Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kalo
21. únor 2011

Já už jsem s dcerou schopná zacvičit naprosto všude (aby ne, za tu dobu 🙂 ). Cvičíme na stole (s dekama), na gauči, na zemi, na posteli...Máme osvědčené místa střídat, protože když jsme cvičily pouze na jednom místě-na stole, tak malá mívala naprosté hysteráky, jen jsme se ke stolu přiblížily...Teď už je větší, tak si místo vybírá 🙂

cicus13
21. únor 2011

Ahojte, som tu nová...teda sme nový, lebo zajtra máme ísť prvý krát cvičiť Vojta a ja som trochu nervozna...chodíte niektorá v Bratislave na Teslovu ? Aké sú tam tie cvičiteľky ? Ja totiž revem aj keď malého očkujú a plače 😅

kvetik
21. únor 2011

ahoj, dlouho jsem tu nebyla, už pár týdnů necvičíme vojtovku, ale spíš že už to vážně nešlo,ale leze, sedí, chodí kolem nábytku,takže vše krásně dohnal, akorát řešíme nožičky-valgozita☹(. jinak jsme cvičili od 4.měsíce. má hypotonii, nevím, co si mám o tom myslet,ale poslední 2měsíce, kdy už moc cvičit nešlo,tak max. 1xdenně -ale spíš to byl pokus, boj,tak udělal největší pokroky. jinak si myslím,že vojtovka určitě dobrá je a má svůj smysl, ale musí se cvičit správně.

monnaa
21. únor 2011

Ahojte, ani ja som tu dlhšie nebola . My pomaly napredujeme- lozíme, vieme sa posadiť / ale sed nás nezaujíma / , chodíme okolo nábytku, občas stojíme aj bez opory a urobíme pár neistcýh krôčkov. Ale hypotónia je stále prítomná a myslím že bude na celý život, tak nám odporučili cvičiť min. do 3 rokov, ak nie aj do 6 😒 . Neviem ako to maminky zvládajú s vačšími deťmi, ale ja mám toho cvičenia už dosť, teda sú lepšie obdobia a horšie / čo mám asi teraz / .
My cvičíme stále na kuchynskom stole, na zemi cvičiť neviem , ale budem sa musieť naučiť, aby sme sa mohli už konečne niekam aj pohnúť na výlet a podobne.
Inak som začala cvičiť aj so staršou dcérou , len tak sama od seba, lebo má pup. herniu, odstávajúce lopatky a ploché nohy . Ona sa pri tom ale strašne smeje, vraj tu to šteklí.... tak nech mi nikto nehovorí že cvičenie bolí 🙂 . Máme to doma zaujímavé - jedno dieťa plače a druhé sa smeje 😀
@kvetik - gratulujem ešte raz k pokrokom 😉
@kalo - gratulujem k tehu !! super, prajem všetko dobré, aby si si to v pohodičke užila. A s dcérkou budeš do kedy cvičiť ?

monnaa
21. únor 2011

ahoj @cicus13 , v Ba to nepoznám . Vojtovky sa neboj, zo začiatku to vyzerá hrozne, ale postupne si človek na to zvykne, hlavne si treba nájsť nejaký ten režim dňa a naučiť sa správne cvičiť . Držím palce !

velrybous
21. únor 2011

@culi79 jj je to trošku lepší.. 🙂 🙂 🙂

velrybous
21. únor 2011

@astrinka1 no to nevím, zdá se mi to nestabilní..to radši budu posilovat u toho stolu 😀

kalo
22. únor 2011

@monnaa Malá je hypotonická (díky cvičení už jen mírně!). Cvičení nás bude pronásledovat prý až do školního věku (pak musí sportovat). Po návštěvě lázní (Košumberk) jsme přešly na cvičení Bobatha + jednou denně ty 2 základní cviky z Vojtovky. Už jsem si zvykla 🙂 Ale musím říct, že kolem 3 roku jsme měly velkou krizi, jsem ráda, že jsem se seznámila s Bobathem..díky němu malá získala ke cvičení úplně jiný přístup, cvičení přijala jako hru a díky tomu jsme se mohly vrátit k Vojtovce a jedeme dál...Tak pro maminky starších, tuhle kombinaci doporučuji

culi79
22. únor 2011

Tak já se hlásím po další návštěvě rhb. Rehabka nás chválila, že zase udělal na břiše pokrok, ale stále je horší ta levá strana, hůř se o tu ruku opírá. Máme stále jen dva cviky, ale trochu nám změnila držení, teď kombinujeme to původní a nové, aby líp zabíral. Na boku to celkem jde, ale na břiše se mi mrška z toho nového držení stále vysmekává, tak to ještě dneska zkusím a pokud to nepůjde, tak budem cvičit jen to staré. Ve čtvrtek jdem na očkování, tak budem mít pauzu a další kontrola na rhb až příští týden ve čtvrtek, tak jsem teda zvědavá....
@velrybous jsem ráda, že jsem pomohla 🙂

astrinka1
22. únor 2011

@culi79 tak to je super, ze delate pokroky. my jsme vcera taky dostali pochvalu, ale mam ted pocit, ze na 4 mes. mimino chcu, aby zacal pomalu lezt. vcera se na chvilku na rehabilitaci postavil na 4, tak jsme koukali obe co to dela🙂. dostali jsme zase zpet ten cvik na boku a ten na zadech nam zrusila. uz vubec nan nereagoval. vcera mu hlavicka este visela. dnes jsem to s nim skusila i kdyz se to nema, a hele hlavicku uz pritahuje a hooooodne se snazi. jdeme zase v pondeli. ta bude koukat🙂

culi79
22. únor 2011

@astrinka1 no tak taky gratuluju!!!! myslím, že za chvilku cvičit nebudete, vy cvičíte jen kvůli tomu záklonu, ne? ne pro hypotonii nebo tak něco? jsem líná si to v diskusi dohledat 😎 na 4 měsíční dítě je teda hodně dopředu, na kolínka klidně až v 8 měsících a vy už teď, tak abyste to zase nepřecvičili 😉

sylvajs
22. únor 2011

Ahoj!
Tak jsme byli na kontrole, Marek byl pochválen, rehabka se ptala, jestli chci ještě cvičit, tak jsem říkala, že s tím nemám problém....takže nám lehce upravila ten cvik s nohou pod břichem, jinak máme pořád i ten na boku. Ale asi kdybych řekla, že cvičit nechci, tak nás nechá....On není hypotonický nebo tak, jen byl prostě pozadu....

culi79
22. únor 2011

@sylvajs gratuluju a tiše závidím 😀 !!!!!!!!!!!

cicus13
22. únor 2011

@monnaa ďakujem ono to nebolo také hrozné, lebo som vydela, že malý nereval od bolesti, ale preto, že mal nervy 😖 ale na prvý krát aj tak neviem či to budem vedieť robiť dobre doma 😕

astrinka1
22. únor 2011

@culi79 my cvicime jen kvoli tomu zaklonu. Už by jsem najradsej necvicila a taky mi tie dámské cviky vůbec nejdou . Na tom brisku ma pohnout raminkem a to tam vůbec nevidím . Taky mi nejde udržet ruku na stole položenu. Stále s ni hýbe
a ta zdimacka, to je teda taky něco. Kolikrát je až fialový a já zádný pohyb hlavičkou a nozickou nevidím.

venika86
22. únor 2011

Ahoj holky, musíme se pochlubit 🙂 Adámek už pase koníčky!!!!! A jak pěkně a docela i vydrží. Bylo to ze dne na den a čučela jak puk 😀 i na rehabce byla velká pochvala. Chci se zeptat, co po něm budou dál chtít. My měli potíže jen s tím pasením a pokud budem dál cvičit, tak k čemu to bude dobré. Není lepší to už nechat na něm?

culi79
23. únor 2011

@venika86 ahoj, velká gratulace 🙂 My cvičíme taky kvůli tomu, že Tomášek vůbec nechtěl pást, pořád je ale trošku horší opora o levou ruku. Cvičíme pořád, i když začal pást po dvou dnech cvičení. Vojtovka se musí cvičit dýl proto, aby si děti ten správný pohyb zafixovaly, kdybys s něma přestala cvičit hnedka, jak udělají co mají, je tam velké riziko, že se stav opět zhorší. Oni dělají co mají právě proto, že s s nima cvičí, za nějaký čas si to zafixují a pak se zkouší třeba to, že se nechají týden bez cvičení a bez očkování a tak a pokud se stav nezhorší, tak se pak třeba cvičit přestává. To je ale všechno na rehabce, pokud je rozumná, tak tě do zbytečného cvičení tlačit nebude. My cvičíme 6 týdnů a ještě asi chvíli budem, i když je už o hodně lepší.

venika86
23. únor 2011

@culi79 jasně, chápu to. Však pořád cvičíme a trénujeme koníky. My chodíme na rehabku 2x týdně, tak už mi z toho trošku hrabe a Adámek je vždycky úplně vyřízenej. Dává mu pěkně zabrat. Tak snad to bude jen a jen lepší a za chvíli už nebudeme muset cvičit. I když klidně bych s ním zacivčila preventivně aspoň jednou.
Tak to jste šikulky, že už po dvou dnech 😲

culi79
23. únor 2011

@venika86 tak já mám praxi od staršího, tak jsem se to nemusela tentokrát učit od začátku, tak to šlo rychleji 😎

aninka30
24. únor 2011

tak ja tomu nerozumiem, dnes sme boli na kontrole u dr. ta nas pochvalila, do papierov napisala zlepsenie ale ze este mame mesiac pocvicit(kvoli tomu ze ked ho pritahuje za ruky cely sa dviha)...no a rehab.sestra dam dala dalsi cvik-na lezenie, to ako 5 mesacny uz musi lozit?!?!?!povedala,ze aspon bude popredu-to ja nepotrebujem mne staci ze nie je pozadu!!!!!!
to fakt tie sestry vedia viac ako dr?!?!?????mate niekto podobnu skusenost?myslite si ze je to fakt nevyhnutne mu pridavat dalsi cvik?(ten jeden necvicime este ani mesiac a pomohol...)fakt mame cvicit ten dalsi len preto aby bol popredu??dik za nazory

aninka30
24. únor 2011

tak ja tomu nerozumiem, dnes sme boli na kontrole u dr. ta nas pochvalila, do papierov napisala zlepsenie ale ze este mame mesiac pocvicit(kvoli tomu ze ked ho pritahuje za ruky cely sa dviha)...no a rehab.sestra dam dala dalsi cvik-na lezenie, to ako 5 mesacny uz musi lozit?!?!?!povedala,ze aspon bude popredu-to ja nepotrebujem mne staci ze nie je pozadu!!!!!!
to fakt tie sestry vedia viac ako dr?!?!?????mate niekto podobnu skusenost?myslite si ze je to fakt nevyhnutne mu pridavat dalsi cvik?(ten jeden necvicime este ani mesiac a pomohol...)fakt mame cvicit ten dalsi len preto aby bol popredu??dik za nazory

velrybous
24. únor 2011

ahojda, tak na rhb jsme dostali pochvalu, že cvičíme dobře a lepší se to, jen to pasení nám pořád dělá problémy..no uvidíme za týden na kontrole u dr.. 🙂

astrinka1
25. únor 2011

@culi79 ahojky, chcela by jsem se zeptat, asi blba otazka, ale da se vojtovkou upravit asymetrie tela a da se upravit uplne?

aninka30
25. únor 2011

☹ nemate ziadna taku skusenost?

astrinka1
25. únor 2011

@aninka30 já teda skusenost nemám . Mám však 4 mes syna a ten jak neustale pocuvam je vraj hodně napřed . Ted v pondělí se na chvilku na rehab. postavil na 4. Koukali jsme obe. Já by jsem na tvojom míste určitě cvičila. Jak už tady nekto psal, nestojí to zato přestat a pak za par tydnu nebo měsíců zacat znovu.

culi79
25. únor 2011

@astrinka1 ahoj, pokud myslíš to, že se miminka někdy stáčí třeba k jedné straně nebo když nemají rovně osy těla, tak to se určitě zpravit dá. Náš starší byl po porodu jako banán a cvičením se to úplně srovnalo. Nebo jsi myslela něco jiného?

culi79
25. únor 2011

@aninka30 no já bych spíš důvěřovala fyzioterapeutce, my k rhb doktorce ani nechodíme. Ale se starším jsme chodila do dětské nemocnice a tam taky doktoka říkala, jak to bude za chvíli dobrý, ale nakonec jsme cvičili 9 měsíců. My máme taky cvik na břiše na lezení, ono to trvá, než děti začnou lézt, toto se cvičí spíš proto, aby při lezení zapojovaly správné svaly. Náš bude mít příští týden 6 měsíců a teprve teď se začíná stavět na kolínka, trošku, a to tento cvik cvičíme už skoro dva měsíce, takže bych cvičila dál a počkala, co řekne fyzioterapeutka, pokud je rozumná, tak tě nebude zbytečně nutit cvičit, i když oni skoro na každým něco najdou 😒

zuzkaremiaska
25. únor 2011

Ahojte, chcem sa s vami podeliť o moju skúsenosť s cvičením. 😉 Keď mala dcéra 2 mesiace, doktorka nás poslala k ortopédovi,nakoľko malá mala trošku zležanú hlavičku. Orto povedal,že tortikolis je v poriadku,ale posiela nas pre istotu k rehabilitačnej. Tam nám povedala,že má oslabené svalstvo na jednej strane tela a spadnutý kútik na pere - totálna SPROSTOSŤ.!!!! 😝 Nič nemá spadnuté, nepozorujem u nej niećo divné, Robila jej nejaké testy,lietala s malou pred zrkadlom,tá plakala a ja s ňou. Ukázala nám potom nejaké cviky,ktoré máme robiť 4xdo dňa. Pocvičila som s ňou 2x s plačom, potom som to vzdala a nechala tak, nakoľko mi aj zle spala a jedla. Po mesiaci a pol sme šli na kontrolu, robila testy a odpověď znela: ,,výborne,dobre ste s ňou cvičili, je to oveľa lepšie."Hm, bez cvičenia?pomyslela som si. Opäť nám dala nejaké cviky, na ktoré sme sa vykašľali. Znovu na kontrolu a znovu tá istá pochvala. ,,všetko je v poriadku,ale budete cvičiť na fit lopte,lebo za hračkou sa mala natiahnuť pravou rukou a ona sa natiahla ľavou." 😲 No chúďa malé, ako to má ona vedieť? Veď sme už mali ukončiť cvičenie!!! Má skoro 7 mesiacov, pekne sa mi kotúľa po celej posteli, naťahuje sa za hračkami, keď je na brušku,tak sa otáča ako hodiny do kolečka, dvíha sa sadnúť si, pekne pasie koníčky. Hm, škoda,na rehab. sa jej veľmi nechcelo pásť,lebo plakala,bola unavená a mala čas spania. Milé maminy,tak o čo tu ide???? 😲 Ja fakt nechápem!!!! O zbieranie bodíkov??? 😖 O 3 týždne máme ísť znovu na kontrolu!!!! Tak som zvedavá,čo nám opäť nájde. 😨

aninka30
25. únor 2011

@culi79 mozno blba otazka ale fizioterapeutka je to iste ako rehab.sestra? 😅

culi79
25. únor 2011

@zuzkaremiaska promiň, ale na řeči typu jestli tady jde o sbírání bodů jsem teda dost alergická. Uznávám, že se mnohokrát vojtovka předepisuje zybtečně, o tom žádná a taky znám případy, kdy se s dětma necvičilo a byli i tak v pohodě. To je ale dle mého v případech, kdy dítě nemá žádný pohybový problém.
V opodstatněných případech je vojtovka to nejlepší co může být. Já po klešťovém porodu cvičila se starším a ten na tom byl opravdu hodně špatně a teď cvičím i s mladším pro ochablé svalstvo. Myslím, že je na rozhodnutí každé maminky, jestli s dítětem bude cvičit nebo ne. Každá chceme pro svoje děti to nejlepší.
Kdyby sis přečetla disuksi aspoň pár stránek zpět, tak bys věděla, že tady píší maminky například postižených nebo hodně brzo narozených dětí a proto mi tvoje poznámka o sbírání bodů přijde celkem nemístná.

culi79
25. únor 2011

@aninka30 no tak teď jsi mě teda taky popletla 🙂 podle mě, se chodí cvičit k fyzioterapeutovi (my teda aspoň jo 🙂), ale hodně lidí asi používá termín rehabilitační sestra. Není tím ale, teda aspoň si to myslím, míněna sestra jako třeba na lůžkovém oddělení nebo v ordinaci lékaře. Fyzioterapeuti mají jiné vzdělání než klasické sestry-
Tak doufám, že jsem to napsala dobře 🙂