Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

vrn
11. kvě 2009

Boli sme cvicit a sestricka nam ubrala akurat jeden cvik z vojtovky inak ziadna zmena 😠
Dnes som zistila ze sestricky tam doktorku moc nerespektuju a aj tak si robia podla seba, hoci som jej hovorila co nam doktorka kazala cvicit, sfukla ma ze je na to este mala 😖
Cvicili by ste s detmi reflexne plazenie v 5.mesiaci aj keby vase dieta uz nemalo ziaden zavazny problem? Ruka je v podstate rozcvicena, kvoli nej sme zacali rehabilitovat, teraz uz mame len posilovat svaly kedze mala 3 mesiace Pavlikove remence, vobec nemam chut ju trapit vojtovkou, nevidim v tom zmysel.... aky mate nazor?

marusch.mat
12. kvě 2009

Vrn, víš on se ten cvik sice jemnuje reflexní plazení, ale není jen pro plazení. Nacvičuje se jím křížený pohyb, zpevňují břišní svaly a i ty zádové. Verunka dávno chodí, a také cvičíme cvik pro lezení, protože se u něj zapojují. A mě jednou fyzioterapeutka říkala, že kdy má třeba nohu v sádře tak ji mozek přestane používat, takže pak je dobré třeba měsíc cvičit vojtovku, aby se to ten mozek zas naučil.

julyb
12. kvě 2009

Ahojte,
my sme boli včera na kontrole u neurologičky, Matúš štvornožkuje a chodí okolo nábytku, ale aj tak nám odporučila dalej cvičiť, kým nezačne samostatne chodiť, no uvidím dokedy ho udržím....dnes ideme kupovať nejaké topane na doma, tak dúfam že niečo zoženieme....

ilci
12. kvě 2009

holky, stalo se vám, že by měli děti po cvičení modřiny?
My jsme teď došly z rehabky, malýmu už modrá noha a má tam (i na ruce) takové červené fleky a jakoby i tečky jakoby ho někdo popíchal jehlou ☹

kokaka
12. kvě 2009

ilci: modřiny jsme zatím neměly, ale malá už podruhé když jsme cvičily na rehabilitaci, tak vždy tam pláče víc než doma a pod očima se jí udělaly červené tečky a trvá to zhruba týden než vymizí ☹

ilci
12. kvě 2009

no, my cvičíme 3 měsíce, dneska jsme nacvičovali "ždímání" , jestli z toho nemá popraskané žilky nebo tak

elisbet
12. kvě 2009

ilici.taky jsem občas udělal malé při cvičení modřinku,snažila jsem se ji tak vehemetně udržet ve správné poloze,až tam najednou byla modřina 😒 tak jsem ji pak nemačkala tak silně a když se hodně mlela,tak jsem ji radši pustila,ale nijak zvlášt´jsem to neřešila,takových modřinek ještě bude 😝

kokaka:a nemáte náhodou v rodině atopický ekzém nebo nějakou alergii?Barča je atopička/velmi mírná forma/ a po cvičení se jí taky někdy nadělají pupínky,jak se zpotí a když pláče,tak taky 😉 Nebo má Sylvinka prostě jen jemnou kůžičku a jak pokrokujete? 🙂

ilci
12. kvě 2009

elis, to je modřina přes půl nohy
ale aspoň ty tečky mizí, vypadá, jakoby se opřel o struhadlo

kokaka
12. kvě 2009

elisbet: ekzem zatím nemá,pupínky se jí nedělají, spíš takové krvavé tečky v kůži,
pokroky velmi pomalinku, je zvědavá, plazí se čím dál rychleji, ale na kolínka se nezvedne, buď horní nebo dolní polovinu těla zvedne, ale současně jí to nejde a stále nesedí, a cvičení je nedokonalé, neudržím ji ve správné poloze ☹

keba
12. kvě 2009

ahojky holky i my máme ze cvíča modřinky a jakmile se spotíme u cvíča takjsme doslova slití....tedkom jsme měli 14dní pauzu,byli jsme nemocní,tak jsem si říkala jak má nádhernou kůžičku...my od narození koupeme v Oilátu a mažeme mlékem Menalind 2krát denně.zatím jsme s atop.v klidu ale jak říkám jak se zpotíme jsme osypaní...a taky máme na tvářičce a hlavičce po cvičení červené tečky to jak malá neprodýchává cvíčo a tlačí to do hlavy...
Koko.tak jsme na tom opět úplně stejnako jako vy...plazíme se sice rychle,odrážíme stále jednou nožkou ale malá je čím dál více ve vys.opoře a snaží se zvedat kolínka občas se jí to povede ale hned spadne...na rehábce sice říkala že jsme už na dobré cestě že to za chvíli dá,tak kéžby.... 😉
jinak cvičení doma je čím dál větší boj,snažím se aspon dvakrát za den ale jak píšeš udržet ji není v mých silách,tak mě požád útíká a vzteká.... 😒 už i na rehabce s ní má co dělat,dokonce mě říkala at jí nechámjen na cvičení u ní že to doma nemá nic moc efekt...tak jsu zvědavá jak nás ještě nechaj jezdit na rehábku denně.....

krijin
15. kvě 2009

Ahojte holky, chodíme s malo cvičit na cvičení pro mimina v mateřským centru, jenže malá i když s ní cvičim prakticky furt, tak hooodně zaostává - dle včerejška poloha na bříšku je moooc špatná na 3 měsíce a nám jsou už 4. Tak nám ta rehabiliťačka dala 1 cvik z vojtovky (protože zatím na rehabilitaci nechodíme a kontrola u dětský doktorky bude až za 14 dní). Mělo by to být na reflexní otáčení - na úrovni hrudní kosti se sjede jakoby pod prso a mačká bod zase zpátky směrem k hrudní kosti a zároveň se tlačí za kolínko protilehlá pokrčená nožička v kyčli do podložky. Upozorňovala mě, že malá bude vřískat, ale že je to nebolí (tam při tom předpisově vřískala, ale ona na cvičení vříská vždycky, protože se jí asi nelíbí to prostředí). Jenže teď když jsem to s ní dělala doma, tak je uplně v klidu, dokonce mi u toho i "povídá". Je možný, že by jí to opravdu nevadilo, nebo to dělam blbě (jak to opravit?)?

ajvi
15. kvě 2009

krijin - já nevím, jestli děláš něco špatně (nebo i já), ale mě malej taky někdy bučí a někdy je úplně v poho....tak nevím...

krijin
15. kvě 2009

takže to není úplná podmínka? tak uvidíme, jestli to bude přetrvávat... Mě to právě zarazilo, ona si v klidu cucá prsty a brouká. I když údajně to má posilovat mezilopatkový svaly a bříško (a při cvičení se mi po dlouhé době vykakala - nějak s tím má pořád problém - tak to bříško očividně "pracovalo")

lendy1
15. kvě 2009

krijin, osobně bych se raději svěřila do rukou odborníků-neurolog, RHB, kteří by měli posoudit, jestli je vůbec nějaký problém, popř. s čím a zda je nutné cvičit vojtovku nebo ne. Rozhodně bych nedala na nějakou cvičitelku v MC.

keba
15. kvě 2009

krijin:souhlasím s lendy, 😉 a myslím že jedem měs.pozadu není žádná tragédie,kor ve vašem věku,to můžete ze dne na den dohnat...a jestli nakonec budete muset cvičit vojtovku a malá ti u cvíča nebrečí tak bud jen a jen ráda!!!není moc miminek co by to takto zvládali...

fim
15. kvě 2009

krijin, měla jsem stejný pocit nejistoty z provádění cviků doma jako ty. Na fyzioterapii vždycky srdcervoucí řev, že mi bylo ouzko a doma v pohodě. Měla jsem z Toníka pocit, že se na cvičení těší, byly to jakoby naše nejbližší chvíle. 😵 A teď vypadám, že jinak jsem si ho nevšímala..... ale to ne. 😉 Každopádně cvičili jsme správně, Tonda byl doma úplně v pohodě, u magistry hulákal a plakal. Toť vše.
Jo a jak píšou holky, tak na radu v MC bych s Vojtou teda nezačínala, max. bych si skočila k naší mudře o 14 dní dřív, co na to říká. 😉

krijin
15. kvě 2009

...jen ta cvičitelka v MD je právě rehabiliťačka - neni to je nějaká rádoby chytrouška (tý bych se asi do rukou s malou nesvěřila), a normálně cvičí tyhle dětičky, navíc cvičí i nedonošence v porodnici a tak. Myslim, že odborník to je 😉 Naše doktorka nás chtěla na RHB poslat už před 2 měsíci (právě kvůli tomu opožďování), ale protože jsme "z daleka", tak si to rozmyslela... 😖

aleachim
17. kvě 2009

Ahojky holky. Trochu jsem četla tuto diskuzi a jste o dost dále než já a moje dceruška Lucinka, tak mi snad budete moct poradit a trochu dodat síl. S Luckou cvičíme teprve 14 dní a strašně u toho křičí. Naštěstí se ale rychle uklidní, ale i tak se mi chce vždy plakat s ní. Jsou ji necelé 4 měsíce, narodila se ale o 6 týdnů dříve, podle neuroložky o 8týdnů. V některých pohybech je prý na úrovni novorozence, ale jinak je naštěstí v pořádku. Můj problém je v tom, že od té doby, co jsem začala cvičit je Lucka hrozně unavená a ukňouraná, což předtím byla naprosto výjmečně. Rehabilitační mi říkala, ať nevynechávám, že to bude horší, jenže já mám pocit, že je pořád víc unavená a vojtovku zvládá, čím dále hůř. Začne ječet už když ji svléknu, pak se kroutí, naříká,.... tak nevím... vidím, že trochu pokrok udělala i za tak krátkou dobu, ale absolvování tohoto každý den 4x mi příjde příšerné. Myslíte, že by bylo hodně blbé, kdybych s ní cvičila třeba jen 3x denně a když je hodně unavená (občas dost cestujeme, z čehož je pak rozhozená), tak bych ji nechala oddychnout a jeden den třeba vynechala??? Děkuji moc.

julyb
17. kvě 2009

Aleachim, ja si myslím že keby si cvičila 3x denne, nič tým nepokazíš, menej je niekedy viac, len treba vydržať, sama najlepšie spoznáš, či dieťatko dobre reaguje...
Baby ja mám inú otázku, je tu niektorá čo jej dietatko chodí popri nábytku a este cvičí Vojtovku????

kalo
17. kvě 2009

julyb: My 😀 😀 😀 A to je 22 měsíců...Cvičíme Vojtovku od 3 měsíců, ale první krůčky začíná dělat až teď....

sisi.v
17. kvě 2009

aleachim, to záleži asi na tobě a také na tom, proč máte cvičit vojtovku. nás poslala mudr na rehabilitaci ve třech měsících, protože se jí zdálo, že malá leží trošku do obloučku. bylo to hrozný, taky pokaždý brečela jak na lesy, 4x denně ani náhodou, to bych celý den nedělala nic jinýho než slíkala, cvičila, oblíkala a tišila 😕. cvičily jsme 1x denně, brečení bylo stále stejné...přestaly jsme chodit v roce, protože prý je vše ok. na druhou stranu pokud má dítě opravdu problém, asi je nutné dodržet instrukce aby to k něčemu bylo.

marusch.mat
18. kvě 2009

Julyb my už chodíme ( dcerka bude mít v srpnu 5 let) a stále Vojtíme.

Aleachim pozor na to, ono sice s většíma dětima se cvičí třeba už jen 3x denně, ale to neznamená, že to vyjde na kratší dobu. Třeba když jsem cvičila 4x denně tak se cvičilo 4x 15 minut. Teď cvičíme 3x, ale cvičí se 20 minut. Malinké děti cvičí častěji, právě proto, aby neměli tolik cvičení naráz, proto je to rozděleno do vícero cvičení. Čím jsou větší, tím delší dobu jsou schopny vydržet cvičit, a proto se cvičí už jen 3x a děti školního věku už jen 2x. A já 4x denně cvičila s dcerku do 3 let, od tří let cvičíme už jen 3x. A pak cvičit musíš, když vidíš, že má dítko zrovna dobrou náladu, musíš umět odhadnout ten správný okamžik. Ale když jednou za čas jedno cvičení vynecháš, tak se nic nestane. 😉

ronie
18. kvě 2009

aleachim a jak dlouho v pozicích držíš? My máme jeden cvik a na každou stranu máme jen 1 minutu, cvičíme 4krát denně, rehabka říkalaa, že JUlča to těžce nese a rozhodně nedoporučuje držet déle,takže cvičíme krátce ale často, to mi přijde optimální, aby se ty nové informace stále dostávaly do mozku 😉 Hlavně v tomhle věku je nejdůležitější cvičit intenzivně, protože to ještě dobřže jde, v 6. měsíci nevim, jestli jí ještě udržim 😝 😀 Dělám to ale tak, že cvičíme před každým jídlem, tudíž stejně přebaluju a tak jestli jí u toho svlíknu celou je už fakt jedno, všechna aktivita před tim-pasení, hraní , povídání, svlečení, cvičení, mlíčko-to jí uklidní a pak spí jak dřevo do dalšího cvičení 😉

kalo
18. kvě 2009

marush: tvoje malá dlouho nechodila? Co jste měly za problém? Naše kočka chodit teprve začíná, má hypotonii, ale jinak vše v pořádku...

julyb
18. kvě 2009

Tak ja fakt neviem holky, či mám ešte cvičiť, viem že je to na mne, ale mám pocit, že mu to už netreba, chodí pekne okolo nábytku, nešpičkuje ale zatial sa este nepustil, ved nie všetky deti v roku chodia, my máme v papieroch od neurologičky hypotoniu tiež ale, drobec nemal žiadny problém len je lenivejší a pohodlný, ja viem že je rozhodnutie na mne, ale niekedy sa mi zdá že to Dr prehána, len aby sa cvičilo a bola krytá keby sa niečo ....

marusch.mat
18. kvě 2009

Kalo: Verunka začala chodit v 18 m. Ona se vyvýjela do 10m tabulkově a pak zamrzla, ze stoje na kolínkách už se nerozlezla, nerozchodila, nedokázala si sednout. Má centrální hypotonický syndrom, + planovaltgozitu aker a valgozitu kolínke ( ploché nohy, vbočená kolínka a kotníky) má vadný chůzový stereotyp a brzy se unavuje.

Julyb většinou se cvičí dokud dítko nechodí samo. A třeba my cvičíme, protože je malá ochablá celá, když by jsme necvičili, mohlo by se stát, že by nás tam za pár let měly zpět a nejen s ochablejma svalama, ale třeba už i zničenýma zádama atd.

andulka4
18. kvě 2009

Marusch.mat ahoj 🙂 jak se vám daří?
u nás není nic nového. D sice chodí aůle sám si v prostoru ještě nestoupne tak se snažím s ním trénovat dřepy 🙂 ty mu jdou 🙂

v červnu jdeme k Neuroložce a k RHB lékaři tak jsem zvědavá co nám řeknou

marusch.mat
18. kvě 2009

Ahoj Andulko. No máme se v rámci možností, Verunku teď kromě nožek po námaze bolej i ručky, takže někdy příští rok, před nástupe do školy ji čeká znovu vyšetření EMG. Už zvládne ušlapat tříkolku nebo kolo s pomocnýma kolečkama, ale jen po rovině. Sem tam zkouší střídat nohy do schodů, hlavně když ji držím za ruku. Jinak hodně velké pokroky nebo spíš náskoky má v jiné oblasti. Naučila se číst prvně velká písmenka, teď už pozná i malá, tak se baví tím, že písmenkuje co kde najde, v knížkách, na flaškách, na dveřích. Sem tam zkouší něco velkýma písmenama napsat, sice to nedává smysl ( kromě jejího jména které už zvládá rok), jako třeba místo pro strejdu napíše POSEDO, ale snaha je. Jen já se děsím toho, jak se pak bude ve škole nudit 😀
A nejde Davídkovi líp stoj z šermířského postoje? Víš jak to myslím, do vysokého kleku, jednou nohou nakročit a vytáhnout se do stoje? Takhle se to prvně Verunka naučila a až pak si stoupala z dřepu.

andulka4
18. kvě 2009

Maruš jo vím co je šermířský stoj....nem zvládne jen s oporou, bez opory ani náhodou :(

Jinak Verča je šikulka a s tím kolem mám taky obavy aby to ušlápl....no uvidíme

zojina
21. kvě 2009

Ahpoj chtěla jsem se zeptat ve 3 mněsicich jsem si zašla do nemocnice že malej mněl skon k jedne strane ..chodime na vojtovu metodu ale ja tposte nedokažu dělat cviky tak asi jako bych mněla mam pocit že mu děsne musím ubležovat neda se sehnat sestřička za kterou bych deněn chodila ?poradtě diky