Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

mirinkas
28. kvě 2009

denisee: díky moc a ještě se zeptám do tý patičky tlačíš ze spoda a jakým prstem a tu nožičku blíž k sobě máš ohnutou do žabáka a tu druhou volně?Fakt nechápu, co jsem tam včera dělala..... ☹ Nebo, jestli tě můžu poprosit, napsala by si mi podrobně, jak ten cvik cvičíte...Já to snad přenechám manželovi, jsem na to uplně tupá. Ještěže mi jde to reflexní otáčení...

denisee
28. kvě 2009

mirinkas: v pohodě, cvik se dělá přesně tak jak si popsala tu 1.variantu, akorát nožičku která je blíž ke mě pokrčím (žabák), ale stačí i mírně, nemusíš moc a celou dolní část nožičky od kolene ke kotníku si obejmu rukou jako když držíš nějakej klacek - ty jo to se fakt blbě popisuje 😀 . Prostě, aby ti dítě nezvedalo nožičku ani v koleni (pevně nohu držíš) . A ukazováček mačká bod na patičce se shora.
Rehabka, říkala ať si jedu tím ukazováčkem po okraji nožičky směrem k patičce a až narazím jako na tu patní kost tak tam je ten bod. (směr tlaku se shora dolů)
A druhá noha si dělá co chce, jenže Vojta mi s ní kope do toho ukazováčku - no je to už kdo z koho 😀

mirinkas
28. kvě 2009

denisee: strašně moc ti děkuju, večer to vyzkouším....takhle když mi to někdo napíše, tak to chápu. Nevim, proč nedávaji nějaký letáčky s obrázkem a popisem cviku....Když jsem cvičila mojžíšovou, tak mi to na rehabce dali a byl pokoj.A ty máš Vojtíška narozenýho dřív nebo má nějaký problém, že cvičíte?My jezdíme cvičit do Českých Budějovic do Vojtovýho centra a vy?

denisee
28. kvě 2009

mirinkas: Vojta je narozenej předčasně 26+3tt. Tak proto cvičíme a taky u K. V ČB 😀 Jinak měl sklon od mala k vyššímu svalovýmu napětí, zakláněl při pasení moc hlavu a měl asymetrii. ted podle neuroložky je už krásně uvolněnej, ale má pořád slabší zadový svaly, proto se asi zatím jen plazíme a nelezeme

mirinkas
29. kvě 2009

denisee: Tak to je narozenej ještě o pár týdnu dřív než my. My jsme 32+0.Jééé tak to jezdíme do toho samýho centra. A jezdíte tam furt každý měsíc nebo se tam pak už dojíždí za delší dobu? A kolik cvičíte tich cvikům,my cvičíme zatím jedno to reflexní otáčení a 2x to reflexní plazení, bude ještě nějakej přibývat? Jinak malá dostala z toho cvíča teplotu 38,3, takže dneska necvičíme, podle dr. ji mám nechat odpočinout.

cucoriedka01
29. kvě 2009

Caute baby, chcem sa opytat na radu.Mam dcerku, ktora ma 20,5 mes. { narodena o mesiac skor }. Postavi sa sama vsade, preruckuje popri nabytku , za dve ruky chodi, uz pomaly aj za jednu, aj ked este trosku tarbavo. A KDE JE PROBLEM, mala mi od roka stvornozkuje , ale postavila sa neskoro az 16,5 mes. chodime od 15 mes. na neurologiu, neurologicka nam nakazala cvicenie na fit loptach a prip.plavanie, povedala mi, ze ona je mentalne v poriadku { co je niekedy az moc ha/ha } a ze ma lahku hypotoniu a treba spevnit svaly a potom sa prestane bat osmeli sa pusti sa.OKREM toho mame este na to aka je vysoka strasne malu nozicku 18 a ploche nohy, lavu trosku nadvihuje cize nestoji na celej ploche nohy.Teraz sme boli na kontrole a povedala mi, ze ju mam nechat este, ze ona je taky mlandravy typ.Mam prist na kontrolu o tri mesiace, tak mi to nedalo a isla som to prekonzultovat k dalsej neurologicke, ktorej som nepovedala,ze chodime k inej a ta ju pozrela a v povedala mi to iste, co nasa. No a vcera som bola v jednom nestatnom zariadeni u rehabil.pracovnika { vola sa to PRO CARE } a ten pozrel na malu a povedal mi, ze ak nezacneme s nim cvicit VOJTOVU METODU, ze mala sa mi nikdy nepusti sama, tak ma dobre vystresoval a ked som mu povedala, ze obe neurologicky mi to neodporucali, tak on ze cvicenie na loptach je blbost , ze to jej este zle urobim, a ze plavanie ci ona bude po vode chodit.Tak som ostala ako obarena, mala sa mi zda uz dost velka na taketo cvicenie a aj som citala, ze pokial ma dieta lahky hypotonus a je mentalne v poriadku , ze sa neodporuca VOJTOVA metoda. Viete mi poradit, ci to predsa len mame skusit alebo ide tomu panovi len o dalsieho pacienta a samozrejme peniaze? dakujem

marusch.mat
29. kvě 2009

Cucoriedko třeba by jste nemuseli cvičit. Oni děti s hypotonii, mají často kvůli ochablosti problém s rovnováhou a Vojtovka propojí ty svaly s mozkem a dítě se naučí ty svaly používat, i když jsou ochlablé. U dcerky bylo do 10 m vše tak jak má být a pak se zasekla, má také hypotonii, měla opožděný vývoj. Nesměla jsem ji vodit za ruce a cvičili jsem Vojtovku a v 18m začala chodit sama. Má také ploché nožky a vbočené kotníky a kolínka a při cvičení vojtovkou se jí krásně ta klenba rísuje. Už se jí to trošku zlepšilo, což je zkoro zázrak, neb ortoped říkal, že budeme rádi, když to bude mít tak jak to je a nebude se to horšít, zlepšení nikdo nečekal.

denisee
29. kvě 2009

mirinkas: do centra chodíme na kontrolu pravidelně 1 za měsíc. To se nemění. Cviků máme už 6 😠 1 cvik na boku, 2 na zádíčkách, 2 na bříšku a 1 na skrčených kolínkách(ten je už důležitý na lezení). Já pořád doufám, že už nám aspoň 1 vezmou, jdeme na kontrolu 8.6. tak uvidíme, mě totiž začli z toho cvičení už děsně bolet ruce, klouby na prstech a šlachy ☹ rehabka říkala, ať si dám pozor na zánět, ale jak ☹ když se starám o malýho a 4x dennně cvičit

cucoriedka01
29. kvě 2009

AHOJ marusch.mat, tam je aj rozdiel , ci je dieta hypotonicke alebo lahko hypotonicke.Ty si zacala cvicit ked mala dcerka 10 mes., moja ma 20,5 a 13 kg a aj dost velku silu, takze myslim, ze bude problem aj s polohami ju v tom udrzat.Mne povedal ortoped, ze ju za ruky mozeme vodit, lebo ona sa postavila neskoro a nezakazal nam to.My mame len nohy ploche, ale nie je to take hrozne.Skor co som sa pytala sa u nej preferuju mozno nejake reflexne masaze.Ideme este buduci tyzden na KRAMARE sa poradit a uvidime, ak tam povie treti doktor, ze VOJTOVKU nie, tam nepojdem tam, rehabilitacny pracovnik je len BAKALAR okrem toho ja som bola pred dvoma mesiacmi u rehab.pani, ktora sa prva zaoberala v BA VOJTOVOU metodou ta mi poradila cviky na spevnenie a masaz noziciek, nespominala, ze by sme mali cvicit tuto metodu.Nemoze sa jej risovat klenba vdaka VOJTOVKE, toto cvicenie je zamerane na to prepojenie svalov s mozgom.Noha dietata sa vyvija do troch rokov a je strasne vela deti, co maju ploche nohy.ja dava malej aj na doma normalne topanky s vyssou klenbou.Mozno sa jej to zlepsilo , ze ma spravne ortopedicke topanky a masirovanim, neverim, ze VOJTOVKOU.

andulka4
29. kvě 2009

Cucoriedka pokud dítě nechodí do 18m Neurolog by s tím rozhodně něco měl dělat....vyšetření mozku plus nějaká návštěva neurologa

můj syn měl silnou hypotonii a díky cvičení Vojtovou metodou začal chodit SÁM v 15měsících. Za ruky jsem ho měla od všech zakázáno vodit. Podotýkám že naše hypotonie byla tak silná že v 10m pořádně nedržel hlavu....cvičili jsme od narození

marusch.mat
30. kvě 2009

Cucoriedko, tak nevěř, ale je to tak. Pokud je podkleslá klenba,Ano já vím, že se noha do tří let vyvíjí, Verunka je mé druhé dítě, ale Verunka má plochou nohu vrozenou, což je právě v důsledku né přetížení a nesprávné obuvy, ale v důsledku ochablého svalstva, které není schoopno udržet kosti ve správné poloze. Boty sice ortopedické máme, ale ty mají zmírnit, obtíže, né vyléčit. Má plochou nohu 3 stupně a valgozitu 20 stupňů, pak u je jen plochá noha nepohyblivá. A při spoustě cviku z vojtovky, se na plosce nohy dělá mistička tzn rýsuje klenba, jiné cviky krom těch od rhb, necvičíme, masáže moc nedělám, neb jí to děsně lechtá a vadí jí to.
A ano začala jsem cvičit v roce, ale to už měla taky nejakých 12kg, takže zas takový rozdíl v tom není a cvičíme do dnes bude mít 5let a a 18kg.
A proč se nemají hypotonické děti, nebo celkově děti, vodit za ruce, při učení chůze - udržujeme za ně rovnováhu a právě s ní, mají děti ochablé větší problém. A tady bych se hlavně řídila, né ortopedem, ale neurologem.
A nezlob se, že to napíšu, ale na mě působíš, že s jen hledáš důvod, jak si sama sobě odůvodnit, abys cvičit Vojtovku nemusela. Ono občas opravdu stačí jen měsíc dítě to pošoupne a správně nastartuje, ale tvoje dítě, tvoje starost, tvoje svědomí.
A co se týče toho, jestli je Bakalář nebo ne, on tu Vojtovku nemůže dělat každý a ten kurz je poměrně dlouhý, trvá déle než rok a smí jej dělat jen lidé se zdravotnickým zaměřeným.

cucoriedka01
31. kvě 2009

AHOJ MARUSCH. ,nemas pravdu nehladam si vyhovorky, hladam, co je pre moje dieta najlepsie, nechcem ho zbytocne stresovat .A z hladiska skol si myslim, ze neurolog asi vie lepsie posudit ako nejaky bakalar, ci sa ma cvicit VOJTOVA METODA alebo nie, mne povedali dvaja neurolog.ze to neodporucaju a ti dvaja moju dceru aj vysetrili, idem este na KRAMARE buduci tyzden a ked mi tam povie, ze nie , nebudeme ju cvicit, mala uz chodi aj za jednu ruku, aj ked este trosku tarbavo. Vies to centrum je sukromne a za vsetko sa tam plati, tak preto som sa pytala, ze ci si nechce urobit dalsieho platiaceho klienta.Ja som bola s malou pred 2,5 mes.u detskej fyzioterap.ktora prva zacala cvicit VOJTOVU metodu v SR, ona mi povedala a ukazala ako mam malej nohy masirovat, ze treba posilnit svaly fit lopta a plavanie, VOJTOVU nespominala, preto ma tento pan trosku prekvapil, lebo on tvrdil opak. Ja nemam problem s malou cvicit VOJTU, ale chcem to mat od neurologa potvrdene, ze jej to pomoze a ze jedine tak sa pusti, nie len nejake fantazmagorie od cloveka, ktory ju ani poriadne nepozrel.

andulka4
1. čer 2009

Nám neuroložka taky řekla v roce že pro nás Vojta není vhodný ale to už stál a chodil kolem nábytku takže těžko radit co je pro tvé dítě nejlepší ale já bych rozhodně v 21měsících nebyla klidná že mi dítě nechodí

Maruška ti jen chtěla napsat že i starší a těžší děti cvičí a jsem s ní za jedno že to naprosto perfektně pomáhá

Myslím že i můj syn má ploché nožky a nám na to cvik z Vojtovky dali....já ho ale necvičím a dost si slibuju od léta kdy ho nechám lítat naboso

cucoriedka01
1. čer 2009

Ja verim,ze to pomaha,ale nie vsetkym detom,mam maily aj od mamiciek, ktorym to nepomohlo a dieta zbytocne trapili. Mne ide o to, keby som isla do statneho zariadenia, kde mi povedia, ze iba takto sa mi pusti, tak ok, ale ako som spominala,toto je sukromne centrum za vsetko sa plati { v peniazoch nie je problem } ale v principe. My cvicime kazdy den na fit lopte , masirujeme , plavame.NEMAM osobne problem cvicit VOJTU aj viackrat denne, len musim to mat potvrdene od neurologa. Idem este tento tyzden k jednemu uvidim, co mi povie.Andulka a to ze nebudem kludna, ze mi mala nechodi nepomoze mne ani malej, pre mna je dolezite , ze je mentalne je v poriadku a to ci mi bude chodit uz teraz o mesiac alebo o dva je mi jedno. Poznam deti, co su ok a chodili v dvoch rokoch a teraz si na to nikto nespomenie.Kazde dieta je ine a kazde sikovne v niecom inom, my sa pytame napr.od 10 mes. na nocnik resp.odvtedy nekakame do plienky .Mala nikdy nebola typ lezun a akcna, ona je odmalicka velmi opatrna.No uviidim ako dopadneme tento tyzden, dam Vam vediet.
papa

kalo
1. čer 2009

Tak holky....naší malé bude 23 měsíců a začíná dělat SAMA první krůčky!!!! 🙂 Je to borec 😀 Sice tak 2-3 a spadne, ale je to úspěch. Jinak pro shrnutí...Cvičíme Vojtu od 3 měsíců, má hypotonický syndrom získaný v době před porodem. Za ruku začala chodit v 18m a trvalo to víc než čtvrt roku, než se sama pustila. Podle neuroložky jsme Ok, na vyšetření mozku prý není, jen má svoje tempo...

andulka4
1. čer 2009

cucoriedka nechtěla jsem tě urazit....snad jsi se nenahněvala, je jasné že je lepší spokojená a klidná máma než nervní mamina 🙂

já jen chtěla říct to že já prostě cítila že cvičit musíme a to že by začal můj syn chodit tak pozdě bych sice musela akceptovat ale já se s touto diagnozou nechtěla smířit a všem lékařům a RHB sestrám jsme vytřeli zrak

ten celoroční shon a cvičení a honění se za výsledkama....VŠE se mi vrátilo zpět

tato debata je o tvrdém přístupu a o makání na dětech......Vojtova metoda mi sebrala kus nervů to nebudu lhát že né....ale PROSTĚ STÁLO TO ZATO

pokud měla tvá dcera diagnozu hypotonie už od narození.....měla jsi cvičit už dávno.....ve dvou letech je to už nanic

cucoriedka01
1. čer 2009

AHOJ ANDULKA, neurazila si ma, len mamicky tu maju aj vacsie problemy ako my dve a toto forum je na povzbudenie a nie na vety typu byla bych neklidna.Praveze mala bola ok, nebola hypotonicka od narodenia ono sa to nejak vyvrbilo az po roku, ked dlho stvornozkovala a nestavala sa dovtedy som nemala dovod to riesit, resp.ani moja pediatricka.Tak az potom nas poslala na neurologiu, kde nam diagnostikovali lahku hypotoniu.Mozno keby sme skor cvicili a tusila by som tak uz davno chodime, ale co uz, uz s tym nic nespravim. Vies ja vydrzim psychicky aj tie place pri cviceni, prave som citala knihu od DOLINOVEJ cvicime s detmi, podla ktorej aj cvicime par cvikov a tam je tiez postup, ze to cvicenie ti musi odporucit neurolog a potom sa ide k rehabil.pracovnikovi, preto som tu pisala moj problem, lebo u mna to bolo cele opacne. Vam kto odporucil VOJTU? Predpokladam, ze neurolog a nie rehab.pracovnik, to ze sa to uci rok nema nic spolocne s neurolog.vysetrenim dietata. Ja mam kamosku ,ktora ma akcne dieta postavila sa o tyzden -dva skor ako moja mala a tiez sama este nechodi, / samozrejme je mladsie / tak za ruku, takze tym, ze sme sa neskoro postavili a zatial sa boji pustit neni to az take hrozne.Tak cvicime a spevnujeme a cakame...na prvy samostatny krocik

kalo
1. čer 2009

Holky, ještě k vašemu sporu, jestli věřit neurologovi nebo co doporučí na rehabilitaci.....Nám na neurologovi nařídili, že stačí cvičit 2x denně, že pak to má negativní dopad na psychiku dítěte.../a blá, blá, blá...ehmmm 😖 / a na rehabilitaci- ve Vojtově centru, řekli, že MUSÍME cviči 4x nejméně! Dr.na Vojtovce si klepala na čelo, že 2x denně je nic, co to neuroložka píše za nesmysly..Tak si vyberte...

Samozřejmě cvičíme 4x, abychom se na příští kontrole na neurologii předvedly s úspěchy a nedělaly malé zbytečné a zatěžující vyšetření hlavy....

andulka4
1. čer 2009

¨No nám jasně RHB lékař a neurolog v jedné osobě řekl že nemá smysl cvičit s dítětem nad 1rok (pokud už leze) a tak jsem na její doporučení už přestala.Ale RHB s tím nesouhlasila a stejně nám aspoň ukázala nějaké cviky na ploché nohy.

cucoriedka v tom případě je tvá malá ok, protože u nás je ta hypotonie viditelná pouhým okem a i lajk pozná že je něco v nepořádku. Při chůzi je nestabilní, svaly má stále slabé :(

gartneroval
2. čer 2009

Ahoj, jsem tu dnes poprvé. S malou jsme začali cvičit Vojtovu metodu, protože točí hlavičku jen na jednu stranu, na levou a má ji už placatou. Dostali jsme za úkol první cvik. Chci se jen zaptat jak vám tento cvik šel a jak na něja reagovalo vaše mimi. Jde o tento cvik. Jednou rukou tlačím pod prsíčkem směrem k rameni a druhou ruku mám na hlavičce s tím že ukazováček mám za ouškem a tlačím na určitý bod, ale já ted přesně nevím, kde ten bod je, nebo jestli je to jedno kde ten ukazováček mám a jestli mám na tu hlavičku tím ukazováčkem tlačit. Ona mi ti hlavičku tlačí zpátky tak nevím, je to hrozné, připadám si že ji týrám. Kam až tu hlavičku mám otočit? Napsala jsem to asi divně, ale vy, co to už cvičíte, tak mě určitě chápete. ☹

kokaka
2. čer 2009

gartneroval:
ahojky, my tento cvik děláme tak, že palcem jedné ruky tlačím pod bradavkou v místě mezi žebry a druhou si hlavičku mírně natočím k sobě lehkým opřením zápěstí na čelíčko a prsty jen přidržuju jak píšeš za ouškem, aby ji neotáčela ode mne -měla by zvedat nožky k bříšku, my jsme ale začali až v 8. měsících, už máme 5 cviků, je to náročné a výsledky pomalinku, ale dneska se konečně vyhoupla na pár sekund na kolínka-doposud se jen plazila po bříšku, tak snad se posuneme o kousínek dál-vždyť už se blíží první narozeniny 🙂

zelmirka1
2. čer 2009

nic v zlom kalo ale pobavila si ma ze nechces robit zbytocne zatazujuce vysetrenie hlavicky a pritom cvicenie vojtovky je mimoriadne zatazujuce pre dieta a hlavne 4x denne, pretoze aktivizuje mozgove drahy a moze to mat aj ine vysledky ako to ze motoricky ide dieta dopredu. Je to len nazor takze tak.

gartneroval
2. čer 2009

kokaka:

Máš pravdu je to náročné, vůbec jsem to nečekala. Hrozně mě to stresuje, mám strach že mě malá za to nebude mít ráda, ale snad to hned zapomene, a to je teprve první cvik, uff. A za jak dlouho si viděla první výsledky? Taky ti točí hlavičku na jednu stranu, nebo máš jiný problém?

mima22
2. čer 2009

ahojte.mama dceru4mesacnu a chodime cvicit na rehabilitacie 2krat do tyzdna a cvicime kazdy den aj doma na rehabilitacie sme zacali chodit este len pred tyzdnom.este chceme skusit aj kurzy plavania pre babatka tie byvaju tiez u nas dva krat tyzdenne.chodime tamkvoli tomu lebo ma trochu lopatkove svalstvo oslabene nevie sa este poriadne hrat s rucickami za hrackou sa napriklad nenatahuje atak.nozicky ma dobre stale sa pretaca tiema v poriadku.
chcela by somkeby ste mi niiektore napisali co ste boli nejak podobne natom ako mi ze ako ste dopadli.alebo nejake vase skusenosti.
ukazdejjednej z vas tie rehabilitacie u vasich babatiek pomohli?napiste mi dakujem

blandik
2. čer 2009

ahoj,

taky máme cvičit - sami jsme si to vyžádali u naší dětské, protože ona by nás chlácholila ještě te'd v 8M, že není důvod stresovat, že nechce být na bříšku. Začali jsme ve 3,5M, te'd má 8M, ale tak tři poslední měsíce pořádně necvičíme, domluvili jsme se na sledování - malý je v 8M na bříšku na úrovni 6M a ostatní má na 7M, ale pohybové vzorce má na 8M - tedy fyzicky nestíhá na svůj psychický vývoj - alespo'n tak to dneska říkala doktorka na RHB. Zatím nám dává ještě měsíc bez cvičení a pak se uvidí. Přestali jsme kvůli atopickému ekzému, nestíhám vykrývat vliv cvičení, řvaní a pocení a vliv zaváděných potravin na ekzém. A taky mám psychický blok, protože malý u toho ječí jako tur, je rudý, usnoplený a ubrečený. Je to pro mě šílený stres a navíc 4x denně. Tak máme asi měsíc na to, aby začal malý balancovat na kolenou a rukou. Jinak tak měsíc je už malý moc rád na bříšku (i bez cvičení) a je na něm pořád, tak snad to všechno dožene přirozenou cestou. jo, a začalo to hlavičkou na jednu stranu a nechtěním být na bříšku. Vyklubala se z toho slabší levá strana a slabé mezilopatkové svalstvo, vysoko posunuté těžiště na bříšku.

marusch.mat
3. čer 2009

Zelmirko, já už tu vysvětlovala jak to s tím cvičením je, malé děti cvičí 4x neb cvičí kratší dobru, větší děti 3x a delší dobu, ještě větší děti jen dvakrát , ale vždy v součtu se cvičí stejnou dobu za ten den, ať už se cvičí 4x nebo jen 2x. A právě z toho důvodu aby to dítko moc nezatěžovalo se s miminky cvičí kratší dobu a 4x, protože by to delší dobu nezvládaly 😉

Cucoriedko, mě se dcerka také narodila naprosto zdravá a tu hypotonii jí zjistili až v roce. Taky nevíme kde k ní přišla.

kokaka
3. čer 2009

gartneroval: malá má hypotonii -slabé svaly, neuměla v 8. měsících vypnout ruce na bříšku, pořád byla opřená o předloktí, asi po 3 týdnech cvičení začala pivotovat-otáčet se na bříšku kolem dokola, v 9,5 měsících začala plazit a plazí doteď, pořád má slabší zádové svalíky a na kolínkách se taky moc neudrží, začala včera pár pokusů, doma při cvičení pláče, ale na rehabilitaci přímo řve-jezdíme už jen 2-3 x do měsíce, za měsíc jedeme na kontrolu na rehabku k lékařce a den nato k neuroložce

gartneroval
3. čer 2009

kokaka: a na to se přišlo až v těch 8 měsících? A toho sis všimla ty, že neumí vypnout ruce na bříšku, nebo doktorka? Nechci tě zas otravovat, ale jak jsem se včera ptala na ten cvik, tak malá mi nožičky u toho nezvedá, nevím jestli nedělám něco špatně, už se těším na další rehabilitaci, tam se poptám. Když jí dám ten ukazováček za to ouško, tak kde je přesně ten bod, mám na něj tlačit, nebo jen držet? Ona mě stejně přepere a hlavu mi točí opačně, ach jo, musela bych jí tu hlavičku zlomit. Podle mě, když se ten bod zmáčkne dobře, tak ta hlava se už sama točí ke mě, ne? Jsem z toho blázen. Asi mi to bude trvat déle. Za jak dlouho vám zabralo cvičení, kdy si zpozorovala první výsledky? A jak to prožíváš? Já jsem nějaká vynervovaná a to je teprve začátek, už se těším až mi sama v noci tu hlavičku otočí na druhou stranu. 😉

kokaka
3. čer 2009

gartneroval: s tím mačkáním bodíku za uchem nevím, mně neříkala sestra že na něj mám nějak zvláš´t tlačit, jen přidržovat, nožky by zvedat měla, ale nevím zda v jakémkoli věku-myslím úplně malinké mimča, kolik je tvojí malé?
na půlroční prohlídce se malá nepřitahovala moc aktivně do sedu za ruce a říkala jsem že se málokrát otáčí na bříško, tak jí napsala lehká motorická retardace-hypotonie, a že ještě počkáme, no a já jsem se pak měsíc nato sama objednala na rehabku, kde nás za 3 týdny objednali a pak když měla malá 9,5 měsíce jsem ji objednala k neuroložce, ke které jsem chodívala po porodu se starší dcerkou a měla volný termín hned za 3 dny, tak jsem neváhala a tak ji prohlídla s tím, že tam lehká hypotonie je, opoždění 2-3 měsíce, je zdravá, jen to půjde pomaleji, tak to jsem ráda, že jsem tam byla
vůbec neotravuješ, já se tady taky vyptávám, není nad osobní zkušenosti maminek s dětmi
jak to prožívám-chce se mi brečet taky když malá u cvičení pláče
výsledky-u nás pomaleji, ale u někoho stačí 14 dní a už je to znát
tak držím palečky

gartneroval
3. čer 2009

kokaka:

taky držím palečky at to všechno zvládáte. Mojí malé 4,5 měsíce a zatím máme problémy s tou šišatou hlavičkou, jenže od toho se odvíjí všechno.