Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

olgas
29. bře 2010

Ahojte holky,

mohla bych se přidat k vám? Dneska jsem byla s prckem na rehabilitaci, kvůli tomu , že má slehlou hlavičku na jednu stranu, protože spinká téměř vždy s hlavou doprava. na rehabilitaci jsem se ovšem dozvěděla, že tam posílají všechny děti, které měli po porodu nížší apgar skore. Nicméně to je jedno. Rehabilitační prac. zkontrolovala nějakých 7 reflexů či co a říkala , že je to dobré, ale že malej má trochu pomalejší nebo pozdější reflex na pravé straně u jedno z těch jejich kontrolních testů. Tak mi ukázala jeden cvik, který mám cvičit. Pokusím se ho popsat: mám jet prstem po hrudní kosti dolů a až narazím na důlek tak udělat přímku směrem k sobě (malého mám ležet bokem k sobě) a potom jet prstem šikmo nahoru. měl by prý zvednout nohy a ruce, ale nějak se mi to nedaří. Tam mi to ukázala jenom jednou a pak jsem to zkoušela jenom na panence..... Nemůžete mi někdo poradit, pokud jsem to teda napsala nějak srozumitelně. Asi ten cvik dělám špatně, ale nevím kde je chyba. Moc díky.
Bohužel dočíst všechno nemůžu, to bych časově nedala. Pokusím se dočíst alespoň něco časem.

pacesova
29. bře 2010

olgas-ráda bych pomohla, ale dle Tvého popisu si nejsem jistá, zda se jedná o vojtění?

olgas
29. bře 2010

jo, prý to je vojtovka. Tak ti nevím nevím... Asi budu zkoušet a uvidím. V úterý tam jdu znovu, prý mi ukáže ještě jeden cvik , tak to snad doladíme.

olgas
29. bře 2010

neexixstuje někde na netu popis nějakých cviků? Asi těžko že, cvičení je dost složité.

pacesova
29. bře 2010

olgas:já mám knížku "Dítě ve Vojtově terapii"-jsou tam i obrázky.My také cvičíme na boku,ale mačkám bod na lopatce a nad tříslemi nebo ručku či krčíme spodní nožku a horní má vyšlápnout. Jaké body mačkáš přesně ty?

olgas
29. bře 2010

asi jsem se špatně vyjádřila, malej při tom cviku leží na zádech, ale natočený tak, abych ho měla bokem k sobě (ne hlavičkou nebo nožičkama) , tj. třeba hlavu mám u levé ruku a nohy u pravé, pak mám jet prstem uprostřed hrudníčku, až nahmatám konec hrudníčku (je tam takový důlek), pak tím prstem k sobě a zastavit na žebírkách nebo mezižeberní oblasti /či jak se tomu říkám, mám z toho dneška trošku chaos , tak ty názvy přesně nevím 😢 ) , je to cca 3cm pod jeho bradavkou a pak mám jet tím prstem šikmo nahoru, ale taky jenom kousíček.
Díky za tip na knížku.

pacesova
29. bře 2010

olgas:takže ležíte na zádíčkách?OK.Ona Ti to RHB ukazovala určo ten cvik na stole, viď. Takže fixuješ hlavičku jednou rukou, aby byl v jedné ose. Já zároveň, mačkám i body na hlavičce. Druhou mačkám ten bod pod bradavkou. Reakce - zdvíhá nožky a otvírá pěstičky, hází ručičkama.

ludva
29. bře 2010

čauky 🙂
Ivka, tak vidíš, nakonec se to vyřešilo samo 😉
Matýsek se přetáčí jedna radost, tak snad to předvede i ve středu na rhb 🙂

olgas
30. bře 2010

pacesova: jo to je on ten cvik, jenže já zapomněla fixovat tu hlavičku, myslíš, že to může být tím, že mi to nešlo? Kolem poledne to zkusím znovu a nesmím zapomenout na tu hlavičku. Ach jo, já vždycky nějakou polovinu zapomenu. 😲 Ale moc ti děkuji za pomoc.

Holky, když všechny tak poctivě cvičíte. Chtěla jsem se zeptat, pláčou vám děti u toho cvičení? A jak to nesete vy?

betelgeuzz
30. bře 2010

Olgas, neřeš tak složitě hledání bodu, prostě zmáčkni bod asi 2 cm pod bradavkou, mezi žebry. druhou rukou drž hlavičku. Nevím, jestli máš taky na hlavičce mačkat body jako Pacesova, mně to učili jen držet na spáncích, buď rovně, nebo s lehkým natočením ke mně.
Já cvičím asi od 5. dne po porodu, malá plakala asi 2 měsíce, teď cvičí tenhle cvik s úsměvy. Já se k tomu cvičení postavila tak, že je to pro její dobro. Za pár let ji budu nutit uklidit si hračky, nebo se učit do školy a ona bude vřískat taky a stejně ji k tomu budu muset donutit 😀

monnaa
30. bře 2010

Olgas- vitaj meduia nami cvičiacimi 🙂 . podľa toho čo píšeš, som si vydedukovala že mamý má tortikolis- vybočenie hlavičky na stranu ? Začali ste cvikom na chrbátiku, asi ako m všetky . Pacesova ti to dobre popísala. Hlavičku je veľmi dôležité fixovať v osi tela ( aj kvôli tomu vybočeniu ). Ja stláčam tiež ten bod cca 3 cm pod bradavkou a prst smerujem akoby k druhému ramennému kĺbu. Pri tomoto cviku sa posiľňuje aj brušné svalstvo a bábo má dvíhať hore nožičky. Možno tvoje ešte nedvíha, keďže má len 2 mesiace, neviem presne posúdiť, lebo my sme začali cvičiť od 4 mesiacov. Ale určite keď budeš cvičiť dlhšie, začne ich dvíhať 🙂

monnaa
30. bře 2010

A čo sa týka plaču- zo začiatku dosť plaka, teraz si už akoby " zvykol " že to musí proste byť, má to proste v režime dňa. Aj ja som to vičenie zo začiatku znášala ťažko, ale viem, že je to pre jeho dobro - máme tortikolis a hypotóniu. Dokonca niekedy je úplne odovzdaný a vôbec neplačeč ( ale vtedy väčšinou ani necvičí ako má 😒 )

betelgeuzz
30. bře 2010

Monnaa i novorozenec zvedá nožičky. My jsme měly nařízeno zvednout vždycky 6x. Jako novorozenec je zvedala jako žaba s roztaženýma nohama, čím byla větší, tím dávala kolena víc k sobě.

ivkaivka
30. bře 2010

ludva, moja sa tiez pretaca, no potrebuje motivaciu- najnovsie jej zaberaju hygienicke vreckovky a ovladac od Tv, na ostatne hracky kasle, uz som vravela, ze jej nic nekupim, ja minam na hracky a mlada si vystaci so servitkami 😀
teraz necvicime takmer tyzden, mala mala horucky, teraz ma pre zmenu nadchu, tak neviem ci ju mam pocas nej trapit, kedze sa jej dost tazko dycha a kvapky nezaberau, uz nam dali aj lokalne antibiotikum do nosa. Nemate s tym skusenost? Cvicili ste pocas nadchy?

monnaa
30. bře 2010

ivkaivka-môj malý má takmer stále nádchu, takže my sme cvičili . Ale len keď nebol nejak výrazne zahlienený a nemal až taký problém dýchať. Dokonca máva často aj kašeľ ( nakazí sa od sestry- škôlkárky ), to som sa pýtala tiež na rhb, či cvičiť, či nie, a bolo mi oznámané, že pokiaľ neteplotuje cvičiť môžem.

olgas
30. bře 2010

holky, moc děkuji za rady. Teď jsem byla ještě u kamarádky, která cvičí tu Vojtovku s dětmi už 9 měsíců, tak mi to ukazovala, akorát to cvičila trošku jinak než jak mi to ukazovala moje dr. Mnohem víc tlačila, ale tím, že asi tlačím málo, tak mi ty nožky nechtěl zvednout. No nic budu statečně zkoušet a do úterka uvidíme, to tam jdu znovu a bude mi ukazovat nějaký další cvik.

ivkaivka
30. bře 2010

monnaa, vdaka, zajtra teda uz cvicime, urobila som jej pauzu asi 4-5 dni, dufam, ze som jej neposkodila a nebudeme velmi pozadu.

petrach
30. bře 2010

ivka myslím že pauza jim prospeje..u nas se pokažde behem necvičení posune vyvoj do předu..

olgas ono to není zas tak o síle toho tklačení..já ze začatku mačkala,že míval i modřinky a časem jsem přišla na to,že to není potřeba,ani rhb moc netlačí..spíš si musí na cvik zvyknout

olgas
31. bře 2010

petrach, aha, já to budu prostě 3x denně zkoušet a uvidím. Určitě je to o tom, že taky správně nenajdu ten bod, chce to asi trénink.

pacesova
31. bře 2010

olgas-během toho cvičení zkoušej více místeček a uvidíš, třeba se chytí.Já i poznám, když necvičí, že máme problém - většinou ho trápí prďák. Pak si uleví a začne nebo před čůráním, to také vypne. Skoro každé cvičení čůráme, to je spotřeba podložek. Souhlasím s Petrach o síle to není, je to spíš o takovém vyburcování, aby začal dělat, to co on právě zrovna dělat nechce. Tak hodně zdaru.

monnaa
31. bře 2010

ivka- ja si tiež myslím, že malá prestávka v cvičení nevadí, ale skôr prospeje.

môj malý leňoško mi začal cvičenie posledný týždeň totálne bojkotovať. Len tak si leží, cumle dudel,alebo prst, vôbec neplače a nerobí skoro nič 😖 , ž som z toho na nervy....prosím vás, ako stimulujete deti, aby cvičili ?

pacesova- v cvičíte bez plienky ? no to by aj u nás bolo veľa podložiek spotrebovaných, malý tiež stále ciká 🙂

evikg
31. bře 2010

monnaa, my prave mame taketo obdobie ☹ a tiez si s tym neviem rady. Niekedy som normalne rada, ked place, lebo to viem, ze sa aspon snazi cvicit. My tiez cvicime v plienocke. Ja uz mam pocit, ze nic ine okrem cvicenia ani nerobime - okrem vojtovky cvicime aj na fitlopte a este okrem toho aj baby gymnastiku. Viac sa uz snad robit neda. Mozno sa snazim az moc. 😀

pacesova
31. bře 2010

monnaa-opět jsme na tom stejně, také bojkotujeme!!!Já jsem spocená až..... a malý jen bručí a nic.No, jsem docela v šoku - protože zásada číslo jedna - vyndat dudlík a zásada číslo dvě - vysvléknout úplně a samo i plenu. Tak mi to má RHB říkala - já dokonce jak lepím to jedno očko, jsem se bála, zda nemám sundavat i tu náplast - ale je jen na jedno použití, tak to bychom se opět nedoplatili, když cvičíme 5x denně. Aby ho nic v tom výkonu nestresovalo. Dokonce pokud si strká ručku, tak ji prostě nějakým chvatem dle volných dispozic vyndat i to ho samo ruší.
evikg-taktéž jsem KO, jen mi to příjde, že cvičíme- neustále tím, že pořádně nereaguje, prodlužujeme dobu cvičení.Když docvičíme, chvilku ho nechám. Mastím vařit, žehlit atd. Když se začne vrtět a kňourat,tak ho stimuluji, aby pásl hračkama a pak zas cvičíme. Do toho jídlo, aby měl alespoň 30 minut pauzu - snažím se odcvičit 4x než dorazí bráška ze školky. A když nám do toho něco vleze, plavání či doktor, tak to jsem úplně totálka rozhozená. Balón máme také, do toho máme trénovat otáčení, že chytnu za nožku, tak mi příjde, že nemá ani chvilku jen tak.I často usne mezi hračkami na bříšku jak je znaven. Ale vím, že pro něj dělám max.
petrach-tos mi dala.My cvičíme čtyři měsíce.Pauza žádná nebyla. Poslední hexu nám stopla Dr., takže jsme ani očkování nebyli,takže makáme. Teď zvažuju, zda mu nedat tu pauzu.Moje Dr. mi tvrdí, že když se přestane chvilku cvičit, že nás to vrátí nazpátek.
Holky, končím se slohovkou a jdeme cvičit.pa

monnaa
31. bře 2010

pacesova- tak som tiež v šoku, díky z info ohľadom toho cumlíka, prstíka a plienky. toto mi na rhb vôbec nepovedali 😲 . tam cvičíme stále v plienke, len mi naznačila, že v polohe na brušku je lepšie bez plienky. No a keď som sa jej pýtala, čo mám robiť ak má prst v ústach ( väčšinou v polohe na boku ), tak mi povedala, že mu mám dať cumlík !!!! Ach jaj.... Ale ako ho mám donútiť, aby mal v polohe na boku spodnú ručičku rovno, keď mám obidve ruky v akcii ?
Inak aj ja rozmýšľam aspoň o 2-3 dňovej puze.
My cvičíme tiež na fit lopte + večer masáž.

pacesova
31. bře 2010

monnaa- také se snaží mít pořád ruku v pusince v poloze na boku -tento cvik také nejvíc bojkotuje. Takže jsme našli cvik, kdy to nemůže dělat s RHB. Leží na boku a tu spodní ručku, kterou si tam rád strká a cucá, mu já držím v lokti - tam je také bod a pak druhou mu mačkám bod na lopatce. Tak mi jedině reaguje a vyšlápne si a je na bříšku. Jinak ještě krčíme spodní nožku na boku a horní si vyšlapává - to držím bod nad tříšly. A nebo ještě bod nad třísly a bod na lopatce - ale to mi reaguje opravdu nejmíň- má právě tu spodní volnou a strká si ji do pusu. Když je nejhůř, tak mu ji volnou rukou chytím a on se naštve a vykročí. No je to boj. Já i u RHB cvičím bez pleny, tak je i tam plno nehod, prý se s tím počítá. Třeba to je zas názor jen té mé. Co večerní masáž, uvolní se při ní? My jak kdy. Co používáš za olej? Já mám panenský olivový a mandarinku kapu - právě na uvolnění svalíků.

betelgeuzz
31. bře 2010

Mně taky překvapilo, že tady cvičíte v plence. Mně naučili nejdříve vyslíct do naha a to jak v porodnici, tak na rehabce. Dudlík malá nepoužívá, takže o tom mi nic neříkali, ale když si dává ruku do pusy, tak ji taky mám vyndat.
A čurá taky téměř při každém cvičení. Ale cvik na zádech cvičím na plastové přebalovací podložce a na ní má plenku, u toho se většinou vyčurá, cvik na bříšku cvičím na jednorázové podložce, ale u toho už nečurá, takže spotřeba není taková.
Na RHB mi taky řekli, že čurání je OK, prý je to znak, že dobře cvičí.

petrach
31. bře 2010

holky my taky cvičíme bez plenky..ted se dokonce i přestal počurávat..ale pry je to známka toho,že je uvolnený,není ve stresu..

pacesova naše rhb práve říká,že je možné díte přestimulovat,když je cvíča moc..a vy toho máte taky požehnane..u nas to fakt funguje,že když pár dní nevojtíme,máme pokrok..ted jak mel teploty a kašel,tak behem tydne začal klekat u všeho,kam došáhne..už i v postylce,stoupnout mu ješte nejde,ale už se krásne udrží,je si jistejší..

evikg u nas to máte uplne stejne.pn když pláče tak cvičí,jak neplače,tak je to v hájí a jen kouká a nic..takže to radši přetrpím s řevem..
monna možná oprasvdu už je toho cvíča moc potřebuje pauzu,skus třebas jeden den a uvydíš..pokud to teda bojkotuje pořad..

sisipetka
31. bře 2010

ahojky kocky,
dlhsie som nebola, troska nestiham 😝
Vcera sme absolovali prve ockovania, takze teraz necvicime a este nam aj teplota vystupila. Ale uz je Christianko sikovnejsi a pekne otvara rucicky, chyta sem tam nejake veci - hlavne podbradniky, ktore riadne tlaci do pusy. No a na poradni mi dr. povedala, ze on je vo vseobecnosti pevny, silny a fyzicky viac vpredu ako deticky v jeho veku...tak ma potesila a povzbudila do cvicenia, ze to bude ok 😉 A objednali sme sa do toho rehabilitacneho centra do Dunajskej luznej (prvy volny termin 21.4. 😅 ) a uz sa aj celkom tesime, hadam to bude fajn.
A vsimla som si, ze ked cvicime mame viac reflux ako ked teraz 2 dni necvicime - negrcli sme ani raz...tak asi ho to nejako uvolnuje a toto je vedlajsi ucinok.

Petrach inac s tym curanim, nam rhb povedala, ze mam mat radsej plienku, ze cvicenie ktore s nim robim uvolnuje a moze ma ocurat 😀 ....ale asi je to pri kazdom cviku inac.

A ak mate dalsie pokroky s detickami, tak gratulujem 🙂

monnaa
31. bře 2010

petrach- gratulujem k pokroku ! 🙂
pacesova- díky za tipy na cvičenie na boku, zajtra sa chystám na rhb , tak sa na to všetko idem popýtať, aj ju poprosím aby mi ukázala iné varianty kvôli tým prstíkom. Ja používam na masáž obyčajný olivový olej. Len stále neviem, či robím dobre, keď ho masírujem po večernom cvičení a následnom okúpaní, lebo masáž je v cca 20 min. odstupe od cvičenia.....to máme ako súčasť večerného rituálu. Masáž sa mamu páči a vcelku sa pri nej aj uvoľní.
sisipetka- a do tej Dun. Lužnej budete dochádzať, alebo tam budeš aj bývať ?

sisipetka
31. bře 2010

Monnaa, este neviem - toho 21.4. ideme na prve ambulantne vysetrenie a tam sa potom dozvieme viac. No zo zaciatku by som aspon chcela dochadzat na masaze a prelicky...a potom by som aj isla na pobyt. Pisala mi jedna kocka, ze deti s diagnozou ake vacsinou nase maju, maju narok na pobyt 3 x v roku....ale caka sa cca 3 mesiace.
KEd budem potom vediet viac, tak urcite ti napisem.