Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

macik27
16. kvě 2011

@iwuskaaa my cvičíme od tretieho mesiaca malinka sa narodila predčastne síce len o 3 týždne ale aj tak skončila na JISke a dôvod prečo je hypertonická my nejako nevedeli povedať oni to zhrnuli že je to predčastniatko a tým sa to stáva 😒 dôležité je len cvičiť aby sa neskrátili svaly potom by to bolo ťažšie...u nás hipoterapia prebieha tak že najprv sa len tak pozdravíme s koníkom pohladkáme a pobeháme okolo neho a potom pomaly prevesíme a potom na kolienka a nakoniec ju dáme sadnúť ale to ja sedím za ňou pridržiavam ju ale len za panvu aby sama pracovala chrbátikom...u nás sa tomu venuje jedna pani ktorá ma takéto koníky doma a má vyštudovanú vysokú školu odbor liečebná pedagogika a venuje sa aj ťažko postihnutým deťom

iwuskaaa
16. kvě 2011

@macik27 tak my sme tiež narodení ako vy, o tri týždne skôr a tiež sme skončili na JIS.
Robili Kajke aj sono mozgu? Alebo aj magnetickú rezonanciu?

macik27
16. kvě 2011

@iwuskaaa robili jej sono mozgu aj v nemocnici a potom keď mala tri mesiace naštastie všetko v poriadku ona mala problémy s dýchaním tak preto bola na JISke

iwuskaaa
17. kvě 2011

@macik27 ako by som čítala o našom Tomáškovi 🙂. Tiež bol na JIS len kvôli dýchaniu, rýchlejšie dýchal.

adra22
17. kvě 2011

Ahojte môžem sa k Vám pridať? Sme predčasne narodený a začali sme cvičiť vojtovku. Zatial sa s tým neviem voláko vžiť som z toho na nervy. Bojím sa hlavne aby som niečo necvičila zle. A baby stíhate cvičiť 5 x denne?My stihneme len 4 krát a ja mám výčitky že by sme mohli aj viacej cvičiť.

lilin
18. kvě 2011

@adra22 ahoj, vítám tě mezi námi... určitě se brzy s cvičením a dením harmonogramem sziješ. to je jen otázka času.... co se cviků samotných týče neboj se na cokoliv ptát své rehabilitační sestry.. to ona tě to má naučit tak aby sis byla jistá... zony kolem bodíku jsou i dost veliké... budeš muset hlídat jak ti bude malý reagovat.... co se intenzity týče tak opět poslouchej rehabilitační a pokud jste v péči neurologa tak toho... někdy je lepší mín cvičit a víc zapojit hru... pokud stihnete čtyři tak to podle mě pro začátek bohatě stačí... záleží jaké máte diagnozy a jaké má ted maličký problémy.... určitě brzy všechno doženete 😉

sisi27
18. kvě 2011

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla, ale musela jsem sem zavítat, co nového mezi vámi a námi 😉 . Náš malej se stále bojí pustit, jen stále kolem něčeho. Holky, co máte hypertoniky, chtějí se vám např. houpat na houpačce? Náš malej se na ní nenechá ani posadit, hned se prohne, vzteká se a je po houpání.....myslela jsem taky na to, až začne chodit, zda například bude chtít jezdit na odstrkovadle.....prosím maminy, co mají větší dětičky a s tímhle zkušenost, aby napsali .....babička nám ho chce koupit a nevím, zda to tedy nebude zbytečné. Je totiž tak opatrný, že nevím, zda by na něj vůbec sedl.
Všechny moc zdravím a jsem ráda, že se mezi novými maminkami objevili i staré známé tváře 🙂

lenocka23
19. kvě 2011

@sisi27 nas Kubik je podobny ako tvoj drobec, okolo nabytku a za ruku ide, ale sam sa boji pustit, radsej si sadne a prelezie po 4 kam potrebuje... hlavne ho netreba nutit, ved jeho cas isto pride.. 😉 co sa tyka odrazadla, tiez mi tam nechce sediet, ale mame take, co sa da pouzit aj ako choditko, ze ho tlaci pred sebou, no a to by si mala vidiet ako sprintuje... 😉 drzim palce

gillian13
19. kvě 2011

@petka.k Ahoj petka.. my mame to zaklananie presne take iste.... :( mame 4 mesiace a mam pocit ze je to stale horsie a horsie.. hlavku zaklanal a dvihal hrudnik. Ked sme zacali civicit vojtu tak zacal sa otacat na bok a zaklanat hlavu dozadu. neviem co robit

lysssa
19. kvě 2011

@gillian13 Ahojky, tak mám epo Vojtovce zhoršení a jsem z tohio taky neštatsná. Malá je po cvičení plačtivá, ikdyž necvičíme. Začala se prohybat, že se prohne a tělíčko jí jde až na bok... Pak se z toho vždy strašně rozpláče... Když jí vyslékám z oblečení tak si myslí, že jdeme zase cvičit a prohybá se a pláče... Je neklidná, špatně usíná.... Je to šílené.... Jela jsem do Prahy, aby ji skoukl jiný doktor a ukázali nám cvičení odborníci... Zde jsme zjistili, že cvik zvaný reflexní plazení jsme vůbec neměli dělat a toto prohýbání je nežádoucí reakcí na něj...
Jsem zoufalá, že jsem malé jen ublížila... I když nám cvičení ukázali jinak třak už není možné s malou cvičit, protože reguje tímto šíleným způsobem.
Když jsme cvičit začali tak ehá problém byl prý minimální a teď ... vše je jen horší.... ☹
Něco uvnitř mě mi říká, že bych se na to měla vykašlat, ale mám strach, abych něco nezanedbala (z tohoto důvodu jsem začla cvičit).
Rozhodně už nebudu cvičit Vojtovu metodu, ale zajímám se o Bobathovu metodu a věřím, že to bude lepší a že se zpraví to co na mé malé napachala Vojtovka 😒

kalo
20. kvě 2011

@lysssa Nepíšeš, jak stará tvoje dcerka je. Z vlastní zkušenosti můžu Bobatha (ve chvíli, kdy už Vojtovka není možná) jen doporučit..Ale myslím, že není možné Bobatha cvičit s dítětem mladším než 3 roky...Je to totiž o spolupráci a k tomu malé dítě nepřinutíš, pokud tomu nerozumí.

My cvičily od 4 měsíců do 3 let Vojtu, pak to nešlo (a přestalo mít výsledky) a půl roku jsme přešly jen Bobatha (-úžasné= malá se naučila naprosto novému a dobrovolnému přístupu ke cvičení) a teď, když už je cvičení v pohodě, jsme k Bobathovi vrátily 1-2x denně cviky z Vojtovky. Už je to po dobrém...

Přeji hodně sil a jestli malá nemá nějaký větší problém, tak zkus najít třeba nějakou jemnou rehablitaci, třeba jen na míči nebo balanční podložce... 😉

lilin
20. kvě 2011

@lysssa @gillian13 já bych vám oboum doporučila co nejvíc klubíčkovat.... nedovolit se prohnout dozadu... dávat třeba odpočívat do autosedačky a podobně... nám to hodně pomohlo a pro mimčo je přirozené se stulit...
myslím že bobath se dá cvičit i s menšími dětmi ale nejsem si jistá....já bych určitě vojtovku nevypouštěla pokud bych prcka udržela.... to bych raději vystřídala deset rehabek....my jsme refl. plazení cvičily taky hned od začátku a nic nám to špatného neprovedlo, ale každej prcek potřebuje něco jiného... špatná není taky metoda Kleplové a nebo pak pro ty co nechtěji opravdu nic drastického tak bazální stimulace - bazálka ale taky nevim u jak sterejch děti to má smysl, my už jsme starý skoro na cokoliv

iwuskaaa
20. kvě 2011

@adra22 vitaj v tejto téme 😉 .
My cvičíme od narodenia, zo začiatku sme cvičili 4 krát denne, teraz nám to zredukovali na 3 krát denne. Ale zvyknem stále cvičiť 4 krát, radšej viac ako menej 🙂 .
Držím palce.
Prečo cvičíte a aké máte cviky?

adra22
21. kvě 2011

@iwuskaaa Ďakujem no cvičíme pretože sme narodený v 26 týždny. A máme hypertonus. Zatiaľ máme len 1 cvik asi ten prvý z reflexného otáčania. Držím mu hlavičku a tlačím bod pod bradavkou. malý má otvárať ručku a dvihať nožky k brušku. Začali sme len nedávno lebo sme mali pruh a kvôli nemu sme nemohli cvičiť, ten nám zoperovali tak už cvičíme. Teraz ideme 8.6. k RHB tak uvidíme či nám pridá další cvik alebo stále nechá tento. Ja sa snažím cvičiť 4 x denne, len keď beháme po doktoroch tak vtedy nestihneme, ale vtedy sa snažím s ním hrať , prekladať hračky a tak. No zatiaľ to ja znášam zle vždy si s Dávidkom poplačem a keď ideme cvičiť tak ma bolí žalúdok. Ale proste viem že musíme cvičiť tak cvičíme, možno časom sa zvyknem a budem to znášať lepšie. Viem že to pomáha už nemá tie ručičky stále v päsť ale má ich už aj pekne otvorené. Len keby tie pokroky bolo vidno rýchlejšie asi som velmi netrpezlivá však? 😉

marusch.mat
21. kvě 2011

@iwuskaaa Ono s maličkýma dětima se cvičí 4x denně a kratší dobu, s většíma 3x a se školákama 2x ale delší dobu. Ve finále je to cvičení rozpočítané na stejnou dobu, jen u malých dětí se cvičí častěji, aby nedošlo k přetížení nervové soustavy.

@lysssa S Bobathem je to opravdu o tom, že dítě musí umět spolupracovat, nejde o pasivní cvičení, ale o aktivní, kdy dítě musí vědět co po něm chceme.
@sisi27 vím že se mi to asi řekne, ale uplně nejlepší by bylo žádné chodítko ( a myslím i to co se tlačí před sebou) a žádné vodění za ruce. Oboje totiž za dítě udržuje stabilitu, a dokud se dítě nenaučí udržovat tělíčko v rovnováze, nenaučí se používat své "vlastní těžiště" samo se nepustí.

marusch.mat
21. kvě 2011

@lilin zkus si pořídit owerbal, nafoukni ho tak, aby když ho vložíš pod malou, když je na všech čtyřech, měla záda v rovině a pak ji kolébej dopředu a dozadu a do stran, pomáhá to na nácvik lezení. Nevím tedy kolik maličké je, ale moje mladší dcerka začala lézt až mezi 13-14 měsícem, chození jsme zvládli díky Vojtovce v limitu pro "zdravé" děti tedy v 18 měsících. Cvičit jsme začínali po prvním roce života a cvičíme už téměř 6 let.

lilin
21. kvě 2011

@marusch.mat ahoj, děkuju za radu, máme válec i balon, ale když ji na to položim tak se začne strašně vztekat a nebo blízat gumu pod sebou.... jsou jí dva... pane jo a proč stále cvičíte??? a už tak dlouho??? nás to prý čeká taky... výhledově sedm až deset let budeme cvičit... ted si to ani neumi představit, ale už máme skoro dva roky za sebou a čas hrozně letí.... máš muj obrovskej obdiv

iwuskaaa
21. kvě 2011

@adra22 my tiež máme hypertonus.
Nie, nie si netrpezlivá, ja som tiež taká istá. Práve dnes sa nejako viac trápim, pretože naozaj poctivo cvičíme, niekedy cvičím aj 4 x denne a tie pokroky sú zatiaľ minimálne ☹ 😢 . Veľmi ma to trápi, dúfam, že príde taký deň, keď budem vidieť taký pokrok, ktorým všetko Tomáško dobehne.

@marusch.mat ďakujem za odpoveď 😉

lysssa
21. kvě 2011

🙂 zapoměla jsem napsat jak je strará - omlouvám se. Eričce jsou skoro 4. měsíce. Cvičila bych i přes ten řev, kdybych viděla nějaký výsledek, ale spíš vidím negace (to prohýbání) prohýbali se vám některé taky mimča... Při cvičení i po něm a byla nevrlá i mimo cvičení? Po jak dlouhé době jste viděli s takto starým mimčem pokroky?
Nejprve jsme cvičili kvůli tomu, že se dívala furt na jednu stranu, ale na dtuhou se mohla otočit, ale nechtěla... Bylo vtipné, že v den kdy jsme šli na rhb se to zpravilo samo :D
Mno a pak jsem s ní oběhala ještě v Praze rehabku a tam jí našli věcí...
Prý má ochablé břišní svalíky, když jí chtěla jakoby za ručičky přitáhnout, hlavička ji vysela vzádu 😢 , mísrné svalové napětí a je i mírně asymetrická, přesouvá těžiště a má ho spíše na pupku...
Maminky zvedala Vám mimiča v tomto věku nožky na podložku pořád?

Všem moc díky za rady a přeji hodně úspěchů při cvičení a zdravá a spokojená mimča 🙂

lysssa
21. kvě 2011

@marusch.mat - ano, ale dá se i Bobath cvičit s takhle malým mimčem , ale prý u nás je ale možn to jen mixnout s Vojtovkou, prý by nám Bobath nepomohl...

lilin
21. kvě 2011

@lysssa já myslím, že se nám tu prohýbaly dětičky snad skoro všem.... uspěchy jsou individuální... dle diagnozy prcka... a taky záleží hodně na tom jak samo mimčo chce.... a jak dlouho cvičíte? už od narození nebo jste začali později? nám v hradci doktoři i rehabilitační radila to klubíčkování... prostě mimču znemožnit se prohnout.

marusch.mat
22. kvě 2011

@lilin overball je malý míč a slouží opravdu jen jako podpěra zad, aby se dítě uneslo, také jsme jej používali. Jiank cvičíme kvůli centrálnímu hypotonickému syndromu. Ono se stává, že když dítě s CHS přestane cvičit, za pár let se vrátí na rhb s dalším problémem ( klouby, skoliozy atd), proto cvičíme stále a i tak, se nám začla trošku křivit záda, njn svalstvo nedělá takovou oporu jak by mělo.

@lysssa já viděla pokrok už za 14 dní, kdy se malá rozlezla. Jenže ono u malích dětí jsou pokroky malé a tak je často ani nevidíš, ale určitě jsou. Jinak Veru se mi také prohýbala do luku, měla jsem zákaz ji nosit bříškem na břicho, musela jsem ji nasit zádíčkama na mou hruď a klubíčkovat (ona se dokázala "zlomit" až do pravého úhlu). K těm zvednutým nožičkám - víc najdeš tady : http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

sisi27
22. kvě 2011

Lenocka23 - a vy stále cvičíte? My právě už ne, vůbec se to už nedalo, i rhb řekla, že už je to s ním nemožný....
marusch.mat - ne, ne, já nemyslela vůbec chodítko, psala jsem o odrážedle a to až bude chodit.....babička nám ho chce pořídit (nějaká akce nebo co 😉 ) a já si myslím, že je to zbytečné, proto jsem se ptala, jak jsou na tom hyper a hypotonické děti s takovýma aktivitama jako jsou odrážedla 😉

marusch.mat
22. kvě 2011

@sisi27 aha, já tě špatně pochopila. Odrážedlo jsme měli, autíčko i motorku, ale jezdila na tom, až chodila .

lilin
22. kvě 2011

@marusch.mat tak jsem to dnes s Nikčou zkusila. Vyfoukla jsem válec tak, aby to měla ručičkama tak akorát na propnutí na zem a ta moje zlatíčková potvůrka se mohla vzteknout. Sliny byly za chvilku pomalu na zemi, jak se uklidňovala sama olizováním toho válce. Vubec se ji na čtyři nechce. ☹
A jak a co cvičíte, když už je tak veliká?

smecka
23. kvě 2011

Ahoj, je tu maminka s miminkem, která cvičila Vojtovku jako následek zlomení klíční kosti při porodu? Zajímalo by mě, kdy se vám to spravilo a kolik cviků jste dělali.
My máme za sebou 2 návštěvy, naučili mě druhý cvik, malému se to zatím líbí. Je to chvilková záležitost, akorát když mu na chvilku fixuji hlavičku, tak se trochu vzpouzí.

@marusch.mat: díky za článek, malého v tom poznávám a jsem ráda, že jsem se o tom zmínila dr a ta nás poslala na rehabilitace. Být to o týden později, už bych jí to neřekla - v poloze na bříšku začal přepadávat i na druhou stranu, což jsem si vysvětlovala jako normální vývoj - předstupeň otáčení. I při první návštěvě rehabilitace jsem očekávála, že mi řekne, že není potřeba cvičit. 😅

sukubka
23. kvě 2011

Ahoj holky, malému je 5měsíců a dneska mi doktor napsal doporučení na Vojtovu metodu.Malej je nerad na bříšku takže nepase koníky jak by měl.Po jaké době asi tak příjde zlepšení?kolikrát týdně budu dojíždět na to cvičení?ve čtvrtek jedeme poprvé

marusch.mat
23. kvě 2011

@lilin cvičíme Vojtovku - ždímání - jednou ji tlačím do předu lopatky a pánev do zadu, pak obráceně, další máme plohu na kolínkách, je opřená o předloktí, jednu nožku má zanoženou, protahuji ji páteř a srovnávám bedra, další je že je na stole jednou nohou a jednou rukou, druhou nohu má na stoličce v pokrčení, ruku vzpaženou a tlačí jí do mě, a pak další, jenže je to složité na vysvětlování. K tomu máme cviky na míči a hry s míčem na cvičení koordinace pohybu.

@sukubka já sice necvičila od miminka, ale jezdili jsme cvičit jednou za 14 dní a každý den jsem cvičila 4x doma. Jak rychle přijde zlepšení - to záleží na tom, jak na tom malý je, jak bude reagovat. Třeba moje dcerka se během 14 dnů cvičení rozlezla.

sukubka
23. kvě 2011

@marusch.mat to mi tam malého na té první návštěvě skouknou a řeknou jak na tom je?a jak dlouho budeme cvičit to určí vždy ta paní doktorka na té kontrole?no jsem zvědavá jak ve čtvrtek dopadneme pak dám určitě vědět!ale moc děkuji,je fajn že je takové téma že si může člověk o tom přečíst a podělit se

lilin
23. kvě 2011

@marusch.mat pane jo tak toho máte teda dost... a pořád se u toho zlobí? Nebo už to větší děti snášejí lépe?