Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bibianka
9. dub 2009

Myslím, že na ramienku a za uškom nie sú reflexné body, len je to pomôcka ako udrčať hlavičku v potrebnej polohe a ručičku na podložke. Ale neručím za to. Nám už ten cvik veľa krát modifikovali, doma to aj tak cvičím na zemi, takže inak a mením to podľa toho, čo robia. Ak sú kľudní, len pridržiavam hlavičku, ak nie, musím pridržiavať aj panvu. Cvičím s nimi už len raz (podľa neurologičky netreba vôbec) a chystám sa to zabaliť úplne, väčšinou sú už neudržateľní a zlé cvičenie je v tomto prípade asi horšie ako žiadne. Malá aj tak už pekne lezie, sama si sadá, drobec je lenivejší, ale tiež sa snaží liezť. Korig. vek majú 8 a pol mesiaca.

vrn
9. dub 2009

Ahojte, tak sa tiez pridavame k vojtakom a bobatom....... dcerka mala po porode velky kefalhematom tak sme sledovani neurologickou a ta odporucila rehabilitaciu kedze v 3 mesiacoch pravu rucicku este zatina v past a podklada si palec a vdaka Pavlikovym remencom ktore nosila 2 mesiace na upravenie vyvinu bedrovych klbov je trosku pozadu s pohybovymi zdatnostami ........ trosku som zacala studovat kedze sa mi okrem motoriky za 2 dni vyrazne zmenila pred ocami tak pripajam varovny clanok, neviem ci ho tu uz niekto daval.......... mala sa mi zacala budit s placom zo spanku a potrebuje upokojit na rukach. Po prvom cviku zacala uz sama od seba zdvihat nozky nad brusko co bolo cielom cviku, tak aj vdaka tomu clanku som sa rozhodla ju co najmenej drazdit a cviky z vojtu doma cvicit len kym nezacne ziadany pohyb robit aj sama od seba. Ocenim vase nazory a skusenosti, najlepsie asi v IP..... http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?...

magimary
9. dub 2009

ahojte "vojtovky", tak ja sa opäť hlásim po dlhšej dobe cvičenia-necvičenia...
začali sme (a ako som minule spomínala, mali sme pri tom veľké problémy, v zmysle kŕčov celého telíčka, hyperspavosti-aj 20 hodín denne atd...) a potom nás zas zaočkovali, tak sme týždeň cvičiť nemohli a včera, keď sme išli konečne na kontrolu na RHB, ak sme tam len prišli, zreferovali sme, ako sme zo (ne-) zvládali a hneď sme aj odišli... 😨 ( 🙂 )...
odišli sme s tým, že nám rehabilitačná povedala, že toto skrátka nie je cvičenie (vojtovka) pre malého, že naňho zle reaguje a tak to s ním ona ani cvičiť nebude... povedala, že ešte sa s tým nestretla, ale že zase nemala ešte ani taký prípad (s takou genézou), ako sme my...
a napokon, medzi dverami, keď sme odchádzali, tak povedala: "ale veď on to ani nepotrebuje, nie je na tom pohybovo až tak zle"...!!!!!!!!!!!!!!!!!...
😨 😲 😨
POMOC!!! a to sme mali cvičiť 3 až 5x denne to, čo lvlstne ani nepotrebuje!!!!! 😲 😲 😲 😖 😔
to dieťa mi pod rukami úplne "odchádzalo" od plaču, bolesti, napätia a kŕčov a ona len tak medzi rečou povie, že "to ANI NEPOTREBUJE" 😲 !!!
ked som sa jej spýtala na iné možnosti, tak nám navrhla plávanie al. cvičenie na fitloptách...
že to mu úplne stačí...

babulky, nehnevajte sa na mňa, nechcem nikomu brať ilúzie (a viem, že mnohé so mnou nebudete súhlasiť 😔 ), ale je to presne o tom, čo som tvrdila už na začiatku...
bez toho, aby som znevažovala Vojtovku ako takú, MUSÍM to opť zvýrazniť, že treba byť opatrní aj keď lekár odporučí Vojtovku (nám ju odporučili dvaja z troch), lebo nie vždy je jej PAUŠALNE indikovanie aj správne...
😔

som šťastná, prešťastná, že som počúvla svoje inštinkty a nešla som tvrdo za (lekárskym) cieľom... 😵

magimary
9. dub 2009

jo, a ešte aby som dokončila happyend (najmä po tom, čo som si teraz prečítala ten link od vrnk):
po tom, čo sme týždeň necvičili (kvôli očkovaniu), tak maličký sa začal opäť na mňa usmievať, nenormálne veľa komunikovať a opäť úžasne (a v pokoji, bez stresov) napredovať vo vývine...
čo bolo počas Vojtovky všetko maximálne potlačené tým, že malý mal buď kŕče telíčka alebo tvrdo a dlho spinkal.. 😔

vrn
9. dub 2009

Magimary diky za skusenost, tiez som toho nazoru ze treba byt opatrni a hned ako uvolni rucicku budem si pytat zmenu rezimu cvicenia, pretoze inak je velmi sikovna....... a tiez je nezvycajne spava.....

bibianka
9. dub 2009

ježiš, vrn, tak ten článok, čo si tu naň nechala link, ma len presvedčil o tom, že už cvičiť nebudem. Od začiatku som z toho nemala dobrý pocit, vždy, keď sme necvičili, sa mi zdalo, že sú deti pohyblivejšie. Niekedy som mala pocit, akoby ich to cvičenie skôr brzdilo. Keď som zredukovala cvičenie na raz denne (mali sme už len prvý cvik, predtým 2), prešiel týždeň a začali sa konečne obaja poriadne pretáčať, malá sa začala stavať na 4 a posledných cca 10 dní úplne akceleruje vo vývoji (plazenie, lezenie, sedenie, dnes sa skoro postavila). Malý je o niečo pomalší, ale nie je taký "lenivý", ako predtým. Keď sme cvičili 3x denne. Akoby mali viac energie a chuti sa hýbať.

bibianka
9. dub 2009

oprava poslednej vety, aby nedošlo k omylu:
Malý je o niečo pomalší, ale nie je taký "lenivý", ako predtým, keď sme cvičili 3x denne. Akoby teraz mali viac energie a chuti sa hýbať.

vrn
10. dub 2009

Ja nechcem niekoho odhovarat od cvicenia vojtovky, niektore deti to naozaj potrebuju a pomaha im to. Ide mi o tom aby sme my maminy len slepo neposluchali doktorov ktori ordinuju to co preplacaju poistovne hoci su aj ine alternativy cvicenia, ale aby sme sledovali svoje deticky ako reaguju a snazili sa urobit pre nich to najlepsie. Ako vravi moja mama ktora v nemocnici robila, ked doktori strajkuju klesa umrtnost pacientov (menej je niekedy viac).

Napriklad ja mam pocit ze ked mi dcera nerobi niektore pohyby ktore by uz mala tak suhlasim s vojtovkou na "nakopnutie", ale akonahle ten pohyb uz robi casto sama od seba nema podla mna zmysel ju dlhsie stresovat tym cvikom. Takto mi zacala krasne zdvihat nozicky nad brusko hned po 2 precviceniach, tak to uz s nou cvicit doma nebudem. Musime len rozcvicit pravu past ktoru viac zatvara ako lavu, to vsak cvici skoro stale ked chyta hracky zavesene na hrazdicke 🙂 Ak mate niekto tipy na rozcvicenie otvarania rucicky vsetky napady ocenim.

Ale zato cviky z Bobata ma celkom rada a tiez na ne pekne reaguje, krasne uz zacala davat na brusku rucky pred seba a tak si chytat a pritahovat hracky, dnes sa mi dokonca pri cviku na stehne prvykrat na ruckach vzoprela, lebo doteraz nieco take ako furik alebo ine cviky na vzpieranie ignorovala.

zelmirka1
10. dub 2009

vrn suhlasim, treba pocuvat materinsky instinkt lebo kazde babeko moze reagovat inak na rozne metody.
ja tiez s malym cvicim kvoli tomu ze je mierne hypotonicky, cvicim dojcensku gymnastiku a niektore cvicky z Bobatha, lebo pri vojtovke mi velmi plakal a zdalo sa mi ze je na tom rovnako a ked sme mali pauzu tak sa zrazu
zlepsil. Teraz sa maly vyvija v poriadku a krasne napreduje. Tiez by som si nedovolila nikoho odhovarat od vojtovky
ktora je urcite skvela metoda, len je potrebne velmi dokladne zvazenie co je pre babetko najlepsie.

bibianka
10. dub 2009

vrn, moje deti dvíhali nožičky hádam ešte než sme začali cvičiť (a to začali ako 3-týždňoví na nedonoseneckom - tam to ordinujú všetkým prečasniatkam), pásli krásne (malý ako 2 mesačný uradného veku, takže vlastne akoby mal 1 týždeň) napriek tomu nás to nechali cvičiť a cvičíme to doteraz, vôbec nechápem, na čo vlastne, asi preventívne. Neurologička vyhlásila, že malá nepotrebuje cvičiť už pred 4 mesiasmi, cca pred dvoma, že ani malý, a na rehabke od nás chcú 4, alebo aspoň 3x denne. Nie sú hypotonickí, vyvíjajú sa primerane korigovanému veku. Ja som to dnes s cvičením zabalila. Obaja lezú (po štyroch), malý síce ešte trochu nešikovne, ale ako sa vraví, keď lezú, budú aj chodiť. Sú zdraví a pri cvičení už neudržateľní. Možno by som im ním len viac poškodila, lebo v správnej polohe ich udržím len pár sekúnd. Pretáčajú sa mi pri tom, chytajú sa za nohy, mňa ťahajú za rukáv atd.

keba
10. dub 2009

bibianka:naprosto tě chápu!!takto velké děti se opravdu těžko udrží a někdy je cvičení spíše boj kdo má víc síly,tedy tak to aspon vypadá u nás doma!!! 😒 Ale jak píšeš tvé děti už lezou tak i já si myslím že není potřeba abyste se doma mordovali...u nás to budeme ještě muset chvíli vydržet(teda doufám že to bude jen chvíle)protože my se teprve plazíme!!!!

vrn
10. dub 2009

No dcera bola uz po porode pohybovo zdatna, stale bola v pohybe ked nespala, len ju od 3 tyzdnov obmedzilo siroke balenie a potom pavlikove remence kvoli bedrovym klbom takze ju to v pohybe a skumani vlastnych schopnosti zabrzdilo, v nich sa past baranky dlho nedalo, takze teraz to vsetko rychlo dobiehame.....
Je inak velmi sikovna na svoj vek, hlavicku si uz predtym drzala krasne, pasie rada, v priebehu tyzdna sa neuveritelne zlepsila odkedy ma remence len na noc a cvicime, len ta nestastna zatata prava past ..... nema ju tak stale, krasne aj otvara a zatvara ked chyta hracky, ale ma ju castejsie zavretu napr. ked cvicime na fitlopte, ked si cmula rucicku, alebo v spanku, takze potrebujeme prist na to cim ju rozcvicit. Zatial mi to cvicenie vojtovky pripada skor ako take hladanie spravneho cviku..... na dalsej rehabilitacii sa viac popytam a asi si kupim nejaku knizku, ak nejaku dobru poznate odporucte mi 😉

zanys
10. dub 2009

keba, my se také v 10 měsících jen plazili a proplazili jsme se až k 16 měsícům!!!Teprve poté začal malý lézt. Ale vám to půjde určitě rychleji. Vojtík je takové malé medvídě 🙂 Poctivě jsme vojtovali do roka, pak jsem začala ubírat, zkušenost mám jako magimari, od těch šestnácti měsíců s ním nevojtuji, i když na RHB chodíme, tam jim to ovšem neříkám. U nás nic jiného nefunguje, nic jiného než 2 cviky z reflexního cvičení mi na RHB neukázali, tak alespoň jezdíme docela daleko na hipoterapii, plavčo, Bobatha. Teď je malému 20 měsíců, chodí kolem nábytku, zkouší se pouštět. Myslím, že je tady nejpomalejší dítě, takže vůbec nezoufej, určitě nás trumfnete 😀

keba
10. dub 2009

zanys:můžu se zeptat co máte za diagnozu?my hipotonii trupu 😒 dnes nám na rehabce dokonce říkali že možná na čtyři ani nepůjde a začne se hned zvedat!!sice to není dobré ale co bych nadělala...i se mě snaží zvedat do sedu z lehu!!zatím se jí to teda nepovedlo ale nevím nevím...prostě na kolínka se jí vůbec nechce a ani se nezvedá na ručkách do vysoké opory...taky se snažíme cvičit poctivě ale je to kolikrát o nervy... 😖 co ti budu vykládat že?tak přeju co nejvíc rychlých pokroků!!!

zanys
10. dub 2009

keba, diagnoza centrální hypotonický syndrom, vývojová retardace (v současné době) na odobí IV. trimenonu, makrocefalie (to bude snad jen konstituční problém). A když se Nelince na kolínka ne a ne chtít, tak si to prostě udělá podle svého. I když se jim prostřednictvím cvičení dostává do mozku určitý program, tak děti nejsou stroje, že 😉 ? Vysokou oporu Vojtíšek taky nějak vynechal. Takže hodně pevné nervy se cvičením a moc díky za přání. Já se s naším hlemýždím tempem smířila, hlavně že je aspoň nějaký posun vpřed.

petul.a
14. dub 2009

Ahojky po delší době

Tak koukám, že jsme asi jedni z mála, kdo mají rozumnou rehábku. Teprve dneska jsem zjistila, že ta naše sestava je kombinace cviků z Vojtovky a jiných. Navíc nám ji rehábka upravuje dle momentálního vývoje. Zrovna dneska jsme na rehabilitaci byli; Barča byla pochválena, že se plazí naprosto bravurně a že taky začíná zvedat prdku a zkouší dávat nožky pod sebe. Máme ji nechat plazit klíďo i měsíc, aby si naposilovala svaly potřebné k lezení. A byly nám odebrány dva cviky (reflexní plazení a stlačování hlavičky v poloze na bříšku - právě proto, že už nejsou třeba), takže už máme jen dva - ten na kolínkách, kterým se nacvičuje lezení, a ten, kde se mačkají body pod prsíčky. Prý teď už by ten vývoj šel dál i bez cvičení, ale cvičit je pro nás zkrátka lepší. Ve čtvrtek jdeme na neurologii, tak jsem zvědavá, co řekne doktor, odtamtud vždycky jdu s depkou. Ten by totiž chtěl mít všechny děti dle učebnice. To je nejen názor můj, ale i rehábky 😉

berunka
15. dub 2009

ahojky maminy tak my jsme dostaly na rehabce taky pochvalu,uz se pretacime na jeden bok.druha strana,ta linejsi nam jeste tolik nejde ale ja neztracim hlavu 😀 dostaly jsme dalsi cvik takze uz jich mame 6 ale nastesti uz cvicime bez place,akorat nekdy kdyz je mrzuta si pobreci.dneska jsme to dokonce zvladly hned rano jeste pred jidlem.

keba
15. dub 2009

ahojky Petul.a:chtěla jsem se tě zeptat jak se má dítě spravně plazit??asi používat k plazení obě nožky a střídat je že?my se taky stále plazíme,pořád nesedíme...jen se ale odrážíme jednou nožkouapřitahujeme oběma ručkama zároven... 😒 na rehabce samozřejmně nikdy nic neukáže jen řve jak tur tak je sestra odkázaná pouze co jí povím já.Sice se plazí více už zvládne překonat i práh v obýváku,přeplazí kuchyn a dostane se až k malýmu do pokoje 😉 ale o nějakém pérování na kolínkách ani vidu...

keba
15. dub 2009

berunka:tak to je príma že to malá tak dobře snáší a ani ti moc nepláče!!to bud jen a jen ráda,málokterý mimi je takové....taky se snažíme ráno rychle odcvičit at to máme co nejdřív za sebou.. 😉

magimary
15. dub 2009

tak ahojte, my sme dnes opäť boli na kontrole u neurologičky, ktorá nám odporučila vojtiť...(jedna z dvoch neuro) a keď sme jej vysvetlili, ako sme reagovali, tak povedala, že reakcie malého na Vojtu sú negatívne a teda vojtovka je prenho nevhodná...
následne ho vyšetrila a bola s ním veľmi spokojná (!), napísala v závere, že má primeraný PMV vývin, a povedala že je na adekvátnej úrovni v motorike ,aj vnímania, aj sociability, takže cvičenie vôbec nepotrebuje...(!)
máme ho len prirodzene stimulovať v bežnom vývine...
a celkový záver bol ľahký stupeň CTP (centrál tonus.porucha) na HK a DK...

všetky pokroky, ktoré maličký dosiahol nijako nesúviseli s povinným (a vraj nevyhnutným!, tak ako vlastne nevyhnutným 😕 ?!) vojtením... a predsa prišli... 😨 🙂

vrn
15. dub 2009

Super magimary, tak zelame malickemu vela radosti zo zivota bez trapenia vojtenim 😀
Chcela by som vediet vas nazor - dcera ma o par dni 4 mesiace, neurologicka nas odporucila na rehabilitaciu kvoli pravej rucicke ktoru viac zatvara ako lavu. Z vojtovky mame cvicit zdvihanie noziciek na posilovanie brusnych svalov, nacvik plazenia a napinanie ramennych svalov. Nozicky zdviha hocikedy cez den aj sama, plazenie cvicime aj Bobatovymi cvikmi a ide jej to celkom fajn a okrem toho si myslim ze ma na plazenie este dost casu...... Podla mna su tieto vojtovky zbytocne trapenie, nehovorim o tom tretom cviku na rameno a ruku. Najradsej by som isla k doktorke na kontrolu co najskor a prebrala to s nou...... 😠
Co si o tom myslite?

vrn
15. dub 2009

........a zabudla som dodat ze sa mi uz cez sviatky zacala sama otacat na bok, ked jej trosku pomozem prevali sa v pohode na brusko

petul.a
15. dub 2009

Keba, naše Barunka se taky nejdřív odrážela jen jednou nožkou, ale postupně je začala střídat. Ten způsob, jakým se plazí - no já jí říkám partyzán 😀 Rehábce to ukázala a prý je to správně. My máme fakt velkou kliku, protože naše dítě nejen že při cvičení většinou nepláče (neříkám, že vždy spolupracuje, to taky ne 😉), ale i na RHB zatím pokaždé předvedla celý svůj arzenál 😀

zelmirka1
15. dub 2009

ahoj magimary
tesim sa s tebou ze maly je OK. Inak moj maly je tiez v poriadku a uz sa dava na styri a pokusa plazit aj ked mu to este moc nejde ale riadne sa snazi tak myslim ze za chvilu mi utecie. 😀 Tiez necviciem vojtovku ako sme mali
ale rozne ine cviky ktore nas naucila fyzioterapeutka a hlavne je rad na brusku a posiluje sam.

mirustek1
15. dub 2009

ahojte maminy-pripajam sa k teme,ja s malou cvicim vojtovku od narodenia,drzala hlavicku do jednej strany,tak ako bola stocena v maternici.Cvicila som dost pravidelne,lebo som sa bala,aby jeje to tak neostalo,ale bolo to veeeelmi krute,chudatko moje,ako plakala,Ked to uz mala OK,zas tvrdili,za ma skratene svaly na krku a ma ho kratky,tak som jej ho mala natahovat.Ona plakala,ja som ju nevladala udrzat,tak som to prestala cvicit a na kontrole nas pochvalili,ako sa jej to uz uvolnilo.Takze aj bez cvicenia.Teraz hovoria,ze je na svoj vek moc sikovna,napreduje,len sa stavia na spicky,tak zase mame dalsie cviky,ale uz to zanedbavam trochu,lebo ju nechcem trapit a myslim,ze sama nato pride.A rehabilitacna mi povedala,cvicte teda to co s nou vladzete,tak nechapem aky to ma zmysel..........

elisbet
15. dub 2009

Ahoj holčiny,tak se hlásím z novinkami,dneska jsme byli na rehábce a dostali jsme velikou pochvalu za sezení a lezení,když pak ještě viděla,jak si Barča dolezla k takovému tomu domku na hraní a tam si stoupla a stála,tak jen kulila očka 😕 jaké jsme udělali pokroky 😉 Asi jsme prý Báru trošku přecvičili,takže nám sebrala všechny cviky co jsme měli a dala nám jen takové procvičování na míči/na posílení šikmých břišních svalů/formou hry,takže paráááááda 😀 Potřebujem,aby Barča co nejdléle lezla a tím naposilovala všechny svaly,takže když bude chtít chodit,asi ji budu podrážet nožičky 😀 😀 😀 tak holky vydržte,ono to všechno časem přijde 😉

elisbet
15. dub 2009

Ještě jsem zapoměla napsat,že můžem na tom míči cvičit oblečené,což beru jako největší plus,protože to věčné svlékání a oblékání mně asi ničilo nejvíc 😀 a na kontrolu si mám zavolat až za měsíc,říct co Barča dělá nového a pak si teprve dohodnem,kdy mám přijít 😉 Jsem fakt štástná holky,sama rehábka mi řekla,že jsem pro Barču tím předchozím cvičením vydřela maximuma a udlělala pro ni to nejlepší,tedˇuž se bude posilovat sama,hlavně tím lezením a mi budem asi napravovat ty malé odchylky,co bude dělat třeba špatně,doufám,že jich moc nebude 🙂

Petul:O neurologii mi ani nemluv,vždycky když jdu odtamtud,mám příšernou depku a zapřísahám se,že už tam nikdy nepůjdu,ale pak mi to nedá a za měsíc tam šupu znova 😉

misule27
15. dub 2009

elisbet: moc gratuluju k pokrokům, malá je šikulka a ty taky, že jsi vydržela a cvičila.. tak ať ti dělá jenom samou radost 😉

keba
16. dub 2009

elisbet:taky se připojujik pochvale pro Barunku ale hlavně pro tebe že jsi vydržela!!!je to asi nádhera koukat na vysledky vašeho snažení,že??ani nevíš jak já se těším až nám na rehab.řeknou že už nemusíme chodit!!to normálně budu slavit 😉 ale u nás je to zatím v nedohlednu!!!malá se jen plazí a o lezení není ani řeč..
Ještě jsem se tě chtěla zeptat od kdy jsi s malou začla cvičit???

kokaka
16. dub 2009

elisbet: přidávám se ke gratulaci, je super že máte výsledky 🙂