Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

joggin
22. srp 2009

petul.a díky 😉 .To si asi počteš je jich tam přes 100 😉 tak tu vojtovskou bych doporučovala 😉 začít...

keba
22. srp 2009

elisbet:jste holky šikovný!!Baruška je asi tedkom pěknej čertík a nedá ti chvíli vydechnout,že?díky moc za gratulaci,sice si asi ještě počkáme ale ani tedkom se nezastavím celej den ...Nelča je hrozný kvítko,pořád všude lozí,na postel,sedačku atd.tak jen hlídám aby se nerozbila 😉 My jdeme na rehábku začátkem září tak jsem taky zvědavá...
Tak to holky musíme zpunktovata sejít se at se poznáme,a ty naše holčiny taky 🙂

klematis
24. srp 2009

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někdo máte zkušenost se cvičením Vojty a plaváním. Cvičíme s naším mimískem tři měsíce, teď jsem ho přihlásila na plavání do rehabilitační vany a naše fyzioterapeutka nám to zakázala.

katy2
24. srp 2009

klematis, u nas nam prave fyzioterapeutka ponukla moznost plavania u nich na rehabilitacnom.... takze aj cvicime aj plaveme.... ono to spolu suvisi a doplna sa to.... ja som spokojna a nemenila by som....

mystery7
24. srp 2009

ahojky,
my sme na odporucenie neurologicky zacali cvicit vojtovku, lebo maly je trosku dokriva-asi koli tomu ako bol poskladany v maternici. cvicime na brusku 4x denne minutu na kazdu stranu. Plac je u nas nenormalny.
Mna by zaujimalo ako dlhko sa tak vojtovka cvici a kedy je vidiet prve pokroky??

andulka4
24. srp 2009

Klematis s tím plaváním to bude asi jak u koho. Nám třeba jako hypotonikovi plavání zakázali. Ve vodě by byl nadlehčovaný a teplá voda by svaly povolovala takže to pro nás není dobré. Bylo nám řečeno že raději chodit nemáme a to jsem byla u 5ti nezávyslích RHB.

Mystery většinou se nechávají děti cvičit do prvního správného lezení....tedy cca do 10ho měsíce ale u vás to bude jistě kratší

moleovaa
25. srp 2009

Plavání: malý je taky hypotonik a nikdo nám plavání nezakazoval. Já to beru tak, že sice to svaly uvolňuje (zvlášť v teplejší vodě), ale zase je to další podnět k pohybu a psychice, zapojuje další svaly, které třeba při plazení/lezení ještě neovládá dokonale (třeba jsme teď byli v chatě s bazénem a hoch se normálně držel rukama kraje, nohama ze zapřel o stěnu a normálně přeručkoval kolem dokola bez podpory). Navíc jak vidí vodu, je k neudržení, žádná hračka ho nikdy nenamotivovala k pohybu vpřed tolik jako vana nebo bazének. Samo bych ¨brala ohled na doktorský rady, ale nám dali volnost.

Je mu skoro 19 měsíců a cvičíme dál... neptala jsem se dokdy, počítám, že minimálně do chození nebo do tý doby než ho neudržím. Určitě je to individuální podle diagnozy a si i doktor od doktora.

Jinak samo velká gratulace všem pokrokujícím a velká podpora vůbec všem cvičícím. U nás jsou pokroky pomalé - nebo já jsem moc dychtivá 😉 , Jindra už celkem bravurně chodí kolem nábytku, vylézá na gauče a umí už slézt zadkem (nikoliv hlavou) napřed, ale na samostatný stoj a chůzi si asi ještě pár týdnů/měsíců počkáme. Stejně jako na ty slova. Ale teď jsem vděčná aspoň za souhlásky (ď,ť,ň), který se objevily a začíná je pospojovávat

rohacka
25. srp 2009

My cvicime Vojtu a chodime na plavanie, maly je hypotonik. Ked som sa pytala, ako je to u hypotonikov, povedali mi, ze nie v teplej vode (termalnej), lebo uvolnuje svaly, ani v chladnejsej, lebo by bol ako keby "primrznuty". Optimalna teplota je vraj 30-32 stupnov, teda taka, aka je v detskych bazenoch na baby plavanie. A hlavna zasada - cvicit vo vode - proti odporu vody je to niekolkokrat ucinnejsie ako na suchu. Cvicit, nie len sa namacat alebo posadit do kolesa.

andulka4
25. srp 2009

holky myslím že záleží i na tom kde a jaká je ta hypotonie....D ji má na lopatkách a když jsem viděla co by měl v té vodě podle instruktorky dělat tak i ona se zhodla že pro nás to prostě není

Moleova já prostě tak nějak vnitřně cítěla že by nás to plavání brzdilo a on by se flákal.

moleovaa
25. srp 2009

andulko, to chápu, já zase cítím, že mu to udělá dobře, nechodíme často

andulka4
25. srp 2009

na druhou stranu ale musím dodat to že když byl poprvé v Aquaparku tak byl hotový....a vodu miluje 🙂 víc než na svaly nám to pomáhá v psychice 😀

tacta
26. srp 2009

MUSI VOJTOVKU CVICIT VSECHNY NEDONOSENE DETI 😅

pavcik
26. srp 2009

Ahojky.Nečetla jsem diskuzi od začátku. Jen se připojuju k vám co cvičíte. My dnes byli poprvé na rhb a máme na uvolnění dělat na polovipuštěným balonu jen takový pohupování ze strany na stranu a skrčit pořádně nožky. Ale pak už cvik z vojtovky že mám malýho dát na bříško. Svým tělem částečně držet jeho tělo a hlavičku nebo tak nějak (asi to špatně popisuju) jednou rukou zmáčkout u lokýtku 1bod a u zadečku zmáčkout tu kyčelní kůstku a to je prý druhý bod. A když bude doma i tatínek tak má u nožičky mačkat nad patičkou. Má u toho na střídačku natahovat a skrčovat nožky a u ručičky natahovat prstíky. A u tý patičky to má způsobit natahování a skrčování prsítíků.

Víte o tomto cviku víc? Máte nějaký tipy a triky. Nějaký vychytávky? Zatím to máme cvičit dvakrát denně a postupně se bude zvyšovat až na 4krát denně. No ted to ještě asi půjde,ale nedokážu si představit,že budeme dělat několik cviků najednou. To malýho asi klepne a mě s ním. Už dnes jsem měla slzy v očích jak on plakal a bránil se sestřičce.Ale hold si mám prý řikat že to je pro jeho dobro. Ale je fakt že pak byl takovej uvolněnější a hodně dlouho vzhůru a neplakal a pozoroval.Ale třeba to nebylo díky tomu.
No každopádně sbírám síly navečer. To budu poprvé cvičit sama.
Ale taky přemýšlím kde budeme cvičit. Tam u lékaře je šikovný to lehátko se zrcadlem. Je to super výška a prostor. Myslím že se asi ten cvičící stůl dá koupit ale cenově to asi přístupný nebude☹ No kouknu někam do aukcí

gaboss
26. srp 2009

Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé. Mám 2 syny a s mladším Vojtíškem jsem začala chodit na cvičení Vojtovy metody. Je mu 10.měsíců a teprve 3týdny se začal sám otáčet ze zad na břísko a zpět. Starší syn, kterému je teď 7let už v tomto věku chodil, ale Vojtíškovi se ležení líbí. Myslela jsem si, že cvičení zvládneme, ale tak lehké to pro nás není. Zkoušíme cvičit doma 3x denně, přesně jak nám řekla paní fyzioterapeutka, ale když malý vidí stůl, tak už začne hrozně plakat a křičet na celé kolo ☹ .Po cvičení nevím jestli jsem víc hotová já nebo on. Můj manžel pracuje ve zdravotnictví a s tímto cvičením absolutně nesouhlasí, jeho kolega, který je též fyzioterapeut a cvičí s malými dětmi ho v tom jen podporuje. Prý je lepší cvičení na míči. Pravda je, že na míči se to Vojtovy líbí a dělá ho rád. Nevím, jestli vydržíme a nenecháme vývoji volný průběh. Ještě se uvidí, za chvíly máme cvičit znovu, tak jsem zvědavá jak dopadneme, zatím sbírám odvahu.

dvojka
26. srp 2009

tatcta-my jsme nedonošený a vojtovku necvičíme 🙂

klematis
26. srp 2009

Pavcik my cvičíme od začátku 4x denně a taky mi z toho ze začátku nebylo moc dobře, chtělo se mi plakat s mimísem, ale časem si na to zvykneš a když si opravdu budeš říkat, že je to pro mimísovo dobro, tak to zvládneš a my doma cvičíme na karimatce na kuchyňské lince, ale záleží jak ji máš dlouhou

moleovaa
26. srp 2009

Pavcik, pokud to vezmeš tak, že to pomůže, tak se vám oběma bude cvičit daleko líp, zvlášť když pak uvidíš pokroky. Já jsem cvičila na kuch. stole (linka je na mě moc vysoká), později jsme koupili z druhý ruky rehabilitační stůl a díky příspěvku z městské sociálky jsme všechny peníze dostali zpátky. Myslím že většina měst žádosti o příspěvek vyhoví. Ten stůl je rozhodně lepší- dostatečně velký i pro větší dítě, stabilní, dá se nastavit výška, pokud je v bytě aspoň trochu místa na něj. Na cesty vozím čtverec molitanu 2cm tlustej a potaženej látkou, pod něj protiskluzný kobereček a cvičím na stolech.
Triky ti nejlíp ukáže rehabka, ta naše mi cviky ukazuje na šitém panákovi a se synem cvičím jenom já, ona sleduje jak nám to jde a radí 😀

Gaboss, už si nepamatuju, kdy se Jindra začal hýbat, ale narodil se v lednu, asi v říjnu jsme začli cvičit a na vánoce se uměl jenom odkutálet pod stromeček a tahat za ozdoby. Takže asi jako váš Vojta. Byla jsem na nervy. Podpora v rodině je důležitá, manžel chápal, jenom prarodičům to trvalo dýl než pochopili, že čekat až to půjde samo není to pravé. Zkus si sehnat o vojtovce něco na netu, z oficiálních webů i zkkušeností maminek, zeptej se víc doktorů, pro mě úplně nejlepší byl osobní kontakt s maminkami z okolí, které z různých důvodů cvičily/necvičily vojtovku. Protože já mám cvičit, tak já musím být přesvědčená, že dělám dobře. Zapoj do hledání informací manžela, zeptej se jeho kolegy, jak cvičí s dětmi se stejnou diagnózou a jaké má výsledky.
To tě nehodlám přesvědčovat k vojtovce, já jenom, že v pochybnostech se blbě cvičí a když tě ostatní nepodpoří tak ještě hůř. Když nebudeš cvičit kvůli okolí a bydeš si myslet, že bys měla, tak se zblázníš.

petul.a
27. srp 2009

Ahojky

Vítám nové cvičitelky a cvičenečky a přeju, ať se brzy ukážou výsledky.

Nám bylo řečeno, že cvičit budeme do doby, než se Barunka sama rozchodí.

Gaboss, myslím, že Moleovaa má pravdu. Já tedy mám kliku v tom, že mám obrovskou podporu v rodině, od začátku nikdo nepochyboval o tom, že máme cvičit, přesto jsem si na netu informace sháněla. Když koukneš v tomto tématu pár stránek dozadu, je tam odkaz na prima článek. Zkus si něco najít a dát to manželovi přečíst, v rámci snahy o objektivitu by měl být ochotný získat informace 😉 Taky nechci přesvědčovat k vojtovce.

Pár fotek z naší suprové dovči: http://petul-a.rajce.idnes.cz/Dovolena_-_Pistin... Uživatelské jméno Petul.a, heslo Pístina.

beatka11
29. srp 2009

ahoj maminky,mám takový dotaz,mé 6.měsíční dcerce zjistiliy na neurologii,že má nožičky stavěné tak že až začne chodit,že by chodila po špičkách a a ještě k tomu má je směrem dovnitř,chtěla bych vědět jak tento cvik u vojtovky vypadá a kde jsou ty bodíky. 😉

keba
29. srp 2009

beatka:cviků je několik a určitě bude pro vás nejlepší se domluvit s Mudr.at vás pošle na rehábku a tam vás zkontrolují a posoudí jestli je třeba vůbec cvičit...třeba to dopadne úplně jinak a než ti malá začne chodit bude vše v pořádku...a vůbec na vojtovku nedojde...být tebou bych se ještě tolik tímnezabívala.Ale pokud bude opravdu chodit po špičkách nebo bude stám s nožkama dovnit pak to řešte...my sice také stojíme s nožkama dovnitř ale začli jsme cvičit kvůli něčemu úplně jinému...a ze všeho nejvíce se tedkom soustředíme na to at už chodíme...

beatka11
29. srp 2009

mi jsme právě byli z neurologie na vojtovku,kvuli těm nožičkám,prý je to vidět na první pohled,že by chodila po špička a dovnitř,tak budem cvičit vojtovku.

keba
29. srp 2009

Aha takto potom jo...ale tam vám jistě rehábka ukážepřímo cvik který vámbude pasovat.Tak přeju co nejvíc pokroků a at musíte cvičit co nejkratší dobu...my jsmesice starší ale myslím že nás na kontrole v září taky čeká opět návrat k vojtění...(měli jsme ted měs.pauzu)

beatka11
30. srp 2009

děkujem,my už cvičíme asi od 3měsícu byli jsme odesláni z kon.kyčlí na neurologii,kvůli abdukci kyčlí a kvůli tomu že byla moc křečovitá prostě totálně stuhlá jak prkno,to už se trochu zlepšilo a teď zas tohle,ale nedá se nic dělat,asponˇ,že nato přišli už teď,když ještě nechodí,chtěla jsem vědět jen kde je ten bodík,ale raději si počkám na rehábko,my cvičíme bodík pod prsíčkem a na ručicce pod loktíkem.ale nato že cvičíme asi 4měsíce tak u toho řve pořád stejně. 🙂 přeji také co nejkratší cvičení.

thalis
31. srp 2009

Dobry den, chcem sa opytat, som po tazkej chorobe, mam strojcek na srdci a mam este nejake zdravotne problemy, ale hlavne ma trapi, ze sa mi tazko chodi, rozprava a dopocula som sa, ze by mi mala pomoct Vojtova metoda. Tak sa Vas chcem opytat, ci a ako pomaha VM dospelym ludom, po takom uraze. Za odpoved vopdred dakujem...Silvia 🙂

marusch.mat
1. zář 2009

Thalis zkus si pročís stránky http://www.rl-corpus.cz/ informace pro pacienty. Jinak pomáhá stejně jako u dětí tím, že obnovuje spojení mezi mozkem a svaly. Pomohla třeba herci Pavlu Novému, tady jednomu pánovi, po hodně těžkém úraze atd. , ale určitě to chce probrat s lékařem. 😉

petul.a
1. zář 2009

Ahojky

Thalis, moc držíme palce, aby se zdravíčko zlepšilo, ať už k tomu pomůže vojtovka nebo cokoli jiného 😉 Mně se tajil dech, když jsem viděla v TV příběh Pavla Nového. Utvrdilo mě to v tom, že vojtovka je fakt super. Neříkám zázrak, ale úžasná věc. A prof. Vojta byl určitě geniální člověk 🙂

Holky, tak co ten srazík? Kdo tedy pojede? Začnu koukat po nějakém penzionu.

bika
1. zář 2009

ahojte,
chcela by som sa spýtať, či má niekto podobnú skúsenosť s drobcom. malý má 3 mesiace a 2 týždne. keď ho položím na chrbát a zdvihnem (vytiahnem) za rúčky kúsok nad podložku (tak 2-3 cm), visí mu hlavička smerom dozadu, neťahá ju vôbec ku mne dopredu (resp. hore). Boli sme teraz na poradni, Dr. nám povedala, že ho mám pri prebaľovaní, keď je bez plienok, takto 2-3 x nadvihovať, lebo vraj by už mal držať hlavičku sám, inak budeme musieť cvičiť (či vojtovu, to nepovedala.)... tak som sa trochu vyplašila a zisťujem, či je to bežné. pri ľahu na brušku krásne drží hlavu hore, aj keď ho mám vzpriamene na odgrgnutie na mojom pleci, tak je pekne vystretý, ale to sú vraj iné svaly... tak neviem... poradí niektorá? vďaka

petul.a
1. zář 2009

Holky, co se týče toho srazu - založila jsem na to téma novou diskusi, pro větší přehlednost (a abychom neotravovaly probíráním detailů maminy, které jet nechtějí): https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

andulka4
1. zář 2009

holky mám dotaz 🙂
jezdily vaše děti na odrážedlech? Třeba na té klasické motorce Enduru? Máte pocit že to pomáhá na svalíky?

marusch.mat
2. zář 2009

Andulko pomoct to může, hlavně u dětí, které vtáčejí nožky do vnitř, ale asi by to chtělo probrat s MUDr, nebo rhb sestrou. Ono jde právě o to, že při odrážení děti ty nohy vytáčejí 😉