Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ajvi
26. dub 2009

keba - poprvé si stoupl v postýlce asi před 3 týdny. a od té doby to zkouší, ale poslední dny obzvlášť. asi už na to přišel. když je na 4 a já ho zkusím trochu podepřít rukou pod hrudníkem, tak leze jak čert a to už ho fakt jen přidržuju, ale jak dám ruku pryč, hned sebou plácne na břicho 😠 . s tím marozením nevím, právě jsem se chtěla zeptat, jak je to s očkováním? máme jít na injekci tento týden.
julyb - tak to gratuluji 🙂 třeba mu ten jeden cvik nevyhovoval. jen tak dál !!! 🙂
holky já se chci zeptat- Máťa většinou u cvičení brečí - ne moc - ale nelíbí se mu to, pak je vidět, jak krásně pracuje bříško. jenže dneska byl prostě nějak v pohodě, ani nezabékal a taky nebylo nic vidět - i když nožičkou pracoval (ne tak pěkně, ale pracoval) - jak to má být správně?

ajvi
26. dub 2009

jo keba - mě ještě před měsícem taky přišlo, že mladýmu vůbec nic nechybí - na břiše byl naprosto spokojenej, neměl potřebu se někam vytahovat, někam dosáhnout. teď už jo 🙂 , tak držím palce, ať je Neli taky brzo zvědavá 😉

petul.a
27. dub 2009

Ahojky

Julyb, to je super 🙂 Mně připadá, že se dítkům tím cvičením něco nastartuje v mozečku a potom, když třeba kvůli nemoci necvičí, tak tu patřičnou informaci odněkud vyloví a jedou jak dráhy. Jako by ji měli uloženou na hard discu, nevěděli kde, cvíčo jim to ukázalo a oni to pak vytáhli 😀

kokaka
27. dub 2009

u nás to cvičení začíná být čím dál obtížnější, malá se hodně vzpírá a já ji do cvičební polohy neumím sformovat, to bych musela vynaložit dost velkou sílu a bojím se abych jí neublížila, poradím se ve čtvrtek na rehabilitaci, zda nebude vhodnější jiné cvičení nebo posilování

ivusky
27. dub 2009

Ahoj holky, mám dvě děti, s dcerou (8) jsemv životě neměla problém a syn má 16 měsíců a terpve se začíná stavět. CCa teprve měsíc tedy cvičíne Vojtovku a ráda bych se Vás zeptala jaký druh cviku cvičíte? Na čtyřech, na boku...? A jak dlouho vám doporučila RHB? mě řekla 10 minut a dnes mi nezávislá lékařka řekla, že 2 minuty stačí, tak jak je to u Vás?
odpověď pro Ronie : viz odkaz https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Zpětně si to Ronie uvědomuji, že měl hlavičku více na jednu stranu, ale tenkrát mi to nepřipadalo, že je problém a že se musí cvičit a dětská mě vůbec neupozornila. Je predilekce vážný problém? Ještě doddám, že malý se plazil pozadu cca od 10 měsícůale lézt začal až ve 14 měsících, teď v 16 se začíná stavět. Když teď cvičím, samozřejmě s manželem, sama to vůbec nedám, má strašně moc síly

zelva
28. dub 2009

Ahoj holky, chci vás trochu povzbudit,
s malým cvičíme teprve týden. Začali jsme chodit, že se ještě v 7,5 měsících nepřetáčel, jen ležel na zádech a plácal se. Teď po týdnu už se krásně otáčí na bříško na obě strany, chvílemi už se také pořádně vzepře a opírá se jen o dlaničky a dokonce sem tam zkouší lezací pohyby!
Takže nevzdávat to, nějakému mimi to třeba může trvat déle, ale cvičení je (tedy alespoň podle nás) dost účinné, i když ze začátku jsem měla spíše pocit, že ho tím cvikem natahuju na skřipec a mučím 😨 😢

ronie
28. dub 2009

ivusko tak to je´fakt zanedbání od vaší mudry 😠 predilekce není vážný problém, ale je potřaba to rozcvičit pač pak se to právě projeví na dalším vývoji a táhne se to celou dobu, tehdy by vám cvíčo šlo rychle a dobře a ted byste už problémy neměli 😠 😔 Plazení po zadu je také špatný pohyb.vzorek-zvlášť takové to odstrkování po hladké podlaze...ach jo, no pěkně bych vaší doktorku zpucovala a at si to vyzkouší si s nim cvičit. A kolikrát denně to zvládáte když jen s manželem?Ono by to chtělo minimálně 3krát denně aspon ty 2 minuty 😝

smajlik
28. dub 2009

ahoj holky, tak cvičíme už 3 týdny, zatím 2 cviky - ten na zádech s mačkáním bodu pod prsíčkem a potom druhý na bříšku, myslím že je to ten na reflexní plazení? Mačká se bodík na lokti ... jenže malá se mi začala z ničeho nic vztekat u toho prvního cviku, kope hrozně nohama a jakoby vyskakuje bříškem nahoru, a nereaguje samozřejmě jak by měla 😠 . Zítra jdeme zase k fyzioterapeutce, tak jsem zvědavá zda dostaneme nový cvik. Jinak pozorujeme zlepšení, malá začíná pást koníčky 😵 . Stalo se vám že dítě reaguje na cviky jen jednou stranou těla? Když cvičíme na pravou stranu, spolupracuje ručička i nožička, ale na levé tu nožku prostě nezapojí a ne a ne. I při pasení koníků se odpichuje pravou rukou, levá to neunese a malá se svalí na bok, za mohutného řevu samozřejmě 😀.

ajvi
28. dub 2009

ahoj smajlik- my teda jsme starší, ale máme to taky, jedna nožka cvičí ukázkově, druhá se brání. malej má taky asymetrii, tak je to asi tím, že svalíky na jedné straně jsou silnějsí - si myslím 🙂
zelva díky za povzbuzení. 😉 my cvičíme týden a taky myslím, že to malého nastartovalo.
prosím ještě jednou se zeptám, nevíte jak po očkování - můžem cvičit?

keba
28. dub 2009

ajvi:po očkování máme vždycky těch 5dní pauzu,já si většnou očkování plánovala na pátek aby jsme měli výkend volnej bez cvíča 😉 Naše Neli očkování celkem dobře snášela,tak to bylo O.K.ale určo ti to při očkov.řekne i pediatr že nemáte cvičit,teda aspon nás vždycky upozornoval...
My jsme tedkom marod tak taky necvičíme!!!kéž bys měla Petul.a pravdu a Nela už v tom mozečku něco vyhrabala a posunula se trošku.....a jak jste na tom vy s Barčou??
koka:u nás je to úplně stejné!!taky malou neumím dát dobře do polohy...a těžko jí udržím,většnou mě celá ujíždí

julyb
28. dub 2009

Ajvi tiež sa mi zdá že tak 7 dní sa nemá cvičit po očkovaní, to mi vravela na rehabke...Inak to moje dieta je riadne číslo už vie loziť ale ked sa má presunút tak sa radšej palzí, a ku gauču sa postaví ale máva ako vlajočka...

ajvi
28. dub 2009

právě, že mě pediatr, řekl necvičit jen ten den, následující už ano - a mě se to nezdá...
julyb - mě taky ještě nestojí pevně 😉 ale všechno přijde 😀

keba
28. dub 2009

ajvi:určitě nějakou pauzu jí dej at už týden nebo 5dní... 😒 kdyžtak si ještě zavolej na rehabku kam chodíš cvičit,tamti jistě poradí... 😉 jinak holky budte rádi za to co ti vaši drobci umí 😉 jak já bych byla štastná kdyby se Neli stavěla atd...

ajvi
28. dub 2009

keba - taky bude , brzo uvidíš.... 😉 🙂

ivusky
28. dub 2009

ahoj Ronie, díky za tvůj názor: tu mojí mudru už nemám sílu ani seřvat, protože bych si ulevila pouze já a mému bobkovi to prostě nepomůže. Mrzí mě to i z mé strany, že mě to nenapadlo, protože se jinak vyvíjel bez problémů.Zároveň myslím, že byla chyba i na straně rhb sestry, ke které jsme chodily od 10 měsíce a prostě ty staré fráze " moc se o něj staráte, nenoste ho tolik , je jen líny"A když doma furt jen řval , tak jsem ji přesvědčovala, že dceru jsem vychovála úplně stejně a ikdyž moc nelezla, snad jen jednou tak v 15 měsících chodila. Cvičíme pouze 2x denně, ale manželovi se nechce. Bere to , jako že když se staví tak je vyhráno , ale já ho pořád musím přesvědčovat , že ne. že se musí pokračovat. Cvičíme takovou pozici na čtyřech, prý se to jmenuje první zásah, nebo zákrok, zkrátka něco prvního , tedy na 4 a tlačíme na zadek, aby se zvedal.Jedna ruka podél těla, druhá kolem hlavy a tlačíme na body na patě. Snažíme se 5 minut, i když ta naše rhb mi řekla 10 minut. Včera mi ta jiná lékařka řekla, že by cvičila pozici na boku , ale že to nechá na té rehabilitační, tak ji to musím nějak šetrně nadnést, že by byli dobré i jiné pozice, hlavně takové , které zvládám i já sama. Jsem na rhb ale objednaná až 6.5. , protože prostě jindy nebylo místo. Jsem z Opavy a zajímalo by mě jestli někdo tady nezná i jiné rhb sestry pro děti než v kojeňáku. Ronie a ty máš osobní zkušenost s tímto ?

ronie
28. dub 2009

ivusky-moje mamča je neurolog, vojtovku cvičím s Julčou taky-měla hodně výraznou predilekci a stáčelá pánev, taky je hypertonik, takže cvičíme, začali sme klas.polohou na zádech -mačká se bod pod prsem, ale to nezabralo, teď cvičíme na bříšku-je to náročný, fakt má sílu, ale každej den ohromný zlepšení, kdybychom necvičili na 90% by chodila jako DMO-tzn-natažený nožka se špičkou dovnitř 😔 Že se manželovi nechce-to chápu, oni to chlapi nesou většinou ještě hůř jak maminky-můj zezačátku říkal, že ji týrám-fakt velká podpora, ted už to pochopil a podporuje mě, ale že by se to naučil to nee 🙂 😉

u vás je ale zase je dobré, že nakonec lezl-a asi ještě ted hodně leze..není potřeba tak spěchat na chůzi, to lezení je důelžitý-pokud začal až takhle později musí to teĎ dohnat a posílit si zádové svaly pro tu chůzi, takže já bych se na to možná i vykašlala-pokud tam ovšem není jiný problém než že nechce chodit..spíš bych ho stále nutila lézt-volný prostor, pokud se někde chystá stoupnout-hlídej jestli správně nakročí jednou nožičkou(aby se celý nepřitahoval. Bude chodit později, ale bude. Problém s tou vojtovkou u vás je, že možná není stejnak efektivní, vzhledem k tomu, že cvičíte jen 2krát a navíc je to spíš jen boj..proberu to ještě s mamušou-je na skypu 🙂 😉

ivusky
28. dub 2009

ronie, moc děkuji za podporu. Malý s lezením opravdu nemá problém, když leze za naším psem tak bych ho možná ani nedohonila. Na neurologii jsme byli cca v roce a paní doktorka mi řekla, že je prostě jen pohodlý. Další kontrola v 1,5 roce, dřív ho ani prý nechce vidět. Po cvičení vojtovky se začal do 5 dnů zvedat , jen ta levá nožka, je taková ..hodně ji vytáčí ven, takže tu masíruju a cvičím s ním ještě ze čtyř takové tonakročení na tu levou nožku. Nejradši s ním cvičím po schodech, protože to ho baví a hned ho nutím aby střídal nohy, protože s tou pravou to je v pohodě, takové to správné nakročení. Včera mi ta nezávislá doktorka řekla, že se jí možná zdá, že nemá úplně vyvinuté kloubní jamky a možná proto stojí v polovině případů s chodidly do V.I když na vyšetření co bylo poslední v 6 měsících prý bylo vše OK, takže možná ještě zkusím ať mě pošlou znova na sono.moc moc dělkuji , beru tě jako znalkyni a hned jsem klidnější, protože když dítě v 16 měsích leze a jen se staví a všichni se mě ptají už?, tak mě chytá panika.A hlavně protože máme na ulici chlapečka o 3 dny mladšího, který samozřejmě ukázkově chodí od roku. díky 😵

ronie
28. dub 2009

ivus tak mamina se mnou souhlasí, měl by co nejdéle lézt, nespěchejte na chůzi, vojtu by necvičila krom nějakých cviků na ty kotníky-takže já bych rehabce řekla, že už cvičit nechceš krom těch cviků na kotníky-ALE na kotníky je dobré právě i to lezení-bez bot! Kotník se tím vyvíjí správně-když leze má špičky k sobě nebo je vytáčí? Na ostatní se vyprdni a řekni, že když takhle dlouho leze tak bude mít aspoň krásný zdravý záda, což se o těch dítkách, který jsou nucený chodit za ruce a dřív říct nedá 😝 😉 Škoda že nejste z Prahy, mamka by vám poradila lépe osobně 🙂

ajvi
28. dub 2009

ještě k tomu očkování, volala jsem přímo do centra, kam chodíme. prý meningokok je neživá vakcína a pokud nemá teploty nebo jiné problémy, které očividně souvisí s očkováním, můžeme následující den cvičit. tak hurá na to!! 🙂

ivusky
28. dub 2009

ronie, moc děkuji tobě za ochotu i tvojí mamce. Když leze, má špičky k sobě, to by snad mohlo být v pořádku. Taky mě mrzí, že nejsme z Prahy, přece jenom u vás je více na výběr a tak jak píšeš, když lékař vidí dítě je to lepší, protože vidí i to co matka nevidí 😀 . Třeba se někdy setkáme, manžel příjde za cca 1,5měsíce o práci , tak v nouzi by zkusil na policajta, ale vzali by ho jen do Prahy, tak jsme uvažovali, že kdyby opravdu nebylo zbytí tak tam půjdem 😀 .Doufám, že teda s malým bude vše OK.děkuji

ronie
28. dub 2009

tak jo ivusko, tak to je super, že má špičky k sobě, tak se na to fakt vykašli, cvičte jen kotníky a nehcte ho furt a furt lézt, stoupne si sám, třeba to ještě bude dlouho trvat, ale to nevadí vůbec 😉 U vás je vojtovka fakt jen o stresu a boji, už je holt moc velikej, pokud přetrvají nějaké problémky i potom co se rozchodí-jakákoliv asymetrie(koukej jestli dělá všechno na obě strany stejně) atd, tak pak zkusíte bobatha nebo něco jiného, ale ted bych to nechala 😉 taky si myslím, že pro vás by bylo vhodný plavčo-chodíte? Pak můžete válet na gym balonu a prostě trénovat svalíky hrou-jak tě napadne,instinkt ti poradí, s rehabkou se domluvte v klidu ať vám poradí zatím jen nějaké takové hrátky 😉 myslím, že to bude u vás ale dobré 🙂

ivusky
29. dub 2009

ronie, fakt nevím jak bych ti poděkovala za rady a ochotu, jestlibudeš potřebovat poradit s daněma nebo tak jsem ti k dispozici. Jinak plavat jsme chodily přes zimu a letos jsme si pořídili bazén, tak pokud bude hezké počasí tak s tímpočítám, jinak plavat jsem s malým do kurzů nechodila, jen s dcerou a pak mi řekla" mě si topila a šimonka nebudeš? 😀 , ale už se mi fakt ta honička nechtěla absolvovat, spoléhala jsem na ten bazen doma a přes zimu jsme chodily každý týden , pokud jedno z dětí nebylo nachlazené. Jestli by ti to nevadilo, kdybych měla problém ozvala bych se ti. ahoj a aťse daří i tvým dětem 🙂

ajvi
30. dub 2009

ahojky, hlásím, že lezeme po 4 a u všeho se stavíme... 😀 .cvičení fakt zabralo.... 😀 takže všichni vydržte a cvičte!!!!!

julyb
30. dub 2009

Ajvi super gratulujeme 😀

ajvi
30. dub 2009

🙂 julyb - díky, vy už lezete jak draci co? 🙂 Maťa na delší trasy preferuje po břiše, ale už po 4 ulezl asi 2 metry a hlavně se u všeho staví, takže mi skončily pohodové časy, musím být furt u něho. ale chtěla jsem to, mám to....

julyb
30. dub 2009

Ajvi aj moj malý na dlhšie trasy sa palzí ale ked zbadá že je niečo hore na krabici na gauči tak tam doštvornožkuje a včera večer sa staval hodinu v kuse o gauč ale este je slabučký, prehýba ho ale drží sa....

ajvi
30. dub 2009

hi, já zas prďolu celé dopoledne odstavuju od vany, na těch dlaždicích přece jen víc bolí, když spadne, právě zase upaluje do koupelny...tak zatím 🙂

berunka
30. dub 2009

ahojky holky ja se musim taky pochlubit cvicime cvik na brisku,tlacime na zadecek a otacime hlavicku a pritahujeme pri tom rucku do praveho uhlu a dneska poprve u toho Eli davala i nozicku do plazeni.tak snad se zase hneme kousek dopredu 😀

keba
30. dub 2009

ajvi.mooc gratulujeme!!!tak to je super jak u vás cvíčo rychle zabralo...asi jste potřebovali jen nakopnout a nastartovat to malýmu v mozečku... 😉 Za to já mám holky s Neli čím dál větší depku!!!!za 14dní máme rok a stále se jen plazíme a plazíme...ani nesedíme 😒 je to hrozný když se vás každej vyptává jestli chodíme a my ještě ani nesedíme...vlastně nikde ve svým okolí neznám takto staré dítko co by nesedělo samo a nelezlo po čtyřek nebo se nestavělo!!A u Mudr.neslyšímnic jiného že je v pořádku,jen má hipotonii 😖 .....ale tohle přece v pořádku není...

ajvi
30. dub 2009

keba, je mi líto, že pro nás taky nemáš veselé zprávy.
já toho moc o hipotonii nevím, ani neznám moc tu vaší historii, jsem na téhle diskusi chvilku, ale když dr. tvrdí, že jste ok a ty si to nemyslíš, tak zkus jiného doktora ať třeba vyzkoušíte jiné metody. přeci jen jsme matky a ty naše instinkty jsou většinou správné.