Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

biba321
8. srp 2012

@monulkab ahoj,ked male zaockovali hexou a prevenarom,začal mat problemy?? očkovali ste obe vakciny naraz? ☹ to mi je luto.. aj nas maly je na urovni 3 mes,a ma uz pol roka,ale on sa narodil 3 mes. skor.. prave začiname s vojtovkou uf 😠

biba321
8. srp 2012

@elana Kde je prosim popisany ten model č.1 reflexne plazenie? aj my ho mame,si to chcem upresnit,aby sme to dobre cvičili.. a este mam ukazovakom tlačit jamku v laktiku.. hm

pilgrim
8. srp 2012

Ahojky holky, taky cvičíme, asi dva měsíce, Lauře bylo včera 5 měsíců.
Má fixlou hlavičku k pravému rameni, pod určitým úhlem...nechce jí dávat jinak. Viz. fotky v albu, je to tam vidět snad úplně na každé...
Cvičíme delší dobu klasickou polohu na zádech s tlakem na bod pod bradavkou a reflexní plazení a včera jsme přidaly refl. otáčení. Ale k tomu plazení...to je náš kámen úrazu, původně jsme cvičily s fixací loktu a patičky, ale malá mi začala zvedat zadeček nad podložku, místo protahování nezafixované nožičky. Včera mi fyzio poradila jiné držení...patu fixuju stejně, ale loket fixuju svým předloktím a zbytkem ruky mám podsunout volnou nožku pod zadeček. Dost s tím bojuju, nejsem si jistá, jestli má v téhle pozici správně páteř...neporadily byste mi nějaké lepší uchycení (kde nebude mít možnost zvedat zadeček nad podložku)?
Jo, a ještě jsem vyčetla z některého z předchozích příspěvků, že hlavička tady nemá být úplně otočená na stranu, tedy neleží na tváři? To asi dělám blbě...
Moc moc děkuju 🙂

priadka
8. srp 2012

@biba321 urcite netlac "jamku v laktiku". Na lakti je potrebne tlacit kosticku terminalne. Neviem sice, ako sa ta kost vola, ale pokusim sa ti to popisat. Ohni svoju ruku v lakti do praveho uhla. Ta najvacsia kost na lakti je jasna. Ale na oboch stranach (z vonkajsej aj z vnutornej strany) aj sa daju este nahmatat mensie kosti. Ked nahmatas tu z vnutornej strany - bingo - to je ta zona, ktoru treba stimulovat pri cviceni 😉 Inak je to to miesto, ktore brutalne boli, ked si clovek udrie, najcitlivejsie na lakti...

biba321
8. srp 2012

@priadka ja som to pochopila tak ze medzi tymi kostickami-tou velkou a tou vnutornou,tu jamku mam ukazovakom chytit,a palec na rucicku,a tak drzat tu rucicku na podlozke..?

biba321
8. srp 2012

@pilgrim ahoj,ja len ohladne tej hlavičky-no je v predlzeni trupu,a naboku,na ličku myslim by mala byť?
a ja hlavičku drzim na temeni mojim bruchom,aby ju nedvihal..
snad tak spravne,myslis ze nejako inak by sa mala?

pilgrim
8. srp 2012

@biba321 děkuji 🙂 jj taky držím hlavu svým břichem, cvičím s ní na lince, nic jiného mi nevyhovuje, nemůžu se k ní pořádně postavit a zapřít se . Máš pravdu, na líčku má být ta hlavička, jak psala @priadka, teď jsme cvičily a taky neleží na oušku, je na té tvářičce, je to OK 🙂

elana
8. srp 2012

@biba321 tak, @priadka Ti to úplně dokonale popsala. Přesně tento model cvičím taky, stimuluju loketní bodík a ten na protilehlé patičce. Hlavičku fixuju v oblouku ruky, která stimuluje loket. Ještě je maličká obměna (spíš vylepšení), že, je-li k dispozici, třetí osoba stimuluje bod u kyčle, když jsme to zkoušeli, přicházely mnohem rychlejší a kvalitnější hybné odpovědi. Tím se to hezky nastimulovalo a pak už stačilo jen sama cca. 20s stimulovat loket a zároveň kyčel a pak přejít na patičku. Ale když se nedaří, nevadí, jde to i bez toho.
@pilgrim mimo téma, ale malá je mimořádně krásná 😵 🙂

biba321
8. srp 2012

@elana čo je to prosim "kyčel" po slovensky? pekne si to popisala 🙂

biba321
8. srp 2012

@pilgrim Mozem ti napisat ako to robim ja?dufam ze ok..
takze maly lezi na brusku. ma rovno chrbatik s hlavickou,hlavicku tak ako sme si pisali vyssie
hlavicku mam smerom k mojej lavej ruke,hlavicku drzim mojim bruchom,jeho pravu rucicku drzim mojou lavou rukou, jeho laktik akoby tlacim k pliecku (toto fakt neviem ci robim dobre,mam tu kosticku/jamku ukazovakom stlacat/
a mojou pravou rukou drzim jeho ohnutu lavu nozicku,ma ohnute v kolienku ,do praveho uhla, paticku tlacim do zeme-mala by byt akoby na ciare so zadočkom.. (?)
a maly ma tu druhu nozicku sam zatahovat a vystierat,vidim na ritulke ako napina svaliky 🙂
a na druhu stranu podobne..
moze byt?snad ok 🙂

elana
8. srp 2012

@biba321 aj, tak to nevím 😒 , ale kyčelní kloub je ten v pánvi, co do něj nasedá hlavice stehenní kosti. Stehno rozumíš? Je to ta nejdelší kost nohy. A tenhle bod vlastně není v kyčli, špatně jsem to napsala...je když si nahmatáš hrbol té pánevní kosti (je vidět i před zrcadlem, prostě ty výstupky), tak před ním je prohlubeň a tam ten bod je. Zhruba jak je slepé střevo, tak cca. 4cm pod ním.

silvie_z
8. srp 2012

@monulkab patičku nedržím, rehabka se o ní zmiňovala, ale zatím prý stačí mačkat loket. patičku by nám asi přidala, až když by to jen s loktem nefungovalo. kolínko holky zvedají většinou vysoko. asi jsem se na tu lopatku moc fixovala, důležitější (a líp viditelné) je asi to koleno. ale přijde mi logické, že pokud to má být příprava na plazení, měla by se aktivovat kromě nožky i ruka. rehabka zatím říkala, že to jde, tak zatím pokračujeme s plazením a otáčením.

pilgrim
8. srp 2012

tak ještě k tomu cviku na boku, refl. otáčení.
Jedna strana v pohodě, na druhé (tam, kde má chybu v držení té hlavičky) mám problém s tím, že nezvedne hlavičku z podložky, což by měla, že? Fixuju bod na pánvi a druhou rukou lopatku....cvičila jsem to dnes 4x, ale ani jednou jí nezvedla, jak to podpořit?
@elana 🙂 díky

pilgrim
8. srp 2012

@biba321 napsalas to perfektně, takhle přesně jsem to cvičila, do doby, kdy malá začala místo natahování nožičky vystrkovat nahoru zadeček 🙂

ellahop
8. srp 2012

neprecitam si celu diskusiu, nechce sa mi. moj syn, ale mal hypotonicky syndrom, teda,,, ochabnute chrbtove a brusne svalstvo,,, a naopak krc v rukach a krku, no a ked mal skoro tri mesiace nedrzal hlavicku a celkovo bol to taky lenoch, preferoval lavu stranu, a preto ma aj zlezane zahlavie,.. vdaka vojtovej metode,, sa vsetko naucil, dobehol rovesnikov. cvicili sme od tretieho mesiaca do 9, vtedy sa sam posadil v postielke a zacal sa plazit, ja na vojtovu metodu nedam dopustit..

monulkab
8. srp 2012

@biba321 ano, první očkování jsme měli ve 2 měsících jen hexou, ve 3.měsíci nám bodl doky hexu s prevenarem, ve 4. měsíci to samé...jsem přesvědčená že to je způsobeno očkováním, dcera najednou ve 3 měsících přestala mít zájem o hračky, 14 dní skoro nepila, netušila jsem proč...pak se jídlo srovnalo ale nezájem a pasivita zůstali...no a v 6.měsících jsem ze své vůle před tím než jsem měla jít do poradny, zašla na vlastní pěst za rehabkou na konzultaci, a už to frčelo, takže od 6m cvičíme, bohužel jsem se tam dostala až takhle pozdě, kdybychom začali dřív (netušila jsem že máme vůbec problém.,,a náš doktor zřejmě taky ne...no comment) tak by možná už všechno dohnala, je důležité některé činnosti zvládnout do ukončení 3tího trimenonu, pak to prý údajně všechno hrozně dlouho trvá...
Proč jste začali cvičit až teď??? Měla jsem za to že předčasně narozené děti cvičí hned od narození, aspoň takové info mám od naší rehabky...kolik mimi vážilo a jaký týden se narodilo ??

priadka
8. srp 2012

@biba321 zajtra cvicime u rehabky, opytam sa na ten laket, ci to ma byt kosticka, ci jamka a preco. Inak ja tlacim tu kosticku prostrednikom, lepsie sa mi potom da zafixovat laket do podlozky, lebo si trochu pomozem aj ukazovakom.

priadka
8. srp 2012

@elana prosim ta pri plazeni "hlavicku fixujes v obluku ruky, ktora stimuluje laket" ako to presne robis? Ja sa snazim tiez predlaktim tej ruky ju fixovat plus pridrziavam od seba aj rebrami, ale nejako sa mi na jednej strane vzdy zvrtne a dosadne uchom na podlozku, co je zle. Uz neviem, ako tu hlavku udrzat 😝

priadka
8. srp 2012

@silvie_z presne tak, vsetci vidia padlovat nozicku, niektori aj zaberat lopatku, ale napr. rehabky podla mna kontroluju cele telicko - vsade sa svaly rozihraju. Napr. moja dcerka vacsinou perfektne pracuje jazykom pri reflexnom otacani na chrbatiku. Niekedy aj ziva o 106 😀

priadka
8. srp 2012

@pilgrim skus este na boku vyvinut tlak trosku inym smerom, skus sa s tymi zonami pohrat, napr. na lopatke zatlac zvislejsie do podlozky a pod. A skontroluj si, ci ma "tunel" pod krkom - ci sa spodne ramienko nevysuva hore k hlave, ono by malo byt pekne vystrete ako ked clovek stoji.

priadka
8. srp 2012

@monulkab prepac, ze sa miesam do toho, ale nie kazde novorodena moze hned cvicit. Zdravotnych dovodov je asi milion. Moja dcera mohla zacat az ako 4mesacna, a to by sa jej teda cvicenie urcite zislo aj skor...

elana
9. srp 2012

@pilgrim je to tak, hlavičku by zvedat měla. Snad to ještě vychytáte, ale neporadím, syn docela spolupracuje od začátku-zvedá hlavičku, otvírá zavírá pěst chodidla i ručičky.
@priadka no já nevím ani, prostě to nějak jde. Leží mi jako v ohbí lokte a já svým žebrem (prsa mám malá 🙂 )a tím loktem udělám tak malé místečko, že nemá možnost s ní nějak moc hýbat. Dost na něm teda ležím, sice jsem četla, že by se člověk neměl dotýkat svým tělem toho dětského...ale rhb mi takovýhle postup schválila, odpovědi vidím, pokroky dělá...tak holt prostě necvičím jako kniha, ale jako normální ženská a jde to taky 😝

pilgrim
9. srp 2012

@priadka 🙂 zkus mi prosím ještě popsat "tunel" pod krkem 🙂 a ještě dotaz...spodní ruka, ta má být tedy kolmo od těla, v úrovni ramínka a má jí ohýbat v lokti a otvírat a zavírat pěstičku? Ten cvik nám ukázala rehábka teprve v úterý, nějak jsem to komplet nestihla pobrat 🙂
@elana díky 🙂

biba321
9. srp 2012

@monulkab my cvicime az teraz lebo maly mal 2 operaciu po ktorych sa musel vzdy zotavit,a nemohol cvicit,tak preto...

biba321
9. srp 2012

@priadka ok zisti mi to prosim a napiš,budem moc rada.. a ako to drzat,akoby tlacit do podlozky? na urovni uska?
inak sa mi to zle takto drzi,predtym som drzala laktik a predlaktie a mala som to take istejsie..,toto moc isto neviem drzat,mi to vytrvava drobec.. 😠

biba321
9. srp 2012

@elana asi bedrovy klb,ak tomu rozumiem 🙂 opytam sa na rehabke,ci to mozeme aj my takto vyskušat,super,dik za tip 🙂

silvie_z
9. srp 2012

@priadka holky si vždycky procvičí hlavně hlasivky 😉

biba321
10. srp 2012

Baby ako ukladate dietatko pri cviceni? no na stole mal deku,na nej foliu,a ja na to davam este plienku,no samozrejme ze ju vzdy ocika,to mam za den 3 ocikane plienky,celkom dost
na niektorych videach su take velke podlozky,biele akoby neprecikave,zeby sa to dalo vysusit?nemate nieco take?kde by sme to kupili ? poradite?
dakujeme,pekny den 🙂

elana
10. srp 2012

@biba321 my cvičíme teda od začátku v plence 😒 , jinak pokud Tě trápí pročuraná deka (což chápu), tak bych nakoupila jednorázové přebalovací podložky pro děti (nebo levněji v lékárnách nebo zdravotních potřebách podložky do postelí pro staré lidi, nemají obrázky, ale to je na tenhle účel fuk) a dávala pod malého to.

jinak jsme byli dnes na neurologii a po 5 měsících vojtění syn dle paní doktorky, až na slabší záda, víceméně dohnal své vrstevníky 😵 , takže cvičte, funguje to!! Cvičit má napsáno do ukončení vertikalizace.

priadka
10. srp 2012

@biba321 velmi ma to mrzi, prepac, nejako som sa vcera zabudla fyzio opytat na tu laktovu zonu 😔
My cvicime na molitanovej podlozke, ktora je potiahnuta kozenkou, lahko sa umyva. Mame ju stale polozenu na jedalenskom stole, dali sme si vyrobit presny rozmer 140x80cm podla toho stola, vo zvolenom farebnom odtieni 😉 Bola na predpis od rehab lekarky, klasicky podla kodu cez zdravotnu poistovnu (original rozmer bol tusim 200x80cm, ale my sme rovno v zdravot. potrebach pytali iny rozmer a farbu podla dohody s vyrobcom - volala som im predtym). Deklarovana cena bola 52 eur, ja som doplacala 11 eur. Vyraba ich firma Mirbach Plus z Bratislavy www.mirbachplus.sk
Kedze mala vela cika, na podlozke mam uz iba polozenu jej pod ritkou obycajnu bavlnenu plienku prelozenu na dvakrat. Aj tak byva vsetko naokolo ocikane. Podlozku vzdy (no niekedy zabudnem 😀 utriem, a ked ideme na stole jest, prestrieme si prestierania. Takto nemam s cviciskom skoro ziadnu pracu. Tie 3 pocikane plienky sa u nas doma stratia v kope inych, lebo malu latkujem.
Ked bola malinka a nebola este taka mrštná, cvicili sme na deke, na ktorej bola nepremokava podlozka (tu asi spominas - kupila mi ju mama niekde na Morave v baby obchode) plus na nej este plienka. Ale casom to vsetko pod sebou scukala, hlavne pri reflexnom plazeni. To uz potom nastupila nasa slavna podlozka. Bola to pre mna velka ulava, lebo na tej deke sa mi okrem ineho mala aj vselijako smykala a lahsie vykrucala z polohy...