Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

terezka1947
6. srp 2013

baby,ja skusenosti nemam...mna sice lekarka presviedcala,ze moj maly nevie otocit hlavicku na druhu stranu-preto ju ma zalezanu...ale ja som vedela,ze ju otoci...len ona stale,ze musite cvicit...lebo,lebo...ale kedze ju pekne otacal,necvicila som a ani zalezaninku uz vidiet nebolo po case...takze skuste dat na radu lekarov+riadit sa aj svojimi pocitmi...
a k cviceniu-moja kamoska s malou cvicila...revala jej neskutocne a uz ma sest rockou,ale jedine ku komu ide,ked ju nieco boli alebo trapi je manzel....kamosku nechce ☹ este aj ukladat spat ju musi otec....vraj sa to lepsi,ale kamoska si veru dlho poplakala,lebo aj v noci musel utisovat iba manzel,no a ked cez den nebol doma...fuuu,to bola tiez katastrofa,ked nahodou spadla alobo nieco sa stalo ☹

salome_82
18. srp 2013

Ahojte. Tiež cvičíme, lekár povedal, že dcérka má miernu asymetriu. Cvičíme niečo vyše mesiaca, ale s manželom nevidíme žiaden pokrok. Dokonca sa nám zdá, že teraz má panvu ešte viac vytočenú do boku. Všade na nete píšu, že vojtovku môžu cvičiť len fyzioterapeuti vyškolení špeciálne na vojtovú metódu. Ako je potom možné, že my - matky laičky - môžeme túto metódu cvičiť s našimi deťmi doma? Dostaneme párminútovú ukážku a to má stačiť? Tiež si myslím, že z tej krátkej návštevy fyzioterapeut nezistí nič o mojom dieťati, nakoľko vždy plače a je napätá, čiže keď okolo nej dá hračky, tak si ich vôbec nevšíma, nenaťahuje sa za nimi a netočí hodiny. Myslím si, celé cvičenie by malo význam vtedy, keby sme chodili na nejaké pobyty, fyzioterapeutky by mali naše deti stále na očiach, videli by ich uvoľnené a hrajúce sa a hlavne tie cviky by robili oni, pričom by matky chodili na školenie... No proste som sa asi dostala do fázy skepticizmu 🙂 Cvičili ste prosím niekto z dôvodu asymetrie telíčka? Aké máte skúsenosti? Tiež mám pocit, že odkedy cvičíme, tak sa dcérka v noci budí s takým hrozným plačom. Predtým sa budila ako myška, len zašramotila, bez plaču, kľudne ležala v postieľke a čakala kým sa zobudím a nadojčím ju. Aj s týmto nočným plačom má niekto skúsenosť alebo si to len nahováram?

fanta3
20. srp 2013

@salome_82 ahoj a kolko krat denne cvicite....ma napadlo ze ked sa budi a je nervozna a nevie v noci dopre spat, ci necvicite moc casto a neni prestimulovana.
Ak sa ti nieco nepozdava, skus sa poradit s fyzioterapeutkou alebo neurologom- ved na to su, i ked nie vzdy sa tak tvaria 😉 😀.
Zaucanie sa do Vojtovej metody je fakt bieda- to mas pravdu. Ja som praveze citala vsak naopak, ze do tejto metody sa daju aj mamicky zaucit a preto je taka preferovana a je to reflexne cvicenie, takze netreba ani nejaku aktivnu spolupraca dietata. O cvicenie koncept podla Bobatha som citala, ze to mozu robit len zaskoleni fyzio a dnes som niekde citala, ze aj do tejto metody zaucaju mamicky. Takze vsade pisu nieco insie 🙂
Inak tiez som z vojtovky mala velky zmatok. Ja si teraz aj cviky fotim, prip. si ich mozes natocit, ked ti to fyzioterapeutka ukazuje. Potom ked som si neni ista, pozriem foto a pripomeniem si.
My sme tiez nejake zlepsenia nezaznamenavali, resp len take asi ku ktorym by sme sa dostali asi aj bez cvicenia. Potom som skusila inu fyzioterapeutku a s tou nam to ide lepsie- lepsie to vysvetli mne, lepsie cviky nam zostavila a aj celkovy pristup je uplne o inom atd atd. Ono je strasne vela obmien cvikov vojtovej metody a treba najst to spravne orechove pre tvoje mimco ale aj pre teba. A hlavne necakat zazraky na pockanie, treba byt hoooodne trpezlivy. Rozhodne ju davaj aj co najviac na brusko a skusat zapajat obe strany rovnako. My sme na zaciatku mali asymetriu (preferovala pravu stranu- pravu ruku, hlavu tocila na jednu stranu)ale nejako sa to samo upravilo, ako trosku zosilnela, tak sa to vyrovnalo. Pripadne mozes aj skusit cviky na fit lopte. My teraz cvicime kvoli hypotonii- oslabeny svalovy tonus.
Su aj rehabilitacne pobyty- hradene poistovnou. My sme teraz jeden absolvovali v Dunajskej Luznej. Malej vzdy velmi pomoze takyto intenzivny rehabilitacny pobyt, no naň ťa musí odporucit neurolog. Zálezi od zavaznosti diagnozy. Pevne verím, ze sa Vám ta asymetria coskoro upravi, len sa nezdavaj 😉. Kolko ma mala mesiacov?

elana
21. srp 2013

@salome_82 může být, bohužel ten noční pláč se někdy popisuje, tahle diskuze je už hodně dlouhá a já už víc jak 8 měsíců necvičím, takže je dlouho, co jsem četla opravdu vše od začátku, ale určitě se tu na to dá narazit. Syn nemíval noční děsy, ale budil se s pláčem někdy přes den, nevím ale, jestli to mělo s cvičením spojitost, samo to odeznělo, když jsem ho přestala dávat spát 2x denně a najeli jsme na spaní jen po obědě.

jinak ano, správně jsi SE diagnostikovala🙂-jsi ve fázi skepticismu a tím asi projde (prošla) každá z nás, obvykle opakovaně, nejčastěji po zavedení nového cviku. Je to na Tobě, možnosti jsou dvě: a) vykašleš se na to a omluvíš si to b) zatneš zuby a i přes to, že tomu teď nevěříš, tak zkusíš cvičit dál a uvidíš, zda nakonec to zlepšení přijde.

ale to cvičení má smysl právě a pouze ve své pravidelnosti, četnosti (ne víc jak 5 denně, ne míň jak 3, tj. optimálně 4 série) a dlouhodobosti, takže nějaký intenzivní pobyt je fajn, ale týden, dva, měsíc-to v případě vojtovky je prostě v drtivé většině případů a diagnoz málo 😒 A výhoda tohohle cvičení spočívá právě v tom, že školený terapeut je schopen (nebo měl by být) naučit to cvičení maminku, musí si ji zvát tak dlouho, dokud sama nemá pocit, že zvládá-tady je výhoda, že správně provedený cvik vykazuje tu kýženou hybnou odpověď, takže na první pohled vidíš, zda jsi to dokázala a cvičíš správně (tj. s trochou nadsázky JAKO ten terapeut a stejně účinně) nebo to jen šolicháš, dítě Ti uhybá a cvičíte špatně a zbytečně. Pokud dojdeš k té druhé možnosti, nenech se odbýt a prostě otravuj, dokud se to fakt nenaučíš, protože špatné cvičení sice dítě nijak nepoškodí (aspoň tak mi to bylo řečeno, ptala jsem se opakovaně), ale nijak mu neprospívá a je to ztráta času a čeho všeho, to víš nejlíp sama 😝

jinak s fyzickou asymetrií zkušenost nemám, to bohužel neporadím...my měli na zač. cvičení neurologickou poruchu (CKP) a hypotonii, součástí byla sice i asymetrie, ale pohybová (otáčel se jen přes jednu ručičku, při plazení používal jen jednu nohu a jednu ruku). U nás vojtovka zabrala a malý je naprosto zdravý a v pořádku, takže já jí věřím.

martella
22. srp 2013

Ahoj mamky, dcerce zjistili hypotonii a doporucili cvicit Vojtovku. Mame za sebou prvni tyden a ted z druheho cviku jsem paf. Myslim, že ho cvicim blbe. Jinak chodim s malou od dvou mesicu do cviceni pro kojence a tam mi fyzi rekla, že cvicit nemam, že Nat na tom neni tak spatne, že by se nesrovnala sama. Ve svych peti mesicich se toci na obe strany na brisku, otaci se kolem sve osy, zacina perovat na rucickach ... no je na tom zatim jako jeji vrstevnici. Nestalo se tady nekomu z vas, ze by jste meli takove dva nazory?

libertine
22. srp 2013

@martella ale stalo, my sme boli aj u viacerych neurologov, nemali vsetci rovnaky nazor. ale pre mna bolo podstatne, co som ja videla na svojom dietati a ta zodpovednost, ze ked to nevycvicime cim skor, tak to moze byt neskor horsie. ja som videla, ze dcera je asymetricka, hypotonicka a nechcela som riskovat. plus do toho vselijake reci svokrovcov, ze co dceru trapime a mucime...

martella
22. srp 2013

@libertine Prosím tě jak jsi poznala, že je dcera hypotonická? Já právě na ní nevidím vůbec nic. Nevím jaké jsou příznaky. A dali dcerce na to i nějaké léky? Natal má brát Magnezko a Neuromax - snažím se dovolat doktorce, aby mi řekla alespoň na co to bere, protože obě věci jsou určeny pro děti od 4 let a to se mi moc nelíbí. Navíc, když má dcerka něco brát, tak bych ráda věděla proč to bere. Nicméně doktorka má asi dovolenou, protože tel je nedostupný.

libertine
22. srp 2013

@martella dcera nebrala ziadne lieky. iba cvicila a hypotonia potom zmizla. bolo vidno, ze zle drzi hlavicku, zle zapaja svaly a bola taka nepevna.

salome_82
22. srp 2013

@fanta3 @elana Tak! Nakoniec ma tá fáza skepticizmu prešla, dnes - 6 týždňov od začatia cvičenia - sa dostavili prvé výsledky 🙂 A to sme cvičili 2-3x denne, častejšie nám nevychádzalo. Som rada, že sa prvé úspechy dostavili, človeka to naštartuje a dodá motiváciu 🙂 Ďakujem baby za podporu 🙂

fanta3
22. srp 2013

@salome_82 super 😀 tak len tak dalej, vela uspechov v napredovani 😉

dadkav
22. srp 2013

Ahojte, dievcata neviete mi poradiť? Cvicim s malou vojtovku, má cez 12 kg a mam podozrenie ze som tehotna...mate niektora skusenost, straaasne má mrzi ze nebudem moct cvicit zrejme, aspon fyzioterapeut mi tak dnes povedal...asi on vie najlepsie

beruska1982
25. srp 2013

Prosím Vás miminko je mu 9 měsíců až ted jsme začali cvičit vojtu,brečí u cvičení.Myslíte,že u cvičení bude brečet furt nebo si za čas zvykne.Díkys

marcelatje
25. srp 2013

@beruska1982 furt 😒

dadkav
26. srp 2013

@beruska1982 aj u nas furt 😕

monnaa
27. srp 2013

@beruska1982 -náš si po cca 3 rokoch cvičenia zvykol a teraz sa na cvičenie sám pýta ( púšťam mu pri tom rozprávky ) ), treba len vydržať, zaťať zuby, cvičenie malému určite pomôže. ja som si tým tiež prešla, ale teraz neľutujem, lebo by som si to do konca živita vyčítala .

sarkar
30. srp 2013

@kitlinka ahoj, byly jsme na tom podobně. Na 3m kontrole se dr. nezdálo jak pase, tak šup na neurologii a šup na rehab. Jenže! Nakonec jsem zjistila, že to bylo "mou vinou" - dávala jsem jí málo na bříško, tak prostě neuměla to, co umět měla. Od toho 3 měsíce (resp. od diagnózy, že je na bříšku opožděná) jsem jí začala na bříško dávat častěji. Než jsme se dostaly na rehab. (to jí byly 4,5 m) tak už pásla o dost lépe, stejně ale fyzioterapeutka trvala na Vojtovce, i když to bylo jen 2x týdně asi 10 min. Během následujícího měsíce se pasení upravilo a pak fyzioterapeutka začala pro změnu sledovat, jestli se přetáčí na bříško. Prý by to měla umět do 6m. Krátce před půlrokem se začala přetáčet a teď už na rehabilitace vůbec nechodíme. A mimochodem, naše Radunka je narozená 17.2.
Z toho soudím, že pokud se tvoje malá přetáčí alespoň na bříško tak není rehabilitace nutná, i když třeba je tam ještě nějaký "problém", který dr. vidí a ty ne - fyzioterapeutka třeba pořád říkala, že dělá to a to a že to by už taky dělat neměla apod. Zase na druhou stranu si myslím, že fyzioterapeuti si najdou chybu úplně na každém.
A jak jsi psala, že se to nelíbí vaší doktorce, tak jsi myslela pediatričku nebo fyzioterapeutku?

killka
2. zář 2013

Ahojte baby, prosím vás, potrebovala by som poradiť, moja dcérka má 16 mesiacov a ešte stále nechodí sama, opiera sa o nábytok ale samej jej to nejde, ťažko chodí a trochu ju ťahá jedna nožička dnu, bola som u neorologičky , poslala ma fyzioterapeutke a ona ma poslala na cvičenie, cvičiteľka povedala že vojtovou metodou s nou cvičit nebude lebo že už je velká, že nech si nájdem rehabilitačne centrum a nech tam idem, lenže majú volné až o dva mesiace a k tej cvičitelke už nejdem, nakolko to bola dobrá suka s prepáčením, poradte mi niekto či s tou metodou môžem cvičiť sama od seba alebo nie, lebo čas beží a nechcem nič zanedbať. Ďakujem. moj mail je - quila@centrum.sk

modrofuzik11
11. zář 2013

kamoska spominala, ze jej syn velmi velmi place, ked cvicia. ale ze robi obrovske pokroky. velmi si tuto metodu chvali. na zaklade jej skusenosti, velmi odporucam

jajus18
18. zář 2013

ahojte.prosim potrebujem poradit,zacali sme s drobcom cvicit,len som sa zabudla spytat ci ho mam celeho povyzliekat...ako to robite vy?dakujem 🙂

libertine
18. zář 2013

@jajus18 dcera bola uplne vyzlecena pri cviceni. aj bez plienky.

jajus18
18. zář 2013

@libertine dakujem,to ho mam 3krat za den vyzliekat? ☹

libertine
18. zář 2013

@jajus18 veru ano. my sme cvicili dokonca 4x za den.

elana
19. zář 2013

@jajus18 já jsem cvičila se synem v plence, úplně striktně by to mělo být opravdu donaha (maminky pak cvičí na neproustné podložce, protože děti při tom obvykle uvolní svaly a počurají se téměř vždy), ale vzhledem k tomu, že rhb proti tomu nic nenamítala a cvičení přineslo žádaný efekt, bych to i podruhé nedělala jinak, v plence je to prostě praktičtější a jak říkám-z mojí osobní cvičící zkušenosti by to bez plenky lepší být nemohlo, syn se srovnal i když jsme cvičili v pleně. Jinak ale samozřejmě na sobě krom toho nic.

cvičili jsme 4x denně.

jajus18
20. zář 2013

@elana dakujem ti za odpoved 😉

lenkad86
26. zář 2013

Ahoj. Já s malým cvičím Vojtovku od 5.8. (to mu bylo 9 měsíců) a zatím žádné velké pokroky nevidím, sice už trochu posílil ručičky ale já už jsem z toho úplně na nervy! Cvičíme skoro pokaždé 4× denně, někdy jen 3×, podle toho jak to stihneme. Cvičíme kvůli tomu, že malej nechce lézt, nechce se opírat o ručičky, neví co s nima, když pod sebe strčí kolínka tak položí hlavu! Měl jste taky někdo takový problém a za jak dlouho byl nějaký pokrok?Teď v listopadu mu bude 11 měsíců, neleze, sám nesedí, když ho posadím tak se úplně předkloní, ani se neplazí.... Teď pořád válí sudy, už asi měsíc, jinak se otáčí kolem své osy ...diagnózu má hypotonie trupu .Už jsem z toho opravdu na prášky, pořád si řikám jestli mu něco neni, nebo je prostě tak línej ...Děkuju za názory

elana
27. zář 2013

@lenkad86 línej neni určitě, "něco" mu je...to něco je právě ta hypotonie a možná CKP (centrální koordinační porucha)-mívá různé stupně, pokud byl vyšetřen i na neurologii, tak Vám ji možná taky stanovili, ty neurologické testy jsou trošku komplexnější než "jen" zkouknout co a jak dělá na rhb, takže se ta diagnoza rozšíří a zpřesní, ale ono to jde ruku v ruce. Můj syn byl něco trochu podobného, v podstatě jediný rozdíl byl ten, že on se v 9m už plazil, ale tak, že se odrážel jen jednou rukou a nohou, druhou nohu tahal za sebou. O sezení a lezení nemohla být řeč, ani sudy neválel, protože na bříško!!! se poprvé otočil 2 dny po té kontrole na neurologii, kdy mu bylo 9 měsíců. U nás teda ale vojtovka zabrala, kombinací správně zvolených cviků a důsledné pravidelnosti (prostě jsme jeli 4x denně, i kdybychom některé jiné, příjemnější aktivity museli vypustit) pokroky byly, CKP se zmenšovala kontrolu od kontroly (na neurologii), původně začínal s CKP 3-střední stupeň, příště (asi o 2m později) byla už lehkého stupně (2). Lézt začal na své 1. narozeniny, sedět tak o 2 týdny později, v postýlce si stoupl asi ve 13m, obcházet začal taky tak a třeba z bříška na záda se obrátil až někdy ve 14m-ale tak to bylo proto, že to prostě nepotřeboval, kam potřeboval, tam už se dostal po čtyřech, takže válení sudů vypustil. Chodit začal v 18m (na začátku 19.m přesně) a teď je v pořádku, CKP už nemá, zůstala mu jen ta lehká hypotonie, ale to je víceméně vrozená záležitost, každý máme ten tonus ve svalech trochu jiný, někdo je celý život takový křečovitý zaťatý nervák, někdo zdatný atlet, někdo fyzicky bačkora-a on bude asi ten třetí případ (ostatně já ani manžel taky nejsme žádní Šebrlové), pořád je trošku vratký a v pohybu v porovnání s vrstevníky ne až tak zdatný...každopádně je ale neurologicky v pořádku a normálně běhá.

tak vydržte, no...nic jinýho se radit nedá 🙂

PS: koukám že jsi z ČB. Můžu se zeptat, kam chodíte? My jsme nechtěli ke Kolářové, vybrala jsem si radši Rehabilitační odd. v rámci Krajské nemocnice, konkrétně nás cvičila pí. Pinkrová a dobře jsem udělala, je skvělá, nenervuje maminky jako dr. Kolářová, strašně hezky se chová k dětem a nám opravdu pomohla. Ona tady je fakt důležitá i psychika matky, jak se k tomu staví a co jsem slyšela, tak dr.K. zrovna příliš empatická v tomto směru není.

lenkad86
27. zář 2013

@elana Moc ti děkuju za odpověď, trochu se mi ulevilo 😉 Abych byla úplně přesná, tak ta diagnóza je centrální hypotonický syndrom, vývojově III. trim. věku ....Nevím co to znamená, doktor mi k tomu nic neřekl, jen že máme cvičit, cvičit a cvičit.
Něco jsem si o tom přečetla na netu, ale byla jsem z toho celá špatná, protože tam píšou něco o mozku, o tom že se dělají nějaký testy, CT mozku, EEG, genetika ....
Jinak náš malej se přetáčí z bříška na záda a naopak už dlouho, teď válí ty sudy ale lézt prostě nechce!

Nejsem přímo z ČB, ale dětský doktor nás poslal na neurologii na polikliniku Jih k dr. Peřinovi a ten nás poslal cvičit do Arpidy k pí. Pešlové, je hodná .....Jinak na tý neurologii mu žádný testy nedělal, jen ho zkouknul, na další kontrolu jdeme až 21.11. tak jsem na to zvědavá, to už mu bude rok a 2 týdny. Jinak náš malej je klidný, hodný a hravý miminko ...

leni78
27. zář 2013

Muj názor na Vojtovku je negativní. Hlavně proto, ze maminky doma míči naprosto zdravé děti. Fyzioterapeutky postižené tabulkami a strachem o práci. Bez jasné diagnózy nechají trápit děti. Děti si odnáší do života psychické trauma ze síly matcinych rukou, ktera je neúprosná dětským slzám, jedine dětské obraně. Strach, bolest, bezmoc. Ja jsem naštěstí vzala u prvního syna rozum do rukou kdyz mi fyzioterapeutka naordinovala lámání na stole kvuli tomu, ze kluk nebyl podle jejich představ a teď uz vim, že pokud diagnóza, tak možnosti nápravy a ty bych jeste konzultovala z více zdrojů, než bych zacla cvičit. Vojtovka se ordinuje nadbytecne a neodborne. Nezjistuje se příčina. Často deti nemají volný pohyb, jsou držené v postýlce, kočárku, nosene. To lékař nezjistuje. Je to problém.

elana
27. zář 2013

@lenkad86 Peřina je jeden z nejlepších a nejzkušenějších neurologů v Jižních Čechách, ten už si pár mimin potěžkal 😉 , takže bych mu fakt věřila. Třetí trimenon je v podstatě 9-12 měsíc vývoje dítěte, tak to mi nepřijde nijaká hrůza, že by byl malej tak extra opožděnej. Ty testy s ním jistě prováděl, když stanovil tuhle dg-jsou to všelijaký právě ty visy, svisy (třeba chytí dítě za jednu ruku a nohu nebo za nohy jako králíka a zhoupne ho)-vypadá to děsně, ale ono ke každýmu věku patří určitý reflexy a podle toho, jaký přetrvávají, tak se právě hodnotí hloubka té opožděnosti, na to mají tabulky. V tom případě bych fakt cvičila dál v Arpidě, tam jsou taky skvělí, myslím že jedna holka z téhle diskuze sem dokonce jela na nějaký intenzivní pobyt s chlapečkem přes celou republiku.

jinak mýmu synovi neuroložka nechala udělat jen ultrazvuk mozku a zopakovala panel metabolických vad, vše vyšlo dobře. Nenarodil se malej náhodou plánovaným císařem? To bývá častější (ale není to pravidlo samozřejmě)...jen že ta CKP je laicky řečeno vlastně to, že se v mozku správně nerozbalí ten program k vývoji a proto to někdy bývá právě po tý sekci, že dítě vytáhnou v době, kdy ještě nechtělo, je z toho v šoku a celý se to tak nějak zasekne. Ale právě se to dá rozcvičit, zdravý děťátko ten program v sobě má, takže vojtovka jen protáhne ty dráhy, který jsou vrozený a naskočí to.

jajulinka
27. zář 2013

leni78 tak já na vojtovku nedám dopustit,díky ní syn se začal zlepšovat a v 18 měsících chodil a byl v pořádku a ted u malé začneme taky cvičit tentokrát v Arpidě, tak jsem zvědavá.Obě děti byli většinu dne na zemi na koberci,v postýlce jenom spali a přesto museli cvičit vojtovku.