Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

jmisa
15. říj 2009

Tak jsme dneska byli u naší pediatričky a podle ní malej pase a vůbec je přiměřeně svému věku. Tak nevím,jak se zachovat, jestli hodit za hlavu, co mi řekla doktorka na plavání nebo co dál.
Musím mít na neurologii doporučení? Že bych si zašla pro jiný názor.

aleachim
16. říj 2009

Ahoj všichni. Tak jsme včera byly na kontrole na rehabce. Fakt jsem se těšila, že užbudeme osvobozeni a místo toho jsme dostaly cvik na kolenou, o kterém jsem tu párkrát slyšela a nic dobrého. No, můžu potvrdit, je to docela náročné. Navíc malá děsně řve, je to vztekloun po mně, takže jestli neohluchnu, tak to bude dobré 😀 .

Nicméně dobrá zpráva je, že rozestouplé svaly na bříšku jsou pryč, stejně jako asymetrie 🙂 , takže pokračujeme "jen", abychom zlepšily tah ručiček dopředu ☹ . To by prý už nemělo dlouho trvat - prognoza měsíc. 🙂 Navíc to má prý spoustu dětí, které nikdy necvičily (mohu potvrdit, chodím na plavání se stejně starými dětičkami a žádné není nijak moc dopředu než naše) a obvykle se to srovná samo. Jenže Luca je nedonošeně a měla problémy viz výše, tak bude lepší to ještě chvilku vydržet. Rehabka to podala fakt dobře, není to nic hrozného, ale může to trvat déle, můžete se mi sem pak zase vrátit skrz něco jiného, takže lepší je vydržet pro jistotu, ale je to na vás, protože spousta necvičících dětí je na tom taky takto a jsou v pohodě. No, a pak si vyberte. Měsíc ještě vydržím. A Luciš za posledních 14dní udělala fakt velké pokroky, --- přetáčí se všemi směry, válí sudy, točí se kolem své osy----- takže jsem nabuzená na další.

jmisa, já myslím, že to doporučení třeba bude, ale jestli máš dětskou doktroku v pohodě, tak ti ho napíše. Asi by to chtělo nějaký další názor, abys byla v klidu. Jinak si myslím, že 3měsíční dítě ještě nemusí pást perfektně. Spíš jde o to, jestli nemá nějaký jiný problém proč mu to nejde.

ivuska23
16. říj 2009

Všem co mi písali moc děkuji. Když s malým cvičím v centru, tak to docela jde, ael doma je to hrůza, brečí víc. Už se moc těším až to bude za mnou a Vám všem at se taky daří 🙂

b123
16. říj 2009

Ahojda holky,
mám 7 měsíční holčičku, která se mi narodila v termínu. Měla nízkou porodní váhu (2.5kg/46cm) a strašně pomalu přibírala. Byla jsem tvrdohlavá a do ukončeného 5 měsíce jsem jenom kojila. Od té doby, co přikrmuju, tak je to s váhou lepší (6kg/61cm). Prostě od začátku je to tintítko, tím pádem to s pohybem není žádná sláva. Přiznávám, že jsem jí nedávala moc na břicho. Měsíc a půl chodíme na rehabilitaci a 4krát denně cvičíme Vojtovku. Na břiše pase hříbata už celkem slušně, ale jelikož se při těch cvicích začala strašně kroutit i opačným směrem, tak mi dnes rehabilitační řekla, ať si dáme 14denní pauzu, než půjdeme na neurologii na kontrolu. Máme totiž ještě jeden problém...pořád má strašně napnuté ručičky a drží je v pěst a vůbec se nezajímá o hračky i když je fixovaná na lidi. Rehabilitační mi řekla, že naše dcerka je pohybově na úrovní 4 měsíčního mimina. Mám strach, jestli to nebude něco vážnějšího. Zajímaly by mě vaše názory. Díky moc.

aleachim
20. říj 2009

holky, nějak bojiju s polohou na kolínkách. Nemáte nějaký tip, jak jí tam poskládat a udržet? Vždycky mi něco vytáhne a celý cvik je pak na nic.

evinka001
21. říj 2009

ahojky, můžete mi někdo poradit kde v Brně najít fyzioterap. na kterého se mohu obrátit ohledně cvičení s naší půlroční dcerou? Díky

petrach
21. říj 2009

aleachim bohužel neporadím,nam ten cvik nechce ješte davat,že se musí otačet víc,je líny a moc se mu nechce
evinko možna budou vedet holky...

my jsme meli včera neuroložku,pry je hodne spokojena a ubrala nám cvičení ze 4x na 3x,,ja byla tak paf,že jsem se na nic nezeptala,ani jak na tom jsme
holky když ubere cvik,znamená to co? že je to lepší?

aleachim
21. říj 2009

petrach, nám ubrala na rehabce cvičení ze 4x na 3x, protože už je větší a může cvičit déle a taky, že máme i jiné aktivity, tak už tak často není třeba. Řekla bych, že se to srovná tím, že teď cvičíme cca 15min 3x denně a předtím jsme cvičily 4x cca po 7minutách. Ale možná je to u vás jinak.

petul.a
23. říj 2009

Ahojky

Aleachim, já Barunku vždycky "přidržovala" svým břichem. Prostě jsem ji do té polohy poskládala, kolínka jsem držela rukama (ze stran) a pánev fixovala svým břichem. Snad jsem to popsala aspoň trošku srozumitelně.

lisanda
24. říj 2009

evinka001 - ahoj jsem taky z Brna a chodíme cvičit k paní Mrňousové sídlí v Řečkovicích ( jsem taky RHB- ne na děti tak to můžu posoudit) je fakt dobrá, má certifikát na Vojtu, ještě dobrá je pí Loubová v dětské nem. ale k ní se nemusíš dostat.
Jsem s ní spokojená, ví co dělá 😉 vše vysvětlí a má ,,lidský přístup" . Pokud jsi pojišťovna která s ní má smlouvu tak stačí poukaz na RHB od děts. lékaře. Já si žádanku vydupala, mrzí mě přístup děts. lékařu - že se to spraví 😠 Vždycky platí radši cvičit než to nechat běžet, čím dřív začneš, tím je to lepší, rychlej se to upravuje, ale to jistě z týto diskuze víš 😉 Držím pěsti - za paní Mrň se vyplatí jet i přes celý Brno 🙂

lisanda
24. říj 2009

Jo nechci jí dělat reklamu - je fakt dobrá!!! 😲

rioko
24. říj 2009

já chodila na Vojtovku do dětské nemocnice a cvičila s námipaní Kudláčková a taky jsem byla moc spokojená, s Vojtíškem to uměla, vždycky povzbudila a pochválila.Užn nám cvičení zrušili - měl ho k vůli opoždění s pasením a nestabilitou, navíc protěžoval jednu stranu. v 6 měsících se začal plazit, na neurologii i primář na rehabce vojtovku ukončili.Ale teď nevím, jestli tam nejít znovu, protože se plazí jen na jednu ruku - levou se jen odráží a pravou natahuje, plazí se docela rychle, ale nemám z toho dobrý pocit.Nemáte někdo podobnou zkušenost? může se to upravit samo třeba lozením pak?

ronie
24. říj 2009

rioko, ano, Julča se plazí úplně stejně špatně ☹ Máme od malinka problémy-levostranný hemisyndrom, většinu sme rozcvičili ale pořád tam lehké asymetrie zůsali a teď se opravdu takhle špatně plazí, mamina je neuroložka, takže máme intenzivně cvičit lezení a pokud se nám nepodaří v brzké době rozlézt začněme zase s vojtou ☹ Problém je, že jak se naučí rychle plazit(u nás hlavně kvůli plovoučkám, že jí to klouže) tak pak nechtějí lézt, takže co nejvíc můžeš dávej na, nech pohupovat na kolínkách atd, pokud se rozleze tak se asymetrie srovná ale pokud by se pořád plazil zajdi tam 😉

ronie
24. říj 2009

sorry za hruby a překlepy je to děs 😝

ronie
24. říj 2009

hrubky 😀 😝

kapucinka
25. říj 2009

Ahoj holky. A je problém, když se náš Lukášek plazí obouruč? Používá naráz obě ruce a nohama kmitá a odráží se kolínkama. Jinak na kolínka jde často, ale většinou jen s cílem k něčemu se dostat. Udělá dva tři kroky a pak jde na kolínka a do stoje. Když se chce dostat někam dál, tak se plazí, což je rychlejší (předbíhá tak i jiné lezoucí děti). Cvičili jsme dřív chvíli vojtovku kvůli prohýbání do luku a protěžování pravé strany. Teď už s ním ale nezvládám pořádně ani bobatha. Je to od narození vztekloun a odmítá něco dělat proti své vůli. To s ním pak nehla ani rehabilitační sestra 🙂

kapucinka
25. říj 2009

Jinak zvládá vše, sám si i sedne, jen to moc nevyužívá, pořád musí být totiž v pohybu 😉 .

ronie
25. říj 2009

kapucinko to myslím že bude ok, když nevidíš asymetrii tak on se ještě rozleze, dávej do prostoru překážky, aby se nehol plazit tak snadno a musel pořád víc na kolínka 😉

kapucinka
25. říj 2009

to dávám a sice se rozčiluje, ale všechno přeleze. Jenže po překážce se rozplácne a plížením plazením vpřed 🙂 Teď ho hlavně baví sedět na kolínkách a stoupat si. Doufám, že lezení nepřeskočí, jako kdysi já i manžel. My jsme se ale ani neplazili.

jmisa
26. říj 2009

Ahoj
Tak jsem nakonec zvolila střední cestu a šla jsem s prckem k rehabilitační mudře. Já mám s rehabilitačním adr. jen dobré zkušenosti, vždy mně osobně pomohli. Bylo to bez doporučení a bez problémů. Mrkla na prcka a hned prohlásila, že cvičit rozhodně potřebuje, ale prý to není tak hrozný a dá se do kupy. Závěr - asymetrie šíje, nekvalitní vzpřímení a diastáza břišních svalů. Dneska si jdem k rehábce pro první cviky, tak jsem zvědavá. Kontrolu máme u dr. za dva měsíce.
Obešla jsem svoji praktickou a přemýšlím, že ji ani o našem cvíču říkat nebudu, minimálně do další kontroly v tom prosinci.

Jen jsem se trochu musela smát, protože ta neuroložka na plavču říkala - nosit v klubíčku (kvůli tomu záklonu) a vystelte mu postýlku, aby nespal na tvrdém a rehab dr. nenoste v klubíčku a spát spíš na tvrdém. No a pak si vyberte 😀

rioko
26. říj 2009

holky tak jsem zašla na rehabku a primář říkal, že se stejně plazily všechny jeho děti, že je to prostě jejich styl a že se to srovná 🙂 kontrolu máme za 6 týdnů
a s lozením nemáme kam prý spěchat, že je Vojta šikulka a začne lozit sám až bude chtít, začala se plazit v 6 měsících - ale dva odečítají protože se narodil dřív, takže je trošku dopředu a nemáme mu nijak pomáhat, že si na to přijde 😵

hanka128
26. říj 2009

kapucinko tenhle styl plazení je ok 🙂 je to styl a lá tuleň-naše maruška se taky takhle plazila a taky jsem se bála, že je to špatně-ale není 🙂
za nějaké 2,3 týdny se pak začla plazit jako partyzán a teď už jenom leze-překážka nepřekážka a už i stojí a sem tam udělá i úkroky bokem u pohovky...no jsem zvědavá co nám řeknou na rehabce-protože se přiznám tenhle měsíc jsem s ní už vůbec necvičila-mimo teda zabraňování přetáčení u přebalování,uspávání-nádherně se tím posilují šikmé břišní svaly 🙂
na neurologii byli taky spokojení-takže paráda 😵

a taky plavčíme-plavací tety poradily cviky na posílení bříška a zad a maru to ráchání ve vodě baví 😵

a dobrý je jeden fyzioterapeut u milosrdných bratří 😉 tam totiž chodíme 😀

kapucinka
26. říj 2009

hanko128, jenže Lukášek se plazí jako tuleň už měsíc 🙂 Asi mu to náramně vyhovuje. Leze jen, když chce něco přelézt a taky když chce někm dosáhnout nebo si stoupnout. Doufám, že nevadí, že už sedí, stojí, ale pořád témeř neleze ☹

dm1
26. říj 2009

tak mi sme boli dnes prvy krat cvicit a som si normalne vydychla. som si to ovela horsie predstavovala ale nie je to take hrozne. maly tam viac plakal ked som ho na konci obliekala ako pri tom cviceni. kvoli zvysenemu svalovemu tonusu nam dali 1 cvik zatial - to stlacanie bodu na prsiach a fixovanie hlavicky.

jmisa
27. říj 2009

Tak cvičíme to mačkání bodu pod prsíčkem, fixuju hlavinku v ose těla, Alex docela krásně zvedá nožičky, na jednu stranu hůř, ale už to jde, akorát se otočíme během těch dvou minut pomalu dokola 😀 Prostě se tím zadkem pootočí. Třetí ruku nemám, jednou držím hlavu, druhou mačkám bod.
Vadí to, že se otáčí tím zadkem? Asi jo, co?

keba
27. říj 2009

Ahojky holky,delší dobu jsem tu nebyla a koukám jak se to tady rozrostlo o nové cvičitelky!! 😉 Jen jsem vám přišla oznámit že jsme byli ze cvičení v pátek vyřazeni,tak nám ten boj skončil....nevím jestli mám být ráda nebo ne!Protože stále nechodíme po dvou...ale na kontr.nám Mudr.říkala že už bysme to vojtovkou stejně nikterak neuspíšili kdy začne sama chodit..jen posílili ty svalíky...to je samozžejně dobré hlavně pro nás hipotoniky ale problém je ten že já malou prostě doma už nezaktivuju,po té pauze co dám rehábka dala je to děs a spíše to bylo trápení pro nás obě.je hrozně dlouhá(89cm)na svůj věk a nemůžu jí za nic poskládat do polohy...sama rehábka si s ní nevěděla nic moc rady tak nám to ukončili a že jí máme nechát své tempo vývoje.Tak nám nezbývá jen čekat a čekat až to příjde a budeme capkat!!!Všem maminkám a jejím mimískům přeji moc a moc pokroků při cvičení a hlavně vydržte!!!!!
Jinak jsem ještě chtěla napsat Petul.a a spol.že jestli bude srazík po novém roce ráda vás uvidím!!!! 😉

dm1
27. říj 2009

jmisa my to cvicime tiez ale akosi mi neuteka 😀 len placka trochu. na fixujem aj druhu ruku tou co mackam bod - dvoma prstami

inak ja neviem ci dobre ma tu hlavu pritom - snazim sa ju zafixovat v osi tela + pootocit k sebe ale akosi si niesom ista ci to je dobre. maly zdviha nozicky ale nie stale pritom niekedy ich aj vystrie a napne tak ja neviem....

ozaj ako dlho cvicite tento cvik? nam na rehabke hovorila ze to len chvilku tlacit na bod z jednej strany a chvilu z druhej

petrach
27. říj 2009

jmisa skus dat palec pod bradavku a zbytek prstu z druhe strany bříška z boku,jakoby obejmout bříško,a tím ho ukurtuješ u podložky,nám to tak ukazovala rhb,když malí u toho blbl 😉

keba moc gratuluju k vyřazení 🙂 Nelinka je moc šikovná,neboj ona se rozbehne 😉 ješte budeš lítat za ní a nadavat uvydíš..

my jsme dnes meli rhb a vzala jsem kartu se zapisem od neuroložky,at mi to přeloží..takže pry mame normální neurologicky nalez..snižila nam cvičení..CKP pry už je pryč a odpovída gestačnímu veku,že sice jiné deti už v jeho veku pomalu dohání i ten kalendařní vek,ale že u nej je to hodne povahou,klidas a lenoch no.. 🙂
tak mám strach tomu vubec uveřit..

jmisa
27. říj 2009

DM, zkoušela jsem zafixovat i tou rukou mačkající bod, ale to mi fixuje jen hrudník, ta prdelka se mu uhnu, když chce, je gumovej či co 😀

My cvičíme 2 minuty na každou stranu, můžeme buď 2x po minutě nebo najednou, tak to beru najednou. Nejdřív stranu, co nemá rád a pak tu druhou.

sicinka
28. říj 2009

Ahoj, poradíte. Prcek je narozený v 37 tt ale od začátku se vyvýjí jak má, od šesti týdnů bez jakýchkoliv problémů pase, je stabilní a spokojený, brouká si. Problém je že vůbec neotevírá dlaně. Když si do nich chce vzít hračku tak ano, ale pak se většinou snaží chytit podložky a ruce v pěst :( Ted se navíc na brichu rozhodl že bude lézt a je z toho celej vzteklej, vydrží i 15 minut křičet vzteky (nebrečí a nevím jak mu pomoct - umí se sám otočit na záda, ale pak ječí ještě víc protože chtěl přece lézt... Od doby pokusů o lezení přiizvedává nohy i ruce, sle jen pokud ho něco zajímá )nové prostředí hračka), to pase jak má. Doktor říkal, že protože je ostatní vývoj jak má tak mu dáme ještě měsíc do 5 měsíců a pak nás případně vyšle někam cvičit, že by jinak posilal cvcit vsechny děti. Nevím jestli mu můžu pomoci nějakým cvičením, ale co na zavřené pěsti?