Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bera28
17. led 2010

Stylly, přiznám se, že mi dětí nikdy líto nebylo, když při cvičení plakaly. Brala jsem to tak, že tím prostě dávají najevo svou nespokojenost, ale jinak jim to pomáhá. S holkou jsem cvičila 7 měsíců s klukem jsme skončili nedávno po roce a půl. nejdůležitější ale je, že to oběma pomohlo a teď běhají jak diví 😉

stylly
17. led 2010

bera:Tak ty máš miminka narozené velmi brzo koukám..... 😉

Chtěla jsem se zeptat jestli není i něco jiného než VM???????????????? 🙄

bera28
17. led 2010

Stylly, jsou i jiné metody, ale myslím, že Vojtovka by měla být první volba. Jak je dítě větší, tak pak se přechází třeba na Bobatha.
Důležité je, že fakt Vojtovka pomáhá a funguje!

pimpa
17. led 2010

my sme s Vojtom neuspeli, cvicime dojcensku gymnastiku a zabera tiez, sice pomalsie, ale Patko robi pokroky a to je dolezite, mame par cvikov, a malu fitlopticku. Asi to zavisi od konkretnej diagnozy, u nas to bolo len Zaostavanie v vyvine, nie zeby nieco robil chybne, alebo do jednej strany. 😔
Teraz cvicime polohu na 4roch a pekne uz vydrzi aj sam, zacina sa pohupovat na kolienkach, a dnes prvykrat zacal zapierat nozicky pri "vstavani" tesim sa velmi 😵 asi plati ze pomaly dalej zajdes a najma nepretazovat telicko

mamamiska
17. led 2010

Pimpa to je potom dnes pre teba krasny den, gratulujem🙂 😵 😉 Ta dojcenska gymnastika sa robi tiez u doktora? Ci najdem aj sama nejake zdroje?
Emanka ja tiez ziadnu taku stranku nepoznam.
Nie je mi celkom jasne, ktory cvik ma napomahat tomu lozeniu. O lozeni mi totiz na rehab. nic nespomenuli. Ten na brusku s aktivaciou bodu na paticke?
Inak mne tak plakaval ze ho az dusilo, ona s nim od zaciatku od 2mes. cvicila vsetky cviky. Ja som ho vzdy tam pozorovala a uz uz som jej ho chcela vytrhnut, ze ci jej zdravy rozum nehovori, ze to dieta uz nevladze. Chcela som robit Bobatha, ale v Ziline je vraj ta pani co to robi na materskej.

emanka
17. led 2010

http://www.rl-corpus.cz/

neviem, či som to sem správne dala, či vám to pôjde otvoriť, ak nie, tak si to naťukajte...ak chcete. Tu sú podrobne opísané všetky cviky, ako má dieťa ležať, aké body stimulujeme a aký pohyb to má vyvolať. Je to v češtine a tiež odborné názvy, ale dá sa to pochopiť, ak tie cviky poznáte.

emanka
17. led 2010

Skúšala som to a ide to. Na ľavej strane sú podtémy a pod Vojtovou metódou je Terapeutický systém...tam sú tie cviky...

betelgeuzz
18. led 2010

Mně o tom dávání na bříško řekla pediatra hned při první návštěvě. A pak jsem četla knížku Něžná náruč rodičů a tam píší, že v 1 měsíci by mělo strávit mimčo na bříšku denně hodinu v součtu. Tak to jsem pak začala dávat víc.

Emanko, s tím lehátkem jsi mě docela vyděsila. Já ho taky dost používám. Většinou po nakojení, když nechce spát, tak jsem ji dávala do lehátka. Včera jsem ji teda dala radši na zem pod hrazdičku. A proč už cvičíme lození nevím. Mě to napadlo až doma, tak se zeptám na příštím cvičení. A to sestra říkala něco o tom, že přidáme ještě jeden cvik, tak nevím.

klara.t
18. led 2010

Holky, jak psychicky snášíte to, že mimča u toho tak strašně brečí? My Vojtovku cvičíme cca týden (jsou nám dva týdny) a já jsem vždy celá nervozní předtím, než se malá vzbudí, protože vím, že jí zase budu muset týrat. Manžel dokonce odchází, protože mu je jí lítoMalá je pak celá rozklepaná, klepe se jí bradička a má tak smutný výraz.
Zvykne si na to miminko po nějaké době, nebo takto bude brečet stále? Zatím cvičíme ten cvik, jak se mačká ten bod pod prsíčkem a pak další na bříšku, jak se mačká to pod loktem.

Kolikrát denně cvičíte? Nám bylo řečeno 4x denně, ale tak v 17-18hod naposledy. Jenže když poprvé zacvičíme kolem 9té hod, tak než pak usne a znovu se vzbudí, tak podruhé cvičíme po obědě a pak kolem 5té no a to čtvrté už nějak nestíhám. Prý se nemá cvičit po této době, pže bychom mimčo moc rozproudili na noc. Občas se povedlo zacvičit to 4x, ale spíše jen 3x. A to nechodíme ven, protože v tom sněhu se nedá s kočárem jezdit. Nevím, jak to pak budem stíhat. ☹

Kolikrát ty cviky uděláte na každou stranu? Já ten cvik na zádech se stláčením bodu pod prsíčkem cvičím 3x na každou stranu a ten druhý, na bříšku, 2x na každou stranu.

petkula
18. led 2010

klaro a proc cvicite uz ted? Neni to moc brzy? Ja myslela, ze se s Vojtovkou zacina kolem 3.mesice, kdyz jsou nejake problemy...

stylly
18. led 2010

bera:No my nemáme problém ve vývoji,.ale "měli" jsme problém se sáním(usínal při tom) tak nám byla doporučena....

stylly
18. led 2010

pimpa:Jak se to cvičí??Je to někde na internetu?

betelgeuzz
18. led 2010

Klara, my jsme od narození doteď cvičili ten cvik na zádech a malá si tak po měsíci zvykla. Už ani neplakala a klidně se i na mě smála. Teď jsme dostaly cvik na bříšku a to brečí znovu, doufám, že se to časem zase zlepší. Ze začátku jsme cvičily 3x denně asi po měsíci už 4x. Já jsem malou přibližně po 3 hodinách budila. stejně jsem zjistila, že když ji nechám spát dlouho, tak se pak nemůže dojest.

Petkula, my jsme začínaly cvičit 5. den po porodu 🙂

emanka
18. led 2010

Betelgeuzz, blahoželám k trom mesiacom 🙂
Nechcela som ťa vystrašiť s tým lehátkom a tak, ale je to pravda, takže ak vám smiem poradiť baby, dávajte detičky na koberec, alebo na deky, proste na tvrdé...ja som ju dávala na posteľ na bruško, ale oni musia byť na tvrdom, to som zistila tiež neskoro. Oni sa síce zvyknú jedovať, ale keď tam majú hračky a chvíľu posedíte s nimi , tak si zvyknú. A je to pre ich vývoj fakt to najlepšie, lebo v lehátku sú pripútané a okrem toho, že kopú nožičkami a v rukách majú hračku, tak sa nijak nehýbu, takže ani nerozvíjajú svoje pohybové schopnosti.

Inak, naša Lea už po pár dňoch neplače pri tom cviku na chrbátiku, pri konci nervačí a je jej aj do plaču, ale to prejde, keď ju nejak zabavím 😉

Klára, aj my cvičíme 3xdenne ...

kocule
18. led 2010

Ahojte děvčata, tak my taky vojtíme, malý má predilekci hlavičky. 😝 Bohužel nám úplně neotáčí na druhou stranu, takže máme zatím 2 cviky a "týrám" ho 4krát denně. Děsně u toho řve, je strašný vztekloun a nadává ještě 5 minut po té. 😅 Výsledky jsou ale fakt vidět už po 14 dnech, to jsem koukala. Mrňousek se uklidnil, dokonce mi začal i přes den spát, což dřív nehrozilo a pohraje si s hračkami.

Chtěla jsem se zeptat zkušenějších, zda se vám potom šíša vyrovnala. Bylo mi řečeno, že úplně se to nesrovná, ale bude to vidět jen pro znalé a z hodně blízka. Moc mě to mrzí, jenže malý je z dvojčat a evidentně v bříšku nebylo dost místa na otáčení a sám se už nesrovnal, malá ano, ta problémy nemá. Vím, že za to nemůžu, nic na něj nepomáhalo a mu se prostě nechtělo. Má zřejmě i svalíky na krku zkrácené, takže držíme hlaviznu křivě a proto máme symetrii ramínek. Bohužel. Můžete někdo poradit? Budu vám moc vděčná. K.

janapo
19. led 2010

klara.t aj my sme na zaciatku strasne vyvadzali a mala som co robit s tolkym placom kedze vsetko robime dvakrat, najprv s malou a potom s malym 🙂 Cvicime od ich narodenia a zacali sme s tym uz v nemocnici. Nastastie si drobci na fakt, ze cvicime a musime zvykli a teraz sa mi niekedy dokonca protivne rehocu do ksichtu, ked sa tam s nimi pucim a snazim sa ich udrzat v spravnej polohe 😀 horsie to je tiez s tym stihanim, taktiez cvicime max.3xdenne, len vynimocne sa mi podarilo 4x. Po 18-tej uz tiez s nimi necvicim. Je to dost narocne najst ten spravny cas na cvicenie. Niektore maminy vraj svoje ratolesti na cvicenie budia...ja to nerobim, lebo na to aby dietatko bolo kludne a usmievave potrebuje aj kvalitny spanok, takze ja im ho doprajem 🙂 Urcite to v pohode zvladnes,drzim palce 😵

janapo
19. led 2010

kocule my sme mali ten isty problem s nasim Adamkom...teraz to uz ani nie je vidiet 🙂 tiez je z dvojciat 😉 a to sme ani nie vzdy poctivo 4xdenne cvicili...ukladala som ho spinkat tak, aby hlavicku nezaklanal, dokonca som mu aj vyskladala zabrany s vankusov...avsak nie vzdy pomohlo a tak mi fyzioterapeutka povedala, ze ho mam nechat vyspinkat tak ako sa mu paci so zaklonenou hlavou a ze budeme sa to snazit upravovat cvicenim...asi zabralo lebo uz to nerobi 🙂

kocule
19. led 2010

Janapo, moc děkuji, uklidnila jsi mě. U nás ty plínky a polštáře taky nefungují, malej má už 7 kilo a pořádnou páru, tak si dělá, co chce. Terapeutka mi taky řekla, ať ho nechám vyspat, ale hlavu mu podkládám, snažím se. 😅 😅 😅 Hlavička se vám srovnala po jak dlouhé době? Asi bych chtěla všechno hned 😀 😀. Chceme sestřih na ježka, tak by to bylo vidět. 😀 😀 😀 Řeším kraviny, viď, důležitější je zdraví a by se Tomča dal dohromady, v což upřímně doufám. Bylo nám řečeno, že toho se bát nemusím, že jsme začali tak akorát a ty malé děti se srovnají rychle. Uf. Máš můj obdiv, cvičit se dvěma dětmi, to chce jednak sílu a taky pevné nervy. 😉

labradorik
19. led 2010

my sme mali cvicit dva mesiace,ale maly plakal,tak sme necvicili vobec-koli tomu ze daval hlavicku na jednu strnu.namiesto toho sme s nim kazdy vecer cvicili vo velkej vani-kopal,capkal ruckamy,hrl s prote no a na kontrole n vybornu 😀 sprvilo sa mu to samo 🙂

stylly
19. led 2010

tak nám dneska na neuru bylo řečeno že vojtovku cvičit nemusíme,.............uf 😵 😵 😵

lilili2
19. led 2010

kocule: my máme ten stejný problém. Taky máme predilekci a sleželou hlavičku. Hodně lidí mě uklidňuje, že se ta sležená hlavička spraví. Navíc mi rehabilitační doktorka na tu sleželou hlavičku doporučila homeopatika Silicea AKH - má to podpořit rovnoměrný růst kostí. Tak doufám, že to podpoří. Hlavičku jsme se taky snažili podkládat, ale bylo to prd platné. Malý se zavrtí a stejně leží jak potřebuje. Cvičíme 4x denně vojtovku RO1+RO2. U nás ta predilekce byla díky porodu. Měli jsme klešťový a jak jej tahali ven tak mu krční svaly natáhly. Ale už alespoň tou hlavičkou otáčí když je vzhůru. Takže malý pokrok tam je.

janapo
19. led 2010

kocule ani sama neviem presne kedy sa to spravilo, tusim v 4-5 mesiaci...nejako samo sa to nenapadne zrovnavalo...asi fakt staci len co najpoctivejsie cvicit...a hlavne zacat s vojtovkou cim skor, kym sa deturence daju este ovladat 😀

kocule
19. led 2010

Holky já se dneska rozbrečela..malej se celej začal otáčet na druhou stranu,hlavinku si srovnal do roviny a ramínko už má taky níž. Fakt mě to moc dojalo, jsem neskutečně šťastná.

Lili, mě to taky trápí. Kamoška mě sice uklidnila, že je dobře, že má hlavču krásnou malá, že u těch chlapů to tak neva, ale pěkně mě to štve. Proč by měl mít křivou hlavu, že jo. 😝 Ty homeopatika zkusím, třeba mu to pomůže. U nás byl asi ještě ten problém, že nám rychle vyrostl o 20 cm a nevěděl si s tím rady.

Strašně mě to dneska zase navnadilo. Zítra máme rande i s neuroložkou, tak uvidíme co ona na to. Jsem moc ráda, že maminky píší, že se to srovnalo, že se to pravdu upraví. Mě tím spíš lidí děsí, že to už nepůjde. 😠

rohacka
19. led 2010

Baby, ja som podkladala hlavicku kilom muky zabalenej v latkovej plienke - je to pomerne makke a zaroven pevne, to len tak hlavickou nepohne. To mi poradili, uz ani neviem kto. Kym bol na novorodeneckej JISke, tam mu dokonca davali pod hlavicku taky kruzok obaleny obvazom (s priemerom asi 10 cm - vovnutri to bolo prazdne) a na to mu ukladali hlavicku, aby nemal zlezane. A ma ju teraz pekne formovanu.

K placu pri cviceni - my cvicime uz cez 2 roky, maly place stale, ked mame novy cvik, ked si na neho zvykne, uz je relativne v pohode - az kym nam znova nezmenia (staci aj mala obmena).

erika160669
20. led 2010

S vojtovou sa zacina uz v porodnici

stylly
20. led 2010

rohacka:Proč cvičíte?

petul.a
20. led 2010

Ahojky

Teda koukám, nakecaly jste toho, že nemám sílu všechno dočíst 😅 A i nějaké nové dušičky, že jo - tož vás vítám a přeju, ať cvíčo nese co nejdřív ovoce 😉

Jak se tu psalo o tom, jestli by se nemělo cvičit až od 3 měsíců - tak ne. U Vojtovky platí "čím dřív, tím líp". My začřali když ještě Barunce nebylo ani 6 týdnů. A třeba nedonošeňátka začínají hnedka v porodnici.

K pokrokům GRATULUJU!!! Vím, jak to člověka potěší a dojme. Nádhera, co? 😵 Troufnu si říct, že mámy zdravých miminek tohle nikdy zcela nepochopí. My ano 😉

Ještě jsem tu pochytila něco o predilekci - Barunka ji měla taky a vycvičili jsme ji snad během prvního měsíce. Měla ji hodně silnou (bulka na krku, tělíčko stočené do tvaru písmene C); rehábka mi pak později řekla, že ze začátku měla strach, že to nezvládneme rozcvičit, ale že bylo vidět, jak poctivě jsme cvičili, že se to krásně srovnalo - velmi chytře mi ale o těchto obavách řekla až když už bylo dávno po problému 🙂

stylly
20. led 2010

Holky ještě jsem se chtěla zeptat,...kdy vám řekly že máte cvičit a proč(klidně i předčasný porod napište),..moc předem děkuji za odpovědi 🙂

Vidíte pokroky a jak dlouho cvičíte 😀 ????Díky

erika160669
20. led 2010

Povedali to uz v porodnici a tam aj zacali cvicit.A preco lebo predcasne deticky sa narodia ztuhnuty a to svalstvo treba rozhybat a by neskor neboli este vacsie problemy-Ale ved to neboli len sa aj maly jeduje ked sa nemoze hybat tak ako on prave chce.Ja snim rada cvicim lebo to ho trochu unavy a potom pekne spinka.

kocule
20. led 2010

Stylly, my cvičíme kvůli predilekci. Dneska nám neuroložka řekla, že malý má polohovou vadu už z bříška. Jednak se tam mačkali dva a neměl místo a byl první u výlezu 😀, takže měl hlavičku narotovanou a nemohl s ní točit, tak si ji zafixoval v té jedné poloze. Taky je to prý pevným svalstvem dělohy, mají to převážně mimča při prvním těhu, u druhého se to nestává, děloha je už více pružná.

Polohování by nám nepomohlo, musíme aktivovat svalíky. Sice by asi neměl šišku, ale taky díky ní se na to přišlo docela brzo a jde s tím něco dělat. Možná by měl hezkou hlavču, ale neseděl by, nebo blbě, takže asi něco za něco a vojtíme. Mě to teda fakt neva, malej je nervák a tímto se mi báječně uklidnil a dokonce přes den spinká 😅, to se mi nestávalo. Pokroky vidím i já jako laik, což mě moc motivuje. Peti moc díky za odpověď, namotivovala jsi mě, že se to dá spravit rychle. My sice budeme cvičit prý do roku, ale jestli se to dá takto rychle spavit, tak to třeba ani nebude pořeba. A šiška se snad srovná, už mě to tak netrápí. 😝