Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
29. led 2009

Marush tak já mám takový pocit že máme asi trochu něco jiného....nebo spíš obě naše děti mají hypotonii ale asi z jiných příčin. David byl už od narození jako gumová panenka....ale zase svaly mu vždy stačily na to aby se otáčel...plazil...lezl...stál atd (je nedonošený a v podstatě mu nebyl včera rok ale 10m a chodí kolem nábytku)

je ale pravda že když stojí normální dítko je pevné a když se obejme David tak on je trochu měkký....pevně věřím že snad do toho léta chodit bude

4.2.jedeme na neurologii...takže bojim bojim

každopádně pokud na něj někdo vyloženě nesáhne nejde poznat že by neměl rok...nebo že je tak hoodně nedonošený

elisbet
29. led 2009

Ahoj Petul,tak jsou na tom ty naše Barunky podobně,vidˇ? 😉 My už se tedy sice otáčíme a valíme sudy přes celý obývák 😀 ,ale tím to končí 😖 žádný naznak sezení natož lezení a stoupání si na nožky!Dnes jsme byla na plavču a tam byla o týden mladší Krystýnka a tu už sedí,leze a staví se v postýlce,to se mi pak chce brečet,že nám to pořád nejde 😢 Ale zase jinak je barča zlatíčko,spí celou noc a přes den je to sluníčko,asi holt nemůžem mít všechno 😉 Já jdu na rehábku v pondělí,tak jsem zvědavá co nám řekne,pochvala to asi nebude 😒

elisbet
29. led 2009

andullka4promiň že vám lezu do diskuze,ale jestli je Davča hypotonik,tak je strašně šikovný když dělá všechno to co píšeš,určitě bude za chvíli capkat sám 😉 A vy jste cvičili od narození?Barunka je taky hadrová panenka,to když si pochovám neteř,tak ta je jak vytesaná z kamene 😠

elisbet
29. led 2009

andulka:mimochodem,Davídek je náááááádhernej kluk,rezervuju si ho pro Barču 😀

andulka4
29. led 2009

Elisbet Davídek se narodil o 2měsíce dříve :( Po 5ti dnech ho vytáhli z inkubátoru a dali nás spolu na intermediál kde za náma docházela RHB a cvičila sním...mne to učila a po 3týdnech jsme byli doma....cvičila jsem preventivně protože sice diagnozu hypotonie měl už od narození ale měl právo takový být až do svých 3m. Pak se měl chovat jako měsíční dítě...ale nechoval :( Svalový tonus byl stále slabý

Až v jeho 3m jsme tedy začali co týden...pak co 14dní docházet na RHB a cvíčo se rozběhlo na plné koule 🙂 🙂 🙂

jinak nezoufej protože jakmile se malá začne plazit nebo lézt tak to pojede raketovým tempem

andulka4
29. led 2009

jo a mrkni jak řádí na své nové káře 🙂

http://www.youtube.com/user/andulka4

mukky
29. led 2009

andulka...maly je zlaty 😀 fakt na nom vobec to,ze je hypotonicky nevidno...vsetko bude dobre,aj ja tomu verim ze u nas to tak bude 🙂 ahoj

andulka4
30. led 2009

mukky děkujem 🙂 jojo hypotonii má opravdu velmi silnou ale taky pevně věřím že to doženeme 🙂 a za pár let se tomu budeme jen smát...(aspoň doufám)

marusch.mat
30. led 2009

Andulko, tak Davídek ji má asi opravdu kvůli tomu, že je nedonošený. Verunku jsem přenášela, první apgarskore měla 9, takže ani kříšená nebyla a poporodní adaptace byla dobrá, u nás se prostě příčina hypotonie neví.

andulka4
30. led 2009

Maruš a dělali vám genetiku? Hrozně mne zaujal ten pořad o Prather-Wili s. kde popisovali že vzniká tím že je vadná spermie...jako vedlejší projev byla právě hypotonie a tak mne napadlo resp. jsem si vydedukovala jestli nemá Verunka třeba taky vadný jeden chromozom...nebo tak něco

nevím možná kecám blbosti ale je mi trochu divné že každý z nás tu píše o hypotonii a zatímco jedni jsou na tom opravdu zle a musejí cvičit dlouho a mají doživotní problémy jiní mají hypotonii jen lehkou a rozcvičí ji během 3měsíců. Zajímalo by mne proč ti lékaři vlastně nevědí kde se ta hypotonie vzala a proč postihuje zdravé donošené děti.

Chápu že jí má David...někde jsem četla že si vědci myslí že předčasně narozené děti neudělají v maminčině bříšku dostatečný počet pohybů a tím je prostě svalový tonus slabší....ale proč je i u donošených? No myslím si že CKP je příliš rozsáhlý pojem :(

marusch.mat
30. led 2009

Genetiku nám nedělali. Jen komplexní vyšetření EMG, odběr krve na jaké si enzymi a nevím co ještě. O prader - williho u nás nepůjde Verunka je na svůj věk docela velká a hodně chytrá, bez mentálního opoždění. Prostě něco způsobilo, že má ten svalovej tonus tak nastavenej a neví se co, prý je to občas i bez příčiny. U nedonošeňátek je to způsobeno nedozrálým centrálním nerovovým systémem, nebo jak. A u dětí které jsou křišené se zas může nedostatkem kyslíku poškodit to centrum, které má nastarosti napětí svalů.

andulka4
30. led 2009

No já nemyslela že máte Prether-Williho ale že možná budete mít nějaký špatný chromozom....nějak mě to napadlo :(...ale asi je to blbost

Myslíš si že to bude mít Davídek s Verunkou už napořát????

lendy1
30. led 2009

andulka, hypotonie je prostě následkem něčeho, nejčastěji poškození mozku a mozek zraje nejvíce 1.rok života a holt někomu rychleji někomu pomaleji. Někdo má to poškození větší a s tím, že mozek ještě zraje pomaleji, tak holt musí cvičit déle. Někdo má to zrání mozku rychlejší, proto stačí cvičit pár týdnů. Jinak ta pozdější hypotnie v 2.pol 1.roku může být dána i velkým stresem v těhu, velkými dávkami magnézka a určitě je i spousta jiných důvodů, které můžou za hypotonii a prokážou se až později ve vývoji. Věřím tomu, že dítě se může vyvýjet normálně a pak najednou ustane ve vývoji a objeví se problém, třeba hypotonie, ale většinou stačí zase pár týdnů cvičení, aby si mozek najel zpět na své cestičky.
A myslím, že je i spousta lehkých donošených hypotoniků a nikdo to neřeší a svede se to na to, že je dítě líné.

bubba
30. led 2009

lendy nestras....ja uz dufam ze sa nam to nikdy nevrati 😅

anna181
30. led 2009

Babulky citam si vas a stale mam strach... Bud. tyzden ideme na neurologiu.. Mozno sa ani nnic nedozvieme vsak? :( Ach jo..Musime cakat. Zatial je maly v pohode, papa a spinka.
Tak sa mi drzkajte. Bud. tyzden sa ozvem po neurologii.
Papa a pekny vikend.

lendy1
30. led 2009

bubba, já to nemyslela, že by se hypotonie ještě vrátila u dětí, co cvičí od narození, ale i tady na MK se setkávám s maminama, co mají děti zdravé, donošené a najednou v tom druhém 1/2 roce se objeví hypotonie a nevědí proč, ale ty důvody proč...mohly vzniknout už během těhu nebo postupně a holt se to projeví až v pozdějším vývoji a ne hned od narození. Mozek je hrozně složitý a těžko se dá říct dopředu, jak bude reagovat.

elisbet
30. led 2009

andulka:tak na tatrovce se Davídek projíždí jak zasloužilý řidič 😀 je vážně moc šikovný,jestli bude Barča takhle řádit v roce/respektive v 10 měsících/tak budu spokojená 😉

andulka4
30. led 2009

Eli jsem přesvědčena že bude 🙂 a ještě budeš vzpomínat na to jak byla malinká a hodná když jen ležela. Každé období má něco do sebe 🙂

jen ten rozjezd je holt prostě u těch dětí co musejí cvičit pomalejší....vše ale nakonec doženou

elisbet
30. led 2009

andy máš pravdu,alespoň si ještě můžu v klidu vypít kafčo 😀 jen se nětěším na ty dotazy:proč ještě nesedí,proč ještě neleze atd.Nejsem moc typ na odpálkování:co je vám do toho 😉 Co se týká Bajči,jsem spíš citlivá háklivka,asi jako každá máma,co? 😝 Holt se budu muset obrnět!

andulka4
30. led 2009

ELI já jsem před nedávnem dostala od kamarádky doslova kudlu do zad!!!!!Když mi řekla "no to tě musí pěkně srát že bude David takový pomalý že? A že si ještě nehraje s hračkama?" hned se s kamarádky stal NEPŘÍTEL :(

LIDÉ JSOU HNUSNÍ A JÁ JSEM ASPOŇ PŘŘIPRAVENÁ NA TO ŽE SE BUDOU DĚTI SROVNÁBAT AŽ DO 30TI...začíná to hračkama, pak to zas bude jestli chodí, jestli chodí na nočník, jestli má angličtinu ve školce, kolik umí jazyků, známky ve škole atd atd a tak bych mohla pokračovat

takže beru to že už mám průpravu teď 🙂 🙂 🙂 a na maminky chlubilky prdííím

dneska jsme se učili tany tany a koukni jak je šikovný....jako všechny děti 🙂 🙂 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=0IVBqOv7knQ
marusch.mat
30. led 2009

Andulko, mě bylo řečeno, že to tak má nastavené v mozku a že bude ochablejší celej život. A stále cvičíme, protože už tam měli spoustu dětí, se kterejma se cvičilo jen do chůze a pak se u nich projevovali skoliozy atd, protože tělo zas najelo na vadné vzorce. Ale už na Verunce pozorujeme, že když cvičíme, nebo pak si hrajeme, už stačí upozornit, Verunko ručičky a dá si je tak ják mají být a neprolamuje je ( ona totiž prolamuje ruku obráceně že vyvylí ven loketní jamku) a čím jsou děti větší, tím víc už se prý umějí ohlídat. A na lidi Andulko kašli, ať si myslej svoje. A já sama za sebe říkám, že mi nevadí, že to Verunka má, jo bylo by lepší, kdyby byla "zdravá", ale patří to k ní a já ji miluji i s tím a na druhou stranu mám pocit, že mě to hodně obohatilo.

Andulko, já magnézko nebrala a stresy jsem taky neměla, ale je možné, že to tak může být, že se mohlo během vývoje v bříšku něco stát, jen nevíme nikdo co a proč.

elisbet
30. led 2009

Andy a ještě si zapoměla:On ještě neni ženatý,vždyt už na to má věk 😀 Jinak co se týče kamarádek,čekáme od nich většinou podporu,ale když to nepoznají na vlastní kůži,nepochopí a pak placají takové blbosti 😒 Davču už můžeš poslat na diskotéku,na Chňapíka to tam pořádně rozjede 😀

emjee
30. led 2009

evva11 • Včera o 15:47
Poprosim radu.Moja dcerka ma skoro rôčik a od 3mes. cvicime vojtovku pretoze nechcela drzat hlavicku v polohe na brušku a neurolog nám určil diagnózu CKP a CTP.Pretáčať sa začala až v 6.mes. a sadne si sama od 10-teho mesiaca.Plazi sa no nechce štvornožkovať čo doktorka poklada za chybu. Postavi sa sama,no chodiť za ručičky nechce.Cvičím,ale uz som mala aj dlhe obdobie bez cvicenia/choroba/.No mam pocit,že jej to vôbec nepomáha a tieto veci by prišli po čase aj sami.Myslite,ze keď prestanem môžem jej tým nejako ublížiť alebo spomaliť jej vývoj?

daisy33 • 1d • Včera o 15:52
neviem ti v tomto poradit, ale pisem preto, lebo nechapem ako ti mohli povedat ze je chyba ked dieta nestvornozkuje. mam kamosku a jej dieta nestvornozkovalo, len sa plazila a teraz sa dviha na nozicky a dokonca ja sama som nechodila po 4 ale rovno na nozky. ved ini lekari tvrdia, ze niektore deti mozu nejaky ten krok preskocit. napr. sa nepretacaju, ale hned sedia al. sa plazia a pod. skus sa poradit s nejakym inym lekarom ohladne toho cvicenia, ale mysli, ze ked sa dviha na nozky pomaly bude aj chodit, ved deti su individualne, niektore robia nieco skor a ine neskor.

luban • 85tt • Včera o 16:00
evva11, nerob si tazku hlavu. Cvicenim nic nepokazis, len jej precvicujes svaly. Ale som prekvapena, ze lekarke sa nepaci, to, ze babo nestvornozkuje. My mame 10 mesacnu dievku a slecne urodzenej sa vobec nechce stvornozkovat. Sama sadat sa naucila pred tyzdnom a pol. Ja nepouzivam ani pavuka, moja lekarka stale vravi, ze dieta musi samo dozriet na urcite vykony. Nasa ani nestoji (co mnohi jej rovesnici uz aj behaju!)). Zato zubkov mame habadej. Na tvojom mieste by som cvivila pre taky "svoj" pokoj duse, ze dietatu davam vsetko a zase sa neobavaj velmi, sediet , stat a chodit sa nauci. Za ruku by som nasu ani nevodila. Pekne nech sa slecna nauci sama. A ako vidim, pekne kazdy den , sa nieco nove sama nauci. Nase deti su sikovne, drzim vam palce

zelmirka1 • 1d • Včera o 16:21
evva11 daj na svoj materinsky instinkt, kazde dieta je ine, to ze sa zacala pretacat v 6M je predsa OK a sediet deti zacinaju rozne niektore v 6 a niektore aj v 10 mesiaci a tiez niektore vobec nestvornozkuju...neviem presne co to mate za diagnozu, odporucam poradit sa este s inym neurologom lebo Vojtova metoda je super a velmi pomaha
ale dnes je zvykom ju ordinovat velmi casto aj zdravym detom.
My sme zacali cvicit ked mal maly 8T lebo vraj pri tahani do sedu nedrzi hlavicku...inak donosene zdrave dieta...
proste nie sme tabulkovy a presne na konci 3M zacal krasne drzat hlavicku napriek tomu ze som sa rozhodla v cviceni nepokracovat. Chodime na kontroly a chvalia nas aky je sikovny a zlepsuje sa s tym ze si myslia ze cvicime.

V ziadnom pripade ta nechcem odradzat mozno to naozaj potrebujete ale cvicenie je velmi narocne, zasahuje
strasne do rezimu dna a aj ked uskodit nemoze tak robit ho zbytocne povazujem za nezmyselne trapenie.
Citala som clanok od neurologa kde pise ze to kedy zacne dieta robit rozne motoricke veci je dane geneticky
a ziadna Vojtova metoda neurychli chodenie, sedenie a podobne. Samozrejme pokial je dieta chore tak je
nenahraditelna.

kalo • 1d • Včera o 16:35
mě doktorka na Vojtovce říkala, že žádnou etapu /sed, plazení, lezení, chůze/ NESMI přeskočit. Pak je někde chyba. Každopádně mě "uklidnila" tím, že když se dítě dostane na 4, tak chodit bude. Dřív nebo později, ale bude.

Moje malá sama seděla v roce, lézt po 4 ve 13 měsících, ve 14 se postavila, teď rok a půl zkouší stát sama, ještě nechodíme a prý až tak nejdřím v 21m. Vojtu cvičítm /s přestávkami/ od 3 měsíce. Teď jsme taky po dlouhéé nemoci zase začaly....je to vopruz!!!!!! Ale co člověk nadělá....

vladimuraz • 1d • Včera o 17:31
Evo, já bych to nepodceňovala. Asi chodíme s Kalo ke stejné doktorce, protože nám říkala to samé , žádná etapa by se neměla z neurologického hlediska vynechat. Samozřejmě je asi spousta zdravých dětí, které začnou rovnou chodit, ale dělají to obvykle brzy, v roce je na lezení docela pozdě a s cvičením bych hned začala. My cvičili od 2. měsíce, od váhy 1,13 kg, malá se narodila o 3 měsíce dřív. A dneska jsme byly poprvé nakupovat bez kočárku (no, je pravda, že to máme z domu asi 300 m), chodí docela dobře. Cvičením aktivuješ hlavně nervová spojení v mozku, která pak vyšlou správný povel svalům. Vydrž, uvidíš, že to bude dobré. Malá třeba nedělala dlouho pokroky, od srpna stála, ale nic víc. A teď za poslední měsíc se krásně rozchodila.

rohacka • 2d • Včera o 18:10
Evva - ja by som to tiez nepodcenovala. My cvicime vojtu od 5. mesiaca a este stale, tiez mame CKP a CTP, je to jednoducho porucha a treba to rozcvicit. Ked zdrave dieta vynecha stvornozkovanie, to je v pohode, ale dieta, ktore je ma CKP a CTP a je cvicene, musi prejst jednotlivymi vyvojovymi fazami a to je dobre. Nepodcen to. Uplne suhlasim s Kalo a Vladimuraz.

andulka4 • 1d • Včera o 18:12
Eva napíšu ti to úplně upřímně 🙂 Dej na svůj vlastní instinkt a pořádně si to rozeber sama v sobě. Kdo ví jak by jste na tom bez cvičení byly....možná stejně....možná hůře

já sama cvičila od narození syna až po dobu kdy začal sám lézt....teď už to nechávám na něm...sám si lezením tělo spevňuje(při cvičení už ho stejně neudržím)

amdeis • 2d • Včera o 18:19
Kazde pohybove stadium ma vplyv na neskorsiu motoriku a najma na vyvoj mozgu. Dysgrafici sa ucia spravne pisat tym, ze musia opat lozit, pretoze toto pohybove stadium preskocili. Nevylezene deti maju okrem dysgrafie aj problemy s matematikou. Tym nechcem povedat, ze su postihnnuti (tiez neviem matiku , ale lezenie ma suvis s rozvojom tej ktorej mozgovej casti. Snazte sa nepreskakovat pohybove stadia, ved deti nemusia hned maturovat a odchadzat z domu.

gedgitka.a • 1d • Včera o 19:52
ahojky myslím, že to cvičení smysl má, náš malej byl od narození pořád trošku napřed nejen výživově, ale i psychomotoricky, pak se trošku jakoby zašprc dr říká, že se srovnal se stejně starýma miminkama, ve 4 měsících nás poslala na rehabku kvůli dolíčku nad solarem, říkají tomu vpáčený hrudníček a malej se začal během chvilky točit na bříšku dokola, jako káča a kulit se z bříška na záda a zpět, myslím, že tím cvičením pokud ho děláme správně jim neublížíme spíš pomůžem trošku rozvinout lépe motoriku a každá fáze miminka má svůj čas , takže nehrotím to, že je mu teď od neděle 6 měsíců a ještě si nesedá nebo tak, jak mi řekla jedna mamina, proč nesedí, když viděla, že mám v kočárku malého na nákupu položeného na bříšku páč ho baví koukat kolem odvětila jsem, že je mu čerstvejch 6 měsíců ač má 9,5kg a 74cm a, že až si sám sedne, tak si sedne, ta mamina si asi myslela, že je starší jen vykulila oči a šla pryč, takže cvičíme a pěkně postupně si užíváme každej pokrok

amdeis • 2d • Včera o 20:06
btw nasi maju vyse 6m a tiez nesedia len sa otacaju. A s Danielkom sme od narodenia tiez museli cvicit, mal torticollis. Nam vraveli, ze rok to bude trvat. Za pol roka sme to zvladli ale bola to strasna drina. Preto si vazim kazdu mamicku co cvici so svojim dietatkom.

petuska55 • 1d • Včera o 20:52
ahojte,

tak som sem kukla, my sme o mesiac skor narodený a mala mala aj torticollis, ale ten sme rozcvičili normalnym otačaním hlavy a to nam hrozila operacia. No bohužial v 8 mesiaci sa stale točila iba do jednej strany tak sme skončili u neurologa - ma svalový tonus na pravej strane kde bol ten torticollis a potom cvicením vojtovky. Do 6 dni sa začala točit aj na druhu staranu, teraz sme cvicili plazenie a po 2 týzdnoch sa začala plazit.
No a dnes sme boli na kontrole a hups, mala sa plazi zle pretože nepoužíva krížove plazenie, zmenili nam cvik tak dufam že tiež tak rýchlo zaberie.

Je to drina, ale ked vidím výsledky tak som nesmierne štastná. Taktiež si nevieme ešte sami sadnut, ale to už tiež trenujeme.

Myslím že sa to oplati robit, stoji to za to.

panterka • 2d • Včera o 21:22
kalo a vladimuraz, nechodíte v budějcích ke kolářový? my tam chodíme s malým taky... a pak ještě do nemocnice k neuroložce, kolářový se nelíbí, že se malej plazí a neleze po čtyřech, neuroložka nám říkala, že jsou děti, který nelezou a že si myslí, že nám malej se z plazení rovnou postaví, prý nemá čas na něco novýho a byla naprosto v pohodě kolářová je známá tím, že najde cokoliv i na zdravým dítěti a není nikdy spokojená, to mi řekla i moje dětská dr.

jinak náš starší prcek se taky plazil, měsíc a půl se jenom plazil, pak se postavil, a až potom začal lézt po čtyřech a sám si sedl. podle neuroložky bude Jáchymek ten samej případ

tomaskokat • 2d • Včera o 21:38
AHOJ, MY SME TIEž OD NARODENIA CVIčILI VOJTOVKU. nieže by to bolo zlé ale...... Náš malký bol dva mesiace v nemocnici pod pristrojmi akurát v takých mesiacoch ked sa mal učiť plaziť štvornožkovať atd.. Velmi ma trápilo ako to zvladneme. Dali sme sa akotak dokopy a na odporučanie jedneho dokiho mi poradil aby sme prestali s vojtovkou a skúsili formou hry a fitlopty. Máme jeden rok a plazíme sa tak že nejeden had by nám závidel. Stvornožkovať nevie a kráčať s pomocou sa pokúša. Najväčšiu radosť má ked sa "vycapí"na fit loptu. Inak ešte jedna maličkosť:náš starší syn tiež vynechal štvornožkovanie má teraz osem a vobec to na nom nieje vidieť . evva 11 hlavu hore naše deti nejdu podla tabuliek a knižky ale oni to doženú

jolanka • 2d • Včera o 21:44
evva 11, nase mala se take pouze plazi a maly ten zas lyta po ctrychech jako des a s chozenim je to tak ze si vstanou oba vsude kde se da a pak se preleza z jedne veci na druhoy a nebo chodime za ruce.vubec bych se tim netrapila a jak se tu pise kazde dite je uplne jiny a sam si urci co bude delat. mam plno kamaradek kterym deti take nelezli po ctyrech a rovnou se postavily a hotovo. ja si myslim ze nejake cviceni to urcite neurychli.

kalo • 1d • Včera o 21:47
panterka: chodíme ke Kolářový. Taky jsem si několikrát říkala, že s tím sekneme...že na to prostě nemám. Malá je hypotonická, je od narození slaboučká. Kolikrát jsem z upřímnosti paní doktorky odcházela ubrečená já. Na neurologii nás nikdo neposlal...prý z jakýchsi testů u této dr. je v pořádku.....Cvičíme od jejích 3 měsíců, ale přiznám se, že ten první půl rok jsem s ní necvičila moc důsledně....někdy poctivě 4x denně, někdy jednou, někdy jsem jí cvičení "odpustila" /nebo sobě? /
Pak mě paní doktorka tak "vyděsila", co všechno by malá pak mohla mít, že jsme začaly fakt natvrdo 4x-6x denně a výsledky byly týden od týdne viditelné. Hrozný pokrok!!!!! Pak malá bohužel dlouhodobě onemocněla /2 měsíce ATB./ a my čtvrt roku necvičily. Teď začínáme znovu od piky...

No nevzdávám do. Já jsem typ, co by si to vyčítal, kdybych s tím sekla. I když je to náročné pro obě strany...
Naše malá teda není ukázkový příklad pokroku a zaručených výsledků Vojtovky, když už cvičíme tak dlouho, ale lepší pro to, co chci aby bylo lepší, něco udělat....přemoci to..A držím pěsti všem!!!!!!!!!!!!!!!

panterka • 2d • Dnes o 08:57
kalo, malej je narozenej o 7 týdnů dřív a byl na kyslíku, proto cvičíme a taky pro posílení břišních svalů... na neurologii chodíme na ko od narození a cvičíme taky od narození, sama neuroložka nám říkala, že už stačí cvičit jenom stimulačně 2x denně, navíc já nemám šanci malýho už udržet a to jsme řekli i kolářový, tak cvičí jen manža 1x denně

Hyneček byl narozenej o 5 týdnů dřív, nebyli jsme ani na neurologii, ani jsme necvičili, vývoj měli kluci prakticky stejnej, nikdo Hynečkovo lezení nelezní neřešil a je to normální zdravý dítě, my plánujem, že s tím cvičením nějak vydržíme, než se malej postaví

kalo • 1d • Dnes o 11:31
Prostě to mají tvoji kluci naprogramované geneticky stejně...ať se cvičí nebo ne. To, že už ho "nepřepereš" naprosto chápu. My měly cvik, do kterého jsem ji sama prostě nedostala...musel ji taky držet i manžel..příšerný Ale myslí, že jakmile si dítě stoupne, tak je skoro vyhráno

dagina • 1d • Dnes o 11:46
Ahojky holky, jak a kdy se pozná, že je třeba cvičit Vojtkovku?? To řekne i pediatr??? Malá má na jedné straně trochu slehlou hlavičku, na první pohled to není vidět, proto jsme si toho všimli až včera..., začínám ji tedy důsledněji pokládat na druhý bok a hlavičku ještě podložím srolovanou plenou.Docela jsem z toho hotová. Myslíte, že by z toho mohl být časem problém???? Za pár dní jdem na šestinedělní kontrolu, tak se určitě optám... . Moc dík za info.

kacka.va • 1d • Dnes o 13:20
dagina: je vám teprve jeden měsíc, takže je to normální. dávej lehat na druhou stranu a ono se to srovná.
Jinak vojtovku, kdyby bylo potřeba, ti doporučí pediatr. Podle naší Dr. je ale někdy zbytečné cvičit Vojtovku, např. když dítě preferuje ze začátku jednu stranu. okolo třetího měsíce se to srovná samo.
Jinak já, kdy byla malá, neuměla jsem lézt klasicky po čtyřech, tkaže jsem brzo chodila a problém žádný nemám. A třeba naše Dr. mi řekla, že je klidně možné, že mi holka sedí, i když si sama nesedla, že prostě někdy dřív dítě chodí, než si sedne samo.

dagina • 1d • Dnes o 13:32
Kačka, díky, jj, však už malou podkládám jak můžu a důsledněji budu hlídat na které straně spí. Takže s Vojtkovkou se stejně začíná až okolo 3. měsíce?!

deina • 1d • Dnes o 14:11
Evva, este vydrz a cvic, staci dovtedy, kym ti nezacne stvornozkovat. Neboj sa, ono to pride, nemusi vsetko robit v case presne stanovenom tabulkami, dolezite je, ze tym vyvojovym krokom prejde. Tiez sme cvicili takmer od narodenia (maly je predcasny a je hypotonicky) a moje skusenosti su take, ze mu cvicenie velmi pomahalo. Plazit sa zacal kratko pred 8.mesiacom a vydrzal sa plazit takmer az do 11 mesiaca - asi mu to stacilo, dostal sa vsade alebo este nebol dost pevny na stvornozkovanie, neviem, ale nakoniec sa na tie styri dal a teraz uz lezie ako drak. Podobne ako u teba, medzi tym plazenim a stvornozkovanim sa naucil stavat, mozno aj to ho trosku zabrzdilo v lezeni, pretoze ho to strasne bavilo.

lucinka1104 • 1d • Dnes o 15:23
ja som mala tiež cvičiť a nie len preto, že si zle držal hlavičku,ale zato, že mi po pôrode takmer umrel - viď album č. 3 tam je to popísané....
cvičila som poctivo 3 mesiace potom som sa vykašľaľa...proste vnútorný hlas mi hovoril, že to nepotrebuje...
pretáčať sa začal v 3 mesiacoch potom na chvíľu prestal...a začal zase.....
od 7 mesiaca sa plazí , od 8,5 mesiaca štvornožkuje rýchlosťou blesku, chodí popri nábytku, za ruky, vstavia sa kde sa len dá, sadne si z ľahu , zo 4 len občas vie povedať HAm a mam - to som ja takže nemám pocit, že som urobila chybu.
Tyx sama musíš vycítiť čo je pre tvoje dieťatko najlepšie.
štvornožkovať nemusí a na chodenie má ešťe čas.
veľa šťastia

daisy33 • 1d • Dnes o 15:29
to by som netvrdila, ze kto nestvornozkoval ma problemy s matikou. zrejme to nie je pravidlo. vlastna skusenost.

bubba • 1d • Dnes o 16:05
mojej kamosky dcera tiez nestvornozkovala a naucili ju to az ked uz vedela chodit a bolo to prenu dost narocne sa to naucit ale zvladla to.ked sme cvicili vojtovku (10 mes)tak som sa zrovna na tento pripad pytala u dr a ta mi povedla,ze nie je to normalne,nie je to zdrave,nie je to tak ako ma byt ale na druhej strane sa este nestalo aby deti,ktore preskocili stvornozkovanie mali nejake problemy.

tatolu • 3d • Dnes o 16:07
Tiež si nemyslím, že keď dieťa neľtvornožkuje nebude vedieť nejaký predmet.
Teda môjho brata sme učili štvornožkovať, keď už vedel chodiť. Teda my sme sa snažili - on pozeral
A čo sa týka učenia, bol vždy šikovnejší odo mňa - nemusel sa učiť, v škole mu stačilo počúvať...

tatolu • 3d • Dnes o 16:10
Ak sa ale bude dať, myslím, že neublížiš ak cvičiť budeš.
Už aj pre Tvoj pokoj, aby si si v budúcnosti nevyčítala. Ja som si tiež zanedbala cvičenie - pri pôrode mala malá vytočenú nožičku.
Nožičku už síce vytočenú nemá, ale teraz začne chodiť a neviem-neviem. Zdá sa mi, že ju nedáva tak, ako jej brat-dvojča.

panterka • 2d • Dnes o 16:35
to je vtip, že kdo neleze, tak má problémy s matikou, ne? jestli to není vtip, tak je to podle mě pěkná blbost

chulieta • 1d • Dnes o 18:40
dievcata som rehabilitacna sestra, urcite nepodcenujte cvicenie dla Vojtu, a vojtite stale kazdy den alebo tak casto ako vam kazal lekar alebo neurolog, aj ked nevidite ucinok teraz ale neskor ho vidiet budete, ziadna etapa vyvoja by sa nemala preskocit, a ked dieta nelezie tak jednoducho na to este nie je pripravene, aj ked sa stava ze niektore deti velmi nelezu, nie je to nic na druhej strane katastrofalne, z hladiska motorickeho vyvoja je to velmi dobre pre deticky v tom,ze buducnosti nebudu mat take problemy z chrbitcou ako deti ktore nelozili. takze drzim palceky a skusajte a vela vytrvalosti zelam.....

andulka4
30. led 2009

ajaj nějak nám to tu toho přibylo 🙂

elisbet
30. led 2009

no jo,to sem přehodili z kojenců 😉 holky stalo se vám někdy,že jste prckům udělali při cvičení modřinu?Mně se to ted´u Barunky povedlo na kolínku a jsem z toho docela špatná,tak moc jsem se ji snažila udržet ve správné poloze,až to takhle dopadlo,ach joooooooooooo ☹ ☹ ☹

martina48
30. led 2009

ahojte...16teho sme boli na kontrole u neurol. a odporučil nám Vojtovku,lebo malý ma rok a nevedel sa sám posadiť,nevedel sa plaziť ani loziť a nestaval sa zo sedu ani na nôžky že by sa pritom niečoho chytil..proste nič ho nebavilo,že by niečo skúšal nové..,ale ako za ruky už robyl pekné krôčky...hneď v pondelok sme tam nabehli,lebo som sa začala báť,že čo je s malým tak som s cvičením chcela začať čím skôr no ale nemohli sme hneď začať lebo ból očkovaný,tak sme museli týždeň čakať...v tom týždni sa vikino pustil do lozenia 🙂 sme sa strašne potešili.teraz už za ním nestíhame 😀 ...od toho týždňa sme zatial cvičili max.3x....naposledy sme boli v utorok...najbližšie keď tam pôjdeme sa môžeme zase pochváliť tým,že si už pekne sám sadne a že sa snaží keď sa chytí napr.stola dať na kolienka a z kolienok na nôžky,ale to mu ešte nejakú dobu asi potrvá..síce ktovie už sa nebudeme čudovať,keď nás za pár dní prekvapí 🙂 ..takže podla mňa každé dieťa je individuálne..niektoré je šikovné,ine zase lenivé 😉 ako v našom prípade 🙂 ..veď mal sa nakoho podať 😀 ...malému asi ani tak nepomohlo to cvičenie,ako skôr strach z cvičenia,lebo tam ani neprídeme a už plače ☹ 😀 ...ale cvičiť budeme aj naďalej,nie tak intenzívne ako by sme mali no ale budeme..možno aj tam nám povedia že keď sme už spravili také pokroky,že nemusíme chodievať tak často 🙂..uvidíme..s Viktorkom držíme všetkým strápeným mamičkám palčeky,aby sa detičkám darilo čo najskôr,aby sa ich stav zlepšoval každým dňom..cvičením im len prospejete,neublížite 😉

martina48
30. led 2009

jáj a elisbet..........z malinkéj aj tak vyrastie nádherná babulka...jedna modrinka 🙂 ešte tolko ich bude mať 😀 hajáj 😉 🙂 ..nič si z toho nerob 🙂 😉

jankajs
31. led 2009

s tými modrinami, to sme mali aj my, ako som silno musela udržať nožičku, aby bola vystretá, keď on mal vlastne vyvíjať snahu o jej pokrčenie. Tak posiňloval... Trochu chaotické, ale asi viete, čo chcem povedať. 😅

elisbet
2. únor 2009

Ahoj děvčata,tak za chvíli jdeme s malou na rehábku,už tedˇmám sevřený žaludek,co se zase dozvíme,že děláme špatně,držte mi palce,atˇnás alespoň trochu pochválí a nepřidá nám další cvik 😒

elisbet
2. únor 2009

Tak na rehábce nejdřív pochvala jak pěkně cvičíme,pak odebrání jednoho cviku na boku 😀 a hned přidání dalšího složitějšího ☹ taky na boku!Pak mi řekla že má Barunka pravou stranu opožděnou,ale atˇse nebojím,že se to do roka a půl až dvou let srovná,takže cvičení ZDAR 😒 😒 😒 Mám z toho pěknou depku,myslela sem,že skončíme dřív,ale co se dá dělat,nevemu si na triko pozdější Barčiny problémy,ale lehko mi z toho není ☹ ach jooooooooooo