Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monulkab
21. čer 2012

...ale je podle mě fakt že když jsem 14 dní cvičila jen ty tři základní cviky, tak pak dceru chválila, že se zlepšila, a proto nám přidala ty další dva....tak nevim, počkám ještě do dalšího čtvrku a kdyžtak se s ní na tom zmírnění zkusím zas domluvit.

silvia.t
21. čer 2012

@monulkab a nechcete ist na cvicenia do olomouca? velmi si to tam chvalia...

elana
21. čer 2012

@marca22 tak já teda cvičím poctivě 4x denně, jen když opravdu to nevychází, tak jedno cvičení vynechám (za čtvrt roku se to stalo asi 2x, že jsme dali odpolední svačinu venku a odpadlo tedy poslední cvíčo v pět večer)...ale je to proto, že já vím, že syn opravdu CKP má, že mu cvičení pomáhá a že bez něj by se nevyvíjel tak, jak se vyvíjí. U Tebe je to evidentně preventivní (kombinace nedonošenec a dvojče je automaticky indikací k Vojtovce), takže chápu, že nemáš tu správnou motivaci. Ono kdybys "musela", tak by sis čas našla, ale takhle chápu naprosto, že Tě nic nenutí, měla bych to nejspíš stejně, jak nevidím v něčem smysl, tak to nedělám nebo to flákám.
@monulkab tohle se podle mě nedá říct zase tak striktně (ta Tvá rhb je jistě paní moudrá a zkušená-to nemyslím ironicky-ale trošku moc soudí a hází všechny do jednoho pytle, viz. že plazení před obracením není lokomoce)...můj syn nedělal do konce 3. trimenonu prakticky nic, sotva na to břicho se obrátil, vlastně jo, plazil se. Ale skutečný a viditelný motorický pokroky (lezení, , vysoký klek, sed-ještě zatím teda stále překážkový) přišly až teď.

monulkab
21. čer 2012

@silvia.t Jsem z brna, to by pro mě bylo z ruky, navíc, naše rhb je tady fakt jedna z nejuznávanějších, věřím jí, ale víš jak, člověk furt hledá čím by si ještě pomohl, resp. čím by pomohl dítěti

monulkab
21. čer 2012

@elana hele třeba jsem ji blbě pochopila, to je taky možný, jsem často na rehabce jak v transu

elana
21. čer 2012

@monulkab to nejsi sama 😅

martikt
21. čer 2012

Ahoj, mam dceru - 8.měsíců a od 2.měsíce cvičíme V.metodu. Musím říct, že na škodu nám to nebylo, je to pro miminka jako "posilovna", proto ten urputný pláč. Ale neublížíte, nebojte, naopak se bude snáze pohybovat a hlavně správně. Dcera je už od 5 měsíce v pořádku( otáčela hlavu pořád do leva a do dnes se ji nechce na levou str., apod) jen hlídám, aby zapojovala obě poloviny rovnoměrně. Berte Vojt. Metodu pozitivně... Když nám nevyšel čas nebo měla velký hlad klidně jsem vynechala a nic hrozného se nestalo, ale cvičte - dítě se unaví a lépe a tvrději spí a taky by vás v budoucnu mrzelo, pokud by měl křivá záda nebo migrény z krční páteře a tak.... Uvidíte sama, jak se vám to vejde do programu... ja jsem to měla tak: Ráno v 6h se probudí - cvičíme, pak snídá v 9h svačina a jdeme do práce(uklízíme)usne,okolo 11h cvičíme hned po práci, pak-oběd, 14 spánek do 16h, hned po probuzení cvičíme, při převlékání plenky V 16,20 svačí, a pak už cvičí až před spaním okolo 18,30. Chce to alespoň 45minut po jídle nebo na lačno, aby se mu nedělalo zle. Přeji příjemné mateřství Martina

silvia.t
22. čer 2012

@martikt ja s malou cvicim len 2krat denne... 4x nemam sancu stihnut kedze teraz sme casto na vselijakych vysetreniech plus mam doma este chlapca 3rocneho ktory ma tiez svoje potreby a aj muza no ten je teraz odstaveny na tretej kolaji 😝 😅
ale na rh nam povedala ze staci nam cvitit 2x do dna aj ja nam vravela ze po 17ej hodine by sa uz cvitit nemalo,tak necvicim...aj ked je pravda ze o tej 18ej by my to cvicenie vyhovovalo najviac

elana
22. čer 2012

@silvia.t já myslím že nevadí hodiny jako takové, spíš poslední cvičení by mělo proběhnout 2h před uložením do postýlky. Takže komu chodí mimčo spát v osm večer, může klidně v šest ještě cvičit 😉

hlavinka
22. čer 2012

Ahoj holky, co vlastne mate za problemy?

je tu nekdo, kdo u deti resi hypermobilitu kloubu, slabe svalove napeti a na zaklade toho vbocene kotnicky, cili hodne ploche nohy?

Dekuju

elana
22. čer 2012

@hlavinka syn má diagnostikovanou z neurologie CKP (původně středně těžkou, nyní po 2 měsících cvičení lehkou) a hypotonii...jelikož na nohy se zatím nestaví, tak jestli má nebo nemá plochý, to se ještě neví 🙂

hlavinka
22. čer 2012

@elana Promin, ale upne si nejsem jista, zda vim, co znamena CKP....dekuju.
No, nase rehabilitacni rikala, ze spatne postaveni nohou - tedy plochou nohu, muze lekar poznat uz ve 2 mesicich. Nase nepoznala nic, ani u te druhe, kde by mohla, s prihlednutim k tomu, ze to ma ta starsi.
Obe holky se stavely pozde celkem, (Majda o neco driv), ale staly na spickach, respektive spis na palcich, ani nechapu, jak je to technicky mozne.

Tak dekuju a drzte se!!!! 😉

elana
22. čer 2012

@hlavinka jo promiň...CKP je zkratka pro centrální koordinační poruchu...jednoduše řečeno nerozbalí se správně ten program v mozku miminka, který mu velí dělat jednotlivé vývojové kroky, takže všechno dělá pozdě nebo vůbec. Do toho jsou tam neurologické nálezy, že přetrvávají reflexy, které už měly v daném věku zmizet atd. Ale vojtovkou se to dá docela dobře korigovat, pro tyhle děti je jako udělaná, protože je vlastně "učí" používat ty dráhy, co hlava neví, že má.

jinak teda syn má větší ukazováčky na nožičkách, tak jsme ho asi v 10m odnesli ukázat ortopedovi a ten řekl, že se mu nožičky zdají normální, že si myslí, že bude chodit správně, tak asi teda problém s tou klenbou nemáme. No, uvidíme.

hlavinka
22. čer 2012

@elana aha, tak to zni docela desive, to je mi lito. Ale pokud to jde dobre Vojtovkou zlepsit, pak je to parada. To my teda oproti vam nemame skoro zadny problem....
Takze pokud budete ted cvicit, bude moct normalne fungovat treba ve skolce? dekuju

elana
22. čer 2012

@hlavinka jo, tak nějak by to mělo být. Ono zní to opravdu hrozně, ale třeba u té středně těžké CKP dochází ve 45% i ke spontánní úpravě. Ale těch 55% dětí se zhoršuje a může to progredovat až do obrazu DMO (nenaučí se třeba chodit nebo hodně šmajdá). A samozřejmě z pohledu na dítě nikdo nepozná, zda by mělo štěstí a vybalancovalo si to samo nebo skončilo na vozíku. Proto je důležitý cvičit a to pořádně a výrazně tak ty šance posunout ve prospěch zdraví a normálního zařazení do života.

spagatice
22. čer 2012

Ahoj holky, máte taky někdy problém s tím, že co doktorka, to názor na vaše dítě? Já už jsem z toho docela unavená. Náš mladší syn se vyvíjí trošku opožděně. Tedy pokud jde o pohyb. Ve 4,5 měsících jsme začali cvičit vojtovku, protože neuměl pořádně pást koníky. Skoro každý týden jsme dostali nový cvik. Skončili jsme na pěti. Každý cvik jsme museli cvičit tak dlouho, dokud nějak nezareagoval (např. otevření dlaně, položení ručičky na podložku apod.) Ke konci jsme cvičili už 3-4 hodiny každý den 😒 . Doma mám ještě dvouletého chlapečka, takže to pro nás všechny bylo dost náročné. Proto jsem celkem uvítala, že jsme po dvou měsících mohli s cvičením přestat. Rozhodla o tom neuroložka. Ona i rehabilitační sestra se shodnou na tom, že má Víťa slabé zádové a břišní svaly. Sestra by to řešila vojtovkou, neuroložka posilováním na míči. Víťa už se krásně opře o ruce, zvedne celý trup včetně bříška. Jen při tom zatím nedokáže dát nohy pod zadeček. Takže v 9,5 měsících se zatím jen plazí. Na bříško se přetočil přesně v šesti měsících. To klidně válí sudy, umí to fakt pěkně. Začíná povídat, s hračkama si hraje už dlouho, sám si je bere, předává si je z ruky do ruky, dělá paci paci, mává, dělá ty ty ty apod. To všechno začal dělat dost brzo, nebo alespoň tak akorát úměrně svému věku. Jen je prostě vidět, že má ty záda slabší, tak je v pohybu pomalejší. Mám pocit, že ta neuroložka ví o čem mluví, když tvrdí, že se ty zádové svaly zpevní sám posilováním a vojtovku nepotřebuje. Jenže mě znepokojuje rehabilitační sestra, která má jiný názor. Fakt nevím, komu mám věřit. Moc tomu nerozumím a mám strach, abych něco nezanedbala. Je tady na tom nějaké miminko taky tak nějak podobně jako Vítek? Co si o tom myslíte vy podle vašich zkušeností? Díky za reakce 🙂

hlavinka
23. čer 2012

@elana Dekuju za vysvetleni a moc drzim palce, aby byl syn uplne v poradku. Dost k tomu prispivas svou snahou a peci. Drz se! 😉

@spagatice Vim, o cem mluvis. Adelka na tom byla podobne, jako Tvuj syn. Ona sice koniky pasla, ale zacala se mnohem pozdeji plazit a lezt az nekdy po "tabulkovem terminu". taky jsem byli u 3 odborniku a kazdy rekl neco jinyho. zaver byl, ze se cvicit nemusi. Nicmene jsem s ni cvicila nejake cviky na zada, dost na balonu a podobne. Chodit zacla v 18 mesicich, po spickach - cili spatne. Vse je to svalovou hypotonii.

Majda ma to same, jenze jsme to odchytli o neco driv. Nicmene ackoliv ma to same, je oproti Adelce o mesic napred.
ja byt Tebou, asi bych cvicila, ted si to zpetne u Adelky vycitam, protoze ted je uz pozde to uplne zlepsit. Nicmene vim, ze toho mas hodne a jsi rada, ze ted nemusite cvicit. Myslim, ze Vojtovku bys uz nemusela, ale takove cviceni na balonu nebo plavani by to taky spravilo. Dobry by bylo taky cviceni v nejakem krouzku jak jsou pro lezouci deti a podobne.
Tak drzim palecky.

P.S. To jsi teda dobra, ze se jeste snazite o dalsi mimco, kdyz toho mas hodne. Ja uz jsem ted na nervy a mit jeste treti, to bych vazne nedala☹ tak klobouk dolu

elana
23. čer 2012

@hlavinka děkuju moc. I Tobě ať se daří a dcerky dělají radost.
@spagatice u nás se naštěstí neuroložka i rhb sestra shodly (neuroložka diagnostikovala podle polohových a reflexních testů CKP, sestra naopak mi přímo na něm v praxi ukazuje svaly, který má slabší, který je třeba posílit nebo naopak že se mu to a to zlepšilo, prostě se doplňujou, nikoli si konkurujou). Těžko u Tebe radit, můj syn se taky v 9.5 měsících jen plazil (zatracený plazení, je to sice náročný, ale tak rychlý pohyb, že děti, co se začnou plazit, se potom dost často nemají k lezení a u nás to teda platí, i když lézt už umí, tak když někam pospíchá, stejně padne na břicho a řítí se po něm)...a plazením právě nic extra neposílí, nejvíc a nejkvalitněji se zádové svaly posílí lezením 😒 , proto možná bych spíš věřila sestře, snažila se vojtovkou ho co nejdřív nastartovat na čtyři a pak se uvidí. Jako ale 3-4h denně si neumím představit, to snad neni možný, to by nedal fakt nikdo.

iva_kucerova
25. čer 2012

@spagatice ahoj, koukala jsem, odkud jsi, že máš problém s tím, že se neshodne sestra s doktorkou a docela jsem se trefila, že to bude někde poblíž🙂 Já jsem z Chomutova a tady je tohl etotiž úplně normální, každý tvrdí něco jiného, někdo by cvičil až do roztrhání a někdo ti zase skoro řekne, že se to srovná samo🙂 Já bych určitě radši cvičila. Taky mám strach, abych něco nezanedbala. Ivanka byla od narození "jiná",taková živější než jiný mimča, ubrečenější, podrážděná, prohýbala se a šponovala...nezdálo se mi to,ale doktorka nám pořád říkala,že to je u miminek normální...teď bude Ivance 5 měsíců a v pátek začneme cvičit Vojtovku, protože se nevyvíjí správně. Špatně drží hlavičku, nepase koníky, ručičky má skoro pořád v pěst, na bříšku natahuje ruce a hohy a "houpe se" na břiše....do toho jí míň než jiný děti... Neuroložka se mě ptala, jestli nejsem vegetariánka, že by Ivance chyběly v těhotenství živiny, ale já jedla docela dost vydatně, tak v tom to asi nebude, ale svaly má slabounký....a diagnostikovala nám centrální tonusovou a koordinační odchylku....doufám, že cvičení to spraví

spagatice
25. čer 2012

@iva_kucerova Ahoj sousedko 😀 , koukám, že u vás to obvodní doktorka celkem zanedbala 😒 , Vojtovka vám určitě pomůže 🙂 . Podle mého názoru vojtovka opravdu pomůže, pokud se použije tam, kde je to potřeba 🙂 .

@hlavinka Na plavání chodíme, akorát často chybíme, protože byl teď malej dvakrát nemocný :-/. Na tom balonu taky rehabilitujem a k tomu děláme cvik z vojtovky na boku. Já jen doufám, že se to opravdu bude vyvíjet tak, jak tvrdí neuroložka. Že se mu zpevní ty zádové svaly a bude po problémech. Míša nám začal chodit až v 16 měsících. Oni jsou oba kluci pomalejší, ale Míša byl tedy zdravý miminko 🙂 . Teď už je z něj pěkný drak. Od té doby co se narodil Víťa (tedy od 19 měsíců) pro něj vůbec nepoužíváme kočár a on všechno sám krásně ušlápne 🙂 . No a s tím třetím je to u nás takový nejistý. Oba nejsme úplně zdravý, o Míšu jsme se snažili rok a pomohly až tablety. Víťa se nám povedl hned druhý měsíc, ale já si myslím, že to byla jen velká náhoda. Takže třeba ani neotěhotním. Každopádně by to bylo na palici kdybych otěhotněla a musela se naplno vrátit k vojtovce. S břichem se s Víťou prát a cvičit a do toho ještě zvládat Míšu 😅 . Navíc na to snažení nezbývá moc času 😀 Uvidíme, co nám život přinese 🙂 A jak máš ty staré děti?

@elana To cvičení už bylo fakt přehnaný. Možná bude to jeho tělíčko líp reagovat na ten míč a jeden cvik vojtovky, než na to cvičení předtím, protože toho na něj bylo určitě moc. Neuroložka mi taky říkala, že se ty svaly zpevní hlavně lezením.

Ještě jedna věc mě trošku znepokojuje. On umí dát pokrčené nohy pod zadek, ale přitom plácne hlavičku na zem. Naopak umí zvednout trup na natažené ručičky a krásně celou horní polovinu těla zvednou. Jenže přitom má nohy rozpláclé. Snad brzy pochopí, že to obojí může udělat i najednou 😅 . Snad to neznačí nějaký jiný problém, než "jen" slabé svalstvo.

iva_kucerova
26. čer 2012

@spagatice no jo, naše doktorka má takovej zvláštní přístup - do ničeho moc nezasahovat a počkat, třeba se to všechno samo srovná...někdy je to sice dobrej přístup (třeba kamarádky pořád doktoři prudí, že jim děti přibíraj málo, my máme klid), ale když se objeví nějakej problém, tak už je to blbý. Už aby tohle bylo za náma a Ivanka se hejbala normálně. Včera byla poprvé v šátku a nevypadala, že by se jí to nějak moc líbilo🙂

elana
26. čer 2012

@spagatice já myslím že na to přijde brzo, tohle jsou takový přípravný posilovací fáze na to, aby šel do kleku. Zkus ho mít ráno (jestli nebude druhej žárlit 😅 ) u sebe na posteli...syn začal prvně jít na kolínka právě v posteli-je to dostatečně měkký, takže ho to netlačí, ale přitom pevný, že se neboří.

iva_kucerova
1. črc 2012

Tak už cvičíme Vojtovku, zatím jeden cvik, ale mám problém, že když jsem odešla z rehabilitace, nepamatovala jsem si skoro nic, co mi ta doktorka říkala, nezvládám se na to soustředit, když mi Ivanka brečí, tak ani nevím, jestli ten cvik dělám správně. Myslíte, že by mohlo nějak Ivynce ublížit, kdybysme to cvičily blbě? To tlačení na hrudník je šílený, navíc se mi u toho šíleně prohejbá, řve, je celá fialová a já na to moc nervy nemám.... ☹

eficenka
1. črc 2012

@iva_kucerova
zkuste ji během cviku nějak zaujmout, třeba pískat, zpívat atd...
Určitě si třeba na rhb vždycky zapište co po vás fyzio chce, popř se nechte během cvičení fyzi vyfotit a pak si to doma zopakujte...

eficenka
1. črc 2012

@iva_kucerova
a ještě pokud máte cvik - ROI, čili stlačovaní bodu v mezižebří, tak by se u toho prohýbat neměla, naopak by se měla bedra hezky přitisknout k podložce, jinak se podporuje patologie....
Ale to vám měla říct vaše fyzio, doufám že má kurz Vojtovky....

iva_kucerova
2. črc 2012

@eficenka tak v tom případě je u nás úplně zbytečný to cvičit, protože Ivanka se prohýbá úplně při všem a neudělám s ní absolutně nic...a fyzio mi samozřejmě nic neřekla....u nás v Chomutově všechno chodí trochu jinak ☹
Jinak, najde se tu někdo, komu nic nepomohlo dítě nezačalo třeba nikdy chodit?

iva_kucerova
2. črc 2012

Tak teď se prohýbala snad úplně nejvíc, dělá u toho most, staví se na nohy.....jak to mám potom cvičit???? Uklidnit jí není možný, tak jsem to prostě vzdala a začínám se připravovat na to, že naše Ivanka prostě nikdy sedět ani chodit nebude ☹

elana
2. črc 2012

@iva_kucerova ale buď vklidu a nemaluj čerty na zeď...já ten cvik mám taky, akorát krom mezižebří mačkám (jakoby stahuju dolů) navíc bod u kyčle-z představy těhle dvou hmatů je Ti jasný, že mám obě ruce zaneprázdněný, ty body jsou daleko od sebe pro jednu ruku, takže jeden palec mačká hrudník, druhý podbřišek a tudíž nefixuju jinak nic, žádnou hlavu atd. (my ten cvik dostali jen pro posílení bříška a proto, že ten mezižeberní bod je strašně důležitý aspoň někdy mačkat), takže když má prcek den, přijde mu tenhle cvik velice zábavný a vhodný k lumpárnám, takže mi dělá nejenže mosty, ale různě se přetáčí, ždímá (to se nedá říct jinak), prostě dělá všechno možný, jen ne spořádaně leží s nohama nahoře 😉 ...a pokroky dělá, břišní svaly jsou mnohem lepší než byly dřív.

iva_kucerova
2. črc 2012

@elana já mám občas taky zkoušet ten bod u kyčle a Ivanka by pak měla dávat nahoru nohy....nebo jí můžu držet za koleno, ale to pak právě musím pustit tu hlavu🙂 Včera mě u toho Ivanka chytala za ruku a odtahovala mi jí🙂 No zkusim se s tím nějak poprat🙂

elana
2. črc 2012

@iva_kucerova jo, to zvládneš...jako samozřejmě Eficenka má naprostou pravdu, ale holt zelený strom života bývá jiný než šedivá teorie 😒 a dítě prostě není látkový panák, na kterým se vojtovka ukazuje (teď to nemyslím jízlivě, jen zkrátka bych řekla, že zrovna u tohohle cviku má dítě plno prostoru ke kravinám a tak toho využívá a dělá je). Když mi prcek lumpačí, taky ho napomínám, rovnám atd....ale zkrátka když se rozhodne, nejede přes to vlak a já si můžu vybrat, buď budu stlačovat, bránit mu aspoň v přetočení na břicho svým břichem a nechám jeho nervový systém, ať si z toho aspoň něco vezme, nebo budu co 2 sekundy přestávat abych dítě usměrnila-a pak z toho asi nezbude už vůbec nic.