Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kubisovaanna
29. říj 2012

@katkvy ahoj a on ma aku diagnozu?

svija
29. říj 2012

@petrusska6 - pokud už udrží v trakčním testu (když ho doktorka přitahuje za ručičky z lehu do sedu) hlavičku aspoň v ose, tak bych se nebála. A to by dobře se vyvíjející dítě mělo umět do konce 3.měsíce. Náš to neumí ještě ani teď, takže taky nosím v kolíbce. Mám ho tam tak cca hodinu denně a nevidím na tom nic špatného.

katkvy
29. říj 2012

@kubisovaanna máme centrální hypotonii

petrusska6
29. říj 2012

@svija tak to nas uz zvlada 🙂 dakujem za radu.

elana
30. říj 2012

ahoj, tak jsme byli dnes zas na rhb, prcek pochválen, zlepšily se mu lopatky i "hrb"-takovýten hrbolek z obratlů v místě bederní páteře, už při lezení i sezení má záda krásně rovná 😵 . Akorát se jí zdálo, že trochu vtáčí kolínka dovnitř když leze, prý je to zřejmě tou bývalou hypotonií, že se to tak naučil a tak jsme dostali nový cvik (nikdy jsem ho neviděla, ani tady ho nikdo nepopisoval, mám ho ohnutého přes stehno, jako kdybych mu chtěla naplácat na zadek 😅 , nožku blíž u mě pokrčenou, druhou nataženou tak, aby stál na zemi a jednou rukou mu držím kolínko té stojací nohy lehounce do zevní rotace a tlačím ji k podlaze, aby stál na celé tlapce a druhou rukou mačkám palcem patní bod na té nožičce co stojí-patičku mám ve vidličce s ukazováčkem a celou tlapkku fixuju, aby se nezvedala pata, smí jen prstíky zvedat a otvírat a zavírat je). Není to extra těžké (trochu problém mám s tou pokrčenou nožičkou, jak ji pokrčit, abych ji správně zadržela a nevysmekávala se mi a moc ji tam nemordovala), tak snad se to naučíme líp než cvik v kleku, který jsme vzdali 😉

svija
30. říj 2012

My jsme dnes taky byli na RHB pochváleni, že prý bříško už má hezké, není tak vystrčené a dokáže líp ty svaly zapojit. Ještě by prý mohl mít lepší svaly mezi lopatkami, tak jsme kromě cviku na bříšku dostali ještě vleže na boku. Tak zase mám s čím bojovat, vždycky ten první týden nového cviku je nejhorší, než se to naučí.

biba321
30. říj 2012

@elana prosim ta,a nozicky-konkretne lytka,mu mozem masirovat,ci pri teplote vobec masaz asi nie vsak?
a ozarovanie zapastia a noziciek biolampou,to by som mohla,ci ani to radsej nie?
dik vopred moc

elana
30. říj 2012

@biba321 tak, myslím že jsem vždycky slyšela, že při teplotě masáž radši vynechat...však nemusíš masírovat, hlaď ho a pusinkuj, těch pár dní to zvládnete 😵 To ho to ale drží dlouho, broučka...snad už mu je aspoň líp 😉 S biolampou netuším ale 😕 , i když mě nenapadá, čím by to mohlo škodit.

hanka10
1. lis 2012

Ahoj. Tak jsem tu dlouho nebyla. Včera jsme byli naposledy cvičit. Malý už je na 4, dělá trochu rozjetou žabičku a někdy leze, někdy se přitahuje za ruce. Teď se uvidí na kontrole v prosinci. Máme ho za úkol měsíc udržet na kolenou. Jenomže teď si nám začal klekat u krabice hraček. Drží se jednou rukou za krabici, druhou má ve vzduchu a je děsně šťastný. Asi to všechno budeme muset odstranit, aby se nemohl šplhat.

maudn
1. lis 2012

ahoj holky, zdraví, chci se zeptat, jestli má taky někdo problémy se zakláněním hlavičky, malej mi to dělá při sviku na boku,kdy má zvedat hlavičku, má dost síly a nejde to s ním vybojovat,

kubisovaanna
2. lis 2012

@katkvy moja Klaruska ma Dmo

priadka
2. lis 2012

@maudn ...no musis to s nim vybojovat. Ja napr. pouzivam proti zaklonu hlavky na boku aj svoje chodidlo alebo lytko alebo koleno, a to cvicim s malou na normalnom jedalenskom stole a ja pri nej stojimn😀 Vyzera to naozaj neuveritelne krkolomne, ale efekt je dobry, hlavicku nezakloni a ja z nej vyzmykam, co treba 😉

svija
4. lis 2012

@hanka10 - super, gratuluju k necvičení. Tak ať se vám to, co jste vycvičili udrží a nemusíte znovu začínat. Taky už se těším na pauzu a to cvičíme teprve 2 měsíce 🙂 .

hanka10
4. lis 2012

@svija Díky. Teď musí dat M Kolínská při lezení k sobě, jinak by musel cvičit určitě. Ptala jsem se Fyzio, jestli se mu dá pomoci nějak hrou - posílit břišní svaly a tak. Ale ukázala mi jenom dle Vojtovky nepovolené cviky.

jenny6
6. lis 2012

Ahojte baby, idem sa pridať k vám 🙂 Malej pri narodení zistili torticolis kvôli polohe v brušku. Má asymetrickú tváričku, pekne sa to vyrovnáva, vidieť to už len na očku na ľavej strane. Cvičiť vojtovú sme začali už od 2. týždňa, no musím sa priznať, že som to zanedbávala 😢 Mala bola plačlivá kvôli kolikám a keď konečne spinkala a bola dobrá, ľutovala som ju zasa rozplakať cvičením. Dnes viem, že to bola chyba!!! Doktorka bola sklamaná, že to ide tak pomaly dopredu, vraj si myslela, že už budeme končiť s cvičením a ja som si v duchu nadávala, že som necvičila ☹ Ukázala mi na testoch, že mala fakt asymetricky zapája svaly. Ja som si myslela, že to také zlé nie je a spraví to polohovanie.. Takže od dnes začíname poctivo 3x denne, ja dúfam že o mesiac bude vidieť zlepšenie. Máte nejaké rady, ako jej ešte pomôcť? 😉 Aké cviky cvičíte s vašími detičkami?

katkvy
7. lis 2012

Tak dnes nám bylo oficiálně ukončeno cvičení. Huráá!!!!

svija
7. lis 2012

@katkvy - gratuluji a upřímně dofám, že my takhle dlouho cvičit nebudeme.

Holky a mám dotaz. Stíháte fakt cvičit s prckama 4x denně? My máme cvičit tolikrát, ideálně s odstupem 4 hodin mezi cvičeními a ještě dodržet takové to, aby nebyl hned po jídle nebo moc unavený, aby si pak ještě pohrál a tak. Přiznám se, že jsem to ty dva měsíce, co cvičíme, poctivě dodržovala, ale jak se změnil čas a je večer tma, tak je Vítek tak unavený, že se chce pořád chovat a do toho teda fakt nemám sílu ho v tomhle rozpoložení svlíkat a vojtit. Jak to máte vy?

elana
7. lis 2012

@svija já už teď cvičím jen 3x denně, ale dokud to bylo opravdu nutné a akutní (silně zaostával za vrstevníky), tak jsem 4x cvičila. Ráno v 8, v 11, ve 14 a v 17 (tedy tak má jídla, cvičení cca. o 15 minut dřív).
@katkvy tak to vypadá, že Arpida opravdu pomohla, co? Už leze? 😉

svija
7. lis 2012

@elana - díky, já jsem cvičila dva měsíce fakt poctivě (což ti asi přijde zatím směšně málo 🙂 ) . Ale teď mi to s ním fakt nevychází, tak ho nechci trápit. Jak mám ještě toho staršího a musím tam vměstnat aspoň jeho základní program, tak už je to těžší. No, ty nejhorší asymetrie jsme poladili, tak zkusím nějakou dobu cvičit jen třikrát a třeba se to pak zase nějak zlepší, ten jeho režim a půjde to.

elana
7. lis 2012

@svija taky si myslím, když už to není tak špatné, tak budete cvičit 3x a kdyby se Ti (nebo rhb) to nějak nezdálo, tak prostě se stane cvičení prioritou a "nějak" to půjde. Zvýšit dávku můžeš vždycky, no ne? 😉 A kdybys psala 2x, tak to asi nemá moc význam, ale mně i rhb hned od začátku řekla, ať cvičíme 3x, to já sama iniciativně a ze strachu dala cvičení 4, protože jsem se všude dočetla, že to je optimum.

katkvy
8. lis 2012

@elana nn, stále nelozíme a myslím, že už ani nebudem. Ale hezky už obchází nábytek.

nat28
9. lis 2012

Ahojte. Mam 8m. dcerku ktora ma miernu axialnu hypotoniu a hypertonus na dolnych koncatinach. Inak je v poriadku, aj sono hlavicky robili, mozog uplne OK. Pretocila sa prvy krat teraz v pondelok, odvtedy sa nonstop pretaca. Casto sponuje nozky a natahuje ich. A nema rada polohu na rukach v klbku, zacne sa prepinat ako luk. To kvoli tym nozkam. Vojtovku ale znasala tak extremne zle, ze fyzioter. povedala ze take zle reakcie za 20 rocnu prax videla len raz. Tak necvicime. Dnes mi ale dr povedal ze by mala zacat cvicit, fitlopty, bobath a pod. Nemate niekto skusenosti ci to pomoze? Bojim sa ci to nemoze byt nieco vazne ☹

hanka10
9. lis 2012

@svija Mys jsme cvicili spise 3 krat denne misto 4 krat od te doby, co mi rhb rekla, ze bych mela cvicit, kdyz je najedeny a vyspany. Kdyz jsem se snazila, aby to tak bylo, tak jsem to absolutne nestihala. Stejne ho to cviceni hnalo strasne dopredu. Jenom porad resim to pretaceni na pravou stranu. Jde mu to podstatne hur nez nalevo. Doufam, ze tam neni nikde problem...

nat28
10. lis 2012

Naozaj nikto neviete? Od vcera nespim lebo som sa docitala ze axialna hypotonia v komb. s hypertonus na DK moze znamenat DMO. Som z toho uplne hotova. Lekar sice povedal ze dmo nema, ale na druhej strane povedal, ze dmo sa moze prejavit az po roku. Opakujem, nalez na mozgu nema.

svija
10. lis 2012

@nat28 - myslím, že pokud pro vás není vhodné cvičit vojtovku, tak Bobath je jiná alternativa, jiný systém cvičení, který by vám pomoci určitě mohl. Není to žádné rovnání do vynucených poloh, ale naopak tě naučí, jak jí stimulovat jinak, aby dělala, to co měla a ten nález se zlepšil. A myslím, že z 99% tvoje dcera DMO m9t nebude 😉. Jen teda Bobath terapeut; není bohužel tolik, co vojtovců, budeš muset zapátrat.

nat28
10. lis 2012

@svija dakujem za odpoved. Ako sa vlastne diagnostikuje dmo? Len na zaklade pomalsieho motorickeho vyvoja a hypertonusu? Ale vod to ma vela deti, nie? Musi by nalez na mozgu pri dmo, alebo nie??

svija
10. lis 2012

@nat28 - cca do 1 roku se neužívá pojem DMO, ale CKP (centrální koordinační porucha). Ta má čtyři stupně, od nejlehčí k nejtěžší, u každé je vysledována pravděpodobnost v procentech, že se z ní vyvine DMO. Tu tíži CKP stanovuje neurolog na základě hodnocení polohových reakcí (takovéto, jak zvedne dítě za ruku a nohu do vzduchu apod., je jich celkem 7 těch polohových testů). A u těch lehčích forem CKP, což velmi pravděpodobně máte i vy (lehké opožďování motorického vývoje, nějaká ta asymetrie) je ta pravděpodobnost, že to sklouzne do DMO velmi malá 🙂 .

nat28
10. lis 2012

@svija a nevies prosim ta ako to je s mozgom? musi byt nalez?

svija
10. lis 2012

@nat28 - myslím si, že nález na mozku by u DMO být měl, ale jistě ti to neřeknu, zkus se zeptat @eficenka, ta je přímo dětská fyzioterapeutka z Janských Lázních, kam jezdí i děti z DMO.

nat28
10. lis 2012

@svija dakujem ti moc. Asui zbytocne panikarim, nemala som celu noc citat take veci na webe 😖 vsetci mi tvrdia ze som prilis ustrachana co sa dcerky tyka a asi maju pravdu 😔 ale ked ja ju tak milujem