Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monulkab
17. čer 2012

@elana já jsem právě taky typ co potřebuje maximumm informací, protože jinak mi hlava furt šrotuje a někdy se stresuju třeba i víc než je zdrávo, když neznám odpovědi na věci který mě zajímají, určo si ji koupím, ale asi až příští měsíc, až mi dojde můj obří rodičovský příspěvek 🙂

jajinka80
17. čer 2012

@monulkab Nakoukla jsem, co tu píšeš a jen mohu poradit to, že dej na svou intuici a na to, jak vidíš, že dcera reaguje (ty jí znáš nejlíp). Mě ten můj právě taky občas špatně reagoval. Ze začátku mu to šlo dobře a pak najednou ne. četla jsme i případ, kdy Vojtovka třeba u spastické DMO nezabírala, tak s dítětem přešli na popud maminky na jiné cvičení, které pomohlo a pak se zase vrátili k Vojtovce. Já cvičila 3x denně, 4x mi to jednoduše nevycházelo na jeho jídlo a spánek. Čtvrté cviční vycházelo až na večer a to hrozně řval, tak jsem to nechala být. Nevím, jak na tom jste, ale čtvrté cvičení třeba nahraď nějakým posilováním na balónu,možná ji to nakopne a ještě jí to bude bavit. Syn má ještě teď mírnou trupovou hypotonii, sama na něm vidím slabší záda.

riska
18. čer 2012

ahojte, aj ked nerada, pridávam sa k vam do témy 😒 syn má 4 mesiace a má hypertonus,,,,podla neurologa má aj tortikolis, ale podla rehabilitačnej doktorky zasa nie, tak si asi mám vybrať 😝
v stredu ideme po prvý raz na rehabilitaciu, aby nam ukazali ako cvičiť...dpsť mam z toho strach... je tu niekto s podobným problemom a nejakými skúsenosťami? nie je v mojich silách prečitať tolko stran 😉

melodik
18. čer 2012

@nadenkaaa dakujem za nazor 🙂 ja som sa rozhodla pokracovat, ale aj tak teraz mame nutenu mesacnu pauzu, lebo malinka je po operacii :( tak uvidime ako sa potom nakopneme

jarkalada
18. čer 2012

@jajinka80 jen reaguju na ten balón - to jsem přímo navrhla naší rhb, jestli můžem nahradit, nebo doplnit vojtovku míčem a prý určitě ne. Pohyby na míči by vojtění prý uškodily..

jajinka80
18. čer 2012

@jarkalada Proboha jak tomu může uškodit cvičení na balónu? To by dítě nemohlo dělat ani žádný přirozený pohyb, aby to neškodilo Vojtění? Nestačím se divit. Samozřejmě nejsem profík, ale co jsem zatím postřehla, tak se názory rhb dost liší. Pracovala jsme s dětmi s postižením, takže jsem se i přes ně s rehabilitací setkávala a jsou i tací rhb, kteří Vojtovku odmítají a fandí zase Bobathovi příapdně i jiným konceptům (je to daný i zemí, kde se žije, co se preferuje).
Já ještě ke svému synovi - měl nízkou porodní hmotnost v termínu a hned v porodnici diagnostikovala neuroložka centrální hypotonii. Co jsem laicky pochytila - problém je v mozku, nedává signály svalům, proto je třeba reflexní cvičení, co stimuluje nervové dráhy. Mně se to od začátku nezdálo. Jeho svalovou ochablost jsem přičítala pouze tomu, že byl podvýživa a neměl jednoduše svalovou hmotu. Při trakčním testu nezvedal hlavu, protože měl velký obvod hlavičky jako starší brácha. Vojtovku jsem cvičila jakž takž do půl roku a pak jsem přestala. Neviděla jsem nějaký velký efekt. Po tom půl roce udělal velké pokroky už bez cvičení - bylo vidět, že mu to v hlavě pálí, jak se hýbat. Hubený je furt, zádíčka má slabší (unést tu jeho vekou kebuli není jen tak🙂), končetiny v pohodě. Na záda s ním cvičím trakař nebo na balónu.

Určitě neradím, aby se s dětma Vojtovka necvičila, ale na klasické rhb každému dítěti rovnou řeknou - cvičte vojtovku 4x denně a hotovo. Maminy jsou pak vystresovaný a je fakt otázka, zda je to u každého dítěte co cvičí Vojtu třeba.

jarkalada
18. čer 2012

@jajinka80 ahoj. Nevím, to není z mojí hlavy, takhle mi to naše rhb řekla. Třeba se to vztahuje jen k našemu případu, není to obecné. Co já vím. Řešila jsem to tu už jednou před pár týdny.
Taknějak co jsem pochopila, tak vojtovka zapojuje ty "správné" svaly, dává ty správně podněty, jak se hýbat. Naopak na tom míči se prý tak různě plácají, jak zrovna oni uznají za vhodné, jen aby se udržely a to že je špatně.
Nevím, no. Protože taky bych radši upředňostila něco příjemnějšího než vojtění.

ema15
18. čer 2012

ahojte,pre
@riska , naša Emka mala tiež tortikolis, chodili sme na rehabilitáciu, bolo to hrozné. Mala 2 mesiace keď sme začali (presne si už nepamätám), po cvičení mala popraskané žilky v očkách... strašne plakala pri cvičení, ani som nemala chuť ďalej tam chodiť. Pri následnej kontrole u neurologičky som to spomenula a odporučila nám plávanie...to bolo super, veľmi jej to pomohlo, rýchlejšie sme to rozcvičili,plávať chodí doteraz.

lipetra
18. čer 2012

@eficenka Dneska jsme byli na rehabilitaci a rikala nam, ze v pohode, ale ze driv bude sedet nez lezt a plazit uz ma tendenci, ukazala nam par cviku jak ho muzeme povzbudit. Tak zadne stresy🙂

elana
18. čer 2012

@jarkalada no vidíš a my jsme teda zrovna v pátek obdrželi doporučení na balónu cvičit 😅 , ale mám ho tam jen tak válet, vlastně ani ne válet, prostě ho tam položit, aby ho to nutilo se vzpírat na rukách a posilovat tak záda a břicho.

jajinka80
18. čer 2012

@jarkalada hm, tam by to leda připadalo v úvahu např. u spastické DMO, kdy ty pohybové vzorce jsou opravdu špatné z důvodu toho svalového napětí. Tam bych to viděla zase na plavnání🙂 U hypotonie kdy je potřeba posilovat mě nenapadá, čemu byto vadilo.

monulkab
18. čer 2012

@jajinka80 s dcerou jsem došla ze své vůle k rehabce jen tak na zkontrolování, protože se mi začala přetáčet přes záklon, myslela jsem že to bude jen nějaká drobnost, ale řekla mi že je dcera hypotonická, což tvrdí toteď a ukazuje mi to vždy na těch jejich diagnostických cvicích, co by měla dělat kdyby byla ok, a co dělají hypotonici. Náš pediatr a neuroložka mi zase tvrdí že to hypotonie není, že je to "obyčejná retardace PMV", tak si vyber, já věřím rehabce, dělá to už přes 30 let a je fakt že takový vyšetření jako dělá ona nám nikdy peďák ani neuroložka nedělali.
@jarkalada
Co se hypotonie a cvičení na balónu týče, tak názor naší rhb je takový, že pro hypotoniky je to k ničemu, stejně jako třeba plavání, protože na balónu i ve vodě se tělu částečně odlehčuje, což pro hypotonika který potřebuje maximálně posilovat není žádoucí, ale určitě mi neřekla že by se to s vojtovkou nějak bilo.
Co se týče dcery, teď jí je 8měsíců, stále se nepřetáčí, i když se moc snaží, ale jelikož furt u toho přetáčení zakální hlavu, tak to prostě technicky nejde, nemáme ani trakčák, prý to s tím souvisí, údajně až naskočí trakčák, tak se přetočí, ovšem kdy to bude, to nikdo neví. Cvičím s ní tedy od 6měsíců, první měsíc a půl to šlo fakt skvěle, až na to že jsme u toho brečely obě, teď jsem přestala bulet a ona pro změnu cvičit. Jinak na bříšku už je dle mého názoru radši než na zádech, což jsem ráda, protože na něm skoro do 4 měsíců vůbec nechtěla být, na rukách je hodně vysoko, občas odlepí břicho od podložky ale prostě neví co s nohama aby se začala plazit, jediné co je nové je to že se rukama jakoby odstrčí dozadu. Ale rehabka mi řekla že pokud se na břicho nedostane sama, tak je prý jedno co tam dělá, protože to není lokomoce...
😖

monulkab
18. čer 2012

@jajinka80 jo a bobath se prý dá cvičit až s děmi který už něco umí, takže to pro náš případ taky není možný

jarkalada
18. čer 2012

@elana no vidíš, a pak je z toho člověk jelen, když jeden říká to a druhý ono. Ale břicho už máme dobrý, ale jelikož už chodí kolem nábytku - nestojí na celých chodidlech, trochu je stáčí obě dovnitř, takže cvičíme stále. Naštěstí jen jeden cvik, ale o tom jsme si již psaly minule a furt se na tom nic nezměnilo 🙄 😎

jarkalada
18. čer 2012

@jajinka80
@monulkab žádnou dmo ani nic podobného jsme neměli. Cvičili jsme preventivně jako nedonošenci a převážně kvůli zpevnění bříška. Proto jsem se snažila najít i jinou alternativu než vojtovku

jarkalada
18. čer 2012

ale to už je fuk, už jsem to tu řešila několikrát. Jen mě zajímal ten míč

elana
18. čer 2012

@jarkalada tsííííííííííííííí jo, to je rychlík!! šikula.

elana
18. čer 2012

@monulkab "Ale rehabka mi řekla že pokud se na břicho nedostane sama, tak je prý jedno co tam dělá, protože to není lokomoce... "

to je zajímavý...mě se syn přetočil na břicho až dva dny před koncem 9. měsíce 😝 a tou dobou už se plazil jak drak. Jestli to nebyla lokomoce tak nevím co to bylo 😀

né, to nezlehčuju...ale prostě ta praxe je někdy jiná.

jarkalada
18. čer 2012

@elana rychlík je, jenže fakt nespolupracuje na ten cvik,i když se opravdu snažím 3xdenně, ale většinou to stojí zaprd. Takže kvůli tomu budem zas cvičit kdoví dokdy, než si ty chodidla srovná, ach jo

elana
18. čer 2012

@jarkalada hm, to je fakt naprd...taková škoda, kvůli "blbině" ho 3x denně zlobit.

monulkab
18. čer 2012

@elana no já se furt ještě utěšuju tím že podle tchýniných zápiscích v pamětní knížce se můj muž neuměl na břicho otočit ani v 10měsících, ale dokázal sedět, chodit kolem nábytku atd (samozřejmě že díky maminčinému tréninku typu obskládávání polštářema aby seděl atd...) tak snad to je částečně i dědičností, že je dcerka v té motorice pomalejší

jajinka80
19. čer 2012

@monulkab No tvoje rehabka má zajímavé názory (myslím tu lokomoci). On ten vývoj nejde u každého podle tabulek a občas ty děti mají vývoj v přeházeném pořadí než je běžné. S tím balónem, že se odlehčuje? Vždyť tím nakláněním naopak některé svaly víc zatěžuješ. Ale je hezky vidět, jak je nás tu pár a každá má od rhb jiné informace. Kamarádce se chlapeček začal přetáčet na břicho v 8 měsících a to se už plazil a péroval na 4. Asi máte slabší šíjové svalstvo, ale žádná tragédie to nebude.

@jarkalada Ano ano, cvičit preventivně, to je to, co mě štve. Oni se řídí heslem, že to cvičení dítěti neuškodí, tak proč necvičit.Ssamozřejmě když je dítě křivé, extrémně ochablé atd. tak cvičení je potřeba. Ale pokud má trochu slabší svaly, tak to pasením a přirozeným posilováním dožene a jestli poleze o 2 měsíce později, tak se prd stane.

monulkab
19. čer 2012

@jajinka80 nevím jestli jsem ji blbě pochopila, ale dnes mi řekla že odstrkování rukama dozadu lokomoce je, tak jsem z toho taky na větvi, každopádně mě dnes opět trochu dorazila když mi řekla že s dcerou to půjde pomalu, že budeme cvičit zhruba až do 2,5let...takže poslední zbytky energie a pozitivního přístupu jsou opět v háji, přitom minulý týden zase říkala že nečekala že to půjde tak rychle, chápu že to vždy hodotí podle aktuálních reakcí co dcera předvede, ale už fakt nevím, jestli se mám radovat že to teda jde, nebo šílet že to nejde...jinak jí dnes zabírala při cvičení dobře, tak nevím kde dělám chybu, ve čtvrtek jdeme znovu a bude mě "přezkušovat"

jajinka80
19. čer 2012

@monulkab Pokud se malá zvedne na rukách a už se někam posouvá, to je hodně dobré znamení. Můj starší byl do 9 měsíců úplná placka🙂 U toho přetáčení je problém, že na to jde blbě technicky a tudíž nemá šanci se přetočit bez ohledu na slabé svalstvo. Tam by jí mělo pomoct hlavně to cvičení na boku, kdy musí hlavičku správně stočit k k hrudníku a udělat nohou tu mističku a jakoby šlapat na kole. Na to bych se asi soustředila nejvíc. Že budete cvičit do 2,5 let, to by mě zajímalo, jak na to příšla. Držím palce, ať se malá co nejdřív přetočí a první krok máte za sebou.

jajinka80
19. čer 2012

@monulkab Jo a pochytila jsem to správně, že vám za 2 měsíce nasadila 5 cviků? Mně to přijde hodně během tak krátké doby. My cvičili za celých 10 měsíců 3 cviky + mi ukazovala vychytávky, jak posilovat nebo ho donutit k otáčení bez Vojty (tj. mohli jsme to dělat oblečení kdykoliv během dne). Už si to moc nepamatuju, ale takový ten základ je (asi to znáš), že přetočíš pokrčené koleno přes nataženou nohu k podložce a držíš a necháš jí, aby dotočila horní trup sama. Pokud by se zakláněla, položila bych podél zad a hlavy předloktí a bránila ji v prohnutí. Hračku (nejlépe mobil či ovladač🙂) dát do výše hrudníku, aby ji to nutilo se dívat k tomu hrudníku.

monulkab
19. čer 2012

@jajinka80 ano pochopila jsi to správně, nejdřív jsme měli jen prsní zónu, potom k tomu za týden dala plazení, za další týden polohu na boku na šikmé břicho, a asi po měsíci nám přidala během dvou týdnů další 2 cviky, kdy má pod bříškem vždy jednu nohu zkrčenou a mačká se jakoby za lopatku, kamarádka co cvičila s dcerou snad 5 let (má mozkové postižení) říkala že ten cvik nikdy neviděla, ani v lázních ve kterých byla x-krát. Na jednu stranu naší rehabce věřím, je tady v okolí fakt vyhlášená, ale na druhou stranu mě ubíjí tady ty různý závěry, kdy je to 2x týdně pokaždý jinak, a docela mě znejisťuje ten počet cviků když všude čtu že by měli být ideálně tři. možná to dělá schválně aby to dcera ještě dohnala do toho třetího trimenonu který je prý rozhodující, ale zároveň mi říká že má tendence děti přetahovat, a že se někdy stane že se prostě ještě víc zaseknou...tak fakt nevím...

pulsatilka
19. čer 2012

ospravedlnujem sa, ze vam vstupujem do debaty...mam dcerku so spastickou DMO....cvicili sme vojtu, ked sa dalo 4x denne a ked nevyslo tak 3x... od 6 mesiacov sme chodili plavat a pridali sme aj fit loptu.... najskor sme na nej cvicili medzi zdarvymi detmi v rodinnom centre....neskor sme mali cviky od rh... ked chodime do kupelov bezne striedame vojtu s loptou, niekedy makke loptickove techniky.... mali sme vynikajucu rh... podporovala nas aj v inych aktivitach okrem vojtu,....to pomahalo psychike 🙂 teraz uz mam velku 4 rocnu slecnu 🙂

silvia.t
21. čer 2012

@monulkab my sme s dcerkou spociatku cvicili koli hypotonii chodili s k rh ktrora nam davala kazdy tyzden iny cvik...doma som vzdy mala minimalne 3cviky ... po case sa jej stav zhorsil a presla do hypertonu ☹ zmenili sme rh a teraz mame uz vyse mesiaca len dva jednoduche cviky (prsna zona,plazenie) a pokroky su konecne viditelne 😵 zacina sa pretacat,na brsku je vie byt ukazkovo...

marca22
21. čer 2012

Ahoj mám nedonošená dvojčátka a také s nima cvičím Vojtovku,zajímá mě jak jste mamky na tom,jestli opravdu cvičíte tak často jak se má,nebo vynecháváte a k čemu to vůbec je,mě se zdá že je to na nic,kluci u toho buď brečí nebo spí,navíc si myslím že rozhodně nejsou opoždění,teď jim jsou 2 měsíce (korigovaně 5 dní) a pasou koníčky,dokonce se snaží už přetočit,úchopy také pěkné,chvilku vydrží držet i hlavičku ale pořád posloucháme jen jak budou opoždění a včera zase řekla doktorka že jsou vepředu,ale divila se že s nima cvičím jen dvakrát denně tři cviky,víc prostě nestíhám,někdy usnou takže to třeba nezacvičí ani jednou,tak co si o tom myslíte a jaké máte zkušenosti vy? Já nevím vůbec kvůli čemu to musí cvičit?

monulkab
21. čer 2012

@silvia.t já myslím že nás rhb tak žene protože chce aby dcera stihla něco se naučit do konce 9měsíce, kdy končí třetí trimenon, pak jak se prý děcka přehoupnou do toho dalšího tak se vše hrozně zbrzdí, tak jedeme na maximální nasazení