Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ladaa20
12. led 2012

@eficenka , (ale i ostatni)ahojky mam dotaz maly ma 17teho 8m je narozeny o 5tydnu dřiv (takže kor 7m) zatim se natači na boky,ale nepřetači se i když se snaži při,ale vždy se u toho propina jak luk jak ho mam spravně motivovat nebo ho to naučit na hračky a když mu pomaham do spravne polohy moc nereaguje stejně to děla pořad špatně taky ma oslabene svaly břiška dle neuroložky (na plavani mi instrukorka řekla že ma oslabene břiško a hrudnik) ,ale na vojtu to pry neni pry pomuže zlepšeni jen o 10% a je zbytečně drasticky co si o tom myslite vy jake mate zkušenosti taky pry plavani a cvičeni kojencu je jen pro zabavu a nepomaha a na plavani nam zas řikaji jaky cvik ve vodě co posiluje tak nevim co si o tom mam myslet

lupinek82
12. led 2012

@ajkuska Taky sem četla, že jakékoliv cvičení s rodičem je lepší,než žádné.
@snufi Budu řešit to samé, krmila sem před cvičením a zklidňovala kojením. Mám teda pocit, že mrkev jí nezklidní ☹ 😉

eficenka
12. led 2012

@ladaa20 :D promiň, ale musela jsem se zasmát :D zbytečně drastický :D
Jo, občas přijedou nějaký maminky a dítě má i modřiny od vojtění - ale to je špatně!!!!
Asi bych zkusila jít za jiným neurologem - bude mít asi jiný názor....
Mám neteřinku, která měla pouze predilekci hlavičky k jedné straně (2.měsíce pouze základní RO I poloha) a bylo po problému, neplakala, nic...

eficenka
12. led 2012

@ladaa20 jo ještě něco 🙂 nevím kde slyšela, že VRL pomůže o 10% - to si vycucala z prstu,ne??? Jsou děti, které se ani neotočily, neposadily atd... a po cvičení (rok, dva...) začínají postupnou vertikalizaci, některé už chodí atd... Je to zázrak!

ladaa20
12. led 2012

@eficenka no ja k teto chodim s jinou dg (neurofibromatozou) a je to na ni největši odbornik u nas tak ji měnit nebudu zkusim ještě co na to pediatr a k neurolog. mame jit na kontrolu za 3 měsice tak uvidim co pak kdyžtak si o cvičeni sama řeknu no VRL pry pomuže na to posileni svalu jen o 10%tak nevim

ilonne
12. led 2012

@eficenka Ahoj, četla jsem, že pracuješ v DL. S dcerkou cvičím Vojtu už od konce šestinedělí, teď jí jsou tři měsíce a týden. Predilekce na pravou stranu, dělala jakoby takové písmeno "C" doprava, jestli mi rozumíš a moc nepásla koníky, vždycky se jí rozjely ručičky a spadla hlavička. Dostaly jsme spočátku dva cviky, jeden na zádíčkách, to mačkáme bod mezi hrudníčkem a bříškem na obě strany a druhý na bříšku, to zase mačkáme bod pod loktem směrem k lopatce. Teď jsme byly na kontrole a predilekce už témeř vymizela, tak prý máme pokračovat dál s tím, že na jednu stranu na zádíčkám cvičíme 2x. Koníky už pase pěkně, jen se nelíbí, že má těžiště spíš na bříšku než v pánvi, takže jsme dostaly dalšíí cvik. Zase na bříšku současně mačkáme bod pod loktem a na protilehlé nožičce na patičce.
Chtěla jsem se zeptat, jestli je skutečně nutné, aby ve třech měsících držela těžiště v pánvi a za jak dlouho se jí to může srovnat? Jestli by se jí to třeba nesrovnalo samo? Na neurologii jsme nikdy nebyly, poslala nás k ní pediatrička.
Abys mi rozuměla, naše fyzioterapeutka je výborná, jen se trochu bojím, aby si za měsíc zase nenašla něco dalšího. Opravdu je nutné, aby všechny děti byly přesně podle tabulek? Cvičím s malou poctivě, ale hrozně se mi u toho vzteká a pere se se mnou. Pláče jen u fyzioterapeutky, doma je u toho vzteklá.

ella1980
12. led 2012

@ajkuska prepac, neviem ci som uz taka unavena, ale nechapem co si tym chcela povedat...ze posadzovanie niekedy neni zle, ak uz vie stvornozkovat?... ☹(( prosim vysvetli mi to este...vdaka

@ eficenka vdaka, presne v to som dufala, ze dajaky iny fyzioterapeut mi tu odpise...ved presne preto som to tu dala, lebo sa mi to nezda. doteraz som nasej rehabilitacnej verila ale toto sa mi nezda. Hej, isto ma ten kurz, myslim, ze si aj dost veri. Syn sa vie pretacat, je velmi aktivny, natahuje sa za hrackami a snazi dostat za kazdu cenu, aj ked su daleko, kadejako sa kruti, posuva. hentak som si to nevsimla ci vie lavou rukou z druhej strany ale isto hej, je fakt dost aktivny, a od vcera sa zacina uz davat na styri zatial ale len ze je na kolenach a sedi na lytkach a je na laktoch ale hlavu ma polozenu na zemi...ma kyfozu. preto cvicime teraz taky tazky cvik 3x denne - nakracovanie jednou nohou...no ja som to pochopila ze ked bude teda na styroch tak ho zacneme posadzovat . Hm, ale ktovie, mozno to myslela tak, ze mu len "pomozeme" do sikmeho sadania nejakym cvikom? taky existuje? vdaka za odpoved

stvornozenie je lozenie po styroch jak pejsek 🙂)

ajkuska
13. led 2012

@ella1980 ak už vie štvornožkovať tak sa postupne učí bočný sed - nie pasívne posadzovanie.

jarkalada
13. led 2012

@eficenka Ahoj. Jestli tě můžu využít a zeptat se asi na úplnou blbost 😎 Asi mi jen potvrdíš, že mám vidiny 😀 Že není možné, aby se 3,5 měsíční mimino snažilo plazit? Když pasem koníky, tak se Lukášek snaží dosáhnout na hračku, která je před ním. Zároveň tak jak natahuje ruku, tak ve stejném rytmu kope "protilehlou"nožičkou, v pase se kroutí a snaží se s hekáním na hračku dosáhnout.Je to samozřejmě jenom vždycky chvilinku. Je rozumné mu třeba při tomhle tu nožičku zapřít, aby se od ní mohl odrazit, nebo ho radši nechat být? Cvičíme vojtovku, protože jsme byli předčasně, tak nechci něco pokazit.

libertine
13. led 2012

@ajkuska dcerka sa naucila sama sediet hned zaroven s tym, ked zacla lozit, jedneho dna vystartovala dopredu a z toho lozenia si potom hned aj vedela sadnut, pekne, s nozickami dopredu. asi den - dva predtym som ju 2x videla sa dostat do sikmeho sedu. ja som ju ale nikdy predtym neposadila.

iveta107
13. led 2012

Ahoj, byla jsem včera poprvé s malou cvičit Vojtovu metodu.Malé je osm měsíců a stále se nechce přetáčet.A tak máme cvik při kterém se přetočí na bok a tlačí se na lopatku a tříslo po dobu až třikrát nadzvedne hlavičku.Musím říct, že se mě to vůbec nelíbilo, vypadá to dost drasticky a když mě sestra ukazovala jak to mám dělat dost silně mě přitiskla ruce na tělíčko malé, opravdu je to nebolí?Mě se to teda moc nezdálo jako bezbolestný.Ještě včera jsem z toho byla celá otrávená, dneska jsem už dvakrát cvičila a nebylo to pro mě už taková hrůza, ale moc mě to nejde.Ani včera jsem to moc nezvládala, sestra byla potom už docela naštvaná.Jak Vám to ze začátku šlo?A za jakou dobu můžu čekat nějaké výsledky?

ajkuska
13. led 2012

@libertine si ma potešila už máme verím že len krôčik k lezeniu už sa hojdá na štyroch, tak sa teším 🙂

ajkuska
13. led 2012

@iveta107 u každého je to iné my sme začali tiež cvičiť presne od 8. mesiacov, pretáčať sa vedel už predtým ale inak nič, po dvoch týždňoch sa začal na brušku otáčať a posúvať dozadu, po 22 dňoch sa začal plaziť, po dvoch mesiacoch a týždni od plazenia sa dvíha na 4 a hojdá sa - u každého je to iné a dievčatá sú aj šikovnejšie.

bocianka123
13. led 2012

@ella1980 tak toto by aj mna zaujímalo, či existuje nejaký cvik na šikmé posadzovanie, lebo môj syn už 4-nožkuje, párkrát som si všimla, akoby podložil jednu nožičku na šikmý sed, ale to bolo vždy v postieľke a vždy "do kopca", kedže musí mať zvýšenú polohu kvôli refluxu, tak samozrejme sa mu to nepodarilo. ale na "rovine" to nerobí - ten pohyb na šikmé posadzovanie sa. no dúfam, že som to napísala zrozumiteľne 😉

@ajkuska tak to je šikovný tvoj synček, vojtovka teda zabrala 😉 a aký cvik teraz cvičíte? my taký, že malému visia nohy zo stola ( na brušku), držím hlavičku a tlačím bod na lakti a ešte jeden - leží na brušku celý, držím hlavičku a pôsobím na bod pod lopatkou - to je na 4-nožkovanie aby dvíhal panvu nad podložku. ale teraz máme pauzu - sme po chorobe a očkovaní.

@jarkalada ale áno podľa mňa to môže byť, jemu tá vojtovka evidentne pomáha a posúva ho dopredu ja by som mu možno trošku "pomohla". ale nie som odborník.

@ladaa20 toto robil aj môj syn,vypínal sa do luku - rehabka povedala, že ešte nemá pevné svalstvo , ale o pár dní sa už normálne pretočill, uvidíš, ono to príde zrazu. Ja som pomáhala tak, že som pretáčala iba nôžky a telo už musel sám dotočiť aj s ručičkami a hlavičkou a myslím, že aj toto u neho zabralo.

ajkuska
13. led 2012

@bocianka123 cvičíme 3 cviky - 1. leží na chrbátiku a tlačím na bod na hrudi pod bradavkou (zóna medzi 5-7 rebrom), 2. leží na boku spodná nožička ohnutá a tlačím na body na nožičke a tiež na lopatku, 3. je na štyroch hlavičku má dole a tlačí sa bod na lakti a na body na chrbátiku.

bocianka123
13. led 2012

@ajkuska ten tretí cvik sa mi zdá dosť náročný. a ten prvý - na chrbátiku - ten ešte máme aj my, ale ja už nemôžem môjho v ňom udržať. a ten sme začali cvičiť ako úplne prvý a ti poviem, že niekedy bola sranda - iba sa na mňa malý pozeral a usmieval sa 😀 a nič nerobil!!! párkrát sa takto predviedol aj na rehabke 😉

jarkalada
13. led 2012

@bocianka123 ten cvik na zádech - přesně toto dělají i moje děti 😎 poslední týdny si tento cvik nechávám naposled. Už jak jsou na zádíčkách, tak začnou kopat nožičkama. A pak se smějou, dělaj blbosti a "povídají", výskají si, sranda 🙂 Ale ze začátku se jim to taky nelíbilo.

renatka737
13. led 2012

@iveta107 Skusili ste plavanie??? nam velmi pomohlo s chodenim za mesiac sa postavila na nohy a udrzala sa uplne jej spevneli. Bolo tam s nami dievcatko kt.malo podobny problem a mamicka po dvoch mesiacoch vravela ze mala zacala tocit do stran hlavicku co predtym nevedela....Skuste za pokus nedate nic drzim palce

ajkuska
13. led 2012

@bocianka123 áno ten 3. je najnáročnejší niekedy sa mi ani nepodari ho spraviť, aj on niekedy keď leží pri 1. cviku na chrbátiku tak len na mňa pozerá a usmieva sa. 😉

libertine
14. led 2012

@ajkuska ano, ked sa uz hojda na styroch, to uz zachvilu zacne lozit. u nas to trvalo asi mesiac alebo 5 tyzdnov, odkedy sa zacla davat na kolienka, kym zacla lozit.

ajkuska
14. led 2012

@libertine veľmi by som si priala aby to išlo skôr - hoci viem že o týždeň keď bude mať rok tak ešte loziť asi nebude 😒

katka6211
15. led 2012

ajkuska ani moj matus nelozil ked mal rok, ale potom ked sa to uz rozbehlo, tak to islo pomerne rychlo 😉

ajkuska
15. led 2012

@katka6211 ďakujem veď viem že nejaký ten mesiac hore dole je jedno - ale nie vždy prevládne rozum niekedy emócie a potom mi to nie je jedno.

bocianka123
16. led 2012

@ajkuska ked sa už pohojdáva na 4-roch tak čoskoro sa aj rozbehne - ozaj a necúva? Lebo môj začal nasjkôr cúvať dozadu ako rak 😀 a od toho pohojdávania prešiel asi necelý mesiac, ked sa pustil aj dopredu na 4-roch 😉 . Ozaj a tvoj synček je predčasne narodený? to som akosi nepostrehla.
u nás zasa zaostáva malý v hláskovaní, opakovaní - napr. ťap-ťap, niekedy nezareaguje na svoje meno - ako by už mali 8-mesačné deti. ale ja si myslím, že ked ide dopredu motorika, tak psychika až potom - ono je to podľa mňa tak na striedačku.

ajkuska
16. led 2012

@bocianka123 nie zatiaľ necúva len sa tak hojdá, nie je narodený predčasne je v termíne.

madisson1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lupinek82
17. led 2012

Holky pomoc, máte někdo foto nebo aspoň popis, jak se drží patička při cviku na bříšku - reflexním plazení tuším? Naučilasem se to špatně a už to bohužel zase dělám blbě:((

Jinak dneska při rehabce opět velká pochvala a to jsem žádné závratné změny neshledala 😀

jarkalada
17. led 2012

taky by mě ten cvik s patičkou zajímal. Docela si myslím, že nám to ze začátku šlo, ale teď se u toho oba tak vzpouzí a vůbec mi nechtěji pokrčit nožičku, úplně se vykrucujou, že mám pochybnost, jestli jsem něco nezačla dělat špatně já. Mám co dělat, abych je udržela. Hlavně se bojím, abych jim něco neudělala, takže to teď tak trošku odbýváme a těším se na příští rhb, aby mi poradili.
Já dělám toto: leží na bříšku - hlavička otočená ode mně - k ní mám do pravého úhlu u pusinky jednu ručičku, na které mačkám bod na lokti. Na té samé straně co je tahle ruka, pokrčím nožičku - taky do pravého úhlu - má být od kolínka ke kotníčku položená, aby jí nezdvíhali a mačkám bod na patičce- pod kotníčkem je takové měkké místo. A mají trochu zahýbat ramínkem a pak postupně kopnout nožičkama.
Nebo to někdo děláte jinak?

katka37
18. led 2012

ahoj holky ,my teda zatím necvičíme jen musíme dávat malýho co nejvíc na bříško,v této poloze totiž přepadává na levou stranu ,protože od narození měl hlavičku nalevo a ochably mu tam svyly ,měli jste to taky někdo tady a jak se to řešilo?my máme za dva měsíce kontrolu ,dávat na břicho co nejvíc a hořčík.....bojím se ☹

iwuskaaa
18. led 2012

@ajkuska ahoj 😉 , neboj sa, všetko bude dobré 🙂 .
Náš Tomáško má tiež už 1 rok a 5 mesiacov a len štvorkuje, postaví sa ale nič viac. Musíme byť silné, musíme veriť a nedať im najavo naše trápenie 😉 . Mne sa to osvedčilo!
A máte aj nejakú diagnózu?
A na to sme tu ostatné mamičky, poradiť si, povzbudiť sa navzájom a potom všetko ide ľahšie 😉