Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

hanka10
27. zář 2012

@biba321 Tak to máte asi v pořádku. To já si přijdu při cvičení mimořádně nešikovná. Tlak poříd nesměruje tam kam má. Není dost rovně, je moc někam navalený,.... Někdy si říkám, že pošlu manžela. Ten je takový technik, tomu by to šlo líp. No, mám asi dneska nějakou depku...

biba321
27. zář 2012

@hanka10 a to je akoze nejako ucinnejsie s nozicou zo stola?
no nas ma 7 mesiacov,s tou nozickou zo stola sme cvicili chvilu,ale nic moc,ja mu tu nozicku skrčenu nedokazem udrzat! 😠 takze cvicime po starom..

hanka10
27. zář 2012

@biba321 Spíš, že nebudeme muset cvičit ten podhmat pod zadečkem.Jenomže prý kvůli kyčlím se musí počkat do 6 měsíců. To jsem zvědavá, jak to půjde mě.

biba321
27. zář 2012

@hanka10 to čo je podhmat pod zadeckem?
to ako ohnes nozicku,a paticku tlacis do podlozky v priamke pod zadockom?
akoze to sa ti zle cvici?
no mne sa ta nozicka moc udrzat neda,ale lepsie ako ked je nozka pokrcena na stole,on je silny a vystiera ju

hanka10
27. zář 2012

@biba321 No mám ho jakoby hlavou k sobě a nohama od sebe, na břiše. Trochu našikmo. Jednou rukou mu podeberu ramínko a ruku přiloženou k tělu, pod zadečkem (mezi zadečkem a podložkou) se dostanu mezi nohy a chytnu mu zevnitř nožičku a mačkám bod na patičče. Nožičku musí mít trochu pokrčenou. Mám ji trochu ve vzduchu, abych ho nemusea moc přetláčet. Druhou rukou chytím druhou nohu a mám ji nataženou a přidržuji si první nohu. Měl by se jistit ještě loket ruky, ale na ten už nedosáhnu. Tak mi ho někdy přidržuje manžel, někdy ho nechám být. Fyzio to ví, neřeší to.
I cvik co cvičíte vy (pokud je to ten klasický, mačká se loket a pata) jsme měli nohu ve vzduchu. Já tedy nedržela loket, ale nejdřív jsem brzdila zadeček rukou položenou u zadečku a pak jsem přidržovala ruku, aby právě nepadala dolů. Na druhé straně byl horší v únicích hlavy, takže jsem jenom lechce přidržovala hlavu rukou, ne žebrem.

hanka10
1. říj 2012

Tak jsme dnes byli na neuro. Problémy máme porad, ale jinak je maly dost napřed, takže máme buď na mesic přestat cvičit nebo cvičit uz jenom max mesic 3 krát denne a jenom na boku a na břichu. Také říkala, že máme koupit koberec, aby se neplazil ale lezl.

mariannaz
1. říj 2012

@hansed ahoj, hľadám na nete všetko o aicardiho syndrome, pretože ho pravdepodobne máme aj mi, zatiaľ maju len podozrenie tak čakame na vysledky, začala nam epilepsia a nezberali žiadne lieky, skončili sme 3x v nemocnici, pretože sa nedala nasaviť liečba, teraz sme na Keppre, zatiaľ záchvaty nemáme, ale čo bude ďalej sama neviem a som z toho už zúfalá a na dne. Preto som sa chcela opýtať, že ako sa máte vy, či to bol isto ten syndrom a ako prebieha? Dcéra má 13rokov, je nevidiaca a že to je tiež príznak oho syndromu.
S pozdravom Marianna.

katkvy
1. říj 2012

Ahoj, tak v květnu jsem si žádali o termín do rehabilitačního centra Arpida v Českých Budějovicích a dnes nám volali jako náhradníkům, že zítra máme nástup, tak narychlo balíme a zařizujeme vše potřebné, tak snad nám to pomůže a uvidíme výsledky.

elana
2. říj 2012

@katkvy tak to je paráda! Jak dlouho tam budete?

kubisovaanna
2. říj 2012

@hanka10 ahoj ja s malou necvicim ked ma zvysenu teplotu ani ked je chora

adelii
2. říj 2012

Baby,prosim vas,mate niekto u babatka kombinovanu hypotoniu,hypertnoiu a predilekciu???
Maly ma hypertoniu v rucickach a nemozem si ho ani zobrat do narucia tvarou k sebe bez toho,aby ma nezacal "mlatit",zurivo skriabat a sklbat vlasy ☹ Mozno sa bude niekomu zdat smiesne,ale robili to aj vase deti?
Uz sa ho bojim niekedy zobrat na ruky,aby som zase nebola cela "domlatena" 😒
Vraj vojtovka by mala hypertonicke deti upokojit,hypotonicke rozhybat...no maly je ako "z divych vajec" 😅 ako to teda je???
ja neviem,co s tym...dokonca ani rehabilitacna sestra sa s tym nestretla... 😒

ajkuska
3. říj 2012

ahojte, cvičíme s malým už dlhšie vojtovku, má hypotóniu a teraz nám odporúčala lekárka kúpiť vibračnú plošinu. nemáte niekto skúsenosti s cvičením detí na plošine (malý ma rok a 8 mesiacov), myslím tak malých detí ako to zaberá?

tichackova
4. říj 2012

Holky, mám depku jako prase...☹ Včera jsme na rehabce dostaly cvik, kdy si jí dám na linku, držím hlavu a nožičku pod kotníkem a pod kolenem a druhou má viset z linky. Vůbec mi to nejde, pořád mi zvedá zadeček, tu nohu jí nejsem schopná udržet. Malá při tom neuvěřitelně řve, já mám pocit, že jí strašně ubližuju a není mi z toho vůbec dobře. Cvičíme už 2 měsíce, dva cviky dobrý, ale tenhle prostě nedávám...☹ ☹

elana
4. říj 2012

@tichackova tenhle cvik nemáme (měli jsme asi něco podobnýho, ale nezvládla jsem to, neudržela jsem ho v pozici-resp. ani jsem ho do ní nedostala, v roce už to prostě je moc silný dítě)...ale tím spíš Tě chápu. Neporadím nic, jen chci povzbudit, určitě ho zvládnete, nebude to hned, ale každý cvik se zprvu zdá neproveditelný, když si vzpomenu, kolikrát jsem chtěla vzdát reflexní plazení...a dneska?

tichackova
4. říj 2012

@elana Děkuju za povzbuzení. Dneska to na mě fakt padlo, mám chuť s tím praštit, vůbec z toho nemám dobrý pocit☹

elana
4. říj 2012

@tichackova to věřím, prošly jsme si tím všechny. Ale nevzdávej to, den ode dne to bude lepší. A když nebude, objednej se dřív na kontrolu, ať Tě zas nasměruje, natoč si rhb na video, abys pochytila triky jak rychle ji tam dostat, to je na tom totiž to nejhorší, když člověk dítě dlouho láme a ono má plno času se vyvlíct nebo hodit nějaký únikový mechanismus.

kesssu
6. říj 2012

Ahoj holky, náš 4,5 měsíční syn začal asi před 3-4 týdny zaklánět hlavičku, dělá uplný mosty a tak nějak všude a pořád. Nejste některá z Prahy prosím? Nevím za jakým neurologem nebo na jakou rehabilitaci se vydat??? Poradíte někdo? 🤐

ined77
6. říj 2012

@kesssu ...na neurologii vás pošle pediatr, takže první za ním 😉 .

tichackova
7. říj 2012

@elana No na kontrolu jdeme ve čtvrtek, tak počkám. Ale nevím, jeslti něco dělám špatně nebo si jen zvyká na nový cvik nebo to se cvičením nemá nic společnýho, ale od tý středy, co jsme s tím novým cvikem začaly, tak je malá strašně mrzutá, jen mrčí, fňuká... Už jsem z ní zoufalá...😝

biba321
9. říj 2012

Baby kolko minut po papani babetka ho mozem dat na brusko? vraj vojtovku tak hodinu po papani,na brusko tiez tak? dakujem 🙂

megy
9. říj 2012

dnes jsme začali cvičit vojtovu metodu a jsem z toho dost zdrblá. jak překonat dětský pláč??? nevím, jestli taky cvičím dobře. dnes mi ukázala cvik, který mám dělat, mám co dělat, abych ho udržela v té poloze a to mám ještě být klidná a klidně na něj mluvit :-/ já fakt nevím.
začali jsme ji jinak cvičit proto, že jsme nemohli být tři týdny od narození na bříšku kvůli operaci malého rozštěpu rtu, a to jak mu padala hlavička a bolelo ho to, když se do té rány uhodil ho absolutně odradilo od této polohy. začali jsme ho dávat na bříško cca v druhém měsíci, takže máme asi měsíc skluz v různých věcech.

teď cvičíme polohu na bříšku, kdy mu mám držet hlavu na jedné straně i s rukou a v ose držet nohu za bérec a tlačit na nějaký reflexní bod a zároveň sledovat, jak cvičí zatínání paže a stahování lopatk - no nevím :-/

je někde o tom něco víc a nějaké obrázky či video?? pomoc ☹

elana
9. říj 2012

@biba321 dávej tak, aby Ti neblinkal 🙂 a nebylo mu špatně...tak nějak to odvodíš, já bych asi dala na bříško 30min po jídle nejdřív...pokud máš ale blinkáčka, tak radši později, aby to z něj nezačalo lítat.
@megy vydržžžž....dětský pláč musíš překonat jen Ty sama, jinak to bohužel nepůjde a bez něj ještě dlouho ne...pokud kdy vůbec 😒 Musíš věřit cvičení, musíš si říkat, že mu pomáháš, že ho to nebolí (opravdu to bolet nesmí, ale nepříjemné to pravděpodobně je), když Ti bude mizerně, nebudeš zvládat pláč, nebudeš pozorovat hybné odpovědi, tak breč, křič, rozbij talíř, kopni do zdi-ale NIKDY před ním. Ten cvik na bříšku máme skoro všechny, je to jeden z nejzákladnějších, tzv. model reflexního plazení a naučíš se ho, neboj. Nevím jak staré dítě máš, ale většinou se udržet dá, tohle není ta nejkrkolomnější pozice, co možná budete cvičit 🙂 , věř mi, i když se Ti to teď zdá neproveditelný. Jinak videa bohužel nikde moc nejsou, já našla na youtube snad jediný (cvičila tam miminko nějaká sestra v Motole)-nevím kde to bylo, ale snad to najdeš taky.Neboj, zvládneš to, ty první dny po zavedení nového cviku jsme v háji všechny.

biba321
9. říj 2012

@megy skus si natočit video ked budes u vasej fyzioterapeutky,ja som si tak natocila reflexne otacanie,to je ine
ano,ten plač je strašny 😢 ja som tiez niekedy plakala ,moc,no mysli na to,ze drobčekovi pomahaš
ja ho vela chvalim,ze je šikovny,a aky cvičenec z neho a tak
trosku medzi cvikmi oddychne,vydycha sa,časom si na to zvykneš,aj maly trošku,nas uz tak hrozne neplače,hlavne musi vidiet ze ty to zvladaš a podporuješ ho
drzim palce moc 😉

butterfly
9. říj 2012

@megy Ahojky, můžu se podepsat pod to, co ti napsala biba. Je opravdu nejlepší si cvik nafotit nebo natočit u fyzioterapeutky, protože každý cvik má hodně různých variant a fyzioterapeut volí konkrétní variantu dítěti na míru, proto ti videa z webu moc nepomůžou. Pokud jde o ten pláč, zkus vydržet a zachovat klid, dítě musí z tebe cítit jistotu, pak se uklidní. Moje Magdalenka pláče akorát pár dní, když dostane nový cvik, než si na něj zvykne.

priadka
9. říj 2012

ahoj maminky, nikdy by som neverila, ze vojtovka mi bude chybat 😅 Uz necvicime 5 tyzdnov a je to na nervy 😀 Dcerka je po otvorenej hrudnikovej operacii srdca, este taky mesiac mame pohov... je to hroza. Ja len sledujem, ako sa jej svalovy tonus zhorsuje, ako ochabuje to, co sme vycvicili, ale zase mam pocit, ze hypertonicke partie trochu povolili a zlepsil sa jej uchop. Inak prve dva tyzdne necvicenia v nemocnici este pred operaciou sa zacala fakt krasne pretacat na brusko cez obidva boky - asi dosledok pauzy v cviceni. Teraz ju ani na brusko este nemozem polohovat.
Ani si neviete predstavit, ako mi cvicenie chyba 😝 Ja uz som si za ten rok tak zvykla. Dni su take prazdne, rozvlecene...

megy
10. říj 2012

moc děkuji za reakce, já jen prostě nevím, zda to cvičím dobře:-/myslím, že na jednu stranu to jde lépe a na tu druhou hůř, no peru se s tím, chodíme dvakrát v týdnu a doma 4x denně.

chci se zeptat, jak dlouho cvičíte jeden cvik?? když mi to ukazovala na rehabce, trvalo to všechno hodinu, ale vlastní cvičení tak max 15 minut. na každou stranu cvičím třikrát na bříšku. je to málo???kolik minut to má trvat??

elana
10. říj 2012

@priadka teda, taková vážná operace...tak ať se maličká brzo zotaví 😵 , určitě je moc statečná. A neboj, cvičení se ještě nacvičíte habakuk 😀 ,
@megy i to může být, když je tam svalová asymetrie, tak ty svaly co jsou "zdravější", tak reagují kvalitnější hybnou odpovědí (dostaví se rychleji, celkově to jde snáž, že nechápeš, proč to na tu druhou nejde). Taky podle toho, zda jsi pravák či levák, tak jsi zručnější v provedení cviku na jednu stranu, takže to je normální, že jedna strana bývá jednodušší odcvičit než druhá. Doba cviku je různá...někomu řeknou minuty, mně třeba řekla ať pozoruju hybné odpovědi-např. u toho plazení se měl nožičkou "zaplazit" 3x a pak jsem ho měla obrátit...teď, když ten cvik máme dávno zmáknutý, tak to posunula a má zacvičit 5x. A trvá to pokaždé jinak-podle momentální kondice dítěte, někdy 5 sekund, jindy bych čekala snad 5 minut (což teda nečekám, přiznám se).

megy
10. říj 2012

@elana moc děkuji, mám čekat ve směs na hybnou odpověď v rameni, že má zatnout, nevím, že by měl i s nožkou. on s ní furt mele, že je pro mě těžko rozeznat, zda to má být či ne. v rameni to vypozoruji tak třikrát, tak ho otočím, a to samé celkem 3x, ale vzteká se:-/
je mu skoro půl roku a má 9kg, takže udržet je to síla

elana
10. říj 2012

@megy pokud nožičku nefixuješ a nemačkáš na ní žádný reflexní bod, tak máš ten cvik trošku modifikovaný (to je právě co tu holky psaly, že každé dítě dostane podle svého problému ten cvik upravený)-v podstatě vojtovka jako taková pracuje jen se 3 modely, reflexní otáčení (na boku či na zádech), reflexní plazení (na bříšku) a 1. pozice (vkleče), ale liší se celkovým postavením dítěte, body, které stimuluješ a požadovanými odpověďmi, proto nebývají vidět videa a nejsou k tomu přesné příručky. Taky jsem se po tom pídila když jsme začínali a zlobila se, že nic nemůžu najjít, ale teď už je mi jasný, proč nejsou. Určitě jdete zas brzo na rhb (při zavedení cviku se chodí často i 2x týdně, dokud se ho maminka opravdu suverénně nenaučí), takže tam si ověříš, zda to děláš správně.

s udržením chápu...čím starší dítě, tím hůř. My začali cvičit v 9 měsících, sice zdaleka tolik nevážil, ale prostě to dítě už je "chytrý" a silný zas jinak. V roce jsme dostali cvik v té 1. pozici a naprosto jsem ho nezvládla, tak jsme ho vzdali, sama rhb říkala, že to fakt nepůjde a to má syn v 16m sotva 10.5kg.

svija
10. říj 2012

@megy, @tichackova - mě taky ten hrozný řev u cvičení dostává. Pár dní dobrý, odcvičím, křik neřeším a hotovo, ale jednou za čas mě to dostane. Navíc my u toho cviku na bříšku (reflexního plazení) máme mačkat bod vpředu na pánevních kostech a už dvakrát se mi povedlo, mu tam udělat modřinku. Tohle je asi jediné místo, kde se to může stát, protože to je kost těsně pod kůží, ale i tak si připadám jako saďour.