Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
18. pro 2011

@lupinek82 - to je dobre, ak sa malá naučí nejaký nový hybný vzorec, to sa bežne stáva že dieťa to maminke predvedie pár krát a potom akoby zabudlo, neboj sa, ona to už má zafixované že to vie 🙂
V akej polohe jej nevieš udržať hlavičku, na brušku ?

lupinek82
18. pro 2011

@monnaa Cvičíme na bříšku, hlavičku jí právědržím loktem a tou rukou pak i chodidlo pokrčené možičky, druhou má v závěsu přes stůl...přávě tím loktem se jí bojím pevně držet:(

monnaa
18. pro 2011

@lupinek82 - my sme tento cvik cvičili tochu inak- dieťa leží na brušku, ruka bližšie ku mne pozdĺž tela, druhá ruka pokrčená smeruje okoby naopak, smerom k hlavičke, jednou rukou som lakťom tlačila na zadoček a dlanou sm fixovla hlavičku, druhou rukou som stláčla bod na lakti / tej ručičky čo bola ďalej odo mňa /. Ale mali sme viacero variant tohto cviku, aj so zvesenou nožičkou, no nepamatám sa, že by som hlvičku fixovala lakťom. Najlepšie bude, ak to oznámiš svojej rhb , aby ti ten cvik upravila. Totiž tá hlavička je tu veľmi dôležitá, aby sa opierala o čelovú kosť o stôl + bola trochu vychýlená do strany, cc 30 st.

lupinek82
19. pro 2011

@monnaa Takhle přesně sem se to učila nejdřív, jenže Nell na to moc nereagovala, tak jsme udělali tuhle variantu, cvik mi pak taky zkontrolují a doupraví. Příští týden jdu na kontrolu na neuro, tak sem zvědavá...doufám, že mě trošku potěší🙂

snufi
19. pro 2011

@lupinek82 Tak mě se malá začala otáčet ve 4měsících - samozdřejmě, že zase jen na levou stranu. Nám bylo řečeno, že máme cvičit na obě dvě strany stejně, tak nevím :o(( Opravdu to zatím moc nepomáhá. Jestě jsem se chtěla zeptat, jak ti malošek spinká. Mě se vždycky zalomí na tu levou stranu a ikdyž ji založím, vždycky se přetočí. Takže celých 12 hodin spinká na tu špatnou stranu...

libertine
19. pro 2011

prajem vsetkym pekny den 🙂 my mame dnes krasny den. boli sme na kontrole v rehabilitacnom centre. v septembri dcerke napisali do spravy axialnu hypotoniu, asynergiu trupoveho svalstva, hyperextenziu trupu v polohovych reakciach, centralnu koordinacnu poruchu 3. stupna, torticolis a predilekciu. dnes nam na kontrole povedali, ze dcerka je sikovna a pekne sa vyvija, takze vojtovku uz cvicit nemusime. hypotonia uz zmizla, aj koordinacna porucha, ostala uz len mierna asymetria, takze uz budeme cvicit len hravou formou na lopte 😀 sama som necakala, ze ta kontrola dopadne az takto dobre, ale o to viac sa tesim 🙂

snufi
19. pro 2011

@libertine tak to moc gratulujem, taky se moooooooooc těším až nebudeme muset cvičit. Nevím jestli je to horší pro malou nebo pro mě.... Jak dlouho jste cvičili?

libertine
19. pro 2011

@snufi od zaciatku septembra do dnesneho rana 😀 bolo to uz dost narocne s dcerou cvicit, tazko ju uz bolo udrzat a nebavilo ju to.

lupinek82
19. pro 2011

@snufi To jsme na tom úplně stejně - už cvičíme rovnoměrně na obě strany a sama se otáčí taky jen na jednu, na druhou umí, když ji začnu přetáčet, tak se bez problémů dotočí,ale prostě se jí tam nechce:( Spinká taky s hlavičkou na jednu stranu, tak se jí pokoučím přetáčet na druhou - jen přes noc, přes den nespí tak tvrdě. Někdy se to podaří a chvíli mi tam vydržía někdy ne:( Taky doufám, že se jí ještě srovná hlavička, má jí pěkně slehlou.

lucyjanek
19. pro 2011

Holky prosím taky cvičíme Vojtovku...prosím o zkušenosti 🙂 opravdu cvičíte každý den 4x denně? My to vůbec nezvládáme 😔 Nevím jestli je to mnou, ale do denního režimu nám 4 cvičení často nevychází - když s ním tedy nechci cvičit v sedm když vstává a před spánkem (takže cvičíme tak kolem 10, v půl 2, v šest a tak ob dva dny tam nacpeme to čtvrté ☹ ) Jinak cvičíme kvůli prefrenci pravé strany, ale to už je výrazně lepší 🙂 a teď se malý zase začal otáčet na bok a na bříško a u toho zaklání hlavu 🙄 takže určitě dostaneme příště další cvik 😅

libertine
19. pro 2011

@lucyjanek my sme teda cvicili poctivo 4x denne, o pol siedmej, o desiatej, o druhej, o piatej, ale je to narocne tomu prisposobovat rezim a vsetko.

lucyjanek
19. pro 2011

@libertine Takže myslíš, že ráno po probuzení mu to vadit nebude? Mě přišlo takový "drastický" s ním hned po probuzení cvičit...ale děkuju za zkušenost, musíme to napravit, ať se toho co nejdřív zbavíme...a gratuluju, že už nemusíte 🙂

adra22
19. pro 2011

@lucyjanek Ahoj my cvičíme už 7 mesiacov a teda poctivo 4x denne vynecháme len keď chodíme po Dr. Cvičíme o 8, 11,14,18 vstáva tak okolo siedmej to sa napapáme a potom pol hodinu po jedle cvičíme ide to len je to dosť náročné prispôsobovať tomu celý režim

snufi
19. pro 2011

@lucyjanek Já cvičím o půl 8, kolem 11h a kolem 1h. Pak spinkáme až do 6hodin a papáme, takže poslední cvičení kolem 7h - okupkat a spinkat. Ale taky to někdy nevyjde. Někdy vytuhne po obědě, takže v tu 1h nečvičíme

snufi
19. pro 2011

@lucyjanek Ráno a večer nám pomáhá se cvičením manžel, řekla bych, že mu to jde líp :o)) a mě ušetří nervy :o))

ajkuska
19. pro 2011

@libertine blahoželám 🙂 budete mať pekné sviatky bez cvičenia len samá zábava 🙂

libertine
19. pro 2011

@lucyjanek tak samozrejme necvicili sme uplne bezprostredne po zobudeni, nechala som ju chvilu sa ponatahovat, pozabavat, rozhybat a potom sme sli cvicit. ona vstava okolo siestej.

libertine
19. pro 2011

ale ja som nechcela nikdy vynechavat cvicenia, ja som sa vzdy snazila odcvicit, lebo som sa bala, ze ak raz upustim, tak upustim aj dalsi krat...

snufi
21. pro 2011

Na rehabce nás sestra pochválila, ale máme další cvik :o(( To bude zase pláče a nářku.

lupinek82
22. pro 2011

Tak jsme včera byli na kontrole na neurologii a musím se pochlubit - máme velkou pochvalu, po dvou měsících cvičení prý úplně jiné miminko - nožička uvolněná, predilekce pryč, rovná záda při sedu🙂) Ještě musíme srovnat a posílit ramínko a ručku, ale to už zvlládnem🙂

Chtěla bych říct maminkám, které zvažují Vojtovku - rozhodně ano. Začátky jsou těžké, stojí to za to. 😉

jarkalada
22. pro 2011

Co dělám špatně, když mi v polovině cvičení malá usne? Cvičíme, všechno jí krásně jde,pak - cvik na bříšku, když mám mačkat bod na patičce - si většinou u toho zavře oči a vytuhne. Ono jí tedy i přes den, když bolí bříško, ležení na bříšku vyhovuje.
Nepomůže povídání na ní, lechtání, povolím ruce, trochu s ní zahejbu, nic. Prostě nereaguje. Jediný, co teda dělám, že toho nechám a obrátím jí na zádíčka a provádíme mačkání bodu pod bradavkou. To se vzbudí, takže to odcvičíme. Pak jí znovu dám do polohy na bříško, ale to už je z té dlouhé procedury tak rozmrzelá, že se začne vzpouzet, protože jí to už nebaví.
Tak co s ní?

monnaa
22. pro 2011

@jarkalada - a koĽko má malá mesiacov ? Necvičíš pred spaním ? Lebo ak dieťa pri cvičení spí, alebo zapsí hneď po cvičení, cvičenie nemá význam. Podobne aj večer, pred večerným kúpaním to nie je dobre. Po cvičení musí byť dieťa min. 20-30 na nejakej podložke s možnosťou spontánne sa hýbať, aby si mohol mozog " zafixovať " hybné vzorce.
Možno by pomohlo cvičiť hned po zobudení, alebo aj zaradiť cvik na brušku ako prvý, alebo zvoliiť iný úchop v tejto polohe / ale to až po porade s rhb setrou /

jarkalada
22. pro 2011

@monnaa má 2,5 měsíce, ale jsme o šest týdnů narození dříve. Zkoušela jsem, jaká doba je pro ně /i pro mně/ nejvhodnější. Nejdřív jsem je budila tak cca půl hoďky před tím, než jsem si myslela, že by se vzbudily samy. To jsem ale někdy neodhadla a oni, jak se chvilku rozkoukaly, už začly mít hlad a to pak bylo řevu, protože už chtěly jíst a já je nutila dělat něco jiného.
Teď spíš cvičíme tak cca půl hodinky po jídle - snad je to dost dlouhá doba na to, aby jim slehlo po jídle a zas to není většinou tak dlouho, aby do té doby usnuly. To jsou odpočatý, najedený.
Ale malá mi právě občas - ať to je v jakoukoli dobu, při tom usne. Cvičíme klidně nejdřív jiný cvik, povídáme si u toho, nebo někdy se jí to nelíbí ,tak si pobrekne, ale když jí otočím na bříško, tak asi jak je to její oblíbená poloha, tak si za chvilku zavře oči a prostě usne 🙂 Není to pokaždé, ale docela často - což pak nevím, co s ní. Mačkám jí ty body, povolím a znovu zkusím, nic, nereaguje. Po pár minutách mi to přijde úplně zbytečný, tak toho nechám, jenže to nechci odbývat, když už jsme se jednou do toho dali. Takže jí opět přetočím na zádíčka, to se probudí - takže za chvilku zkusím zas na bříško. To už pak sice většinou neusne, ale začne se vztekat, protože jí už dlouho trápím.. Zeptám se na to na příští rhb.

monnaa
23. pro 2011

@jarkalada - deti by sa asi do 1. roku nemali budiť na cvičenie, lebo mozog je nastavený na spánok a zrazu ho začneme stimulovať cvičením, u niektorých predisponovaných detí to vraj môže vyvoať až epil. záchvat ☹ . Tak radšej by som počkala, dokým sa samo zobudí. Keď bude vačšia, ten režim sa bude dať lepšie vymyslieť ako teraz, keď takmer stále spí 😉 . No zaujímavé, že na brušku neplače, lebo túto polohu deti nemajú radi. A ty ju a dávaš spávať na bruško ?

jarkalada
23. pro 2011

@monnaa Schválně jí na bříško nedávám spát. Ale někdy jinak neusne. To křičí a křičí, i ručičkou tak hýbe do strany, jako by se sama chtěla překulit a jediný, co jí utiší, když jí obrátím na bříško. Hned se uklidní a po chvíli většinou usne. To ale u ní sedím a hlídám jí. Po pár minutách, kdy vím, že už v klidu usnula, ji opět dám na zádíčka a tak už pak vydrží.
Já když je někdy vzbudím na cvičení, tak je ale nejdřív nechám se dobře probudit, přebalíme, povídáme si a až tak po cca 10min na to jdem. To jsem nevěděla, o tom epilep. záchvatu. Teď většinou cvičíme min. půl hodinky po jídle. Ale předtím, když jsem čekala, až se samy vzbudí, tak to cvičit už nešlo. Jakmile se probudily, téměř vzápětí se začly dožadovat o jídlo.

lupinek82
2. led 2012

@monnaa Můžu se poptat? Cvičíme stále stejně asi 4 týdny, k tomu mám ještě zkoušet stejný cvik - jen s oběma nožkama na stole, jako těžší variantu. Zatím mi ale nereaguje - je to po takové době v pořádku?

Když pokládám Nell z náruče na bříško, dává pod sebe nožky a jakoby balancuje na kolínkách a natažených ručkách - mám to podporovat a nebo zatím nezkoušet?

ajkuska
3. led 2012

@lupinek82 myslím že to môžeš vyskúšať nám bolo povedané že ho môžme dávať na 4, že pasívne dávanie na 4 neškodí, pasívne sa nesmie dávať sedieť a do stoja.

bubo1104
3. led 2012

ahoj - môj synček sa narodil v 25 týždni tehotenstva - čiže v polovici 6 - mesiaca . Mal len 0,990 gramou . Také malé kilo cukru . Bol v inkubátore skoro 3 mesiace. A poviem Vám prežili sme spolu hotové peklo - na záchranu nášho malého padli všetky naše úepory. Takže mi sme boli extrémne nezrelí a tiž som cvičila VOJTOVKOU. Začali sme keď mal 4 a pol mesiaca - ako som už spomenula 3 mesiace bol v inkubátore a potom sme mali sériu operácii , takže skôr sme cvičiť nemohli. Vojtoukou som cvičila každý deň 3x denne , vždy len 3 cviky - viac sa nedoporučuje . Chodila som na rôzne rehabilitácie do MARTINA- tam je to za najnižšie peniaze a do 3 rokou je to zadarmo - pre diaťatko , pre mamičku tiež - platí sa len obed . Od 3 rokou už platíš za pobyt , stravu a pod .To všetko povedia rehabilitačné sestri . Ja som bola na takom pobyte 3 - 4 krát . Doporučil ma obvodný , neurológ, psychológ aj neonatológ , takže ja som nemala na výber - musela som ísť , ak som chcela aby môj syn bol schopný fungovať , žiť a neskôr chodiť. Mne sa to na začiatku nepáčilo , keď sa s tvojím dieťatkom zaobchádza ako s dákou figúrkou - sú to také cviky , ktoré dieťatko nechce robiť , alebo ttebe sa zdá neprirodzaná poloha , ktorú tam ukazujú , ale vedz , že oni dobre vedia čo ribia. Ja som si cvičenia užila každý boží deň až do 2 rokou. Cvičila som na rehabilitáciach 2 týždňových a keď skončili , tak doma . POCTIVO každý deň - 3x denne. Samozrejme nesmie vtedy dieťatko pred cvičením jesť 45 minút , medzi jednotlivými cvičeniami musí biť dodržaný interval 4 hodiny a posledné cvičenie musí biť urobené pred 18 hodinou. Takže zosúladiť cvičenia zo spánkom a papaním je dosť náročné , ale dá sa to .Ja som to dodržiavala a presne som cvičila tie cviky , ktoré mi ukázali rehabilitačné sestri a naozaj NˇAM TO POMOHLO . Teraz je malý chodiaci , vidiaci , hovoriaci - a to je pre mňa najkrajší dar na svete. Mali sme asi 9 diagnóz z ktorých ná ostalo len 2 a tie sa nám postupne dá stabilizovať . Takže ak Vás niekto pošle na tieto cvičenia - chodte ono mu to pomôže - nám pomohlo. Ešte jedná dôležitá vec : ak máte po očkovaní - NESMIETE cvičiť 9-11 dní. Ono málo kto to vie a zväčša na to kompetentný zabudnú upozorniť . Tak držím palčeky a nech sa darí - Jarmila

misa84
5. led 2012

ahoj, muzu se zeptat, jake jsou duvody ke cviceni vojtovky, prip bobatha? maly ma necele 3 mesice, docela se snazi past, i kdyz ze zacatku knucel...ale kdyz ho davam do postylky lehnout na bok, nedari se mi, jakoby se prohyba. take kdyz lezi delsi dobu na zadech, tak ho pak najdu s trosku zaklonenou hlavickou. podotykam, ze v 5ti tydnech mu operovali srdicko, takze je i vahove cca o mesic pozadu....je to normalni a casem se to upravi, nebo mam bezet k neurologovi? dekuji

syja
5. led 2012

Mate niekto skusenosti s civcenim Vojtovej metody aj u starsich deti. Ja civicim so 7 rocnou dcerou.