Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

smajlik
5. pro 2009

ahoj holky, po nějaké době zase nahlížím a chci se zeptat - měly jste období kdy děti cvičení bojkotovaly? My ano, na přelomu 7 a 8 měsíce se s malou prostě cvičit nedalo, řvala, propínala se a musela jsem na ní vyvinout opravdu velkou sílu abych jí dostala do nějaké cvičební pozice. Rehabilitační říkala že v 8 měsíci se to stává, na 3 týdny jsme přestali cvičit a pak znovu - už bez problému. A teď je to tu znova. Cvičení které jsme už zvládali s přehledem od pondělí prostě nejde. Simča se mi propíná jako luk, nohy natažený a nepokrčí je, nebo mi prostě z té polohy utíká .... znáte to? 😅

severine
5. pro 2009

smajlik: jj, dělá mi to taky. v necelým půlroce ale - teda začal s tím asi před 14 dny, myslela jsem, že je to tím, že zesílil a už ho prostě neudržím + začala jsem zas cvičit tu variaci, při který mu nedržím nohy (taková je v poloze na zádech i na břiše), takže to nevadí .. zdar!

pedroma
5. pro 2009

lolah,

Vymenny listok k odb. lekarovi nie je u nas vystaveny na konkretne meno lekara. Znie asi takto - Prosim o odborne (neuro, ocne, kardio,...)vysetrenie. Razitko, datum a podpis dr.

A nas povodny neurolog pri poslednej navsteve uz asi z mojho postoju usudil, ze sa asi nestretneme 😠 Pamatam si, ako som ho vtedy poziadala, aby ukoncil vysetrenie a odovzdal nam kartu.

manikaj
5. pro 2009

Ahoj maminky, jen se chci zeptat, zda se nechat poslat na rehabku na cvičení.Malý bude mít za týden 7 měsíců a neotáčí se z bříška na záda a ze zad na bříško se obrátí jen, když se moc vsteká a to mi příjde, že ani sám neví jak to uděla 😒 l.Včera mi sestřenice řekla ať se na to zeptám, tak teď sjíždím internet a hledám rady.Vidím, že s tím cvičením máte určité zkušenosti.

rioko
5. pro 2009

manikaj určitě se zeptej, to už by umět asi měl, ale neboj cvičením mu pomůžeš

tita201
5. pro 2009

ahoj mamičky ja som zo svojim synom cvičila vojtovku a velmi nam to pomohlo aj sme sa naplakali ale stalo to za to maly nechcel držať hlavičku a teraz je taky šikovny že len kukam čo všetko dokaže je to pre mamičku ťažke ale je to dobra vec možem doporučiť.

petul.a
5. pro 2009

Manikaj, určitě se na to zeptej. I kdyby nebylo třeba cvičit, na prcka se koukne odborník, řekne co a jak a ty budeš mít klid 😉 A pokud cvičit budete, určitě tím nic nezkazíš a čím dřív začnete, tím lépe.

andy24
6. pro 2009

Manikaj
mi jsme na tom stejně.Jsme nedonošený,byly jsme před měsícem v poradně pro nedonošený děti a poslal nás na rehábku.Byly jsme tam zatím jednou,zítra jdem zase.Vojtovku nám zatím nedala,bylo nám řečeno že malá má velkou hlavu proto jí to tak nejde.Dala nám 2 cviky.Zítra jdeme znova tak jsem zvědavá co nás čeká,malá se přetočí na bříško jenom když vidí nějakou hračku kterou nezná. ☹

petul.a
6. pro 2009

Andy, myslím, že je podstatné to, že se Terezka přetočí, jedno, z jakého důvodu 😉

Já když čtu o těch nedonošeňátkách - nevím, jestli to připadá jen mně, ale mám pocit, že by pro ně neměly platit "tabulky" jako pro děti narozené v termínu. Vždyť přece, když je mimi narozeno dejme tomu o 5 týdnů dřív, tak se těch 5 týdnů nikam neztratí, ne? Prostě podle mě je v pořádku, když umí třeba "až" v 8 měsících to, co jiné děti v 7 měsících. Přece ta doba, kdy mělo být ještě v bříšku, má svůj smysl, ne? Setkávám se s tím na diskusích docela často a připadá mi, jako by někteří doktoři vůbec nebrali v potaz tu dobu, o kterou je narozeno mimčo dřív. Prostě "je mu 8 měsíců, má umět toto a toto", co na tom, že správně by mu bylo třeba necelých 7 měsíců 😕 Mně to přijde zvláštní.

Znovu jsem otevřela téma našeho setkání: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... Zatím jsme tam ve složení: Keba, Moleovaa a moje maličkost (snad jsem na nikoho nezapomněla 😕), ale další účastníci jsou vítáni, že jo, holky 😉

My hlásíme první samostatný krůček!!! Sice byl jen jeden, malinký, hooodně nejistý, ale byl!!! Teď jen, aby prišly další.

Ve středu jsme byli prvně na tom individuálním plavání. Bylo to super! Barča teda byla rozpačitá - nové prostředí, noví lidé, nová činnost... bylo toho na ni hodně. Ale občas i spolupracovala 😅 V bazénu je jen lektorka a my, tudíž se věnuje opravdu jen Barunce. Je vidět, že se vyzná (akorát nesouhlasím s jejím názorem, že vojtovka bolí 😉), je suprová a navíc tam má i rehabilitační pomůcky, takže pro nás je to určo přínos. Sice se platí 300 za hodinu, ale stojí to za to. Celkově je to v tom centru moc hezké, mají krásnou hernu, miniškoličku už od dvou let, cvíčo pro těhulky... Do té miniškoličky asi Barunku občas dám, až jí budou ty dva, aby si postupně zvykala na to, že bude v kolektivu dětí beze mě. Třeba pak bude jednodušší nástup do školky. Navíc to centrum otevřela rodina, kterou, jak jsem zjistila, známe - paní, u které plaveme, je známá mojí sestry, a k její mamince jsem chodila na solárko 😀 No berounsko je fakt malé 😅

betelgeuzz
6. pro 2009

HOlky, vy tady většina cvičíte už s větším mimčem, ale třeba máte zkušenost od mala a poradíte. Někdy mám totiž problém s organizací cvičení. V porodnici mi řekli, že mám dodržovat intervaly mezi cvičením 3 h a necvičit po jídle. Většinou to vychází, že když se malá vzbudí, tak zacvičíme, pak ji nakojím a usne a vzbudí se po těch 3 hodinách. Ale někdy se stává, že nechce spát, různé kouká, houpu jí v houpačce apod. a ona pak chce jíst už po 2 hodinách. Jenže pak mi už třeba špatně vychází další cvičení, protože je večer, nebo máme někam jít. Myslíte, že někdy můžu vyjímečeně cvičit už po těch 2 hoďkách?

smajlik
6. pro 2009

ano minimální doba mezi cvičením je právě 2 hodiny. My cvičíme teď už "jen" 3x denně a když začnu v sedm tak mám do odpolední vycházky hotovo 😉

manikaj
6. pro 2009

Díky za rady,asi se zeptám, malý je celkem droboučký, narodil se o dva týdny dříve, takže donošený , měl 3,05kg a v půl roce měl 5,80kg a 67cm, takže možná nemá sílu se přetočit, jinak nožičky si žižlá na bok se otáčí celkem hravě, ale jinak ne, tak uvidím jak se to bude vyvíjet

petul.a
8. pro 2009

Ahojky

Tak dneska jsme byli na rehábce. De facto máme rehabilitace ukončené, s tím, že máme přijít tak tři čtyři měsíce po tom, co se Babu sama rozchodí. Tak jsme si s rehábkou i pokecali - celkově o hypotonii, o tom, jak jsme vzorní pacienti - no chválila nás, no 😀 Taky jsme říkali, že jsme začali chodit na to plavčo, tak řekla, že to je super, pak taky doporučila tak od 3 let trampolínu (to už jsem taky slyšela, možná se to psalo i tady), pak taky chůzi bosky třeba v písku nebo na trávě... no prostě takové ty jednoduché, ale účinné věci. Taky jsme se shodli, že Babu zřejmě bude muset sportovat celý život (ale to by měl i zdravý člověk, že jo 😉) a rehábka potvrdila můj názor, že ta hypotonie se dá i určitým způsobem využít - tancování, gymnastika... Takže jsme si dneska spíš tak příjemně pokecali a rehábka říkala, ať se občas stavíme i jen tak na ni kouknout, že přecejen viděla Barunku vyrůstat. Tak to bylo takové milé 😵 Přemýšlím, že jí tam hodíme nějaké hračky pro děti, když bude ten Ježíšek 😉

andulka4
8. pro 2009

Petuli líbilo se mi co jsi napsala o nedonošencích....nám tedy jak kdy těch 10týdnů odečítali....spíš jak se doktorům hodilo

hypotonii jsme měli silnou a přesto začal chodit v 15m tedy přesně mu bylo 12m a 3týdny

jo a jinak v úterý jsme byli na neurologii a opět jsme dostali žádanku na rhb a to jsme od února necvičili vojtu 😢
takže máš pravdu je tpo na celý život ☹

petul.a
8. pro 2009

Andulko, tak to je mi líto, že zas budete muset cvičit. Ale víš co - oba jste na to zvyklí, tak si myslím, že to bude v pohodě 😉 Jinak mně rehábka řekla, ať ten cvik - stlačování bodů pod prsy - cvičíme pořád a prý můžeme i "patičky" (ovšem to je už technicky zcela neproveditelné 😅, když Babu většinu dne stojí), jen tak pro jistotu, že prý to můžeme cvičit klidně do třiceti 😀

Add nedonošenci - ač se mě tohle téma netýká (zatím - člověk neví, co ho potká 😉), tak mě neuvěřitelně se.e, jak se někdy (často) doktoři snaží ty prcky nacpat do tabulek, jako by se narodili v termínu 😠 Mně teda to cpaní do tabulek vadí celkově, každé dítě je jiné a vždycky by tam mělo být nějaké "plus minus", ale u nedonošených dětí mi to přijde fakt nelogické. Prostě zastávám názor, že ta doba, kterou měli ještě strávit v bříšku, hraje svou roli, možná dost velkou (přece posilují i pohybem v břiše, leccos se dovyvíjí...). Obecně si myslím, že ty "tabulky" by měly být jen jakýmsi vodítkem - zas člověk nechce nic zanedbat - ale rozhodně by nemělo být takové to "v 6 měsících MUSÍ dělat to a to..." 😉 My jsme se naštěstí potkali s lékaři, pro které jsou tabulky opravdu spíš tím vodítkem, ale kteří nechtějí nic zanedbat a radši udělají tisíc vyšetření, než by jednou něco prošvihli. Navíc naše pediatrička hnedka poznala i to, že Babu je hypotonik. A poznala to velmi záhy, Barunce ještě nebylo 6 týdnů. Zrovna dneska mi rehábka říkala, že naše mudra je jedna ze tří nejpečlivějších v její spádové oblasti a že posílá děti fakt včas.

marusch.mat
9. pro 2009

Andulko moc mě to mrzí, že musít znovu začít cvičit, no ale aspoň už víš, proč my cvičíme pořád.

Petulo jo naše rhb taky říká, že by Veru mohla dělat gymnastiku, protože klidně udělala dřív šňůru i provaz, zasukuje si nohy přes sebe atd.

andulka4
9. pro 2009

Mě nemrzí že budeme zase cvičit.....všichni hypotonici musí cvičit CELÝ ŽIVOT!!! to jsem věděla už dávno takže jsem to čekala a nepřekvapilo mne to 🙂

andulka4
9. pro 2009

navíc když začal v těch 15m chodit tak chodil dlouho o široké bázi takže nemotal nožkama 🙂 to začal dělat až po 8mi měsíccích samostatné chůze. Těžké zimní botky, únava, a okamžitě jde vidět že sem tam jednu nohu vtočí dovnitř

od kamarádek kluci to taky dělají a jsou donošení a taky chodí cvičit ale né Vojtovku.....tu nám asi nedají protože jsem těhotná a to cvičit nemůžu

asi nám dají balony a bobatha.....no uvidíme jdu tam zítra tak písnu

rioko
9. pro 2009

my jsme byli na rehabce, máme dva cviky z vojtovky - jeden jsme měli i dřív, druhý nový na kolínkách, je to prý nejtěžsí variace, ale bývá nejučinější ...no Vojta u toho fakt hodně a lítostivě plakal, jsem se musela hodně držet, jinak je to docela boj ho udržet ve správné pozici, jak mi trošku vyklouzne, je to na nic, navíc rehabka říkala že jak je fakt dlouhý, je těžší ho do té pozice poskládat
jak dlouho budeme cvičit nevím, když ho zkoušela, hodně věcí - které by měl umět, nedělal - třeba ho chytla do vzduchu za jednu ruku a nohu a on by se měl opřít loktem o zem a nohou odrazit, no nedělal ani jedno, lezení samozřejmně vůbec neumí - plazení by mělo trvat tak měsíc, on se plazí už 3...

andulka4
10. pro 2009

holky tak nám dnesk ukázali zase boční cvik z Vojty 😀 no musela jsem se v duchu smát. RHB ho nedokázala udržet natož aby jsme to udělali mi s manželem.Já cvičit nemůžu a manžel odmítá. D řval "maminko ploším né, Davídek nechče, nechči, nechči ploším nechči"

akorát už na 100% vím že to nebolí protože to by říkal něco jiného.Třebas "né maminko bolí Davídka učička" nebo tak něco 😝

rioko
10. pro 2009

Andulko teda to je mazec, když už se takhle může bránit i slovně, ach jo, navíc je už asi dost velký...no a jak to budete teda řešit?
mě se ani jednou nepovedlo dostat VOjtu do správné polohy na těch kolínkách, navíc jsem zapomněla, jak má mít ruce - tak nevím, cvičit špatně, nebo počkat do příštího týdne, až mi to znovu ukáže?

andulka4
10. pro 2009

Holky máte někdo zkušenost s cviky na NESTABILNÍCH PODLOŽKÁCH?

http://is-tt.cz/index.php?page=shop.browse&cate...

petul.a
10. pro 2009

Andulko, zkušenosti s nestabilními podložkami nemám, ale jeví se mi to jako hooodně zajímavá věc 😉 Musí se při tom zapojovat svaly, které při jiném cvičení třeba ani neprocivičíš - já mám dojem, že naše rehábka taky říkala, že pro Babu bude dobré cokoli, při čem bude nucena udržovat balanc (myslím, že dokonce padlo slovo "balanční" svaly, ale to si nejsem jistá). Takže já bych do těch podložek do budoucna šla, super, že jsi sem dala ten odkaz 😉

rohacka
10. pro 2009

Andulka - kamoska chodi s dcerou na Bobatha a oni na tom cvicia, chceme to tiez kupit, odtial
http://www.fitlopta.sk/?Sekcia=Katalog&Akcia=Na...
- oni maju detsku balancnu podlozku na sedenie (je to akoby vysek z fitlopty), vraj sa na tom len snazi stat a udrzat rovnovahu. To nasi chlapci potrebuju, vsak 😉 . Neskor sa to moze pouzit aj na to, na co je povodne urcene - teda na sedenie. Ale blizsie neviem, takze tiez sa hlasim o info, ak niekto viete.
My sme boli tento tyzden na rehabke, doteraz sme cvicili ten cvik na boku z vojtovky a teraz mi uz lekarka napisala, ze hlavne cviky na nerovnej ploche!!!!! a dychove cvicenia. Tak som zvedava, ideme az 22.12. prvykrat k novej sestricke.

andulka4
10. pro 2009

já jsem rozhodnutá koupit asi celou tu balanční motorickou dráhu

http://www.kocksport.cz/vyrobek/?nazev=T009-6-n...

a k tomu tu balanční podložku, ale né tu na sezení co tu dávala Rohačka asi jinou 🙂

štve mě že jsem to nepořídila dříve 😠

betelgeuzz
10. pro 2009

Podle čeho se přidělují ty jednotlivé cviky? Podle vady? My jsme byly včera na kontrole a myslela jsem, že dostaneme nějaký další cvik. Zatím cvičíme jen 1 už z porodnice, takže asi 7 týdnů. Ale zůstal nám ten jeden a přidala nám cviky spíš na posilování, jestli to dobře chápu, tak to nejsou z vojtovky: leží na zádech a přetočím jí jednu nohu přes druhou, ona sama si otočí hrudník a hlavu a tu hlavu pak na boku zvedá; na bříšku jí dám ruce před sebe a ona se snaží jakoby lézt; na bříšku jí dám ruce podél těla ona se snaží dát ty ruce před sebe.

andulka4
10. pro 2009

cviky jsou na reflexní otáčení plazení atd.....těžko budete posilovat na plazení když se ani neotáčíte

katka2808
10. pro 2009

ahoj kočky,
tak potrebujem poradit. zase nam dali dneska cvicit novy cvik a samozrejme ja - mama, si ho nepamatam, kedze som ho videla iba raz, ako vzdy.
mam malickeho drzat tak krizom /od ramena cez brusko k nozickam/ a potom mu pokrcit jednu nozicku /aby ju mal akoby chcel vykrocit, dah ho smerom bruskom k podlozke/ no a trochu ho mam prilahnut... ale to je vsetko, co si pamatam a nevedela som to s nim dnes velmi cvicit... tak som z toho aj smutna... ☹
ak mi niekto poradi, tak vdaka...

denisee
10. pro 2009

andulka: tady maj taky zajímavý věci, ale máš to asi všechno už prohlídlí viď.

http://www.w-sport.cz/?c=motorika---balancni-po...

Jen se tě chci zeptat, v čem ti Davídek chodí doma? Já se bojím, jak jsme přestali s Vojtou cvičit, aby se mu chůze nezhoršila a nepřenášel váhu víc na ty špičky 😒 . Koupila jsem mu to hopsadlo-koníka Rodyho, že je to taky na rovnováhu, ale on moc na tom nechce být.

andulka4
10. pro 2009

Denis chodí v papučkách, takových těch obyč
jinak u nás jde spíš o to že je hypotonik a jako by když se mu koukneš dozadu na achylovky tak ty nejsou rovné tak jak u normální kostry ale má je mírně vytočené směrem ven....jako by víc stál na vnitřní straně nožky

na hopsadle skáče od 12ti měsíců