Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bene
11. srp 2009

a makhoush vidis to som si ani neuvedomila ci nasa cuca obe rucicky ci len jednu
a mame to aj my ze jedna rucicka je menej aktivna ale citala som ze asymetria motoriky je u vela deticiek a vymizne sama, a zda sa mi ze si dnes napchala obe rucicky do papulky, no nic budem ju sledovat a dam ti vediet ako je to u nas
Boze mam pocit ze zacinam byt paranoidnaaaaaaaaaaa na vsetko co sa tyka malej
ved je zdrave toto su chybicky krasy ktore bude zmiznu alebo rozcvicime

smajlik
11. srp 2009

bene: nic si z toho nedělej, též jsem paranoidní 🙂, naše malá je naprosto zdravé dítě, nemá žádné postižení, jen se narodila v velkou pupeční kýlou a tím pádem absolutně nevyvinutými břišními svaly, a je neuvěřitelné kolik se toho tím "pokazilo" a posunulo ... jinak s tím jakoby posazováním - zatím jsem vyčetla že je to další úniková a úlevová cesta těla , správně se posazuje z boku nebo ze všech čtyřech ... mě snad švihne. Cvičíme poctivě 4 měsíce, spousta pokroků akorát teď se to prostě nějak zaseklo či co ... naštěstí zítra zrovna máme jít na kontrolu tak uvidíme co mi řekne rehabilitační

andulka4
11. srp 2009

Elisbet já cvičila do 12,5 měsíce a pak už jen sem tam bobatha na míči

stále jsem ho ale motivovala aby lezl a když už chodil tak ať chodí bosky po štěrku, písku atd

ačkoli jsme v době před chůzí měli vše ok tak dneska jde vidět že našlapuje víc na vnitřní stranu chodidel a nejspíš nás neminou ortp.vložky do bot ale to mne už netrápí

koukám teď lidem na nohy a jde z toho až hrůza jak všichni v těch žabkách šmajdají 🙂

jo a málem bych zapoměla hodně ho podporujeme v hodu míčem aby posílil lopatky atd atd

petul.a
11. srp 2009

Ahojky

Tak koukám - další dušička na společný víkend, super 😵 Kdo bude další? 😀 Počkala bych tak dva týdny, jestli se ještě někdo přidá, a pak bych po něčem koukla, ju? 😉

A chci se zase malinko pochlubit - Barunka klečí. Dokonce to předvedla i dneska na rehábce 🙂 My jsme ale vybavení i pro případ, že by své pokroky neukázala - máme je vždycky natočené 😅

Jinak k tomu plavání - dle naší rehábky i dle mého laického názoru pomáhá určitě. Barča je teď ve vodě prakticky denně a je to strašně znát. A to není pokaždé ve velkém bazénu, ale třeba v malém bazénku. Zrovna jsem se na to rehábky ptala a ona říkala, že i to je super. Taky se dá cvičit v plné vaně - to jsem zkusila asi před týdnem, Barče se to moc líbilo (a pěkně ji to utahalo, spala pak 4 hodiny v kuse 😀) a dneska mi to rehábka navrhovala, že bych to jako mohla vyzkoušet 😀 Tak jsem se zasmála a řekla, že už jsme to vyzkoušeli. Jo, a prý plaváním můžu nahradit cvičení na míči, takže pro nás příjemná změna 😎

andulka4
11. srp 2009

PRO HYPOTONIKY SE VODA MOC NEHODÍ.....TA NADNÁŠÍ A UVOLŇUJE SVALOVÉ NAPĚTÍ
HYPOTONIK HO POTŘEBUJE ZVÝŠIT

keba
12. srp 2009

Petul.a to Vám moc gratulujeme!!!jste holky šikovný.. 🙂
Jinak my jsme se takypřihlásili na plavání batolat od září tak snad to bude Nelča zvládat... 😀 ve vaně má vodu ráda ale v hlubokým jen v kruhu moc nadšená nebyla...tak uvidíme,ale chci sní chodit,taky nám to rehábka dopporučila...

petul.a
12. srp 2009

Ahojky

Andulko, ale pohyb ve vodě svaly posiluje, ne? 😅 Mně připadá, že naší Barunce voda pomáhá. Od té doby, co má možnost se sem tam dostat do bazénu/bazénku, šla s vývojem docela dopředu. Takže se asi nakonec dobereme toho, že vodu sem tam ano, ale ne třeba denně. Zkrátka staré dobré "nic se nemá přehánět" 😉 🙂

Naše pokroky (shodou okolností zrovna v bazénku 😅):

https://www.youtube.com/watch?v=ad3ejtUKqRw

Pár fotek: http://petul-a.rajce.idnes.cz/Barunka_-_jedeme_...

andulka4
12. srp 2009

Peti video úžasné 🙂 já si myslím že voda pomáhá hlavně psychicky a to je někdy víc než Vojtovka 😀
já byla poprvé v aquaparku s Davidkem když mu bylo 16měsíců a úplně mne štvalo že jsme to chození na palvání prošvyhli.

někde jsem ale četla že je pro hypotoniky lepší chladnější voda aby vlastně neochabovalo svalstvo což je asi logické když si dám horkou vanu taky jsem pak jak bláto 🙂

petul.a
12. srp 2009

S tou chladnější vodou, tak to jsme v poho 😀 Totiž, my chodíme do velkého bazénu buďto k jedné ségře nebo ke druhé. No, a ta jedna sice má bazén vyhřívaný a krytý, ovšem ta druhá nikoliv, takže vlastně máme oboje 🙂 A studená voda Báře absolutně nevadí. Akorát se tam pochopitelně nemůže cákat hodinu, že jo 😉 Takže tam to děláme prozatím tak, že já sedím na břehu s nohama ve vodě a Barču tak různě ráchám - ona se třeba odráží od stěny bazénu nožkama nebo "šlape vodu" nebo ji tam tak jako vozím, no prostě různě. Kdežto v tom vyhřívaném "plave". Tam jsem s ní teda sama, tak jí dávám vestu, páč se prostě bojím, že když ji ponesu do vody jen tak a ujede mi noha... 😒 Vestu sice Barunka zatím moc nemusí, ale to má teda smolíka 😀 Ale jaká dělá, panečku, tempa nožkama, to jsem normálně čučoškala 😀 No, takže když to shrnu: Má studený bazén, kde se ráchá, teplý bazén, kde plave, plus dva malé bazénky, kde různě cvičí. Tož dobrý, ne? 😉 Pro mě je to vítaná změna, to cvičení na balónu furt dokola už mě taky moc nebavilo a teď, jak je možnost do toho přimíchat trochu něco jiného, už k tomu mám zase chuť 😉

Jo, a taky jsme s berounskýma holkama plánovaly jet do společného bazénu (ovšem předpověď počasí nám to překazila), kde je studená voda - takže až se nám to podaří, bude to pro Barunku vlastně taky výhoda.

A ta radost z vody, to je něco úžasného. Já sama jsem vodomil (taky jsem zrozenec Ryb 😉), manžel taky, tak je předpoklad, že naše dítě bude mít taky vodu rádo. A taky že má 😉 Sice ve velkém bazénu na mě potřebuje vidět, jinak se bojí, ale to je normální. Já taky nemám ráda, když plavu třeba v rybníce a nevidím kolem nikoho.

bibi1711
12. srp 2009

Ahojte,
potrebovala by som poradit os takych skusenych mamin, ako ste vy... 🙂 . Mam malu dcerku, ma 3 mesiace a necely tyzden. Narodila sa v 37tt, podla terminu vypocitaneho z poslednej menstruacie, podla terminu z prveho ultrazvuku a mesiac skor. Boli sme pred mesiacom u neurologicky, kde jej diagnostikovali zvysene svalone napatie na dolnych koncatinach. Na rehabku nas neposlala, s tym, ze je to len mierne, ze mame s nou plavat, trosku tie svaly uvolnovat masazami, co som robila. Okrem toho mi povedala, ze mala preferuje mierne pravu stranu pri polohe hlavicky, ze ju mam polohovat. Na kontrolu mame ist tento piatok, ale cez vikend, ked som malu chytila pod pazuskami a dvihla, tak mala hlavicku v 45stupnovom uhle k pravemu ramenu. Strasn som sa zlakla a sli sme za nasou dokinou. Ta nas hned poslala na rehabilitaciu. Dnes sme tam boli, ta pani primarka povedala, ze ten zvyseny svalovy tonus na nozickach uz nie je, ale ze ma zasa znizeny tonus na trupe a rucickach a ze s tou hlavickou nejde o torticolis, ako sme si mysleli. Dalej do spravy napisala, ze ma retardaciu vzpriamovania. Viete niektora, co si mam pod tym predstavit. Inak, mala uz pred dvama tyzdnami zacala pat koniky, ma ale rucicky v pastickach. Za hrackami sa natahuje ked lezi na chrbatiku, niekedy sa jej podari aj chytit. Ruku si dava do pusinky, z rucickami sa zacina hrat. Nozicky dviha slabsie v polohe na chrbatiku. Je to ok, alebo nie?mala by robit nieco viac? Lebo dnes, ked som doniesla spravu nasej doktorke, povedala, ze jej sa to zda by detska mozgova obrna. Dakujem za kazdy prispevok, som velmi vystrasena. Este raz vdaka.

lendy1
12. srp 2009

bibi, sice nejsem dr., ale napíšu ti, co si o tom myslím já.
V prvni řadě klid a věř z těch všech dr. neuroložce 😉
K tomu vzpřimování: retardace znamená nějaké opoždění, takže malá nepase tak jak by na svůj věk měla-možná ty pěstičky, nebo nevydrží tak dlouho, možná má špatně těžiště, ale spíš jako důvod té retardace vzpřimování bych viděla v tom slabém trupu...to by ti správně měli říct na RHB, v čem je problém ve vzpřimování. 1.poloha vzpřimování je právě pasení.
To, co píšeš, že malá dělá je v pořádku a řekla bych, že odpovídá věku s ohledem na termín narození.
To, že slaběji zvedá nožky při poloze na zádech je možná způsobeno tím slabším trupem.

lendy1
12. srp 2009

jo a ještě, že tu čtu o tom plavču-už jsem to tu psala, nám bylo plavání doporučeno a měla jsem štěstí na instruktorku. Věděla, že je D. hypotonik, takže s ním dělala extra cviky ve vodě, kde musel hodně makat trupem a naopak vypustila různé uvolňovací cviky. Měla jsem s ní i diskuzi na téma: plavání a hypotonici a ona plavání rozhodně schvaluje. Jde i o to, že ve vodě každý člověk zapojuje jiné svaly než na souši 😀 A o dalších přínosech jako kladný vztah k vodě, otužování, lepší spánek...ani nemluvím 🙂

bibi1711
12. srp 2009

lendy, velmi ti dakujem. No, pani doktorka napisala do spravy, ze mala sa nedviha na predlakti...lebo tam, ked ju dala na brusko, tak si len lahla...doma vsak pasie normalne, az na tie pesticky. Zajtra ideme este k inej, tak som dnes natocila video ako pasie, aj ako dviha nohy, aby mi verili, keby to tam zasa nerobila. Este raz vdaka. Tvoj maly ma tiez hypotonus na trupe?

marusch.mat
12. srp 2009

Bibi, je to tak jak píše Lendy retardace vzpřimování je vlastně opoždění ve vývoji vzpřimování. Moje Verunka měla retardaci vzpřimování o 1,5 TM což je vlastně o 4,5 měsíce a cvičením to dohnala. Dál měla opožděný vývoj hrubé motoriky a zvládli jsme chodit v limitu stejně jako zdravé děti v 18 m. A jestli se ti malá hodně zaklání, chovej ji v klubíčku, její záda si opři o svůj hrudník a kolínka ji mírně tiskni k hrudníčku. 😉

andulka4
12. srp 2009

holky co máte hypotonické děti mám dotaz 🙂
Jak na tom jsou vaše děti konstitučně? Myslím tím jaký mají ten hrudníček? široký....úzký....dlouhý Jsou oproti jiným dětem hubenější v hrudníčku?

marusch.mat
12. srp 2009

Verunka ho má nahoře tak nějak normálně, ale ve spodní části jí trošku jakoby odstávají spodní žebra, protož jak má ochablé svaly na bříšku tak je nedrží tam kde mají být.

lendy1
12. srp 2009

anet, D. je celkově dost hubený, chybí tam prostě ty pořádný svaly, hrudník má úplně normální, jen je prostě celkově hubená tyčka.

hanka128
12. srp 2009

andul nám je sice necelých 7 měsíců-ale díky slabým šikmým břišním svalům nám odstávají poslední žebra-takže se snažíme sem tam i mimo cvičení při hře držet poslední žebra a stimulovat prsní zónu. ale říkám si, že kdyby ji měly zůstat jen ty odstávající žebra do budoucna,tak se svět nezboří 😉

andulka4
12. srp 2009

tak u nás je to zase ochablá vrchní část
když ho vemu od prsou dolů je ok ale pokud to chytnu pod pažema a dotknu se lopatek .....hm tak to je věchýtek :(

já si to myslela že to tak taky máte :(

hanka128
12. srp 2009

andulko vždyť je to jedno ne 😉 je milión horších věcí.....moc to neřeš,holky bude prohánět i tak 😉

a zapomněla jsem, že ještě má dolní končetiny jako žabička, když je na bříšku-to zase díky slabých zevních přitahovačům.

andulka4
12. srp 2009

No jasně že je to jedno 🙂 jen jsem byla zvědavá 🙂

andulka4
12. srp 2009

holky a kdy u hypotoniků vymizí ta opilecká kolébavá chůze? u nás je hrozně znát když chodí bosky po bytě a když veme boty :( naboso chodí krásně a když má boty jde vidět že jsou na něj jako by těžké a nožkama šmajdá....vtáčí je atd

k RHB lékařce jdeme až ve 2letech takže už to nemám ským probrat jen s váma

vím že se klemba a chůze vyvýjí do 3let ale i tak mne zajímá co je u vás

moleovaa
13. srp 2009

Ahoj, moc zdravím, čtu vás, ale nestíhám psát... Pro společný víkend bych byla moc ráda, snad to vyjde, na konci září jde malej na operaci, už to jednou odložili. Mě taky deptají ty ostatní "normální" děti, J.krom toho, že v 1,5 nechodí, ani nemluví 😒 , tak bych ráda viděla, že zas není tak nenormální, rsp. že aspoň v pohybu není jediný čtyřlezec 😉 A ráda bych vás taky poznala a pokecala, jak to snášíte, protože já jak kdy...
A ke konstituci: mám děti po mě-hubené, J. není výjimka, je širší v hrudníku nahoře, spodní žebra taky vychlíplá a nohy po dědovi-tenké 😉

pasoa
13. srp 2009

ahojte, som tu nová, a ako tak kukám zbežne, jediná Slovenka? môžem sa aj tak pridať?
asi týždeň už cvičíme Vojtovku...je toho viac,čo môjmu matúškovi je... neviem, kde začať... tak hádam postupne...

v 4. týždni mu po neprospievaní a následnej hospitalizácii diagnostikovali silný reflux.
kvôli tomu som ho vôbec nedávala na bruško, lebo grcanie bolo strašné. zahusťovanie MM vlákninou a polohovanie pomohli.
v 2. mesiaci som si všimla zvláštne zášklby, diagnóza - dojčenská epilepsia + porucha svalového tonusu, disharmonický vývoj.
Neurologička ho dala na bruško a dieťa sa mi skoro udusilo na nošteku pričapené... anilen nezvidhol a neotočil hlávku.
od 2. mesiaca som ho začala dávať na bruško, no zjavne už bolo dosť neskoro. dnes má 5 mesiacov a hlavičku stále nedvíha, pokrok je, že si ju v polohe na brušku otáča a trošíííčku zdvihne nad podložku.
ručičky nepoužíva vôbec. ani na podopretie, ani cielene sa nenačahuje za hračkami.
Ešte počas 3. mesiaca som si všimla, že skoro absentuje očný kontakt. dlho som sa bála, že je autista, ale nerulogička ma vysmiala, že v tomto veku je absolútne vylúčené diagnostikovať niečo takéto.
zlepšilo sa to možno pred mesiacom, sem-tam sa na mňa pozrie, ale hneď uhne pohľadom. niekedy sa celkom dlho (rozumej niekoľko sekúnd v kuse) pozerá na manžela alebo cudzích ľudí... na hračky nemá problém, alebo fotky, to dokáže kukať celé minúty...

no, takže z dôvodu, že má vršok telíčka taký slabý, sme mali v júni začať cvičiť Vojta ale boli sme opäť v nemocnici, kde na to vôbec nebol priestor, neskôr mal ATB kvôli streptokokovi v moči, tak sme cvičiť nemohli a potom som si už vôbec nebola istá, ako sa to robí, no a potom mala rehabilitačná dovolenku a objednala nás až na polovicu augusta, takže sme celý mesiac a pol stratili.
cvičíme teda iba nejaký ten týždeň a niekedy je to fakt hrôza. niekedy mi pri tom drieme a inokedy plače tak, až škrieka, akokeby som ho z kože drala, už pomaly "otrnievam", ale dnes som sa veru už neubránila slzám (možno preto, že som dnes značne nevyspatá)...

lindula3
15. srp 2009

ahojte... chcem sa podelit o nas pribeh a zaroven by ma zaujimal nazor maminiek ktore cvicia vojtovu metodu...
my budeme mat za par dni 5 mesiacov... v druhom mesiaci nas stale "nahanala" pediatricka ze nedrzime dobre hlavu... no skor ako nedrzanie hlavy (mala ju aj udrzala ale na brusku moc byt nechcela) jej vadilo ze ked je na chrbatiku a da jej ruky tak sa nepritiahne do sedu...(my to v 2 mesiacoch pripadalo trosku skoro... tak nas strasila strasila az nas poslala v 3 mesiaci na rehabilitacie... tak som nakoniec sla aj ked mala uz drzala hlavu ukazkovo a do sedu sa zacala tahat tiez... tam pani doktorka usudila ze mala ma ochabnute chrbtove a brusne svalstvo... a ze treba rehabiltovat, najblizssi mozny termin o mesiac... (take to bolo strasne akutne ze mesiac nemali na nas cas)... tak sme tam boli v piatok... dalsia pani doktorka ktora nam ukazovala cviky len poznamenala ze malinka je velmi sikovna (uz sa mi pretaca dokonca z chrbatika na brusko) tak som sa jej na rovinu opytala (a ukazovali sme jej aj ako udrzime hlavicku a aj ako sa tahame do sedu) ci si mysli ze ta moja mala je nejaka neohybna a viac zaostalejsia s motorikou za ostatnymi detickami... no obklukou povedala ze nie (no nakoniec na rovinu to ani povedat nemohla, nakolko by zhodila svoju "sefku" ktora nakazala rehabilitacie) tak sme akoze cvicili to brusko tak ze jej stlacala nejaky bod pod bradavkou a mala pritahovala nozicky k brusku (to inak robi aj za normalnych okolnosti a nic jej netlacim) malinka sa pri tom usmievala, tak som sa opytala co je to za cvik ci je to ta vojtova metoda... ona ze ano, tak som sa zacudovala lebo som pocula ze deticky pri tom placu a placu a placu... a my sme sa usmievali... nakoniec mi teda nakazala ze mam s nou doma cvicit... no zatial sme este necvicili, boli sme tam v piatok... kazdy kto malu vidi povie aka je sikovna, ako pekne udrzi hlavicku a ze ako sa stale hybe a kope nozickami, rucickami... ked niekomu poviem ze mame cvicit vojtovku kazdy sa len zacuduje... ja osobne si tiez myslim ze to nepotrebujeme, ale nemozem tam nechodit uz len kvoli tomu ze mi ide o tu malu a bojim sa aby som fakt nieco nezanedbala... keby islo o mna kaslem na to... co si myslite? viem ze takto sa to posudit moc neda... ale ja uz mam z toho pocit ze si takto dohadzuju len ksefty, aby som "trapila" zdrave babatko...

andulka4
15. srp 2009

to ti přes internet asi těžko někdo poradí
já cvičila protože jsme to očividně potřebovali

mravcica
16. srp 2009

ahoj pasoa, nie si jedina Slovenka 😀, sice sem moc neprispievam, komunikujem o nasej diagnoze v inej teme (diagnoza paresis plexus brachialis), ale tiez poctivo cvicime vojtovku od 1. tyzdna. Vidim, ze mate toho za sebou uz tiez poriadne vela, na to ze je Matusko taky maly. Co sa tyka cvicenia vojtovky, takychto dni budes mat viac, len prosim ta vydrz a nezvdavaj to. Vojtovka fakt pomaha. Moj maly ma parezu brachialneho plexu (nemohol hybat lavou rukou po porode), doktori mi povedali, ze on v zivote tou rukou hybat nebude a teraz po 3 mesiacoch ju ma uz slusne rozhybanu, aj ked tam mozno ostane nejaky defekt, ale hybat s nou bude.
Ja ked cvicim s malym, tak mi pri tom tiez place, ako keby (presne si to napisala) som ho z koze drala, a ked cvici manzel, tak sa im to vela krat podari aj bez placu. Zo zaciatku som tiez dost casto pri tom plakala aj ja, a hlavne vtedy, ked som nebola v pohode, ale clovek si na to "zvykne", aj ked teraz mam sem-tam tazsie dni. Stale si treba len hovorit, ze je to dobro malinkeho a urcite mu to pomoze.

indula3, my sme henten bod stlacali pri cviceni, ked mal maly tyzden. Teraz, ked to skusame, tiez sa uz len na nas usmieva 🙂 Ak som to spravne pochopila, na rehabky ta odporucila detska doktorka? Ak ano, skus skocit este ku detskemu neurologovi, co povie on. Si myslim, ze ked sa ti v 4 mesiacoch otaca z chrbatika na brusko, to asi pozadu s vyvinom nebude. Moj prvy syn sa mi zacal otazat az v 8 mesiacoch, a poviem ti, ze mu nic nechyba, je z neho certisko riadne. Skus este nazor ineho odbornika, aby si mala dusu na mieste. Ved trapit zdrave dieta ..... 😢

okta
16. srp 2009

Lindula, takmer taký istý príbeh ako sme prežili my - posielam ti IP.

zelmirka1
16. srp 2009

lindula mas IP, rovnaky pribeh...

petul.a
16. srp 2009

Ahojky

Po delší době se můžeme pochlubit 😵 😵 😵 Barunka krásně stabilně sedí, leze jak drak, klečí a stoupá si u nábytku!!! My máme taaaaaaaaaaaaaaakovou radost!!! 🙂 🙂 🙂 Tak obrovský pokrok udělala během dvou týdnů 😅