Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

marusch.mat
15. zář 2009

Petulo EMG nejsou šoky, neboj. Dělají se dva druhy vyšetření kondukční, to se přiloží na holeni dole jedna elektroda ( taková jako by plochá náplast) a druhá se dá pod kolínko a pouští se tam proud ( neboj je to jen malinkaté množství) tou spodní a ta vrchní snímá vedení toho vzruchu jak ho vedou svaly. Pak je jedhlová a to se píchne do nožky jehla aby se otestovalo, jestli vedou svaly ten vzůch i hlouběji. A riziko myslíš jaké? Ono je to nepříjemné, ale nic víc. A navíc to odhalí, zda má dítko v pořádku svaly a neurony.
Odborněji si to můžeš přečíst tu: http://www.nempodlesi.cz/obsah/ambulance/eeg/ar...

petrach
15. zář 2009

aleachim cvičíme protože se malí narodil ve 29tt 😒 díky za povzbuzení..
petuli nam ten cvik na zadech s mačkaním pod bradavkou už vzala,a malí ho ani neudelá,hraje si s mím trikem a delá blbiny..i když se přiznávám že ho skouším při každem cvičení..Baruš ho zacvičí?
a gratuluju k pokrokum 🙂

lusilia
15. zář 2009

Ahojte mamicky, chcem sa vas len opytat, cvicite s detickami, aj ked su chore? myslim tym bez teploty, ze len nadcha a kasel, nie su vtedy tiez nejak oslabene?My cvicime tiez Vojtovku, ale nie bodovu, ale reflexnu...l

hanka128
15. zář 2009

petrach my tenhle cvik na zádech a stimulace pod bradavkou cvičíme pořád-jenže začala stavět mosty-takže finta-mám ji danou na kraj stolu-po její kostrč a dolní končetiny visí v luftě a už nejsou žádné mosty 🙂 abych udržela její pozornost tak si věším hračku na triko. a stimulaci dělám tak, že ji musím obejmout hrudník celou rukou a prstem tlačím do mezižebří.

hanka128
15. zář 2009

lusi cvičit můžeš,ale pokud máte třeba cvik na bříšku,tak tím že má rýmu tak to dětem nedělá dobře.....záleží na tobě jak tobě se jeví 😉

lusilia
15. zář 2009

Hanka, no praveze na brusku, mame teraz len jeden cvik. No vsak asi to vyskusam a uvidim, ako sa bude tvarit...dakujem 😉

aleachim
15. zář 2009

petrach, já jsem pěkná popleta, dotaz měl být hance 😀 . Každopádně jste šikulky 😉

hanka128
15. zář 2009

aleachim no teď se rozjela 😅 ,ale to že odpovídala PMV se srovnalo kolem 6 měsíců, do té doby neudržela hlavičku,špatně pásla,špatně otáčela....teď už motoricky odpovídá,ale zase moc ještě nežvatlá..tak snad se rozjede i v tom...
byla hypotonická a pořád je,ale myslím že už jen lehce. a podle vyšetření fyzioterapeuta možní CKP 1. nebo 2.stupeň. no příští týden jdem na ko na neurologii,tak jsem zvědavá co nám dr. řekne.
teď si nás i zase pořádně proklepnou na rehabce-a maru je zlatá má z těch visů podle Vojty a spol. děsnou prču-takže visí ve vzduchu za kotník a děsně se tomu řechtá a dělá prskolet 😵 je pohodář 😵

petul.a
15. zář 2009

Marusch, díky moc. Odborný článek číst nebudu, tvé vysvětlení mi bohatě stačí. Těmi riziky jsem myslela (a teď se zas předvedu jako pablb a přecitlivělá matka), jestli se nemůže něco stát, když má třeba dítko slabší srdíčko (o čemž se nemusí vědět, že) nebo tak. Ale asi moc přemýšlím 😅

Petrach, no Barča taky občas při tom cviku blbne, chce si hrát, ale většinou ho zacvičí. Dle rehábky nám stačí 15 vteřin na každou stranu a to vydržíme 😉

petul.a
15. zář 2009

Lusi, já bych to taky viděla, že ty jako máma poznáš, jestli je malý v pohodě. Ono asi záleží i na tom, jak děťátko vojtovku zvládá normálně - pokud mu vadí, pak v době nemoci mu bude vadit asi víc, pokud ji zvládá v pohodě, určo to zmákne 😉 A já si myslím, že cviky na bříšku budou na rýmu možná dobré, ne? 😅 Barunce se při tom vždycky spustila.

Hani, tak to je tvoje malá stejná pohodářka jako ta naše. Ta taky měla ze cvičení vždycky spíš prču. To až teď občas protestuje.

keba
16. zář 2009

Ahojík holky..tak jsme byli na rehábce na kontr.zatím cvičit nemusíme dala nám ještě měs.čas a pak se uvidí jak bude Nelka stát na nožkách...ale prej jestli by se to zhoršovala nebo se jí to za ten měs.jakkoli nezdálo budeme se muset zase pustit do cvíča.Tak uvidíme...zatím obchází nábytek a všude nám vyleze,naštěstí už se naučila slízat z postele a sedačky tak už tolik nepadá 😉 Ale myslím že samostatná chůze je u nás ještě v nedohlednu!hrozně se bojí pustit a je dosti vratká.

aleachim
17. zář 2009

Ahoj hliky, tak se nám dneska Lucka konečně přetočila na bříško a úplně sama, a hned 3x za sebou, aby ukázala, že to nebyla náhoda. Tak doufám, že to ukáže i na rehabce.

aleachim
17. zář 2009

hlíky?? holky jsem myslela. Píšu jak tatar, ale mám fakt radost.

beatka11
17. zář 2009

krásný večer přeji ,chtěla bych se zeptat zda cvičíte někdo cvik na kolínkách??je tento cvik náročný???cvičíme už dva cviky jeden pod bradavkou a jeden na bříšku na loktíku,mám s toho nového cviku docela strach,už tyto dva cviky cvičíme 3měsíce a je stále šílený stále hrozně u toho vyvádí!! ☹

petrach
18. zář 2009

aleachim moc moc gratuluju 🙂 ja bych taky psala nesmysli radostí..je to šikulka 🙂
beatko nam ho zatím nedala.tak neporadím..u nas se jednou řve jako o život a podruhe si u toho vykláda,ted jsme necvičili po očkování a to bylo super,zítra nam to opet nastane 😒

arteph
20. zář 2009

Holky, mám dotaz, jak často a jak dlouho (myslím tím kolik minut asi jedno cvičení trvá) se cvičí s mimčem (cca3 měsíčním) denně Vojtovka? Asi nás to nemine a mám z toho trochu stažený žaludek, ale prý to pomáhá, tak se už psychicky připravuju. Díky za odpověď .Petra

petul.a
20. zář 2009

Ahojky

Aleachim, velikánská gratulace!!! 🙂 🙂 🙂 Jste šikulky 😵 To má člověk hned větší chuť do dalšího cvičení, co?

Beatka, my ten cvik na kolínkách taky měli. Nakonec nebyl ani tak hrozivý, jak vypadal (no vypadal teda fakt šíleně 😅). Ale je pravda, že Barunka od začátku u cvičení tak nějak neprotestovala.

Arteph, to se dá dost těžko říct, je to individuální. My třeba teď děláme už jen mačkání bodů pod prsíčky, s tím, že na každou stranu ten cvik trvá zhruba půl minuty (plus těch 5 minut, kdy Barunku přesvědčuju 😅). Ale byly doby, kdy jsme měli třeba 4 cviky, takže i kdyby každý trval minutu čistého času, tak ve výsledku byla tím cvičením stráveno třeba 30 minut - než miminko svlíkneš, než ho "vlomíš" do patřičné pozice, než překonáš jeho protesty... Je to fakt individuální - záleží na tom, z jakého důvodu cvičíte (můžete mít 1 cvik, ale taky 4), jak miminko spolupracuje... no na spoustě faktorů.

A já se chci pochlubit 😀 Barunka se od včerejška staví u nábytku 🙂 Je to sice vratké, ale pokus od pokusu lepší 😉

petul.a
21. zář 2009

Ahojky

Ještě jsem včera zapomněla napsat jednu věc:

Nevím, jestli jsem tu psala, že u nás budou otevírat nové rodinné centrum. Psala jsem paní majitelce kvůli plavání a ona mi odpověděla, že nám udělají individuální hodiny v rámci rehabilitace. No a navíc jsme zjistili, že je to ségry kamarádka, tak prý si spolu o nás povídaly (zrovna když ségře mamka říkala do telefonu, že tam budeme chodit, tak ta majitelka byla na cestě právě za ségrou 😅 ) - no a že je to pro hypotopniky super, ale chce to aspoň dvakrát v týdnu a že prý tam mají odborníky přímo k tomuhle vystudované (asi teda fyzioterapeuty /?/, ségra mi ještě sdělí podrobnosti). Dokonce manžel té majitelky je doktor - neurolog, působící na Homolce. Tak si troufnu říct, že to nebudou žádní blbci 😉 No, ještě uvidíme, jak se nám to bude líbit, ale už takhle to na mě dělá dobrý dojem. A taková malá protekce... ta se hodí, že... A další věc - naše rodina konečně slyšela OD ODBORNÍKA, že hypotonik může začít chodit ve dvou nebo dokonce i ve třech letech. Když to říkám já, poučena internetem, tak mi nikdo nevěří 😅 Konečně to slyšeli od odborníka - teda hlavně moje máma. To bylo furt "Zkus ji posadit, zkus ji postavit..." Ale jinak je máma normální 😀

senja
21. zář 2009

Ahoj holky, maly ma 2 a pul mesice a moc nechce past koniky.On to zvlada, jen se casto jako kdyby linejsi a zatim pokazde u doktorky zvedat hlavu nechtel, dela to jen doma. Ta nas poslala na neurologii. Dnes jsme tam byli a maly cerstve probuzeny nechtel delat nic, tak nas poslala na Vojtovku. Mne to prijde jako zbytecna drastarna.
Nechapu proc Vojtovku predepisuji takhle plosne na vsechno mozne...
Kvuli cemu vam ostatnim doporucili Vojtovku?

len.z
21. zář 2009

My s malým cvičili Vojtovku a jako drasťárna mi to nepřišlo...jen u toho trochu plakal, protože se mu nelíbil pohyb, který sem s nim cvičila...ale určitě to pomohlo a za pár dnů již byli vidět pokroky....
Rozhodně si nemyslím, že je Vojtovka zbytečná.....spíše naopak...a myslím, že jen tak pro nic za nic ji dr. nepředepíše.....jinak by doporučila jen RHC
Senja...tady jde o zdravý tvého dítěte..tohle cvičení ještě nikomu neublížilo a i když při tom děcka řvou, tak ne proto že je to bolí ale jen je jim ten pohyb nepříjemný, protože mají zkrácený nebo ochablý svaly atd....takže radši vydržet pár měsíců s brekem než si pak něco vyčítat.... ☹

aleachim
21. zář 2009

Senja, taky se mi nechtělo cvičit, ale teď jsem ráda, že jsme do toho šli. Teď mám pocit, že víc to drásalo mě než ji a abych se omluvila, že se mi s ní nechce cvičit, říkala jsem, že Lucinku nechci trápit. A propos, taky jsem si myslela, že je to zbytečné, že ji všichni jen moc sledují.

lendy1
21. zář 2009

senja:
napíšu ti můj pohled:
proti cvičení: 2,5měsíce je ještě na pasení brzo, spousta dětí pase pořádně až na 4.měsících. I 14dní udělá hodně. Být tebou, dávala bych malého co nejvíc na bříško (mrkni na Koníka na diskuze o nepasení, tam najdeš spoustu rad a tipů), prostě dokud nezačne plakat, tak ho na tom bříšku nechat, na chvilku otočit zpět a za chvilku ho dát zase na bříško. To dělat co nejčastěji. Kup si overbal a na něj dej malého na bříško a pohupuj tím míčem dopředu a dozadu a do stran-tímhle si děti hodně posilují svalíky. Dej pod hrudník malého smotaný malý ručník a motivuj ho hračkami, svým obličejem, čímkoliv, aby udržel hlavičku nahoře. To bych zkusila nejdřív, cvičení motivací a ne vojtovku.
Záleží taky, jestli pase správně a jak dlouho vydrží pást (jestli jen zvedne hlavu a dá ji hned dolů nebo vydrží několik minut), mrkni na tento článek:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

Nepíšeš co ti řekli na neurologii-jestli našli nějaký důvod proč cvičit nebo řekli jen, že je línější a na základě vyšetření-polohových reakcí je v pořádku. Tím pádem bych se já osobně na Vojtovku vybodla.

Pro cvičení: pokud ale je jakýkoliv neurologický důvod ke cvičení, tak bych neváhala ani chvilku a cvičila bych několikrát denně. Výhoda je, že pokud začneš pořádně a hned, tak výsledky se dostaví brzo a je možné, že budete muset cvičit jen chvilku. Někdy stačí děti vojtovkou jen "nakopnout".

Vojtovka není žádná drasťárna-to jsou názory těch, co o tom nic neví-zkus si prolistovat pár stran zpět, najdeš tu spoustu odkazů na články o vojtovce, kde je vše krásně popsané.

lendy1
21. zář 2009

Jinak holky díky za ty názory ke školce-byli jsme na dovče, tak jsem to četla až zpětně 🙂
Zatím ještě váhám, zda na tu školku opravdu má. Na normální školku ve 3.letech asi ne, na tu integrovanou bych to viděla spíš-no, tento týdne se jim chystám napsat a popř. se tam zajdeme podívat, máme to v podstatě za rohem.

andulko, já jsem byla právě na ZŠ černá ovce třídy-prostě jsem byla jiná než ostatní tím, jak jsem vypadala a rozhodně mi to na sebevědomí nepřidalo. Proto bych ráda D. ušetřila nějakého trápení už odmalinka, když vím, že by se mu třeba ostatní děti smály, proč je pomalej nebo neumí to či ono. Vidím to už teď, když jsme na hřišti, že je takový outsider-jediná jeho výhoda je, že je velkej, tím si zjednává respekt 😀
Myslím, že v té integrované třídě by ho přijali lépe a taky tam nemusí chodit celou školní docházku, třeba bude stačit jen od 3-4let a srovná se.

keba
21. zář 2009

Ahojky hollky,takjsme měli první hodinu plavání batolat-kurz..a abych se přiznala trochu jsem měla obavy jak to bude Neli zvládat,protože v létě na koupáka moc z vody nadšená nebyla....Ale super!!!!!!za začátku se mě sice drřela jako klíště za krk ale postupně si zvykala ai se pomalu ve vodě uvolnila.Kurz do kterého chodím je vedený formou hry,děti si tamhrají ve vodě,kloužou se do vody na klouzačce atd.no a na to že jsme měli první hodinu se malá i 3krát potopila....takže kdo máte možnost určo neváhejte a chodte... 😉

luccii
21. zář 2009

ahoj holky, vojtovku cvicime uz cca mesic a zacaly me desne bolet z toho cviceni ruce ☹ muzete prosim poradit co s tim?
a jeste dotaz - mackani pod bradavkou je mezi jakymi zebry? mam obavu, ze mackam o zebro bliz k bradavce (je to cca 2 cm pod bradavkou)

aleachim
21. zář 2009

keba, tak to je super, že se jí to líbí. My chodíme taky plavat a Lůca přestože pohybově je asi nejslabší, tak ve vodě je naprostá jednička.

luccii, s rukama ti neporadím, tenhle problém nemám. Pokud jde o bod na hrudníku, tak mě rehabka říkala, že když pojedeš od konce hrudní kosti jakoby přímkou pod bradavku, je to asi tak 2cm pod bradavkou, ale to záleží na velikosti dítěte. Snad je to srozumitelné.

petrach
21. zář 2009

licci skus na body tak netlačit,z toho ty ruce asi bolejí..me to dela taky,je to spíš o tlaku než o síle..
Barunce moc moc gratulujeme,mate to holky za odmenu za tu dřinu..šikulky 😉

arteph zaleží kolik by jste meli cviku,není to opravdu tak hrozne,my tak kolem 10minut +vyslíkaní a oblíkaní
spíš je to o tom,že jedeš v dennim řadu a nemela bys vynechat,tudíž pořad hlídat hodiny..ale zas na druhou stranu mame super denní řad,ktery třeba Eliška nikdy nemela 😉

my meli dnes rhb a máme cvičit víckrát pravou stranu,celkove mu jde vše rychlej a líp na levou 😒
taky jsme řešli otáčení,mám z toho divny pocit že se neotačí na bříško a rhb řekla že pokroky delá a že je v norme na korigovany vek,navíc pry kluci jsou línejší,že reakce a cvičení je tak jak má a to je hlavní,že ted to jde pomalej a pak zas bude vyvojove skok..

aleachim
21. zář 2009

petrach, buď v klidu, Lucka se začala otáčet až minulý týden a to jsme korigovaně starší o 2měsíce. Na rehabce mi říkaly, že mám koukat na kvalitu jak jednotlivé pohyby dělá a ne na kvantitu. Lucka měla navíc predilekce na levou stranu a to je taky lepší, když to dítě nejde moc rychle, aby se vše stihlo krásně srovnat, protože jak se začne přetáčet a tak, tak už se cvičí hůř, což je pravda. Teď už vím 😀 .

petul.a velká gratulace, je vidět, že cvíčo funguje a jste mým velkým povzbuzením. Fakt díky, že píšeš o svých zdrarech i nezdarech. Když to se zpožděním zažívám já, říkám si petula to tak měla taky 🙂

petrach
21. zář 2009

aleachim my prave tu jednu stranu máme slabší,dřív všechno umí na levou,i líp zacvičí..tak taky pilujeme..

hanka128
21. zář 2009

lucci ten bod by měl být spojnice střed hrudní kosti a bradavka,ale klidně může dávat prst i do mezižebří níže-stimuluje to i tak🙂