Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

marusch.mat
18. led 2009

dolinka, nemá cenu se hádat ani nechci. Ale pokud vojtovka epilepsii spustí, spustilo by ji později něco jiného. Protože je nedozrálý mozek, špatná propojení, mozku který je v pořádku se to nikdy nestane.http://www.homolka.cz/cz/centrum_pro_ep...

Nevím jak bych se mohla dívat Verunce do očí a dívat se jak je nešťastná, že sedí na vozíčku a nemůže s ostatníma dětima chodit na procházky, běhat s nima atd.
A jak bys rešila ty že dítko neotáčí hlavičku na druhou stranu? To není otázka jen estetiky, že bude mít sploštěnou hlavičku na jedné straně, ale také se zkacují svaly a pokud se necvičí, často se pak musí provádět operace nebo píchat botox aby svaly polevily.
V holandsku je vojtovka zakázaná a drogy legální - hurá jdeme do drog taky.

Cmilko tady chodí k fyzioterapeutce s hypto. synd. i středoškoláci. Ono totiž když se pak třeba přestane cvičit, tak vznikají skoliozy atd. Taky nám prvně primářka psala cvičení jen do samostatné chůze.

marusch.mat
18. led 2009

Jirule33 - hodně Pavlínku klubíčkuj, nos ji zádíčkama opřenou o svoji hruď a nožičky pokrčené. To co má je pravděpodobně opistotonus - má zvýšené napětí v zádových svalech. Uvidíš co ti na to řeknou, návštěvou na neurologii nic nepokazíte. 😉

dolinka
18. led 2009

marusch.. mas pravdu nema cenu sa hadat.. je to vec nazoru.. zrejme si lekraka, alebo zdravotnik a zastavas si svoje co si sa naucila..
MK je o diskusii a nazoroch z ktorych si mozu druhi vybrat, alebo ich zavrhnut.. nie jeto o tom, ze ak nejaky nazor nesedi mojmu presbedceniu ho znegujem.. celkomzenskou logikou si z mojho nazoru ze neuznavam a preco vojtovku.. presla na drogy v holandsku a tak ja o hruskach a ty o mrkve..
.. mimochodom tiez viem co je trzat v naruci vlastne dieta ako handrovu babiku a nehybe ruckami, nozkami a strasne si zelat aby aj ono mohlo behat po vonku s kamaratmi, integrovat sa do hier, medzi zdrave deti, do spolocnosti... my sme urobili velky pokrok.. nie je to dokonale ,ale je to skvele a maly beha dokonca rychlejsie ako mnohe zdrave deti..

.. co sa tyka pana homolku.. zaujimave.. ale ja som tiez s malym presla 6 lekarova co lekar to iny nazor a mnohe uplne protirecive..
teza o tej epilepsii rovako nie je exaktna

marusch.mat
18. led 2009

Ne nejsem lékařka ani zdravotník, jsem jen maminka, které Vojtova metoda ušetřila dcerku od vozíčku.

dolinka
18. led 2009

si predstav ze ja som bez vojtovej dosiahla ze syn ktory sa polovicou tela vertikalne vonec nehybal / ruckou ani nozkou teraz beha ako hociktore ine deti a jedine co poznat az po lepsom prihliadnuti ze zaklada trochu dovnutra nozku, ale verim ze aj to casom spravime

marusch.mat
19. led 2009

No tak to ti gratuluji asi si měla hodně štěstí.
Mě dcerka v roce nelezla, neseděla nevěděla že má nohy a to přesto, že jsem ji všelijak stimulovala (je to mé druhé dítě). A cvičení na ní žádné následky nezanechává, kdyby si myslela, že ji ubližuji, tak se mi přece bude vyhýbat a přitom ona jak může, tak jde za mnou a chce být semnou. Dokonce si sama říká, že jdeme cvičit. Také mám kamarádku, která musela vojtovku cvičit, kvůli DMO a díky tomu naní není téměř nic poznat má tři děti o které se zvládá perfektně starat.
Tím to debatu končím, protože každá máme jiný názor.

andulka4
19. led 2009

Marusch omlouvám se jestli jsem tě tím co jsem psala rozčílila :( Nechci tady výřit špatnou atmosféru.

David bude mít rok a normálně leze....sedí....dělá vše podle korigovaného věku ba možná je i napřed..ALE NEUVĚŘITELNĚ ZAKLÁNÍ HLAVU :( (slabé šíjové svalstvo) Jinak dělá vše jako ostatní děti...

RHB tvrdí že to prostě bude mít stále...že budeme muset cvičit celý život...plavat, bruslit, běhat, atd atd atd

marusch.mat
19. led 2009

Andulko, vůbec si mě nerozčílila 😉 Ono jde spíš o to, jak se k tomu rhb postaví. Já se jednou ptala na cvičení starších dětí, a ona říkala, že se dá cvičit v jakém koliv věku. Já jsem fakt vděčná za to, že my máme takovou jakou máme, když mi nešla poloha, nahradila ji jinou, vysvětlovala, ukazovala, každé cvičení, kdy tam jedeme je minimálně na půl hodiny většinou skoro tu hodinu a celou dobu se nám věnuje a nejen ukazuje, ale mluví se mnou atd. Taky mi řekli, že Verunka bude ochablá celý život, a asi i ta její únavnost jí zůstane. Taky je nikdy nebude mít pevné. Jinak na Verunce také není nic poznat, jen když třeba mají ve školce závody v běhu, je poslední a její to neskutečně líto. Na delší procházky si ji musím vozit, nebo jdu s něma a poponáším si ji. Je to prostě boj. Zkus se teda poptat na jiné cvičení, jestli tam máte, ale třeba těch Bobath fyzioterapeutů je šíleně málo. Nebo si zkus zadat do vyhledávače jestli nenajdeš někde poblíž tam vás a zajít se tam přeptat, nebo zavolat. 😉

bubba
19. led 2009

ahojte baby,
dolinka,
nazory ake tu presadzujes byt tebou si radsej nechaj pre seba...ja na tvojom mieste by som si nedokazala odpustit,ze som demotivovala kopec mamin,ktore mohli mat zdrave deti a tvojimi prispevkami posilnene sa na to vykaslu a skoncia na vozicku..ano,aj ja som sa stretla s tym...my sme mali cvicit a necvicili sme a AHA...vsetko v poriadku...ale co ak to vporiadku nakoniec nebude...potom si matka bude vycitat,ze neurobila vsaetko co bolo v jej silach...
ja som si o vojtovke nacitala toho straaaaaaaaasne vela rozprava som sa o tom so strasne vela ludmi a vies na co som prisla?ze to co pises o tyrani bezbrannych deticiek su viac nez bludy,ktore by som si nedovolila prezentovat verejne.mojej dcere to neskutocne pomohlo k zdravemu vyvoju nielen po fyzickej ale aj po vyvojovej stranke...je hrozne inteligentna mozno by si mi ani neverila co vsetko vie a to vdaka vojtovke moj,lebo povedz mi ktore dieta vo veku 2 r pozna pismena a cisla??? 😅

suhlasim s maruschkou do bodky

pisem nie preto ze sa chcem hadat alebo co...ale preto,ze maminy co ta citaju a odradzas ich svojimi tvrdeniami aby si 2x rozmysleli co urobia 😉

bubba
19. led 2009

ps:a to som tiez neni zo zdravotnictva a ani nastudovana...ani ovplyvnena.ovplyvnena som len zdravym usudkom

dolinka
19. led 2009

bubba.. si tu anonymne na rozdiel odo mna.. nehanbim sa za moj nazor ani presvedcenie...ako som uz povedal je to tu o diskusii a ludia sme roznofarebni a kazdy si mozme slobodne .. teda stale v to dufam.. odprezentovat svoj nazor a svoju SKUSENOST..
za to naozaj nemozem ze ty to vnimas ako narusenie nejakej dogmy, ktora sa ma len a len obhajovat a vsetko co i len v naznaku protirecive sa nema zverejnovat, hoc je to aj pravda, len aby to nenarusalo dekorum lekarov a zdravotnikov..

vobec nemyslim ze tu nejake maminky demotivujem... chcem im tiez dat prilezitost vybrat si podla toho ake skusenosti ma ta ktora z nas
... hovorila som za seba a svoje dieta.. moje dieta bolo do 1 roku ok, v 1 roku sa nam zmenil zivot a on nehybal vobec vertialne polovicou tela, nevedel sediet, stat, nic chytit do ruky.. a predstav si dnes to vsetko dokaze aj bez vojtovky ale samozrejme sme obetovali viac casu, energie ako by sme cvicili len vojtovu......
ale nie som tu na spovedi.. je mi luto, ze stale sa medzi nami mladymi najdu taki, ze ak im nejaky nazor nevyhovuje, tak ho odsudim....
.. je to smutne...

dolinka
19. led 2009

lekari mi tvrdili ze ak nebudem cvicit s im vojtovu nikdy sa uz na nohy nepostavi, nebude vediet koordinovane hybat rukami, ale nam to funguje..
... nuz zavrhnite nas,alebo to prisudte stastnej nahode, len aby nevyvolaval nik vo vasej diskusii pochybnosti, alebo narusal vase presvedcenie..

ako za totality 🙂 | zart

dolinka
19. led 2009

bubba ked sudis mna, tot pozri na svoje skvele skore v prispevkoch.. gratulujem! isto je aj tvoje mimi nadsene ze sa mamine na nom tak zalezi ze sa star ziskat co najviac info amaminam... asi je to na inu temu ale zaujimalo by ma, co robia deticky tych maminiek v case ked maminky rano, na desiatu, naobed, poobede, vecer dokazu dennodenne poskytovat mnoho cennych rad ostatnym maminam ako sa starat o deti ako sa snimi hrat, ako s nimi cvicit a zhodnotit ktore maminy tu pisu bludy lebo im to nesedi . Kedy stihnu tieto internetove maminy vobec nejake skusenosti v starostlivosti o deti ziskat? jaj ved hej z internetu.. 😉 😔

andulka4
19. led 2009

Já neodsuzuji ani nezavrhuji nikoho.....i před Vojtovou metodou dokázali s dětma zázraky....dokáží i po ní

není třeba se tu hádat ale spíše si radit 🙂

Dolinko jakám způsobem jste cvičili?

Já jsem si projela na YouTube hodně cvičení z postiženýma dětma a v USA mají úplně jiné metody a ty jsou podle mne taky úžasné. U nás se nic takového nedělá a tak se prostě cvičí Vojta, Bobath atd....až se příjde za pár let zase na něco jiného bude se dělat jiný styl cvičení

dolinka
19. led 2009

andulka, .. tak aspon ty si ma pochopila a dala si mojmu nazoru tu spravnu formulaciu.. ospravedlnujemsa zaroven vsetkym na ktorych moje vyjadrenie posobilo provokativne a agresivne.. andulka ma lepsiu stylistiku : )

My sme cvicili tak ako sme prirodzene citili .. manualne sme hybali rucickami a nozickami, masirovali, simulovali pohyby ktore by jeho telicko malo robit samo, jeden ho drzal a druhy mu kladol nozicky ako pri chodzi,nutili ho natahovat sa dopredu,hore za hrackou, nedali sme mu ju do pravej, ktoru mal pohyblivu, nebolo to lahke, tiez sme preplakali vela slz a on sa na nas zlostil, ze mu hracku nedame, cvicili sme na fitlopte a mnoho cielenych nenasilnych cvikov ktore nam ukazala rehabilitacna sestra,vela sme sa ho dotykali ,... strcili sme mu lyzicku do ruky, neskor ju dokazal drzat,aj sa cely okidal, ale casom sa naucil ruku dvihat a po mnohych pokusoch kedy si trafil lyzicku kade tade po tvari, neskor sa naucil triafat si do pusy, chodili sme vela medzi deti, aby odkukaval ako sa pohybuju.. deti radi po sebe opakuju.. hoci aj uchytenie hracky do ruky.. a tiez sme sa nevzdavali ked nam okolie tvrdilo ze on nevladze, je slaby potrebuje oddych, stale sme ho ucili chodit, nacahovat sa za tym po com tuzi.. prekladali mu harcky z pravej do lavej nehybnej rukz aby si uvedomoval ze ma ja druhu polovicu tela

bubba
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lyrra
19. led 2009

Nemyslim si, ze vojtovka je vseliek a mam pocit ze nasi lekari ju indikuju preventivne aj pri diagnozach, pri ktorych sa da pozadovany vysledok dosiahnut aj inymi - menej drastickymi postupmi. Moja skusenost je taka, ze lekarka malemu naordinovala vojtovku, bez akychkolvek dalsich odporucani - cviceni, polohovania a pod.. Sama som si musela zistovat alternativy, resp. co viac mozem este pre drobca spravit. S malym som cvicila kojenecku gymnastiku, snazila som sa ho motivovat k pohybu hrackami, co najviac som ho nechavala na brusku na zemi, masirovala som ho, cvicili sme na lopte, co uplne zboznoval a vyuzivali sme Bioptron, od 4 mesiacov som s nim chodila plavat. Z vlastnej skusenosti si myslim, ze do normalu sa maly dostal nie vdaka vojtovke, ktoru sme cvicili fakt sporadicky, ale vdaka vsetkym ostatnym aktivitam. Urcite to nebude platit pri tazsich diagnozach, moj drobec bol len lahko hypotonicky. Urcite neradim mamickam, ktore vojtovku cvicia, aby s tym sekli, ale myslim si, ze maju pravo byt informovane aj o inych alternativach a maju mat moznost rozhodnut sa...

bubba
19. led 2009

lyrra to co si napisala je pravda,mna o tom vsetkom informovali na rehabilitacnom,taktiez sme polohovali cvicili,otacali,chodili sme rok na kojenecke plavanie(co uzasne pomahalo).moja dcera mala jednu polovicu mozgu nedostatocne vyvynutu preto sme 4x absolvovali eeg a az na tom poslednom bolo vidno zlepsenie..a to sa neda dosiahnut polohovanim ale cvicenim V.m.pretoze cviky ktore sme cvicili trenovali viacmenej mozog ako ma zaobchadzat so svojimi komponentami..
ked som sa rozpravala s rehab.sestrou sa mi zdoverila ze keby v.m.existovala ked mala deti male tak by s nimi cvicila,pretoze to uzasne trenuje mozog a pripravuje na rychle a kvalitne vstrebavanie informacii.vtedy som sa jej opytala ci je v.m. vhodna aj na cvicenie so zdravymi detmi a odpovedala mi ze ano samozrejme i ked su na to trosku ine cviky ako sme cvicili my.

bubba
19. led 2009

zaujala ma epilepsia versus vojtovka kedze som sa na rhb na to pytala priamo primarky a odpovedala mi ze absolutne nie ze prave ju potlaca...a veru googlim googlim a nemozem nic najst co by vobec tieto dve veci spajala dokopy...

nasla som len tento clanok :

Epilepsia

Trochu laickej teórie na úvod

Epilepsia je ochorenie mozgu, ktorého príznakom je epileptický záchvat sprevádzaný poruchou vedomia a ovládania pohyblivosti. Epileptický záchvat je spôsobený abnormálnym elektrickým výbojom, abnormálnou elektrickou aktivitou mozgu, čo možno dokázať aj vyšetrením nazývaným elektroencefalografia (EEG). Epilepsia sa lieči buď operačne (ak je známe ložisko, z ktorého sa šíria výboje), antiepileptikami, ktoré vlastne iba potláčajú záchvaty a protizáchvatovým režimom, čo je úprava životosprávy, ktorá niekedy môže viesť k vymiznutiu záchvatov.

ktory podla mna vysvetluje ze cloviecik sa s tym uz narodi a prejavi sa to neskor..

joj baby kiezby sa taketo veci nemuseli vobec riesit a vsetky decka by boli zdravucke 😖

marusch.mat
20. led 2009

Lyrra tak s cvičením vojtovky jen tak nesoulasím to ne.
Dolinko a věř, že já s dcerkou neodcvičila jen ty dvě h vojtovkou a tím pro mě padla. Tu přirozenou stimulaci jak ty tu popisuješ, jsem dělala také, nechávala jsem ji v prostoru aby musela jít zahračnou atd, na míči jsme také cvičili, masáž svalů jsem dělala i u starší zdravé dcery. A dodnes mimo vojtovky děláme spoustu jiných věcí které ji maj pomoc a to třeba formou hry, právě že po mě opakuje nějaké věci.

dolinka
20. led 2009

bubba skus googlit v nemcine, francuzstine a anglictine, je toho kvantum o kontraindikaci vojtovky a epilepsie a tiez ze to vojtova vyvolava..
u nas zrejme zostavaju lekari ktory by sa vacsinou v zahrnici neuchytili, kapacity za tie male peniaze itu robit nebudu.. tak to aj v nasom zdravotnictve v sucasnosti dopadlo.. nasi lekari vidia vacsinou len jednu cestu, jdno radikalne riesenie a ani nemaju yajem sa informovat o inych novsich moznostiach, alternativach..
..bubba.. prva si ma sudila ty.. ak si spominas.. co som napisala na tvoju adresu bol len moj postreh.. je fajn ked ta uspokojuje fakt,ze sa vie tvoje 2,5 rocne dieta hrat samo a ty mozes trait cas na nete.... ludia maju byt spokojni a stastni.. 😉

dolinka
20. led 2009

a celkom zdielam s lyrou nayor ze vojtovu ordinuju mnohokrat uplne zbytocne aj pri takych diagnozach ktorym pomozu aj jednoduchsie a menej drasticke cviky...
.. my mame dokonca velmi tazku diagnozu a tiez to zvladame bez vojtovej..
sudte ma ako chcete mam s vojtovou zlu skusenost a odvtedy ju vnimam ako agresivne a bezcitne cvicenie a je mi luto vsetkych deti / babetiek ktore pri tom srdcervuco placu a matky s umyslom ze im chcu dobre to ignoruju..
.. z ovela mensich veci vznikaju dusevne traumy, nervizita, hyperaktivita apod...

bubba
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andulka4
20. led 2009

No tak já mám zase ten názor že se děti až zbytečně na Vojtění posílají...třeba u nás když v 10m neleze už maže na RHB :( To se mi nelíbí.

pak se mi nelíbil názor naší paní primářky rehab.stacionáře která mi řekla že na Hypotonii v podstatě nic není a že nám prostě "jen může" doporučit Vojtovku...později Bobatha...a ůmám být trpělivá a dát mu čas

nejvíc nám pomohla kojenecká gymnasstika. Ve stacionáři mě naučili ho motivovat a do týdne jsem zaznamenala takové pokroky že jsem začla nad Vojtovkou nahlížet úplně jinak.

myslím si že je to bezvadná metoda....ale prostě každý tu má kousek pravdy

hlavní je by bylii děti zdravé a neskončili na vozíčku....není třeba se tu hádat osočovat a napadat

raději bych chtěla od vás maminek třeba poradit...jak mám procvičit s Davidem jeho šíjové svaly...svaly kolem lopatek atd

petul.a
20. led 2009

Ahojky, kočky 🙂

Koukám pár dnů tu člověk není a tady se rozjede hádka 😅 Každý má právo na svůj názor a kdo příspěvky čte, měl by si udělat obrázek sám. Ale nebylo by lepší trochu "obrousit hrany"? 😉 Rozhodně bych někoho nesoudila podle toho, kolik tu má příspěvků. Já jich mám podstatnou část ještě z doby, kdy jsem byla snažilka. Takže než kdokoli kohokoli odsoudí, prosila bych o trochu přemýšlení.

Můj názor na vojtovku je taky jasný (a taky tu nejsem anonymně): Pro mě vojtovka rozhodně ano. Na Barunce vidím, jak pomáhá. A vůbec jí to neubližuje. Nepláče při cvičení, naopak, kolikrát se směje. Ona tedy je extrémně veselé miminko, to je fakt, a navíc já jí při cvičení zpívám, dělám na ni různé ksichty apod. Prostě to beru jako další formu komunikace se svou dcerkou 😉

Já se přišla malinko pochlubit - posledně jsme od rehábky dostali pochvalu, jak má Barunka krásně naposilované svalíky. Prý je vidět, že cvičíme poctivě. Ubrala nám jeden cvik - mačkání bodů pod bradavkami - ten už děláme jen jednou denně; přidala další na nácvik plazení (mačkání bodů na kotníčkách). Takže nám cvíčo trvá déle, protože Barča se při tom cviku většinou odplazí 😀 Jinak jsme taky zaznamenali úspěch - regulérní otočení ze zad na bříško 🙂 Sice to bylo zatím jen dvakrát, ale bylo, a to na rovině, ne že by se skutálela z kopce a dotočila to vlastní vahou. Tak máme všichni velikánskou radost 🙂 Pasení je konečně v pohodě, dokonce to Barušku na bříšku i baví. A světe, div se, baví ji i cvičení na míči 😉

andulka4
20. led 2009

juuu maminka chlubilka 🙂 tak to tady má býýýt .)

gratulujeme 😀 😀 😀

daaska
20. led 2009

ahoj.prosim o radu. prave resime jestli vojtovu metodu cvicit nebo ne.byli jsme u rehabilitacni sestry, zjistila ze ma malej ochable brisni svaly, ale nerekla ze cvicit musime, ze si to mame rozmyslet. detska doktorka mi taky neporadila. je nam 8 mesicu, malej leze po ctyrech jak čamrda, stoupá si k nábytku, ale ještě sám nesedí. taky se moc neumí přetočit z bříška na záda.ale to mi spíš přijde, že už to v tomhle stadiu nepotřebuje. jak byste se rozhodli vy?

petul.a
20. led 2009

Andulko, díky 😵 Dovedeš si představit, jak mě to zahřálo u srdíčka. Zrovna v té době jsem si říkala, že my prostě musíme mít všechno složitější... atd. atd., no asi to znáš, jak člověk vidí, že stejně stará miminka dělají tohleto a támhleto, dělají to sama od sebe, kdežto my jsme rádi, když v potu tváře dojdeme v 7 měsících k pasení koníků 😝

erika107
20. led 2009

ahojcek babulky konecne som nasla diskusiu o vojtovke

mam 5 mesacneho synceka Matthiaska cvicime vojtovku uz asi 2 mesiace a nevidim velku zmenu :( ale nieco predsa ... maly ma tuhe svalstvo na ruckach a nozkach podla neurologicky... mne sa to zda byt uz lepsie maleemu masirujem nozicky a musime sa pochvalit co neznasal lezat na brusku a zdvyhat si hlavicku tak sa to uz zlepsilo krasne pase konicky asi uz nasiel vtejto polohe krajsi rozmer 🙂 ... len ma hrozne boli keed vidim ako maly pritom placka :( ... a najma ked ideme na rehabku to ho len vyzleciem a v tom pusti rev ako keby citil ze sa snim bude nieco diat :( ... neviete mi poradit ako by som mohla jeho pozornost odviest od toho? nepomaha spievanie ani hracky nic :( ... proste ho rehabilitacna chyti ze snim ide cvicit a maly place :(. ...

bubba
20. led 2009

nenechajte si radit ci cvicit alebo nie...vy najlepsie vidite ako na tom to dieta je a ak sa vam nahodou nezda posudok vasho dr.mozete poziadat o posuddenie ineho...
moja dcera plakavala tiez najviac u rehabilitacnej,vtedy som skripala zubami aj ja....to dieta citi ze ho drzi cidzu clovek..ale ked som s nou cvicila ja tak nam velmi pomahala podhradska a risko canaky a pomahali nam prekonat tazke chvile ich veselym spevom 😉