Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

miracle
5. čer 2009

Ja som polohovala a predsa ma hlavicku trosku sisatu...z jednej strany viac zlezanu. Cvicenim sa to trosku upravilo, snad mu aspon dorastu vlasky a bude to dobre.

Barunke a ostatnymi docvicencom gratulujeme. My ideme v pondelok po dlhsej dobe na kontrolu, uvidime, co povedia.

petul.a
7. čer 2009

Ahojky

Gratulace Barunce od Elisbet a Davídkovi od Andulky 🙂 🙂 🙂 Píďata jsou šíkovná 😵 A maminky taky 😉

Gartneroval, u nás byl stejný problém, Barunka měla silnou predilekci, zploštělou hlavičku, tělíčko do tvaru písmene C - až prý rehábka měla strach, že se to nesrovná, ale srovnalo 😉 Takže neboj, vojtovka i na tohle skvěle funguje. U nás polohování nemělo moc smysl, protože Barunka měla nožky jako žabák (v bříšku byla KP), takže na boku prostě nedržela. Navíc měla hlavinu vzadu špičatou, takže ji stáčela ke straně, no a holt preferovala levou - prý takhle tu hlavičku měla asi už v břiše. No byla to blbá kombinace několika faktorů. Ale vycvičili jsme to 😎

keba
8. čer 2009

Holky máte opravdu moc šikovný dětičky-andulka a elisbet!!!Taky se připojuji ke gratulaci!!!!!a vám vyjadřuji zsvůj obdiv za pilné cvičení a trpělivost s vojtěním!!! 😉
Snad i já se jednou dočkám až nám na rehábce řeknou že už nemusíme chodit!!a naše Nelča se rozchodí...zatím buduúplně spokojená když poleze po čtyřech nebo se zvedno v postýlce,prostě aspon nějaký pokrok dopředu,aby mě opět trošku nakopla a dodala síly do dalšího cvíča.

keba
8. čer 2009

koka:malé taky mooc gratulací!to je pokrok že si stoupla v postýlce! 🙂 to u nás zatím nehrozí,žádný náznak vůbec neví jak na to... 😒
Zatím se pouze zvedne na čtyři a péruje,ale taky chatrně a jak píšeš když se chce někam dostal plazí se rychlostí blesku..sama si taky nesedne ale když jí posadím usedí...(sama posazuji minimálně-skoro vůbec spíše sdí v kočárku a ve vaně přes den se většnou plácá na zemi..)

kokaka
8. čer 2009

keba: díky, ale malá si v postýlce chatrně stoupla jen jednou, jinak jen občas péruje na čtyřech, více zdokonaluje jemnou motoriku, pohybově velice pomalinku kupředu, pořád je slabounká, sedí taky jen v kočárku a v sedátku ve vaničce
někde jsi psala, že nelinka dostala nějaké kuličky na podporu lezení, můžeš mi to popsat trochu blíž, díky

keba
8. čer 2009

koka:ty kuličky jsou od fischer price,jsou moc zajímavě jak barevně tak provedením.V každé kuličce je zajímavý vzor který se různě blíská nebo točí atd.jsou velikosti asi jak pinpong.míček a plastové.. 😉 je jich 6ks.v balení,koukni na MMB,zadej do vyhledávače smysl.kuličky a mrkni 😉 Kuličky se pěkně koulí tak za něma Nelča pořád lozí teda plazí se...měli by dítě motivovat se více hýbat.
Jojo máš pravdu ten pohyb je i u nás strašně pomalinký..ale co se týče jemné motoriky tak i my umíme spoustu nového 🙂 jen to vytoužené stoupnutí nebo se rozlezení ne a ne přijít!!!

bubara
8. čer 2009

Ahoj, ráda bych se přidala k Vaší diskuzi. Malá má 8,5 měsíce a nechce lozit tak cvičime Vojtovu metodu a musím říct, že je to hrůza

keba
8. čer 2009

bubara:a malá v 8,5měs.nechce lozit po kolínkách nebo se plazit?protože jestli ještě neleze po čtyřech tak to zase není taková tragédie to může přijít ze dne na den... 😉 nebo máte něco diagnostikovano?

aniafv
8. čer 2009

Ahoj holky, Narodila se nám předčasně dvojčata a právě proto budeme určitě potřebovat cvičit Vojtovku. Chtěla bych Vás požádat o doporučení dobrých rehabilitantů - zejména těch, kteří by byli i ochotni chodit k nám domů - bydlíme na Praze 6. Předem díky za odpovědi.

blandik
9. čer 2009

ahojte, bubaro - máme doma taky 8M miminko a už od 3M chodíme na vojtovku - nejprve to byla slehlá hlavička, pak hned, že nechtěl být na bříšku - cvičila jsem asi 1,5 měsíce poctivě - na to bříško to pomohlo okamžitě a na začátku jsem byla psychicky v pohodě i já. Pak jsem přestala cvičit - jen sporadicky - a před dvěmi měsíci jsme se dohodli jen na kontrolách u lékaře. Ted máme utimátum - buď do měsíce začně podsouvat kolínka pod zadeček a zvedne se na rukou nebo budem muset zase začít cvičit. Plazit se začal týden před 8M. Tak mám z toho hodně smíšené pocity - nechci něco zanedbat, ale mám pocit, že děti mají své temto a že Vojtovka to zbytečně urychluje. Navíc malý má atopický ekzém (te'd téměř mizí) a ze cvičení je celý uřvaný, zpocený (to se máme koupat 1x týdně) a taky je to velká psychická zátěž - což všechno ekzém zhoršuje. Nechce se mi ze spokojeného miminka, které je sice pozadu (na bříšku je prý na 6M) dělat neurotické dítě. Mám pocit, že to cvičení na lezení - nabříšku se podloženýma nožkama je docela drsné.

hanka128
9. čer 2009

tak my taky začli cvičit vojtu-zřejmě má asi maruška centrální hypotonický sy 😔 u neurologa jsme ještě nebyli,tak to není potvrzené ale asi jo...
a já má problém, že je maru při cvičení až moc klidná..jen někdy na boku a na bříšku se začne vztekat,ale při cvičení na zádech kdy stlačuju bod pod bradavkou a nebo tlačím na spinu na kyčli tak je v pohodě a rozhýbe ty nožky sem tam...a když už je rozhýbe tak to zase tahá šikmými břišními svaly..chjo-tak to musím cvičit jen tak, že ji držím přišpendlenou rukou za poslední žebra a pak už ty nohy zvedá rovně.

příští týden bude mít 5 měsíců a pořád neudrží hlavu při přitahování do sedu, při pasení neustále zdvihá zadek-takže opět pořád ruka na zadku, ale na bříšku i zádech už si veme hračku, na bříšku se po ní i natahuje..no jsem zvědavá co řekne neurolog 😔 a otáčet se otáčí na oba boky i na bříško-ale problém je zase hlava, která je v záklonu.

a na rehabce doporučují odložit očko-díky TBC která se dlouho hojila ještě nemáme ani jednu hexu,tak se chci zeptat jeslti vám to taky díky hypotonii odložili.

a taky mám dotaz-kojím ale poslední 2 týdny je kojení horší-nechce moc sosat,začínáme cvičit 3 týden. měli jste někdo problémy s kojením díky cvičení?

blandik
9. čer 2009

Hanko,

o těch prolbémech s kojením bych určitě řekla na RHB nebo neurologovi - vím jen, že děti můžou být z toho cvičení přetažené /i problémy se spaním/ a pak je nutno cvičení přerušit nebo zmírnit, aby si odpočaly. Tím cvičením se dráždí mozková centra - aktivují se, tak raději se pora'd s někým fundovaným.

hanka128
9. čer 2009

no poradím, ale jediný problém se spaním je že spí teď už tak po 2-2,5hodinách co je vzhůru, ale nevím esli je unavená ze cvíča-bo zase tak vzorně to nedělá.....spíš ji asi možná teď unavujeme my hodně jak si s ní hrajeme.

no uvidíme, sice vím vojtovce dost,ale to kojení mě zaskočilo, přibrala taky jenom 210g za 20 dní ale vyrostla zase o 2,5cm,tak podle pediatričky asi spurtí,tak možná i proto ty problémy s kojením.

blandik
9. čer 2009

Hani, růstový spurt to může být určitě. Však uvdiíš, kdyby byla nadmíru uk'nouraná, nespavá a nejedla - a trvalo to dýl, tak to spurt nebude:o) B.

petul.a
9. čer 2009

Hani, očkování nám taky odložili, dokonce Barunka nedostala hexu, ale tu vakcínu, co se dávala dřív, je prý šetrnější. Odkládá se to kvůli tomu, že kdyby se to udělalo brzy, mohlo by to ten vývoj ještě víc zpomalit. Co se týče toho kojení, podle mě to bude spurt 😉 Taky jsme to zažili, dokonce víckrát.

smajlik
10. čer 2009

ahoj holky, tak už cvičíme dva měsíce (kvůli vrozené pupeční kýle malá neměla vyvinuté břišní svaly), konečně paseme koníčky a pomalu se začínáme otáčet na boky ... minulý týden jsme ale dostali nový cvik, na boku, kdy mám mačkat bod na "vrcholku" na pánvi, a ten mi nejde, malá se mi hrozně prohýbá a nemůžu jí pořádně udržet 😕

hanka128
10. čer 2009

smajliku nejlíp si simonku připravíš do téhle pozice,že si ji chytneš na boku pod hrudníkem, nadzvedneš-spodní ručičku výtahneš směrem ven šikmo, pak je důležité si její zadíčka úplně opřít o svoje břicho,pak když cvičíš její levý bok, dát svojí levou ruku k jejímu levému ramenu aby si ji zafixovala-tvoje levé předloktí pak bude bránit,aby se hlavičkou prohýbala dozadu, pokud se prohýbý v zádech-tak ji máš buď málo přiraženou ke svému břichu a nebo jsou špatně dané nožičky-prostě jí je dáš zase ,aby kyčel koleno svíraly pravý úhel-když právě začne ty nohy propínat tak se začne prohýbat v zádech. a musíš jí opravdu pevně držet pravou rukou-prostě přirazit pánev k podložce.
ten cik nám taky dělá problém-maru si zase pro změnu strká prsty do pusy-takže já je furt vytahuju a pak konečně ty svaly zaktivuje.
a to že ten cvik děláš správně poznáš, že se jí začne spodní ručička rozevírat a a když cvičíte např. na levém boku tak začne přitahovat pravou nožičku směrem ke spodní levé ruce.-to nám zatím moc nejde,ale pěstička se otevírá tak aspoň něco 🙂
a tu nožičku nemusí přitahovat díky tomu, že jak se drží za pánev tak nechtěně ji můžeš i více držet za nohu a ona pak s ní nemůže pohybovat.

andulka4
10. čer 2009

první hexu jsme dostali až v 11měsících....takže klííííd času je dost a i tak očko kalendář pěkně stihneme (taky jsme měli TBC reakci)

očkování se kvůli hypotonii neodkládá.....pouze pokud je dítko nemocné, nachlazené nebo nemá zahojené TBC

David začal přotahovat hlavu až v 10m (hypotonii má převážně v lopatkových svalech....tedy kolem lopatek 😀 )

ad kojení a cvičení.....no to jsme problém neměli ale eděti kolem toho 5m už méně pijou a jsou i zvědavější takže si myslím že to s cvíčem nesouvisí

hanka128
10. čer 2009

no jo jenže my jsme nepojízdní, všude jezdíme vlakem-mám rodiče v ostravě, na cvičení do brna.....a teď pojedeme na neurologii do jihlavy...jako já su zdravotník a už mě fakt sejří, že tady prostě nic není a furt musíme něco shánět někde jinde...
a očko kalendář stihneme to vím,ale já už su nervní ze všeho....první návštěvu neurolga máme až 7.7.....ale příští týden bude mít aspoň ultrazvuk hlavičky.

smajlik
10. čer 2009

hanka: moc ti děkuju, vyzkoušíme ... napsala jsi to krásně srozumitelně 🙂

smajlik
10. čer 2009

hanka: ještě jak jsi psala že Maruška je občas u cvičení až moc klidná - Simča už si mi taky zvykla a pláče spíš vyjímečně, radila jsem se s rehabilitační a ta mi říkala, že není důležité aby kladla vyloženě odpor (to totiž tvrdí v chytrých knihách, že jak dítě odporuje a vzpírá se , tak tím víc zapojuje svalíky), že ta reakce spouštění reflexních bodíků jde do mozku stejně dobře i v klidu , jen ve spánku by to nefungovalo, to mozek pracuje jinak

marusch.mat
11. čer 2009

Blandiku, neurotické dítě z ní neuděláš. cvičím s Verunkou ( v srpnu bude mít 5 let) od jejího roku a řvala jak tur, občas ještě také brečí, když dostaneme nový cvičk. Ale že by ji to poznamenalo to ne, a jakmile může je u mě mazlí se, takže si nemyslí, že bych jí ubližovala. A cvičení Vojtovkou opravdu nebolí, minulý týden na mě jeden cvik zkoušela RHB aby mi ukázala čeho máme u Verunky dosáhnout 😉

Hanko asi to bude vážně růstový spurt. V té době miminkum nevyhovuje jak mlíko teče a tak se vztekají a pouští, protože by raději, kdyby jim to teklo úplně samo a nemusely se snažit. Zkus před kojením prsa nahřát, protřepat a kojit v mírném předklonu 😉 Jinak mimčo už je větší a tudíž si zvládá vycucat tu svoji dávku za mnohem kratší dobu.

hanka128
11. čer 2009

vojtovka opravdu nebolí 🙂 můj ex je fyzioterapeut a když si dělal kurz na posturálku(jakoby vojta pro dospělé) a tak se to na mně učil-jen je prostě nepříjemné,že má člověk najednou dělat něco jinak....ale bolest fakt žádná 😉

jinak maruška je u toho klidná hned od začátku.....ona je totiž extrém hodné dítě, kterou nic moc nerozhodí-ani odběr krve s prstíku-to se na laborantky ještě směje.....
takže s ní musím cvičit od cviku co jí aspoň malinko naštve a pak už se nám podaří i ostatní cviky-jsem asi hrozná,ale s ní to fakt jinak nejde.

marusch-jenže maru sosá už od 4 týdnů 3-5minut... jak jsem vyčetla tak se fakt pouští,že jí hned neteče to zadní mlíko-tak pak ke konci stlačuju prso a je to lepší-je to fakt teď lenivka, by nejraději všechno bez námahy 😀

lucina.lucina
11. čer 2009

ahojte,
viete mi poradit nejake cviky, aby sa maly zacal otacat z bruska na chrbatik? Ak mu pomoze, t.j. chytim ho za stehienka a kolienka, tak to ide jedna radost, ale ked sa ho snazim nejako ho prinut, aby to docielil sam tak to nie...poloha na brusku mu niekedy vyhovuje a ani nemrkne a ked ma svoj den tak sa mi na brusku ani nebude, len mrnci a mrnci 🙄 ....
Myslite, si, ze je to az take hrozne ked sa este sam nepretaca na brusko?

beatka11
11. čer 2009

ahoj maminky,prosím o radu dnes jsme dostali na rehabce novy cvik na brisku a bodik na rucicce,prosila bych o nejaky obrazek tohoto cviku jestli mate nikdo k dispozici,dekuji predem za pomoc

miracle
13. čer 2009

Jej, konečne sa pochválim aj ja...drobec sa oredpár dňami rozlozil a dnes si konečne nastúpil na obe nôžky a postavil sa sám..už to síce urobil skôr, ale nadľahčovala ho voda v kúpacom vedierku.

Som šťastná ako blcha a držím palce všetkým cvičencom a ich cvičiteľom. Inak asi pred 2 týždňami som depkovala, že nevidím žiadne pokroky... 😎

petul.a
20. čer 2009

Ahojky

Miracle, velká gratulace 😵 A taky trochu závist. My jsme zatím stále jen u plazení 😒 Sezení ani lezení nic, stále jen šikmý sed.

A jak jsem tak brouzdala po netu a hledala Bobathovu metodu, našla jsem pár videí, tak se s vámi, kočky, jdu podělit: http://video.google.com/videosearch?sourceid=na...

janama001
20. čer 2009

ahojte my uz cvicime vyse roka zacali sme v 2,5 mesiacoch preto ze sa narodila skôr ale uz len cakame kedy sa konecne janinka odlepi od nábytku a vyberie sa sama cupkat. janka sa napriklad velmi dlho plazila a ked mala rok zacala za tri dni stvornozkovat ako raketa dva tyzdne na to sa postavila, sama posadila a po troske zacala chodit popri nabytku a teraz v pohode popri stene, stolickach, stoloch obkraca cely byt a najradsej zo vsetkeho kraca za kocikom za rucicky nechodime. tak len vela trpezlivosti a hlavne sa nikam neponahlat a nevsimat si reci ludi ze ci uz sedi, chodi a podobne. 😀

keba
21. čer 2009

Miracle taky moc blahopřejeme!!Malej je šikulínek! 🙂 Za chvíli budete běhat...

Petu.a:tak vidím že Barunka je na tom naprosto stejně jak Nelča..taky se nemůžeme stále odpoutat od plazení!!
A zatím si ani nestoupne a sama nesedne..sice začla hezky pérovat na čtyřech ale jak se leze ještě nezjistila..pořád cvičíme 3krát denně 2cviky na reflex.plazení..je to boj jí už udržet ale snad budou brzy úspěchy...to samé přejeme i vám... 🙂

aleachim
22. čer 2009

Ahoj děvčata. Gratuluji k úspěchům, díky této diskuzi jsem se přenesla přes původní odpor a cvičím s malou už celkem s nadhledem. Je zatím ještě malá, takže žádné pokroky zatím moc vidět nejsou. Mám ale dotaz, začal se mi teď při cviku, kde se mačká ten bod pod bradavkou prohýbat do mostu a nejde moc udržet. Řešila jste to některá z Vás? Druhá věc je, že jsem teď nemocná (mám nějakou příšernou chřipku a k tomu zánět středního ucha - snad to nebude chřipka prasečí 😀 ) a cvičení je pro mě utrpení, bude hodně vadit, když to na chvilku přeruším? Děkuji za rady.