Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

standu
27. bře 2009

jarus,
do troch mes je to ok, potom sa pytaj na neurologicke vysetrenie, tam ta odporucia na rehabku. fyzioterapeut po prehliadnuti rehab.lekarom stanovi vhodne cviky, ty len tak mirnix nemozes sama "cvivit " s babom.

berunka
27. bře 2009

jarus presne tak jak rika standu.to jsou cviky ktere ti da sestricka na rehabce presne podle toho jak vidi co ditko umi a neumi,jak zapojuje svaliky.ty pro ni muzes udelat to ze ji budes davat pri kazdem prebaleni na brisko,staci chvilinka a drzet ji zadecek na podlozce.to ji ulevi a pujde ji hlavicka lip zvednout.

standu
27. bře 2009

magimary,
nam lekarka stanovila prejst z vojtu na bobatha, lebo mala uz zacala stvornozkovat, cize vsetky vzory pohybove uz ma vlastne napravene.
bobath je lepsi v tom, ze sa nerobi nasilu, neviem, ako vyzeraju vsetky cviky, my cvicime len na fitlopte a pri hre. zalezi aj na tom, ktore konkretne svalove partie treba posilnit (v nasom pripade, pri kazdom dietati je to individualne, fyzioterapeut musi vediet, ktore cinnosti dieta zvlada lasamo, ktore s pomocou, ktore nie a podla toho stanovi vhodne serie cviceni)
my potrebujeme uvolnit napatie driekovych svalov a posilnit brusne, zvacsa sa zameriavame na rotacie, napr ked stoji, lakat ju hrackou aby sa drzala len jednou rukou a druhou sa ma tahat dozadu vlastne okolo svojej osi, aby mala istu stabilitu a rovnovahu pri chodzi neskor.
brusko musime posilnit, lebo sa nevie posadit z lahu... a pod. dufam, ze to bolo zrozumitelne. 🙂

elisbet
27. bře 2009

Berunka:koukala jsem na fotečky,malá je moc hezounka a šikovná,za chvíli to rozcvičíte,uvidíš 😉 Tanto cvik jsme měli také a jestli můžu poradit,tak řekni tatˇkovi,at´si sundá ten náramek,musí tím tlačit malou do zádíček ☹ Já už raději cvičím i bez prstýnků 😝

magimari:tak to jsou věci 😕 😕 😕 o takovéhle reakci na vojtovku jsem ješte neslyšela 😒 My když jsme začínali cvičit,tak nám malá taky častěji a více spala,což je asi logické když před tím jen ležela a tedˇnajednou 4 krát denně takový záhul 😅 Ale takový extrém co máte vy nikdy nepředvedla!Jsem zvědavá jestli to půjde nějak vyřešit,držím palce a dej určitě vědět jak pokračujete 😉
Jinak co se týče Bobata,tak co vím,tak tady v Praze ho moc fyzioterapeutů necvičí,většinou jedou všichni vojtovku a nám rovnou řekli,že do roka určitě vojtovku,je prý nejúčinější a pak se když tak uvidí a tak myslím,že ho doporučují až pro starší děti 😒

berunka
27. bře 2009

elisbet a jak jsi na malou sla aby jsi udrzela hlavicku ve spravne poloze?ja s ni strasne bojuju abych ji tu hlavicku vubec otocila.jinak mala je taky dost spava po tom cviceni ale taky se nedivim kdyz u toho tak vyvadi.ja ji pak necham jeste chvili rozbalenou aby vedela ze po tom trapeni ma jeste chvili kdy si muze kopat.ma strasne rada kdyz je nahata potvurka jedna 😀

standu
27. bře 2009

elisbet, ano, vojtovka je ucinna, ale napr v anglosaskych krajinach sa takmer nepouziva. niekde somm citala, ze vojtovka sa ma aplikovat len ak je dokazane poskodenie mozgu.
kurz bobatha ma malo fyzioterapeutov, lebo je drahy, u nas na SVK su myslim len tri, co ho vedia cvicit. aj ja som pocula, ze bobath sa cvici az so starsimi detmi, resp. ked uz dieta vie reagovat na "povel" ze sadni si, lahni a tak a my to teda nevieme, mala ma 13mesiacov, tak som bola prekvapena, ze nam to dali.
nejake vysledky uzasne nebadam, ale to je tym asi, ze mala lozi, stavia sa, chodi popri nabytku, tak co by som este chcela, ze? 😎 chodit zacne raz dva hadam.
no a v anglicku sa cvici bobath, ak treba od narodenia.
pisala som si tu s jednou babou, co zije vo viedni, tak tam jej povedali, ze jednoznacne bobath, ze s vojtovkou maju zle skusenosti....tak na psychiku je to iste namahavejsie.
mne mala praveze lepsie spi, odkedy sme presli z vojtu na bobatha 🙂
aj ked musim uznat, ze za styri mesiace cvicenia vojtu mame krasne vysledky.

elisbet
27. bře 2009

berunka:To víš taky to byl boj,na tu stranu co jsme cvičili jsem dala vždycky nějakou barevnou nejlépe hrací hračku,pak položila na bříško,otočila hlavičku k těm hračkám/někdy i silou,nesmíš se moc bát,ty děti jsou fakt gomový 😀 /hned jsem si ji zafixovala zádička loktem,any se nepohnula,popřípadě ještě druhou rukou srovnala hlavičku do správné polohy,no a pak jsem chytla packu za reflexní bod 😉
Jinak jak píšeš,že necháváš malou rozbalenou,tak to děláš výborně,nech jí co nejdéle,nejlépe na bříšku,hraj si s ní,dělej blbinky,protože ona si fixuje do mozečku a pak začne i zkoušet,všechno co si jí cvičením naučila 🙂čím déle ti vydrží po cvičení vzhůru,tím lépe,doporučená doba 40 min,ale i půl hodinka dobrá 😀

elisbet
27. bře 2009

standu:tak v tom případě,by tady necvičila nejméně polovina maminek 😖

berunka
27. bře 2009

elisbet ja jsem s ni cvicila v osm a vydrzela az do deviti na kojeni a pak usnula takze myslim ze dobry 😀 ja se musim naucit ji tu hlavicku vubec otocit.ona jakmile ji zacnu otacet spusti sileny rev a musim ji otocit obema rukama,kdyz ji pak chytim a chci zafixovat zadecek loktem tak se mi vysmekne a je zase zpatky na stredu ☹ a prosim te jeste nevimjestli spravne drzim tu rucicku ktera se ma natahovat.kde presne je ten reflexni bod?

elisbet
27. bře 2009

berunka:podle fotek vypadá,že to mačkáš dobře,je to jakoby mezi palcem a ukazováčkem posunout o centimetr/podle toho jak má velou ručičku 😀 /dolů nebo v polovině ručky,když to bereš od zápěstí ke kořeni palce,nevím jak to líp vysvětlit 😒

standu
27. bře 2009

troska ta asi nechapem elisbet.........

preco by maminy necvicili? ved ked treba tak treba, nie?

berunka
27. bře 2009

standu elisbet to myslela asi tak ze polovina miminek nema zadne poskozeni mozku a stejne cvici Vojtovku.viz treba my 😉

elisbet a rucicku ma miv ohnutou do pravehu uhlu a posunutou asi do vyse ocicek?

elisbet
27. bře 2009

standu.no když píšeš,že by měli cvičit vojtovku jen děti,které mají poškození mozku?To tady moc prcků asi nemá a stejně cvičíme,protože nic lepšího než vojtovka prostě není 😉

standu
27. bře 2009

ved vravim, ze som to citala...a neviem, ci sa s tym neda suhlasit 😒 ale nie som odbornik a ano, mas pravdu, "nic" lepsie nemame, nakolko bobatha nevie cvicit takmer nikto.

ani my nemame poskodeny mozog a cvicili sme.

nenadavam na vojtu, uzasne pomohol a nastastie sme cvicili kratko, takze nejake psychicke "traumy" by sme nemali mat... 😀 moja mala to strasne zle niesla, budila sa v noci velakrat, s placom...

elisbet
27. bře 2009

Berunka:přesně tak,za chvíli budeš dávat hodiny cvičení 😀

elisbet
27. bře 2009

standu:každé dítě asi reaguje jinak,moje malá se vypláče při cvičení a pak je celý den pohodové a usměvavé miminko a v noci se budí jednou na kojení a pak spinká do 7.30 hod 😉 a to cvičíme už půl roku!!O vlivu na psychiku bych se tady raději moc nerozepisovala,protože spíš než psychiku prcků,rozhodíš tu naší,takže asi tak 😉

zelmirka1
27. bře 2009

ano je pravda ze u nas sa cvici hlavne vojtovka aj ked deticky nemaju poskodenie mozgu...urcite pomaha ale treba
zvazit kedy ano a kedy nie lebo je to fakt na psychiku napor a dieta si vsetko v podvedomi pamata aj ked lekari tvrdia ze nie. Povodne bola vojtovka vyvinuta pre deti s detskou mozgovou obrnou lebo aktivuje drahy v mozgu dietatka ktore normalne nevyuzivalo. Problem je ze je malo fyzioterapeutov ktori sa venuju detickam a vedia ine cvicenia okrem Vojtovky. Pokial ale mamina ma pocit ze to jej dietatku nerobi dobre tak treba hladat ine alternativy. Ja som tiez nasla a cvicime bez placu a v pohode.

standu
27. bře 2009

zelmirka, konecne ma tu niekto pochopil. moja rec 🙂

zelmirka1
27. bře 2009

jasne kazde dieta reaguje inak ale vplyv na psychiku ma vsetko v babetkovskom veku velmi velky...ked nie je problem tak je to fajn ale nie vzdy to tak je. Vela zavisi aj do postoja maminy a potom ako reaguje babetko lebo
brat vojtovku ako univerzalnu metodu na vsetky problemy sa neda a staci ak babetko nie je "tabulkove" a casto posielaju cvicit bez uvazenia.

magimary
27. bře 2009

babulky, doteraz som Vás dočítavala 🙂
dobre ste sa rozpísali...

veľa podnetov, ani neviem, na čo skôr reagovať, tak len tak voľne, čo mi utkvelo...
vojtovka versus bobath...
vojtovka je preferovaná u nás (v "česko-slovensku"), ale hneď za hranicami skôr nie...
tým chcem povedať, že vojtovka určte nie je jediná tá správna cesta (už som počula rôzne negatívne reakcie na ňu v budúcnosti po cvičení) a opäť opakujem, že ako každá iná, aj táto metóda môže mať nežiadúce účinky! a to najmä v prípade, že je "dvákovaná" paušálne...nehovorím, že je neúčinná, ale nepáči sa mi ten princíp, že iný liek nemáme, tak dáme tento nech to narobí to, čo narobí... 😖

je to podobné, ako balenie na široko! u nás je to (aspoň doteraz to bolo významné) povinné a v zahraničí zaznávané...taktiež to vzniklo u nás a preto si to držíme ako historické "bohatstvo" bez ohľadu na to, čo hovoria iné výskumy...

k našej "spavej" reakcii na cvičenie-to som ešte nenapísala, ako to pokračovalo po tom megaspánku...malý sa teda o 12,00 (po cca 20hod.zobudil), opäť sme cvičili, napapal sa a opäť zaspal (!!! 😨 ) na ďalšie tri hodiny a to už prišla tá psychologička a v podstate sme ho cielene zobudili... neikto sa pýtala, čo navrhovala-no odporučila hľadanie iných monžostí-buď dojč.gymnastiku al. plávanie al. zistiť, čo a ako bobath atd... váhala síce, či to nie je len úvodná, zvykacia reakcia na cvičenie, ale každopádne sa jej to veľmi nepáčilo... záver z thoo celého je, že v pondelok voláme na neurologiu na Kramáre (dovtedy cvičíme, ale nie tak často) a rehabilitáciu tam (pretože tam cvičia aj dojč.gymnastiku) a uvidíme...

standu,a kde si sa na učila cviky na bobatha, kde si chodila? ja som tiež počula (čítala), že bobath sa v anglosaských krajinách používa podľa potreby od narodenia, a to že u nás nie, neznamená, že sa to nemôže, ale to že sa to (tu u nás) nevie...to je dosť podstatný rozdiel...

a ešte ma napadá, že maximálne súhlasím aj s názorom, ktorý tu odznel, že vojtovka je najúčinnejšia, resp. bola vyvinutá pre deti, resp. pre ľudí na cvičenie pri poškodení mozgu a vtedy je, podľa mňa maximálne, adekvátna! ale aby sa ozaj cvičila pri každom aj minimálnom odlíšení vo vývine podľa tabuliek, tak s tým sa nedokážem vyrovnať, lebo VIEM, že hoci sa dieťa vyvýja (pohybovo) pomalšie, vyvýja sa! vyvýja sa svojim tempom, ktoré terba rešpektovať a nie hneď náhanáťa, aby sa vyrovnal so štatistickými tabuľkami...( 😠 )-naozaj to mám overené na všetkých deťoch, ktoré sme mali, aj na svojich-mali sme aj o skoro tri mesiace predčasne narodené dvojičky a nechali sme ich tak, nech si idú svojim (o tri mesiace oneskoreným) vývinom-samozrejme v spolupráci s lekármi v rizik.poradni a nič nezmeškali...len mali všetko posunutú o tie tri mesiace...teraz už dievčatko bežká úplne samé a chlapček za ruky (tomu sa pomáhalo vojtovku, ale až ku koncu, pri nácviku 4-nožkovania)... moj najsatrší syn (ako som už spomínala) nerobil do 8 mesiacov vôbec nič, nesedel, netočil sa, nepásol, skrátka nič, ale niekde do žiadnych špec. amb. sme nechodili a tak sme ani necvičili a zrazu začal všetko naraz a sám! (s tým, že v 9 mes. už sám chodil)...skrátka mám pocit, že nie všetky deti cvičia opodstatnene (hoci je to vždy na odporúčanie lekárov-našťastie nie všetci lekári sú takí, ktorí nie úplne rešpektujú individuálne vývinové tempo)...

sorry, nechcela som sa nikoho dotknúť, rozkecala som sa...
tento názor na cvičenie vojtovky& som mala dávno predtým, než sme začali svičiť my a (žiaľ) teraz sa mi len potvrdzuje...

viem, že (vojtove) cvičenie má veľký význam, ale nie vždy je nutné... 😔

berunka
27. bře 2009

zelmirka a co cvicite?jinak nase mala je na tom stejne jako Barborka 😉 po cviceni ani nevi ze se neco delo 😉

magimary
27. bře 2009

jaj, tak vy to tu napíšete skôr, ako ja dokončím 😅
ale súhlasím so želmírkou a standu! 🙂

standu
27. bře 2009

magimary chodime cvicit do detskeho centra do ke, zhruba raz za tyzen a pol.

inak s tym balenim nasiroko......u nas sa to robi, lebo tu mame dokazany zvyseny vyskyt hyperplazie oproti krajinam, kde sa to nepraktizuje pausalne.

magimary
27. bře 2009

viem, standu-o balení...aj o tom, že prečo...
ale kdesi som čítala, že už to nebude potrebné ani u nás... (zrazu vymizol počet patológií kĺbikov?!)
skrátka posun...
ale to som tu nechcela rozoberať,. len som to uviedla ako príklad rozdielností používania...
to, že tu je zvýšený výskyt, neznamená, že v zahraničí nie je žiaden výskyt... 😉 (a predsa to vôbec nepoužívajú)

magimary
27. bře 2009

a standu, to je súkromné centrum, kde chodíte vy?
bobata, ešte len idem omrknúť...nestíham... 😅

kokaka
27. bře 2009

berunka: ten cvik na posílení ručiček je na bříšku, nohy rovně, jedna ručka blíž ke mně podél těla, hlavička otočená na stranu ode mě-přidržuji rukou a druhá ručka pokrčená v lokti kterou přidržuji druhou rukou a ona klade odpor do podložky, musím vidět jak pracuje lopatka a zatíná břišní svalíky, těžko se to popisuje, horší je cvik na boku, odtud mi utíká

elisbet
27. bře 2009

Nemyslela jsem to tak,že káždé dítě které se neotáčí nebo nesedí podle tabulek musí hned cvičit vojtovku!Některé děti jsou prostě jen línější a na vše přijdou samy časem,ale některým je holt potřeba pomoci,protože si zafixují špatné vzorce a i když třeba časem začnou vše dělat,tak je v dospělosti čeká třeba skolioza nebo kyfóza páteře,bolesti hlavy,krční páteře atd: ☹ Já bych taky mnohem raději cvičila něco při čem mi malá nebude tak vyvádět,ale byla jsem u 2 na sobě nezávislých rehabilitačních sester,na vyšetření na neurologii/poškození mozku žádné/ a všichni mi řekli cvičit VOJTOVKU!Tak prostě cvičím a neřeším 😉

standu
27. bře 2009

klbiky-suhlas
a centrum, to je vlastne zariadenie v ramci nemocnice, len sa to tak vola, pracuju tam lekari z detskej fakultnej(neviem, ci vsetci su z dfn), je tam skolka pre deticky s postihnutim, neviem...videla, teda na prvy pohlad vsimla downikov, su tam nejake ambulancie..pre poruchy metabolizmu lipidov, pre fenylketonuriu...
vojtu sme chodili cvicit do nemocnice a doktorka nas poslala tam, ona ordinuje raz do tyzdna aj tam, tak nam ostala.

standu
27. bře 2009

elisbet aj ja som cvicila a neriesila. ide o to, ze existuje aj setrnejsia forma len ju malokto vie cvicit, preto sa pouziva vojtovka pausalne a niekdyby sa teda nemusela....len u nas to asi nevedia velmi odlisit a bobatha zvacsa davaju, az ked zakladne veci podchytila vojtovka.

magimary
27. bře 2009

no, to my sme , elisabet, na tom inak-nám jedna neurologička (tá "najhlavnejša") povedala, že cvičiť len dojčenskú gymnastiku, ďalšia lekárka (v rizikovej poradni) nám povedala, že Vojtu (ale ona nie je neurologička, hovorila len zo svojich bohatých skúseností s rizikovými deťmi) a neurologička tu u nás, kde cvičíme zase povedala , že tiež Vojtu (ale nie preto, že je to jediné riešenie, ale preto, že tu u nás sa nič iné necvičí, ani tá dojčenská gymn., ktorú mal malý napísanú v odporúčaniach od hlavnej neurol.)...
takže, ak môžem, hľadám aj iné monžé riešenia... 😉