásně na obě strany,vždycky ji natoč tak,aby se musela otočit na tu stranu,kdy potřebuje rozhýbat svalíky 😉

berunka
6. dub 2009

v klubicku ji nosime porad.on je u nas trosku problem s tim jidlem protoze dlabe kazde tri hodky cca a kidne i po dvou hodkach mi jeste ublinkava natraveny mlicko.ale budu to zkouset protoze uz ted jhak cvicime vidim ze ji to na tom brisku jde lip.a stavalo se ti taky ze kdyz byla oblecena nechtela vubec past a kdyz jsi ji vysvlekla tak ji to slo?Eli to oblecene a s plinkou moc nejde a skoro hlavicku nezvedne ☹

elisbet
6. dub 2009

Berunka:Barča mi taky nejlépe pásla,když byla nahatá a dělá to dodnes,když ji svléknu jen do plenky,tak leze jak čert a v oblečení se radši plazí,ale čím to je,to fakt nevím 😕

miracle
6. dub 2009

Ahojte, dnes sme boli na rehabke, vraj to plazenie stylom husenice nie je velmi dobre a je to asi dosledkom prilisneho zaklanania hlavicky. Modifikovala nam relfexne plazenie a to sa mu vobec nepaci. Snad sa rychlo nauci plazit "normalne".

elisbet
6. dub 2009

lendy:A vy ještě pořád s Davídkem cvičíte vojtovku?Koukala jsem na fotky a už chodí sám nebo ne?Já myslela,že se cvičí do samostatné chůze 😒

lendy1
7. dub 2009

elisbet, ne, necvičíme. Cvičili jsme cca do 9.měsíce, pak už nešlo Davida udržet, takže jsme chodili plavat a motivovali co to šlo. U nás se cvičí do nástupu správného lezení. První krůčky udělal v 17.měsících, ale pořádně začal chodit až kolem 18.měsíce a i teď to pořád není dokonalý i když chodí pořád.

lamaze
7. dub 2009

Ahojky všichni,také cvičíme Vojtu od 1měsíce.Máme vvv cns-corpus callosum-chybi některé středové struktury co spojují obě mozkové hemisféry.Malá krásně prospívá.Na neurologii nám řekli,že má centrální tonusovou a koordinační odchylku.Vývoj je zatím v pořádku,vše ukáže čas(rok).Máte s tím nekterá zkušenost?Přeji všem krásný den a pevné nervy!!!! 🙂

elisbet
7. dub 2009

lendy:No já mám právě už taky problémy Barču udržet v té správné poloze,kolikrát si říkám jak může mít hypotoní dítě takovou sílu 😕 jenže mě bohužel řekla rehábka,že nás pustí až bude Barča chodit sama,což vidím ještě na dlouho ☹i když už se sice staví k nábytku,ale jen tak na špičky a vlaje tam jak vlajka ve větru 😀 Na plavčo chodíme taky, prostě zkouším všechno,aby jsem vše brzo dohnali 😉

myky
7. dub 2009

Ahoj holky,
prosím Vás my cvičíme od minulého týdne Vojtovku a nevím jestli cvičím správně. RHB sestra mi říkala, že malý pláče, když je stimulovaný a že je to správně. Jenže mě doma nepláče. Máte to taky tak?

keba
7. dub 2009

elisbet:úplně přesně jako vy!!taky Neli tak vlaje....nám říkala rehabka že nejdřív nás pustí až začneme krásně lozit po čtyřech....ale to je u nás asi taky v nedohlednu....pořád se nezvedáme do vys.opory ☹ a za jak dlouho si Barča zkoušela sedat z plazení nebo začla nejdříve lozit???
To plavání budeme muset taky pozištovat,dříve jsem s ní moc chodit nechtěla protože měla silný atopický ekzém ale tedkom vypadá že už z toho v celku vyrostla...

lu777
7. dub 2009

ahoj holky...

začali jsme cvičit na rhb, kvůli věku máme Vojtovku a do toho nějaký jiný typ cvičení...

chci se zeptat
- začínal jste někdo cvičil s takhle "starým" dítětem?? jak jste to zvládaly?
Já jsem psychicky z toho dost zničená, je mi úplně špatně už večer, že budeme ráno cvičit.. Malej šíleně brečí, úplně se klepal... Popravdě nevím jak tohle zvládnu. I fyzicky, protože už má samozřejmě dost sílu, takže když třeba určitý cvik cvičíme 4x, tak 2x dobrý, potřetí už ví co přjde, takže mám velký problém ho udržet a při posledním cviku mi často úplně vyklouzne (už jsem i unavená, nejsem žádnej silák, dneska mě brala i křeč do ruky)...

Asi by i psychicky bývalo bylo lepší, kdyby nás doktorka poslala dřív. Je pro mě mnohem těžší teď ho takhle lámat do nějakých poloh, on u toho na mě kouká, tečou mu slzy jak hrachy a křičí Mamíí.. a Po (jako pochovat)...
dneska už byl 2x vzhůru a brečel, přitom to se prakticky nikdy nestává, spí krásně... takže mám i obavy, aby ho to nějak celkově nerozhodilo....

vůbec nevím jestli to půjde, i cvičitelka říkala, že když tak bude muset vymyslet něco jiného, že to nebude lehké... tak nevím, kdyžtak jí asi budu muset zavolat a přijít dřív jestli by něco vykoumala, zvlášť jak poroste tak si neumím představit, že bych to dala fyzicky....

cvičil jste třeba někdo Vojtovku a pak jste s věkem přešly na jiný typ cvičení ????

díky moc za odpovědi

lu777
7. dub 2009

jo jinak ještě dodám, že přes měsíc chodí a to pěkně, na cvičení chodíme kvůli pozůstatkům predilekce doprava... na rhb mi řekli, že by bylo lepší, aby ještě lezl, ale on stál už v 7 měsících, takže si myslím, že nakonec se rozchodil relativně pozdě (nijak jsme ho v tom nepodporovali)....
i dlouho lezl, od 6 do 13 měsíců, tak to bylo taky dobře..
taky chodíme na plavání, už třetí kurz... to si myslím, že je celkově moc dobrý

elisbet
7. dub 2009

keba:no jo to jsou ty naše holky hypotonický 😀 Jinak sedat si začala Barča za 20 dní po tom co se začala plazit a z toho sedu pak šla rovnou na kolínka a začala lézt,ale ještě to pořád potvůrka střídá-lezení-plazení 😉 Jen dneska na zahradě,když jsem ji dala na chvíli na deku,tak mi z ní okamžitě zdrhla a přes půlku za hrady to brala po čtyřech a na nějaké plazení si ani nevzpoměla 😝 a jen jsem ji dala doma na koberec,už to šoupla zase po bříšku 😅
A co se týče plavča,tak jestli měla Nelinka ekzém,doporučuji bazén se slanou vodou,jestli tedy máš někde tu možnost,Barča je taky atopička/velmi mírná forma,tak jednou za měsíc se ji objeví flíček 🙂 / a chodíme plavat do slané vody a pletičku má jak aksamit 😀 Chlór je prý strašný alergen,tak bacha na to 😠 Jiank se tedy máš,že tě vypustí ze "spáru Vojty"už při lezení,je to pořád blíž než chůze 😉

lendy1
7. dub 2009

lu, mám otázku: jaké pozůstatky predilekce máte v tomto věku, že je nutné kvůli tomu teď začínat s vojtovkou? 😕

elisbet
7. dub 2009

lu777:Ahojky,moc vlastně nechápu,z jákeho důvodu cvičíte,co je to zůstatek po predilekci?Má malý nějaký problém s páteří,stáčí s k jedné straně nebo více používá jednu stranu?Píšeš že chodí pěkně,dlouho lezl,tak proč vás posílají cvičit?Vojtovka musí být v tomto věku fakt mazec,zkus si pozjištóvat něco o Bobatově metodě,nevím kde se v Praze cvičí,ale zkus zavolat do centra léčebné rehabilitace na Pankrác/tam chodíme my/i a zeptat se,třeba ti poradí 😉

andulka4
7. dub 2009

LU77: já už necvičím právě z toho důvodu že je neudržitelný....tedy RHB ho vždy chňapne a udrží ale ta s náma nežije 🙂 Jinak moje RHB lékařka konstatovala že Vojte je max do roka a pak nám napsala sérii LTV cviků s prvky Bobatha. Nikdy jsme predilekce něměli ale samozřejmě jako každý tady máme asymetrii....upřímně řečeno já ji nevidím ale RHB jo. Nakázala nám ať ho co nejvíce motivujeme k lezení, ať když leze do schodů tak nakročuje střídavě pravá levá noha a ať když stojí chytá hračky do rukou z obou stran....tím by měl zapojovat obě strany stejně

takže já bych sním už necvičila jen bych si opravdu dala pozor na to aby se neorientoval pouze na jednu stranu

lu777
7. dub 2009

holky, díky za rychlé reakce... já jsem z toho dneska fakt špatná, už spinká a já na to furt myslím a je mi z toho zle...

Lendy, Elisbet: no prostě dává hlavičku trochu doprava a lehce ji naklání doleva...
rehabilitační sestra mi řekla, že prostě míň používá levou stranu těla.. ovšem mě k tomu zas napadá, že já jsem hodně silný pravák a nevím jestli to není i kvůli tomu... on je právě hodně čilý, já tomu sice nerozumím, jsem laik, ale i neuroložka do zprávy napsala: Chlapec je velice čilý, takže určitě mu to v ničem nebrání, to spíš do budoucna, asi aby neměl skoliozu... (my ji ovšem oba s mužem máme, tak nevím)

Elisbet: na té RHB na Pankráci jsme právě byli ! Myslíš tu v Horáčkově ulici, viď? Tam dělají i Bobata?? a vy ho cvičíte??

Andulka: takže chodíte na Bobatha?? a u toho děti tak nepláčou? to doma cvičíte??

Matýsek právě měsíc chodí, leze tak asi pět minut za den... když chodí do schodů, tak mu střídám nožičky (většinou nakračuje furt levou) a když si třeba prohlížíme knížky nebo koukáme na pohádku, tak si ho dávám tak aby musel koukat doleva
ale nevím jestli to má na něco vliv, to děláme už dlouho a stejně na rhb bylo vidět, že doprava dá hlavičku stopro a doleva mu kousek chybí....
já to teda mám stejně, eště že paní nekoukala na mě 🤐 😅

andulka4
7. dub 2009

No já nějaké ty prvky Bobatka cvičím ale jen sem tam .....děti u toho vůbec nepláčou
je to naprosto něco jiného než Vojtova metoda

jinak já když měla problémy usržet D tak jsem okamžitě doběhla na RHB ať mi cviky upraví....dítě udržitelné je....protože cvičí i děti daleko starší jde spíš o tu souhru MATKA A DÍTĚ...ta už po tom roce není...a navíc děti už vesměs lezou takže to nechávají maminky osudu. Myslím si že by se ale mělo cvičit do nástupu chůze a pokud u vás už chůze je není pro vás Vojta vhodný....spíše se poraď a ať ti napíše neuroložka LTV hodiny (to není ani tak tělocvik jak spíš ukázky jak dítě motivovat aby zapojovalo obě strany stejně)

elisbet
8. dub 2009

lu777:Naprosto souhlasím s Andulkou 😉 Tu rehabku jsem myslela v Horáčkově a když jsem koukala na jejich stránky,tak tam měli Bobatovu metodu napsanou,tak se pozeptej a nenech se odbýt,Vojtu vám nikdo nemůže nutit!
My cvičíme vojtovku.i když bobata bych radši 😀

lu777
8. dub 2009

díky, holky, tak snad to nebude problém přejít na jiný typ cvičení... já budu ráda cvičit cokoli, s určitým odporem nebo nechutí počítám, ale nejsem schopná cvičit tak, že dítě vší svojí silou lámu do pozice a on řve tak, že se mi klepe ještě za půl hodiny
v noci byl několikrát vzhůru a plakal... ráno jsem si ho jen dala na klín a už měl evidentně strach, že budeme cvičit (jedno to cvičení je o udržení balancu a je to spíš jako hra, ale už má nervy ze všeho, kvůli těm cvikům z Vojtovky)... takže naprosto nespolupracoval, udělali jsme sotva půlku první části a nechala jsem toho, lukoval, snažil se mi utýct, brečel už předem...
pak mi dlouho seděl na klíně, držel se mě vší silou za ruku jako klíšťátko a říkal mi pořád mami a druhou rukou mě hladil (což skoro nikdy nedělá a dneska to bylo i dost dlouho, vyloženě si užíval že je klid a může být u mě)...
a furt si chodí říkat o dudu, který jsme měli skoro odbouraný přes den...

takže zítra tam zavolám a nějak se s nima domluvím... zatím dávám hračky zleva, střídám nožičky do schodů a tak... plavání je taky dobrý, tak ještěže chodíme...

mně právě nejde do hlavy, co se cvičí jinde ve světě?? přece musí být něco formou víc hry pro starší děti... ono už jen to držení v pozicích samo o sobě je pro ně v tomhle věku nepřirozený... malej lezl od 6 měsíců, takže je zvyklej že si všude dolezl a teď už dojde, takže část toho vzteku je určitě i o tom držení silou...

díky za podporu holky!!!

smajlik
9. dub 2009

ahoj maminky, byla jsem dnes s malou poprvé na rehabilitaci (malá nepase koníky a nechce být na bříšku, zatím máme 5x denně cvičit tento cvik, nevím zda je základní nebo jaký, radši popíšu - pravou rukou malíčkem tlačím na ramínko a další prsty mám za jejím ouškem a druhou rukou mačkám pod prsíčkem na opačné straně ... jenže se nic neděje 😀. Nemáte nějaký fígl jak najít správný bodík ? Rehabilitační mi to ukazovala pouze jednou, protože Simonka u toho řvala jak na lesy, a ani jí se nepodařilo mít žádnou odezvu, řekla mi že je to proto , že je malá naštvaná, že doma v klidu to půjde ... a ono nee 😕

kokaka
9. dub 2009

ahoj smajlik: tento cvik máme taky, ten prst musíš tlačit zhruba 2-3 cm pod bradavkou v mezižebří, malá má napínat břišní svaly a zvedat nožky nahoru k bříšku, ale zda je to úplně to stejné nevím, ale zdá se že ano
vydržaj!!! půjde to, vy jste začali v dobrém věku, my až v 8 měsících a je to boj ji udržet

smajlik
9. dub 2009

děkuju moc za radu, zkusíme to. Právě vím co má dělat jako odezvu, ale nedělá to 😀, tlačím prostě blbě ... ale utěšuju se tím, že jednou na to přeci přijít musím, nebo se to všem daří napoprvé ? 😲

kokaka
9. dub 2009

nedařilo se a někdy ještě nezadaří, ale už je to lepší, na rehabce to moc nedělá, tam celou dobu pláče, doma je to lepší, neboj, půjde to 😉

smajlik
9. dub 2009

kokaka: moc ti děkuju, já si přijdu totálně neschopná. Takže prakticky nejde o stlačování bodů na tom ramínku a za ouškem, ale hlavně o to prsíčko viď

kokaka
9. dub 2009

já na ramínko nijak netlačím, jen přidržuju jemně za ouškem aby hlavička byla mírně natočená ke mě , možná máte něco přidáno