Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elana
13. lis 2013

@janazzz no, já to asi neumím líp popsat...jako ne odtahovat, ale prostě zaseknout prst za tu hranu lopaty kyčelní kosti a tlačit kolmo k povrchu kůže, ale k tomu jakoby "myšlenkou" tím, jak jsi tam zaseklá, tak vlastně to trošku rozšiřovat (jakoby tu pánev). Tu hybnou odpověď Ti popsala rhb, u nás to bylo zvedání nožiček a přitahování je k tělu-to, co zdravý kojenec dělá běžně, protože má silný bříško, ale ten můj byl jak prkno a ležel s nohama nataženýma. Takže když je zvedl, tak jsem věděla, že cvičí dobře. A brečet u toho fakt nemusel, možná má na to každá rhb jiný názor (což mě vždy jen utvrdí v tom, že žádný není správný, resp. že žádný není špatný. Chápeš, VŠICHNI doktoři se shodnou na tom, že v těhotenství se nesmí kouřit, tak tam je to jasný, že kouření v těhotenství je špatný. Ale tady, kdy každý odborník řekne něco jinýho, tak je zjevné, že a i b může být správně). Jestli chceš (neber to ale vůbec jako nucení, jen že jsme tu k tématu)-prodávám knížku Dítě ve Vojtově terapii, mám ji na bazaru, tak kdybys chtěla, je Tvá. Tam jsou ty body popsaný a ten tlak a hybný odpovědi taky, tak třeba bys z toho ještě něco vyčetla, mě posloužila, i když jsem ty prvopočátky studovala s lékařským slovníkem 🙂 (jestli si pamatuješ z Básníků takovou tu úvodní přednášku, jak ukazuje na modelu těla roviny sagitální, mediální atd., tak to chce malinko do toho proniknout, ale není to nic, co by si člověk za večer neosvojil a pak už je fakt docela užitečná).

alex31
13. lis 2013

zienky ktore sa venujete tomuto cviceniu .... ja viem ze to tu mozno nepatri ale strasne by ma zaujimalo ci to cvicenie dietatko boli .... minule som bola u jednej fyzioterapeutky ktora sa tomuto cviceniu venuje ... cakala som u nej na masaz ... nema nejaku zvlast chodbu len taku kancelariu rozdelenu plachtou za ktorou ma mazasne lehatko a este nejaku speci postel na ktorej lezalo dietatko .. kedze plachta nie je izolovana vsetko som pocula ... ukazovala maminke ako ma s dietakom cvicit doma ... vsetko jej tam vysvetlovala popisovala .... a to dietako tak straaaaaaane pri tom plakalo ... normalne som myslela ze odidem prec kedze som sama matkou a jednoducho taky zalostivy detsky plac "nemusim" ... samozrejme som sa hned potom pyatala ci to to dietako boli a ona mi povedala ze nie len vraj niektore cviky mu mozu byt viac menej neprijemne ... je to naozaj tak ? Zaujimalo by ma to ... lebo keby ste poculi ten plac tak naozaj nie som si velmi ista ze ho to nebolelo ... bolo mi ho tak strasne luto a vtedy som si aj povedala ze vdaka Bohu za moje zdrave dietat lebo neviem ci by som to zvladla nieco take na nom robit keby mi tak plakalo pod rukami ....

elana
13. lis 2013

@alex31 takhle-ještě žádné miminko nám neřeklo, zda ho to bolí nebo ne. Jisté je, že soudit se dá jen podle jeho reakcí, podle zkušeností větších dětí a koneckonců podle zkušeností svých. Za mě: myslím, že moje dítě cvičení nebolelo. Plakal vždy jen když cvičit začínal nový cvik, nelíbilo se mu to štelování do nové pozice, netušil, co a proč se s ním děje. Jakmile jsme se zacvičili, tak plakat přestal, prostě přesně věděl co bude následovat a nebránil se a cvičil automaticky, to cvičení je reflexní, nedá se vůlí ovlivnit. Zjevně necvičil špatně, efekt to mělo, zlepšování se dostavovalo měsíc od měsíce, kontrolu od kontroly...a to jak říkám i bez pláče, bojů, nočních děsů atd. Ono hodně, možná skoro nejvíc, záleží na tom, jak se k tomu cvičení postaví matka (nebo ten, kdo cvičí)...protože dítě vnímá svět skrze ni a pokud se k němu jeho nejbližší bytost blíží sama v slzách, lituje ho, odhodlává se k tomu na něj sáhnout, tak pochopitelně se rozječí už jen proto, že se něco zásadního určitě děje, když je z toho maminka taková špatná.

teď aktuálně cvičí syn mojí kamarádky (ne na motorický problém, ale některé cviky z vojtovky se používají třeba při dýchacích obtížích, sklonech k laryngytidě atd.), je mu čtyři a půl a ten říká, že to nebolí. Ale příjemné to není. Což je logický, protože se stlačujou reflexní body a i já osobně když jsem si zkusila na sobě některé ty body stlačit, tak fakt nic moc, ne bolest, ale divný tlak, je to zkrátka citlivé místo, víc než jiná. A u dítěte, které má motorický problém a ty dráhy protažené nemá, tak si dovedu předstsavit, že ten impulz od bodu přes aktivovanou dráhu k mozku a odtud zpět ke svalu, může být nepříjemně mrazivý. Ale bolet by to nemělo.

tak asi tak 🙂

janazzz
13. lis 2013

@elana už myslím vím, co myslíš tím "odtahovat". Děkuji 🙂 Můj chlapeček právě kope i před tím, i v průběhu toho, stejně tak to bříško má při breku zpevněné, takže pak těžko poznám, jestli je to tím, že mačkám reflexní body nebo jen tak mimoděk 🙂

joanna
25. lis 2013

zienky cvicitelky - mam otazku. maly ma 8,5 mesiaca, od 6 mesiaca cvicime, lebo ma hypotonicke svalstvo chrbta a zatate pasticky. teraz sme boli na 2.kontrole u neurologa a spolu s mojou pediatrickou sa dohodli, ze by sme mohli skusit vysetrenie metabolickych poruch. maly nie je na tom az tak zle - ked citam niektore prispevky - sice este pasivne nesedi, ale uz sa zacal otacat... ale neurovi sa to zda slaby progres. mate niekto skusenosti s tymto vysetrenim? lebo ked mi to volala moja mudra, tak to popisala dost zle - vraj je to 2dnova hospitalizacia, nejaky znizeny prisun potravy (to si neviem predstavit...), odoberanie mocu spolu s krvou... ak mate daktora skusenost, prosim o info. dik

elana
25. lis 2013

@joanna cooo? to máte na Slovensku divný metody, nic ve zlém. U nás vyšetření na metabolické choroby zabralo jednu cestu ráno do odběrové místnosti na krev 😅 Ty hospitalizace atd. to je až když se nemoc prokáže nebo opravdu vážné podezření na ní, tak je tam nějaká observace a dovyšetřování, ale vyloženě testy se dělají pouze z té krve.

joanna
26. lis 2013

no vidis... ale skusim este nemocnicu v martine... vsade je to inak... tiez sa mi ho nechce trapit ( a mna tiez nie)...

olyn
11. pro 2013

ahoj všem maminkám cvičitelkám 🙂 Neporadily byste mi, zda je někde na netu video či příručka, jak přesně cviky provádět a při jaké reakci např. nemá smysl dál držet? Cvičím s malým cca 14 dní a nejsem si kolikrát doma uplně jistá, zda to dělám dobře. Když už u toho řve, tak ať to má aspoň efekt. K rehabilitačce chodím 1x týdně, cvičíme 3x denně. Také nevím, jak dlouho miminko ve cviku držet (děláme dva cviky - na zádíčkách, tlačit bod za uchem a pod bradavkou - tento na predilekci hlavičky a zklidnění se na zádech + otevření pěstiček a druhé cvičení na pasení koníčků - na bříšku, ručička podél, druhá držená v pravém úhlu, držet jednu nožičku přitlačenou za patu, druhá kope-u tohoto cviku si např. nejsem jistá, jak by měla pracovat hlavička) - pokyn je držet takto "přiměřeně dlouho" případně "chvilku"...takové údaje přímo miluju...

Moc vám děkuju a držím palce, ať je potřeba cvičit co nejkratší dobu!

elana
11. pro 2013

@olyn na netu ani na videu jsem bohužel nic nenašla, jen pár videí ze samotného cvičení, ale vzhledem k tomu, že cviky se dělají dítěti a jeho stáří, diagnoze atd. na míru, tak jsem tam pro sebe nic obecného neobjevila...nakonec jsem si koupila Dítě ve Vojtově terapii knížku, tam jsem ocenila hlavně popsány podrobně ty únikové mechanismy, které už jsou špatně a při nichž se cvičit nemá (resp. má se přestat a polohu upravit). Teď nechci působit jako nevhodná reklama, ale shodou okolností ji mám na bazaru, pže už ji nepotřebuji a jen mi tu už rok leží, tak kdybyste chtěla, mrkněte.

evickam1
16. led 2014

@alex31 cvicili sme to od narodenia do 9 mes.a my sme strasne vrestali, presne tak ako to opisujete, a najhorsie jeho kazdodenne cvicenie doma, my sme viac odplakali ako odcvicili, ale pomohla, ze to dieta neboli, ale moja mala neznasala ked som jej drzala ruky, alebo nohy, to bol pre malu postrah..ked som doma potrebovala pomoct s cvicenim nik z nasich nemal na to psychiku.."tyrania "

krakorinka
22. led 2014

Ahoj, holky 🙂 Rada bych pozadala o radu - cvicim Vojtovku s dvojcatky (5mesicu) a jedno z nich je tezce hypertonicke. Hlavne dolni koncetiny jsou neustale napjate, v kreci. Obecne je velmi drazdivy. Chtela jsem se zeptat, zda jste nektera mela tuto diagnozu a jak se vse (s pravidelnym cvicenim) vyvyjelo? Da se tezka hypertonie vubec rozcvicit? A jaka je nejhorsi varianta - skolioza patere, naslapovani na spicky? Nebo nebude chodit? Samozrejme nechci strasit a verim, ze bude uplne v poradku, ale neurolozka mi odmitla cokoliv rict s tim, ze se to muze vyvijet jakymkoliv smerem. Tomu rozumim, ale tim, ze netusim co je nejhorsi, predstavuji si vse cerneji nez kdybych vedela.

golymetr
22. led 2014

@krakorinka třetí syn měl svalový tonus levé strany těla měj pořád ručičky vpěst a byl celkově v křeči díky cvičení jsme vše zvládly ale chce to opravdu cvičit min.4krát denně,ted je mu 18 měsíců ještě tedy cvičíme sláčí chodidla dovnitř tak aby neměl ploché nohy. jinak vojtovka je opravdu metoda která hodně pomáhá ve vývoji dětem

krakorinka
23. led 2014

Diky moc. Cvicime pilne, ale trochu zvazuju, jestli to ta Vojtovka nedela jeste horsi. Je u toho napnutej jeste vice nez kdykoliv jindy, opravdu to cviceni tezce nese. Druhe dvojcatko u toho rve take tak, ale u nej takovy stres a napeti nepozoruju. Mate zkusenost, ze pomaha i temto detem? Nebo je lepsi prejit na Bobatha? Omlouvam se, asi chci jen slyset uklidneni, ze to napeti jeste neumocnuji...

elana
23. led 2014

@krakorinka a co neurolog na to?Podle mě to napětí ve svalech (myslím tím zda se to vojtěním spíš horší nebo je to lepší, pomalu a nepozorovaně pro laika, ale jistě a do budoucna tudíž nadějně) dovede posoudit dobře těmi svými polohovými testy jen zkušený lékař. Kdyby řekl, že se mu zdá, že je tam pokrok, tak bych vydržela, byť se zaťatýma zubama. My jsme tedy měli problém opačný (hypotonie), ale neuroložka vždy pokrok poznala, lepšil se jí objektivně ve výsledcích testů.

krakorinka
23. led 2014

Na neurologii jsme byli prave zatim jen jednou. Klukum je uz 5 mesicu (4 korigovane). Diky moc 🙂

krakorinka
25. led 2014

Je tu jeste nekdo, komu se podarilo tezkou hypertonii rozcvicit Vojtovkou? A jake dalsi metody jste k tomu pridavali? Je plavani vhodne? A co masaze? Dekuji...

punky
25. led 2014

syn neotacel hlavicku na jednu stranu vznikala mu placka na jedne strane hlavicky vojtovkou se to zlepsilo a posilil si i svaliky 🙂

krakorinka
26. led 2014

To mame taky - predilekci hlavicky doprava. A take se to moc zlepsilo. Nas malej je porad tak nejak napnutej, tuhej, 4 mesice korigovane a stale pesticky pootevrene, koniky pase s hlavickou v zaklonu a s pestmi zatatymi, po chvilce se prekuli...

antymania666
26. led 2014

malé doporucily vojtovku a ja s ni necvicila. zlepsila se sama jak rosla a zacala se pohybovat, doktorka nadsenajak nam to cvceni pomohlo ale my necvicili....to je zase muj nazor moje zkusenost

antymania666
26. led 2014

@alex31 neboli, dte je jen nastvane,ze ho drzis v rcite poloze a nemuze se hybat jak samo chce proto breci,ale neboli je to

33kacora33
29. led 2014

@danna ahoj .... chcela by som sa ta opytat nasa dcerka ma hypotonus (mierny) na rehabilitaciach nam kazali ze saci ked ju budem davat na brusko a tym si cvici chrbatik a bude ho mat silnejsi a udrzi si hlavku ale akosi sa nam to nedari ked ju dam na bfusko nespolupracuje ale lahne si a place vobec nechce hlavku zdvihat.. ma 4 mes.. 4teho ideme zas na kontrolu na rehabilitaciu

zuzulenka
1. únor 2014

Ahoj holky, můžu se přidat? My už cvičíme asi 6 měsíců. Ze začátku byly velké pokroky, malá měla mírnou asymetrii trupu a ta se rychle srovnala. Pak už to šlo hůř. Přetáčet na bříško se mi začala až v 7 měsíci. Teď máme 8 měsíců, přetáčí se krásně, ale ještě jí to nejde zpět na záda. A navíc při trakčním testu stále neudrží hlavičku. Nevím už, co máme dělat .-( Cvičíme reflexní plazení. Na bocích nereaguje na cvičení vůbec. Rehabilitační sama říká, že je velmi těžko aktivovatelná ☹ A jak má teď už docela sílu, tak ani na tom bříšku už nám to moc nejde. Než ji dostanu do polohy, tak nám něco uteče. Buď noha nebo hlava. Pomalu nemyslím celý den na nic jiného než jak malé pomoct ☹

misag23
1. únor 2014

@punky @krakorinka Ahoj. Chtěla jsem se zeptat, zda náhodou nevíte o nějakých videích na internetu k vojtově metodě. Našla jsem něco na youtubu, ale to co potřebuji, tam není. Začali jsme teď se synem (9 týdnů) taky cvičit Vojtovku. První cviky máme právě na to, že se celý točí jen na jednu stranu. Hlavičku už má trošku placatou. Rehabilitační mi včera ukazovala cvik, ale vůbec mi to nejde. Leží na bříšku, já si ho mám svým tělem přidržet a dát mu svoji ruku pod jeho ruku a tím nějak zafixovat hlavičku, ale vůbec mi to nejde.

punky
2. únor 2014

@misag23 ahojky meli jsme uplne ten sami problem tocil se jen na druhou stranu a hlavicku mel placatou ted uz je v cajku po roce a pul cvicenime ukazali parkrat ten cvik a slo to hned takze jsem nemela potrebu nic na netu vyhledavat ale pokud ti to nejde tak tam hned jdi a oni to ukazou znovu dokud ti to nepujde nebo me to takhle rikali jak vam to nejde hned zajdete a ukazeme znovu.tak hodne stesti at je syn brzo v poradku 😉

trescinka
2. únor 2014

ahojte..dokedy sa cvičí s babetkom?dokým nezačne lozit?alebo chodit?

peeff
2. únor 2014

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s vývojem hemiparézy. Narodila se nám v květnu zdravá holčička, apgar 10-10-10. Bohužel kolem 5. měsíce začala držet jednu ručičku stále v pěst a u těla, nohou přestala kopat. Otáčela a pivotovala jen na jednu stranu. Začali jsme cvičit vojtovku. I když se to pomaličku zlepšovalo, pro jistotu nás neuroložka poslala na mag. rezonanci mozku, kdyby tam byl třeba nádor. Bohužel našli staré krvácení do mozku, diagnoza cystická encefalopatie.
Vojtovku cvičíme dál, dcerka už se přetáčí i pivotuje i na druhou stranu, ručiku otvírá, i když do normálu to má daleko. Bohužel, zítra má 9 měsíců a ani se neplazí.
Chtěla bych vědět, jestli někomu také našli v mozku "něco", a za jak dlouho a jak vojtovka pomohla. Neuroložka nechce říct žádné prognózy, já to chápu, ale určitě by se našla spousta rodičů, kteří mají zkušenosti. třeba podobný průběh. Na netu vždy najdu jen děti úplně postižené, co se třeba přetáčeli až někdy v roce a půl.

dilino
2. únor 2014

vojtovka sa cviči aj v dospelosti čo maju mozgove obrny taky človek už vie povedať či to boli či nie ja mam kamaratku ktora je dospela ale cviči vojtovku mala dmo a vravela že nech si neprajem to vyskušať ako to boli naťahuju sa svaly s ktorych potom vznika svalovka a ťažka svalova horučka tak asi tak

elana
3. únor 2014

@trescinka to záleží na diagnoze, na tom, proč cvičí, co je cílem. U nás byla cílem chůze, tak jsme cvičili do chození, někdo ukončuje už jakmile dítě začne lézt, pokud má nález jinak v pořádku, protože zkušení rhb lékaři a cvičitelé říkají, že "dítě které leze, tak 100% bude i chodit").

trescinka
3. únor 2014

@elana ahoj, moja dcerka ma zmiešanu hypotoniu..že nožičky ma v poriadku, kope velmi vela ale ma slabšie krčné svalstvo a chrbticu a stale s nou cvičim, ma za chvílu 11 mesiacov, iba sa pretača, nesedí..a ani ešte nelozi...je predčasne narodená 2 mesiace pred termínom, len sa pýtam dokedy ešte ju tak budem trapit s tým cvičením...vdaka