Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

marcet
5. pro 2011

@zich sice tvoje zpráva nebyla adresovaná mě,ale pokud nevadí,tak ti odpovím.Přesně s tímhle problémem jaký popisuješ nás poslala dětská doktorka na neurologii s malým,také stáčel hlavičku doprava a samozřejmě to má i vidět na hlavičce.Doktorka na neurologii nám řekla,že neurologicky je v pořádku,že se jedná o predilekci a že by bylo dobře kdyby jsme začali cvičit vojtovku.Takže s malým cvičím dva měsíce a za tu dobu udělal velký pokrok...hrozně ho chválí sestřička ke které chodíme cvičita i ona sama říkala,že je to úplně jiné mimčo než když jsme přišli poprvé.Mám pocit,že i díky cvičení se začal sám přetáčet na bříško a to ve 4 měsících.
Ptala jsem se,zda kdybysme necvičili tak zda bych se něco stalo a dle Dr.bud jsou děti,které se srovnají a naučí se hlavičku dávat na obě strany,ale pak jsou děti,které to prostě nezvládnou a pak můžou mít později problémy jakko migrény,skoliozu atd...Malej ze začátku při cvičení hodně brečel a pro mě to bylo těžké,ale ted ksyž cvičíme,tak se na mě směje,povídá mi....já osobně jsem za to cvičení ráda... 😉 i když upřímně byly chvíle,kdy jsem to chtěla zabalit....ale překonala jsem to.
S tím zvedáním do sedu,pozor na to,rozhodně by jí neměl nikdo tahat za ručičky....do sedu musí jít ze země až bude na čtyřech...

jitka213
5. pro 2011

Ahoj holky, chci se zeptat, je prosím nějaký cvik, který by podpořil lezení a stavění se na čtyři? Mému synovi je 8,5 měsíce a nechce se mu pořád na čtyři, natož lézt. Děkuji.

libertine
5. pro 2011

@jitka213 nasa sa raz ocitla v takej polohe, ze rucicky mala na niecom/niekom vylozene, nohami na podlozke. a ked mala takto vyvysene tie rucicky, tak sa jej prvykrat podarilo dostat na kolienka. a odvtedy sa jej to uz dari aj uplne samej na zemi bez pomoci.

ajkuska
5. pro 2011

@jitka213 v polohe na brušku pod hrudníček daj zvinutý uterák alebo plienku nadvihni trochu uterákom hrudník aby mu bolo ľahšie podsunúť nožičky pod bruško a uvidíš 🙂

jitka213
5. pro 2011

@libertine @ajkuska Zkouším ho dávat přes mou nohu, aby byl vyvýšený, nožičky a ručičky měl výš, ale zatím sám na čtyři prostě nejde ☹ Každopádně to budu pořád zkoušet dokola a zkusím to i s tou plenou. Děkuji 🙂

iwuskaaa
5. pro 2011

@anisalah ahojky 😉 , klobúk dole pred tebou 🙂 . Vydržala si, nepočúvala si lekárov a všetko dopadla super. To je radosť čítať 😵 .
Ak sa smiem spýtať, prečo vlastne lekári tvrdili, na základe čoho, že synček nebude chodiť??? Akú má, mal diagnózu? Ďakujem

iwuskaaa
5. pro 2011

@ajkuska super tip s uterákom, asi to vyskúšam cvičiť aj ja tak 🙂 . Ja tento cvik cvičím tak, že mu pod bruško podložím moje koleno z časti, no s uterákom sa mi to zdá byť pohodlnejšie. Musím to vyskúšať 🙂 . Chrbátik má byť v rovine, áno?

ajkuska
6. pro 2011

@iwuskaaa áno

lupinek82
6. pro 2011

@monnaa Díky za info, mezitím sme se stěhovali a já byla bez netu:( Tohle jsme cvičili cca měsíc a půl, teď už si krásně strá nožky pod bříško, takže máme nový cvik - na bříšku - jedna ruka do pravého úhl, k ní hlavička, pokrčuju protilehlou nožku. Nevíš, jak má správně vypadat reakce?Na rehabce mi Nell řvalaa maká až doma,mám trochu problém jí loktem udržet hlavičku. Jinak cvičíme před jídlem a jepak určo ještě hoďku vzhůru, takže to snad děláme dobře.
Musím říct, že když vidím výsledky, cvikáme o 106🙂

zich
7. pro 2011

@marcet diky za odpoved mezitim uz jsem podnikla nejake kroky k zahajeni cviceni tak doufam ze pozitivni vysledky na sebe nenechaji dlouho cekat a ze mala nebude moc plakat 🙂 Vesele vanoce

anisalah
8. pro 2011

@iwuskaaa Já jsem zašila opravdu hodně špatné jednání v porodnici. Syn se narodil prý v pořádku, pak ho odnesli pryč a sestra ho nakojila a potom mi bylo řečeno, že je na přístojích a nechtěli mě za ním pustit. Dodnes nevím jak to vše skutečně bylo a nebylo. Ale bylo nám řečeno, že byl přidušený a došlo k vážnému poškození mozku. Takže prý budeme rádi, když se nám posadí a chůzi prý nebude řeč. Tohle vše nám řekli pomalu ve dveřích. Začali jsme cvičit Vojtovku a poté nám teda byla diagnostikována hemiparetická forma DMO. Nevím jestli to byl jen arogantní lékař, který řekl jen tak že nebude chodit, nebo jestli to bylo opravdu tak vážné... ikdyž jsem byla kolikrát rázná, stejně nám nikdo nic moc neříkal a byla jsem vždy ta Hysterická matka. Takže za život méno syna jsme vystřídali dost lékařů a i dost míst, kde jsem se zacvičovala na Vojtovku a kam jsme se synem chodily cvičit. Protože z RHB stacionáře, jsme utekli, protože na mě fyzioterapeutka pomalu řvala, že jsem špatná matka, že ho stresuju a vsugerováván mu, že to cvičení bolí, protože jsem synovi před každým cvičením říkala: Že jdeme posílit svaly, že to bude chvilka a že je to velkej a statečnej kluk apod.... (no to velkej kluk ano bylo v té době nadnesené když byl malé miminko)... takže jsme si spolu našli rituál, jak cvičení udělat, aby hned tolik neplakal (na začátku cvičení neplakal, potom v průběhu plakal strašně, ale snažila jsem se nás asi oba nějak motivovat) a jim na RHB řval děsně, jen když fyzioterapeutku viděl.

petja
8. pro 2011

@anisalah To jste si teda užila,nicméně smekám.Dotazník jsem vyplnila,dobrou noc

anisalah
9. pro 2011

@petja Moc děkuju za vyplnění.
Děkuju moc všem, co mi takhle pomáhají. 🙂

lupinek82
9. pro 2011

Ahoj, poslední tři dny je moje holčička dost protivná, může to být tím, že dostala místo cviků, které už v klidu a bez vztekání zvládala něco nového? Ještě před týdnem se dost snažila o ořetáčení na bříčko a strkala si nožky pod sebe, ale teď už to u ní moc nevídím - je to normální?

kkomtesa
9. pro 2011

@anisalah Ahoj, našla jsem po chvíli hledání odkaz na dotazník, tak doufám, že to něčemu pomůže, protože je to geniální věc🙂 My cvičíme od 3M, a teď už se krásně mrňous plazí (od necelých 7).

jarkalada
12. pro 2011

Chtěla bych se tady zeptat, protože na kontrolu jdeme až za týden - poslední dny jsem si všimla, že malý si oblíbil jen levou stranu, ať je to při spaní - to mu ji pak otočím doprava, ale když se sám vzbudí a procitne, opět si jí otočí. Nebo i při zkoušení pasení koníků - to ho zaboha žádným způsobem nedonutím podívat se dopředu nebo i na druhou stranu. Můžu s ním zatím něco dělat do té doby, než půjdem k Dr? Vojtovku civčíme s oběma dvojčátkama vlastně od té doby, co se dostaly z inkubátorů, ale doteď to bylo spíš preventivně, žádný problém nebyl. Takže se obávám, že dostaneme na toto další cvik, že?

snufi
12. pro 2011

ahoj holky, cvičíme od 3měsíců. Teď už nám bude 5m, ale stále nedržíme hlavičku. Jaké cviky jsme cvičili právě na držení té hlavičky. díky

libertine
12. pro 2011

@snufi nedrzi hlavicku na brusku? my cvicime zatial iba reflexne otacanie, na chrbte a na boku, hlavicku zacla na brusku pekne drzat uz asi po tyzdni cvicenia. aky mate problem, hypotoniu alebo preco nedrzi tu hlavicku?

snufi
12. pro 2011

@libertine ale tak na bříšku celkem tu hlavičku udrží, už se začala i sama otáčet. Ale když ji MUDr. tahá za ručičky do sedu, tak nám hlavička vždycky zůstane v zadu. Začali jsme cvičit kvůli otáčení hlavičky jen na jednu stranu a záklonu. Takže mi vlastně nikdo neřekl co malé přesně je. Musím se ve cvičení zeptat. 2.1. pak jdeme na neurologii a tam doktorku pořádně vyspovídám...

libertine
12. pro 2011

@snufi jaj, tak to trvalo trocha dlhsie, asi po 6 tyzdnoch cvicenia zacla pri tahani drzat hlavicku, to tak zo dna na den zrazu prislo. na to je dobry myslim ten prvy cvik reflexneho otacania, na chrbte, kde dviha nohy hore.

snufi
12. pro 2011

my máme na bříšku jen cvik kde jí držím pod brahavkou.... to je ono? Asi ano, že :o))

bbtina
12. pro 2011

@snufi toto cvicime na hlavicku aj my,ale zatial len tyzden a mam pocit,ze ju zacina pekne dvihat aj rucicky dava pred seba

snufi
12. pro 2011

@bbtina no snad nám to taky pomáže. Já mám zatím pocit, že co cvičení je úplně na nic... Navíc se mi malá začala strašně prohýbat a to dřív nedělala. Chtěla jsem se objednat na neurologii (ještě teď před vánocama), ale dřív než v lednu to nejde :o( Tak snad jí tím ještě víc neubližuju...

libertine
12. pro 2011

@snufi aj nasa sa zvykla strasne prehybat a zaklanat, teraz uz tak nie. vzdy mi vraveli, ze to je preto, lebo ma chrbtove svaly silnejsie ako brusne... ale okrem toho sa casto prehybala aj len tak z nervov.

snufi
14. pro 2011

Prosím maminky které cvičily cviky na predilekce hlavičky, jaké cviky jste cvičily? Díky, je to spíš jen tak pro zajímavost....

bibina25
15. pro 2011

@luculina ahoj, my mame podobny problem, maly ma 3,5 mesiaca a 3 tyzdne cvicime Vojtovku, lebo pri trakcnom.teste mu hlavka este stale pada, ako to bolo u vas, zlepsilo sa to? Ak ano, po akom case, dakujem.

lupinek82
16. pro 2011

@snufi Ahoj - koukám, že jsme na tom podobně, je nám 5 měs. a cvičíme něco od 3. měsíce kvůli predilekci a svalovému tonusu - nahoře vysoký, dole nízký, nestabilita na bříšku.... Cvičili jsme celkem dlouho mačkání bodíku a k tomu cvik na bříšku, kde držím hlavu na stranu, vždy na tu stranu, kterou nepoužívala 2 x kolik.

Teď jedeme myslím reflexní plazení, už na obě strany stejně. Držení hlavičky na bříšku je myslím OK, ale při přitahování za ruce taky padala - za chvíli máme kontrolu, tak uvidím.

Jen chci říct - vydržte, my taky cvičili a dlouho dlouho nic a pak najednou v jednom dnise začala otáčet na bříško, strkat si nožiky od sebe, jsou to skoky...

pink_lady
17. pro 2011

ahojte, kedysi som tu obcas prispela, cvicili sme Vojtovku do cca 1 roka, teraz ked ma maly 2 roky 3 mesiace tak nas poslali zas cvicit, ze sa mu "vratil" hypertonus do noziciek, chodi aj dost po spickach, a jdna nozka mu ide dovnutra. Len uz sa s nim tazko cvici, sily ma za 10 chlapov. Na jednj nozke ze ma aj nejaky iny reflex, proste, ked mu prejdu po chodidl, tak palcek ide do hora a ostatne prsty dako doboku, na lavej to ma v poriadku. Tu na koni som kdesi citala ze to moze byt prjav nejakeho mozg.poskodenia, nemate nikto skusenosti? Maly sa narodil v 35 tt cisarskym...

monnaa
17. pro 2011

@lupinek82 - moc s ospravedlňujem, že odpovedám až teraz, ale dlho som v tejto téme nebola. Ten cvik na brušku - reflexné plazenie, vám už ide ? Je pravda, že dieťa napreduje akoby v skokoch, dlho nič a zrazu urobí pokrok alebo aj viac pokrokov. Treba len vydržať 😉

lupinek82
17. pro 2011

@monnaa Skoky pozoruju, nebo že se něco naučí, pak to nějakou dobu neudělá vůbec a třeba po týdnu to zase objeví🙂 Už je tolepší, jen mám problém jí pořádně udržet hlavičku, otáčí mi ji čelem k podložce:(