Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

hanka128
10. zář 2009

maruško já už ten odkaz tady dala taky 😀

marusch.mat
10. zář 2009

Já jsem taková slepoňa. Promiň Hani 😉 😀 A co Kubíčkovi nejde z té hrubé motoriky? Verunka byla taky v některých věce na před - ve třech letech malovala na úrovni 5 letých. V necelých 4 letech se uměla podepsat, ve 4,5 začala číst velká tiskací písmena a do měsíce se naučila i malá tiskací před 5 rokem ještě sthla i tiskacím psát slova. Jinak teprve teď začíná střídat nohy při chůzi do schodu na horu, dolů jde stále s příšlapem.

andulka4
10. zář 2009

Maruš tak D umí vyjít schody už sám. Drží se jen jemně zdi nebo zábradlí. Dolů ale musí mít větší jistotu a tak se drží zábradlí i mojí ruky

marusch.mat
10. zář 2009

Andulko tak to je šikula. Verunka se ještě musí sem tam přidržovat a když něco nese, tak se musí držet vždy, protože jak se soustředí na nesenou věc, musí se jistit. Teď jsem koukala do zpráv z neurologie a Verunka začala zkoušet schody(nahoru, dolu se bála ještě dlouho) až ve 2 letech.

andulka4
10. zář 2009

Maruš tak do schodů chodí už od 16,5m tedy vlastně mínus 2,5měsíce a úplně samotného ho nechávám až teďkav 18,5m (16m korigovaných)....samozřejmě že ho jistím ale první 2 schody ujde bez držení

na normální schůzi to ale samozřejmě v žádném případě není a ještě dlouho nebude ale příjde mi že se opožďuje opravdu jen o to co je předčasně

no a já vlastně ani té hypotonii moc nerozumím....měkký je jak bahno ale na Enduru jezdí stejně dobře jako jeho vrstecvníci a lépe než ti co se měli narodit stejně

D ale třeba nedokáže vylést na skluzavku obráceně.....nedokáže tak dobře zabrat ručkama....ale časem se to určo naučí

marusch.mat
10. zář 2009

Andulko neboj zvlládne to, jen na to potřebuje svůj čas. 😉

rohacka
10. zář 2009

Marusch- Kubko dost nestabilne chodi, ma taku "opilecku" chodzu. My ked ideme po chodniku, tak cely chodnik je jeho 😉 , neviem to presne vyjadrit, ale zda sa mi, ako keby chodit ako taky robot, nejde tak samozrejme, ale ako keby trhane, nedviha dobre kolena. Po schodoch chodi tak, ze sa drzi zabradlia alebo mna. Ked ma ist sam, tak sa radsej da na 4, nizku prekazku prekroci. Ale na trojkolke sliape ohromne. Teraz zacina chodit dozadu. Ked sa snazi poskakovat, tak len krci kolena, ale neodlepi sa od zeme. A ked chodi, rukami rozhadzuje do stran, ako keby udrziaval rovnovahu. Ale zato ovlada zo 30 pesniciek, aj melodiu udrzi, pozna zakladne farby, nadherne rozprava, vie prerozpravat, co mu niekto rozpraval. Momentalne cvicime Vojtu, loptu, cviky proti plochym noham, dychove cvicenia, skaceme na matraci, slapeme na trojkolke a plavame. Chceme skusit neskor este hipoterapiu, to je vraj tiez na koordinaciu pohybov.

andulka4
10. zář 2009

Roháčko tak to je přesně to samé u nás. Opilecká chůze 🙂 Mentálně je ale ohromně šikovný 🙂 🙂 🙂

já ale na rozdíl od vás už necvičím, naše RHB mi řekla že už Vojta pro nás není........

taky jsem zkoušela ať skáče snožmo ale taky jenom krčí kolena a pohupuje se.....vím že na skotačení máme ještě čas takže to berte s rezervou

jinak já ještě zkusím tu Kineziologii a hipoterapii u nás máme možnost dělat u sousedů ale D na koně nevyleze ani omylem....bojí se

andulka4
10. zář 2009

jinak já jsem už toho názoru že ten Vojta by nám už nic nedal a tak se snažím ať se co nejvíce pohybuje sám a přirozeně

zanys
10. zář 2009

Též stále chodíme opilecky, i když pomalá chůze už je o něco lepší. Když chce Vojtík trochu zrychlit, mám pocit, že si zaplete nožičky do vánočky. Má je celé "rozkloktané" 😝 Taky se ho stačí jen trocu dotknout a hned padne. Prostě stále hadrový panáček. U nás vázne i vývoj mentální, není to však souvislost s hypotonií, abych neděsila jiné maminky.
Jinak já jsem zastánkyní hipoterapie, začali jsme s Vojtíškem na jaře a přes finanční náročnost vytrváme, co to půjde. Pro V. je to vlastně jediné cvičení, které jej baví. Míč, Bobath, plavání, cvičení podle Mudr. Kleplové atd., to sice stále zkoušíme, ale on je děsně negativistický a nikdy z toho nic moc není. Vše to zkouším formou hry, takové různé blbinky apod., ale marě 😢
Na koni překonal sám sebe (nikoliv strach z koní, to ne, to bych ho tím netrápila) a těší se na ně. jen Rohacka pozor, kdo hipoterapii provozuje, aby to mělo nějaký efekt, musí tomu ten dotyčný opravdu rozumět.
přidám aspoň jeden odkaz
http://www.equichannel.cz/lecba-konmi-5-hipoter...

andulka4
10. zář 2009

právě že D by na koně nesedl ani náhodou 😖

zato povahu má šílenou a do všeho se hned žene 🙂 na svůj věk taky pěkně mluví atd atd

Maruš a proč jí učíš písmenka??? Co bude dělat ve škole???? 😀 😀 😀

andulka4
10. zář 2009

jinak Maruško a ona pořát při chůzi vrávorá a vypadá opilecky????

petrach
11. zář 2009

Ahoj holky,
taky pořad vojtíme a dlouho ješte budem,ted mame 4cviky a rhb nas drtí že se nesnaží se otočit,nemá moc snahu ani na bok se točit,spíš jen ramínkem a nohy leží...vydím že pokroky delá jen mu to dyl potvá..
chci se zeptat kdy se začli točit vaše deti? díky za odpoved

adelinka
11. zář 2009

ahoj holky
tak jsem nahodou narazila na vase tema..
muj petrik se narodil priduseny 10dni po terminu,pak teda nasledovalo cviceni vojtou,genetika,kontrole aj 3x tydne..tak jsem si uzila,,pak sel na operaci pac porad zvracel ale to sem nepatri..na vojtovku jsem chodila a poctive cvicila a dr.me rekla ze zadna zmena ze je to jakysi mrzacek tak jsem ji posla do pr..le a vic jsem tam nesla.pak jsem zmenila i detskou dr.a bylo vse ok.ta me rekla ze kazde ditko ma svuj cas..

petrach...petrik se zacal otacet asi az kolem 7 az 8 mesice v 10 sedel v 11 zacal lozit a pak obchazet nabytek a sam se pustil az v 19 mesicich a ted uz chodi moc pekne..takze zadny mrzacek to neni a je moc sikovny ve vsem i ve zlobeni

drzim vam vsem palecky 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

marusch.mat
11. zář 2009

Rohacka Verunka tak roboticky chodila ze začátku. A je šikovný, že už ušlape tříkolku, nám se to povedlo teprve letos na jaře a to jí bylo 4 a 3/4 r. A hipoterapie je fajn, hlavně pokud má hodně ochablé vnitřní svalstvo na nohách.

Andulko ne, teď už ta vrávoravá chůze není, chodí sice stále o širší bázi a při chůzi jakoby vytáčí pánev ( ale toho si všimneš, jen když se na tu chůzi soustředíš. Jo a co se písmenek týče, já ji to neučím, naučila se to sama. Já právě taky nechtěla moc aby to uměla, aby se pak ve škole nenudila, ale primářka mi říkala, že když se to bude chtít sama naučit, že se to naučí. No jo no, co nadělám, hold se bude nudit a nebo půjde rovnou do druhé třídy 😀

Petrach no my jsme zvláštní případ, Verunka dělala co měla a kdy měla v 6 týdnech se otáčela z bříška na záda, ve 3m pásla vzorově hříbátka, v půl roce se otáčela ze zad na bříško. V 8 měsících se dostala na kolínka a už se nerozlezla...

petrach
11. zář 2009

maruš tak to jela hezky to mi ani nahodou..
ale myslím že to krasne obe zvládáte,je to zahul,ale stojí to zato 😉
kamaradka cvičí staky už 4 rok,ale po porodu jim řekli že malí nebude chodit a lítá jako drak a na kole jezdil dřív než naše Eliška,takže to pry za to stojí

adeli a ke komu jste chodili? k neuroložce do Zlína nebo u vás?
kdo by řek že se potkáme tady
😉

marusch.mat
11. zář 2009

Petrach, ona se Verunka narodila naprosto zdravá, až když se nerozlezla, objednali nás na neurologii a cvičit jsme začali až v jejím roce. Taky už cvičíme ty 4 roky a vím, že stále budeme ( a asi ještě dlouho), ale hlavně, že chodí, mohlo být hůř.

adelinka
11. zář 2009

petrach..do veseli na vojtovku a do UH na rizikovku s petou na kontrole

ludva
11. zář 2009

Dobrý večer,
mám 2,5 měsíčního chlapečka a začali jsme taky Vojtit.
U prvního cviku na zádech malý vůbec nepláče, ale teď jsme dostali nový cvik na bříšku a u toho je to rozhodně horší ☹ . Vojtově metodě věřím a moc se snažím cvičit s Matýskem pravidelně. Větší děti se na mě zlobily, že malému ubližuju. Strašný pocit. Snažila jsem se jim to vysvětlit, je to lepší, ale i tak odcházejí pryč, když cvičíme. Maruško a Hanko, moc děkuju za doporučené stránky. S chutí jsem si otázky i odpovědi přečetla.

tarrah
12. zář 2009

Ahoj Ludvo, jsme ve stejné situaci. Máme 2,5 měsíční holčičku, cvičíme zřejmě, to co Vy a je to hroznééé. Ten cvik na bříšku... 😢 šílené. Cvičí manžel, já utíkám z místnosti.Pláču vedle. Navíc naše holčička ne a ne otevřít u tohoto cviku dlaně... Nohy zapojuje, ale dlaně nikdy. Jak jste na tom Vy? Vím, že je to výborná metoda a hodně se k ní upínám... No po třech týdnech se mi miminko zdá akorát předrážděné, uplakané, spastické, křičí ze spaní... když jsem cvičení , respektive ten cvik na bříšku, jeden den zatrhla- dítě bylo spokojené, uvolněné, usměvavé, v klidu jedlo a v noci spokojeně, tvrdě spalo. děkuji za jakékoli Vaše poznatky.

ludva
12. zář 2009

Ahoj Tarrah, náš Matěj preferuje pravou stranu - asi bude pravičák 😀 .
Cvičíme na bříšku, jednu ručičku má připaženou, já jednou rukou přidržuju zadeček a hlavičku (ta mi dělá největší problém) a druhou rukou přidržuju jeho druhou ručičku.
Zkusila ses poradit s vaší rehábkou? Miminko by mělo být po cvičení v pohodě.
To cvičení vypadá drasticky, ale myslím, že dětem spíš vadí, že je držíž v poloze ve které být nechtějí. Myslím, že je u toho nic nebolí.
Jak dlouho cvičíte? My cca 1,5 - 2 minuty každý den 4x. Kamarádka cvičí s dcerkou 4 minuty. Možná je to u každé vady jiné.

petul.a
14. zář 2009

Ahojda, kočky 🙂

Tak mi dneska přišla knížka Maminko, nezpívej od Jany Makovcové (píše na rodina.cz pod nickem Zlababa) - má staršího synka autistu + s dětskou mozkovou obrnou a mladšího hypotoniku. Na rodina.cz ji uživatelky ukecaly, aby své články vydala knižně, píše s úžasným humorem a nadhledem. No a výsledkem je tahle knížka. A fakt super, nemůžu se od ní odtrhnout!!! Tu ženskou obdivuju. Napadlo mě, že by se někomu z vás mohla ta knížka taky líbit - ona s oběma kluky taky cvičí vojtovku.

aleachim
14. zář 2009

petul, o té knížce vím, taky čtu její příspěvky a je fakt dobrá! Jen pořád nevím, kde ji koupit. Asi přes nějaký i-obchod, že?

Jinak já teď momentálně nemám vůbec žádnou motivaci cvičit. Byly jsme na kontrole na neurologii a paní doktorka říkala, že Lůca dohnala ten měsíc a půl, a že některé věci dělá ještě jako starší děti. To, že se pořád nechce přetočit, připisuje její pohodlnosti. Lucka je totiž hrozná pohodářka, když nedošáhne na hračku, tak si najde jinou zábavu. Závěr zně, rozhodně netrápit, žádnou rehabilitací, protože by to nemělo moc smysl vzhledem k tomu, že to není tím, že by nemohla nebo nevěděla jak, ale tím, že nechce.

Fyzyoterapeutka je víceméně stejného názoru, nicméně je pro pokračování v cvičení, abych ji přeci jen dala nějaký impuls k pokroku.

Co vy na to??

aleachim
14. zář 2009

ještě dodatek, manžel začal chodit až v 1,5 roce a byl naprosto zdráv a je pořád. Já byla ukázková - lezení, vstávání, v 10měsících jsem chodila a teď mám skoliozu a pořád cvičím, aby mě záda nebolela. Tchýně říká, že Lucka je v tomhle celý Jirka (tatínek). Tak nevím, zda ji mám trápit, když si to stejně udělá jak ona chce.

petul.a
14. zář 2009

Aleachim, já bych se přiklonila k názoru fyzioterapeutky, kvůli tomu impulsu. A řekla ti, kolikrát denně máte cvičit? Protože u vás to asi není na cvíčo třeba čtyřikrát za den, ale třeba jednou nebo dvakrát 😎

Tu knížku lze koupit na stránkách Žlababy, kde jsem našla i fajn diskusi o hypotonii, koukala jsem, že je tam i přímo o Vojtovce, ale na tu jsem se zatím nedívala: http://www.postizenedeti.cz/content/svalova-hyp... Hodila jsem jim tam odkaz na naši diskusi, tak možná se sem k nám přidá nějaká mamina odtamtud 🙂

amira55
14. zář 2009

ahojte je tu někdo kdo cvičí kůli kyfóze?????malej má záda úplně šílený a né a né to zacvičit.....☹

petrach
14. zář 2009

tarrah ja bych se poradila s rhb,ja vojtovce veřím a ted jsme dostali cvik na otačení na boku a za 14 dní už jsou vydet pokroky,konečne se začal točit na bok a včera při cvičení se z boku hodil na bříško,ješte to není otačení ale naznaky už jsou...

holky jak je to s vojtením po očkovaní,zitra jdem na první očkovaní a zapomela jsem se rhb zeptat,díky
petuli díky za odkaz 😉
ted ma vyjít i knížka na podzim ..narodilo se předčasne..tu si taky hlídam že ji hned koupím

hanka128
14. zář 2009

petrach po očku se nesmí cvičit 3 dny pokud je bez reakce. pokud bude mít teplotu tak necvičit 5-7dní. já to beru vždycky jako prázdniny 😅
se ale přiznám, že to cvičení začínám nějak flákat..musím se nad sebou zamyslet 😔 musím se zase motivovat,protože mě značně demotivuje 😅 ,jak se šíleně maru za poslední 2 týdny rozhýbala-plazí,šikmosedí,od neděle už i leze a začíná se i stavět na nožičky-opírá se v předklonu o ruky. a když k nám doleze,tak už si i kleká-no se nějak rozjela 😅 a jako samozřejmě neustále pozoruje,jestli se na ni koukáme-musíme ji totiž mooooooooooc chválit-je pak šťastná jako bleška 😵

aleachim
15. zář 2009

petrach a proč cvičíte? Váš vývoj mi příjde úplně pohodový.

petul.a
15. zář 2009

Ahojky

Tak my po očkování necvičíme akorát v ten den, pak už jo. Ale Bára zvládla zatím všechna očkování suprově (zaťukávám).

Dneska jsme měli jet na RHB, ale rehábka volala, že je nemocná a přeobjednala nás až na 13. října. No je tu nátřesk, no. Ale ptala jsem se, jestli máme ještě dělat ten cvik - mačkání na kotníčcích v poloze na bříšku, když Bára ukázkově leze (a tudíž z toho cviku vždycky odleze 😀). Tak prý ne. Takže už máme jen mačkání bodů pod prsíčky a cvičení na míči. Tož už můžeme zapojit i jiné aktivity než jen cvičení 😎 A měla radost, když jsem řekla, že Barunka krásně sedí a že si umí kleknout v prostoru (do takového toho vysokého kleku se dostane, aniž by se o něco držela). Akorát nás 29. 9. čeká EMG, neurolog nás tam posílá prý pro jistotu. Holky, co jste na něm s dětičkami byly, řeknete mi k tomu něco bližšího? Já akorát vím, že to jsou lehké elektrické "šoky", ale přesnou představu nemám 😕 😅 Zeptám se asi blbě, ale: Je tam nějaké riziko? 😨