Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pirlenka
11. led 2008

No je možné, že to je zatím jen nějaký protahovací cvik, kterým začínáme. V úterý se optám, co to jako je 😉

kar.la
11. led 2008

Třeba ani V. metodu potřebovat nebudete a moc bych vám to přála 😉
Oni někdy ty děti potřebují jen "nakopnout" a hned jim to jde samo 😉

pirlenka
11. led 2008

Kar.li, díky 😉 Ta rehab. sestrička říkala, že je to dost možné, že si prostě jen musí uvědomit, že mu ty nožičky taky patří 😵

pirlenka
15. led 2008

Ahoj,
tak dneska jsme začali cvik na reflexní plazení - mačkám bod na patě. A už u toho pěkně řveme 😕

marusch.mat
15. led 2008

Pirlenko, chce to se obrnit a vydržet. To cvičení fakt pomáhá a to že mimi pláče, prostě musíme vydržet. Moje dcerka si u toho taky někdy pěkně zařve a to jí bude 3,5 roku. 😉

gandy
15. led 2008

Ahojky,
mám skoro 3 měsíční holčičku, včera jsme byly na neurologii a tam nám pan doktor řekl že musíme chodit na cvičení vojtova metoda.. Malá se hodně prohybala do luku, to už sice nedělá, občas když se protahuje, ale když pase koníčky, tak zvedá nohy, prostě si pomáhá jinak. V pondělí jdeme na rehab, tak jsem zvědavá, všude čtu že to mimi bolí a brečí u toho, tak uvidíme. Jinak nám pan doktor předepsal b6 vitamín, na lekavost, berrete to taky někdo??? Jsou to prášky, tak nevím jak jí to budu dávat???

marusch.mat
15. led 2008

Gandy. Miminka to nebolí. Brečí, protože je držíš v poloze, která jim neumožňuje pohyb. Jinak buď ráda, že začínáte cvičit takhle malincí. Čím menší miminko, tim líp si na cvičení zvyká a navíc nemá tolik síly na opor. Já začínala cvičit až v 1roce a bylo to hodně náročné. 😉 A hlavu vzhůru, třeba budete cvičit jen chvilku 😉

lendy1
15. led 2008

gandy, B6 nám též byla jedním neurologem předepsaná, ale druhý zase řekl, že je to zbytečnost, dle mě též, je to vitamín co neublíží, ale také nic moc nepřinese, takže jsem do malého nechtěla rvát vitamíny ve formě tabletek a nebereme je a teď už ani nepotřebujeme. Malý byl hodně lekavý, měl zvýšenou dráždivost a už jsme se toho zbavili i bez léků. Pokud se ti malá takto prohýbá, je lekavá...tak hodně nosit v klubíčku, to pomáhá...

Jinak k vojtovce, doporučuji ti si přečíst co nejvíc info o tomto cvičení, pár odkazů jsem psala na předchozí stránku + tato diskuze je také fajn, pokud začínáte a máš z toho rozporuplné pocity.

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

+ 2 diskuze o podobném problému, co máte:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Jen ještě jedna důležítá věc: po cvičení by mělo být mimčo cca 40min. v bdělém stavu...
jak psala marusch, mimča to nebolí, jen jim vadí, že je polohuješ někam, kam nechtějí a musí "makat", takže pláčí, ale z bolesti to není, to nemusíš mít obavy...
hodně sil při cvičení 😉

marusch.mat
15. led 2008

Gandy, ještě doplním to jak ti psala lendy1 o tom chování v klubíčku. Pokud miminko nosiš, tak né čelem k sobě, ale zádíčkem, aby nemělo možnost se prohnout. 🙂

kar.la
15. led 2008

Ahoj, ještě přidám k tomu vitamínu, my dostali B6 taky předepsaný, na dětském říkali 1/2 tablety 1x denně, neuroložka řekla 2x denně. Dáváme jednou... Je to na rozvoj nervové soustavy. A dáváme tak, že tabletu rozdrtíme mezi dvěma lžičkama na prášek a smícháme s vodou nebo mlíčkem...

kili
5. únor 2008

na čom cvičíte?

ja mám stôl a na tom prebalovák od ikei, ten s nafukovacími bočnicami a moc mi to praktické nepríde, musím si to furt dávať naležato a dávať preč vankúš (ktorý tam je, lebo Adamka ešte musím prebalovať na ňom kôli refluxu) a aj tak je to moc úzke a krátke a tie bočnice zavadzajú. Tak poraďte niečo.

kili
5. únor 2008

ťuki-ťuk, je tu niekto?

dashak
5. únor 2008

Kili já jsem malou cvičila na posteli, na tom jsem měla jednorázovou přebalovací podložku, kdyby čůrala a klečela jsem u ní. Někomu se osvědčilo na kuchyňský stůl položit matraci z postýlky, ale to už naštěstí nevyzkouším 😅

kili
5. únor 2008

ja mám madrac strašne mäkký, tak to by nešlo a kuch. stôl je večne zaprataný bordelom, tak to by som musela furt upratovať 😝

dashak
5. únor 2008

a která matrace je měkká? Ta na té posteli nebo ta z postýlky? Kdyby ta na posteli, tak stačí kdybys vzala tu matraci z postýlky a položila ji na postel. My máme v postýlce kokos-molitan a ta je tvrdá dost. Jinaik mám přebalovací podložku, která se dává na postýlku, to by bylo ideální, páč ta se ani nehne, jenže kraje jsou zvýšené, aby se z toho mimino nezkulalo, takže taky nic.

kili
5. únor 2008

madrac sa nedá tak ľahko vyťakovať. máme hniezda, ktoré sa vždy pokrčia, už sa odtrhla na jednom aj šnúrka, ako vyťahujeme NANNY a prezliekame madrace.

kar.la
5. únor 2008

Ahoj 😉 🙂
My cvičíme na jídelním stole. Chodím k našim (bydlíme v jednom RD), máme tam "tělocvičnu". Stůl, na něm na 4x složenou deku a na tom plenkovou osušku. Naši ten stůl nepoužívají, takže to tak máme pořád nachystané. A naproti stolu máme stoleček a na něm stojí přímotop, když je chladněji, přitopím, ať není Adince zima 🙂

marusch.mat
7. únor 2008

Něco cvičím na posteli a něco na stole. Ona už je dcerka přece jen velká, tak ne u každé polohy se mi na stůl vejde.

vladimuraz
23. únor 2008

Ahoj holky, zdravím Vás. Loni v říjnu se mi narodila holčička o tři měsíce dřív, než měla, takže samozřejmě cvičíme Vojtovku. V nemocnici nám rehabilitační setřička ukázala ten první cvik (tlačení mezi žebírka), který jsem poctivě dělala. Po propuštění z nemocnice jsem byla u lékařky, která mi řekla, že to dělám špatně (v nem. nám sestřička kontrolovala, jak cvičíme...) a ukázala mi to jinak. Kamarádka chodí se svými nedonošeňaty k jiné lékařce a cvičí taky jinak. Je někde přesně popsáno, jak by to cvičení mělo vypadat? Ale tak, aby tomu rozuměl i laik bez lékařského vzdělání 😝 . Nebo mi to zkusíte popsat některá z Vás? Z druhého cviku (na bříšku - zřejmě to reflexní plazení) jsem šílená, ten nám vůbec nejde. Malá řve jak zvíře a nedělá nic (ten první cvik už nám jde). Jsem z toho docela nešťastná, vím, že by jí to nemělo bolet, ale.... Zkusí mi někdo poradit, prosím? Díky V.

kili
24. únor 2008

vladi, ono to fakt všetci robia inak a predsa správne. Musíš si vybrať, čo najviac vyhovuje tebe. Ja to robím tak, že ležia priečne predo mnou, a rukou (nie prstom ale celou) tlačím ten bod, prstami držím hlavičku aby ju neotáčali a koncom dlane tlačím ten bod. Potom vždy pretočím na bruško.
Ak ti na plazenie nerobí nič, tak mu tu nohu proste chyť a pokrč a drž ju, aj to stačí. Druhá noha pri tom vysí dole zo stola. Stačí, keď bude tlačiť rukou proti tvojej, čiže bude sa akože chcieť o ňu oprieť a posunúť dopredu.
Hádam som to popísala zrozumiteľne.

lendy1
24. únor 2008

vladimuraz, zkus projet pár stránek zpět, je tam i fotka jak jedna mamina cvičí cvik na reflexní plazení + pár odkazů ohledně cvičení.
Samozřejmě, že každý to cvičí jinak a jsou dobré rehabilitace a bohužel i špatné (mám takovou zkušenost). Není to o tom, že by ti to tady někdo popsal přesně, jak by to mělo vypadat, to by ti měla vše ukázat rehabilitační sestra jak správně cvičit, co dělat, když dítě nezvládáš udržet nebo ti na daný cvik nereaguje tak jak by měla. Spoustu mamin ti tu může napsat, jak cvičí, ale nijak extra ti to nepomůže, prostě ti to někdo musí ukázat a nejde takhle po netu, aby tu někdo řekl, jakou silou mačkat, jaký přesně bod a jak vypadá správná poloha-každý to cvičí trochu jinak a každému něco jiného vyhovuje, každé dítě je jinak staré a nějaké varianty cviků se cvičí třeba až později...atd...Rozhodně to chce co nejvíc se ptát, zkoušet a nechat se opravovat od rehabilitační sestry a někdy to i trvá nějakou dobu, než se ti to dostane do rukou. A pokud máš dojem, že ti rehabilitace nevyhovuje, není problém ji změnit. My máme jednu rehabilitaci naproti domu a bohužel jsou tam hrozný, takže jezdíme do Prahy, kde se to absolutně nedá srovnat s rehabilitací u nás. U každého cviku mi ukázali několik variant, kdyby nereagoval, vzpínal se mi...atd.
A ten řev prostě k tomu patří, nepláče bolestí, ale tím, že ji nutíš pracovat a polohuješ ji do nějaké pozice, v které nechce být. Fakt vydrž, klidně choď co nejčastěji ze začátku na rehabilitace, aby ti vše pořádně ukázali a pomohli. Nech si také pořádně vysvětlit, co by měla malá přesně dělat, jaké svaly zapojuje a jak má vypadat cvik správně a jak ne. Nenech se odradit, rozhodně toto cvičení pomáhá, když se cvičí správně, často a v krátkých intervalech-my třeba teď cvičíme 4x denně tak cca 5minut a cvičíme otáčení a plazení.

zuzi7
5. bře 2008

Ahojte,
moja dcerka Hanka ma 12 tyzdnov a pediatricka nas poslala na rehabilitaciu lebo pri polohe na brusku dava hlavicku stale do jednej strany. Ma od narodenia stuhnuty krcny sval (tortikolis) takze je to pravdepodobne sposobene tym. Rehabilitacna sestra nam zatial kazala cvicit cvik - reflexne plazenie. Kedze sa tento cvik cvici raz na jednej a raz na druhej strane mame s tym velky problem lebo ja Hanku vobec nedokazem dat do tej jednej strany, jednoducho jej tu hlavicku ked je na brusku neotocim, ona ju ma stale otocenu na tu svoju stranu. Ked jej ju chcem otocit zacne strasne plakat. Ortopedicka mi povedala ze nasilu jej nemam nic robit, tak to radsej vzdavam a k samotnemu cviceniu sa ani nedostaneme. Rehabilitacnej sestre sa to sice podarilo ale tiez s problemami. Ideme po tyzdni na kontrolu, tak som zvedava ci nam zmeni cvik alebo aky bude dalsi postup.
Mali ste niektora podobny problem ze ste nemohli dietatko dostat do tej spravnej polohy?

marusch.mat
5. bře 2008

Ahoj Zuzi7. Ono je to těžké všechny cviky se dělají na obě strany, takže ten problém bude asi pořád. Já měla podobný problém, ale spíš proto, že dcerku už jsem v jedné poloze nedokázala udržet (má 3,5 r) a teď se semnou občas pere a když se šprajcne, do polohy ji nedostanu a občas si u cvičení zabrečí i teď. Na rehabilitaci ti určitě poradí líp, ale asi to bude chtít pomalu zkoušet. Hodně štěstí přeji. 😉

lendy1
5. bře 2008

zuzi7, my měli to samé, malý jak měl tu predilakci, tak hlavu na druhou stranu nedal ani omylem. To plazení jsme právě z toho důvodu necvičili, jelikož tu hlavu mu prostě na druhou stranu nikdo nedal-prostě to nešlo ani rehab.sestře. Takže jsme cvičili jen reflexní otáčení, dokud se ta predilekce nespravila.

zuzi7
5. bře 2008

dakujem za odpovede, trochu ste ma ukludnili. lendy1 a pomohlo vam potom to reflexne otacanie? Ako dlho si musela cvicit Vojtovku kym sa to upravilo?

lendy1
5. bře 2008

zuzi7, my máme těch potíží strašně moc, takže cvičíme pořád 😔 4x denně. Ale ta predilekce se spravila kolem 5.měsíce, na kontrole v 6.měsích už měl ve zprávě od neurologa napsáno jen: mírná predilekce, ale dle mě už to neměl, protože hlavičkou točil úplně krásně na obě strany, jen jak tu hlavičku měl na jedné straně zleželou víc, tak se mu tam leželo líp 😀 Jenže já jsem začala poctivě cvičit až po 3.měsíci a ze začátku to byl docela pro mě akorát stres a boj, takže, čím dřív a dobře začneš, tím dřív vám to cvičení skončí. A pomohlo to určitě, do toho 1/2toku se nám spousta věcí srovnala, většinou to tak i bývá (když to nejsou závažné potíže), že pokud se kvalitně a často cvičí, tak v těch 6.měsících je většinou vše o.k.

marusch.mat, můžu se zeptat, proč cvičíte ještě v takovém to věku?

marusch.mat
5. bře 2008

Lendy1 určitě. 😉 Verunka má centrální hypotonický syndrom s planovalgozitou aker. Laicky řečeno snížené napětí ve svalech a celkově ochablé svalstvo a výrazně ploché nožky s vbočenýma patama. Teď se nám přidala i vbočená kolena.

lendy1
5. bře 2008

já to tušila 😔 my máme též centrální hypotonii, i když na 6.měsících nám řekl neurolog, že už má jen mírnou hypotonii zad, ale já vidím, že je pořád oslabený celkově a paní dr. v Praze nám to i potvrdila. Teď jdeme na kontrolu 20.3. tak jsem zvědavá, co nám poví ten náš neurolog. U nás jsou ty pokroky strašně pomalý, i když tak zhruba odpovídá korig. věku, ale mám pořád hrůzu z toho, jak to bude dál 😔

lendy1
5. bře 2008

ono to vypadá, že máme snad všechno, jak to tu po sobě čtu 😀 , ale bylo toho hodně 😔 , teď už snad zbývá jen ta hypotonie..

marusch.mat
6. bře 2008

Neboj to bude dobré 😉 Verunka se narodila úplně v pořádku i si vyvýjela tak jak má až pak najednou kolem 10 měsíce "zamrzla" ve vývoji. Nelezla, nesedla si, nevydržela sedět, nechodila. Tak jsme šli na neurologii a tam nám řekli, že má CKP a retardaci vývoje hrubé motoriky. Když jsme začínali cvičit byl jí rok. Ale během 14 dnů se rozlezla, ale pořád jakoby neměla nohy, nechtěla stát a když jsem ji dala nad podložku aby si stoupla tak prostě skrčila nohy (zatáhla podovozek) tak následovalo vyšetření EMG v Brněnské nemocnici a to vyšlo dobře a až pak nám tedy řekli, že má ten hypotonický syndrom. Ale kde k němu přišla, to je ve hvězdách. Nedonošená nebyla, kříšená také ne, DMO také nemá a v rodině to také nikdo neměl.