Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

keba
22. kvě 2009

ahojky holky takjsme byla na neurologii,ale nic moc chytrá z toho nejsu!!! 😒 vlastně jsem se tam nedověděla nic nového co by mě neřekli na rehábce..... 😖 jen že malá je celkem dosti opožděná v motorice!je tak na úrovni toho 7-8měs.stale se jen plazíme,když jí dám bednu tak se na ní vysápe ale veme hračku a zase jde zpět na zem,nějak se jí nechce na kolínkách být nebo spíše neví jak na to protože síly má až až...i na rehábce říkala že je čím dál víc silnější v rukách i nohách....jen prostě ne a ne se začít zvedat nebo lízt po kolenách!!

kalo:můžu se zeptat kdy jste začli po kolínkách lozit vy?nebo se zvedat?taky máme hipotonii ale jinak jsme prej zdraví...po psychic.stránce..teda aspon nám to řeklli na neurologii když jsem se ptala jestli by nás neposlala na nějaké podrobnější vyšetření hlavičky tak prej není potřeba!!!!že neposílaj každého že musí být zjevné podezření na nějakou retardaci atd.nevím byla bych klidnější,ale za 2měs.jdeme na kontr.tak uvidíme...a třeba se i někam posuneme... 😉

julyb
22. kvě 2009

Keba, ale ja si fakt myslím že nie všetky deti musia loziť, včera som sa rozprávala so susedou má 4 ročného syna a vravela že sa do 14 mesiacov len plazil a potom začal chodit a necvičili nič....My už necvičíme, Matúš mi uteká zo stola, už sa bojím že mi spadne, chodí stále okolo nábytku tak sa snád raz pustí....

janka_pn
22. kvě 2009

dievcata, myslite si, ze ked sa moja mala este neplazi, len otaca na brusko, sem tam dvihne ritku alebo sa oprie len o dlane a ritku ma dolu, je pozadu?? kedy by sa mala zacat plazit? sediet? narodila sa asi o dva tyzdne skor s vahou 2650. dakujem pekne za nazory 😔

marusch.mat
22. kvě 2009

Kebo, to že je dítě hypotonické nebo že má opoždění hrubé motoriky, vůbec neznamená, že bude opožděné i mentálně 😉 Moje Veruš je toho zářným příkladem, ještě jí nebyly 4 roky když se naučila podepisovat se, teď má 4,5 r a už zná všechna písmenka, malá i velká, zná čísla. Na rozlezení nám rhb sestra doporučila owerbal, takovej ten malej, nafoukneš ho dáš ho dítku pod bříško ( záda musí mít v rovině) a na tom ho pohupuješ dopředu a dozadu a do stran, to do stran je důležité na přenášení váhy při lezení z jedné strany na druhou. Verunka začala lézt v 14m ( cvičit jsem začali ve 13 m).

Janko-pn já myslím, že má malá čas, starší začala lézt v 8 měsících. Jinak většina dětí se rozleze kolem toho 8 měsíce a kolínek jdou šikmo do sedu, takže sedí až po té, co se rozlezou. Dřív ji neposazuj. Ale pokud se ti něco nezdá, nech si napsat doporučení na neurologii.

addaa
22. kvě 2009

Baby možno sa spýtam od veci...nikdy som totiž neštudovala o VM. Cvičí sa niečo VM aj na nábeh plochých nôh?

beatka11
22. kvě 2009

ahoj,maminky mam 3 měsíčni dcerku od čtvrtka mame cvicit vojtovu metodu,ma abdukci levé kyčle a cvičíme bod pod bradavkou,máme problém stím že když cvicíme strká si pěstičky do pusinky a paní doktorka když nám to ukazovala nám říkala,že má mit ručičku nataženou na podložce,mám strach abych cvičení nedělala špatně a aby bylo vůbec potom účinné,máte stímto bodem cvičení nikdo zkušenosti,pomohla by mi rada nebo jestli máte nějaké video stímto cvičenim,abych věděla jestli cvičíme opravdu správně a nemačkame ten bod špatně.děkuji za radu

marusch.mat
23. kvě 2009

Addao při většině cviků ve vojtovce na dolní končetiny , dělá dítko jakoby mističku z nožky ( teď nevím, jestli cvičíte nebo ne) a to je vlastně základ pro tvorbu správné nožní klenby. Jinak jestli nevojtíte, ale máš obavu z plochých nohou ( do tří let mají děti klenbu vyplněnou tukovým polštářem, takže nepoznáme, zda jde o plochou nohu či nikoliv) tak nechat dítko lézt bez bot, aby při lezení směřovaly špičky přímo za dítě a né do stran ( všimni si, že v té pozici se zas tvoří mistička) nebo chodit po špičkách ( né stále), nechávat za pěkného teplého počasí chodít venku na boso ( venku je dost podnětů, které nutí svaly pracovat správně, nikoliv však v bytě na rovném povrchu) nebo pak koulet nožku po míčku, sbírat prstama u noh papírky a podobně. 😉

Beatko11 bohužel video s tím to není, nech si cvik znovu ukázat, pak jej několikrát předveď ty. Dalo by se také dát hračku nebo něco zajímavého k té ručce, která má být natažená aby ji tak dítko nechalo.

denisee
23. kvě 2009

beatka11: taky cvičíme, už to bude skoro rok, ale cvik, kde se mačká bod pod bradavkou máme stále. Vojta si u něj strkal ruce do pusy, hraje si s nohama, rehabka říkala, že ho mám nechat, ať si dělá co chce tomu se nevyhneme 🙂 on ty svalíky zapojuje i tak.

beatka11
23. kvě 2009

moc děkuji za radu moc jste mi pomohli,jsem si myslela,že žádné video asi nebude k dispozici a neznáte aspoň nějakou stranku s fotečkami tohoto cvičení než pujdem na kontrolu abychom něco nezanedbali. 🙄

moleovaa
23. kvě 2009

zdravím, dlouho jsem tu nebyla, jsem ráda, že diskuse žije! 😎
keba: dívala jsem se do kalendáře - náš indián začal lízt až po 14ti měsících, taky jsem z něj byla už na nervy 😒 vyděržáj pijaŇér 😉
bohužel mám někdy pochybnosti o té psychice, slovo žádný, občas žvatne, ale tata mu nejde (většinou má dolní ret v puse a to se T fakt nedá vyslovit), dost nás ignoruje, na cizí lidi nereaguje, příp. reaguje pláčem ☹, uměl zdravit, teď ho to asi přestalo bavit... ještě že se umí smát
beatka11: tady jsou fotky, ale nevím jestli ti pomůžou http://www.vojta.com/vojta-prinzip/vojta-therap...

beatka11
23. kvě 2009

juju pomohli děkuji 🙂 🙂

keba
24. kvě 2009

moleovaa:díky vím že nejsmesami....že je spousta dětí jako my ale už jsu fakt na nervy,kor když všichni v našem okolí chodí!!!! 😉 a kdy ti malej chodit??
chtěla jsem se ještě zeptat jestli někdo nevíte zda můžeme cvičit když má malá kašel a rýmu?teplotu měla zatím jen mírně zvýšenou,tak jsme zatím ani nebyli u doktora...ale měli jsme tedkom pauzu kvůli očkování tak bych nechtěla dále zameškávat..jen nevímjestli se může cvičit při nachlazení...

marusch.mat
24. kvě 2009

Kebo : Cvičení je nutné na 3-4 dny přerušit po očkování, zvláště když vznikne reakce (teploty, spavost, únavnost); běžná onemocnění (nachlazení, virové onemocnění) vyžadují přerušit cvičení jen pokud trvají teploty a dítě je unavené, jinak lze cvičit bez omezení. Převzato z http://rehabilitace.org/?page_id=14

My také cvičíme při nachlazení, jen když má moc velkou rýmu vynecháváme cvik na koleni, protože jak má hlavu níž než tělo špatně se jí dýchá.

moleovaa
24. kvě 2009

No je mu 16m a teď se začíná stavět u nábytku, ale blbě, většinou se vytahuje rukama a pomáhá si nakročením jendou nohou, tu druhou došlápne na nárt a pak jí otočí správně na chodidlo 😖 já jsem matka neuznalá, pořád chci aby byl dokonalej a nic mi není dobrý 😉 ale co se týče chození, mě vycvičila dcera, lezla od 10m do 1,5roku. Prý si lezením posilují zádové svaly a není dobré chození uspěchat - tahat za ruce apod. tak jsem se snažila být v klidu. Je fakt, že jsem nezažila takové to dítě, co udělá dva nejisté "kroky" a padá, ona prostě jednoho dne chodila ...

A my cvičíme pořád, krom zvýšených teplot a očkování, jo a když jsme byli v hotelu, ono nebylo moc kde a hlavně mi to bylo blbý, prý když se cvičí dlouhodobě, tak tři dny tolik neznamenají. Ovšem po každém vynechání bylo tak těžké začínat!

aleachim
25. kvě 2009

Děkuji za rady. Snažím se cvičit 4x denně a sama sebe přesvědčit, že to brzy skončí. Jak tu ale čtu, tak spousta z Vás už cvičí dost dlouho.

marusch: Ty by jsi už mohla dělat instruktorku. Každopádně je fajn, že nám začátečnicím radíš.

marusch.mat
25. kvě 2009

Instruktorku určitě ne, i mě "teta Jája" (naše rhb sestra) opravuje. Ale u ní je fajn, že mi upraví polohu, tak abych Verunku neměla problém držet.

akdar1
25. kvě 2009

Ahojte. Asi pred dvema mesici jsem si zde posteskla, ze musime take cvicit Vojtovku, nebot nase ditko jeste v 10ti mesicich nelezlo. Prihlasili jsme se na rehabilitaci, ale po mesici ani naznak pokroku - naopak se objevili potize z nedbale diagnozy rehabilitacni. Po mesici jsem si nasla jinou rehabilitaci, ta zrusila dosavadni cvik a zavedla dva nove a tyden od tydne jsme se radovali z novych cinnosti, ktere to nase stvoreni odmitalo provadet (otaceni, valeni sudu, sedani)... Po mesici a pul Vojtovku necvicime, synator leze po ctyrech a zacina zjistovat, ze se da jakymsi pritazenim dostat i do vyssich poloh. Nevim sice, zda by to zvladl i bez tohoto "muceni" cviceni, ale vim, ze nam ho aspon rozpohybovala... 🙂

kokaka
25. kvě 2009

akdar a můžu tě poprosit, jaký jste nejdříve cvičili cvik a které vám dala potom? chtěla bych to porovnat, my cvičíme už více jak 3 měsíce a už jsme se dostali na 5 cviků a pokroky veeeelice pomalé, tak kdybys mi je mohla popsat, dííííky moc

akdar1
26. kvě 2009

Kokaka: Na cviceni nas v 9ti mesicich poslal neurolog s tim, ze syn neleze a ze je nutne cvicit. Slecna rehabilitacni ani nebyla schopna presne rici, z jakeho duvodu zrejme neleze, jen konstatovala, ze ma slaba zada a ruce a rovnou mu dala cvik, pry na rozlezeni...(uz si ho prilis nepamatuji, ale zkusim priblizit: lezel na brisku tak, ze podlozku - stul - mel pod hrudnickem a nohy visely dolu; hlavu jsem natocila, myslim, od sebe a vzdalenejsi v lokti pokrcenou rucicku tlacila k nosu a celu; blizsi ruku mel podel tela; jednu nozku jsem mu nasilim pokrcila v koleni, nebot se priserne vzpira, a polozila kolinkem na podlozku, druhou mel zakopat dozadu). Jenze tyto timto cvikem si tak zakulatil zada a sezeni bylo otresne. Nova pani rehabilitacni mi vse vysvetlila, prohledla si ditko v leze i v pohybu a konstatovala, ze ma mirnou hypotonii trupu - zebra od sebe, slabe brisni svaly, ploche nozicky atd. Dala nam dva cviky (mackani bodu pod prsickem a tlaceni hlavy k hrudni kosti, aby se vytvorila "dvojita" brada) a (lezeni na boku, kdy jsem mu svoji pazi podlozila pod hlavu a jeho trup pritlacovala na svuj hrudnik; vzdalenejsi ruka byla jakoby v predpazeni; vzdalenejsi nouzku jsem v koleni pokrcila a mackala bod na vystupku kolenniho kloubu). Po mesici nam druhy cvik zrusila (syn se pretacel a valel sudy) a nechala ten prvni, protoze bylo videt, ze jedno chodidlo je stale ploche... Tezko se to popisuje, ale snad jsem Ti trochu pomohla. Nasi stale tvrdi, ze by to vsechno zvladl sam i bez cviceni, ale kdo vi?!? Byly to galeje, ale jestli to pomohlo jeho motorickemu vyvoji, tak toho uz nelituji 😉

akdar1
26. kvě 2009

Sorry za preklepy a chyby...malej me nenecha psat 😵

kokaka
26. kvě 2009

akdar díky, tak z těch vašich cviků my cvičíme mačkání bodu pod prsíčkem, ale netlačím hlavu k hrudní kosti, ten druhý cvik neznám, kolik je te´d malému? kolem roku? je šikulka, že se rozlezl
🙂

petrach
26. kvě 2009

marusch.mat diky za ty stranky,hodne mi pomohli
my jsme ted dostali 2 cvik,na bříšku,jednu ruku tu blíž ke me podel tela,hlavičku vytočit ven,mam loket na zadečku a dlan na hlave a tou druhou rukou mu natahuju ručičku k obličeji,teda loket k nosu..

je to des,poprve jsem bulila i ja,ted už dobre,jen mam pocit,že to nedelam spravne

holky plačou vam u toho deti moc?

akdar1
26. kvě 2009

kokaka: zitra mu bude rok. Priznavam - taky jsem nemohla vnitrne prijmout, ze musime cvicit a ze jine deti v 9ti mesicich uz chodi, ale mame to za sebou (snad) a ted verim, ze se bude chtit ucit chodit... 😉

keba
26. kvě 2009

Ahojky koka:tak jak jste na tom ze Silvinkou?u nás nic moc...pořád na stejno.... 😒 každý den si nepřeju nic jinýho než aby malá pokročila zase o kus dopředu!!!!

kokaka
26. kvě 2009

keba ahoj, u nás zatím taky žádná změna, pořád jen plazení, na kolínka se nevyhoupne, jsem z toho taky špatná, je pořád slabá
jak jezdíte v kočárku? malá se pořád zvedá do sedu ikdyž ve volném prostoru neusedí ☹

keba
27. kvě 2009

koka:my už ani nějak kočárek neřešíme..musela bych být pořád s malou zavřená doma!!korjak je venku krásně!!!nechce mě v kočárku ani spát a natož aby tamještě ležela...už jí nestačí ani polosed!!!když jí sklopím úplně na lehnutí tak se chytně kočárku a sedne si sama...na rehabce mě sestra řekla že jí mám raději ty zádíčka podepřít...takže v kočárku většnou jezdíme a sedíme,malá je spokojená a hodná.... 😀 jo a taky jsem jí do vany koupila to děcké sedátko,tak už se koupe i s bráškou a hrají si...
a kolik ti malá váží a měří?nebo vy jste vlastně ještě na roční nebyli že?tak pak písni...

dasty
27. kvě 2009

akdar...mému synovi je teď 11,5 měsíce a cvičíme poctivě vojtovku od 6 neděl,měl placatější hlavičku jak ležel na jedné straně.Dokud sme chodili cvičit 2krát týdně na rehábko ,tak vše udělal co měl u rehab.sestry až nevěděla co s ním.Neměl důvod nelézt,břicho dobré,záda dobré-ty cviky co píšeš jsme dělali taky na zakulacení zádiček a další asi 4 cviky.Potom si rehabilitace změnila číslo nemohla jsem se tam dovolat a tak nějak se přiznávám vyflákla na cvičení a malej se během 14 dní sám začal houpat v kolínkách,zkoušel lízt pozadu a dneska už lezeme jak čamrda.Prosatě přestal cvičit a je to tady 😲 Během včerejška se začal stavět u postýlky,no jen nestačím koukat a když jsme poctivě cvičili ani ťuk 😝

dasty
27. kvě 2009

Jo a ten starší synek v 9 měsících lítal jak čamrda a stavěl se v 6 měsících,ale to jsme nějak ani nevědli kdy má lízt atdd,neměli internet a byla jsem v pohodě.Síla internetu je fakt velká,s Filípkem vše hledám na netu a jsem nervoznější-proč neleze,proč nechodí 😲 Každé dítě je holt jiné ,ale vůbec se ti nedivím ,taky jsem smutně koukala když každý říkal :my už lezeme,my už tohle a tohle 😝 Ale teď jsem se během těch 14 dní nad vše povznesla a světe div se,povznesl se i Filípek 😀 😀

mirinkas
28. kvě 2009

Ahoj holky, jsem tu nová.....všechny vás moc zdravím. Mě se narodila dcerka ve 32.týdnu v pořádku(3.2.2009),ale prý jako všem nedonošeným dětem nám doporučili cvičit Vojtovku.
Cvičíme rexlexní otáčení, kdy stimuluju bod pod bradavkou a dále reflexní plazení ve dvou variantách, ta 1. je že malá leží na bříšku jednu ručičku má podél těla a druhou má ohnutou v lokti před pusinkou a já jíi mačkám na loketní zónu a druhou rukou jí tlačím zadeček do podložky a prstem tlačím na kyčelní kost, no a tu 2. variantu nám přidaly teprve včera a nejsem z toho cviku moc moudrá, na RHB to vždycky odcvičím a doma nevim přesně jak to bylo.....takže se vás chci zeptat. Cvik je skoro stejný jako u 1.varianty, akorát že netlačím do kyčle, ale mám ohnout nohu v kolínku jako by do žabáka a tlačit do patičky, jenomže nevím do jaké jestli mám tlačit do končetin na stejné straně nebo křížem? Můžete mi někdo poradit, at to neděláme blbě. Snad jsem to jakž takž popsala, špatně se to píše....

denisee
28. kvě 2009

mirinkas: tento cvik máme taky. Bod na patičce mačkáš na nožičce, která jé blíž k tobě.
Takže ruka podél těla, na stejné straně bod na patičce. 🙂