Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
8. črc 2010

@lullka30 - no ja by som ti poradila ešte dáko vydržať, do toho jedného roka sú detičky najviac ovplyvniteľné cvičením. Aby si si napríklad neskôr nevyčítala napr. chybné držanie tala, skoliózy atď. Ešteže nemáte poruchy svalového tonusu, to napríklad mne je jasné, že s tou našou hypotóniou budeme cvičiť nekonečne dlhóóó..., najsôr som si myslela že dokým nezačne chodiť, ale teraz zisťujem, že tieto detičky majú aj potom často slabé svaly na chrbátiku, ploché nohy atď. Ale tvoj Lukško je fakt šikovný, možno by stačilo cvičiť napr. " len " 3x denne, resp. občas si urobiť prestávku..no vieš ako to mylsím, nie ste nejaký ťažký prípad, ale podľa rhb to nie ešte celkom OK, tak ja by som urobila takýto kompromis 😉

lukza
8. črc 2010

@sisipetka to je dobře že jsi nakukla a na Rehabce to dopedne dobře uvidíš.

@monnaa díky za optání Luky stále strašně kašle ale jde vidět že se mu to už asi trhá jenže jak kašlě tak v noci se tím stále zbouzí a já vlastně taky nespím 😲 už sice cvičíme ale jde vidět že se mu při tom moc dobře nedýchá hlavně při cviku na bříšku takže cvičíme tak spíš pozvolna.jinak se ještě nezačal zase točit na bříško ale jde vidět že ví jak na to ale nechce se mu je to lenoh zjistil že když se chce pro něco dostat tak dokáže neuvěřitelně natáhnout ručenky aby si to podal a když to nejde najde si jinou zábavu 🙂))
uvidíš že to nakonec krásně uteče a budeš patřit mezi necvičící maminky a pak si budeš moc pěkně poklepad na ramenó jak jsi šikovná a krásně si to zvládla.drž se

@lullka30 posílám hodně sil a cvič podle svého uvažení jak to vidíš třeba mužeš zvolnit ale stále ćvičit.

mima22
8. črc 2010

@monnaa ahoj.preco si myslis ze budes s malym cvicit dost dlho ked ma hypotoniu ?
mne doktorka povedala ze ked zacne chodit a bude dobre cvicit tak nemusime cvicit.
teraz v nedelu uz nastupujete do luznej?

monnaa
9. črc 2010

@mima22 - mám kamarátku rhb doktorku, ktorá je denne v kontakte s detičkami s hypotóniou, a ona mi vravela, že aj keď začnú už chodiť, často majú slabý chrbátik a preto treba ďalej s nimi cvičiť ☹ . Ale samozrejme sa to nemusí týkať všetkých detičiek, aby som ťa nevystrašila . Môj Peťko má okrem toho aj hypermobilný syndróm, no a pri tejto kombinácii ( hypotónia + hypermobilita ) je to omnoho pravdepodobnejšie, takže uvidíme.

rohacka
9. črc 2010

Monnaa - my tiez mame hypotoniu + hypermobilny syndrom a cvicime dalej... a este dlho budeme. Kubko ma 3 roky a 3 mesiace... Stale nam vraveli, ze prestaneme, ked zacne chodit po 4, potom ked zacne chodit normalne....a potom zistili, ze zle chodi, tak cvicime dalej. Ale to je naozaj vynimka. Vacsina deti konci cvicinie pri spravnom stvornozkovani alebo samostatnej chodzi.

lullka30
9. črc 2010

ja už dlhú dobu cvičím 3x denne,4x to Luky nezvládal, to bol preťažený a plakal celé dni
zajtra odchádzame na dovču a tam pravdepodobne cvičit nebudem, tak si chvlíku od toho cvičiaceho kolotoču oddýchneme

lukza
9. črc 2010

@lullka30 užíte si dovču naplnoa já kdybych jela na dovču popravdě vím že bych tak ani jendou necvičila.já taky nikdy nezvládla cvičit 4xdenně prostě nám to nevychází do Lukyho režimu dne bud je po jídle a nebo spinká tsakže cvičíme 3xdenně od začítku a někdy dokonce aji jen 2xdenně když jsem někde venku 😲

monnaa
9. črc 2010

@rohacka - no tak to si ma potešila 🙂 . Ale ja pre istotu počítam už s všetkým... A vám sa ako darí, čo máte nového ? Ako zvládate cvičenie ?

dankolucka
9. črc 2010

ahojte dievcata, davnejsie som sem prispievala, teraz skor pocitam obcas. Mam otazku @rohacka prosim ta, kedy sa maly zacal stavat popri nabytku a kedy chodit. My mame tiez hypotoniu a hypermobilitu, vraj nic vazne, neuro povedala, ze vojtovku nemusime, mala pekne stvornozkuje, ale postavit sa nechce, ma z toho nejaku paniku. Ak sa postavi, tak len pomocou svojich ruk a na spicky. Nechce naslapit na chodidlo. Neurologicka tvrdi, ze jej nic vazne nie je, len musi dozriet, som z toho obcas na prasky.

rohacka
9. črc 2010

Monnaa - mame sa vcelku dobre, Vojtime dalej o106, uz to v poslednej dobe lepsie opat zvlada. My to mame na take cykly - trapime sa tyzden, dva, uplna hysteria, nespolupracuje, vytrhava sa z polohy a potom znova pride dlhsie obdobie, ked je to celkom v pohode - teda pohoda ako pohoda - place furt - ale da sa to lepsie zvladnut. Mame obdobie Kinder tycinky ako odmenu za cvicenie.... 🙂 . Momentalne dokopy cvicime dakych 23 druhov cvikov ☹. Mam znova zoznam a robim si ciarky, lebo som uz z toho magor, co sme dnes cvicili a co nie. Bezne stihnem takych 10 - 15, podla toho, ake je vonku pocasie. No ale my mame toho riadne, co treba precvicovat, takze rozne druhy cvikov na rozne druhy problemov, len nech sa nezlaknu mamicky tu, ze toto ich caka 😀, my sme taki vynimocni 😝
Dankolucka - nepamatam presne, viem, ze stvornozkovat zacal v roku, chodit ako 19-mesacny, ale mozno uz od 14-15 mesiacov chodil popri nabytku, len nie a nie sa pustit sam. Mna rehabka furt perovala, ze ho nemam nechat postavovat sa, lebo on sa stale vytahoval len na lavej nohe, pravu nepouzival na vzpriamenie sa zo zeme. Ale on ma celkovo lavu stranu silnejsiu, aj je lavak. No ale donutte dieta, aby sa nepostavovalo, ked to uz vie.... ALe celkovo bol taky opatrny, rehabka mi vravela, ze tieto decka, ktore nezacinaju chodit okolo roka, zvyknu byt opatrnejsie, uz vedia, ze ked urobia chybny krok, spadnu a tak, tak az tak neriskuju, proste maju viac rozumu, co v tomto pripade je na skodu.
A ked Ti mala stvornozkuje, tak isto chodit bude.....aspon mna tak ukludnovali na rehabke....

monnaa
9. črc 2010

@rohacka -fúha, 23 druhov cvikov 😲 , tak to je teda dosť....A dokedy budete vlastne cvičiť ? ozaj, ešte som sa chcela spýtať ako ste na to s cvikom na chrbátiku ( čo sa tlačí bod pod bradavkou ) ? Ja totiž malého už nedokážem udržať na chrbátiku, vždy sa prevalí na bruško alebo vytáča..., nie je na to nejaký fígeľ ako také veľké dieťa udržať ? malý má teraz výšku aj váhu ročného dieťaťa.

dankolucka
9. črc 2010

no rohacka, klobuk dolu, ze to stihas a zvladas, drzim velmi palce.

lukza
9. črc 2010

@rohacka teda máš muj obdiv že to stíháš to je teda něco mužu se zeptat jaký máte režim dne s tím cvičením snad neva že se ptám

moon1979
9. črc 2010

ahojte baby, mate nejaku skusenost so zaklananim hlavicky do zadu? moj maly ma 3.5 mesiaca a ked ho drzim na rukach tak zaklana moc hlavicku dozadu. Neurologicka sice napisala ze svalova hypertonia, mame len cvicit doma par cvikov, nastastie nie vojtovu metodu, ale ze sa jej nepaci, ze moc zaklana hlavicku dozadu. Nepovedala mi na to ziadny cvik, tak Vas prosim, ak ste mali niektora podobnu skusenost, poradte ako s nim cvicit. dakujem

lukza
9. črc 2010

@moon1979 mě to děla Luky taky a prostě když ho chováš mu nesmíš dovolit aby jí zakláněl takže chovat nejlépe stále jak když do vajíčka a nebo na tygříka mě to tak poradila na rehabce oni mimča to rádi dělají protože lépe vidí ale není to dobré takže se snaž ho chovat tak aby neměl tu možnost. 😉

lukza
9. črc 2010

@moon1979 ještě vím že holčina lollipops měly že při otočení měl zakloněnou hlavičku tak ale nevím zda to děla aji dřív třeba při chovaní pokud se ti nikdo neozve tak zkus pisnou jí. 😀 a vy teda proč přesně cvičíte jen skrz tu hlavičku a vojtku necvičíte jo?

moon1979
10. črc 2010

@lukza cvicime len zakladne cviky ako asi kazde babatko - hore, dole s rucickami, pritahovat nozicky, striedavo ruka - noha a na brusku tlacit zadok dole aby dvihal hlavicku. to je vsetko. mas pravdu, dr. mi hovorila aby som ho nedrzala "na stojaka" ako sa drzia deticky, ale aby mi lezal na ruke, teda ako ked kojis, ale tak je hroooooooozne tazky 🙂)
a nema to moc rad, lebo vytaca hlavicku do strany a slinta, nic nevidi 😀 a ta poloha na tigrika je aka?

pampuch333
10. črc 2010

Ahojte, po siedmych mesiacoch nám zrušili vojtovku, tak sa vytešujeme 🙂 Za mesiac ideme na kontrolu, či sa niečo nezhoršilo. Ale vraj keďže malú vojtovka stresuje, príšerne pri nej reve, chodili by sme na fit lopty. Cvičíte niektoré na nich. Aké sú tam cviky ? Mám doma loptu, tak by som s malou cvičila už teraz.

rohacka
10. črc 2010

Monnaa - vies co, tento cvik to je teda paseka, mam pocit ze pri kazdej kontrole nam ho sestricka trochu upravuje, aby som to zvladla. Momentalne je taka varianta, ze sedim na posteli, Kubka mam ako keby medzi nohami, nohy mu visia dole z okraja postele. Rucky mu drzim popod moje stehna v pravom uhle smerom dohora (priebezne ich upravujem, lebo si ich posuva). A teraz varianty
- bud mu drzim rukami panvu, lebo on sa stale vytaca neskutocne, az obracia. Tym, ze mu drzim panvu, zvycajne neujde. A len cakam, kym dvihne nohy, tym mu chrbatik klesne na podlozku (lebo ked ma natiahnute nohy, tak tam ma oblucik), proste cakam na reakciu. Nedrzim tvar ani bod pod bradavkou. Nemam viac ruk 😀. Rehabka mi vravela, ze je zle, ze vytaca tu panvy, ze je to pre neho najdolezitejsie nevytacat, takze mam to stlacanie nechat tak.
- alebo ruky mu opat drzim stehnami, panvu mu drzim mojimi prstami na nohach, tym padom mam pokrcene kolena, v tomto pripade mam volne ruky, tak drzim hlavicku + stlacam pod bradavkov (vacsinou teda nie), alebo drzim obe dlane na hrudniku vedla seba na celej ploche (toto ovela castejsie - my tento cvik robime hlavne kvoli deformacii na hrudniku - takze preto stlacam cely ten hrudnik).
Tak asi tak

Lukza - on je uz velky, takze niekedy cez den nespi. Zato v noci spi aj 12 hodin v kuse po takom dni bez spanku. Rano po zobudeni robime jeden blok cvikov - masaz, spiralnu dynamiku, cviky proti plochym noham, koncime vojtovkou, potom uz len nasadime vyrovnavaciu bandaz na hrudnik, ktoru ma nosit, obujeme topanocky, v ktorych musi byt cely den kvoli tazkej plochej nohe a skratenej jednej nozke, aby zle nezatazoval panvu a chrbat a tak. Potom mame pauzu. Okolo obeda robime len take hrajkacie cviky - poskace si na konikovi Rody, cvicime na balancnom vankusi, urobime 20 drepov, poskaceme na matraci, pochodi si po matraci naboso (po nerovnej ploche moze). Potom znova pauza, pocas ktorej niekedy spi, niekedy nie. Po spanku opat cvicime Vojtu (my uz len 2 x denne). Opat dame bandaz. Ked ideme von, tak robime take veci, ktore nahradzaju niektore cviky. Poradili mi, ze ma byt vela na preliezkach, aby sa prirodzene hybal, natahoval, vytahoval do vysky, vyliezal a tak......To cvici, ani nevie ako. Von so sebou nosim take specialne ponozky s takou ochrannou podosvou a ked je teplo, chodi len v nich naboso po nasom travnatom ihrisku, po piesku, chodime do kopca a z kopca, chodime po spickach, po patach, a take veci, ktore sa daju vonku. A vela, vela bicykluje na klasickej trojkolke, co ma pedale dole, nie vpredu. Doma este vecer robime asi tak najviac z celeho dna - cvicime na lopte, dychove cvicenia, kopeme alebo hadzeme loptu, robime nieco z Handle terapie a z bazalnej stimulacie, ucime sa stat na jednej nohe, poskakovat na mieste, chodime po styroch, na odrazadle po byte, pretlacame sa nohami, neviem este co. Vecer este okupeme nozky, pochodime po vode. My musime proste akymkolvek sposobom posilnovat nohy, takze vacsinou robime cviky na nohy. On ma totiz lahku detsku mozgovu obrnu - postih len na nohy, takze preto. Samozrejme, nerobim kazdy den vsetko, ako som pisala vyssie, to by sa nedalo.

moon1979
10. črc 2010

@rohacka OMG, tak toto som si musela precitat trikrat 😀 mam bujnu fantaziu, ale ten opis dal zabrat 🙂 jaj esteze to nemusime my cvicit, ze sa iba hrame stylom - hore rucicky, dole rucicky. lebo to co si ty opisala vyzera, ze mas celotelovu gymnastiku a posilovanie aj ty 😀

petracb
10. črc 2010

Ahoj,jsem tu poprvé. Můj syn (18 měs.) má také hypotonii a téměř kopíruje příběh vás všech (s hypotonickým dítětem). Jsem z toho už dost "na budku". Moc mi pomohlo, že v tom nejsem sama.Díky!!! Není někdo z vás z Českých Budějovic? Ráda bych také věděla, jak se vyrovnáváte s některými maminkami na písku, které neustále dotírají,proč nechodí, že už by měl...Někdy, po odchodu a jejich monologu o tom, jak jejich dítě běhá od devíti měsíců atd., se mi chce brečet a už tam nejít, ale Vjtíšek to miluje (klouzačka,písek...), tak ho o to nepřipravím. Rodinu i přátele mám v Praze,bydlím tu jen krátce a tak bych uvítala "partáka", před kterým si nemusím hrát na sebevědomou a optimismu plnou matku. Děkuju vám všem za podporu, kterou z těchto stránek doslova hltám Petra

ralanka
10. črc 2010

petracb síce som zo Slovenska ale netreba si tie matky všímať aj ked je to ťažké každé dieťa je ine a v inom veku mu víjdu zúbky v inom veku začne loziť a chodiť a ešte ked je diagnoza tak to je celkom iné. vidím to na kamoškynej mame má o 3 týždne staršie dieťa predčasne narodené cca o necelý mesiac a furt ho porovnáva s mojim že je šikovnejší ako ich ale on má za sebou operáciu konečníku a kým sa mu to teraz zahojí a v nemocnici sa nemohol hýbať tak to trošku dlhšie potrvá tak len ukľudňujem kamošku že to všetko príde že on má za sebou už dosť ako nedonosenec + opreácie takže treba reči brať s rezervou resp. vôbec viem že je to ťažké my zas bojujeme s hypertoniou

moon1979
10. črc 2010

@petracb nic si z toho nerob, kazde dieta je individualne a ked pride jeho cas, zacne behat. sustred sa na drobca a blbe reci ber jednym uchom dnu, druhym von 🙂

betelgeuzz
10. črc 2010

Ahoj holky, my jsme se vrátili z dovolené, tam jsme necvičily, když mi rehabka řekla, že nemusím a asi nebudu cvičit až do kontroly na neuro 21. 7. a budu doufat, že i ona nám to zruší.

@moon1979 píšeš "na stojaka ako sa drzia deticky" - tak takhle by se děti neměly držet minimálně do doby, než drží sami hlavičku. Položení na ruku je sice OK, ale pak musíš dbát na to, aby si střídala pravidelně strany a mohly se rozvíjet obě ruce stejně. Ideální na nošení dítěte pro asi první půl rok je klubíčko, kdy máš dítě zády opřené o sebe a buď jednou rukou, nebo později oběma ho přidržuješ pod kolínkama. Tygřík je tak, že ti leží na ohnuté paži břichem. Super je na to knížka Něžná náruč rodičů, tu mi i doporučovala na rehabce. u dětí, které mají nějaký problém, je obzvlášť důležité je správně nosit, protože špatným nošením můžeš rušit cvičení.

moon1979
10. črc 2010

@betelgeuzz a v tej polohe ako hovoris - opriet o seba a podlozit pod kolienkami - cize da sa povedat, ze dieta prakticky sedi nemozem ublizit? zvyknem aj tak drzat maleho, striedam mu polohy

monnaa
10. črc 2010

@rohacka - ďakujem ti krásne za podrobné vysvetlenie toho cviku, no teda ti poviem, je to fakt gymnastika pre maminu. Klobúk dole, si veľmi šikovná, Kubko vedel, komu sa má narodiť 😉
@pampuch333 - no suprem že už nemusíte Vojtiť 🙂, a koľko má malá vlastne mesiacov ? Čo sa týka fit lopty, ja mám takú knižku od ivy Dolínkovej : "Cvičíme s kojenci a batolati" , tam sú cviky pre každý vek dieťaťa.
@petracb - ahoj, ja jám občas úplne podobné pocity ako ty. My tu síce nemáme ihrisko ( bývam v prímestkej časti v dome ), ale susedia sa už obzerajú keď kočíkujem a vidia že malý nesedí, tak sa pýtajú, ja im len odpoviem, že on je taký lenivší . Ale príde čas, keď bude mať už rok a viac a nebude stále chodiť, to si neviem predstaviť ako budeme chodiť von, asi len v kočíku ( dúfam že bude aspoň sedieť 😝 ). Ale sú to naše detičky a za ne sa nesmieme hanbiť. Nedávno tu písala petrach , že jej neurologička vravela, že predsa nikto sa nebude o pár rokov zaujímať, kedy začali chodiť. 😉

monnaa
10. črc 2010

dievčatá, ja sa s vami na 2 týždne lúčim, zajtra odchádzame na ten rhb pobyt a asi tam nebude internet, jój, ale mi budete chýbať....tak sa tu majte, ja dúfam, že sa pohneme zase trošku vpred 🙂

betelgeuzz
10. črc 2010

@moon1979 tady jsem našla naskenované obrázky z té knížky http://www.mojetehotenstvi.cz/spravne-no-eni-deti

pampuch333
10. črc 2010

monnaa - dcérka má sedem mesiacov a cvičili sme od dvoch týždňov. Ďakujem za tip, pozriem knižku v kníhkupectve. Prajem veľa pokrokov na rehabilitačnom pobyte !

rohacka
11. črc 2010

Monnaa - az ked som vcera cvicila, uvedomila som si, ze uz vlastne robim tretiu variantu 😝
- drzim mu prstami na nohach panvu, rukami mu drzim ruky s spravnej pozicii a na telicku sa nedotykam nicoho, lebo uz nemam cim. Teda aspon aktualne je to tak, kedze tie ruky stale chodili hore dole, tak aby ich mal spravne do praveho uhla dohora, tak ich musim drzat. On ma 97 cm a ja uz neviem, ako ho mam poskladat.

Juuuuj, a tesim sa na dobre spravy, ked sa vratite z Luznej!!!!

Betelgeuzz - ta knizka je uplne super, ja som si ju kupila az nedavno, skoda, ze som ju nemala skor, urcite som si nedavala az taky pozor na zaklon hlavicky, ako tam pisu a robila aj kopu dalsich chyb...... 😔 . Odporucam mamickam, co maju malinke deticky, vela vybornych informacii. Je ale hrozne draha 🙄 . Ja som kupila v bazari. Je tam aj DVD s videami so spravnymi polohami.

Pampuch - aj my sme cvicili aj cvicime doteraz aj podla tejto knihy.