Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tulipaki
22. lis 2012

Ahoj holky, mám nějakou depku. Já vím, že cvičíme teprve týden, ale zatím krom větší obecné zpruzelosti nevidím žádnou změnu. Navíc máme být co nejvíc na bříšku a malej se tam klátí, po chvíli padá, brečí, chce se přetáčet na záda (přes záklon), takže musím být non stop u něj a chytat ho, bránit mu. No, musím říct, že tyhle dny jsou hrozně náročný. Hrajete si někdo jinde, než na zemi? Už jsem z toho celá zkroucená a bolavá. Navíc mám pocit, že malý snad i zapomíná to, co už uměl. 😖 Nějak mi chybí motivace. Měly jste to někdo taky tak?

tichackova
22. lis 2012

@tulipaki Já myslím, že tohle jednou padne na každýho. Taky jsem do cvičení střídavě zapálená a pak z toho mám depky, že jí určitě trápím a strašně mi vadí jak u toho brečí... Kór třeba pro mě byl ten první týden úplně nejhorší než jsme si na to cvičení obě zvykly. Doteď Eliška špatně reaguje na nový cvik, strašně u toho řve a celkově je strašně ukňouraná a mrzutá. Ale fakt to trvá tak týden až 10 dní a pak se to obrací k lepšímu. Tak vydrž! Až uvidíš nějaký pokroky, nálada se ti hned zlepší;)

seb
22. lis 2012

my s malým taky cvicili vojtovku, pokazdy rval, takze jsem to taky chtela vzdat, ale vydrzela jsem a malymu to fakt pomohlo, zpetne jsem rada, ze jsem se na to nevykaslala

pumka
22. lis 2012

@tulipaki my sme cvičili Vojtovkou skoro 2 roky,Deniska(na obr.v strede🙂,by bez nej bola dnes vozíčkárka,narodila sa s vrodenou vadou a navyše ako tažký hypotonik,v 9.mesiacoch bola len ležiaca a taká slabá,že rehabilitačná lekárka mi povedala,že jej dáva len asi20 percentnú šancu na to,že sa vôbec niekedy postaví na nohy 😒 . 2 roky sme striedavo plakali a smiali sa a cvičili 2až 3 krát denne,pred tým zúfalým plačom utekala celá rodina.babky,dedkovia a pomaly aj môj manžel,s elánom sme sa do cvičenia pustili,ku koncu som mala chut vraždit a objednat si izbu na psychiatrii 🙂 ,ale vydržali sme!a oplatilo sa 😀 zhruba ako22 mesačná urobila konečne svoj prvý krok! 😀 dnes je až taká živá,že pre zmenu je problém udržat ju dlhšie na 1 mieste,takže je tu problém s učením,lebo je prváčka a pri písaní treba sediet a sústredovat sa 🙂 má trochu problém s dlhšími vzdialenostami a tak častejšie používame auto,lebo sa rýchlejšie unaví,ale na to že nemala chodit vôbec,to nič nieje 🙂 OPLATí SA VYDRžAT,VERTE NáM MAMIčKY,MY CHODíME!!! 😀 želáme pevné nervy a vela zdravíčka tulipaky! 🙂

tulipaki
22. lis 2012

@tichackova
@seb
@pumka holky, dík. Já vim, že je to pro jeho dobro a taky se vždycky do cvíča vrhnu pozitivně naladěná. On se na mě malej i usmívá, supr nálada. No ale u prvního cviku hned spustí a já mám pocit, že ho hrozně tejrám. Fakt je, že jak říká @tichackova až uvidim pokroky, tak z toho budu úplně auf. Ale teď mi to přijde jak sci-fi. Hlavně mě hrozně štve, že už když jdeme na zem, začíná natahovat, protože ví, že ho zas budu nutit na bříško, kde vydrží bez řevu jen pár minutek ☹ Ale moc díky za pozvbuzení, jsem ráda, že se tady můžu aspoň takhle vykecat. 😵

seb
22. lis 2012

@tulipaki , jj chce to opravdu se obrnit, oni ted sice u toho pláčou, ale ono je to nebolí, je to jen proto že je to pro ně ten nezvyklý pohyb , co oni nechtějí dělat, ale věř mi, že až docvičíte, tak o tom nebude vědět ani ň, že něco takovýho se dělo, já u toho taky měla slzy v očích, ale zpětně jsem fakt ráda, říkej si, že ho to opravdu nebolí, jen není zvyklej na ten pohyb co ho to nutí dělat a proto pláče, já mu pak vždy zpívala Tancuj tancuj vykrůcaj, ono ho to rozesmívalo a bylo hned po pláči, tak zkus taky něco vymyslet, čím ho hned po cvíču rozesměješ a vydrž, stojí to za to ;)

scvrcek
23. lis 2012

holky, prosím o radu, cvičíme necelý týden, první tři dny úplně ukázkově, bez problému, měla jsem z toho radost, zatím máme jen dva cviky (na zádech a na boku), ale teď už malej pochopil, co se bude dít, když ho nesu svlečeného do kuchyně, a jak ho položím, okamžitě jde do luku, propíná se a vzpíná, nemůžu ho dostat ani na vteřinu na záda, abych si ho chytla.....takže včera se podařilo cvičit jen dvakrát a dneska zatím vůbec, peru se s ním půl hodiny a ani náznakem ho nedostanu na záda.... nemáte nějaký fígle, jak to mimčo dostat tam, kam potřebuju? Zkoušela jsem všechno, hračku, zpívání, dudlíka na uklidnění, nic....přitom u toho ani moc nebrečel, hned po docvičení byl v pohodě....
Cvičíme kvůli špatnému pasení, které ho brzdí ve vývoji, jinak na bříško se otáčí tak od 4,5měsíce, na kolínkách péruje celý dny, ale na bříšku se o ruce neopřel ještě nikdy, pořád jen letadlo....začali jsme až teď, ačkoliv jsem to uháněla od třetího měsíce 😠

kamimik
23. lis 2012

@scvrcek Taky jsme to měli podobně, ale nezabralo nic, jen síla☹ Ale my jsme cvičili úplně od malinka, takže bylo jednodušší ho přeprat...Taky brečel jen u cvičení, ale ono je to tím,že jim se holt nelíbí ta jedna poloha...nic je nebolí,tak jak si někdo myslí. Ještě mě napdá změnit místo cvičení a střídat to,ale to u nás třeba nešlo☹

scvrcek
23. lis 2012

@kamimik zkoušela jsem změnit místo, zkoušela jsem zpívat, lákat na hračku, fakt hrubou sílu, ale to bych ho zlomila, úplně v něm křupe ale nehnu s ním....takže dneska jsme ještě necvičili ☹ on už je dost velkej a má fakt velkou sílu...prostě ho pokládám a už v ten moment se šprajcne a jde do luku, takže ho ani na ty záda nepoložím....natož si ho nějak naštelovat do cviku.....achjo, jsem z toho dost smutná, potřeboval by cvičit ☹

elana
23. lis 2012

@tulipaki jak píšeš, že se Ti zdá, že zapomíná co už uměl...není to moc časté, ale stává se to. Vysvětluje se to tím, že on to sice uměl, ale pomocí nekvalitních, chybných pohybových vzorců (např. dítě se třeba přetáčí se zakloněnou hlavou atd., to jen příklad, nevím co konkrétně máš na mysli Ty). Takže on to "zapomněl", protože díky cvičení už nemá k tomu vadnému vzorci přístup, ale ještě nemá vytvořený správný. Chce to vydržet a uvidíš pokroky.

tichackova
23. lis 2012

Ahoj holky, tak jsme dnes měly kontrolu na rehab a zrušila mi tedy ten původní cvik (na lince s jednou nohou dole), protože sama usoudila, že Eliška je natolik vyčůraná, že tam vždycky nějakej únik najde a je naprosto k neudržení a je to pak utrpení pro nás obě😝 No tak nám tedy dala jinej, kdy já mám její hlavu v podpaží, držím jí vlastně za krk a pak má jednu nohu nataženou a jednu pokrčenou a měla by se od tý pokrčený odrážet. Tak jsem na sebe zvědavá, strašně mi klouže dolů...😝 Takže opět začínáme pořádně cvičit, tak doufám, že to bude mít nějakej efekt...🙂

tichackova
23. lis 2012

Jo a ještě jeden dotaz - nevíte, k čemu je dobrý, aby si miminko cucalo paleček u nohy? Ona se mě pořád ptá, jestli už si ho cucá a pak vždycky zakecáme proč je to tak důležitý...

elana
23. lis 2012

@tichackova tyjo, ono nejde tuším o to cucání, ale o to, že jedině když má dítě nožičku v puse, tak má nějak ideálně uvolněný a "vytočený" kyčle, je to hodně těžký udělat a je to prostě takový vývojový krok. Plus samozřejmě je to záležitost i té psychické stránky (nejen motorické), že si vidí nožičku a souhrou oko-noha-ústa to spojí, i když je to mnohem dál a vyvine větší úsilí, než cucání prstíků (oko-ruka-ústa), což je dovednost 4. měsíce.

kamimik
23. lis 2012

@scvrcek Tak to být tebou zajdu na rehab a oni ti změní cvik, nám to postupem věku taky měnily a když něco nešlo, dostali jsme jiný...taky jsme měla problémy ho udržet, až byl větší...Teď už je to formou hry🙂

tenerezka
23. lis 2012

@angel31 Ahoj, díky za zprávu a vy teda máte diagnostikovaný taky centrální hypotonický syndrom?? My jsme rodili na termín, ale jelikož jsem po konizaci čípku, měla jsem složitější porod, malá měla abgar score 5,7,8 píchli mě nějaký oblbovák a to to asi způsobilo....a k té thajské masáži ses dostala jak??

tenerezka
23. lis 2012

@tichackova ahoj, tak si tady čtu tvoje příspěvky a myslím, že se opravdu nemusíš až tak trápit jak ti cvičení půjde nebo ne, dle mě je holčička ok, bohužel s prvním synem jsem měla podobně jako ty, byl více na jednu stranu, takže jsme cvičili a cvičili. Dali nám pokoj až když začal lézt, takže jsme to tak nějak šulili až nám řekli dost. Bohužel ted mám holčičku, je jí 6.5m a ještě se mě nepřetočila ze zad na bříško, cvičíme poctivě jak o život a pokroky jsou malinké, sice nestojí na místě, ale vše jde strašně pomalu. Je dost chytrá z každého cvičení se mě nějak vyvlíkne a během chvilky začne dělat přesně opak co po ní chci. Už jsem musela zapojit i manžela protože jí neudržím. Nohy a spodek je celkem ok, ale má strašně slabé ruce, ramínka a hlavu stále ještě pořádně nedrží, věčně je v zákloně, dokonce i když leží rovně na zádech, tak jí baví dělat mosty. No tak prostě bojujeme a budeme doufat že bude jednou vše ok. u syna mě nikdy ani nenapadlo, že by mohlo někdy být něco špatně, takže tě ubespečuju že vy budete taky na 100%ok, tak bych si s tím cvičením až tak moc nelámala hlavu, neublíží, ale myslím že i kdyby jste už necvičili bude vše ok.

tenerezka
23. lis 2012

@tichackova ohledně toho palce, si zase myslím, že je to o tom, že už má ty břišní svaly natolik pevné, že ten palec k puse dostane. Naše rahabilitačka taky podle nohou kam je dá řeší, jak moc už má břicho zpevněné, ze začátku jsme byly rádi že je dostane nad podložku a teď už se rukama chytne za stehna a přitáhne si je, dle mě další fáze bude ten palec u pusy.....

tenerezka
23. lis 2012

@elana to samé teď máme my, jsem z toho na hlavu...děláme takový upravený cvik, že malou nadzvedávám nad podložku, aby byla svoji vahou opřená o svůj loket, jedině tak uvolnuje pěsti a hlavně začíná pohybovat s hlavou...14dní to dělala super, měla jsem z toho obrovskou radost a dneska z ničeho nic, když ji vytahuju, tak se mě celá prohne, protáhne nohy a zahloní hlavu, fakt je to pakárna, člověk má radost že nám konečně něco jde a najednou si vymyslí takovýhle únik, bohužel nevím, jak ji tu hlavu udržet aby ji nezaklonila, už mě nezbývají ruce, takže zase změnit cvik, což mě mrzí, jelokož mě přišlo že nám to jde oběma a ani u toho tak neřvala...

elana
23. lis 2012

@tenerezka no, to je fakt škoda...třeba je to jen přechodný vrtoch, malej mi to taky občas dělal (hlavně při cviku na bříšku, že prostě si vymyslel nějakou ptákovinu a nedalo se to urvat), ale jestli ne, tak je to škoda a budete to muset změnit 😒 Tohle já mu vždycky už zoufale říkám, když něco takovýho blbne, "musíš mi pomoct, abych mohla pomoct já tobě" 😒 Škoda, že nám ti prcci zatím nerozumí, bylo by to jednodušší 🙂

tichackova
23. lis 2012

@elana Aha, vidíš, to mě nenapadlo. Ale asi to tak bude, zní to logicky🙂 Kde ty ses naučila tolik věcí o vojtovce...?

tichackova
23. lis 2012

@tenerezka No já si taky myslím, že Eliška není zas až tak pozadu. Jen si občas na bříšku "zalítá", místo aby pásla😀 A má jednu ruku v pěst a propíná nožičky víc, než by měla... A jak dlouho s Nikolkou cvičíte? On je dost problém, že takhle velký děti už mají neuvěřitelnou sílu. Taky jsem u toho původního cviku měla problém jí udržet, no fakt šílený. Kór, když do ní vjel amok a ona sebou mrskala jak při nějakým záchvatu😝

elana
24. lis 2012

@tichackova čtu a ptám se...jsem s tou naší rhb hodně spokojená, je taková zapálená pro věc, hrozně ji namotivovalo, jak u nás vojtovka zabrala, ale přitom není žádná fanatička, každý nový cvik uvádí slovy "já si ho zkusím do polohy dát, jestli nám to vůbec půjde" a i celkově si docela rozumíme. No a pak máme v rodině pediatra 🙂, sama jsem taky zdravotník, takže mám přístup k literatuře , takže tak nějak všechno dohromady.

tenerezka
24. lis 2012

@tichackova My cvičíme od 4měsíců. už ve třech měsících jsem pozanala že je problém, jelikož jsem cvičila už se synem, ale bylo léto, prázdniny a všichni na dovolené, takže jsme se k dr dostali až 3. září, ale rehabilitačka co s ní cvičím, už si nás vzala o týden dřív a já jí pak jen dodala doporučení. Ale je to fakt boj. To že malá lítá, místo aby pásla koníky, je dle mě taky normální krok vývoje! je to jejich touha po pohybu, chce se posunout, ale zatím jí to tělo nedovolí, takže prostě tím jak se nohama odrazí, tak ty ruce roztáhne do éra! Takže naopak buď ráda že to dělá, nám se to ještě nepovedlo.....na jaře pojedeme doufám do jánských lázní, v prosinci mě to neuroložka napíše, tak doufám že nám to hodně pomůže

tichackova
24. lis 2012

@elana Jsi vážně dobrá, máš fakt hodně velkej přehled o vojtovce, klobouk dolů😉

tenerezka
24. lis 2012

tak jsem dneska zase celý den zkoušela aby se nikolka přetočila, výsledek 0, jakmile jí chytnu za spinu a tlačím a snažím se do otočky, tak se prohne v zádech a hodí záklon....moje rehabilitačka zastává názor, dítě co se otočí chodí, takže jsem se na to strašně upla..už je nám skoro 7měsíců...je tu někdo, kdo s tím otočením na bříško taky bojoval a zadařilo se třeba až později než je 7měsíců?? Dneska mám nějakou depresi, tak jsem si i pobrečela.....já už chci ať nám je rok a už nějak tak víme jak to bude dál....

elana
24. lis 2012

@tenerezka klid...teda klid, snadno se mluví, ale víš kdy mně se malej otočil? 😝 2 dny před UKONČENÝM 9. měsícem. A sám, vojtovku jsme začali cvičit až týden nato. Točil se ale jen na jednu stranu, tu druhou potřeboval posílit a podařilo se až po nějaké době vojtění.

m.e.l
24. lis 2012

@tenerezka Ahoj, rehabilitační zastává divnej názor. . . Protože odjakživa platí, že dítě které leze, tak s velkou pravděpodobností bude i chodit!!! Důležitý je tzv. zkřížený vzor. Můj syn má VVV mozku (dg. byla stanovena v 16ti měsících), koníčky pásl v jednom měsíci, otáčet se začal někdy v sedmi, ve 20ti!!! ano čteš správně začal lézt a sedět (při pobytu v Arpidě v ČB, předtím lázně), ve dvou letech se začal stavět (v lázních), ve 30ti měsících (zase v lázních) udělal první samostatné krůčky. Bohužel na mentální stránku žádné lázně nefungují. 😔 Ale to už je o něčem jiném. . . Pokud máte zádrhel jen v motorickém vývoji a není podezření na rozsáhlejší diagnózu tak bude vše o.k. Chce to jen čas, trpělivost, klid a hlavně spoustu lásky. 😉 A hlavně, každé dítě je jiné a také né všechny pak začnou chodit v roce, jak se uvádí ve všech knihách. . . Stejně jako v žádné lékařské knize neexistuje, že by k růstu zubů byly teploty, chá chá snad každé druhé dítě v mém okolí mělo aspoň ke stoličkám zvýšenou teplotu. 😀 😀 😀 😀
@tichackova Ještě čtu Tebe. Prst u nohy a cucat? Chááááááááááá tak k tomu se Lukášek nikdy nepropracoval, stejně jako se NIKDY nedostal do druhého vzpřímení (pasení na vzepřených rukou). Na čtyři se poprvé, vlastně dodnes dostával tak, že nejdříve pod sebe vrazil nožičky a pak teprve šteloval ruce, prostě hypotonik. . .

iva_kucerova
24. lis 2012

@tenerezka Ivanka se otočila v 7 a půl, teď jí bude 10 měsíců a dál jsme se nedostali.Kam se potřebuje dostat, došoupe se na zádech,případně se otočí na břicho a za něco se přitahuje🙂 Zatím se nám žádná porucha nepotvrdila (kromě slabé hypotonie),takže se snažím zachovat klid...taky to ale často nejde...

tulipaki
25. lis 2012

@elana myslim tim třeba zvedání nožiček v poloze na zádech. Dřív je měl nahoře furt a teď se mu moc nechce ☹ A ještě teda musí bejt svlečenej z tepláků. Tak nevim.
Jo holky, a malej občas na břiše (když jen leží, není vzpřímenej) zvedá zadek a snaží se šoupat nožičkama, jakoby chtěl lézt. Takže má na zemi hlavu i ruce, a zadek nad podložkou. Tak se musim zeptat, jestli to neni zase nějakej zlozvyk 😠 Nemáte s tim některá zkušenost?

nat28
25. lis 2012

Baby viete co som si vsimla? Ze moja dcerka zacala davat pravu rucku v past. Zacala to robit pred asi mesiacom, ale zabudla som to povedat neurologovi a na vysetreni to asi nerobila kedze nic dr nevravel. Uz ma na to ale upozornilo viac ludi, ze malinka tak zvlastne zviera rucicku. Ona da dlan dozadu a zohne prsty dovnutra, ak viete co tym myslim. Jezis nie je to nahodou spasticita? 😢 😢 😢