Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

amunet
8. pro 2010

Ahojte idem po radu, vcera sme boli 1x na rhb, cvicime zakladny cvik, bod pod rebrom koli nepritahovaniu sa do sedu a mostikovanie- vypinanie sa, napne rucicky a nozicky. Na rhb pri cviceny mal oblecenu kosielku aj plienku. Mame 3m.
Dnes som to skusala doma no maly na to vobec nereagoval len na mna pozeral asi to necvicim spravne?!

metres
8. pro 2010

@amunet ahoj, no mne to bolo vysvetlené tak, že musím stlačiť bod 2 prsty od prsnej bradavky a malá má začať kopať nožičkami .... ak by náhodou nereagovala mám skúsiť trošičku zatlačiť smerom k prsnej bradavke (vytvoriť takzvanú riasu) a potom by mala malinká reagovať ....
Správne vraj je ak kope nožičkami ...
Nemaj strach a ak by Ti to neišlo cca. ani po dvoch dňoch tak sa kľudne zastav na rhb zase a precvič si to pred sestričkou Ty sama na bábätku .... ak sú normálny tak sa dá
Hlavne trpezlivosť

amunet
8. pro 2010

@metres hmm asi som sa netrafila na ten bod, on vlastne neplakal ani na rhb ale nozkami kopal, mne doma kope len sem tam a pozera ze co to snim stvaram.
Stlacam asi 1cm pod bradavkou, mam s toho obrovsky strach ale ked pri tom neplace sa mi to nezda.....cvicenie bez placu by bolo super, dokonca som chcela aj necvicit, keby moc plackal 😅

metres
8. pro 2010

@amunet plačom by som sa neriadila .... ja s malou cvičím tiež tento cvik a podľa nálady občas ani hlásku nevydá ale veselo kope ....

divoska
8. pro 2010

aha takze ono mame vsetci rovnaky postup? @amunet tak v tom pripade suhlas s priblizne dva centi pod bradavkou, a my tlacime smerom k opacnemu ramenu hore, ktore sa ma tympadom tahat dole od hlavy, a nohy ma dvihat k sebe. jo a hlavu mam tahat k sebe. to ze to ma byt cca 30 stupnovy uhol myslim pisali aj baby tu par stran dozadu. mne niekedy ide inak tymi nohami az doboku ako keby sa prevalit ale vraj aj to je v poriadku.

amunet
8. pro 2010

@divoska ja mam hlavu drzat rovno... nosky mi dvihne ale ked uz ma toho dost tak ich zacne vystierat a napinat a potom uz nespolupracuje

divoska
8. pro 2010

@amunet tak asi to je fakt od nalady ako pise @metres. obcas veselo dviha nohy krizom krazom hore, potom doboku, inokedy je relativne viacmenej v klude, a to myslim ze som sa to uz naucila robit dobre. aj mi povedala minule na rehab ze to uz mame zvladnute a je to v poriadku. teraz bojujeme skor s tym dalsim

metres
9. pro 2010

Ahojte dievčatá hlási sa matka "zanedbávajúca" svoje dieťa .... ako som sa dnes dozvedela na RHB ☹
takže odteraz už prijímam len rady, lebo asi nie som spôsobila vôbec niekomu niečo poradiť ....

metres
9. pro 2010

uvítam všetky rady čo ešte pomáha vášmu dieťatku okrem vojtovky .....

divoska
9. pro 2010

@metres jj vsetky sme hrozne ze si trufneme spomenut alebo robit nieco ine ako prave vojtovku. ja sa chystam asi na plavanie a pozistovat bobathovu. ale zatial je to v stadiu hladania a porovnavania

metres
9. pro 2010

@divoska ja som bola dnes označená za najdržejšiu a najhoršiu mamičku .... a to ja som bola ticho a niekto na mňa kričal

diana23
9. pro 2010

ahojte, my tiez cvicime.je to des.zacalo sa to torticolisom, a preslo na nesumerne zahyby na ritke🙂najkrajsie je, ze dr. tvrdi, ze je vsetko ok, len fyzio je neskutocny odbornik a predvida diagnozy do buducnosti🙂
tiez som chcela chodit, na plavanie, lenze pediater nepovolil, a ze to aj tak nepomaha...tak sa idem zblaznit. mala to nenavidi, uz len ked si ju prisuniem z boku:(presne vie, co bude nasledovat.
fyzio mi neustale pripomina rozne negativne skusenosti, a tiez som naposledy pocula, ze bolo treba cvicit dosledne od zaciatku. tak mi to nedalo a povedala som, ze keby vsetky matky cvicili tak...no des.skonci to niekedy?mala uz ma dost velku silu, uz ju ani nevladzem drzat v krkolomnych polohach, ale hlavne vobec neviem, ci to cvicim spravne...to v sr nic ine neexistuje???

amunet
9. pro 2010

ahojte nasla som zaujimavu stranku s videom odporucam si ju pozriet

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&lang...

bufina
10. pro 2010

Ahojte 🙂 Našemu malýmu bude rok a ještě nesedí. Je narozenej v 33+6tt. Na neurologii chodíme, teda doteď bylo všechno v pořádku, byli jsme tam v půl roce a jdeme zase až v únoru. Tak netuším co nás čeká. Malej se plazí, hezky se zvedá na kolínka, "péruje" na nich, ale ani náznak toho že by se chtěl posadit. Když leží a má se čeho chytnout, tak se posadí, ale stejně se musí pořád držet, sám by se hned skácel 🙂 Maximálně co ještě dělá, tak to je že jde do takovýho polosedu na boku, že je opřenej o ruku. Tak vůbec netuším co nás tam čeká. Včera jsme byli na roční prohlídce u naší doktorky a ta do zdravotního průkazu uvedla že psychomotorický vývoj je přiměřený, takže podle ní se asi nic neděje. Ale mně se to už nějak nezdá...

virivka
13. pro 2010

Ahojte. aj my cvicime Vojtovku. Mame cvik, co tu bol spomenuty - stlacit pod bradavkou smerom k protilahlemu ramienku. Mala by mala ramienko pritlacvit na podlozku, no neurobi to vzdy. Ma aj vtedy cvik zmysel? Je to hrozne s nou cvicit, bo place uz len ked ju dam na podlozku. Aj ked zoparkrat sa uz stalo aj to, ze prestala plakat, ale ked neplace tak len lezi a nic nerobi.

macik27
13. pro 2010

@virivka my cvičíme ten istý cvik len ja keď malú položím na podložku a len jej chytím rúčku sama pokrčí nožičky a druhú rúčku dá krásne za hlavu a vystrie dlane...tiež neviem či je to ok 😒 musím sa na rehabke opýtať

rohacka
14. pro 2010

@bufina podla mna otazka par dni, kym si sadne. Dieta si zvykne sadat prave zo sikmeho sedu, ktory popisujes ako polosed na boku. Len si to musi par krat pocvicit.

benne
14. pro 2010

@bufina tiež si myslím, že je na tej správnej ceste 😉 ja som bola včera s malým u rehab a presne sa ma pýtala, či sa mi vie posadiť, ked sa niečoho okolo chytí (v postieľke) a či sa už hrá v tom šikmom sede... Na 4 sa pohupuje aj mne, ale vpred sa plazí ako partizán hlavne s pravou nohou, kedže vlastne on aj pravú uprednostnuje /oval, no a vravela dr. že by sa mal už do mesiaca posadiť, to bude mať 9,5m Viem, že ťa trápi, že malý "mešká", ale kašli na to, má na to právo, ked sa narodil skôr a hotovo... hlavne že má správny postup a ako píše @rohacka tiež myslim že je to otazka par dni...

bufina
14. pro 2010

@rohacka
@benne Holky, díky moc.... Podle pediatričky je zatím taky všechno ok, ale mám strach z té neurologie.... V půl roce bylo všechno ok, ale třeba na něm něco kritizovali jak sme tam byly poprvé a to měl být ještě v bříšku, tak sem nechápala jak může něco dělat jinak, když ještě neměl být ani narozenej.... tam jedou podle tabulek a je to.... Takže bych nechtěla abysme museli cvičit vojtovku. S dcerkou jsme cvičili a v tomto věku je to dost těžký. Malej se taky tak plazí a upřednostňuje jednu nohu, ale když sem ho chvílu pozorovala při hraní, tak jinak používá obě a ten šikmej sed má taky na obě strany... Se skušenostma s malou z neurologie už taky vím na co si dát pozor.. Tak snad bude do konce ledna sedět, než půjdem na tu neurologii. to mu bude jakože jeden rok 31.1., podle to ho že se tak měl narodit.

metres
16. pro 2010

Dievčatá nestrácajte nádej ....
Ja už som nevedela či robím niečo alebo všetko dobre ..... ale dnes sme boli obe s dcérkou pochválené za skvelé pokroky 🙂 🙂 🙂 juj veľmi sa teším a hlavne mi to dalo sily cvičiť s dcérkou do budúcnosti ....

lucisek21
17. pro 2010

Ahojte holky. Tak se hlásím opět po delší době a musím se vykecat. Cvičíme od září kvůli hlavičce stočené na stranu a zkráceným svalům. Malá dělala ohromné pokroky, měla jsem děsnou radost a doufala, že nás vojtovky brzo zbaví. Ale teďka jsme byli na neurologii na kontrole v půl roce a tam mi doktor řekl, že sice udělala ohromné pokroky, co se týče držení těla, ale že se mu najednou nezdají reflexy na nožkách a že nemůže vyloučit postižení a že musíme cvičit dál. Jsem z toho docela zoufalá, mám pocit, že ať se snažíme jak chceme, pořád bude něco špatně. Jak je možné, že se můžou reflexy zhoršit, když byly pravděpodobně dřív v pořádku? Aspoň teda nikdo neříkal, že je tam něco špatně. Jsem z toho všeho zmatená a unavená. A to jsem byla při porodu tak šťastná, že máme zdravé miminko :-/. Nemáte s těma reflexama někdo zkušenost, prosím?

janicka.slunicko
17. pro 2010

Ahoj holky mam torchu času,vubec nestiham... Valinka ta udelala velkě pokroky začína se plazit dopředu,aj si stoupne na čtiři a houpa se na nich,tak na rehabce že už nemusíme vojtit,jenom valet sudy a cvicit na overbalu.
Zato s Ríšou ten nechce skoro vubec použivat levou ručičku,když mu podam hračku tak si po ni nesahne a a ma ji pořad v pestičku a nechce se přetačet na pravou stranu,když je na bříšku tak kouka ale nejak se moc nechce hejbat,tedka když Valča takhle řadí,tak jsem stoho uplne nameko,...mejte se.

metres
17. pro 2010

@lucisek21 no mne neurologička na poslednej kontrole povedala, že aj keď sme mali predtým stuhnutú ľavú stranu telíčka teraz máme stuhnutú pravú stranu ..... vraj je to úplne normálne u detičiek a nefunguje to ako u dospelých, že je stuhnutá iba jedna strana a tá keď sa uvoľní tak už nič nie je ..... detičkám sa vraj stále vyvíja nervový systém a preto sa to kontroluje neustále .... vraj sa nemám znepokojovať
Horšie by bolo keby sme ako maminy boli v tom, že je všetko OK a nikto nám tie naše zlatíčka nekontroloval.
Inak my sme dnes s malou boli na babymasáži a môžem len vrelo doporučiť ... malá obvykle nedovolí nikomu sa jej ani dotknúť a nie to ešte jej držať nejako ruku alebo tak .... ale toto sa jej veľmi páčilo, usmievala sa a hrkútala a vydržala celú polhodinku a potom mi spokojne zaspinkala v kočiari a večer mi tu štebotala a bola celkovo uvoľnenejšia a kľudnejšia .....

lucisek21
18. pro 2010

@metres Jim se to řekne, že se nemáme znepokojovat! Ale máš asi pravdu, radši to kontrolovat. Babymasáž mě napadla taky, na vojtovce mi říkala sestra, že může být zablokovaná někde v pánvi. Ale když jsem se jí na tu masáž zeptala, tak říkala, že určitě ne, že už by to na miminko bylo moc, že stačí bohatě to cvičení 4 krát denně co máme. Ale přemýšlím, že bysme to přece jen mohli taky zkusit, když máš s malou takové skvělé zkušenosti.

miona
18. pro 2010

@lucisek21 a není to i tak, že jste se teď v tom cvičení jakoby zaměřili na hlavičku a tak si tělíčko řeklo, že teda zamaká na držení a to ostatní dožene později? Určitě to bude dobré, malá mohla být třeba jen unavená, na další kontrole to bude zas lepší.
Jinak s tím pocitem, že se snažíte a stejně málo - tak ten znám důvěrně! My už taky v 6M nemuseli cvičit a stejně jsme museli makat další 3M, protože se fyzio pořád něco nezdálo - jenže pak už to nešlo ani jí 😀 Mat se uměl vyvlíknout z každý polohy, byl neudržitelný, tak jsme to zabalili, ale dál chodíme na kontroly. A teď cvičíme i s druhým miminkem.

Jinak babymasáže jsou skvělé, to snad ani nemůže mimčo zatěžovat..naopak, ať si taky něco užije! Krásně ho tím rozvolníš, bude se tetelit radostí, že se ho dotýkáš a užívat si vůni olejíčku..taky masíruju, vždycky večer po koupání a evidentně se jí to líbí..vřele doporučuju 🙂

bzubzalka
18. pro 2010

ahoj holky, přidávám se k vám. Malému je 5měsíců narodil se o měsíc dříve. Cvičíme vojtovku od 3měsíce, nejprve kvůli tomu, že hlavičku otáčel jen na pravou stranu, to už se srovnalo,a le teď zas že se ještě neotáčí. Dostali jsme cvik na boku, jendou rukou tlačíme na jyčly ze zádu a druhou na ramínku. Jen jsme zapoměla kam mám jakou rukou vyvíjet jaký tlak☹ na kyčlý jao talk k zádíčkům a na ramínku zas k bříšku? pamatuju si to dobře?
Děkuju

divoska
19. pro 2010

@bzubzalka palcom na dolnej casti lopaty smerom k laktu ktory ma pod sebou, a ja som este mala tahat tu ruku a akoby mu zaroven aj natahovat krk aby dvihal naboku aj tu hlavu. ale sialene mi pri tom reval...

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
loloo
21. pro 2010

Môžete mi prosím poradiť ? teraz máme 7 mesiacou narodili sme sa 32 týždny tehotenstva - predčasne (placenta previa ...) sekciou , ked sa narodil važil 2045 g a 45 cm a bol prevezení do deckej fakultnej medzi patologických novorodenci , v inklubatore bol den ... no chodievame na kontroli a asi od septembra nám neurologička povedala že sa jej zda že Miško ma rozliate bruško a trocha stuhnute svalstvo ... ale v tom čase užival maltofer - železo 2 krat denne 3 kvapky ( a v tom čase mal zrovna aj problem zo stolicou tak mal napnute bruško pretoýe 3 dni nemal stolicu ... ) tak nám doporučili začať cvičiť vojtovu metodu a začali sme , ako sme začali prestal sa nám otačať z hrbatika na bruško a začal byť čim dalej tým lenivejší ... teraz sme na 3 cviku , ale akurat 4 den necvičime pre zvýšene teploty a natchu a ako teraz má pauzu sa mi zdá živší a čipernejší pretože sa tale prevaluje do oboch stran a už aj sedime s oporou a cestujeme na podložke za hračkama ... moja otazka je ked je chorí má sa prerušiť cvičenie alebo nie a môže byť že ked sa cvičilo bol lenivejší neviem si to vysvetliť prosm poradte mi niekdo ? dakujem moc 🙂

tinika
21. pro 2010

@loloo viem určite ze po očkovani nam zakazali cvičit a ani ked sme mali teploty pri zubkoch sme necvičili, ale nas patko chory este nebol tak toto neviem. Ale určite ho nedavaj sadat s oporou, skor mu s tym uskodis, moj sedel akurat v kočiku ked sa sam vytiahol a drzal sa madla a potom az ked sam sedel. Skus sa o tom porozpravat s rehabilitačnou sestrou čo ti na to povie