Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

horalocka
15. bře 2011

@lenocka23 tak my to mame podobne ako vy...tiez sa sam posadi, postavi, no to nikoho nezaujima, vsetci nas tlacia do toho lozenia, uz zacinam byt na to alergicka... tiez mame plavacku, budem ho musiet castejsie davat na koberec... no pauza urcite prospeje, no ja uz mam strasnu chut s tym prastit, lebo mam pocit, ze to uz nikam nevedie a ze uz posiluje sam...no mam tak trosku vycitky... ale pocula som o pomalsich detoch ako je nas a ich lekarky to neriesili...nasa riesi vsetko a mna tym zbytocne stresuje....mrzi ma, ze ho ani nepochvali, iba stale hlada nieco, kvoli comu nas poslat dalej... nechapem naco nas posiela k neurologovi? ked tak, neurologovi sa ide hned a ten urci ci sa bude cvicit alebo nie...a my sme aj tak najskor cvicili....a teraz ked sa zacal tak hybat a myslim, ze po mentalnej stranke nijako nezaostava to ide takto riesit...

horalocka
15. bře 2011

ahoj @monnaa sam sa posadi pekne z chrbatika bokom, zo zaciatku sa hraval na boku, podopieral sa rukou a tak si sadol - to je vlastne ten sikmy sed....bohuzial chrbatik je vacsinou ohnuty... ja viem, ze najvacsi efekt ma vojtovka do roka, lenze ja uz nejako nevladzem, pri tom cviceni je to s nim boj a aj tak verim, ze sa to skor ci neskor nauci....inak polohu na styroch zaujme, aj sa tak hupe, ale ked chce ist dopredu, tak si lahne hned na brucho a ide sa... ale nechapem preco nas posiela kvoli tomu neurologovi??!!!

lenocka23
15. bře 2011

@horalocka ale zas aspon dr riesi a nemusis mat neskor vycitky, ze nieco zanedbala.. nas mal necelych 14 mesiacov ked zacal stvornozkovat..si vies predstavit moje (radsej vnutorne) komentare k poznamkam ludi o chodeni a preco sa taky velky chlap vyvaza v kociku a podobne... 😠 nakoniec som si v tom sama pre seba nasla pozitivum, ze aspon nie som uz teraz ako na spagatiku a nemusim za nim cele dni lietat.. uzivala som si prosto ten "klud" trosku dlhsie.. a tvoj maly predsa este stale ma narok byt pohodlny, podla toho co si popisala ze dokaze, je to sikovnik.. no a ako spominala @monnaa , na rehabke tu pauzu radsj nespominaj... 😉

horalocka
15. bře 2011

@lenocka23 no jasne, ze sa aspon nic nezanedba, lenze podla mna riesi az prilis a mna to potom len stresuje...joj chapem ta, ked sme boli na navsteve u svokry, kde boli dalsi znami a videli maleho ako sa plazi, tak to hned, ako to, ze sa este len plazi, to nas v jeho veku...a bla bla....joj, ako neznasam taketo komentare....skoda, ze svokra ma v tomto nepodpori a zastava podobne nazory, ze ked ho neposadzame, ako sa to ma naucit, ked s nim nechodime za rucicky, ako sa to ma naucit a podobne....vrrrr....ja som ho uz prestala riesit a tesim sa z kazdeho uspechu a nemyslim si, ze by nejako vyrazne zaostaval, akurat to plazenie pokulhava...
nebojte sa, urcite jej to nepoviem, ved to by ma asi zozrala za ziva.....teraz je trocha prechladnuty, tak to cvicenie teraz neriesim...vdaka za podporu... 😉

ellahop
16. bře 2011

ahoje pisem sem prvy krat. moj maly ma 2mesiace a 3 tyzdne a nechce dvihat hlavicku ked je na brusku, take to pasenie konikov a tak som to spomenula dr, a ta nas poslala k neurologicke ta zas k ortopedovi, ten na vojtovu metodu. maly ma syndrom centralnej hypertonie, vraj ma stuhnute svaly , ale len na jednej strane. tak snim teda cvicime. je to huste,, no ale tak da sa to vydrzat.. cvicime to mozno dva tyzdne a fakt robi pokroky. ale moze sa stat ze dnes prave nema svoj den a skutocne aj to co sa naucil dnes odmieta robit? velmi ma to zaujima lebo vcera vecer krasne tu hlavicku zdvihal ked bol na rukach tak to robil ukazkovo a dnes,,, nic, lazka si na brusku a ocuciava rucicky... tak neviem ,,,

culi79
16. bře 2011

@ellahop náš malej to taky dělá, jeden den něco udělá ukázkově a pak zas nic...ale neboj, nic víc, než cvičit vojtovku pro něj udělat nemůžeš. Myslím, že můžeš být v klidu, na rhb jste sledovaní, na neuro jste byli, takže klid, on to zase začne dělat 🙂 držím palce se cvičením!

ellahop
16. bře 2011

tak to som rada ,ze je to tak. dnes je celkovo taky mrzuty malinky. a on uz normalne vie, ze ked ho dam na podlozku a zacnem vyzliekat tak to znaci cvicenie.. nastastie su tie deticky take super, ze nas lubia bezhranicne a hoci mu robim zle potom si ho pritulim a pohram sa snim a uz sa zas na mna usmieva... je to moj statocny chlapcek

monnaa
16. bře 2011

@ellahop - to je úplne normálne pri cvičení, dieťa urobí nejaký pokrok , rodičia sa vytešujú a zrazu pokrok nikde, ale neboj sa, on to už má zakódované v hlavičke a bude to stále opakovať 😉 . U nás napr. trvá každý pokrok / napr. prevrátenie sa na bruško, lozenie atď / tak 2-3 mesiace, až kým to nie je úplne ono, nie je to proste zo dňa na den.

monnaa
16. bře 2011

@horalocka - ja ťa úplne chápem, aj moja MUDra vidí všetko len to zlé a nikdy nás nepochváli ☹ , ale na druhej strane som rada že nás poslala cvičiť pomerne skoro / v 4. mesiacoch / a že nám rýchlo hypotóniu zdiagnostikovala. Nás poslala najskôr na rhb a až po cca 3 mesiacoch cvičenia sme šli na neurológiu. Inak aj u nás to bolo tak, že neboli lekári nadšení z toho, že malý sa najskôr začal stavať a nelozil. Tiež som bola z toho smutná, ale potom začal loziť , tak teraz sa zase teším že si tak posiluje svaly "správne ". Tá pauza v cvičeníí vám obom určite prospeje a mám také rušenie, že sa určite na 100% rozlozíte ! 😉 takže pauzám zdar !!!!

ellahop
16. bře 2011

@monnaa a ako dlho sa taka vojtova metoda cvici, ja som robila isty cas s telesne postihnutymi detmi a oni tu vojtovku cvicia cely zivot... a to vam poviem, taky 12kg chlapec.. aj inak place a aj sa inak brani. ☹ nam nasa rehabilitacna vravela ze to sa uvidi ake pokroky bude maly robit, ale ako to tu citam, tak som rada ze sme zacali uz teraz..

culi79
16. bře 2011

@ellahop říká se, že, co se s dětma nevycvičí do roku nebo do té doby než se dítě postaví a začne chodit, tak to se pak už hůř zpravuje. Já j sem se starším cvičila 9 měsíců a teď s mladším zatím 2 měsíce, uvidím, jak dlouho ještě. Starší byl hypotonický, s tím související záklon hlavy, tak to bylo na dýl. Teď cvičíme kvůli ochablému šíjovému svalstvu, tak to snad nebude tak dlouho. Je to strašně individuální, nikdo ti neřekne, jak dlouho budeš cvičit, tvoje rahbka ti to řekla přesně, uvidí se, jak mu to půjde a od toho se bude odvíjet délka cvičení. Přeju, ať to není dlouho 🙂

horalocka
16. bře 2011

@monnaa no bodaj by to bola pravda, cakam na to ako na spasenie....stastny to den ked nam zacne lozit... vdaka za povzbudive slova, no zatial to tak velmi nevyzera....krpec ma teraz strasnu zabavu z toho postavovania, na kolienka len velmi malo, aj to hned prepadne... na jednej strane som rada, ze nas poslala dost skoro na tie cvicenia, naozaj nam to pomohlo, mozno nelozi preto, ze som to zle cvicila, naozaj neviem... a co vam povedali na tej neurologii? som zvedava co zase bude....vies, stale nas niekam posiela, najskor kvoli slabemu refluxu, potom kvoli alergii, potom na cvicenia a teraz k neurologovi....uz som z toho unavena a tesim sa ked to konecne prestanu riesit...

sisi27
16. bře 2011

Ahojky monnaa - tak to je skvělé, že malý už sám chodí, máme to podobné, tak se těším, že snad taky poťápká sám. Také se dřív postavil a pak až začal lézt. Teď obchází nábytek. A jak to Tvému malému jde? Jámám trochu výčitky, protože mi kdybysme to zvládali, tak bychom ještě určitě měli cvičit, má velmi velmi slabé bříško a také je dost opatrný, takže myslím, že toho máme ještě bez chození spoustu před sebou. Monnaa a kdy začal malý sedět a chodit? Tádovi se sedět vůbec nechce, sedí jen mezi patičkama, normální sed nemá vůbec rád. Nevíte někdo, jak by se dalo posilovat to bříško, když Vojtovku prostě už nezvládáme....kvůli tomu jí máme zrušenou. Všechny moc zdravím a přeju hodně sil do cvičení

rohacka
17. bře 2011

@ellahop vojtovka sa moze cvicit cely zivot, ak dieta alebo dospely spolupracuje a vidno aspon nejake pokroky. Nas Kubko ma skoro 4 roky a stale cvicime Vojtovku. Ma 15 kil, takze obcas je to tak, ze on by aj cvicil, ale ja ho uz nevladzem udrzat ☹ . V tomto veku nam uz pomaha rozumne pozhovaranie, slubim mu sladkost alebo rozpravku po cviceni a celkom to ide. Ale mali sme aj par kriz aj jedno mesacne prerusenie, lebo sa vobec nedalo cvicit. Naozaj je super, ze ste zacali skoro cvicit, toto je velmi dolezite.

@horalocka - mam svoju stranku o dojceni, ale okrem ineho tam mam aj par veci o cviceni a tak, kedze mame doma chlapceka s lahkou DMO. Skus pozriet, ci ti nieco nepomoze
http://cms.mojedietatko.webnode.sk/cvicime-s-de...

@sisi27 mozno by ste uz mohli skusit sed-lahy, ale to ty musis vediet ci by to zvladol. My to robime tak, ze Kubkovi chytim pokrcene nozky v kolienkach (drzim mu narty noh mojou jednou rukou), v druhej ruke mam vesiak na saty, taky co ma aj tu palicku na zavesenie nohavic (to je moj vymysel - pomocka), Kubko sa drzi tej palicky a pomaham mu dvihat sa do sed-lahu. Alebo sa da este tak, ze bude zadockom a vrchom tela na posteli a nohy od zadocka smerom dole mu budu visiet z postele. Pridrzis ho a on bude kopat nohami vo vzduchu. To tiez posilnuje brusko. Alebo skus pozriet nejaku knihu o cviceni na lopte s detmi.

horalocka
17. bře 2011

@rohacka no rada by som, ale stranku mi to nenaslo... 😢

iwuskaaa
17. bře 2011

@moninka1 ahoj, my sa práve chystáme na rehabilitačný pobyt od 4. apríla. Ideme do Martina. Odporučila nám to rehabilitačná sestra. Dala nám telefónne číslo a hneď som si tam volala, objednali nás a išli sme sa tam ukázať. Tam ho celého prehliadli, skontrolovali, odcvičili sme cviky, aké cvičíme a objednali nás na pobyt. Veľmi milá doktorka tam bola, ukázala nám priestory, je to tam super, všetko nové, zrekonštruované. Môžem Ti napísať viac po pobyte 😉

To je naozaj pravda, že pauza v cvičení urobí pokroky? To by bolo skvelé 😵

rohacka
17. bře 2011
monnaa
20. bře 2011

@horalocka - na neuorlógii nám len potvrdili nález rhb lekára + sme sleodovaní pre nález na mozgu ☹
@sisi27 - malý sa postavil pri nábytku v 13 mesiacoch, v 16 začal loziť a vtedy si aj sám sadol, v 17 prvé samostatné krôčky. Ale klasický sed tiež neobľubuje, vačšinou sa hrá v polohe na brušku. Lezie pekne po štyroch, ale chôdza je stále taká neistá, o širokej báze a s rukami vpredu, aby sa vyvážil. takže ešte máme čo robiť a cvičiť budeme dlhoooo.
@rohacka - super stránka s perfektnými radami, ďakujeme !!! 🙂

sisi27
20. bře 2011

monnaa-tak to od lezení vzal rychle,že 🙂 . Máš můj velký obdiv, že zvládáte cvičit. Náš malej je prostě neudržitelnej a to uznala i rhb. Držím vám palečky a posílám sílu do cvičení

horalocka
21. bře 2011

@monnaa tak to mi je luto, prajem vela sily do cvicenia....som zvedava co nam povie neurolog...

suzi81
21. bře 2011

@iwuskaaa Ja som sa v piatok vratila z pobytu v Martine a bolo super, uz teraz sa tesim na dalsi pobyt. Priestory su velmi pekne, pristup personalu vyborny a stretli sme sa tam velmi dobre mamicky, s ktorymi som si rozumela tak aj preto som taka spokojna. Ked som sla na pobyt prvykrat (toto bol uz druhy), tak som mala obavy, ale teraz pobyt len a len odporucam. Pomoze to detickam - vsetky tie procedury a cvicenie a taktiez aj mamickam - naucila som sa dobre cviky, oddychla som si a spoznala mile maminy.

iwuskaaa
21. bře 2011

@suzi81 tak to si ma teda potešila 🙂
My nastupujeme práve o dva týždne. Mám aj obavy, ako to zvládneme, ako mi tam bude Tomáško spávať, predsa zmena prostredia vie urobiť svoje. Dúfam, že aj my sa tam stretneme dobrá partia a bude nám veselšie.
Na čo by som nemala zabudnúť, čo pribaliť? Ak Ťa napadne niečo výnimočné.
Je tam prístup na internet, teda zobrala by som si notebook, bude tam pripojenie?
Ďakujem 😉

suzi81
21. bře 2011

@iwuskaaa Aj ja som sa bala, ze ako bude Barborka spat, ale spala lepsie ako doma. Tie procedury su pre dietatko dost narocne, moja mala parafin, laser, cvicenie, kupel a ked sme prisli na izbu len som ju nakojila a uz aj pri tom zaspala. Rano sa zacinalo o 8. a prve idu deticky najmladsie, vsetky procedury nam trvali cca do pol 10 (samozrejme tym starsim detickam dlhsie). Poobede sme mali druhe cvicenie medzi pol 1 a 1 (podla dohody), potom po 14.00 mozes ist von, tak ja som chodila kazdy den a Barborka spala v kociku. Podvecer sa cvici este raz (uz iba individualne). Ja som mala strach zo spania aj preto, lebo doma spime spolu, ale aj to sa vyriesilo, zhodou okolnosti som mala izbu kde boli 2 postele, tak som si ich spojila a iba pred velkou vizitou ich dala opat na povodne miesto.
Pristup na net, neviem, nikto tam nemal pocitac, tak netusim, ci tam je pripojenie, ale pravdupovediac mi net ani nechybal.
Co sa tyka toho, co priniest, tak ma napada babyphone, aby si vecer, ked ti dietatko zaspi, mohla ist do spolocenskej miestnosti (jeden tam maju, ktory poziciavaju, ale co ak si ho vezme nejaka ina mama, tak ak mas moznost, dones si svoj, ak nie hned na zaciatku si ho u sestricky vypytaj na zapozicanie). A este, ked som bola na prvom pobyte, ked mala barborka 7 mes., tak som si doniesla vlastne kresielko, jednak na to, aby som ju mohla niekde polozit a prehrala sa tam a jednak aby som ju mohla krmit prvymi prikrmami, kedze este nesedela. Inak ma ani nic nenapada, ak by teba nieco napadlo, kludne sa opytaj.

lilin
22. bře 2011

ahojte mamičky.... já jsem tu zase moooc dlouho nebyla. stále pokračujeme ve cvičení a konečně se dohodneme s doktorkou na očkování aby jsme mohli zažádat o lázně. v Praze nám očkovat dovolili tak šup na to a neurolog prohlásil at klidně apelujeme jeho jmenem aby jsme se tam letos ještě dostaly. venku už je nádherně tak jsou dny veselejší. a jak se daří vám všem? co prtata? vítám zde všechny nové maminky a jejich drobečky a zdar a hodně síly na cvičení

iwuskaaa
22. bře 2011

@suzi81 Ďakujem Ti veľmi pekne, myslím, že si spomenula všetko, čo som potrebovala vedieť 😉 . Babyphone určite zoberiem, už som na to tiež myslela 🙂 .
My tiež ideme ako 7 mesačný, takže je predpoklad, že budeme chodiť na procedúry medzi prvými 🙂 .
Ináč, včera mi práve volali z centra, že čo Tomáško papá, aby mu vedeli zabezpečiť stravu. Bude mať zeleninovo-mäsové príkrmy, kašu a ovocie si zoberieme so sebou my.
A čo sa týka celkovo pobytu, môžeš povedať, že dal Barborke veľa a vidieť pokrok? To ma hlavne zaujíma 🙂 .
Neviem o nikom, kto by na takomto pobyte bol, tak sa pýtam rovno Teba 😉 .
A keď budeme nastupovať my, všetky mamičky budú nové? Menia sa všetky mamičky v jeden deň?
Ináč, my sme boli v MT 10. marca, ukázať sa, tak pani doktorka Hamžíková bola veľmi milá a ukázala mi celý pavilón. A teraz som si spomenula, že jedna sestrička práve vravela, že idem ešte odcvičiť Barborku a prídem. Tak to bola Tvoja Barborka zrejme 🙂 .

sylvajs
24. bře 2011

Ahoj holky,
tak jsme byli dneska na rhb, Marky dostal velkou pochvalu, předvedl, že se začíná plazit, bylo nám nabídnuto ukončení cvičení. Pak ale ještě omrkla nožičky a protože tu jednu občas ještě vtáčí, tak jsme upravili držení na boku a zůstáváme jen na tom. To mi ani nevadí, je to chvilka a vcelku jednoduché....
Minulý týden jsme byli na horách a necvičili....a vida, začíná se plazit, dostane se na čtyři....asi je ta pauza někdy fakt na místě 😉 😉 😉 😉

velrybous
24. bře 2011

Ahoj, tak my stále cvičíme, mám už tři cviky..chci se zeptat, je možné, že u cviku na zádech, já mu mačkám pod pod žebrama a a držím bod za ouškem a tahám hlavičku, že se u toho směje a nic nedělá??? zkoušela jsem víc přitlačit a nic, děsná sranda..dnes jsem zkusila zařadit tenhle cvik nakonec, ale stejně nic moc jednou si kopl a to bylo vše..

culi79
24. bře 2011

Ahoj, my taky pořád cvičíme, ale už nám zůstal jen jeden cvik, na boku, a třikrát denně. Malej už je dobrej, teď už cvičíme jen kvůli nožičkám, na jedné je víc na špičce a druhou trochu vtáčí.
@velrybous možný to je, myslím, žes udělala dobře, žes zkusila zařadit cvik jinam, já to taky tak dělala, když se mi něco nezdálo a rehabka mi to schválila. Pokud ti to nepomůže, tak to řekni rehabce a měla byti třeba změnit držení nebo ti ten cvik třeba úplně zruší, pokud v něm nebude reagovat.

apple7
24. bře 2011

Ahojte, mozem sa k vam pridat? som trochu nestastna. mam malu Sarku, ma uz 3 mesiace a az teraz som si vsimla, ze mala ma asi problem, stale sa taha do jednej strany s hlavickou, uz sa mi zda, ze sa jej ta hlavicka deformuje, polohujem ju od narodenia, ale ona si tu hlavicku stale vytoci. Navyse ked je na brusku, vzdy sa vykruti na jednu stranu a prevrati sa na chrbat. Az teraz mi pediatricka povedala ze mam ist s nou na rehabilitaciu v BA, objednala som sa v pondelok na teslovej, mate s nimi skusenosti? myslite, ze sa jej hlavicka este napravi? dakujem