Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pimpa
12. lis 2009

u nas to vyzera tak, ze cvik na busku so stlacanim v oblasti lakta tiez Patko place a potom samozrejme reakcia tela ziadna, tak vtedy neviem, ci to ma nejaky zmysel. Niekedy mam pocit, ze to velmi tlacim, neviem, kolko sa ma tlacit, aby to zas nebolo malo 😔

janette.j
12. lis 2009

Ahojda chtěla jsem se zeptat,taky mají Vaše děti při cvičení záchvat řevu a pláče??????Nemáte na to nějakou radu????Už se mě ptala sousedka copak je malý že tak řve.... 😅 😅 😅 a hrozně se mi vzpírá 😖

jmisa
12. lis 2009

Malej řve jen u toho cviku na břiše, ale to vzteky.
Jinak fyzioterapeutka mi u toho cviku ukazovala, jak mu krásně jde nožička "nahoru", jako by se chtěl plazit. Jinou reakci nepozoruju, mám co dělat, abych ho udržela. 😀

petrach
12. lis 2009

katka 2808 my jsme cvičili nejdřív na přebalovacím pultu,ale moc už to pak nešlo,takže na stole a na nej jsme si nechali udelat u čalouníka podložku,polistiren potahly koženkou,abych ho mela víš a nemusela se ohybat.možna ho mám i v albu,jak na nem pase kone..

jacgues vubec neřeš ostatní deti,každy ma svoje tempo a ty se zbytečne trapíš,synovec je donošeny zdraví kluk a lozit začal v roce 😉
kluci jsou opravdu pomalejší 😀

katy2
12. lis 2009

jmisa, pri vsetkych cvikoc by deti mali aj otvarat pasticky... Skus sa zamerat aj na to, ci ti pasticky otvara.... 😉

jmisa
12. lis 2009

Katy, dík, kouknu na něj.
Na to jsem nekoukala, spíš koukám, aby byl rovně, když důvod cvíča je, že se trochu uhýbá. Nebo to třeba dělá a proto mi to fyzioterapeutka neřekla. Vždy mě jen upozorňuje, že hlavu v ose těla.

aleachim
12. lis 2009

Ahoj holky, tak jsme dnes byly na kontrole u rehabilitačního lékaře a zase se mu něco nezdálo. Prý reakce nesjou tak dokonalé jak by měly být. No, chtěla bych vidět kolik zdravých v termínu narozených dětí má reakce dokonale 😠 . Když si vezmu, že korigovaný věk je 8 měsíců a ona válí sudy, plazí se, tak mi nepříjde, že by na tom byla nějak hůř než zdravé děti 😖.

Sice jsem nečekala, že nám řekne, že už cvičit nemusíme, ale asi jsem doufala, že by to říct mohl. A teď jsem zklamaná, hlavně proto, že mě příjde, že teď už je to jen o nějakém jejich ideálu, který dosahuje tak možná 10% dětí. Takhle to vypadá, že fakt budeme cvičit dukud nezačne lézt, což s téměř 10měsíčním tvdohlavcem není až tak jednoduché. Kamarádka říkala, že jak se dostanu na rehabku, tak už mě nepustí.

Omlouvám se, ale jsem z toho nějak přešlá. Jinak vojtovka nám pomohla tak rad lékaře dbát budu a ve cvičení pokračovat, i když se mi tedy opravdu nechce.

ronie
12. lis 2009

aleachim a naučili tě i jak podporovat lezení bez vojtovky???Protože to by se mělo doplňovat 😉 Oni chtějí aby lezla, protže mají strach, že si ti pak rovnou stoupne a už nepoleze a to by nebylo dobré 😉 🙂

aleachim
12. lis 2009

ronie, nenaučili. Asi bych měla říct rehabilitační, že? Chodím s malou cvičit na balonech, ale taky mi nic speciálního neukázali.

Já vím, že nechtějí, abych jí trápila jen tak bezdůvodně. Jen mi příjde, že té její dokonalosti se nikdy nepřiblížíme, tak mě to nějak vzalo. Ale moc děkuji za podporu 🙂 .

ronie
12. lis 2009

aleachim popros reahbku ať ti to ukáže, je to jednoduché, písnu ti do Ip takový popis co sem psala už několika maminkám, u nás to už vypadalo že budeme muset také vojtit kvůli lezení(vojtili sme první 4 měsíce, kvůli cekem výraznému pravostrannému syndromu s hypertenzí), plazila se asymetricky. Už se mi do vojtovky nechtělo, Julča má děsnou sílu a rehabku máme daleko, tak sem mamku usmlouvala ať nám dá ještě čas a že budeme trénovat podle toho co mi ukázala a šlo to skokem, musí se být ale fakt intenzivní, trénovat co nejvíc to jde 😉

petul.a
12. lis 2009

Ahojky

Aleachim, určitě popros rehábku a být tebou, zkusila bych se zeptat i cvičitelky na míčích - taky by měla být fundovaná, ne? 😉 My na radu rehábky cvičíme na míči tak, že Babu je tam na bříšku a cvičíme s ní jen dopředu/dozadu a do stran. A z vlastní iniciativy jsme ji začali na tom míči točit, to nám pak taky rehábka schválila. Nebo ji i posadit (ale to až od doby, kdy si sama sedla) a na míči pohupovat.

Jinak dneska mi neurolog udělal veeelikánskou radost!!! Babu dostala pochvalu jednak za pokrok ve vývoji motoriky (naposled jsme tam byli ve 14 měsících, to se jen plazila, teď obchází nábytek, zkouší chodit za golfkama apod., chvilinku stojí bez opory...), tak za mluvení apod. Ptal se, jestli spojuje slabiky, a když jsem mu řekla, že se jí třeba zeptám, jak se jmenuje, a ona odpoví Ba-bu (což mu taky hned předvedla 😅), tak se rozesmál 😀 Na žádná další vyšetření NEMUSÍME, hurááááááá!!!!!!!!!! Další kontrola u něj až tak čtyři měsíce po tom, co se Barča sama rozchodí. Je to kvůli kontrole stereotypu chůze. Rehábku můžeme taky omezit, prý stačí jednou na 6 týdnů nebo za 2 měsíce - no, na to přišla rehabilitační sestra sama, ale to jsem mu neřekla 😉 Akorát říkal, abych se s rehábkou domluvila na dechových cvičeních, páč Babu má malou deformaci hrudníčku (to hypotonici mívají). A taky máme masírovat kotníčky (to jsem mu řekla sama, že jsme se na tom s rehábkou domlouvali kvůli tomu, že je má Babu "vpáčené" - taky příznak hypotonie). Břišní svaly prý má naposilované pěkně. A to jsme minimálně 14 dní necvičili, když byla nemocná 😎

petardice
12. lis 2009

Ahoj holky, tak jsme byli podruhé na RHB, k reflexnímu otáčení jsme ☹ dostali další cvik - tolik zmiňovaný cvik na bříšku. Malá řve, jako bych ji vraždila :( Musíme cvičit 3x denně - původně bylo řečeno, že na 3 minuty, ale poté, co tam malá ukázala, byly cviky zkráceny na 2 minuty na každou stranu. Nejdřív řvala, že jsem měla strach, že se udusí, pak zcela rezignovaně ležela na břiše a nedělala ani fň. Za ten poslední týden nám začala celkem pěkně držet hlavičku (doteď jí šla do záklonu), ovšem začala se prohýbat do luku i v pozici na zádech. Prostě se v boku prohne a neudělám s ní nic. Bohužel mi totéž dělá i při cvičení, to bych na ni potřebovala ještě minimálně další dvě ruce. Trápí mě ale spíš jiná věc - s malou si často hraju na zemi na hrací dece, často si ji beru do náručí a prostě se jí věnuju, takže tu rozhodně neleží celý cen sama v postýlce. Jenže od doby, co s ní cvičíme a speciálně od včerejška, kdy jsme prodloužili díky novému cviku délku cvičení, mám pocit, že jakmile ji položím, začne plakat. Nedej Bože, když ji položím po cvičení na přebalovák, abych jí dala plínku a oblékla. Ječí jak smyslů zbavená, mám pocit, že má prostě polohu vleže spojenou se cvičením, které je jí fest nepříjemné 😒 Máte nebo měly jste to taky tak? A jak jste to řešily? Mám trochu strach, aby se z ní nestal uplakaný a ustrašený uzlíček - možná to dramatizuju, ale prostě bych nerada to klidné a usměvavé mímo zkazila

ronie
12. lis 2009

petardice a kolik jí je? Já sem to dělala tak, že sem cvičila před jídlem a spaním,takže když sme docvičili,tak se uklidnila mlíkem a pak spala po cvičení jako dudek 😉 Záleží samozřejmě na věku, důležité je aby z tebe necítila nervozitu, takže já sem celou dobu cvičení velmi nahlas zpívala a pořád se na ní smála, sice mě přes řev nebylo slyšet,ale to neva,uklidňovalo mě to a jí nakonec taky, po několika týdne už při cvičení skoro neplakala až sem měla obavu jesi cvičíme správně...

To prohýbání při cvičení se dá řešit tak jak už tu někdo psal-že nožičky budou ve vzduchu, aby se nemohla vzepřít 😉

jmisa
12. lis 2009

Tak jsem okoukla pěstičky a má je rozevřené, aspoń něco, tak asi proto nás rehábka na to neupozorňovala.

Ale byli jsem na kontrole u neuroložky (máme ji jako bonus k plavání), tak tam se malej rozhodl, že nebude dělat nic, jen bulet, takže zase ležel jak na kříži 😕 hračky ho tam absolutně nezajímaj, buď kouká z okna nebo na mě. Neuroložce se nelíbí, že se zaklání, tak mu šátrala v oblasti krčku a prý tam má blok, tak mě učila trochu "masáž", vysvětlovala to na mě, tak jsem zmasírovaná taky. Mně se to na rozdíl od Alexe líbilo 😀 tak uvidíme.

katy2
12. lis 2009

jmisa, to je dobre, ze ma pasticky otvorene, to je dolezite pri cviceni... aspon vies, ze cvicis dobre a ze to zabera.
aj moja mala sa na kontrolach zvykne zatat a nic neukaze... uz mi naznacili, ze ju mam nahrat na video, aby videli, ako reaguje doma.... ☹

petardice
12. lis 2009

Ronnie: jsou jí necelé 4 měsíce (narodila se o měsíc dřív, takže korigovaně 3 měsíce). Cvičíme něco málo přes týden, takže teprve začínáme a učíme se to. Cvičím s ní taky před krmením, ale vždycky ji na cvičení svleču a sundám plenu - cvičíme na kuchyňské lince (dřív jsem cvičila na zemi, ale přešli jsme na vyvýšenou polohu ;)). Myslela jsem si, že prostě bude vědět, že na zemi bude v klidu, ale prostě po cvičení ji kamkoli položit je o uši. Je jedno, jestli ji položím na zem, na přebalovák (kvůli oblečení) nebo na gauč na krmení. Jinak se taky snažím na ni celou dobu mluvit a smát se, byť mi moc do smíchu není. Jen nevím, jak ji donutit, aby měla nohy ve vzduchu, i takhle s ní bojuju jak o život. Přece jen cvičíme krátce, takže se bojím, aby nespadla (i když ji vlastně z boku jistím vlastním tělem), ale mele sebou jak šílená. Je to děs. A když cvičíme na zádech na pravou stranu, tak si na férovku vrazí palec do pusy, tím se naprosto zklidní a přestane cvičit - to předvedla i doktorce 😎
Takže myslíš, že cvičení a to, že se jí děje nějaký příkoří, nebude mít vliv na její náladu a povahu? Prostě mám trochu obavy, aby to nedopadlo tak, že kdykoli ji vezmu do náručí, začne plakat z obavy, že budeme zase cvičit, to bych fakt nerada ☹

petardice
12. lis 2009

Jinak teda od včerejška dávám malou na balón a snažím se s ní během dne cvičit na balónu + ji zkouším (sice ne na radu doktorky, ale nemyslím, že by to nějak mohlo ublížit) sem tam během dne protahovat. V leže na zádíčkách jí jednu nožku přehodím přes druhou a hlavičku na opačnou stranu (vysvětluju to dost krkolomně, ale je to klasický strečink, jako se běžně cvičí na různých aerobních cvičeních). Vím, že trpělivost růže přináší a Vojtova metoda pomohla spoustě dětem, ale nejradši bych to co nejvíc urychlila, protože ten srdceryvnej pláč mi dává pěkně zabrat ☹

ronie
12. lis 2009

Petardice neboj Julča je naprsoto vysmátý miminko, o smích jí na pár měsíců připravilo až očkování a s tím spojená epilepsie,ale už je zase usměvavá 😵 😉 také sme svlékali 😉 chce to opravdu cvik a od rehabky nesmíš odejít dokud si nejsi vším jistá 🙂 A držet musíš prostě pevně, já teda neměla obavy že by mi spadla 😀 😉 držím palce ať to rychle rozcvičíte 🙂

jmisa
12. lis 2009

Alex mi zatím neřve, když ho svlékám. Ale u cvíča vymýšlí bejkárny. Rve si ruce do pusinky, chytá mě za triko atd.

keba
12. lis 2009

Ahojky holky tak hlásím že Neli se dnes poprvé pustila stolu a udělala sama pár krůčků!!! ☹ n mám takovou radost,že už ani na vánoce nic nemusím mít,tohle je ten nejlepší dárek 😀
V Po.jdeme na kontr.na neurologii tak jsu zvědavá co nám tam řekne....
Petul.a prosímtě jak masíruješ ty kotníčky?malá taky vtáčí nožky ale nikdo mě nic o masírování neříkal.....

petul.a
12. lis 2009

Keba, předně ještě jednou GRATULACE 🙂 🙂 🙂 (nevím, jestli jsi už četla IP 😉). Ty kotníčky se prý můžou masírovat jakkoli, hlavně aby to bylo směrem k srdci. Takže my prostě jedeme po obou stranách, začneme těsně nad patičkami a jedeme kousek nad kotníčky. Já to musela na RHB i na neurologii říct sama, taky si toho nevšimli. Určitě bude dobré, když to řekneš, oni to pak taky sledují, kvůli chůzovému stereotypu.

elisbet
12. lis 2009

Keba:moc gratuluji Nelince k prvním krůčkům 🙂

petrach
12. lis 2009

keba moc moc gratuluju Nelince i Tobe 🙂 zasloužíte si to obe za tu dřinu,ted se Vám to vrací 🙂 jste šikulkyyyyy 🙂

a ješte jedna gratulace Barunce k pokrokum 🙂 samé krasne zpravy dneska 🙂

jacques
12. lis 2009

Ronie: " ... a naučili tě i jak podporovat lezení bez vojtovky??? Je to jednoduché, písnu ti do Ip takový popis co sem psala už několika maminkám ..." - moc prosím, poslala bys mi ten popis taky? Malý se vlní na čtyřech a hopsá na kolenou, ale aby lezl, to ne. Cvičíme už 4 cviky a já hledám radu, jak ho víc motivovat k lezení atp. Díky, Iri

pasoa
15. lis 2009

ahojte.
Nemám šancu Vás spätne prečítať, trošku som sem vari už pár krát prispela, ale aj tak sa trošku prestavím.
Mám 32r, prvé dieťatko - ako vidno v pase - matúška 8m +1t.
Problémy - reflux - pre to som ho takmer 3mesiace vôbec nedávala na bruško - hrozne v tej polohe plakal
- disharmonický psychomot. vývoj,
- kombinácia hypo-a hypertonie. Hypertonia na končatinách, hypotonia na šiji a hornej polovici chrbtového svalstva.
Vojtovku cvičíme od augusta. mali sme začať oveľa skôr, ale "vďaka jednej milej RHB sestre" sa nám to z rôznych dôvodov poposúvalo až o 2 mesiace.

Nožičky sa mu zlepšili veľmi rýchlo, vraj chodenie by malo byť v poriadku, len tie ručičky a šija sú slabučké.

a teraz novinka - posledné sa dni Matúško už sám zdvihne na vystreté ručičky. Na radu RHB sestry (už inej, nie tej pôvodnej) som ho v polohe na brušku jemne ťahala za pliecka hore a pridržiavala mu zadoček, ja to volám, že robíme kliky, v úvode sa anilen neudržal na ručičkách a padal hneď na nos, potom sa to zlepšilo a padal na laktíky, neskôr sa už pekne udržal, čím ďalej tým dlhšie a posledné dni sa zaprie pekne sám.

Keba, veľmi sa teším s tebou, hoci ťa nepoznám, ale viem presne, akú máš radosť. Asi sme tu všetky na jednej lodi a tieto - pre iné maminy také samozrejmé veci - sú pre nás také malé veľké vianočné darčeky 🙂

Už by aj liezol, dáva pekne kolienka dopredu, ale vždy to skončí na nose 😀

janette.j
15. lis 2009

Ronie-jsi naprosto skvělá,Tvé rady na podporu lezení jsem praktikovala asi 3 dny a dusledně a LEZEM....hurá 🙂 omlouvám se že odbočuji od tématu.........Děkuji RONIE 🙂 🙂 🙂

petul.a
15. lis 2009

Pasoa, super, že Matúško dělá takové pokroky, je to šikula (a maminka taky 😉).

Máš pravdu - jsme tu na jedné lodi. Díky tomu víme, co ty ostatní cítí, a dovedeme se i vzájemně podpořit. Snad každá z nás tu někdy měla depku z toho, že pořád jen cvičí, cvičí, cvičí a nevidí pokroky. V ten moment umí kočky tady úžasně podpořit. A naopak - když ten pokrok přijde, já třeba se vždycky letím sem pochlubit, protože vím, že tady 100%ně pochopíte, jak obrovskou radost mi udělal.

A tu radost mám i dneska - Barunka vydrží stát bez opory čím dál, tím déle. Dneska několikrát snad minutu v kuse. Asi proto, že si přitom prohlížela knížku a koukala na TV 😀 Ruku v ruce s tím jdou i pokroky ve vývoji mentálním, dneska se např. naučila slova labuť a bubák 😀 (labuť je "abu" a našla ji v knížce, bubák je "bu-bá" a ukázala jsem jí ho na jablku 😅). No je s ní fakt sranda, teď se každý den naučí něco nového, obyčejně nějakou koninu 😀

ronie
15. lis 2009

😵 😵 😵 😵 strašně moc moc ti děkuji za zpětnou vazbu jenette, snažím se pomáhat pokud vím 😵 😉 🙂 fakt moc díky 🙂 😉

pasoa
16. lis 2009

petula, to je krásne! Len tak ďalej! 🙂

kolka1
16. lis 2009

Ahojte,

zacali sme odo dnes cvicit Vojtovu metodu kvoli hypotonii a ukladaniu hlavicky na pravu stranu.

Maly strasne plakal a ja som bola z toho v strese, zavalena kopec novymi informaciami a nie som si ista, ci som si vsetko dobre zapamatala. Nie su nahodou na nete niekde civiky kde by sa to dalo pozriet?

Viem ze musim ist cez to a cvicit je to pre dobro veci 🙂. Aj ked po tomto prvom raze neviem kto je viac zmasakrovany ci ja alebo maly 😅.