Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

jamina
31. led 2007

msunny - ten Ence... - to jsou prášky na snížení toho napětí? Je zvláštní, že stejný cviky se používají pro hyper i hypotonický děti...

dashak - dr. změnit nemůžeš?Ale tam chodíš jen jednou za čas??Víc času trávíš s rehábkama, ne? Vojtění je podle mě dost psychicky náročný a ještě se nechat stresovat lidma, kterým mimča padnou do spárů 😠
Jinak mě začíná chybět třetí ruka, sestřička přitvrdila, v poloze na zádech musím držet hlavičku, fixovat hrudníček a hranou ruky ještě tlačit na tu zónu na prsou, tak držte palce, ať mímovi něco nezlomim...

msunny
autor
1. únor 2007

jamoina:jako že musíš držet aby se mimčo nepřetáčelo? To mi máme taky zatím mi to nějak nevadí.Jinak ten Encephabol je takovej dost hustej sirup,takže ho HOnzíkovi dávám do mlíčka,protože jinak neni schopnej ho pozřít.

dashak
1. únor 2007

Jamina, už jsem uvažovala o změně doktorky. Ona je z fakultky z dětské kliniky, je tam 5 neurologů, kteří se střídají. Myslím, že je jeden horší než druhý. Naše sestra z rehabek mi doporučila ještě jinou, která má ordinaci v centru Ostravy, ale pak jsme usoudily, že už to nemá smysl. Chodíme na kontroly co 3 měsíce, teď jdeme po 2 měs. Ale mám pocit, že jakmile začne malá chodit, tak už nebude moc co sledovat, takže pak půjdem třeba po delší době. Naše pediatrička zas říkala, že je Ivanka moc šikovná, a že i v té zprávě od neuroložky je to napsané. Já ale těm jejich latinským dřistům nerozumím, tak se orientuju co napíše česky a vždycky mě to totálně nas... A navíc mě ta baba dost buzeruje. Já jsem měla pocit, že ona je tam pro nás, aby nám pomohla a ne aby mě jenom deptala.

Jinak rehabilitační sestru máme doslova fantastickou, a to je asi nejdůležitější. Ta doktorka na její vývoj nemá vliv,jen ji vždycky kontroluje a napíše nějakou pitomou zprávu. Sestra to umí s dětma perfektně a Ivanka zatím drží krok, takže dělá to co má ve svých měsících umět a to ani neodečítáme ty 2 měsíce, co se narodila dříve. Máme prostě náročnou cílevědomou sestru 😀

Ještě by mě zajímalo, to snížené napětí je, že Honzíkovi jako ty končetiny "plandají"? Jako, že je má takové moc volné? Mně pořád není jasné, jak to vlastně vznikne.

msunny
autor
2. únor 2007

dashak:My máme to napětí právě moc velký. No je to jakoby byl Honzík takovej roztěkanej,pořád tak trhavě rozhazuje ručičkama i nožičkama a tak. No jako když se Ti třeba dítě lekne.

raculka
3. únor 2007

Holky,máte pocit,že vaše děti jsou třeba vzteklejší nebo neklidnější než ostatní? My máme zvýšenou dráždivost(mimo té predilekce a záklonu) 😖 .Náš malej je teda díky cvičení myslím víc v pohodě a taky víc spinká. 😉
Ale občas mám pocit,že je pěknej vzteklina-rozčiluje se a pláče při oblékání a vůbec skoro při všem,tak by mě zajímalo,jak je to u vás. 😒

msunny
autor
3. únor 2007

raculko já nemyslím,že je to něco neobvyklýho...
Normálně se musím pochlubit,dneska když jyme byly na bříšku,tak jsme asi 3 minuty v kuse pásli. Před tím vždycky pásl,jen když jsem si ho položila bříškem na břicho. 🙂

raculka
3. únor 2007

msunny- gratuluju 😎 , to jste celkem čiperky, u nás to bylo o hodně později.Ale my jsme nesměli dávat na bříško,kvůli té hlavičce,takže to máme všechno trošku posunutý.
Takže ten váš se taky často vzteká?

msunny
autor
3. únor 2007

No docela dost. Možná je to u nás i těma prdíkama,takže se pořád kroutí. Ale občas má takovej histerák a to je úplně v klidu,že sama nevím,co mu je.
A oblíkání? No horor. Bodíčko dostat přes hlavu,to je pomalu nadlidskej úkon a nasadit čepičku taky. Ale co se dá dělat.

raculka
3. únor 2007

Msunny- ono se to s těma prdíkama bude zlepšovat,já předtím nejedla skoro nic,po všem měl chudák děsné bolení,teď už je to v pohodě ( bylo nám půl roku).Oni to pak vykopou,když začnou být hodně aktivní.Ale to cvičení nám v tom taky dost pomohlo.
No nasazování čepičky,to je snad nejhorší ze všeho. 😒 . Už aby bylo léto,než ho oblíknu,tak jsem zpocená i já. 😠

msunny
autor
3. únor 2007

No já už jsem přišla na o,že nejdřív obleču Honzíka,dám ho do kočáru,kde po popojetí z chodby ke dveřím-cca 2 metry-vytuhne a teprve se du oblíkat já. No už se těším,až si bude moct od prdíků pomoct sám. I když dělám všechno možný pro to,aby ho tolik netrápili-kupuju Nutr.Comfort,kterej máme na 5 dní a stojí 200,Sab Simplex,čajíky,Baby Calm,gelovej nahřívací pytlík,Pupík,,rektálku(tu jsem použila asi jen 2x když už to vážně nešlo jinak). Je to můj prďola,ale 8000 měsíčně není nic moc,i když jsem za ně rozhodně ráda 🙂

dashak
3. únor 2007

Holky, naše se taky vzteká u oblíkání, ale jak tak pozoruju u doktorů a tak, tak to nemá rádo žádné dítě. My jsme s čepičkou celkem kamarádi, protože to už Ivanka pochopí, že jdeme ven, tak se usmívá. Teď už je klidnější, však taky cvičíme nějaký pátek, ale dřív jsem ji třeba dupačky oblíkala natřikrát. Když se mi konečně podařilo navlíknout pravou nohu, tak jsem pak pět minut naháněla tu levou a jak furt kopala, tak si zas svlíkla tu pravou 😎
Jinak když jsme cvičili vojtovku, tak krásně spala, protože se jednak pěkně unavila, jednak se vyřvala, pak musela dostat najíst a pak vytuhla, a v noci taky spala 12 hodin vkuse, bez jediného zakňourání. Ale teď už cvičíme jen takové cviky, u kterých si spíš hrajeme, takže tam se nemá z čeho unavit.

raculka
3. únor 2007

msunny- no já myslím,že proti prdíkům snad už dělat víc nemůžeš,ani my jsme nebyli takhle vyzbrojený 😀
Já zase většinou navlíknu nejdříve sebe,pak rychle malýho a šup ven.
Dashak- u nás je to to samé, nejdřív se vyvzteká a pak ho uklidním u prsa 🙂
Jestli dobře rozumím,tak už ti malá teď celou noc nespí?
To se máme na co těšit,já si na to spaní tak zvykla 😀

dashak
3. únor 2007

Raculko nespí, už se nám klubou zuby (máme 6), takže se budí. Ale jenom trochu zakňourá, ale musím ji dát čaj, jinak by se probrala úplně a pak s ní není k vydržení. S krmením v noci je to jak kdy, někdy potřebuje tak kolem půl druhé a někdy až v pět. Taky teď už necvičíme ty "kostilamy" tak není pořádně utahaná.

msunny
autor
3. únor 2007

No já si neměla tak nějak na co zvyknout. Z nemocnice měl zaběhnuto,že papal po třech hodinách,to jsme asi po týdnu odbourali,že měl poslední jídlo v půl sosmí a budil se mezi 4-5,ale teď poslední týden se mi budí i v noci ☹ A to je celej den vzhůru a spí jen,když jdeme na procházku nebo občas usne se mnou u bedny. JInak dupačky máme celkem v pohodě. Honzík vždycky obě nožičky pokrčí pak je natahuje,takže to je v poho,ale bodíko přes hlavičku je šílenost. jednu chvíli jsem je přestala dávat,protože jsem nesnesla ten jeho pláč při oblíkání,ale mamina mi vynadala a pomalu mě každý ráno kontroluje do čeho ho oblíkám se slovy: Musíšč mu ty bodíčka dávat,dokud mu ještě jsou,když už jsme je koupili. Ale nevím,jestli jsou ty bodíčka tak úzký přes hlavu,nebo má Honzík tu hlavičku větší 🙂

raculka
3. únor 2007

dashak-tak to my zatím žádný zoubek nemáme.Jak často chodíte na kontroly a proč vlastně ještě pořád cvičíte?
msunny-tak to máš pěkného nespavce.U nás to šestinedělí byl běs,třeba večer do 23h brečel 3h v kuse,to bylo hrozné.A pak taky kojení po 3 hodinách,i v noci.Ale kolem 3 měsíce se to srovnalo a začal se budit až ráno,tak třeba se to u vás taky srovná a vyspíš se. 😉 . Jinak já když nejdu ven,tak ho doma dlouho uspávám a stejně nevydrží dýl jak půl hoďky.To venku vydrží třeba 2 hodiny.Nedávno jsem musela i v dešti,protože byl doma tak protivnej,že se to nedalo vydržet. 😒 Díky tomu mám celkou dobrou kondičku 😀
S velikostí hlavičky máme taky občas problém,i některé overalky na patentky přes hlavu nebo roláčky, mu sotva narvu.Takže už jsem o dost opatrnější při nákupu.Mně vyhovujou body z CaC nebo TESCA,ty mají široký otvory pro hlavu.Ale zase jsou hodně vykrojené,takže mají holý krk. 😠

msunny
autor
3. únor 2007

racuzlka. Takový bodýčka taky máme. Ale jen s krátkým rukávem,takže když jdeme ven,tak stejně dostane košilku a svetřík nebo něco podobnýho.
Jinak mě taky pár známých děsilo,jestli už nám nerostou zoubky,nebylo by to nic divnýho já měla prý už dva ve čtyřech měsících a sestřenici se narosil Daneček už rovnou s jedním zubem 😅

raculka
3. únor 2007

msunny- jasně, my taky teď dáváme i mikinku nebo svetřík
Holky,stává se vám,že má mimi mokré body ( po procházce)? Nám poslední dobou ano,tak nevím,jestli ho mám oblékat méně nebo to může být i neprodyšností plenky? Mokrý je většinou po straně.Přitom my ho moc nenabalujeme,ale on ten fusak je sám o sobě dost teplej,tak to možná nedýchá. 😒

msunny
autor
3. únor 2007

No já mám teď taky problém,že nevím,jak ho oblíknout. Dřív měl normálně body,dupačky overálek(když byla zima tak ještě svetřík),zavinovačku,fusak(ještě po mě) a deku. Teď už jsme zavinovačku odhodily,ale občas mám pocit,že je vlhkej,ale ne jen po stranách.

raculka
3. únor 2007

Já taky nikdy nevím,jak ho obléct.Někdy si myslím,že je nalehko,jindy zase že je moc oblečenej.Já teda ani nevím,jak obléknout občas sebe sama 😅
Taky teď dáváme body+kalhotky,kombinézku a deku + fusak.Nepřipadá mi to moc,co vídám děti u DR nebo v MHD,tak jsou nabalené daleko víc.Dnes jsem dala dokonce jen tenkou deku,a stejně byl mokrej.Tak už nevím.Bez deky to riskovat nechci,my máme fusak oteplený jen zespoda a kočárek dost sportovní,takže tam není tak zabalenej jako děti v hlubokém. 😒

dashak
4. únor 2007

Holky, my jezdíme ještě v hluboké, pač jsme malincí. A protože jsme měli celkem 3 zavinovačky, které jsme absolutně nevyužili, tak dvě mám přeložené napůl a hozené v kočáře, aby zespodu netáhlo. Na fusak deku normálně nedávám, jenom když je mráz. Oni ty miminka si tam v tom fusaku udělají svoje klima a když jsou moc navlečené, tak je to ještě horší, protože se spotí a pak je to studí a jsou v mokrém. Dávám taky jenom bodyčko, klidně i s krátkým, na to buď svetřík nebo nějaký bavlněný kabátek a fleecovou mikinku s kapuckou. Úplně žasnu, jak u doktorů vidím ty řvoucí nabalené mimina v kombinézách a přitom sedí v sedačce, takže nejspíš přijeli autem. Musí jim být strašné horko ☹ My máme fusak, který pasuje jak do kočáru, tak do autosedačky, takže když cestujeme v autě, tak ji ho dáme do té sedačky a to má akorát dva tenčí dlouhé rukávy a nějaké tepláčky nebo dupačky a nedávám ji ani štramplíky, protože byla dycky mokrá.

Raculko, my už necvičíme, spíš máme takové fígle, aby se dobře postavovala - nestála na špičkách, tak cvičíme žabičku a aby si vždycky z kleku nakročila jednou nohou a pak zvedla tu druhou - tomu se říkárytíř. Ivanka má totiž tendence se chytnout něčeho rukama a pak táhne zadek nahoru zapřená o obě nohy 😀 Takže u těhle cviků už samozřejmě neřve.
Na neurologii chodíme co 3 měsíce, teď jdeme po 2 měsících zrovna v úterý 6.2., tak jsem zvědavá, jak mě zas ta babizna vytočí 😠 Na rehebky už taky jezdíme tak jednou za měsíc. V březnu nás čeká ještě kontrola na očním, tak snad to bude ok. Malá byla v inkubátoru na 37%kyslíku a ten kazí oči, ale zatím měla kontroly dobré.

msunny
autor
4. únor 2007

dashak: A vy chodíte normálně na oční? Kdy jste tam byly prvně. Taky se bojím,aby měl Honzík očíčka vpořádku. Jednak byl v inkubátoru taky na kyslíku a jednak já jsem tupozraká,tak se bojím,aby to neměl taky ☹

dashak
4. únor 2007

Msunny, na oční kontroly chodila už na novorozeneckém, dělali jim tam pravidelně všechny kontroly - oči, ortoped, krevní obraz, sono hlavičky a já nevím co všechno.
Já osobně jsem s ní na první kontrole byla po 14 dnech co nás pustili domů. Chodí se do oční poradny pro nedonošence, kde kontrolují vývoj očního pozadí, protože oko v 7. měsíci ještě není vyvinuté, tak se to musí kontrolovat. Je to docela drastické prořvané vyšetření - musí miminku roztáhnout oči, takže mu na víčka přidělají takové plíšky, které to oko rozevřou a pak tam očařka svítí tou svoji lampičkou. V té poradně na fakultce jsme byli dvakrát, podruhé po měsíci od první kontroly, protože to ještě neměla dovyvinuté. Pak nás už poslali za 3 měsíce k místní očařce na poliklinice, ta už ji oči neroztahovala, jen do nich kukla a máme přijít zase na kontrolu v roce, takže na konci března.

Zkus třeba říct svému doktorovi, ať ti napíše lístek na oční, ať to raději zkontrolujou, ale určitě mu dělali vyšetření v nemocnici, jen o tom třeba nevíš. On je narozený později než Ivanka, tak už jste třeba do té oční poradny nemuseli chodit, možná že to měl vpořádku už při narození.

msunny
autor
4. únor 2007

Vím,že když jsme byly na nedonošeneckym,tak že to oční pozadí kontrolovali,ale od té doby nic ☹

dashak
4. únor 2007

Tak pak to měl asi už vpořádku. Ten kyslík nemusí ty oči nutně kazit, jen se to může stát.

jamina
4. únor 2007

Nestíhám číst, vy jste spisovatelky a já mám pomalý reakce 🙂
Mám nějakou pochybovací krizi, o Vojtovi se mi už i zdá, dohaduju se ve snu (!) s rehábkou,že mi řekli, že mu jen srovnají tu predilekci, a teď přibývají další a další věci, který dělá špatně, že to nebere konce...Myslíte, že mi už definitivně šiblo?????

dashak - snížený svalový napětí se u Honzy projevuje hlavně na šíji, když pase, tak se mu trošku klimbá hlavička, jako by byl společensky unavenej. Já jsem asi zanedbala včasné dávání na bříško. Teď se to celkem upravuje, prostě neměl natrénováno...Jinak díky Vojtovi se mu to napětí hodně zvýšilo - to protáčení, co na mě zkouší při cvičení, aplikuje šikula i u přebalování.

msunny - sestra ho minule zkusila zpacifikovat, ale pak to vzdala a přidala nám to přitlačování hrudníčku k podložce a je fakt, že začal konečně pěkně zvedat nožky. A taky víc ječet 🙂

S tím oblíkáním dětí to je alchymie, ale já navlíkám docela dost, zatím se nezpotil, asi je otužilej na teplo jako já 😀 . Navíc máme takový chytrý topení v autě, který se zahřeje asi po 50km, tak cestou rozhodně netrpí.Taky se mi osvědčily zavinovací bodíčka od CaA, po doktorech chodíme jedině v nich.

jamina
4. únor 2007

Jo, ještě jsem zapomněla napsat, že Vojta má u nás dobrý vedlejší efekty: už 3x proplachovali a sondovali malýmu oční kanálek, stále z očka něco teče, nic nezabírá, a ejhle, při vojtění tak pláče, že se všechno pěkně vyplaví. Kromě toho skoro vždycky lítaji nudle z nosu - sestřička říkala, že vojtovský děti jsou většinou zdravý, protože vše vyfrkaji. Nevim, je to útěcha? 😅

dashak
4. únor 2007

Jamina 😀 😀 😀 na tom něco bude. Malá je zrovna nemocná, má rýmu a kašel, tak beztak je to z toho, že už nevojtíme 😀

marusinka
4. únor 2007

Ahojky,my jsme taky cvičili Vojtovu metodu. Nás syn Jiřík se narodil před třemi lety s parézou pravé ručičky (zapříčinil to porod koncem pánevním). Takže od malička nemohl hýbat s pravou ručičkou, hybnou měl jenom dlaň. Náš neurolog nám nejdřív doporučil nějakou (snad si to ještě pamatuji správně) Kennyho metodu. celkem nám to šlo a po čtyřech měsících byli vidět první pokroky. Jiřík si už dával ručičku do pusy. Asi po roce nám řekle na rehabilitaci, že bychom mohli začít cvičit Vojtovu metodu. Ale byl tu jeden problém, Jiřík jak už byl velký, tak to cvičit nechtěl, vrtěl sebou,no, zkrátka se to nedalo. Tak jsem si jenom říkala proč jsme tuhle metodu necvičili hned po narození.dneska je Jiřík s ručičko od jiných dětí k nerozeznání. Jenom když jde nebo utíká, tak jí má pokrčenou, takže dneska jezdíme na rehabilitaci kde mu ručičku protahují, aby se mu dál svaly v ručičce nezkracovali. JInak jí používá stejně jako druhou, ale asi bude levák.Vždy když jdeme k neurologovi, tak se mu to nezdá, že by to byla parésa. Myslí si, že je to možková obrna. Což se jiným doktorům nezdá. Prý by se mu to tím cvičením mělo zlepšit. tak doufáme, že snad ano. Taky jsem se chtěla zeptat, jestli nevíte o EMG, jestli je určena pro tak malé děti.Mám kdyžtak ofocenou knížečku o cvicích Vojtově metodě, tak kdyby jste některá chtěla, můžu zaslat na maila.

dashak
4. únor 2007

Marusinka, co to je EMG?

marusinka
4. únor 2007

dashak:Mělo by to být, že do ručičky se napíchají jehličky a tím se zkouší, jestli jsou nervy přerušené nebo potrhané. Snad jsem to správně laicky nazvala 🙂