Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
4. zář 2009

Maruš tak s toho jsem trochu v šoku. Tím že má malá slabší svalový tonus tím pádem muselo dojít k takovému kolotoči a dochází ji kontrolovat? Znamená to tedy že to čeká všechny nás kdo tu jsme s hypotoniky? No jsem tak trochu v šoku...

marusch.mat
5. zář 2009

Andulko, třeba všechny ne. Verunka to má hlavně kvůli tomu kočárku na delší cesty, ten je vlastně určitým omezením. Učitelky ji vozit nemohou. A navíc je stále sledovaná na neurologii i ortopedii a stále chodíme cvičit. Pokud malej nebude mít žádný problém, tak nemusí být vůbec vedený jako integrovaný. Ono je to hodně individální, podle schopností dítka.

andulka4
5. zář 2009

Maruš jo teď jsi to napsala přesně. Pokud dítě není vedeno na neurologii a nemá ve zprávě napsáno že má cvičit tak asi těžko dostane doporučení že má jít do školky až ve 4 letech.......ale kdo ví pro nás je to zatím hudba budoucnosti

marusch.mat
5. zář 2009

Andulko no právě, každý hypotonik je jiný. Jinak hlavně až budete chtít do školky ohlídejte si, kdy mají zápis. Většinou to bývá v květnu.

magdalena55
7. zář 2009

ahojte ja som tu nova moja mala nikolka mi chodi po spickach a nevje ako mam s nou cvicit nechapem akou vojtovou metodou

keba
8. zář 2009

magdalena:určitě byses měla poradit s děckým doktorem a ten tě může odeslat na rehabilita.Tam ti školení fyzioterapeuté ukaží cvik určený na vaš problém...většnou se cvičí(rehabilituje) tzv.vojtovou metodou.Přeji co nejvíce úspěchů a brzké napravení problému. 🙂

sonik28
8. zář 2009

Ahojte mamičky,

chcela by som sa vas opytať na vaš názor, prípadne podobné skúsenosti:

Dcérke v čase, keď mala 9 a pol mesiaca (25.8.), predpísala obvodné lekárka vyšetrenie u detského neurológa z dôvodu, že si sama nevie sadnúť spôsobom, že sa zboku dvihne rúčkou, a nevie plaziť ani nelozí.

Tak som navštívila neurologičku, ktorá skonštatovala, že dcérka je vnímavá, všetko je v poriadku,ale z hľadiska pohybového sa síce pretočí, ale neposadí, ani nechodí po štyroch ani po dvoch.

Odporučila rehabilitáciu, na ktorej nám teraz v pondelok odporučili cvičenie Vojtovou metódou. (NO príšerný a srdcervúci plač to bol a je!!!)

Mne sa to zdá úplne zbytočné, dcérka len jednoducho neštvornožkuje a neposadí sa predpísaným spôsobom, iba keď jej dám ruky, tak sa pritiahne. Podľa mňa ju zbytočne budem trápiť a nervovať tým cvičením, po ktorom je úplne hotová a akoby naštvatá na mňa. ☹

Podotýkam, že tento "lenivý" stav môjho dieťaťa sme zapríčinili asi my, lebo sme jej vždy podali hračku, keď nevedela na brušku dočiahnuť, a všeobecne sme ju málo na to bruško dávali, lebo moc nemá túto polohu rada.

Myslím si, že na zlepšenie jej stavu a "rozhýbanie" bude celkom stačiť, keď budem ju dávať sa hrať na bruško na zem a aj na fitlopte trošku cvičiť a nebudem Vojtovku cvičiť, resp. maximálne do ďalšej kontroly budúci štvrtok u rehabilitačnej, ktorej toto všetko vysvetlím. Ale chcela by som vedieť aj váš názor. 🙂

Ďakujem, Soňa

berunka
9. zář 2009

ahojky maminky,jdeme se vam pochlubit od pondeli se Ela snazi lezt po ctyrech a vcera se poprve sama posadila🙂 chodila jsem sem do diskuse pred casem,taky jsme musely cvicit Vojtovku.cca od 7.mesice uz cvicit nemusime.drzim vsem palecky a verte ze vam to pomuze.pevne nervy 😉

marusch.mat
9. zář 2009

Soníku, ale ono to že se posadí do sedu, opravdu není správné, to ji vlastně posadíš ty a ještě by ji to mohlo ublížit. Když si dítko nesedá, a neleze, znamená to, že ještě nemá zpevněné svaly . Jen cvič, třeba bude stačít jen měsíc a ona ta Vojtovka malou "nakopne" správným směrem. Moje malá se dostala na 4 zkoušela couvat ale víc už pak nic a cvičíme už 4 roky. Tím tě nechci strašit, že tak také dopadnete, ale že se názor neurologa podceňovat nemá. Kdybych se já tehdy na cvičení vykašlala ( a nebylo to lehké, brečela mála, starší na mě křičela ať jí to nedělám a já za 2m zhubla 9kg) tak mi dnes nechodí.

Berunko no to je paráda gratuluji, jen tak dál.

nikkimm
9. zář 2009

Plienky pampers Sleep and Play 4 maxi (7-18 kg) 50ks, mám na predaj 4 balenia , cena za balenie 9,50EUR pripadne dohoda

rimmel
9. zář 2009

nikkimm preco nejdes do bazaru? 😉

petul.a
9. zář 2009

Ahojky

Berunko, veeeeeeeeliká gratulace 🙂 🙂 🙂 Jste holky šikulky 😵

Soni, souhlasím s Maruschkou. Ono to cvičení není jednoduché, Bára mi teď už taky protestuje, i když to dřív nedělala. Ale názor neurologa se opravdu podceňovat nemá. Navíc tím, že cvičíš, nic nezkazíš, kdežto necvičením by se něco pokazit mohlo. Každopádně ale svůj dojem řekni rehábce, uvidíš, co ti řekne ona. určitě ti i poradí další cviky - na míči, ve vodě... Jo, a posazovat (a později stavět) se dítě násilně zásadně nemá. Mohlo by to způsobit např. skoliózu. Pokud se dítko samo neposadí/nerozleze/nepostaví, znamená to, že svalová soustava na to není připravena, tudíž se pak ničí kostra. To je teda velmi zjednodušeně řečeno. Nechci, aby to působilo jako že jsme tu nějaké fanatičky do vojtovky, to rozhodně ne. Jen je fakt asi lepší cvičit "zbytečně", než něco zanedbat 😉 Ber to jen jako můj názor, neosobuju si právo někomu radit, nejsem odborník 😉

sonik28
10. zář 2009

Mile mamičky,

som clovek, ktory kym nenájde dokaz o svojej pravde, je velmi vytrvaly a tato moja vlastnost sa mi aj v tomto pripade oplatila. 🙂

Chcela by som poukazat na clanok uvedeny v casopise Dieta, rok 2004, cislo 3, v ktorom renomovany slovensky detsky neurolog rozoberal vhodnost co skor nevhodnost rehabilitacie deti v rannom veku, podoykam zdravych deti, ktorym je zbytocne predpisana rehabilitacia Vojtovo metodou!

Uvedeny clanok som nasla v teme Dakujeme Annag a preto si dovolim odtitovat, co som napisala jej:

----------------------------

Milá Annag,

pôvodne som Ta chcela poziadat o radu, ci má v nasom pripade vyznam rehabilitovat Vojtovou metódou, keď sa nasa Natalka v 9 a pol mesiaci (a v podstate uz za chvilu v 10 mesiacoch) nevie sama posadit zboku (iba z lahu, ked jej podam moj prst, tak sa pritiahne, ale to vraj nie je "posadenie sa samo"), ani sa neplazi a nelozi. Precitala som si vsak Tvoj odkaz, ktory si uverejnila 26. dec 2008 o 22:09, kde si citovala clánok z casopisu Dieta, rok 2004, cislo 3, v ktorom renomovany slovensky detsky neurolog rozoberal vhodnost co skor nevhodnost rehabilitacie deti v rannom veku, a som rozhodnutá, ze doslo k nedorozumeniu a nase dieta, ktore je aj podla pani MUDR.neurologičky vnimave, sleduje podnety, je drazdivejsie babätko a sa pretoci,nemoze predsa byt postihnute DMO!!! Sama dalej uvadza, ze dcerka je hypotonicka a ma sklz v PMV na urovni II. trimestra.

Nechapem, ako mohla na zaklade toho doporucit rehabilitaciu Vojtovkou!!!

Bohuzial som si tuto jej diagnozu odkonzultovala so sesternicou, ktora je primarka detskeho oddelenia a jej kolegyna, detska neurologicka, hoci dcerku nevidela, ale na zaklade mojich informacii skonstatovala, ze zaostava v tabulke PMV a Vojtova metoda jej nemoze uskodit!!!

TAKZE:

Velka vdaka, ze som na Tvojej stranke nasla info o tom clanku, ktory by som urcite v archive na www.dieta.sk nehladala! Clanok pekne dvakrat vytlacim, jedno vyhotovenie odnesiem pani doktorke a druhe na rehabilitacne! Teda trikrat ho vytlacim, lebo jedno vyhotovenie este musim dat nasej pediatricke.

Este raz srdecna vdaka odo mna, a urcite aj od nasej Natalky! Ked bude velka, tak jej isto porozpravam, ako som ju vdaka Tebe uchranila od mozno niekolkotyzdnoveho, mozno niekolkomesacneho trapenia.

-------------------

Takze clanok sa da precitat v archive na www.dieta.sk a tu je link:

http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

Naco trapit dieta Vojtovou metodou, ked je zdrave? Urcite postaci hranie sa na zemi a nechanie dietatka, aby sa samo namahalo a dociahlo si na hracky, nie ako som to robila predtym, ze som jej vsetko podavala a ked zaplakala, hned som ju brala na ruky a ona spohodlnela. 🙂

hanka128
10. zář 2009

hmmm tak časopis dieta ve mně fakt vzbuzuje důvěru kór,když dotyčný dítě neviděl 😝 to, že dítě neleze nebo nesedí neznamená,že má dítě DMO 😝 😝 taky hypotonie neznamená, že má dítě DMO 😝
a jen oprava není to PMV na úrovni II.trimestru,ale trimenonu....
a je vždycky na rozhodnutí neurologa zda se bude vojtit nebo ne-rehabilitace by ti neměla dávat vojtovku bez jeho rozhodnutí..takže napsala vám to neuroložka nebo s tím přišli na rehabce sami?
a najdou se fyzioterapeuti,kteří by jen vojtili,ale pokud jsou dobří tak snad poznají kdy je třeba nebo...
pokud nemáte hypotonii-hypertonii nebo nějakou sval.asymetrii tak vám bude stačit cvičení na míči nebo plavání a hlavně motivovat dítě.a kolik malá váží? jestli není těžší-to mají pak taky problém se rozhýbat.

hanka128
10. zář 2009

a vojtění není jen pro diagnózu DMO...a cvičí ji i dospělí a pomáhá..

sonik28
10. zář 2009

Diky Hanka za opravu, som myslela, ze trimenon a trimester je totozne, ale nie je...😀

Vojtovku automaticky zvolila rehabilitacna sestra.

Natalka ma hypotoniu, ale je ziva, kyve ruckami a nozkami, ked sa tesi, pretaca sa o 106, len nelozi a neplazi a teda sama si nesadne z polohy stvornozky, lebo sa na nej neudrzi...ona protestuje, ked ju do tej polohy dam...

Ale najskor budem cvicit s nou na lopte a na zemi to stvornozkovanie, resp. aby sa dala na styri...nech posili rucky...

Ten článok v časopise Dieta napisal MUDr. Glos, CSc. Odporucam precitat aj http://www.radost.sk/tiptyzdna.php?show=more&ac....

Ani hypotonia nie je dovod na Vojtovku...

hanka128
10. zář 2009

jako naše maruška je hypotonická..a možná má CKP 1. nebo 2.stupeň-příští týden jdeme na neurologii,tak uvidíme..
ale díky vojtění konečně v 5,5 měsích udržela hlavičku...začla pást krásně koníky...otáčet se na bříško bez šílených záklonů hlavičky...a teď už se plazí,dostane na 4 a neustále zkouší šikmé sedy...tak jenom ať víš,že to opravdu funguje 😉
a naše maruška při cvičení vůbec nekřičí, nebrečí, je naprosto v pohodě 😉 ale jako chápu, že světlá vyjímka 😉
a čím déle bude na bříšku, tak tím lépe-pořádně si posílí zádové a břišní svaly.

sonik28
10. zář 2009

tak to je super...Natalia riči ako o živé raty...🙂))

Možno jej viac vadi, že je naha, ako to cvicenie...lebo z tych troch minut mozno aj polovicu len caka, ze co bude....takze radsej budem s nou na zemi sa hrat a posilovat...a mam aj kontakt na inu rehabilitaciu, kde cvicia babätka inak...ked su hypotonicke...tak uvidim...

andulka4
10. zář 2009

celý článek jsem nečetka.....ale zajímá mne to že tam píšou že buďto má dítě Hypotonii a je v tom rozptylu kdy je to bráno za normální a proto Vojtu nedoporučují a nebo má Hypotonii související s poškozením mozku a pak je Vojtění na místě....

no nám tedy nikdy nikdo neřekl že máme poškozený mozek a v poslední zprávě máme napsáno že odpovídá širší normě a má povšechnou hypotonii

sama RHB doktorka mi řekla že Vojtění není zas až tak pro Hypotoniky přínosné ale že nic jiného není

aleachim
10. zář 2009

abych to zhrnula, názor fyzioterapeutky, pediatričky a neurologa zvrátil jeden článek doktora v časopise Dieta. Nechci se nikoho dotknout, ale nebylo by lepší navštívit ještě dalšího neurologa, co si o tom myslí, než dělat závěry na základě článku?

sonik28
10. zář 2009

Bohuzial tento pan doktor je uz na dochodku, a v BA na Kramaroch je cakacia doba do konca oktobra...

Skocim na to cvicenie pre hypotonicke deticky a uvidim...v kazdom pripade sa budeme "natahovat" na zemi a "posilovat" rucky...pri hre, samozrejme, preto v uvodzovkach, ze ju nebudem do nicoho nutit, ale Vojtovku nie...

A preco cvicia Vojtovku, aj ked ju niekedy vobec nie je treba?...lebo jednoducho ine cvicenia vraj nie su...No, mozno aj su, len nie v SR...🙂

aleachim...skus precitat aj ten prvy clanok, ktory moj odpor "nastartoval"...🙂
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...

a samozrejme, deticky, ktore cvicia Vojtovku, väcsinou nemaju DMO!...ale ako sa mi tak zda, ine cvicenia nie su praktizovane, tak na vsetky "odchylky" sa predpisuje vojtovka...☹...vraj drviva väcsina deticiek place, tak sa mamicky na to maju pripravit, ze ich ratolesti budu plakat...tak nam to bolo prezentovane na rehabilitacii, ale aby sa uvazovalo o inej alternative, ktora by pre taketo deticky bola pripustnejsia, tak to nie...!...samozrejme o inej alternative musia uvazovat lekari, nie rehabilitacne sestry..

hanka128
10. zář 2009

soni to víš, že jsou i jiné cvičení,ale já mám pocit, že ty máš z té vojtovky přímo fóbii....ano děti pláčou,ale ne proto, že jim ubližuješ....některým vadí, že jsou nahaté, jiným vadí cvičební poloha....a právě to, že s nimi cvičí rodiče jim dodává pocit bezpečí a neberou to tak, že jim rodiče ubližují.....
zkus si přečíst tohle 😉 http://rehabilitace.org/?page_id=14

andulka4
10. zář 2009

holky já nevím ale tahle debata se mi zdá o ničem

každá mamka ať si to udělá podle sebe

tak například já: syn se narodil o 10týdnů dříve a kdybych odečetla tu dobu a brala to podle termínu porodu tak dělal věci následovně

otáčení: 4,5m
tam a zpět:6,5m
plazení a hoipání se na 4ech:7,5m
lezení:9,5m
sám se posadil:9m
chodil:13m

i když to jsou všechno perfektní tabulkové dovednosti jeho tělíčko je oproti jiným dětem měkké.......jde prostě vidět a hlavně cítit(když ho držíte) že ten sval je jako by nevypracovaný

sama za sebe musím říct že díky bohu že existuje něco jako Vojtova metoda protože s tak malýma dětma se nic jiného cvičit prostě nedá. U nás balony nepřipadaly v úvahu protože byl prohnutý jak luk a co jsem tedy měla dělat? Jakým jiným způsobem cvičit????

vy si některé asi neuvědomujete že hypotonie znamená celoživotní cvičení tak aby svaly neměkly a člověk nebyl jak houba.

prosím ty které jste proti Vojtově metodě aby jste zde nepsaly protože toto je téma pro maminky které chtějí cvičit a chceme se zde vzájemně podporovat a pomáhat si atd atd

takže asi tak 😉

aleachim
10. zář 2009

soni, já jsem s tím měla taky problém, ale teď vidím, že jen zkouší a spíš se vzteká, a když jí to nepomůže konec cvičení probíhá v klidu (i když ani to není pravidlo). Každopádně je to tvé dítě a ty rozhoduješ. Chtěla jsi znát náš názor, ten znáš, ale jestli čekáš, že ti ho tu někdo schválí, tak spíš ne. Všechny tu s dětmi cvičíme a snad všem to pomáhá, takže minimálně já ti NEŘEKNU necvič, děláš dobře. Nicméně přeji ti, aby se Natálce dařilo i bez cvičení.

sonik28
10. zář 2009

andulka prepac, ak som nevhodne pisala...

asi fakt to tym detickam pomaha...

ja som po dvoch dnoch rezignovala...ale to som ja...

chcem pocut nazor ineho lekara, no cakacia doba je 6 tyzdnov...tak to je na figu...☹

tak citam na nete clanky o tom a natrafila som na tie od MUDR. Glosa...a nie je to hocijaky absolvent mediciny, ale skusany lekar...a ten pise to, co sa da precitat...

tak ja fakt neviem, uz nebudem radsej tu pisat a spravime, ako uzname za vhodne...

andulka4
10. zář 2009

Sonik za nic se neomlouvej.....věřím že tvůj vlastní vnitřní pocit je daleko lepší než 100doktorů

pokud opravdu cítíš že není měkká a je jak špalek jako ostatní děti v jejím věku vůbec s ní necvič. Ale pokud máš možnost srovnání s jinýma tak si zkus potěžkat a ponosit jiné dítko

ono je to opravdu hrozně těžké psát o těchto věcech po internetu......všechny moje kamarádky co držely Davídka v náručí poznaly že něco není v pořádku a že je cvičení na místě

marusch.mat
10. zář 2009

Soniku nezlob se, ale DMO opravdu není hypotonie, jen občas hypotonie je doprovodným jevem u DMO. A dítě které zaostává o víc jak tři měsíce, podle mě je zaostalé už docela dost . Nám Vojovka pomohla a za tím si stojím. Malá měla retardaci vzpřimování o 1 a 1/2 trimenomu, hypotonická je stále, ale díky vojtovce se naučila používat i ty svoje ochablé svaly. A to brečení a vztekání znám, zkus cvičit s dítkem od roka do 5 let ( a cvičíme dál). Nebýt hypotonie a jí způsobené problémy s nožkama, je dcerka taky naprosto zdravá.

Andulko ano já to vím, hypotonie je napořád a musí se cvičit a cvičit.

andulka4
10. zář 2009

nezbývá než s Maruškou soulasit....u nás byl D taky vždy o jeden trimenom opožděný ale nezapomeň že je o 10tt napřed takže jako by se neopožďoval oproti dětem kdy se měl narodit.....přesto hypotonii máme a jde to na něm znát.....i když už jen trošku

rohacka
10. zář 2009

Sonik - pridam svoj nazor. S hypotoniou a vojtovkou mam tiez bohate skusenosti. S malym cvicim poctivo od 5. mesiacov dodnes, t.j. 2 roky a trpko lutujem, ze sme necvicili od narodenia, lebo toto uz nikdy nedozenieme (ale neurolog tvrdil dovtedy ze netreba). Tiez sa mu nepacilo na brusku, slabucko pasol koniky, neskoro sa zacal otacat. A vies preco dietatko nechce byt na brusku, preco sa mu tam nepaci? Lebo ma slaby chrbatik, slabe rucky a ked nechce lezat na tvari, tak sa snazi len dvihat hlavu - a to je riadne neprijemne aj pre dospeleho, lebo to potom boli krk ako blazon 🙂 .T.j. ked dieta nema rado polohu na brusku, vacsinou potrebuje posilnit rucky, chrbatik. A ani plazit sa nezacne na chrbte, ale vtedy, ak je v pohode na brusku, ked neplace, lebo nevladze, ked prejavi zaujem o hracku, lebo uz neriesi, ze ho boli krk z dvihania hlavy. Asi tak tomu ja chapem. Urcite by bolo dobre, aby bola co najviac na brusku, aj ked sa jej to nepaci, skus aj tu loptu a neviem co, ale myslim, ze Vojtovkou jej urcite neublizis, ale pomoct mozes. Moj maly uz v pohode komunikuje, pri cviceni uz nezvykne plakat, takze si myslim, ze ho to extra neboli, az ked fakt ja silou tlacim, tak mi povie, ze ho to boli a ze nechce cvicit. A neverim, ze neplace preto, ze by si na bolest zvykol - myslim, ze na bolest sa neda extra zvyknut, ved je to male dieta. Aj keby si dietatko, ktore nechce spat, ukladala do postele, stale by vstalo a revalo by na ratu. Aspon u nas je to tak. A nikto mu neublizuje, ze by ho to bolelo..... A k tomu DMO a hypotonii. DMO sa moze stanovit hned po porode, vacsinou ked je zrejme krvacanie do mozgu a podla inych priznakov, ale DMO sa moze stanovit aj az v 3 rokoch. Tak mi to vysvetlili - ked ma dieta hypotoniu alebo nejake zaostavanie v hrubej motorike, do troch rokov sa to bud vyrovna a je v pohode, alebo to zostane nezmenene, alebo sa z toho vyvinie DMO. Nas je pravdepodobne treti pripad. Pred cca mesiacom sa nam neurologicka vyjadrila, ze maly vyzera na DMO, s postihom len na nohy. Doteraz hypotonik, chodit zacal ako 19-mesacny, korigovane 17-mesacny, nechodi uplne stabilne doteraz, chodi ako keby malo bezne dieta 1.5 roka. Co by bolo, keby som nebola cvicila Vojtovku, si radsej ani nepredstavujem.................................................................
Az teraz vyslo najavo, ze asi mal nedostatok kyslika po porode, co mohlo sposobit nedokyslicenie mozgu a nasledne tieto problemy. A to mame takmer 2.5 roka. V ostatnych oblastiach je v celkom v pohode, v niektorych az popredu, ale hruba motorika pokrivkava.

marusch.mat
10. zář 2009

Tady najdou maminky nejčastějí otázky a odpovědi na Vojtovu metodu. http://rehabilitace.org/?page_id=14