Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

marusch.mat
25. lis 2008

Andulko né na velkém baloně, na malém, tak aby mu podepřel záda a ty měl v rovině, jinak je na všech čtyřech. 😉 Jinak cvičk na posílení svalů u lopatek, je zrovna ten hnusnej co ti moc nejde, ten na tom kolínku se spuštěnou nožkou. Protože jak se opírá o předloktí zapojují se tam ty svaly o kolo lopatky .

andulka4
25. lis 2008

A jak se na tom malém cvičí? Já mám ten nafukovací válec ale jakmile ho na něj dám tak se přetáčí na břicho na záda.....prostě na něm chce válet sudy

Každý den se houpe na kolínkách na všech čtyřech tak min.50x ale jakmile mu trup zespoda podložím automaticky na to nalehne

marusch.mat
25. lis 2008

Tady v tom je ten malý balon lepší, že dítěti to podepře záda aby je mělo v rovině, a můžeš s ním hýbat do stran a dopředu, dozadu. Ono tím hýbáním do stran se vlastně učí přenášet váhu na jednu a na druhou stranu, protože když lezou tak jakoby musí vždy tu jednu stranu nadlehčit a přenést váhu na tu druhou. Mě tohle doporučila teta jája a fakt že nám to pomohlo. Verunka se také dostala sama na kolínka a houpala se na nich, ale to bylo tak všechno. Až vojtění a houpání na tom balonu nám pomohlo. 😉

andulka4
25. lis 2008

Ok balon jdu zítra koupit 🙂

marusch.mat
25. lis 2008

Já mám průměr 26cm a cena je kolem té stovky plus mínus. http://www.prima-sport.cz/detail/overball-26-cm/

lendy1
25. lis 2008

andulka, mě dělal David na tom válci to samé, ihned se chtěl překulovat. Ten malý balon nám byl taky doporučen, ale D. měl s ním hned napoprvé nějaký rozbroj a od té doby, jak ho viděl, tak plakal.

Ty jo, jestli se tak často houpá na kolínkách, tak poleze coby dup, dle mého rovnou poloze, žádné plazení už nebude, uvidíš 😉

ada11
28. lis 2008

aj ja som za cvičenie podľa Vojtovej metódy, keď sú na to indikácie. Ja som ju osobvne cvičila s mojou staršou dcérkou rok, pretože mala hypotóniu ľahkého stupňa-predčasne narodená/1100g/38cm/. Videla som pokroky počas cvičenia, terau je z nej už veľká slečna, ktorá si na to vôbec nepamätá. No ak by som necvičila....-tak by si to pamätala celý život.

dolinka
29. lis 2008

ahoj dievcata, ktore so mnou nesuhlasite, nuz ludia sme roznofarebny a tak aj nase nazory a skusenosti sa lisia. Ja som si neprecitala jeden clanok ale desiatky stran od rozych autorv a to az nasledne po tom, co som pol roka s malym rocnym synom poctivo cvicila a mala som pocit ze mu to neprospieva, vlastne sa to aj dokazalo, kedze sa mu prave z cvicenia vyvinula epilepsia, ste stastne ak vase deti epilepsiu ani febrilne krce nemaju..
nuz zmienila som sa ze existuju aj menej drasticke a surove metody ako alternativa a rozne varianty dosledneho poctiveho cvicenia tela a koncatin s rovnakym uspesnym vysledkom
Je ine cvicit s dietatom starsim ktore si uvedomuje ze je to pre neho prospesne a vedome spolupracuje, ako niekolko mesacne alebo rocne mimino, ktore niekto surovo nahe puci na tvrdej podlozke 20 minut a nevsima si jeho strasny plac, lebo jednocucho mu chce dobre.. no pre mna nepochpitelne a zasnem nad absrditou nasej spolocnosti..kebz som to nerobila ako cvicenie, ma vezmu na pszchiatriu za tyranie deti a maleho mi odoberu socialkou

marusch.mat
29. lis 2008

Dolinko nemysli si, nastudovala jsem taky spoustu materiálů. Ale jinou alternativu jsem nenašla. Bobath- tam už musí dítě samo spolupracovat, pracovat na pokyn. Cvičení na míčí - to je součástí Vojtovy metody. A zrovna u hypotonie, bohužel nic jiného než Vojtovka nezabere - proč? Protože ač se jedná o ochablé svatstvo, jeho příčina je v mozku, tam je ten nízký svalový tonus nastaven. Takže by dcerka mohla jak blázen jezdit na rotopedu, tříkolce, posilovat a svaly mít nikdy pevné nebude. Ale díky vojtovce, se je naučila zapojovat a používat. A i já začínala s dcerkou cvičit když měla rok. A ba naopak se říká, že s čím menším dítkem se cvičit začíná, tím lépe si na cvičení zvyka. A proč surově? Surové to rozhodně není. A když dítě pláče - má se na něj konejšivě mluvit, zpívat mu a podobně. Ale jak si sama řekla, každá jsme jiná a to že necvičíš, nebo čvičit nemůžeš, je jen tvoje věc. A jistě třeba i Vojtovka má vedlejší účinky - u vás možná spustila epilepsii, a nebo už mělo dítko na epilepsii stejně na startováno - Epilepsie se nejčastěji poprvé objeví u mladých lidí do 20 let. Jedná se obvykle o případy „idiopatických epilepsií“, jak bylo napsáno výše. Mohou se však objevit u dětí, kde se často mluví o tzv. „epileptických syndromech“, které bývají spojeny i s celkovým zpomalením psychického a hybného vývoje u dětí.

Takže to že se ti dítko nevyvýjelo tak jak mělo, už mohl být příznak epilepsie. Použila jsem úryvek z článku http://www.ordinace.cz/clanek/epilepsie/
A mám kamarádku s epilepsii, tak vím oč jde.

andulka4
29. lis 2008

Dolinka a proč jste vlastně měli cvičit? Mě se vůbec nechce věřit že tak mladá maminka jako ty má takové názory 😕

Pokud by jsi totiž držela mého syna v náručí tak by jsi se nejspíš zarazila a cvičení by jsi nám okamžitě doporučila.

Určitě se tu musím zmínit i o tom že jsou stále častěji posílány cvičit Vojtu i děti které to vůbec nepotřebují /jsou pouze línější, ale myslím si že to v žádném případě není náš problém.Jsem strašně ráda že něco jako Vojtova metoda existuje protože jinak bych byla úplně bezmocná synovi pomoct a takhle mám aspoň šanci.

lendy1
29. lis 2008

holky, tak David chodí lépe a lépe, dneska už šel skoro přez celou místnost sám 😵 . Jen se mi zdá pořád dost nestabilní, stále jdu raději hned za ním, kdyby nevybral rovnováhu a padal. Teď už to vybírá líp a když cítí problém, tak se zastaví, vybere to a zase jde. Jen mi přijde proti jiným dětem takový nemotorný, třeba když padá, tak padá jak švestka, rovnou dolů, nesnaží se ten pád nijak ztlumit, pořád se trošku vyklá v té spodní části zad...no myslím, že pořádně chodit bez nějakého zaváhání bude až za dost dlouho... 😖

marusch.mat
30. lis 2008

Lendy, když už se ti dokáže v chuzi zastavit, tak máte skoro vyhráno. Malá to dlouho neuměla, když už se rozešla byla jak neřízená střela a řítila se střemhlav před sebe. To že se ti zdá nemotorný, neboj chůze se vyvýjí až do 3 let. A to že hůř udržuje rovnováhu je u hypotoniku normálni - je to tou svalovou ochablostí. Taky jsme to měli. A Verunka navíc u chůze vůbec nekrčila kolínka to začala až kolem druhého roku. Ale ať už ti malej chodí jak chodí - tak chodí a stihli jste to 😉 Hlavu vzhůru, ono se to bude už jen lepšit 😉

andulka4
1. pro 2008

Lendy paráááda jste šikovní....jak jinak, že? 🙂 🙂 🙂

Holky jukněte jak to jde nám...

https://www.youtube.com/watch?v=rnHhtsfJ6Z4https://www.youtube.com/watch?v=ftEXGgIMGf8
lendy1
1. pro 2008

Anet,
tvůj Davídek je hrozně šikovný a dělá vše co má a správně, jde vidět, jak by chtěl dopředu, ale ještě nepřišel, jak na to 😀, co s těma rukama, co? Myslím, že úplně odpovídá věku jako by byl donošený a bez hypotonie, spousta dětí leze až v 10.měsících a jemu do toho moc nechybí 😵

andulka4
1. pro 2008

Lendy ale záda má jak pápěří :( Hned po tom polosedu juchnul na zem 🙂 Nenapřímí záda...má je hrbaté když ho posadím...

v pondělí jdeme k novému neurologovi....jsem zvědavá co poví....stále nezvedneme hlavu z podložky :(

andulka4
1. pro 2008

jo a dneska jsme se začali plazit!!!! Nechápu jak na to přišel když je furt na čtyřech ale jsem neuvěřitelně ráda

cmilka
2. pro 2008

andulka- maly je uplne uzasny, perfektny, fakt, uz len krocik k tomu, aby zacal lozit, super 🙂 😉

andulka4
2. pro 2008

cmili a jak se daří vám? Doufám že je vše OK 🙂

brnka
2. pro 2008

ahojte, ako to tu citam, vacsinou cvicite s detmi - hypotonikmi. Je tu niekto, kto ma hypertonika???

andulka4
2. pro 2008

Brnko moje kamarádka má těžkou hypertoničku a cvičí 4x denně taky vojtu a ta holčina je úžasná.....má 7měsíců a plazí se leze 🙂

brnka
2. pro 2008

my cvicime 3x denne cca 2 mesiace. Nikde som sa totiz o hypertonii nic nedocitala. aj rehabilitacna sestra mi hovorila, ze to nie je tak casta diagnoza ako hypotonia. ale je mi divne, ze cvicime rovnake cviky ako niektore z vas s hypotonikmi 😒

marusch.mat
2. pro 2008

Brnko divné na tom není nic. Stejné cviky totiž cvičí i děti s DMO, se skoliozou atd. Toto cvičení totiž aktivuje správné propojení mezi mozkem a svaly a spouští správný pohyb 😉 A hypert tonie je vlastně zvýšené napětí svalů, většinou se děti prohýbají do luku, je nutné je při nošení v náruči jakoby klubíčkovat (nosit zády opřené o hrudník a kolínka přiblízená k bříšku http://www.porodnice.cz/node/39767

lendy1
2. pro 2008

brnka, náš David je hypotonik, co měl jeden čas hypertonický nohy a navíc se prohýbal do luku, takže měl v diagnoze i opistotonus, na tohle vše se cvičí vojtovka 😉

marusch.mat
2. pro 2008

Lendy Verunka taky měla opistotonus - ale ona to měla s toho, jak pivotovala, tak když se dostala ke skříni, tak se úplně zlomila do pravého uhlu a jela břichem po skříni, než se zas dostala na zem.

brnka
2. pro 2008

a co pastickovanie? vzdy ked ideme k lekarovi alebo cvicit, zatina pasticky. Myslim, ze je to taka jeho obranna reakcia na cudzie prostredie. Hracky pekne chyta do rucok, aj pocas spanku ich ma pekne otvorene...

bobulle
7. pro 2008

Ahoj holky,
chci Vás pozdravit a poprosit o radu....
po návštěvě neuroložky kterou jsem navštívila i přes to že mi pediatr odmítl dát doporučení k vyšetření jsem se dozvěděla že má naše Klárka 2měsíční pohybové opoždění ☹ (je nám 5 měsíců a neotáčí se na bok... ☹ ). Začali jsme cvičit Vojtovku. Zatím máme jeden cvik. Klárka je na zádech a já ji palcem tlačím pod bradavkou mezi žebra....
Chci ze zeptat, všude se píše a mluví o tom, že je toto cvičení pro děti hodně nepříjemné. Když nám to rehabilitační sestra ukazovala, tak Klára řvala (ale bylo to spíš z cizího prostředí...), ale doma si jen občas fňukne, ale spíš to zvládá dobře a dokonce i povídá a směje se... tak nevím jestli cvičíme správně... jsem samozřejmě ráda že ji to nějak netraumatizuje, ale zase si říkám jestli dělám vše dobře.... 😔
A ještě jeden dotaz, dívala jsem se na strámky Corpusu a ta naše setra tam není napsána jako absolvent... myslíte že existuje víc kvalitních středisek kde se dá získat vzdělání v tomto směru... nerada bych nevhodným cvičením víc pokazila než už je.... 😒
děkuju...

andulka4
8. pro 2008

Bobule nemyslím si že by byla tvá holčička o tolik opožděná jak tvrdí neurolog. Záleží i na tom jakou má váhu a kolik měří.Od kamarádky klučík měl v 6ti měsících skoro 10kg a neotáčel se ani na bok :( Během 7ho měsíce se začal přetáčet, válet sudy a houpe se na kolínkách.
Jinak tvá RHB bude určo fajn....

Jinak holky byla jsem zase u neuroložky a hypotonii máme stále silnou :( Stav beze změny.Odpovídáme přesně korigovaně 🙂 8měsícům ve většině znacích.....či co

Protože má David nějaký tik tak dostal magnesko a ještě nějaké jiné léky.Tak snad se to upraví.Cvičit máme stále a až bude větší máme to prokládat Bobathem :( Tak uvidíme co bude

marusch.mat
8. pro 2008

Bobule, není podmínkou, že dítě musí brečet, naopak i když nepláče, můžeš cvičit dobře. Určitě existuje víc kvalitních středisek a pokud tě k ní poslala neuroložka, pochybuji o tom, že by posíla jen tak k někomu. Ten kurz Vojtovy metody je na hrozně dlouhou dobu. A uklidním tě naše fyzioterapeutka v tom seznamu také není a přitom se tomu věnuje již dlouho.

Andulko, klid. Verunka měla v roce retardaci vzpřimování o 1,5 trimenomu ( tzn o 4,5 měsíce) a také to dohnala. Já se ptala na Bobatha a říkali mi, že je pro větší děti, protože tam musí cvičit děti jako na povel, musí se snažit samy. Neboj ono se to časem zlepší 😉

andulka4
8. pro 2008

Bobatha budeme cvičit později....vím že ho cvičí starší děti (psala jsem že ho budeme cvičit později) Jinak klidná jsem...akorát mě ta hypotonie štve. Dneska mi neuroložka překládala poporodní zprávu a D.neměl vůbec žádné problémy....myslím si že by jí měl i kdyby byl donošený.Né třeba v tak silné formě alu určo by ji měl.

bobulle
8. pro 2008

Holky děkuju za odpověď....
no mě se to taky nezdá to opoždění o 2 měs. .... ale máme to ve zprávě od neuroložky. Píše že má Klárka mírně ochrnutou levou část těla, nějaké problémy s bederním svalstvem a zvýšenou až extrémní vzrušivost a to vše dohromady dělá motorické opožedí až o dva měsíce ☹ ... na první pohled nejde ale nic vidět (ani klárčin pediatr nic nepoznal 😅 ).... na tu vzrušivost nám dala piridoxin a magnézium...
Jinak za RHS dicázíme do zařízení, které je určeno hodně postiženým dětem, takže taky doufám že je RHS dobrá (mě i Klárce se teda moc líbí 😉 )
Andulko, Klárka má v 5měs. 6,8 kg a 65 cm, takže obřík není....